Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.

Müzik, dünyamızdan daha iyi bir dünyadır.

Leyla-Diana Gücük

Fotoğraflar: Arşiv
Yayın Tarihi: 10 10 2018
Değişiklik Tarihi: 13 10 2018 01:26
Bu içerik 5814 defa gösterildi.

Kelimelerden çok daha fazlasıyla uğraşıyoruz.

Polonya`nın dünyaca ünlü caz şarkıcısı Anna Maria Jopek 10 ekim akşamı Zorlu PSM konserinden önce arkadaşımız Leyla-Diana ile konuştu. Üç kuşak müzisyen ailenin kızı Jopek New York`da başladığı müzik eğitimini Varşova`da tamamladı. İlk albümü "Ale Jestem" ile altın plak alma başarısını gösteren güzel sanatçı Polonya`nın saygı Frederic ödülünü de aynı dönem kazandı. İkinçi çalışması "Szeptem" ile 2001 yılında çifte platin plak ödülü kazanan sanatçı 2002 yılında caz gitarın kült ismi Pat Metheny ile Jopek`in dünyaca üne kavuşmasını sağlayan "Upojenie" albümünü kaydetti. Pat Metheny albümdeki şarkıların bir kısmını sanatçı için besteledi. Geçen seneye kadar yedi albüm yayınlayan Jopek geçen yıl Küba`nın büyük piyanisti Gonzalo Rubalcaba ile "Minione" albümünü yayınladı ama esas haber daha yeni Branford Marsalis ile "Ulotne" albümünü yayınlaması oldu.


Müzik diyalog sanatıdır

Leyla-Diana Gücük: Cazkolik olarak röportaj yapma inceligini gösterdiğiniz için teşekkür ederim. İstanbul izleyicisi heyecanla sizi bekliyor. Sondan başa gidecek olursak; İstanbul konserinizde izleyiciler hangi projenizi dinleyecek?

Anna Maria Jopek: Biz her zaman Polonya müziğinden çalıyoruz ve dünya caz müziğine de katkıda bulunduğumu düşünüyorum. Polonya melodilerinin eşsiz bir güzelliği var. Melankoli ve derinliği sanata nadir bir özgünlük katıyor. Chopin, Karlowicz, Szymanowski ya da Lütoslawski bunları biliyordu. Bunda şaşılacak bir şey yok – virtüöz grubum ve ben, bu anlamda doğaçlamayla flört etmeyi deniyoruz. Bunları farklı yerlerde ve gezegenin geri kalan yerlerinde paylaşmak harika. Türk izleyicilerine de elimden gelenin en iyisini vermeye çalışacağım... Dolayısıyla, halk müziğimizden, Polonya müziğinden ve klasiklerden etkilenilmiş bir program olacak.

Leyla-Diana Gücük: Bir çok ünlü müzisyenle birlikte çalışmalarınızın olduğunu biliyoruz. En son, ünlü Küba`lı caz piyanisti Gonzalo Rubalcaba ile 2017 yılında çıkartmış olduğunuz  "Minione" albümü var. Biraz bu albüm hakkında bir iki cümle söyleyecek olsanız….

Anna Maria Jopek: "Minione" benim için çok özel. Gonzalo Rubalcaba`yı zamanımızın en büyük sanatçılarından biri olarak görüyorum. Kimse piyanodan böyle bir renk paleti getirmiyor. Bana göre onun canlı, duyarlı ve düşünceli bir çalış biçimi var. Bu fikir otuzlu yılların eski Polonya tangolarına çok yakındı ve onları incelemek için iyi bir fikirdi. Bildiğimiz gibi tangolar Arjantin’dendir ama İkinci Dünya Savaşı’ndan önce şarkı söylemek ve dans etmek için bütün Avrupa’da popülerdi. Polonya’da gerçek tango olmasa da Slav yorumu ile beş yüze yakın muhteşem tango yazılmıştır. Çok özgün bir yaratıcılık bu. Bu eski şarkıların, şehvetli bir güzelliği ve onları özel kılan bir değeri var. Onları modern bir yorum için başlangıç noktası almak harika. Biz onca yılın zarafetini, tutkusunu kültürlerin ortak bir noktasında bulmaya çalışıyorduk. Bu Polonyalı ve Yahudi temaları, Kübalı usta çalarken ben de Slavca söylüyorum. Biz bir müzik dünyası yarattık ve bu yolculukta çok hareketli bir şey vardı. Ama bu benim son çalışmam değil. Biz tüm zamanların saksofon ustası Brandford Marsalis ile "Ulotne" (Elusive) adlı bir albüm çıkardık. Branford’un arzusu ‘Polonya dilinde’ çalmaktı. Ben de en sevdiğim halk temalarının yanı sıra bir kaç klasikle kendi yazdıklarımı seçtim. Biz de kendimize özel yumuşak ve nostaljik bir şey yarattık ve `müzikteki Slav ruhu‘ dedik. "Ulotne" yakalanması, bulunması zor, nadide anlamlarına geliyor. Bu müziğin belli bir inceliği vardı ve bu haliyle (Gonzalo’nun albümünün yanı sıra) iki-üç gün içinde klasik ve caz albümü olarak gerçek zamanlı (hücum kayıt) kaydedildi. Her bir doğaçlama, kendi içinde bir tür.

Leyla-Diana Gücük: 1997 yılında çıkarttığınız ilk albüm ‘Ale jestem’ ile altın plak aldınız. Ardından gelen neredeyse tüm albümlerinizin dinlenme ve satış rekorları kırmasını ve ödüller alması hakkında neler söylemek istersiniz?

Anna Maria Jopek: Bunların hepsi dürüstlük. Tutkun için ne yapıyorsan, insanlık ve yaşam için bu gezegene ihtiyacın olacak. Bu adil bir oyun, başka bir şey değil. Asla alaycı olmadım ve bir şeyleri hesaplamıyorum. Bunların hepsi, evime gelen ciddi müzik tutkusuyla alakalı. Ben, babam ve büyükannemden sonra ailemizde şarkı söyleyen üçüncü jenerasyonum. Dünyaya başka ne verebilirim ki? Onların benim bu müziği devam ettirebileceğimi biliyor olmalıydılar ki ben de bu bilinçle onların yanılmadıklarını ve müziğe olan bağımlılığımı göstererek onları onurlandırmakla sorumluyum.

Leyla-Diana Gücük: Polonyalı bir sanatçı olarak, kendi dilinizden yaşadığınız coğrafyadan ve de halk şarkıları / şiirlerinden etkilendiğinizi biliyoruz ve cazın özgürlüğü içerisinde de çok farklı yorumlar ortaya çıkıyor. Bu bağlamda, cazı kullanmak isteğiniz nasıl oldu ve caz sizin için ne ifade ediyor? (Özgürlügün haricinde)

Anna Maria Jopek: Bahsettiğim gibi, Polonya’nın coğrafyasında armonileri, şiirleri ve ritimleri ile başka kültürlerle iletişim içinde olmak, çalışmalarımda doğaçlama için harika bir başlangıç noktasıdır. Bir kez dinledikten anlıyorsunuz ki, sonra kelimelerle ne kadar tarifsiz olduğunu ve kelimelerden çok daha fazlasıyla uğraştığımızı. Müzik, dünyamızdan daha iyi bir dünyadır. Yeryüzü cenneti.

Leyla-Diana Gücük: Birlikte çalışmaya karar verdiğiniz sanatçıları neye göre belirliyorsunuz? Mesela Pet Metheny ile yollarınız nasıl kesişti?

Anna Maria Jopek: Bazı insanlar vardır ki, çalışmaları meditasyon gibi, tefekkür gibi ve ‘bol’luk gibidir. Benim düşünceme göre, onlar gezegenimizin ruhunu değiştiriyorlar ve dünyadaki "enerji dönüştürücüleri" gibiler. İnsanlığın büyük fikirlerini gerçekleştiriyorlar. Tıpkı antik Yunanda Platon’un "Gerçek", "Güzel", ve "İyi" kavramları gibi. Pat benim her zaman mükemmel sanatçımdı. Onu seçmeme şaşmamak gerek! Herkes yapardı. Ama beni hâlâ şaşırtan şey, yıllar evvel kaydettiğimiz "Upojene" kaydı için neden beni seçtiği? Nasıl bir güveni vardı ki benimle çalışmak istedi?

Leyla-Diana Gücük: Ben sorumu özellikle caz müzisyenleri yönünde sormak istiyorum. Branford Marselis, Leszek Mozdzer, Thomasz Stanko, Gonzalo Rubalcaba için sormak istiyorum. Hangi özelliklerinden dolayı bir araya gelmenin iyi sonuçlar çıkarttığını düşünüyorsunuz? Ya da neydi bu isimlerin ortak yanları?

Anna Maria Jopek: Onlar onlardır. Kendi seslerini konuşuyorlar. Güçlü, eşsiz, dürüst. Kendine güvenmelisin. İlk başta yalnız olabilirsiniz… İnsanlar her zaman yeni ve farklı bir şeyi denemekten korkar ama sadece başlangıçta. Başkaları kendi gerçeğinizi, gücünüzü, özverinizi keşfettiklerinde asla yalnız olmazsınız. Müzik diyalog sanatıdır. Her zaman adil ve dürüst olun ve inanmaya devam edin, o zaman işe yarıyor!

İstanbul`u seviyorum...

Leyla-Diana Gücük: İstanbul’a daha önce geldiniz. Bu şehir size neyi çağrıştırıyor? Sevdiğiniz bir şehir miydi? Cazip gelen ya da gelmeyen neyi var?

Anna Maria Jopek: İstanbul`u seviyorum… Yüzyılları, çağları anlıyor ve medeniyetimin nereden geldiğine geri dönerek bakabiliyorum. Türkiye`nin maneviyatını, Türkçe`nin müziği bu kadar güzel dinlemesini seviyorum. Müzikalitenizi, ritminizi, simsiyah gözlerinizin derinliğini, siyah çayları, parlak ışığı ve büyük ibadethanelerin çatılarını ve evet... boğazdaki köprüleri seviyorum. Başka hiçbir yer burası gibi değil.

Leyla-Diana Gücük

Cazkolik.com / 10 Ekim 2018, Çarşamba


Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Metalden caza transformasyon; Gitar fenomeni Alex Skolnick üçlüsüyle İstanbul`a geliyor.
Özel Haber: Zorlu PSM yeni açtığı Touché ile İstanbul`a uluslararası ölçekte bir caz klübü daha kazandırdı.
Yeni albüm çıktı... "Uyku Pansiyon"daki müzikler dinleyiciyi gerçeklikle yer değişmeye hazır rüya haline dönüştürüyor.
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Leyla-Diana Röportajı: Polonyalı caz divası Anna Maria Jopek ile Zorlu PSM konseri öncesi konuştuk. » Feridun Ertaşkan Yazdı: İbrahim Maalouf`un "Levantine Symphony No.1"in de olan var olmayan var! » Zorlu PSM Caz Festivali 2018 Özel: 50 yılı aşan uzun yolculuğun son konser durağı İstanbul » Salim Zaimoğlu Röportajı: Dört romanı, sayısız bestesi olan Özgün Çınar`la sanat ve hayat üzerine. » Firuz Soyuer Yazdı: İki yıl sonra güneşli Newport`tan yağmurlu San Sebastian Jazzaldia Festivale » Caz yazarı Jeff Andrews`dan playlistiyle farklı bir Miles Davis portresi » Modern Jazz Quartet`in kurucusu John Lewis hakkında özel playlist yayında. » 2016 protest şarkılarda patlama yaşanan yıl oldu. Öne çıkan 10 şarkıyı biraraya getirdik. » 1915 & 2015: Doğumunun 100. yılında bir albümün hikayesi: Billie Holiday "Lady in Satin" » Kerem Görsev "Four Days"de yeni bir albüm kaydetmiş ama hatıralar galerisini de harekete geçirmiş. » Hayatta kalma stratejisi olarak kültür: 3. Reich ve Nazi dönemi toplama kamplarında caz. » > 22. İstanbul Caz Festivali Özel: Marcus Miller`ın festival projesi bir insanlık trajedisini işaret ediyor. » Nazilerin 2. Dünya Savaşı`nda toplama kamplarında yokettiği bestecilerin kamplardaki besteleri günyüzüne çıktı. » Yılın son günleri İş Sanat sahnesi son haftaların en spektaküler ismi Pharoah Sanders`ı ağırlamaya hazırlanıyor. » Cazın Bach`la ilişkisi... Siz, yoksa, doğaçlama cazla mı başladı sanıyorsunuz? » "Günümüzün caz müziğinde en `cool` 80 `şey`... Ünlü Down Beat dergisinin 80. yaşı nedeniyle özel dosyası. » Fransız pop chanson geleneğin son büyük süperstarı Patricia Kaas yeni albümü için İstanbul`a geliyor. » Bu ay gitarın beş farklı ülkesinin ustaları Akbank Sanat`ın gitar günlerinde olacak. » Akbank Sanat Nisan ayında `Çağdaş Vokal Günleri` adıyla konser ve workshoplar düzenliyor. » Dünyada üretilen cazı yakından takip eden ünlü caz eleştirmenlerinden `Best Of 2012` listeleri. » > Bodrum Karya Kültür Derneği`nin düzenlediği Karsanat III. Caz Günleri 18-21 Mayıs arası düzenlenecek. » Devrim Küba`sının yetiştirdiği en değerli `şey`lerden Gonzalo Rubalcaba 6 Nisan akşamı İş Sanat`ta. » Caz gitarın yaşayan en yaratıcı ve yetenekli isimlerinden Pat Metheny iki konser için Cemal Reşit Rey`e geliyor. » İtalyan ekonomisi için sıkıntılı ama İtalyan caz müzisyenleri için ise bereketli günler... » Son yılların en popüler şarkıcısı ZAZ`ın aylardır beklenen fırtınası İstanbul`un ardından İzmir`de esti... » > Cazkolik`ten 21. Akbank Caz Festivali`ne dair kişisel bir menü önerisi... » > Türkiye`nin cazı soluyan şehirlerinden İzmir, 18. Avrupa Caz Festivali için gün sayıyor. » "Django" 100 yaşında... » Sonny Rollins 80 yaşında... » Terence Blanchard Salon’da... » > Kadın caz vokalinin en büyük 50 sesinden biri kabul edilen Diane Schuur, Akbank?ın 20. yılına özel geliyor... » Ebedî bir usta; Abdullah İbrahim » Cazın yaşayan efsane ismi Ahmad Jamal "Ramazanda Caz" konserleri kapsamında 15 Ağustos Salı günü Topkapı Sarayı?nda konser verecek... » Ud`un rönesansını gerçekleştiren adam Anouar Brahem ruhundaki müziği Eyal Hareuveni`yi anlattı. » Temmuz`da Viyana! » > ISCMS İstanbul 2010 müzikseverleri müziğin başka türlüsü ile buluşturuyor... » Mini festival; ’Tünel Şenliği’ » Milliyet arşivinde Türk caz tarihi. » > Afyon Caz Festivali Afyon`u on yılda kaplıca, sucuk, kaymak şehrinden bir festival şehrine dönüştürdü... » > 17. Uluslararası İstanbul Caz Festivali`nin beklenen programı açıklandı... » Brad Mehldau ve Joshua Redman CRR’de... » Carmen Souza CRR’ye geliyor... » > 8. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali 10 Mart ile 13 Mart tarihleri arasında Eskişehir Anadolu Üniversitesi?nde gerçekleşecek... » > 17. İzmir Avrupa Caz Festivali » > Bu yıl 13.sü düzenlenen uluslararası Ankara caz festivali ikinci haftasına girdi. Bu hafta festivalde kimler var, nerdeler, saat kaçta ve kimlerle çalıyorlar gün gün hepsi aşağıda... » "James’ Farm" öncesi "Compass" » Geçip giden 2009`un ardından... » "Kadıköy Caz 5" başlıyor! » Tunçel Gülsoy`un 1999 yılında JAZZ Dergisi için yaptığı Can Kozlu söyleşisi.... » Türkiyeye cazı sevdiren adam; Erol Pekcan » "Bir müzisyen ve bir beyefendi" Neşet Ruacan... » Emin Fındıkoğlu; "Bir Tutkunun Öyküsü" » Sade yaşamın görkemli tınısı...OKAY TEMİZ » Ayten Alpman ile geçmişe yolculuk... » Genco Arı ve Ada Rovatti Nardis`te... » "JJA Awards Ödülleri" belli oldu! » Blues’un peşinde bir yol öyküsü... » İlhan Erşahin`le buluşma... » İş Sanat’ın sezon kapanış gecesi... » > Carlos Santana`nın Temmuz`da İstanbul`a gelecek olması aklımıza Wayne Shorter`la yaptıkları muhteşem konserleri getirdi... » Jay Jay Johanson Ghetto’da... » ’Cabaret Diva’ Lemper İş Sanat’ta... » Nisan ayı kimlerin doğum günü? » Jazz Times dergisi güzel bir kadirşinaslık örneği göstererek 2008 yılı içinde ölen caz müzisyenlerini dostlarının ağzından ve anılarıyla hatırlıyor, okuyucularına aktarıyor... » Barrack Obama`nın başkanlığına giden yoldaki 50 yıllık süreçte sivil haklar hareketinde cazın önemi. » Aynı zamanda kendisi de bir müzisyen olan yazar ve eleştirmen Matt Leskovic`den mükemmel bir araştırma; "Beatles Üzerine Caz Perspektifleri." » Ellis Marsalis, McCoy Tyner ve Brad Mehldau ilk kez aynı sahnede...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp