Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.

Bir albüm bir düşüş veya bir ruh halidir.

Nazlı Toprak

Fotoğraflar: Arşiv
Yayın Tarihi: 03 10 2019
Değişiklik Tarihi: 24 10 2019 03:30
Bu içerik 2947 defa gösterildi.

Galiba telkine fazla açığım ya da ikna edilmem kolay!

Bu sene 29. Akbank Caz Festivali dünyaca ünlü ECM firmasının kuruluşunun 50. yılı nedeniyle bazı özel konserlere yer vererek festival kapsamında firmanın geçmişini ve bugününü kutluyor. Bu konserlerden biri 19 Ekim akşamı Akbank Sanat sahnesinde izleyeceğimiz Matt Eilertsen konseri olacak. Sevgili Nazlı Toprak konser öncesi Eilertsen ile sanatçının tüm yönlerini ortaya çıkaran renkli bir söyleşi gerçekleştirdi.

Cazkolik.com


Müzikal yolculuk

Nazlı Toprak: Müzikal yolculuğunuz nasıl başladı? Müziğin hayatın olacağını farketmen önemli bir an mıydı?

Matt Eilertsen: Geriye bakınca müzikal gelişimimin inandığımdan daha fazla tesadüf içerdiğini düşünüyorum. Elbette, bir enstrümanda ustalaştım, tekrar ve tekrar müzik dinledim, diğer müzisyenlerle çaldım, provalar için çok uzun zaman ve çaba harcadım ve nihayetinde yıllar böyle geçtiği için müzisyen oldum. Gerçekten sevdim, bunu söylemeliyim, ama ‘bir müzisyen olmak istiyorum’ diye bir hayalim yoktu. Aslında, çocukken futbolcu olmak istedim ve her zaman futbol oynadım. Bazı arkadaşlarım bandoya katıldı, ben de onlarla beraber olmak için bandoya katıldım ama öncesi ve sonrasında top oynamayı hep başardım, molalardaysa tuba çaldım. O zamanlar sosyal bir aktivite olarak hoşuma gidiyordu, hiç pratik yapmadım, aslında, bana tuba dersleri verdiler, o vakit öğretmenim Øystein Baadsvik’in dünyanın en iyi tubistlerinden biri olduğunu öğrendim. Lisede öğrencilerin sahne alabildiği, dans edebildiği akşamlar düzenleyen harika öğretmenlerimiz vardı. Ben bas gitarı seçtim ve bir rock grubunda çalmaya başladım, yanısıra, bandonun “Final Countdown”, “Billie Jean” gibi popüler şarkıları çalmak için bir elektrik basçıya ihtiyaçları vardı. Böylece, Bruce Springsteen ve kademeli olarak Rush benim dinlediğim ilk gruplar oldu. Daha sonra, beni Weather Report ve Jaco Pastorius ile tanıştıran yeni bir öğretmenim oldu. Böylece, ben de o vakit elimden geldiğince çok albüm edinmeye çalıştım ama bu zaman aldı çünkü plak alabilmek için haftalıklarımı biriktirmek zorundaydım. Birikince gidip dikkatlice bir LP seçerek tekrar tekrar dinlerdim. Bu durum, şimdiki gençler için saçma gelebilir ama dürüst olmak gerekirse bu tarz dinlemenin ayrıntıların derinlemesine keşfedilmesi ve bir albüme aşık olunması bakımından iyi olduğunu düşünüyorum. Şimdi her şeye hemen erişibiliyoruz ve bu inanılmaz bir şey ama aynı zamanda yüzeysel bir şey yaratıyor sanırım.

Nazlı Toprak: Peki, niye bası seçtiniz?

Matt Eilertsen: Hayatım boyunca diğer insanlar tarafından kandırıldım ya da ikna oldum diyeyim! Bariton saksofon çalmaya başladım, sonra, bandoya tubacı lazım oldu ve herkes benim için hayır o olmaz demişti, ağızlığa ulaşmak için sandalyeye iki yastık üstüste koymak zorunda kaldım. Daha sonra, bir elektrik basçıya ihtiyaçları oldu ben yine evet dedim. Sonra biri ‘caz, kontrbasta daha iyi ses veriyor mutlaka denemelisin’ dedi, ona da tamam dedim. Belki ben telkine fazla açığım ya da ikna edilmem veya kandırılmam oldukça kolay, hangisi bilmiyorum.

Nazlı Toprak: Dinlediğini hatırladığın ilk müzisyenler kimlerdi ve müzikal etkilenimlerin kimler oldu?

Matt Eilertsen: ‘İlk’ albümlerim Bruce Springsteen “Born in the USA”, Europe “Final Countdown”, Tears for Fears ve Modern Talk idi. Daha sonra heavy metal geldi, sonra, hızlıca bebop ile caz füzyona geçtim. Bastaki ilk müzikal etkilenimlerim Charlie Mingus, Ray Brown, Jaco Pastorius ve Geddy Lee oldu.

Nazlı Toprak: Müzik harici ilgi alanların neler?

Matt Eilertsen: Okumaya düşkünüm. Bir romanın içine çekilmek harika bir duygu. Çoğunlukla seyahat ederken okuyorum, ayrıca, son yıllarda fotoğrafçılığı seviyorum.

Günümüzde müzik

Nazlı Toprak: “İskandinav cazın özelliklerini” nasıl tanımlarsın? Bu soruyu Lars Danielsson’a sordum ve “İskandinavya dışında bunun ne olduğunu bilen çok daha fazla insan olduğunu düşünüyorum. Biz buradayız, sadece müzik yapıyoruz ve tabirler hakkında düşünmüyoruz” demişti.

Matt Eilertsen: Lars ile aynı fikirdeyim. Biz, özgür cazdan doğaçlama müziğe, deathjazz’dan progresif caza her tür müziğe sahibiz aslında, fakat, belki de sessizliği ve mekan duygusunu daha fazla kullanıyoruzdur. Sanırım insanların ‘Nordic’ diye tanımladıkları şey bu! Ayrıca, İskandinavya’da mountjazz kavramı hakkında da şaka yaptık ve buna gülüyoruz (siz Türkler ülke olarak aslında bizden çok daha yüksek dağlara sahipsiniz!) Bu yüzden, belirli bir türe göre pek doğru olmasa da, müzik yaratmaya yönelik bir tutum olduğunu düşünüyorum üstelik bu yaklaşım dünyada kendine çok fazla yer buluyor diye düşünüyorum. Bunların hepsi aslında müzisyene bağlı, birbirlerine ulaşmak ve her yerden müzik dinlemek kolay olduğu için sınırlar artık yıkılıyor. Yani, Nordic ya da Alman ya da Amerikalı, bunların aslında hepsi farklı müzisyenler, farklı sanatçılar ve farklı albümler.

Nazlı Toprak: Müziğin internete yönelmesiyle ilgili genel olarak ne düşünüyorsun?

Matt Eilertsen: İnternet hakkındaki paradoks pratik olarak hepimiz için erişilebilir olması, ancak, yine de bilgiyi bulmak giderek zorlaşıyor. Bilgi miktarı çok büyük, bu yüzden, ne arayacağımızla ilgili ipuçları için hâlâ küratörlere, rehberlere ve arkadaşlara ihtiyacımız var. Kendimizi topraklamak, yavaşlamak ve kişiden kişiye gerçek temas kurmaya ihtiyacımız olduğuna gerçekten inanıyorum. Dikkatimizi çeken çok şey var, hali hazırda bir arkadaşla, bir kitapla, bir konserde birlikte olmak hayati ve önemli. Sanırım, ana akım pop endüstrisinin dışındaki müzisyenler olarak görevimiz ve misyonumuz burada yatıyor.

Nazlı Toprak: Piyanoda Harmen Fraanje ve davulda Thomas Strønen ile üçlünüz onuncu yılında ve Hubro firmasından çıkan önceki iki albümden sonra " And Then Comes The Night" trionun ECM için yaptığı ilk kayıt oldu. ECM ile çalışmak nasıl bir duygu?

Matt Eilertsen: ECM harika bir firma ve aynı vizyona sahip harika bir ekibi var. Firmanın 50 yıllık tarihini kapsayan pek çok fantastik sanatçısı var ve onların parçası olmak bir onur. Müzik yapmaya başladığımdan beri dinleyip sevdiğim albümlerin çoğu ECM kataloğundan çıktı.

Nazlı Toprak: Trio olarak birlikte çalmayı seviyor musunuz? Sizce bunun sağlam temeli nedir?

Matt Eilertsen: Üçümüz arasında karşılıklı anlayış ve derin güven duygusu var. Ne istersen yapabilir ve karşılığında destekleneceğini ve müzikal olarak sarmalanacağını bilirsin. Bu derin güvene sahip olmak benim için gerçekten önemli ve her şeyin ötesinde. Birçok harika müzisyen var ancak bu nitelikleri paylaşacağın çok fazla müzisyen yok ve elbette Herman ve Thoms’un müzikal düşüncelerini enstrümanları üzerinde gerçekleştirmelerini seviyorum.

Nazlı Toprak: Doğaçlama yapmayı seviyor ve diğer müzisyenlerin doğaçlama yapmasına müsaade ediyor musunuz?

Matt Eilertsen: Basçı olarak enstrümanımda yorum yapma ve bazı kararları verme özgürlüğüne izin verilmesi önemli. Bir parçayı veya cümleyi yeniden düzenlemek veya değiştirmek ya da seçmek derin bir özgürlüktür. Tamamen özgür doğaçlama olması gerekmiyor, elbette yazılı müzik çalıyor ve bestecilerin yapmamı istediklerini yapmayı deniyorum. Bu tür bir özgürlüğü grup arkadaşlarıma ve meslektaşlarıma sağlamak önemli. Örneğin Harmen’e ne kadar ya da nasıl çalacağını anlatmak istemiyorum çünkü o çok iyi icracı ve iyi bir müzisyen, bu yüzden, derin arzum, hem besteci hem doğaçlamacı bir müzisyen olarak müzik yapabilmek, bir kıvılcım yaratmak, yaratıcı olmak. Bunlar bana ilham veriyor.

Nazlı Toprak: Yeni bir albüme başlarken odak noktan nedir? Zaman içinde konserlerde gelişen bir melodi koleksiyonuyla mı işe başlıyorsunuz?

Matt Eilertsen: Zamana ve projeye göre değişir. Bazen ne yaptığını belgelemek için stüdyoya girersin. Müziği belirli bir süre içinde veya oturum boyunca ya da doğaçlama bir ruh hali içinde yapmışsındır. Biz bu özel kayıtta stüdyoya açık bir zihinle gittik. İçinde çalışmayı sevdiğimiz unsurları, renkleri, ruh hallerini ve özellikleri biliyoruz. Yanımızda eskizler ve küçük kompozisyonlar getirdik ancak bunları aynısını tıpatıp yapmaya gerek kalmadı. Manfred Eicher’in prodüksüyon kabiliyetini hepimiz kabul ediyoruz ama bu kez stüdyoya girmeden önce ne elde edeceğimizi bilmeden taştan bir şey oymaya çalışmak istedik. Bu büyük bir zorluk ve aynı zamanda kontrolü kaybetmek korkutucudur ama Harmen ve Thomas’a güvenmiştim, bir şey bulacağımızı, altın yaratabileceğimizi biliyordum.

* * *

Bu kayıt biraz bastırılmış, biraz sınırlandırılmış, dışa dönük enerjisi olmayan konsantre bir enerji var ve bunu sevdim, ayrıca, bir albümün her zaman paletin tüm ruh hallerini içeremeyeceğini farkettim, böylece, bir canlı performans trionun diğer yönlerini ve renklerini pekala temsil edebilir. Bir albüm bir düşüş, bir özüne erişme, bir natürmort veya bir ruh halidir. Konserde kendimize farklı yollar ve sapaklar yapma izni verebiliriz. Canlı performansların hazzı ve ayrıcalığı budur.

Nazlı Toprak: “And Then Comes The Night” albümü hakkında “konsantre dinlenmeyi hakeden bir albüm” diye yazıldığını okumuştum ve sen de “bu albümde solo tema nerdeyse hiç çalmıyoruz, daha çok bir nehir ya da heyecanlandıran bir ruh hali gibi” yorumunu yaptın. Bu albümü bize hangi kelimelerle anlatabilirsin?

Matt Eilertsen: Bence başlık gerçekten açıklıyor. Bu bir ruh hali. Sinematik bağlam gibi bir zihin durumu, hiçbir şey anlaşılmasın diye değil, gerçekten, sadece içinde olmak, kendini unutmak, havasına girmek için konsantre olmayı gerektiriyor diyebilirim. Bu niteliklerin günümüzde dikkatin hızla değişmesi, ‘like’lar, çok şeyle aynı anda uğraşma gibi şeyler yüzünden konsantrasyonun dağıldığını düşünüyorum. Bence daha yavaş adımlarla ve aklın dikkatini çekerek konsantre olmaya değer. Evet, görünüşte zor gelebilir ama bir konser dediğin sonuçta günün sadece 60 ya da 90 dakikası, öyleyse, o dakikaları başka bir şeyle meşgul olmadan sadece müziğe odaklanmaya ne dersin?

İstanbul konserine dair

Nazlı Toprak: Türk dinleyicisiyle ilk defa mı buluşacaksın?

Matt Eilertsen: Hayır, bu belki türkiye’deki 8 ya da 9uncu buluşma olacak. Esas olarak İstanbul’da bulundum. İstanbul’u seviyorum. Ne şehir ama... İki kez de Ankara’ya gittim, başka bir yere gitmedim. Bu harika ülkeyi gezmek çok isterim.

Nazlı Toprak: İstanbul konserinde ağırlıklı olarak “And Then The Comes The night” albümünden mi çalacaksınız?

Matt Eilertsen: Evet, bu ve önceki albümden bazı parçaları çalacağız hatta henüz kaydetmediğimiz bazı parçaları da çalacağız. Her zaman doğaçlama yapmayı seviyoruz, ne olacağını görmek için açılacağız. Bir sohbet gibi. Bazı konular var ki oradan konuşmaya başlıyorsunuz ama her zaman nereye varacağını bilmiyorsunuz.

Nazlı Toprak

Cazkolik.com / 03 Ekim 2019, Perşembe


Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Savaşma, caz yap!
Konseri Beklerken & Feridun Ertaşkan yazdı: Kıyamete yönelik kaotik bir müzik.
Türk müziğini cazla harmanlayan perküsyon ustası, besteci ve eğitimci Atilla Engin hayata veda etti.
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» 29. Akbank Caz Festival Röportajı: Nazlı Toprak Matts Eilertsen ile konseri öncesi konuştu. » 29. Akbank Caz Festivali Özel / Ali Haluk İmeryüz yazdı: Louis Sclavis ve dörtlüsü festivalde. » IFA 2019 Fuarından haberler... 23 futbol sahası büyüklüğündeki dev fuarda neler oluyor? » 26. İstanbul Caz Festivali Nazlı Toprak & Shai Maestro röportajı: Genellikle bir notayla başlıyorum. » PSM Caz Festivali Özel: Chris Botti her konserini şık bir huzur adasına dönüştürüyor. » Feridun Ertaşkan Yazdı: İbrahim Maalouf`un "Levantine Symphony No.1"in de olan var olmayan var! » Zorlu PSM Caz Festivali 2018 Özel: 50 yılı aşan uzun yolculuğun son konser durağı İstanbul » Salim Zaimoğlu Röportajı: Dört romanı, sayısız bestesi olan Özgün Çınar`la sanat ve hayat üzerine. » Firuz Soyuer Yazdı: İki yıl sonra güneşli Newport`tan yağmurlu San Sebastian Jazzaldia Festivale » Caz yazarı Jeff Andrews`dan playlistiyle farklı bir Miles Davis portresi » Modern Jazz Quartet`in kurucusu John Lewis hakkında özel playlist yayında. » 2016 protest şarkılarda patlama yaşanan yıl oldu. Öne çıkan 10 şarkıyı biraraya getirdik. » 1915 & 2015: Doğumunun 100. yılında bir albümün hikayesi: Billie Holiday "Lady in Satin" » Kerem Görsev "Four Days"de yeni bir albüm kaydetmiş ama hatıralar galerisini de harekete geçirmiş. » Hayatta kalma stratejisi olarak kültür: 3. Reich ve Nazi dönemi toplama kamplarında caz. » > 22. İstanbul Caz Festivali Özel: Marcus Miller`ın festival projesi bir insanlık trajedisini işaret ediyor. » Nazilerin 2. Dünya Savaşı`nda toplama kamplarında yokettiği bestecilerin kamplardaki besteleri günyüzüne çıktı. » Yılın son günleri İş Sanat sahnesi son haftaların en spektaküler ismi Pharoah Sanders`ı ağırlamaya hazırlanıyor. » Cazın Bach`la ilişkisi... Siz, yoksa, doğaçlama cazla mı başladı sanıyorsunuz? » "Günümüzün caz müziğinde en `cool` 80 `şey`... Ünlü Down Beat dergisinin 80. yaşı nedeniyle özel dosyası. » Fransız pop chanson geleneğin son büyük süperstarı Patricia Kaas yeni albümü için İstanbul`a geliyor. » Bu ay gitarın beş farklı ülkesinin ustaları Akbank Sanat`ın gitar günlerinde olacak. » Akbank Sanat Nisan ayında `Çağdaş Vokal Günleri` adıyla konser ve workshoplar düzenliyor. » Dünyada üretilen cazı yakından takip eden ünlü caz eleştirmenlerinden `Best Of 2012` listeleri. » > Bodrum Karya Kültür Derneği`nin düzenlediği Karsanat III. Caz Günleri 18-21 Mayıs arası düzenlenecek. » Devrim Küba`sının yetiştirdiği en değerli `şey`lerden Gonzalo Rubalcaba 6 Nisan akşamı İş Sanat`ta. » Caz gitarın yaşayan en yaratıcı ve yetenekli isimlerinden Pat Metheny iki konser için Cemal Reşit Rey`e geliyor. » İtalyan ekonomisi için sıkıntılı ama İtalyan caz müzisyenleri için ise bereketli günler... » Son yılların en popüler şarkıcısı ZAZ`ın aylardır beklenen fırtınası İstanbul`un ardından İzmir`de esti... » > Cazkolik`ten 21. Akbank Caz Festivali`ne dair kişisel bir menü önerisi... » > Türkiye`nin cazı soluyan şehirlerinden İzmir, 18. Avrupa Caz Festivali için gün sayıyor. » "Django" 100 yaşında... » Sonny Rollins 80 yaşında... » Terence Blanchard Salon’da... » > Kadın caz vokalinin en büyük 50 sesinden biri kabul edilen Diane Schuur, Akbank?ın 20. yılına özel geliyor... » Ebedî bir usta; Abdullah İbrahim » Cazın yaşayan efsane ismi Ahmad Jamal "Ramazanda Caz" konserleri kapsamında 15 Ağustos Salı günü Topkapı Sarayı?nda konser verecek... » Ud`un rönesansını gerçekleştiren adam Anouar Brahem ruhundaki müziği Eyal Hareuveni`yi anlattı. » Temmuz`da Viyana! » > ISCMS İstanbul 2010 müzikseverleri müziğin başka türlüsü ile buluşturuyor... » Mini festival; ’Tünel Şenliği’ » Milliyet arşivinde Türk caz tarihi. » > Afyon Caz Festivali Afyon`u on yılda kaplıca, sucuk, kaymak şehrinden bir festival şehrine dönüştürdü... » > 17. Uluslararası İstanbul Caz Festivali`nin beklenen programı açıklandı... » Brad Mehldau ve Joshua Redman CRR’de... » Carmen Souza CRR’ye geliyor... » > 8. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali 10 Mart ile 13 Mart tarihleri arasında Eskişehir Anadolu Üniversitesi?nde gerçekleşecek... » > 17. İzmir Avrupa Caz Festivali » > Bu yıl 13.sü düzenlenen uluslararası Ankara caz festivali ikinci haftasına girdi. Bu hafta festivalde kimler var, nerdeler, saat kaçta ve kimlerle çalıyorlar gün gün hepsi aşağıda... » "James’ Farm" öncesi "Compass" » Geçip giden 2009`un ardından... » "Kadıköy Caz 5" başlıyor! » Tunçel Gülsoy`un 1999 yılında JAZZ Dergisi için yaptığı Can Kozlu söyleşisi.... » Türkiyeye cazı sevdiren adam; Erol Pekcan » "Bir müzisyen ve bir beyefendi" Neşet Ruacan... » Emin Fındıkoğlu; "Bir Tutkunun Öyküsü" » Sade yaşamın görkemli tınısı...OKAY TEMİZ » Ayten Alpman ile geçmişe yolculuk... » Genco Arı ve Ada Rovatti Nardis`te... » "JJA Awards Ödülleri" belli oldu! » Blues’un peşinde bir yol öyküsü... » İlhan Erşahin`le buluşma... » İş Sanat’ın sezon kapanış gecesi... » > Carlos Santana`nın Temmuz`da İstanbul`a gelecek olması aklımıza Wayne Shorter`la yaptıkları muhteşem konserleri getirdi... » Jay Jay Johanson Ghetto’da... » ’Cabaret Diva’ Lemper İş Sanat’ta... » Nisan ayı kimlerin doğum günü? » Jazz Times dergisi güzel bir kadirşinaslık örneği göstererek 2008 yılı içinde ölen caz müzisyenlerini dostlarının ağzından ve anılarıyla hatırlıyor, okuyucularına aktarıyor... » Barrack Obama`nın başkanlığına giden yoldaki 50 yıllık süreçte sivil haklar hareketinde cazın önemi. » Aynı zamanda kendisi de bir müzisyen olan yazar ve eleştirmen Matt Leskovic`den mükemmel bir araştırma; "Beatles Üzerine Caz Perspektifleri." » Ellis Marsalis, McCoy Tyner ve Brad Mehldau ilk kez aynı sahnede...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp