Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.

Müzikte yolumu başka müzisyenlerle çalarak buldum

Nazlı Toprak

Fotoğraflar: Arşiv
Yayın Tarihi: 19 02 2020
Değişiklik Tarihi: 15 01 2020 14:55
Bu içerik 729 defa gösterildi.

Müziğin bir amaç değil, `sihirli` bir armağan olduğuna inanıyorum

Avrupa cazının önde gelen isimlerinden, gitarın usta ismi Philip Catherine, gitarda Paulo Morello ve basta Sven Faller ile birlikte kurduğu Philip Catherine Trio ile 26 Şubat Çarşamba günü CRR’de sahne alacak. 1960’lı yıllardan beri caz sahnesinde olan Catherine, İstanbul konserinden önce arkadaşımız Nazlı Toprak’ın sorularını cevapladı.

* * *

Müzik çalışmalarını sürdürürken bir yandan felsefe, siyaset ve ekonomi eğitimi alan sanatçı Chet Baker, Dexter Gordon gibi sanatçılar ile de çaldı. Sanatçı, müzik hayatındaki dönemeçlerden Erkan Oğur ile tanışmasına, en sevdiği kendi albümlerinden Django’nun ihmal edilen elektrik gitar çaldığı albümüne ve günümüz genç müzisyenlere bakışına kadar düşüncelerini Cazkolik okuyucuları ile paylaştı.

Cazkolik.com


Müdahaleci müzisyenlerden hoşlanmıyorum

Müzikal yolculuğu

Nazlı Toprak: Müzikle ve gitarla tanışmanız nasıl oldu?

Philip Catherine: 6 yaşında dinlemeye başladığım 78 devirli Rus Ordusu Koroları, Chopin, Çaykovski plakları ile müzikle tanıştım.

1956 yılında 14 yaşındayken George Brassens`i (Fransız besteci, vokalist) dinleyerek “gitar” adı verilen, bu “bana göre” bilinmeyen enstrümanın varlığını keşfettim. “Ses ve gitar” beraberliği hoşuma gitti. O yaşlarımda elbette piyano, keman, trompet, arp, insan seslerinin varlığını biliyordum ama gitarı bilmiyordum.

Nazlı Toprak: Peki, müzik ve cazın artık bir hobi değil, hayatınızın merkezinde olacağını ne zaman anladınız?

Philip Catherine: Jean Luc Ponty benden 1971`de beşlisine katılmamı istemesi dönüm noktası olmuş ama o sırada ben müziğin hayatımın merkezi olacağını bilmiyordum. Benim için hâlâ bir hobiydi. Hayatımın merkezi olabileceği hakkında hiçbir fikrim yoktu.

Nazlı Toprak: Sonrasında yolunuzu nasıl çizdiniz?

Philip Catherine: Albümlerdeki müzisyenleri anlamaya çalışarak mümkün olan her fırsatta evde çalıştım. Nota okuyamıyordum (sadece akor değişiklikleri biliyordum) ve bir yandan okuldaki Latin, Yunanca, Tarih, Matematik gibi derslerime çalışıyordum. Ve daha sonra da, 19’dan 28 yaşıma kadar, Hukuk Tarihi, Fransız Edebiyat tarihi ve Felsefe eğitimime öncelik verdim. 2 yıl, matematik, istatistik, Keynes ve Friedman ekonomi teorileri okudum.

* * *

Müzik o sıralar hâlâ benim için bir hobi idi, ama profesyonel müzisyenlerle çaldığım bir hobi idi. 1966`da İspanya`da (hâlâ Franco dönemiydi) Barselona’daki caz kulübü Jamboree`de Philedelphia’lı müthiş siyahi davulcu Edgar Bateman ve org sanatçısı Lou Bennett Trio ile çalıyordum. Cazı öğrenmenin yolu idi bu.

Her gece üç ay boyunca, hiç dinlenmeden...

Üst üste 90 gün demek bu.

Ve gündüzleri de üniversitedeydim.

Çifte bir hayattı bu, tıpkı Dr. Jekyll ve Dr. Hyde gibi!

Uzun yıllar Miles Davis beşlilerini dinledim. Tabi, Mingus albümlerini unutmayayım, Erroll Garner (One World Concert albümü), Django Reinhardt, Ray Charles...

Uzun yıllarımı aldı yolumu çizmek. Hayatımda tek bir “merkez" düşünmüyordum, birden fazla merkezim vardı.

Müziğin bir amaç olarak değil, “sihirli” bir armağan olduğuna inanıyorum. Sihirli olmaya çalışmadan çıkıverir müzik. Belki sihirli olmaya çalışınca başarılı da olunamaz (Bunu düşünüyorum ama emin değilim.)

Nazlı Toprak: Örneğin?

Philip Catherine: İşte aramadığınız zaman bize gelen şeylere bir örnek: 16 yaşımdayken ünlü bir müzisyen aileden gelen bir kadın ilk kaydımı dinledi ve sonra “hoş bir sound’un var” diye iltifat etti.

O güne kadar hiç sound bulmayı düşünmemiştim. Dolayısıyla, onun bu övgüsü beni hayal kırıklığına uğrattı! ("Ne diyor bu kadın?" Notalarımı, zamanlamalarımı, caz phrase’lerimi, yaptığım swing’i fark etmedi!”. O güne kadar sound’umun gitarımdan, amplifikatörümden geldiğine inanıyordum.

Bir işe sahip olduğum için şükran duyuyorum. Umarım çevremdeki insanlar için yaptıklarımla yeterli bir sorumluluk alıyorumdur.

Nazlı Toprak: Chet Baker, Toots Thielemans, Dexter Gordon, George Benson, Stephane Grappelli, Niels Hennig-Orsted Peterson gibi ünlü sanatçılarla birlikte çaldınız. Neler hissediyorsunuz, deneyimleriniz nelerdi?

Philip Catherine: Sorunuzu duyunca, kalbim hayatın bana bu adamlarla müzik çalmak için harika fırsatları vermesine yine minnetle doldu. Buna hala inanamıyorum. Çok şanslıyım.

Müzikte yolumu bulmamın yolu hep başka müzisyenlerle çalmaktı: Lou Bennett, Edgar Bateman, Oliver Jackson, Joachim Kuhn, Jean Luc Ponty, Stephane Grappelli; Jasper Van`t Hof, Charlie Mariano, Trilok Gurtu, Nicolas Fiszman gibi.

Niels harika bir eşlikçiydi.

Toots, uyum ve caz sözlüğüne hakimdi.

Dexter, zamanı geride bırakırdı.

Chet, zamanlamaya müthiş sahipti, ritimler açısından çok zengin, güzel melodik doğaçlama ile devasa melodik hayal gücü ve müzikalitesini koruyan virtüöz yeteneği... Sadece müzik, müzik, müzik.

Nazlı Toprak: Müziğinizle insanlarla neler paylaşmak istiyorsunuz?

Philip Catherine: Swing, Groove ve doğaçlamada melodilere önem veriyorum. Tıpkı Django, Coltrane, Tom Harrell, Chet Baker, Monty Alexander, Wynton Kelly gibi.

Nazlı Toprak: Doğaçlamaya bakışınız?

Philip Catherine: Swing’li, doğaçlama yapan, beste yapan ve tüm grubun görünür olmasını isteyen müzisyenleri seviyorum. Örneğin, piyanist çalarken, basçının çaldığının duyulması için boşluk bırakmalı, müdahaleci müzisyenlerden hoşlanmıyorum.

Doğaçlamada önceliğim grubun iyi ve aynı zamanda dikkatli bir şekilde etkileşim kurmasını sağlamak. Kısa melodileri (maksimum 32 bar) geliştirmeyi seviyorum. Çok fazla bar olduğunda uzun melodiler çalmakta tereddüt ediyorum.

Nazlı Toprak: Hangisinden daha çok keyif alırsınız: Beste yaparken, canlı performanstan veya stüdyoda kayıt yaparken?

Philip Catherine: Bu ilginç bir soru, üçünü de severim.

Nazlı Toprak: Kendinizi biraz daha fazla yakın hissettiğiniz albümleriniz var mı?

Philip Catherine: Farklı sebeplerden ötürü farklı bağlarım var: Müziğin net olmasını seviyorum. Zekanın, kalpten dürüstlüğün ve her müzisyenin duyulabilir olduğu kombinasyonları duymayı severim. Müdahaleci davranışlardan kaçınırım. Kurallar çok az ama müzikalite daima önemli.

September Man, Guitars, Transparence, Chet Choice (Chet Baker ile olan),The String Project albümlerimi severim.

Nazlı Toprak: Size göre en usta gitaristler kim?

Philip Catherine: Bence Django Reinhardt (ve Jimmy Hendrix). Django tabii ki gitarda usta idi, ama benim için çok daha fazlası idi. Doğaçlama ve eşlikte inanılmaz zengin bir yol açtı. 1947`de klarnetçi Hubert Rostaing ile elektrik dönemini dinleyin. Birçok Django hayranı bu kayıtları görmezden gelir.

Nazlı Toprak: Caz dışında başka müzikleri de sever misiniz? Dinlenmek için zaman bulduğunuzda, dinlemekten hoşlandığınız belirli müzisyenler veya müzikler var mı?

Philip Catherine: Genellikle piyano ve Morton Feldmans’ın piyano ve yaylılar için yaptığı Kronos Quartet albümleri ile rahatlarım.

Nazlı Toprak: Erkan Oğur ile nasıl tanıştınız? Erkan Oğur ve Sylvain Luc ile 2011 yılında İstanbul`da konseriniz etkileyiciydi.

Philip Catherine: Caz radyo programcısı Peter Schulze, bizi bir araya getirme fikri ile 80’lerde tanıştık.

Bugünün müzik sahnesi

Nazlı Toprak: Caz müziğini özellikle genç nesiller arasında ve çoğunlukla dijital ortamında nasıl değerlendiriyorsunuz?

Philip Catherine: Bugün Online ortamda harika bir öğretmen var: Ans web sitesinde pek çok gitar öğretmeni var. Her birinin gösterdiği ilginç bir şey var. (Rick Beato’ya bir bakın örneğin)

Bazen genç müzisyenlerin çoğunun enerjilerinin beste yapmaya harcadıklarını görüyorum, ki bence iyi, ama bu onları çalmalarını, bestelerini, kendi dinamiklerini geliştirmeye engel oluyor.

Nazlı Toprak: Bundan sonra müzikte neler yapmayı arzu ediyorsunuz?

Philip Catherine: Hayatı deneyimlemek, gitar çalmak, daha fazla özgür ifadelerle mutlu bir grupla halka açık çalmak istiyorum.

Nazlı Toprak: Teşekkür ederim.


Nazlı Toprak`tan 5 Philip Catherine parçası önerisi:

1 "Leaving" Chet Baker & Philip Catherine, 1971 "Strollin’" albümü

2 "Django" Niels-Henning Orsted Pedersen & Philip Catherine ,1992 "Spanish Nights" albümü

3 "Winter Moon" Philip Catherine & Martin Wind Duo Art, 2013 "New Folks"

4 "La belle vie pour" Maurice-Bex-Catherine-Romano, 2019 "La Belle Vie" albümü

5 "Les amoureux des bancs publics" Philip Catherine-Paulo Morello, 2019 "Manoir de mes Rêves" albümü


Nazlı Toprak

Cazkolik.com / 19 Şubat 2020, Çarşamba


Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Sevin Okyay yazdı: Reggae baharatlı caz
27. İKSEV İzmir Avrupa Caz Festivali konserleri kadar kültürel etkinlikleriyle de dikkat çekiyor.
Nazlı Toprak Röportajı: Caz gitar efsanesi Philip Catherine ile CRR konseri öncesi konuştuk.
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Nazlı Toprak Röportajı: Caz gitar efsanesi Philip Catherine ile CRR konseri öncesi konuştuk. » Işıl Çalışkan Röportajı: Belki de Türkiye`de ilk kez bir pop klübü caz sahnesine dönüşüyor! » "166 Days" ile cazda kültürler arası yolculuk... Işıl Çalışkan Anıl Şallıel ile yeni albümünü konuştu. » Işıl Çalışkan Röportajı: Kerem Görsev yeni albümüyle mükemmel denge arayışında. » Başak Yavuz İstanbul`un yeni caz klübü Maestro Donizetti`yi arkadaşımız Işıl Çalışkan`a anlattı. » 26. İstanbul Caz Festivali Özel: Big Band olmayan büyük bir topluluk; Snarky Puppy » Birinci Dünya Savaşı`nın sona ermesinin yüzüncü yılında savaşın müzik üzerindeki etkisi. » 28. Akbank Caz Festivali Özel: Tarkovsky`nin filmlerindeki rüya hali beni çok güçlü etkiliyor. » Sevin Okyay Yazdı: Tomasz Stanko`nun başka notalarla kardeşçe buluşabilen yalnız notaları » Caz dinlenmez derler! Öyle mi? Rakamlarla duruma bakalım. Yerli/yabancı cazda çok dinlenenler. » 22. Uluslararası Ankara Caz Festivali "Kadın ve Caz" temasıyla 8-13 mayıs arası gerçekleşecek. » Hareketli geçecek nisan ayının öne çıkan konserinde GoGo Penguin yeni albümünü dinletecek. » Aslı Maraşlı Yazdı: Polonya cazının yenilikçi yedilisi: Caz ve Hip Hop burada, birarada! » Farklı geçmişten yola çıkıp hayatlarını mitolojikleştiren iki kadın; Simone de Beauvoir & Billie Holiday » Festival Portresi: 24. İstanbul Caz Festivali`nde izleyeceğimiz Miles Mosley geleneği bilen bir değişimci » Yılbaşı öncesi geleneksel Christmas Jazz playlistimiz yayında. Bu müzikler kadar güzel bir yıl olması dileğimiz. » Zorlu PSM`de izleyeceğimiz Jose Feliciano`nun hayatını yönlendiren üç büyük hit! » 25. Akbank Caz Festivali Özel: Oğuz Büyükberber ve Marc Sinan ilk kez İstanbul`da aynı sahneyi paylaşacak. » Türkiye`nin caz müziği bakımından dün bir gurur gecesine tanık olduk. Konser izlenimlerimiz yayında. » Ünlü şarkıcı Viktor Lazlo`dan cazın efsanevi ismi Bille Holiday üzerine müzikali 4 Aralık`ta CRR`de. » Ölmeden önce serisinden özel bir liste: "Ten Free Jazz Albums To Hear Before You Die" » Bu yıl caz konserleri konusunda bir sakinlik içinde olan CRR Mart ayı takvimini açıkladı. » "İçimde Aşk Var" ilk albümünü yayınlayan genç sanatçının tutkularını gizlemediği şarkılarla dolu. » Alaçatı Jazz Rüzgarı 25 Haziran`dan itibaren rüzgardan ziyade festival fırtınası gibi esecek... » "Bir başkadır benim öyküm..." Tunçel Gülsoy`un Ayten Alpman ile yaptığı geçmişe yolculuk yeniden yayında... » Yeni kuşak cazcıların geliştirdiği eklektik vizyonerliğin öne çıkan ismi Aaron Parks 10 Nisan`da Salon`da! » Biri dünyaca ünlü müzisyen, diğeri onu yıllardır büyük zevkle dinleyen cazseverin habersiz kesişen yolları. » Son yılların etkileyici sesi Youn Sun Nah gitarist Ulf Wakenius ile 21 Ocak akşamı Borusan Müzik Evi`nde. » Yılın en iyi yerli caz albümlerini bütün bir yılı en yakından takip eden Zuhal Focan`a sorduk... » Ara Malikian`ın "Pagagnini" özel gösterisi 7 Aralık akşamı Cemal Reşit Rey sahnesinde... » İş Sanat yeni sezon programını açıkladı. Cazın yaşayan efsanesi Sonny Rollins 2 Kasım`da İş Sanat`ta! » Dokuzuncusu düzenlenecek Bach Günleri, St. Antuan Kilisesi ve Garaj İstanbul`da gerçekleşecek. » Ud`un rönesansını gerçekleştiren adam Anouar Brahem ruhundaki müziği Eyal Hareuveni`ye anlattı. » Yaz başı çıkan albümleriyle modern divalar Terri Carrington, Madeleine Peyroux ve E. Elias göz kamaştırıyor. » Latin caza, bossa novaya otuz yıldır damgasını vuran Eliane Elias 17 Şubat`ta İş Sanat`ta. » Bobby McFerrin son albümü VOCAbuLarieS`i meslektaşı Nora McCarthy`e anlattı. » 20. Akbank Caz Festivali Özel: Bu yıl Akbank Caz Festivali yan etkinlikleriyle de oldukça zengin. » Montreal Güzel Sanatlar Müzesi ve Cité de la Musique işbirliğiyle Miles Davis`in hayatı oldukça kapsamlı bir sergiyle Ağustos ayına kadar açık. » Vuvuzela uğultusunun içinden Güney Afrika cazına bakmak. » 43. yaşındaki Montreux Jazz Festivali`nin afişlerle görsel tarihi... » 52. Grammy`lerin sonuçları belli oldu, kazananlar kim? » Büyük davulcular kuşağından Steve Gadd artık hep cazın içinde. » Pop caz ve fusion`ın büyük ustası Bob James İstanbul Jazz Center`da... » Gustav Lundgren JC`s`de... » 19. Akbank Caz Festivali Özel: Festival bu yıl konserler dışında zengin içerikli panellere de sahne olacak... » Yeni neslin 10 genç dişi aslanı... » Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar - 3 » Fender Rhodes`ların tarihi... » "Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar-2" » Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar - 1 » John Scofield`ın merakla beklenen albümü "Piety Street" yayınlandı. » Caz ve Protesto: Bir Yeniden Değerlendirme (Bölüm 2) » Caz ve Protesto: Bir Yeniden Değerlendirme » Beat kuşağının sembol ismi Jack Kerouac’ın caz sevgisi... » 7. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali. Bana bol müzik, az da çiğ börek... » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (3) » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (2) » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (1) » ASCAP, 2009`un "Genç Caz Bestecisi Ödülü" adaylarını açıkladı » Caz denizini yeterince derin bulmayan Peter Cincotti yeni albümüyle pop okyanusuna açılıyor. » Dave Brubeck`in efsanevi albümü "Time Out"un ilk yayınlanışının üzerinden 50 yıl geçti. Bir kaç gün sonra gireceğimiz 2009 albümün yayınlanışının 50. yılı olacak... » Cazın en iyileri halen eskileri... » Eleştirmenlerin seçimleri belli oldu... 2008 » DownBeat "Şöhretler Salonu"nun en yeni üyesi Keith Jarrett oldu... » Bebop`tan modern caza Ari Hoenig`in Punk Bop yorumu...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp