Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.

Bizimki demokratik bir müzik

Işıl Çalışkan

Fotoğraflar: Arşiv
Yayın Tarihi: 19 11 2019
Değişiklik Tarihi: 19 11 2019 03:02
Bu içerik 2265 defa gösterildi.

Piyanonun üzerindeki iki el dengeyi anlatıyor

Caz müzisyeni Kerem Görsev, 19’uncu albümü ‘Perfect Balance’ ile yeniden dinleyici karşısında. Görsev, Kağan Yıldız ve Ferit Odman ile birlikteliğine istinaden müziğini “demokratik” olarak tanımlıyor. “Ses sanatçısı Kerem Görsev ve saz arkadaşları Ferit Odman, Kağan Yıldız değiliz biz. Onlardan biri gittiğinde darbe alıyorum ben” diye konuşuyor.

* * *

Türkiye’de caz müziğin parmakla gösterilen temsilcilerinden Kerem Görsev, yeni albümü ‘Perfect Balance’ı dinleyiciyle buluşturdu. Müziğinde, ‘mükemmel denge’ arayışına giren müzisyen, albümünde tenor saksafonda Grammy’li müzisyen Ernie Watts’ı konuk ediyor. Kontrbasta Kağan Yıldız, davulda ise Ferit Odman birlikteliğinden oluşan geleneğini bu albümde de bozmuyor. CD ve plak formatında yayımlanan albümde bulunan 7 bestenin tümü Görsev’e ait. Albüm fotoğrafları Ahmet Görsev’e, plak ve CD tasarımı ise Feridun Ertaşkan’a ait. Babajım Stüdyoları’nda kaydedilen ‘Perfect Balance’ın co-prodüktörlüğünde Ferit Odman imzası var.

* * *

Albümün en can alıcı detaylarından biri ise yine tek seferde kaydedilmesi. Dört saatte tamamlanan albüm, dinleyiciyi dört usta ismin stüdyosuna konuk ediyor. Görsev, bu deneyimini, “Sevabıyla günahıyla o 4 saat içinde girip çaldım. Bu saatten sonra kendimi daha güzel göstermek için burnumu mu yaptıracağım? Suratımı mı gerdireceğim? Hayır, neysem o’yum” sözleriyle anlatıyor. Görsev ile müzik serüvenine kısa bir yolculuk gerçekleştirdik.

* * *

Sözü daha fazla uzatmadan ustasına bırakalım...

Işıl Çalışkan

"Her albümden sonra diyorum ki daha iyi nasıl çalabilirim?"

Işıl Çalışkan: Perfect Balance, Türkçe’de mükemmel denge ile karşılık buluyor. İki zıt kutup hangi ortak noktada bu albümde buluşuyor?

Kerem Görsev: İçsel bir dengeyi bulma çabası... Eski manavlarda vardır. Teraziye bir elma koyarsın, tartı bir tarafından ağır basar. Küçük bir elma koyduğunda ise dengelenir. Benim hayatımdaki dengeleri oturtup her şeyi daha stabil hale getirmek ve müzikte daha iyi yoğunlaşma durumuna tekabül ediyor. Bu benim içsel işim. Albüm de bununla karşılık buluyor.

Ernie Watts bizzat yaşayan bir albüm

Işıl Çalışkan: Bu albümde tenor saksafonda size Ernie Watts eşlik ediyor. Böylelikle dördüncü kez bir albümde buluşmuş oldunuz. Bu işbirliğiyle ilgili neler söylersiniz?

Kerem Görsev: Yaşayan bir tarih, bir okul o. Ferit, Kağan ve ben onun ağzının içine bakıyoruz çalarken. Müzik tavrını izliyoruz. Zaten dünyanın izlediği bir adam. 1500’ün üzerinde kayıtta çalmış. Son derece profesyonel. 75 yaşında olmasına rağmen son derece disiplinli, dakik, müziğe saygılı. Bizim çaldığımız müziği alıp çok değişik kulvarlara sokuyor. Biz de kendimizi aşmaya çalışıyoruz. Mutluyuz onunla çaldığımız için, çok büyük bir adam.

Gençlik Bayramı’nda gençlerle stüdyoya girdik

Işıl Çalışkan: Albüm yine tek seferde kaydedilmiş. Bu dinleyici için büyük bir jest aslında.

Kerem Görsev: Biz Prag Filarmoni Orkestrası’nda da Londra Senfoni Orkestrası ile de bir günde yaptık kaydı. ‘After The Hurricane’de öyleydi. Bu da 4 saatte bitti. Biz, bu plak kaydından evvel 3 konserlik bir turne yaptık. Sonra stüdyoya girdik. 19 Mayıs 2019’da. Güzel bir tarihti. Gençlik Bayramı’nda gençlerle stüdyoya girdik. Tavında oldu her şey, oturdu. Stüdyoya girdiğimizde vücutlarımız, parmaklar, beyinler sıcaktı. Ben şaşırıyorum diyorlar ki, “Stüdyoya 8 aylık bir çalışmayla girdim.” 8 ayda gırtlağın değişir, ayakkabı numaran bile büyür. Sevabıyla günahıyla o 4 saat içinde girip çaldım. Bu saatten sonra kendimi daha güzel göstermek için burnumu mu yaptıracağım? Suratımı mı gerdireceğim? Hayır, neysem o’yum.

* * *

Ernie Watts’ı dinlerken Ferit’de Kağan’da ben de gaza geliyoruz. Onların rüzgarıyla ben kendimi daha iyi hissedip çalmaya çalışıyorum. Sadece her albümden sonra diyorum ki daha iyi nasıl çalabilirim?

Bir solom bana tokat attı

Işıl Çalışkan: Keşke şurası şöyle olsaydı dediğiniz bir yer olmuyor mu bu durumda?

Kerem Görsev: Hayatta keşke ile yaşayamazsın. Geçen gün Suadiye’de sahilde yürüyüş yapıyordum. Orada dinledim ve inan ki yeni bir albüm gibi geldi. Fakat albümün bir yerinde CD’nin içinden çıkan bir piyano solom tokat attı bana. “Bunu niye böyle yaptım” dedim. O bir hataydı işte… Ama bunu Ferit anlar, ben anlarım. Hata değil de lezzetsizlik diyelim buna. Daha iyi nasıl ne yapabiliriz düşüncesinin peşinden koşa koşa hayat bitecek.

Işıl Çalışkan: Yıllardır aynı isimlerle sahne alıyorsunuz; Ferit Odman, Kağan Yıldız.

Kerem Görsev: Evet, 13 buçuk sene oldu.

Herkes kendini anlatıyor

Işıl Çalışkan: Albümde ön plana çıkma kaygısı yaşadığınız oluyor mu hiç?

Kerem Görsev: Benim hiç öyle bir derdim yok. Bizim müziğimiz demokratik bir müzik. Dünyada interplay albümlere baktığında, iç içe çalmak anlamına geliyor. Bill Evans Trio’larında bas’ta Scott La Faro, davul’da Paul Motian var. Albümlerde hepsinin yüzde olarak solo hakları aynı. Herkes kendini anlatıyor. Ses sanatçısı Kerem Görsev ve saz arkadaşları Ferit Odman, Kağan Yıldız değiliz biz. Onlardan biri gittiğinde darbe alıyorum ben. Buraya dünyanın en iyi davulcusunu getirsen benim parçalarımı onun bildiği gibi kimse bilmeyecek. Bu gayet samimi bir şey.

Işıl Çalışkan: Dinleyici de bir bütün olarak görüyor sizi artık

kerem Görsev: Zaten insanlar da bu trioyu biliyorlar artık. Bu bir gelenek oldu. Ben mutluyum bu durumdan.

Beste, piyano başında yapılmaz

Işıl Çalışkan: Albümdeki 7 bestenin tamamı size ait. Beste yapma süreciniz nasıl gelişti? Arka planda ne hikayeler var?

Kerem Görsev: Beste, piyanonun başına oturup yapılan bir şey değil. Yaptırmak için iter kakar seni. Bestelerden biri September. Eylül ayında yazmıştım ben onu. Eylül’ü severim ben. Terletmez, ılık ve keyif ayıdır. Biri Patmos, Yunan Adaları’ndan. Sevdiğim bir yerdir, orada yazmıştım. Bir tanesi George Shearing’e… Bundan 5, 6 sene evvel 92 yaşında ölen çok sevdiğim bir piyanist. To George Shearing diye yazdım. Ona ithaf ettim. Onun tarzına, stiline selam yolladım. Gloves, 1994 yılında çıkan albümümdeki ilk açılış parçasıydı, onu da çalmak istedim. Tam 25 sene sonra çaldık düşünebiliyor musun? Böyle şeyler var.

Işıl Çalışkan: Sözsüz olduğunda dinleyiciye özgürlük de tanıyorsunuz

Kerem Görsev: Kesinlikle. Ferit bagetleriyle, Kağan parmaklarıyla, bense piyanoyla. Seslerle hayal kurdurmaya çalışıyoruz. Bu zor bir şey ama inşallah oluyordur.

Işıl Çalışkan: Müziğinizde sınırlarınızı ne kadar zorluyorsunuz? Kendinizi kısıtladığınız oluyor mu tarzınızın dışına çıkmamak adına?

Kerem Görsev: Çıkmamak diye bir şey yok. Arzu ediyorsan çıkarsın. Veya bir güç seni bir şeyler yapmaya zorluyorsa sen zaten imkanı yok duramazsın. Mesela tabiattaki büyük dev dalgaları veya depremi hangi güç durdurabilir? Yok öyle, buraya çimentodan duvar yapayım da deniz suyu gelmesin. Var olan şeyi yok eder dünya, öyle bir güç! Benim için böyle bir güç yok. Biz arkadaşlarımla bu tarzı seviyoruz. Onun için birlikteyiz. Zorlamayla başka bir iş yapmadım hayatımda, yapmam da.

Piyanonun üzerindeki iki el, dengeyi anlatıyor

Işıl Çalışkan: Fotoğraf Ahmet Görsev’e plak ve tasarım da Feridun Ertaşkan’a ait. Albüm kapağıyla içindeki şarkılar arasındaki ilişkiyi nasıl anlatırsınız?

Kerem Görsev: Hiç düşünmediğim bir şeydi. Mesela Spring Water’da doğadan akan bir su vardı. After The Hurricane’de eşim Deniz fotoğrafını çekmişti. İrma’daki kasırgaya ait. Burada da piyanonun üzerinde iki tane el var. O dengeyi anlatıyor.

Cazın ülkesi yok

Işıl Çalışkan: Türkiye’de caz müzik yapmak nasıl?

Kerem Görsev: Cazın ülkesi yok. Ne ekerseniz onu biçersiniz. Bizim güzel bir grubumuz var. Mütevazı şartlarda gidip çalıyoruz. İnsanlara hikâyelerimizi anlatmaya çalışıyoruz. Türkiye’de caz müziği çalarak arkadaşlar edindim. Hepsiyle yazışıyorum, konuşuyorum. Hayatta kalıp ailemi geçindirmeye çalışıyorum. Namuslu bir duruşum var. İstemediğim hiçbir mekânda istemediğim müziği çalmıyorum. Br müzisyen olarak bu zor bir şey. Ben şanslıyım. 19 albüm yaptım. Yaptığım işle tanınıyorum. Bu beni çok mutlu ediyor. Küçük çocuk annesine “Aa piyanocu geçiyor” diyor mesela. Ya da “Kerem Bey sizi lisedeyken dinliyordum şimdi çocuğum var hâlâ dinliyorum” diyor. Bu çok mutluluk verici. Demek ki doğru bir işin peşindeyim.

Işıl Çalışkan: Peki yeterince kıymet gördüğünüzü düşünüyor musunuz?

Kerem Görsev: Evet, düşünüyorum. Sağ olsunlar... Bütün caz müzisyenlerinin değerlerini veriyorlar çünkü herkes çok özel insanlar. Bu yola baş koyup idealist olarak, namuslu bir şekilde çalıp, enstrümanını oradan oraya taşıyarak alın teriyle sahnede emek vererek çalan her müzisyene ben ceketimi iliklerim, saygı duyarım.

Işıl Çalışkan: Ana akım cazla ilgili düşünceniz nedir?

Kerem Görsev: Ben hiç ilgilenmiyorum öyle şeylerle Işıl. Ben at gözlüğü takmış durumdayım. Ama at gözlüğümün yan tarafı pleksi. O at gözlüğü dünyanın her tarafını gösteriyor bana fakat zararlı şeyler gözüme kaçmıyor. Gözümü zedelemiyorum ama görüyorum. İlgimi çekmiyor. Benim ilgimi bu çekiyor. Tutucu değilim. Bu enstrümanlarla da modern müzikler yapabilirsin. Değişik tarzlar bulabilirsin. Akustikçiyim ben, onu çok seviyorum.

Işıl Çalışkan: Bundan sonraki projelerinizden de bahsedelim mi?

Kerem Görsev: Proje projeyi üretir. Her yaptığın albümden sonra kendini daha sorumlu hissediyorsun. Bu albüm bitti. Benim kafamda iki tane albüm var. Bir tanesi hazır. Alan Broadbent yazdı bütün aranjmanları. Büyük orkestraya yazdı. Los Angeles Filarmoni’de veya Londra Filarmoni’deki gibi sırf yaylı değil. Prag, yaylılar ve nefeslilerleydi. Bunda başka enstrümanlar da var. 1 ay falan bir tozunu atmam lazım. Yurt dışında yapacağım.

Işıl Çalışkan: Cazkolik okuyucularına bir mesajınız var mı?

Kerem Görsev: Belki bilmiyorlardır, Caz FM’i takip etsinler. 24 saat yayın yapıyor ve dünya müzikleri çalıyor. Sadece Swing Caz çalmıyor, başka şeyler de çalıyor. Ben ilgilendiğim müzikleri dinliyorum, diğerlerini dinlemiyorum. Bu böyledir. Aynı anda hem baklava hem Urfa kebabı hem balık hem meyve yiyemezsin. Caz FM’i dinlesinler. Bir de Cazkolik’i her gün herkes okusun. Destek olmak lazım. Çünkü Türkiye’de bu işi yapan tek ciddi portal. Ben açıldığından beri ruhumla varım içinde.

Işıl Çalışkan

Cazkolik.com / 19 Kasım 2019, Salı


Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Konserin Ardından: Avishai Cohen`in 50: 50: 50 sırrı
14 Şubat Sevgililer Günü`nde aşk ve tutkunun tangoyla harmanlandığı bir müzik yolculuğu.
Leyla Diana Röportajı: Şevket Akıncı yeni albümü Radyo Ekoton`u ve hayal ettiği şarkıları Cazkolik`e anlattı.
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Işıl Çalışkan Röportajı: Belki de Türkiye`de ilk kez bir pop klübü caz sahnesine dönüşüyor! » "166 Days" ile cazda kültürler arası yolculuk... Işıl Çalışkan Anıl Şallıel ile yeni albümünü konuştu. » Işıl Çalışkan Röportajı: Kerem Görsev yeni albümüyle mükemmel denge arayışında. » Başak Yavuz İstanbul`un yeni caz klübü Maestro Donizetti`yi arkadaşımız Işıl Çalışkan`a anlattı. » 26. İstanbul Caz Festivali Özel: Big Band olmayan büyük bir topluluk; Snarky Puppy » Birinci Dünya Savaşı`nın sona ermesinin yüzüncü yılında savaşın müzik üzerindeki etkisi. » 28. Akbank Caz Festivali Özel: Tarkovsky`nin filmlerindeki rüya hali beni çok güçlü etkiliyor. » Sevin Okyay Yazdı: Tomasz Stanko`nun başka notalarla kardeşçe buluşabilen yalnız notaları » Caz dinlenmez derler! Öyle mi? Rakamlarla duruma bakalım. Yerli/yabancı cazda çok dinlenenler. » 22. Uluslararası Ankara Caz Festivali "Kadın ve Caz" temasıyla 8-13 mayıs arası gerçekleşecek. » Hareketli geçecek nisan ayının öne çıkan konserinde GoGo Penguin yeni albümünü dinletecek. » Aslı Maraşlı Yazdı: Polonya cazının yenilikçi yedilisi: Caz ve Hip Hop burada, birarada! » Farklı geçmişten yola çıkıp hayatlarını mitolojikleştiren iki kadın; Simone de Beauvoir & Billie Holiday » Festival Portresi: 24. İstanbul Caz Festivali`nde izleyeceğimiz Miles Mosley geleneği bilen bir değişimci » Yılbaşı öncesi geleneksel Christmas Jazz playlistimiz yayında. Bu müzikler kadar güzel bir yıl olması dileğimiz. » Zorlu PSM`de izleyeceğimiz Jose Feliciano`nun hayatını yönlendiren üç büyük hit! » 25. Akbank Caz Festivali Özel: Oğuz Büyükberber ve Marc Sinan ilk kez İstanbul`da aynı sahneyi paylaşacak. » Türkiye`nin caz müziği bakımından dün bir gurur gecesine tanık olduk. Konser izlenimlerimiz yayında. » Ünlü şarkıcı Viktor Lazlo`dan cazın efsanevi ismi Bille Holiday üzerine müzikali 4 Aralık`ta CRR`de. » Ölmeden önce serisinden özel bir liste: "Ten Free Jazz Albums To Hear Before You Die" » Bu yıl caz konserleri konusunda bir sakinlik içinde olan CRR Mart ayı takvimini açıkladı. » "İçimde Aşk Var" ilk albümünü yayınlayan genç sanatçının tutkularını gizlemediği şarkılarla dolu. » Alaçatı Jazz Rüzgarı 25 Haziran`dan itibaren rüzgardan ziyade festival fırtınası gibi esecek... » "Bir başkadır benim öyküm..." Tunçel Gülsoy`un Ayten Alpman ile yaptığı geçmişe yolculuk yeniden yayında... » Yeni kuşak cazcıların geliştirdiği eklektik vizyonerliğin öne çıkan ismi Aaron Parks 10 Nisan`da Salon`da! » Biri dünyaca ünlü müzisyen, diğeri onu yıllardır büyük zevkle dinleyen cazseverin habersiz kesişen yolları. » Son yılların etkileyici sesi Youn Sun Nah gitarist Ulf Wakenius ile 21 Ocak akşamı Borusan Müzik Evi`nde. » Yılın en iyi yerli caz albümlerini bütün bir yılı en yakından takip eden Zuhal Focan`a sorduk... » Ara Malikian`ın "Pagagnini" özel gösterisi 7 Aralık akşamı Cemal Reşit Rey sahnesinde... » İş Sanat yeni sezon programını açıkladı. Cazın yaşayan efsanesi Sonny Rollins 2 Kasım`da İş Sanat`ta! » Dokuzuncusu düzenlenecek Bach Günleri, St. Antuan Kilisesi ve Garaj İstanbul`da gerçekleşecek. » Ud`un rönesansını gerçekleştiren adam Anouar Brahem ruhundaki müziği Eyal Hareuveni`ye anlattı. » Yaz başı çıkan albümleriyle modern divalar Terri Carrington, Madeleine Peyroux ve E. Elias göz kamaştırıyor. » Latin caza, bossa novaya otuz yıldır damgasını vuran Eliane Elias 17 Şubat`ta İş Sanat`ta. » Bobby McFerrin son albümü VOCAbuLarieS`i meslektaşı Nora McCarthy`e anlattı. » 20. Akbank Caz Festivali Özel: Bu yıl Akbank Caz Festivali yan etkinlikleriyle de oldukça zengin. » Montreal Güzel Sanatlar Müzesi ve Cité de la Musique işbirliğiyle Miles Davis`in hayatı oldukça kapsamlı bir sergiyle Ağustos ayına kadar açık. » Vuvuzela uğultusunun içinden Güney Afrika cazına bakmak. » 43. yaşındaki Montreux Jazz Festivali`nin afişlerle görsel tarihi... » 52. Grammy`lerin sonuçları belli oldu, kazananlar kim? » Büyük davulcular kuşağından Steve Gadd artık hep cazın içinde. » Pop caz ve fusion`ın büyük ustası Bob James İstanbul Jazz Center`da... » Gustav Lundgren JC`s`de... » 19. Akbank Caz Festivali Özel: Festival bu yıl konserler dışında zengin içerikli panellere de sahne olacak... » Yeni neslin 10 genç dişi aslanı... » Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar - 3 » Fender Rhodes`ların tarihi... » "Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar-2" » Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar - 1 » John Scofield`ın merakla beklenen albümü "Piety Street" yayınlandı. » Caz ve Protesto: Bir Yeniden Değerlendirme (Bölüm 2) » Caz ve Protesto: Bir Yeniden Değerlendirme » Beat kuşağının sembol ismi Jack Kerouac’ın caz sevgisi... » 7. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali. Bana bol müzik, az da çiğ börek... » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (3) » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (2) » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (1) » ASCAP, 2009`un "Genç Caz Bestecisi Ödülü" adaylarını açıkladı » Caz denizini yeterince derin bulmayan Peter Cincotti yeni albümüyle pop okyanusuna açılıyor. » Dave Brubeck`in efsanevi albümü "Time Out"un ilk yayınlanışının üzerinden 50 yıl geçti. Bir kaç gün sonra gireceğimiz 2009 albümün yayınlanışının 50. yılı olacak... » Cazın en iyileri halen eskileri... » Eleştirmenlerin seçimleri belli oldu... 2008 » DownBeat "Şöhretler Salonu"nun en yeni üyesi Keith Jarrett oldu... » Bebop`tan modern caza Ari Hoenig`in Punk Bop yorumu...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp