Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.

Teknik açıdan müziğim klasikle cazın çevresinde hareket ediyor.

Leyla-Diana Gücük

Fotoğraflar: Arşiv
Yayın Tarihi: 16 05 2019
Değişiklik Tarihi: 16 05 2019 16:52
Bu içerik 3134 defa gösterildi.

Arif Mardin, Paul Simon ve Sting hakkında neler söyledi?

Leyla-Diana: On yaşında ilk trompetinizi aldığınızda, müzikle hayatınızı sürdürebileceğiniz fikri doğmuş ama peki neden trompet oldu ve hangi hislerle bu enstrümanı seçmiştiniz, caza ilginiz nasıl oldu? Etkilendiğiniz müzisyenler kimlerdi acaba?

Chris Botti: Beni müziğe iten annem olmuştur. Piyano aldığı için, benim de piyano çalmamı istiyordu ama birçok çocuğun verdiği tepki gibi ben de isyan emiştim. Ben daha farklı bir şey yapmak istiyordum. Televizyonda Doc Severinsen izledim ve trompeti çalmanın daha havalı olacağını düşündüm. Bir tane aldım ve bir kaç yıl sonra 12 yaşıma geldiğimde, Miles Davis’in My Funny Valentine parçasının ilk bir kaç notasını duyduğum an bir caz müzisyeni olmak istediğimi biliyordum.

Arif Mardin etkisi

Leyla-Diana: 80’li yıllarda cazla iyice haşır neşir olduktan sonra New York’a gidişinizde Arif Mardin ile tanıştınız. Biraz o anı ve olayların gelişimini anlatır mısınız? Çünkü sonrasında popüler olma yolunda ilk adımlar atılmış olacaktı bu süreci de merak ediyoruz doğrusu.

Chris Botti: Arif ile o kadar çok çalıştım ki. Böylesine büyük, efsanevi bir prodüktörün bu denli çalıştığını görmek, kayıtların nasıl yapıldığı anlamamda çok yardımcı oldu. Sanırım popüler, klasik ya da caz müziğinde nasıl iyi kayıtlar yapmam gerektiği konusunda bana büyük fikirler verdi. İşle ilgili bir çok şeyi, mikrofonun yerleşimi, nasıl bir reverb kullanılacağını, nereye kayıt yapılacağını, sanatçıların nasıl yerleşmeleri gerektiğini, bu tür şeyler. İş dünyasında en iyilerin arasında yer almayı öğrendim?

Paul Simon`a hayran

Leyla-Diana: Paul Simon ile uzun bir turne birlikteliğiniz oldu ve ondan çok şey öğrendiğinizi belirtiyorsunuz. Sting ile de Brand New Tour’a çıktınız. Görebildiğim kadarıyla (çeşitli yazılardan edindiğim bilgilere göre) çok iyi bir gözlemcisiniz. Birlikte yol aldığınız ya da sizin için değerli olduğuna inandığınız müzisyenlerin de size bir şeyler kattığınızı söylüyorsunuz. Sonunda öyle bir şey çıkıyor ki ortaya; “Chris Botti ruhu”. Sizi etkileyen bu önemli iki isimden neler aldığınızı ve sizde iz bırakan bir kaç ismi ve kattıklarını paylaşır mısınız?

Chris Botti: Paul Simon beni turne bağımlısı yaptı. 28 yaşındayken, New York`ta yaşamaktan stüdyo sahnesinde çalmaya çalışırken, aniden kendimi dünya sahnelerinde Michael Brecker’in yanında bulmak büyük bir hayaldi. Bu bana bir trompetçi olarak büyük güvenilirlik verdi, sektörde de öyle. Kendi grubumla çalmamda, Paul’ün günlük çalışmasını izlemek bana çok büyük öğrenme deneyimi kazandırdı. Onun her gün detaylarla ilgilenmesi inanılmazdı. Onun bütün gün şovuna odaklanması, ben de bu yolda o özelliğini edinmiş oldum. Muhteşem bir sanatçı, onunla turneden çok zevk aldım.

Sting hakkında niye güzel şeyler söyleyemiyor?

Sting için yeterince güzel şeyler söyleyemeyeceğim. Ondan öğrendiğim en büyük şey, rutinlikte tutkuyu bulmaktı: ayağa kalkmak, pratik yapmak, yoga yapmak, grupla seyahat etmek. Sting ile Brand New Way turnesinde yanında kalarak kendi yolumu nasıl şekillendireceğimi öğrendim. O benim büyük destekçim ve ağabeyim olmuştur. J oni Mitchell ile çalışmamız her ne kadar Paul veya Sting`den çok daha kısa olsa da, sadece altı haftalık bir turdu, ancak o sahnede olup, Brian Blade ve Larry Klein ile çalmak; Joni`nin müziğini görmek, dinlemek benim için büyük bir öğrenme deneyimi oldu. Onun sesine, işine ve yeteneğine hayranım, inanılmaz biri o.

Botti`ye göre müziği nasıl dinlenmeli?

Leyla-Diana: İyi müzisyenlerle çalışmak bir artı değer elbette ki ama solo albümleriniz de çok başarılı. Solo albümlerinizde kendinizi nasıl tarif ederdiniz? Sonsuz bir okyanusta yüzmek mi, uzayda bir yerde olmak gibi mi? Kendinizi nasıl ifade ediyorsunuz?

Chris Botti: Müziğim, Miles Davis geleneğinde derinlemesine kök salmış olsa da, dünya çapında popülerliği kabul gördü. Trompetimin sesiyle gurur duyuyorum ve müziğimle belirli bir atmosfer yaratmaya çalışıyorum. Müziğim, en iyi gece geç vakitlerde; romatik bir ışıkta, belki biraz melankoli ve bir şişe şarapla iyi gider.

Klasikle cazın birlikteliği?

Leyla-Diana: Klasikle cazın birlikteliği ayrı bir güzellik. Doğru biçimlerde buluştuklarında inanılmaz etkiler çıkıyor ortaya. Albümlerinizde bu yaklaşımlarınızı çok naif şekilde “Botti ruhu” olarak adlandırdığım bir tarzda ortaya koyuyorsunuz. Bu iki turun birleşimi sizde nasıl bir etki bırakıyor. Size neler kattığını düşünüyorsunuz? İtalia albümünde Caruso ile çaldınız , J. S. Bach - A Windham Hill Sampler’de yorumladığınız Andante From Sonata #2 İn A Minör For Unaccompanied Violin eseri, Yoy Yo Ma, Charoline Campbel ve daha bir çok müzisyen bunlara örnek verilebilir.

Chris Botti: Wow, Bach kayıdı ilk kayıdım olmalı. Evet kesinlikle ilklerden biri. Ancak klasik müzik çalmayı seçtiğimde amacım bu değildi. Müziğin bu türünü sevmiştim ve klasik muziğin trompetin tınısına uyacağını düşünmüştüm. Her zaman bu lirik klasik tarzın müziğime etkisi olmuştur. Daha sonra hayatım boyunca Josh Groban ve Andrea Bocelli gibi büyük opera şarkıcılarıyla çalışma fırsatım oldu ve bu da şovumda klasik eserlerin kaydedilmesinin kapısını açtı.

* * *

Teknik açıdan, grubum klasik müziğin ve cazın çevresinde hareket ediyor. Ancak eğer iyi bir doğaçlamadan ya da birinin enstrümanını iyi çalmasından bahsedeceksek, o zaman enstrümanın temel prensiplerinin klasik müziğe dayandığını ifade etmek gerekir. Önce klasik müziği öğreniyorsunuz sonra branşlaşıp, “ben klasik çalmayacağım, caz çalacağım” diyebilirsiniz. Ama enstrümanın mimarisi çok benzer. Bütün skalalar arpejler ve klasikte ne varsa, hepsini tüm hayatımda yaptım.

İstanbul seyircisini nasıl buluyor?

Leyla-Diana: Türkiye’ye birkaç defa geldiniz. İstanbul izleyicisini nasıl buluyorsunuz? Farklı şehirlere gittiniz mi?

Chris Botti: İstanbul çok güzel bir şehir ve biz her zaman orada harika zaman geçiriyoruz. Ne yazık ki, gezmeye hiç zamanımız kalmadı ve yalnızca İstanbul`da çaldık, bu yüzden Türkiye`deki deneyimim biraz sınırlı. Ama yemeklerin her zaman harika olduğunu ve insanların her zaman çok misafirperver olduklarını biliyorum.

Çalmayı en çok istediği yer, çalmayı en çok istediği kişi?

Leyla-Diana: Çok turnelere çıktığınızı ve programınızın çok yoğun olduğunu biliyoruz. Gitmeyi istediğiniz ama henüz gitmediğiniz bir yer var mı? Benzer bir şekilde, birlikte henüz çalışmadığınız ama birlikte müzik yapmak istediğiniz sanatçı var mı?

Chris Botti: Vietnam’da ve Hindistan’da çalmayı çok isteriz. Peter Gabriel ile bir iş birliği içerisinde olmayı çok isterim.

Leyla-Diana: Yeni projelerinizden İstanbul dinleyicilerine ve Cazkolik okurlarına müjde verebileceğiniz bir haber var mı?

Chris Botti: Şu anda çok fazla bilgi veremiyorum, ancak bir sonraki albümün gelecek yıl yayınlanmasını umuyoruz.

Leyla-Diana: İçten cevaplarınız için çok teşekkür ederiz ve konserde buluşmak dileği ile.

Chris Botti: Ben de size çok teşekkür ederim.

Leyla-Diana Gücük

Cazkolik.com / 16 Mayıs 2019, Perşembe


Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Cazda küratörlük?
26. İstanbul Caz Festivali Özel: Big Band olmayan büyük bir topluluk; Snarky Puppy
Black argo tarihi
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» 26. İstanbul Caz Festivali Özel: Big Band olmayan büyük bir topluluk; Snarky Puppy » PSM Caz Festivali Özel; Leyla Diana-Chris Botti Röportajı: Botti`ye göre onun müziğini nasıl bir ortamda dinlemeli? » PSM Caz Festivali Özel; Nazlı Toprak-John McLaughlin Röportajı: Müzisyenlerin karşılaştığı sorunlar anlaşılmalı. » Birinci Dünya Savaşı`nın sona ermesinin yüzüncü yılında savaşın müzik üzerindeki etkisi. » 28. Akbank Caz Festivali Özel: Tarkovsky`nin filmlerindeki rüya hali beni çok güçlü etkiliyor. » Sevin Okyay Yazdı: Tomasz Stanko`nun başka notalarla kardeşçe buluşabilen yalnız notaları » Caz dinlenmez derler! Öyle mi? Rakamlarla duruma bakalım. Yerli/yabancı cazda çok dinlenenler. » 22. Uluslararası Ankara Caz Festivali "Kadın ve Caz" temasıyla 8-13 mayıs arası gerçekleşecek. » Hareketli geçecek nisan ayının öne çıkan konserinde GoGo Penguin yeni albümünü dinletecek. » Aslı Maraşlı Yazdı: Polonya cazının yenilikçi yedilisi: Caz ve Hip Hop burada, birarada! » Farklı geçmişten yola çıkıp hayatlarını mitolojikleştiren iki kadın; Simone de Beauvoir & Billie Holiday » Festival Portresi: 24. İstanbul Caz Festivali`nde izleyeceğimiz Miles Mosley geleneği bilen bir değişimci » Yılbaşı öncesi geleneksel Christmas Jazz playlistimiz yayında. Bu müzikler kadar güzel bir yıl olması dileğimiz. » Zorlu PSM`de izleyeceğimiz Jose Feliciano`nun hayatını yönlendiren üç büyük hit! » 25. Akbank Caz Festivali Özel: Oğuz Büyükberber ve Marc Sinan ilk kez İstanbul`da aynı sahneyi paylaşacak. » Türkiye`nin caz müziği bakımından dün bir gurur gecesine tanık olduk. Konser izlenimlerimiz yayında. » Ünlü şarkıcı Viktor Lazlo`dan cazın efsanevi ismi Bille Holiday üzerine müzikali 4 Aralık`ta CRR`de. » Ölmeden önce serisinden özel bir liste: "Ten Free Jazz Albums To Hear Before You Die" » Bu yıl caz konserleri konusunda bir sakinlik içinde olan CRR Mart ayı takvimini açıkladı. » "İçimde Aşk Var" ilk albümünü yayınlayan genç sanatçının tutkularını gizlemediği şarkılarla dolu. » Alaçatı Jazz Rüzgarı 25 Haziran`dan itibaren rüzgardan ziyade festival fırtınası gibi esecek... » "Bir başkadır benim öyküm..." Tunçel Gülsoy`un Ayten Alpman ile yaptığı geçmişe yolculuk yeniden yayında... » Yeni kuşak cazcıların geliştirdiği eklektik vizyonerliğin öne çıkan ismi Aaron Parks 10 Nisan`da Salon`da! » Biri dünyaca ünlü müzisyen, diğeri onu yıllardır büyük zevkle dinleyen cazseverin habersiz kesişen yolları. » Son yılların etkileyici sesi Youn Sun Nah gitarist Ulf Wakenius ile 21 Ocak akşamı Borusan Müzik Evi`nde. » Yılın en iyi yerli caz albümlerini bütün bir yılı en yakından takip eden Zuhal Focan`a sorduk... » Ara Malikian`ın "Pagagnini" özel gösterisi 7 Aralık akşamı Cemal Reşit Rey sahnesinde... » İş Sanat yeni sezon programını açıkladı. Cazın yaşayan efsanesi Sonny Rollins 2 Kasım`da İş Sanat`ta! » Dokuzuncusu düzenlenecek Bach Günleri, St. Antuan Kilisesi ve Garaj İstanbul`da gerçekleşecek. » Ud`un rönesansını gerçekleştiren adam Anouar Brahem ruhundaki müziği Eyal Hareuveni`ye anlattı. » Yaz başı çıkan albümleriyle modern divalar Terri Carrington, Madeleine Peyroux ve E. Elias göz kamaştırıyor. » Latin caza, bossa novaya otuz yıldır damgasını vuran Eliane Elias 17 Şubat`ta İş Sanat`ta. » Bobby McFerrin son albümü VOCAbuLarieS`i meslektaşı Nora McCarthy`e anlattı. » 20. Akbank Caz Festivali Özel: Bu yıl Akbank Caz Festivali yan etkinlikleriyle de oldukça zengin. » Montreal Güzel Sanatlar Müzesi ve Cité de la Musique işbirliğiyle Miles Davis`in hayatı oldukça kapsamlı bir sergiyle Ağustos ayına kadar açık. » Vuvuzela uğultusunun içinden Güney Afrika cazına bakmak. » 43. yaşındaki Montreux Jazz Festivali`nin afişlerle görsel tarihi... » 52. Grammy`lerin sonuçları belli oldu, kazananlar kim? » Büyük davulcular kuşağından Steve Gadd artık hep cazın içinde. » Pop caz ve fusion`ın büyük ustası Bob James İstanbul Jazz Center`da... » Gustav Lundgren JC`s`de... » 19. Akbank Caz Festivali Özel: Festival bu yıl konserler dışında zengin içerikli panellere de sahne olacak... » Yeni neslin 10 genç dişi aslanı... » Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar - 3 » Fender Rhodes`ların tarihi... » "Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar-2" » Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar - 1 » John Scofield`ın merakla beklenen albümü "Piety Street" yayınlandı. » Caz ve Protesto: Bir Yeniden Değerlendirme (Bölüm 2) » Caz ve Protesto: Bir Yeniden Değerlendirme » Beat kuşağının sembol ismi Jack Kerouac’ın caz sevgisi... » 7. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali. Bana bol müzik, az da çiğ börek... » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (3) » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (2) » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (1) » ASCAP, 2009`un "Genç Caz Bestecisi Ödülü" adaylarını açıkladı » Caz denizini yeterince derin bulmayan Peter Cincotti yeni albümüyle pop okyanusuna açılıyor. » Dave Brubeck`in efsanevi albümü "Time Out"un ilk yayınlanışının üzerinden 50 yıl geçti. Bir kaç gün sonra gireceğimiz 2009 albümün yayınlanışının 50. yılı olacak... » Cazın en iyileri halen eskileri... » Eleştirmenlerin seçimleri belli oldu... 2008 » DownBeat "Şöhretler Salonu"nun en yeni üyesi Keith Jarrett oldu... » Bebop`tan modern caza Ari Hoenig`in Punk Bop yorumu...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Cuma gecesi çok güzel bir konser izledik. Uzun zamandır böyle güzel bir konser izlememiştim. Merak ediyorum kendisini izleme fırsatı buldum. Sonra interneti araştırdım sizin sitenizi gördüm. Röportaj olmuş. Çok güzel oldu benim için. Konser ve röportaj. Kaleminize sağlık. Dolu dolu geçen hir konser. Çok keyif aldim doğrusu. Tekrar teşekkür ediyorum.
Ragıp Yahya Tandoğan / 27.05.2019 08:08:11
Harika bir röportaj olmuş. Konser öncesi hayli bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. iyi geldi. Sevgilerimle,
Nihal Kerkova / 24.05.2019 10:18:53
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp