Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Ediz Hafızoğlu Nazdrave

Mekan: Stella Jazz Club, Yalı, Selahattin Pınar Çiftliği, Tel: 0 531 299 2575
Tarihi: 21 Ağustos.2019
Saat: 19:00
Etkinlik Bilgisi : Ediz Hafızoğlu Nazdrave projesiyle bu akşam Stella Jazz Club sahnesinde.


Cirque du Soleil BAZZAR

Mekan: Hilltown Alışveriş Merkezi
Tarihi: 21 Ağustos.2019
Saat:
Web Adresi: http://www.cirquedusoleil.com/baz
Etkinlik Bilgisi : Yönetmenliğini ve yazarlığını Susan Gaudreau’nun, kreatif direktörlüğünü Samuel Chouinard üstlendiği BAZZAR 8 farklı konseptte yer çekimine meydan okuyarak izleyenleri masalsı bir yolculuğa çıkaracak. Cirque du Soleil’in 1984’ten beri 43. gösterisi olan yeni şov, İstanbul’da 1 Eylül’e kadar 6 performans sergileyecek. Alchemy Project CEO’su Mac S.Far ’’En yeni prodüksiyonlarından biri olan BAZZAR’ın kendisi kadar ünlü ikonik çadırı altında bu özel gösteriyi ilk kez Türkiye’ye getirdiğimiz için mutluyuz” dedi. Cirque du Soleil BAZZAR, akrobat, dansçı ve müzisyenlerden oluşan toplulukların gösterilerinden oluşan yaratıcılık dolu sınırsız bir eklektik laboratuvardır. Burada, uçarı ve eşsiz bir evren yaratmak için orkestra şefinin yönetimiyle tüm unsurlar bir araya geliyor. Beklenmedik olanın normal karşılandığı gösterinin renkli grubu, artistik ve akrobatik oyunları düzenli ve düzensiz şekilde yeniden tasarlıyor, oluşturuyor ve yaratıyor. Biletler 11 Temmuz`dan itibaren www.TixBox.com.tr`de.


BACHçede Festival

Sanatçı: Thomas Gabriel Trio
Mekan: Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras, Emirgan, İstanbul
Tarihi: 21 Ağustos.2019
Saat: 19:30
Etkinlik Bilgisi : Bachçede Yaz Festivali Bach kelimesi üzerine farklı oyunlarıyla yıllardır süren bir proje. Thomas Gabriel TRio Bach üzerine caz düzenlemeleriyle bilinen bir üçlü.
Kapılar saat 19:00`da açılıyor.
Konserler 20:30`da başlıyor.
Vale hizmeti ücretlidir.
Fiyat aralığı: 56 TL ile 168 TL arası.


Mavi Sürgün

Mekan: Bodrum Antik Tiyatro
Tarihi: 21 Ağustos.2019
Saat: 21:00
Web Adresi: http://www.biletix.com/etkinlik/Y
Etkinlik Bilgisi : Bodrum’un en önemli simgelerinden, Bodrum`u keşfeden adam Halikarnas Balıkçısı, Bodrum’la buluşuyor. Yazar Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın Bodrum’a sürgün edilerek Halikarnas Balıkçısı’na dönüşmesini konu edinen ‘Mavi Sürgün’ isimli gösteri Bodrum Antik Tiyatro’da 21 Ağustos Çarşamba akşamı gerçekleşecek. Ünlü isimlerin yer aldığı Mavi Sürgün, izleyicilerine müzik, edebiyat, dans ve ebru sanatını bir arada sunacak. Piyanist ve besteci Sabri Tuluğ Tırpan’ın, yazılarıyla gençlik yıllarından beri kendisine eşlik eden Halikarnas Balıkçısı`nın aynı adlı kitabından ilham alan Mavi Sürgün isimli eseri, Bodrum Antik Tiyatro’da seyirciyle buluşuyor. Sabri Tuluğ Tırpan’ın klasik ve güncel müzik ögelerini rock tınılarıyla harmanladığı müziği; Kardeş Türküler’in solistlerinden Feryal Öney’in etnik-atmosferik vokalleri, Yetkin Dikinciler`in anlatımı, Seyit Sercan Çelik`in modern sema gösterisi, ebru sanatçısı Garip Ay’ın interaktif video gösterisi ile piyanoda Sabri Tuluğ Tırpan, yaylı sazlarda Boğaziçi Quartet, elektro kanunda Mustafa Olgan, bas gitarda Eylem Pelit, perküsyonda Emre Günay ve davulda Volkan Öktem ile hayat buluyor. Projenin rejisörlüğünü ise Beyti Engin üstleniyor.


 
Popüler Gündem

Caz dinleyicisi geçmişe dönük bir nostaljiyle mi yaşıyor? Peki, gelecekte bu müziğin daha iyisi üretilmeyecek mi?

 6412 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Dinlediğiniz müzik yazının ruhuna uygun olarak yeni kuşak caz müzisyenlerinin önde gelen besteci ve müzisyeni, orkestra şefi D`Arcy James Argue`nun Secret Society isimli grubuyla yayınladığı 2009 tarihli "Infernal Machines" isimli albümünden alınan "Zeno" isimli parçasıdır.


Tribune yazarı Bob Karlovits vaktiyle caz dinleyicisi ile yayıncılık sektörünün cazın geçmişine olan özlemini artık tadı kaçan bir takılıp kalma olarak tanımladıktan sonra bu durumun hem sektöre hem de genç ve iyi müzisyene haksızlık olduğunu belirtmişti. Bu tespit aradan geçen bir kaç yılın ardından halen güncelliğini koruduğu gibi önemini giderek artırıyor. Cazkolik`te yayınlanan haberlere bakarak bile bu durum tespitini yapmak mümkün.

* * *

Genel olarak müzikteki en ciddi sorunlardan biri sektörün çok sık geçmişe doğru dönüp bakma isteği duymasıdır. Bu durum, göreceli olarak daha henüz genç bir müzik türü olan cazla da âlâkalı bir şeydir. Cazın genç kuşak meraklıları dikkatlerini cazın geçmiş dönemlerine daha çok yoğunlaştırdıkları zaman bu yolun ötesinde, gelecekte neler olacağı kısmı biraz korkutucu bir soruya dönüşmeye başlıyor.

* * *

O zaman sonuçta şunu sormamız gerekmez mi; “Eğer daha iyisi gelecekte yapılamayacaksa bu işe hala niye devam edelim?”

* * *

Daima şöyle olmaz mı; yeni bestelerle dolu bir konser düşünün, herşey harika gitmektedir, grup birden ‘Caravan’ ya da benzeri tanınmış klasikleri çalmaya başladığında, beğeni birden alkış kıyamet bu klasiklere yönelirken diğerlerinin sanki daha iyi parçalar olmadığı, konser akışı içerisinde zayıf kaldığı gibi bir duygu oluşur.

* * *

Bunlar elbette, her zaman dinlemeye değer parçalardır. Diyelim ki “Flamenco Sketches”in yeni bir yorumunu iyi bir gruptan dinliyorsunuz -sonuçta yeni, bilinmeyen bir melodi değil- durum öyle olur ki grubun çaldığı müzikle Miles’ın yaptığından ne anladığına gelir dayanır iş. Bu açık bir haksızlık olmuyor mu?

* * *

Bundan bir kaç yıl önce, Duke Ellington’ın ismini taşıyan ve torunlarından birinin yönettiği “Duke Ellington Orchestra” basmakalıp ve sıkıcı bir konser vermişti. Esasen, Duke Ellington’ın müziği yeni olanı aramak için iyi bir kaynağa sahip, oysa Duke’ün adını taşıyan grubun çaldığı müzikte yeni olan hiç bir şey yoktu. “Take the ‘A’ Train” ve “Satin Doll” gibi tanınmış parçalar sıkıcı ve zayıf birer versiyondan ibaret kaldı.

* * *

Oysa bugün artık Maria Schneider Big Band’ın, D`Arcy James Argue`nun Secret Society`sinin neler çaldığı, neler yaptığı çok daha önemli bir olaydır. Bizim, o büyük müziğin 60 yıl önce nasıl önemli bir müzik olduğuna değil, bugün o müziğin ne durumda olduğuna bakmamız lazım.

* * *

Bize tüm bunları düşündürten şey ise müzik firmalarının enerjilerinin önemli bir kısmını eski albümleri nasıl daha iyi pazarlarız, eskide olanı nasıl bilinmeyen yeni bir şey imiş gibi satarız arzusuyla dolu cover albümlerine harcamalarını görmek oluyor, işte bu durumda da tarifsiz bir yenilgi hissi sarıyor insanı zira her geçen yılın önceki yıllardan daha iyisi olması gerekmez mi!

* * *

Örneğin hala 1959 yılını cazın en önemli yılı olarak kutluyoruz, elbette 1959’da üretilen müzikler gerçekten caz tarihine geçmiş büyük müziklerdir ama gelecek yıllarda da daha iyilerini üretmiş olmamız gerekmez miydi, peki olmadıklarına emin miyiz, işte bu duygular gelecekten beklentimizi azaltır.

* * *

Kutsanan geçmişin en önemli isimlerinden biri olan Miles Davis ömrünün son yıllarında bile bize göstermiştir ki cazın geleceğinden beklentimiz hiç azalmamalı, çünkü o yeni olanın peşinde koşmayı bırakmamıştı, her zaman ileriye bakmayı iyi bilirdi, cazseverlerde aynı şeyi yapmalı ve üretilen müziklere, yeni ve iyi olana daha çok şans vermeli.

Cazkolik.com / 25 Nisan 2011, Pazartesi

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» 2. Akra Caz Festivali Özel: Leyla Diana dünyaca ünlü Rus caz ustası Igor Butman ile konuştu. » PSM Caz Festivali Özel; Nazlı Toprak-John Scofield Röportajı: Müziğimi nasıl mı dinç tutuyorum? » İranlı tar sanatçısı Ali Ghamsari konseri öncesi açıklamasında sanatın sınırları kaldırmasını diledi. » 60 yıl sonra caz tarihinin ikonik fotoğrafı "A Great Day in Harlem"in hikayesi ve etkileri. » 28. Akbank Caz Festivali Özel: Ömer Avital yeni albümü ve yeni beşlisiyle festivale geliyor. » İstanbul`da konser verecek İsrailli kemençeci Mark Eliyahu Anadolu Ajansı`na konuştu. » Müzikte sıradışı tasarım ve soundlar yaygın kullanım alanı bulmasa da hayalleri ve ses sınırlarını zorluyor » Joan Baez kariyerini büyük bir finalle sonlandırmaya hazırlanıyor; "Ben tarih yapmam, ben tarihim!" » Zorlu PSM Caz Festivali 2018 Özel: Duo kimyası ve yeni virtüözlük üzerine ilginç tecrübeler. » Yerlilerden sakının: Sürgünde şekillenen Güney Afrika caz tarihinin sembolik öneme sahip sanatçıları. » 27. Akbank Caz Festivalinin müzikal röntgeni: Festivalde yeralacak sanatçılar müzikleriyle yayında. » Bizim gibi insanların milyonlarca insanın söyleyemediklerini yansıtmak dışında bir amacı yok. » 95 yaşında hâlâ çalmayı sürdüren Candido kendimi 20 yaşında hissediyorum diyor. » Bizans`tan günümüze, İran`dan Yunanistan`a bu toprakların en duygusal enstrümanı kemençe. » Cazdan klasiğe, şiirden tiyatroya, modern danstan etnik müziklere yeni bir İş Sanat sezonu daha başlıyor. » Leyla-Diana yazdı ve derledi: "Maço dünyasında caz; Sorma, Söyleme, Sözetme". » Müziğin bütün renkleri Mayıs ayında 15. Mersin Uluslararası Müzik Festivali`nde yeralacak. » Ekim ayında 10. yılını kutlayan `Bach Günleri`, ardında örneği az görülen bir başarı hikayesini gizliyor. » İş Sanat düzenlediği toplantıyla yeni sezon programını duyurdu. Cazda büyük isimler, iddialı projeler var. » İngiliz caz dergisi Jazzwise yazarları arasında düzenlediği geleneksel `Best Of` seçim sonuçlarını yayınladı. » İş Sanat`ta bu sezon yine cazın ve müziğin çarpıcı isimlerini izleyeceğiz ama içimiz hüzünle dolu olarak! » Anadolunun en uzun soluklu caz festivali Afyon Caz Festivali bu yıl 12. kez düzenleniyor. » Top 10 jazz albums for people who don`t know shit about jazz (LA Weekly, Sean O`Connell) » ODTÜ Caz Topluluğu geleneksel hale getirdiği Caz Sahnesi günlerinin bu yıl beşincisine hazırlanıyor. » Müzik sektörü bakımından yılın hasatının toplandığı günler başladı: "Cazda Top 10, 2011" » Chivas Jazz Nights Kasım ayına damgasını vuruyor. Jazz gecelerinde bu kez Christian McBride`ı izleyeceğiz. » Müzik dünyasının en ünlü ve güçlü görsellerinden MTV logosunun hikayesini biliyor musunuz? » Flamenko tutkusunu sahneye alev alev taşıyan Rafael Amargo İş Sanat`ın sezon kapanışında sahne alacak. » Caz dinleyicisi geçmişe dönük bir nostaljiyle mi yaşıyor? Gelecekte bu müziğin daha iyisi üretilmeyecek mi? » 18. İzmir Avrupa Caz Festivali Özel: Polonya`nın dünya caz sahnesine armağan ettiği olağandışı seslerden Urszula Dudziak yalnızca sesiyle değil, birlikte sahne aldığı caz devleri ve bir çok ödülle birlikte kadın solistleri en seçkin isimlerinden biridir. İzmir konseri öncesinde İzmir Cazkolik`ten arkadaşlarımızla bir araya gelen Dudziak müziğini ve kendini anlattı...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp