Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.

Hatırladığım ilk hatıradan da önce şarkı söylüyordum ben!

Nazlı Toprak

Fotoğraflar: Arşivden
Yayın Tarihi: 04 07 2018
Değişiklik Tarihi: 04 07 2018 02:02
Bu içerik 1594 defa gösterildi.

Şarkıyla duygusal bir bağ kurmalıyım

Şiirsel şarkı sözleri ve “vocalese” söyleme tarzıyla tanınan, 9 defa Grammy’ye aday gösterilmiş ve 13 defa Downbeat Eleştirmenler listesine girmiş olan caz vokalisti Kurt Elling, bu yıl 25. İstanbul Caz Festivali’ni Marquis Hill’in trompeti eşliğinde zenginleştirecek. Sanatçının Branford Marsalis’in prodüksiyonunda çıkarttığı The Questions yüksek nitelikli bir albüm. Böyle bir çalışmayı 25. İstanbul Caz Festivali`nde izlemek çok önemli. Kurt Elling ile İstanbul konseri öncesi arkadaşımız Nazlı Toprak konuştu.

Cazkolik.com


Hayattaki tatminim müzikten geliyor

Nazlı Toprak: Sesinizi bir caz şarkıcısının yaptığından daha çok bir enstrüman olarak kullanıyorsunuz, aynı zamanda tüm zamanların en iyi vocalese (*) şarkıcılarından birisiniz. Ne tür bir vokal eğitim aldınız ve bu noktaya ulaşmak için ne kadar katı bir eğitim aldınız?

Kurt Elling: Öğrendiğim her şeyi deneyimlerden öğrendim; deneme yanılma hatalarından. Bir sanatçı, sanatın ne zaman iyi ya da iyi olmadığını bilir.

Nazlı Toprak: Örneğin John Coltrane`nin "Resolution" versiyonunuz olağanüstü.

Kurt Elling: Ben esnek bir sese sahip olduğum için şanslıyım ve onu bir kez eğittikten sonra istediğimi söyleyebilirim.

Nazlı Toprak: Peki sizi etkilemiş şarkıcı olmayan müzisyenler kimler sayabilirsiniz?

Kurt Elling: Wayne Shorter, Dexter Gordon, Ben Webster, Lester Young, Branford Marsalis

Nazlı Toprak: Hatırladığınız en erken müzikle ilgilenmeniz ne zamanlara dayanır?

Kurt Elling: Hatırladığım ilk hatıradan da önce şarkı söylüyordum ben! Mutluluk kavramının bilincinde olmadan mutluydum.

Nazlı Toprak: Peki ya enstrümanlarla aranız?

Kurt Elling: Okulda 3. - 4 sınıftayken enstrümanlar girmiştir hayatıma ama uzun sürmemiştir. Sesimle çıkarttığım sesleri enstrümanlardan hiç bir zaman çıkartamadım. Ama çalmanın çok üstünde çalışıp durduğumu da söyleyemem.

Nazlı Toprak: Ailenizin tüm fertleri her zaman müzikle ilgili miydiler?

Kurt Elling: Babam kilise müzisyeniydi ve hepimizin enstrümantal müzikle bir biçimde ilgilenmemizde ısrarcıydı ve ayrıca hepimiz de korodaydık. Kimse bu ısrara karşı gelemezdi. Hepimiz de bunu kabul etmiştik. Müzikal ve mutlu bir çocukluğum olduğu için kendimi hep şanslı sayarım.

Nazlı Toprak: 20 yıldan fazla bir süredir profesyonel müzik dünyası içindesiniz, müzik sektöründe ne gibi değişimler görüyorsunuz?

Kurt Elling: Kayıt altyapısında ve müzik endüstrisinde herşey değişti. Internet ve ona bağlı dönüm noktaları, müzikteki o zamana kadar olan tüm iş modellerini pencereden dışarıya attı.

Marquis Hill trompetiyle festival konserinde olacak.

Müzik ve Şiir

Nazlı Toprak: Şarkılarınız, politik şiir ve sosyal konuları da içeriyor, bu kapsamda caz şarkıcılığına yaklaşımınız nasıl?

Kurt Elling: Her şey zamanla gelişir. Bununla birlikte, yaratıcı tezatın önemli olduğunu düşünüyorum - yani, şarkının karşıtlık yaratmak amacıyla bir araya getirilmiş kelimeler ile ister ayna tutarak, ister zıt şekilde olsun, o olay ile etkileşimde bulunması ve olayı canlı tutması gerekir.

Politikadan bahsetmek özellikle zordur, bazı seyirciler bir politikacı veya konu hakkında zıt görüşlere sahip olabilirler. Ben yine de onları da kucaklamak ve müzikal deneyimime onları da katabilmek için bir yol bulmak istiyorum. Ve, risk almak zorundayım. Eğer ahlaki olarak kötü, insanlık dışı, merhametsiz ya da cahillerse, müziği o zaman zihinlerini değiştirmeye çalışmak için kullanmalıyım - ya da eğer duruşlarında ısrarcıysalar, bu sefer de müziği, onları çevreden uzaklaştırmak için kullanmalıyım.

Nazlı Toprak: Sadece şiirlerden oluşan sözler söylemiyorsunuz, şiiri müziğe uyarlıyorsunuz. Şiiri her zaman sever miydiniz?

Kurt Elling: Her zaman dili yükseltmeyi severim. Dilerim hiç bir zaman ve bundan böyle “normal” bir şey söylemem.

Nazlı Toprak: Caz cover`larına dönüştürdüğünüz pop şarkılarını nasıl seçmiştiniz? Sözleri, melodisi, şarkının güzelliği mi?

Kurt Elling: Şarkıyla duygusal bir bağ kurmalıyım ve bir müzisyen olarak içimde, o şarkıya karşı caz dünyasına içtenlikle sunabileceğim bir şey yapabilirim şeklinde bir inancım olmalı.

Nazlı Toprak: Lirik şiirin en önemli isimlerinden Rainer Maria Rilke’nin müziğinize ilham kaynağı olduğunu belirtiyorsunuz. Rilke’nin Genç Şair’e Mektuplar kitabından bahsediyorsunuz.

Kurt Elling: Rilke, Genç Şair`e Mektuplar kitabında şöyle der: Büyük soruların cevaplarını aramayın. Bunun yerine, sonsuza dek kilitlenmiş bir odada büyük bir hazinelermiş gibi soruların kendilerini yaşamaya çalışın. Soruları yaşayın ve bir gün, eğer onlara yeterli özveriyi ve dikkati gösterirseniz, bir cevaba doğru belki yolunuzu yaşayabilirsiniz..

Nazlı Toprak: Rilke’nin Elegies Ağıtları da sizi de etkilemiştir.

Kurt Elling: Evet tabi.

Nazlı Toprak: Müziğin hayatınıza kattığı olumlu şeyler neler?

Kurt Elling: “Benim” olduğunu iddia ettiğim her güzel şeyin müzikten geldiğini düşünüyorum – eşim ve çocuklarım, evim, arkadaşlarım – hayatımdaki tatminim müzikten geliyor.

Yeni Albüm: The Questions

Nazlı Toprak: Yeni albümünüzden bahsetmek isteriz biraz da. Bu albüm, daha önceki kayıtlardan biraz farklı, biraz daha politik, biraz daha karanlık. Şarkıları nasıl seçtiniz?

Kurt Elling: Sürekli bir gruba sahip olmak gibi bir lüksüm var, dolayısıyla pek çok parça kayıt zamanından önce geliştirilmekteydi. Diğer besteler de co-prodüktörüm Brandford Marsalis tarafından önerildi.

Nazlı Toprak: Albümdeki güzel melodiler bilinçli bir seçim miydi?

Kurt Elling: Melodiler her zaman önemlidir. Seyircilere duyguyla dokunmak için örneğin matematik önemli değildir.

Nazlı Toprak: Istanbul konserinizde sadece bu albümden mi çalacaksınız?

Kurt Elling: Bizi yıllardır izleyen müzikseverlerin dinlemeyi umduğu bestelerden de bir seçki programımıza ekleyeceğim.

Nazlı Toprak: İstanbul`a tekrar gelmek nasıl bir duygu?

Kurt Elling: Grubum ve ben İstanbul’u çok seviyoruz. Dünyanın en müthiş şehirlerinden biri ve konserimizde elimizden gelen en iyiyi sunacağız..

Nazlı Toprak: Sizi bekleyen İstanbul seyircisine şimdiden bir dileğiniz, mesajınız var mı:

Kurt Elling: Ailemden size mesajımız var: sevgi, güven, besin ve Tanrı’nın huzurunu diliyoruz. Hayatı birlikte nezaket ve merhamet ile kutlayalım.

(*) Vocalese, solocunun doğaçlaması sırasında yarattığı melodilerdeki notalara notası notasına tam karşılık gelecek şekilde kelimelerle caz söylemek.

Nazlı Toprak

Cazkolik.com / 04 Temmuz 2018, Çarşamba

Kaydet

Kaydet

Kaydet


Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz
25. İstanbul Caz Festivali Röportajı: Yaşayan en karizmatik vokalistlerden Kurt Elling ile Nazlı Toprak konuştu.
25. İstanbul Caz Festival Günlüğü: Nick Cave`in müziğindeki gibi içten kopan, içgüdüsel ulumalar hakikidir
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» 25. İstanbul Caz Festivali Röportajı: Yaşayan en karizmatik vokalistlerden Kurt Elling ile Nazlı Toprak konuştu. » Caz dinlenmez derler! Öyle mi? Rakamlarla duruma bakalım. Yerli/yabancı cazda çok dinlenenler. » 22. Uluslararası Ankara Caz Festivali "Kadın ve Caz" temasıyla 8-13 mayıs arası gerçekleşecek. » Hareketli geçecek nisan ayının öne çıkan konserinde GoGo Penguin yeni albümünü dinletecek. » Aslı Maraşlı Yazdı: Polonya cazının yenilikçi yedilisi: Caz ve Hip Hop burada, birarada! » Farklı geçmişten yola çıkıp hayatlarını mitolojikleştiren iki kadın; Simone de Beauvoir & Billie Holiday » Festival Portresi: 24. İstanbul Caz Festivali`nde izleyeceğimiz Miles Mosley geleneği bilen bir değişimci » Yılbaşı öncesi geleneksel Christmas Jazz playlistimiz yayında. Bu müzikler kadar güzel bir yıl olması dileğimiz. » 29 Kasım akşamı Zorlu PSM`de izleyeceğimiz Jose Feliciano`nun hayatını yönlendiren üç büyük hit! » 25. Akbank Caz Festivali Özel: Oğuz Büyükberber ve Marc Sinan ilk kez İstanbul`da aynı sahneyi paylaşacak. » Türkiye`nin caz müziği bakımından dün bir gurur gecesine tanık olduk. Konser izlenimlerimiz yayında. » Ünlü şarkıcı Viktor Lazlo`dan cazın efsanevi ismi Bille Holiday üzerine müzikali 4 Aralık`ta CRR`de. » Ölmeden önce serisinden özel bir liste: "Ten Free Jazz Albums To Hear Before You Die" » Bu yıl caz konserleri konusunda bir sakinlik içinde olan CRR Mart ayı takvimini açıkladı. » "İçimde Aşk Var" ilk albümünü yayınlayan genç sanatçının tutkularını gizlemediği şarkılarla dolu. » Alaçatı Jazz Rüzgarı 25 Haziran`dan itibaren rüzgardan ziyade festival fırtınası gibi esecek... » "Bir başkadır benim öyküm..." Tunçel Gülsoy`un Ayten Alpman ile yaptığı geçmişe yolculuk yeniden yayında... » Yeni kuşak cazcıların geliştirdiği eklektik vizyonerliğin öne çıkan ismi Aaron Parks 10 Nisan`da Salon`da! » Biri dünyaca ünlü müzisyen, diğeri onu yıllardır büyük zevkle dinleyen cazseverin habersiz kesişen yolları. » Son yılların etkileyici sesi Youn Sun Nah gitarist Ulf Wakenius ile 21 Ocak akşamı Borusan Müzik Evi`nde. » Yılın en iyi yerli caz albümlerini bütün bir yılı en yakından takip eden Zuhal Focan`a sorduk... » Ara Malikian`ın "Pagagnini" özel gösterisi 7 Aralık akşamı Cemal Reşit Rey sahnesinde... » İş Sanat yeni sezon programını açıkladı. Cazın yaşayan efsanesi Sonny Rollins 2 Kasım`da İş Sanat`ta! » Dokuzuncusu düzenlenecek Bach Günleri, St. Antuan Kilisesi ve Garaj İstanbul`da gerçekleşecek. » Ud`un rönesansını gerçekleştiren adam Anouar Brahem ruhundaki müziği Eyal Hareuveni`ye anlattı. » Yaz başı çıkan albümleriyle modern divalar Terri Carrington, Madeleine Peyroux ve E. Elias göz kamaştırıyor. » Latin caza, bossa novaya otuz yıldır damgasını vuran Eliane Elias 17 Şubat`ta İş Sanat`ta. » Bobby McFerrin son albümü VOCAbuLarieS`i meslektaşı Nora McCarthy`e anlattı. » 20. Akbank Caz Festivali Özel: Bu yıl Akbank Caz Festivali yan etkinlikleriyle de oldukça zengin. » Montreal Güzel Sanatlar Müzesi ve Cité de la Musique işbirliğiyle Miles Davis`in hayatı oldukça kapsamlı bir sergiyle Ağustos ayına kadar açık. » Vuvuzela uğultusunun içinden Güney Afrika cazına bakmak. » 43. yaşındaki Montreux Jazz Festivali`nin afişlerle görsel tarihi... » 52. Grammy`lerin sonuçları belli oldu, kazananlar kim? » Büyük davulcular kuşağından Steve Gadd artık hep cazın içinde. » Pop caz ve fusion`ın büyük ustası Bob James İstanbul Jazz Center`da... » Gustav Lundgren JC`s`de... » 19. Akbank Caz Festivali Özel: Festival bu yıl konserler dışında zengin içerikli panellere de sahne olacak... » Yeni neslin 10 genç dişi aslanı... » Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar - 3 » Fender Rhodes`ların tarihi... » "Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar-2" » Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar - 1 » John Scofield`ın merakla beklenen albümü "Piety Street" yayınlandı. » Caz ve Protesto: Bir Yeniden Değerlendirme (Bölüm 2) » Caz ve Protesto: Bir Yeniden Değerlendirme » Beat kuşağının sembol ismi Jack Kerouac’ın caz sevgisi... » 7. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali. Bana bol müzik, az da çiğ börek... » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (3) » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (2) » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (1) » ASCAP, 2009`un "Genç Caz Bestecisi Ödülü" adaylarını açıkladı » Caz denizini yeterince derin bulmayan Peter Cincotti yeni albümüyle pop okyanusuna açılıyor. » Dave Brubeck`in efsanevi albümü "Time Out"un ilk yayınlanışının üzerinden 50 yıl geçti. Bir kaç gün sonra gireceğimiz 2009 albümün yayınlanışının 50. yılı olacak... » Cazın en iyileri halen eskileri... » Eleştirmenlerin seçimleri belli oldu... 2008 » DownBeat "Şöhretler Salonu"nun en yeni üyesi Keith Jarrett oldu... » Bebop`tan modern caza Ari Hoenig`in Punk Bop yorumu...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp