Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.

Son on yılda çıkan kimseyi başarılı bulmuyorum

Cenk Erdem

Fotoğraflar: Arşiv
Yayın Tarihi: 07 02 2019
Değişiklik Tarihi: 24 03 2018 11:30
Bu içerik 680 defa gösterildi.

Ben poptan ziyade daha çok rock, blues severim

Uzun yıllar önce “Benden İzler” albümü çıktığı sıralarda Cihangir’de, yağmurlu bir akşamın serinliğinde, zencefilli çaylarla muhabbet ettiğim, şarkı söyleyişine evvel ezel bayıldığım Bendeniz’in yepyeni derleme albümü “Best Of” piyasaya çıkar çıkmaz yeniden peşine düştüm. Hem de ne peşine düşmek, Carlos Santana röportajı ayarlayıp New York’tan konuşmak bile daha kolay olmuştu, öyle diyeyim. Ancak çevresindeki “çok meşgul, hep meşgulleri” aşıp da Bendeniz’e ulaştığınızda nezaketi ve samimiyeti çok mutlu ediyor. Şarkıları gibi çok özel... Bu duygumu dürüstçe Bendeniz’e de ifade ettiğimde müziğe nasıl değer verdiğimi ve Bendeniz’i ne kadar sevdiğimi de sanırım hissettirebilmişim ki, sorularıma sıcak bir nezaketle yanıt verdi...

* * *

25 yılı aşkın kariyerinin o çok kendine has şarkı yazarı kimliğiyle çok sevdiğim Bendeniz’in “Best Of” albümünde şarkılarının nefis sahne versiyonları yer alıyor. Yer yer Balkan havası, yer yer Yunan havası hissettiren düzenlemeler de çok eğlenceli olmuş. Albümde ayrıca beş şarkıya vokallerde Ümit Sayın ve Hazal eşlik etmiş. Albümün çıkış parçası olan ‘Neler Olacak’ şarkısına o kumsalda izlediğimiz Fatih Ahmet Kaya yönetmenliğinde çekilen video klip de çok fazla okuma hissettiriyor. Velhasıl, Bendeniz yeni nesillere ve bize yepyeni bir albümle ulaşmadan önce yıllardır sevdiğimiz şarkıları bir güzel tazelenmiş. Üstelik “Best Of” albümünün ikincisi de hazır. Bu arada laf aramızda, Bendeniz’in yeni şarkılarını dört gözle beklerken, duygularını ve hayata bakışını kaleme döktüğü bir de kitabı çıkıyor. Bendeniz’le derleme albümünü, kitabını, yakın gelecekteki planlarını, şarkılarını ve hatta sosyal medya ile ilişkisini konuştuk.

Cenk Erdem

Cenk Erdem Yazı ve Röportajları arşivi
Cenk Erdem`in dünyaca ünlü yerli ve yabancı yıldızlarla yaptığı, toplamda 1 milyondan fazla okunan yazı ve röportaj arşivi için tıklayın.

Cenk Erdem: Yepyeni derleme albümünüzle bir dönem ezberlediğimiz o güzel şarkıları sahne versiyonlarıyla tazelediniz, şarkıları nasıl seçtiniz?

Bendeniz: Şarkıları öncelikle ilk 5 albüm ağırlıklı, 23 şarkı olarak en akılda kalan şarkılardan seçtik. Halbuki daha 30 tane daha çok bilindik, aralarında hit de olmuş çok şarkı vardı. Belki onları da yaparız ama ben yeni albümden yanayım.

Cenk Erdem: Sahne versiyonları sazların coşkusu ile yer yer balkan havasında, yer yer Yunan havalarında aranjelerle coşkulu bir konserdeyiz duygusu yaratmış, siz sahnede en çok hangi şarkıda eğleniyorsunuz?

Bendeniz: “Neler olacak?” ve “Güvendiğim dağlara kar yağdı” için gerçekleştirdiğimiz aranjeler biraz farklı oldu ama keyifli de oldu. Ben ikisini de çok sevdim. Sahnede bazen eski, bazen bu yeni versiyonları çalıyoruz. Havaya göre.

Cenk Erdem: “Neler olacak?” şarkınızın yeni videosunda sanki geçmişten gelen şarkılar görsellerle nostaljilerini kenara bırakıp, tazelenerek kumsalda yeniden yaza kavuşuyor; yeni düzenlemesine en çok heyecanlandığınız şarkı hangisi oldu?

Bendeniz: “Turnayı gözünden vurdum” ve “Biri var” sanırım, diğer ikisini söylemiştim. Gerçi her şarkı yeniden ruh buldu diyebilirim ama eskisi gibi klip çekimlerini özledik ve olmalı. Önceden çok daha özen vardı her şeye. Bunlar özlediğimiz şeyler.

Cenk Erdem: Serkan Kaya çok güçlü bir ses, kaybettiğimiz güzel insan Harun Kolçak şarkısına damardan bir acı yüklemiş, Serkan Kaya gibi sesini sevdiğiniz kimler var?

Bendeniz: Serkan’ın tarzında bir tek Serkan Kaya var diyebilirim. Sesini inanılmaz güzel kullanan bir sanatçı. Güçlü bir yorum… Sesini sevdiğim çok kişi var tabii ama önemli olan yorumdur.

Cenk Erdem: Ünlü isimlerin şarkılarına başka seslerin yorumlarıyla saygı albümleri çok popüler; siz bir başkasının şarkısını söyleseydiniz, hangi şarkıyı keyifle okurdunuz?

Bendeniz: Hiç düşünmedim şarkı ismi şu ana kadar. Öyle bir teklif gelirse sesime uygunluğu çok önemli tabii ki.

Cenk Erdem: Sahnede başka isimlerden şarkılar okuyor musunuz?

Bendeniz: Söylüyoruz. Aslında benim çok şarkım olduğu için gerek kalmıyor ama sahnede kendim için söylediğim şarkılar var. Daha eğlenceli hale geliyor.

Cenk Erdem: “Best Of 2” albümünüz de hazırmış, çok bekleyecek miyiz?

Bendeniz: Evet hazır. Tamamen ticari bir olay olduğu için yorum yapamıyorum. O iş Polat Bey’in kararı.

<

Cenk Erdem: Aslında arada 2017 çıkardığınız “O insan” şarkısının farklı düzenlemeleriyle hem duygu yüklü hem de kulüplere yakışan bir tınısı vardı; “Best Of” albümünüze rağmen başka remix sürprizleriniz olacak mı?

Bendeniz: “O insan “benim çok sevdiğim bir şarkı oldu ve o şarkının değeri de sonra anlaşılacak. Volume 2 de var zaten. Yaz yaklaştığında remixler yapılmaya başlanır zaten.

Cenk Erdem: Sosyal medyada Beyonce gibi kimseyi takip etmiyorsunuz ve alınganlıkların sizi yorduğunu söylemişsiniz; sosyal medya sizce aşka neler etti, neler olacak?

Bendeniz: Yani sürekli insanlarla uğraşmak zorunda kalmış olmuyorum böylelikle. Herkes kendini algıda farklı yerlere koyunca ve kıyas yapmaya başlayınca sinir sistemimiz bozuluyor. O nedenle gerek yok. Belki sadece işimle alakalı insanları takip edebilirim.

Cenk Erdem: Günlük hayatınızda en çok nerelerde keyif yapıyorsunuz?

Bendeniz: Ev ortamı en keyif aldığım yer. Tam bir ev kedisiyim. Arada sırada en samimi olduğum arkadaşlarıma yemek yapıp onları davet etmek, sohbet ortamları oluşturmak hoşuma gidiyor. Samimiyet ve sevgi paylaşıyoruz her şeyden önce. Bunların dışında mümkün olduğunda havuza, denize girmek bana inanılmaz enerji sağlıyor. Dışarı çıktığımda da rahat ve sakin yerleri tercih ediyorum.

Cenk Erdem: Yeniden İsviçre’ye dönecekmişsiniz; neler planlıyorsunuz?

Bendeniz: Eğer öyle bir fırsat yaratabilirsem yeniden çok mutlu olacağım tabii ki. Orası benim çok büyük enerji bağımın olduğu bir yer. Yokluğunu hissedip özlediğimde koşarak gittiğim tek yer diyebilirim. Hayatımın büyük bir kısmını orada geçirmek isterim.

Cenk Erdem: Sırada bir de kitabınız var, biraz ipucu verir misiniz?

Bendeniz: Hayata bakışım, algılayışım ve bunların aşka yansıyış şeklini dile getirdiğim bir kitap. Beni yeni dinlemeye başlayan arkadaşlarımız özellikle okumadan geçmesinler.

Cenk Erdem: Çocukluğunuzda size ilham veren şarkıcılar kimler oldu?

Bendeniz: Ben Nil Burak, Erol Evgin dinlediğimi hatırlıyorum. Ergenlik dönemimde ise Madonna, Bon Jovi, Sezen Aksu rüzgarı dahil oldu duygu dünyama. Sonrası zaten malum.

Cenk Erdem: Uluslararası müzik endüstrisinde şu aralar sevdiğiniz popçular kimler?

Bendeniz: Son on yılda çıkan kimseyi başarılı bulmuyorum. Müziğin yozlaşmasını onlarda da sıkı bir şekilde görüyoruz. Kopyacılıkta bayağı yol katedip çıkmaza girdiler. ”Of ne kadar güzel şarkı” demeyeli çok uzun zaman oluyor sanırım. Ondan öncesi zaten sevdiklerimiz çok farklı değildir. Ben poptan ziyade rock, blues daha çok severim. Pop 80-90’larda güzeldi.

Cenk Erdem: Şarkılarınız içinde canınızı yakan ya da sizi çok keyiflendiren iki şarkınız desem; hangilerini söylerdiniz?

Bendeniz: “Günahlar”, “Kurtulamıyorum” diyebilirim.

Cenk Erdem

Cazkolik.com / 07 Şubat 2019, Perşembe


Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Cenk Akyol Yazdı: En güzelinden, en kişiselinden 20 bas rifi.
Metalden caza transformasyon; Gitar fenomeni Alex Skolnick üçlüsüyle İstanbul`a geliyor.
Bu albüm müziğin adeta teneffüs edildiği, her gitar rifinin içe çekildiği saykodelik günleri hatırlatıyor.
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Cenk Erdem Röportajı: Bendeniz: "Of ne kadar güzel şarkı? demeyeli çok uzun zaman oluyor sanırım..." » Birinci Dünya Savaşı`nın sona ermesinin yüzüncü yılında savaşın müzik üzerindeki etkisi. » 28. Akbank Caz Festivali Özel: Tarkovsky`nin filmlerindeki rüya hali beni çok güçlü etkiliyor. » Sevin Okyay Yazdı: Tomasz Stanko`nun başka notalarla kardeşçe buluşabilen yalnız notaları » Caz dinlenmez derler! Öyle mi? Rakamlarla duruma bakalım. Yerli/yabancı cazda çok dinlenenler. » 22. Uluslararası Ankara Caz Festivali "Kadın ve Caz" temasıyla 8-13 mayıs arası gerçekleşecek. » Hareketli geçecek nisan ayının öne çıkan konserinde GoGo Penguin yeni albümünü dinletecek. » Aslı Maraşlı Yazdı: Polonya cazının yenilikçi yedilisi: Caz ve Hip Hop burada, birarada! » Farklı geçmişten yola çıkıp hayatlarını mitolojikleştiren iki kadın; Simone de Beauvoir & Billie Holiday » Festival Portresi: 24. İstanbul Caz Festivali`nde izleyeceğimiz Miles Mosley geleneği bilen bir değişimci » Yılbaşı öncesi geleneksel Christmas Jazz playlistimiz yayında. Bu müzikler kadar güzel bir yıl olması dileğimiz. » 29 Kasım akşamı Zorlu PSM`de izleyeceğimiz Jose Feliciano`nun hayatını yönlendiren üç büyük hit! » 25. Akbank Caz Festivali Özel: Oğuz Büyükberber ve Marc Sinan ilk kez İstanbul`da aynı sahneyi paylaşacak. » Türkiye`nin caz müziği bakımından dün bir gurur gecesine tanık olduk. Konser izlenimlerimiz yayında. » Ünlü şarkıcı Viktor Lazlo`dan cazın efsanevi ismi Bille Holiday üzerine müzikali 4 Aralık`ta CRR`de. » Ölmeden önce serisinden özel bir liste: "Ten Free Jazz Albums To Hear Before You Die" » Bu yıl caz konserleri konusunda bir sakinlik içinde olan CRR Mart ayı takvimini açıkladı. » "İçimde Aşk Var" ilk albümünü yayınlayan genç sanatçının tutkularını gizlemediği şarkılarla dolu. » Alaçatı Jazz Rüzgarı 25 Haziran`dan itibaren rüzgardan ziyade festival fırtınası gibi esecek... » "Bir başkadır benim öyküm..." Tunçel Gülsoy`un Ayten Alpman ile yaptığı geçmişe yolculuk yeniden yayında... » Yeni kuşak cazcıların geliştirdiği eklektik vizyonerliğin öne çıkan ismi Aaron Parks 10 Nisan`da Salon`da! » Biri dünyaca ünlü müzisyen, diğeri onu yıllardır büyük zevkle dinleyen cazseverin habersiz kesişen yolları. » Son yılların etkileyici sesi Youn Sun Nah gitarist Ulf Wakenius ile 21 Ocak akşamı Borusan Müzik Evi`nde. » Yılın en iyi yerli caz albümlerini bütün bir yılı en yakından takip eden Zuhal Focan`a sorduk... » Ara Malikian`ın "Pagagnini" özel gösterisi 7 Aralık akşamı Cemal Reşit Rey sahnesinde... » İş Sanat yeni sezon programını açıkladı. Cazın yaşayan efsanesi Sonny Rollins 2 Kasım`da İş Sanat`ta! » Dokuzuncusu düzenlenecek Bach Günleri, St. Antuan Kilisesi ve Garaj İstanbul`da gerçekleşecek. » Ud`un rönesansını gerçekleştiren adam Anouar Brahem ruhundaki müziği Eyal Hareuveni`ye anlattı. » Yaz başı çıkan albümleriyle modern divalar Terri Carrington, Madeleine Peyroux ve E. Elias göz kamaştırıyor. » Latin caza, bossa novaya otuz yıldır damgasını vuran Eliane Elias 17 Şubat`ta İş Sanat`ta. » Bobby McFerrin son albümü VOCAbuLarieS`i meslektaşı Nora McCarthy`e anlattı. » 20. Akbank Caz Festivali Özel: Bu yıl Akbank Caz Festivali yan etkinlikleriyle de oldukça zengin. » Montreal Güzel Sanatlar Müzesi ve Cité de la Musique işbirliğiyle Miles Davis`in hayatı oldukça kapsamlı bir sergiyle Ağustos ayına kadar açık. » Vuvuzela uğultusunun içinden Güney Afrika cazına bakmak. » 43. yaşındaki Montreux Jazz Festivali`nin afişlerle görsel tarihi... » 52. Grammy`lerin sonuçları belli oldu, kazananlar kim? » Büyük davulcular kuşağından Steve Gadd artık hep cazın içinde. » Pop caz ve fusion`ın büyük ustası Bob James İstanbul Jazz Center`da... » Gustav Lundgren JC`s`de... » 19. Akbank Caz Festivali Özel: Festival bu yıl konserler dışında zengin içerikli panellere de sahne olacak... » Yeni neslin 10 genç dişi aslanı... » Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar - 3 » Fender Rhodes`ların tarihi... » "Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar-2" » Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar - 1 » John Scofield`ın merakla beklenen albümü "Piety Street" yayınlandı. » Caz ve Protesto: Bir Yeniden Değerlendirme (Bölüm 2) » Caz ve Protesto: Bir Yeniden Değerlendirme » Beat kuşağının sembol ismi Jack Kerouac’ın caz sevgisi... » 7. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali. Bana bol müzik, az da çiğ börek... » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (3) » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (2) » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (1) » ASCAP, 2009`un "Genç Caz Bestecisi Ödülü" adaylarını açıkladı » Caz denizini yeterince derin bulmayan Peter Cincotti yeni albümüyle pop okyanusuna açılıyor. » Dave Brubeck`in efsanevi albümü "Time Out"un ilk yayınlanışının üzerinden 50 yıl geçti. Bir kaç gün sonra gireceğimiz 2009 albümün yayınlanışının 50. yılı olacak... » Cazın en iyileri halen eskileri... » Eleştirmenlerin seçimleri belli oldu... 2008 » DownBeat "Şöhretler Salonu"nun en yeni üyesi Keith Jarrett oldu... » Bebop`tan modern caza Ari Hoenig`in Punk Bop yorumu...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp