Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Ediz Hafızoğlu Nazdrave

Mekan: Stella Jazz Club, Yalı, Selahattin Pınar Çiftliği, Tel: 0 531 299 2575
Tarihi: 21 Ağustos.2019
Saat: 19:00
Etkinlik Bilgisi : Ediz Hafızoğlu Nazdrave projesiyle bu akşam Stella Jazz Club sahnesinde.


Cirque du Soleil BAZZAR

Mekan: Hilltown Alışveriş Merkezi
Tarihi: 21 Ağustos.2019
Saat:
Web Adresi: http://www.cirquedusoleil.com/baz
Etkinlik Bilgisi : Yönetmenliğini ve yazarlığını Susan Gaudreau’nun, kreatif direktörlüğünü Samuel Chouinard üstlendiği BAZZAR 8 farklı konseptte yer çekimine meydan okuyarak izleyenleri masalsı bir yolculuğa çıkaracak. Cirque du Soleil’in 1984’ten beri 43. gösterisi olan yeni şov, İstanbul’da 1 Eylül’e kadar 6 performans sergileyecek. Alchemy Project CEO’su Mac S.Far ’’En yeni prodüksiyonlarından biri olan BAZZAR’ın kendisi kadar ünlü ikonik çadırı altında bu özel gösteriyi ilk kez Türkiye’ye getirdiğimiz için mutluyuz” dedi. Cirque du Soleil BAZZAR, akrobat, dansçı ve müzisyenlerden oluşan toplulukların gösterilerinden oluşan yaratıcılık dolu sınırsız bir eklektik laboratuvardır. Burada, uçarı ve eşsiz bir evren yaratmak için orkestra şefinin yönetimiyle tüm unsurlar bir araya geliyor. Beklenmedik olanın normal karşılandığı gösterinin renkli grubu, artistik ve akrobatik oyunları düzenli ve düzensiz şekilde yeniden tasarlıyor, oluşturuyor ve yaratıyor. Biletler 11 Temmuz`dan itibaren www.TixBox.com.tr`de.


BACHçede Festival

Sanatçı: Thomas Gabriel Trio
Mekan: Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras, Emirgan, İstanbul
Tarihi: 21 Ağustos.2019
Saat: 19:30
Etkinlik Bilgisi : Bachçede Yaz Festivali Bach kelimesi üzerine farklı oyunlarıyla yıllardır süren bir proje. Thomas Gabriel TRio Bach üzerine caz düzenlemeleriyle bilinen bir üçlü.
Kapılar saat 19:00`da açılıyor.
Konserler 20:30`da başlıyor.
Vale hizmeti ücretlidir.
Fiyat aralığı: 56 TL ile 168 TL arası.


Mavi Sürgün

Mekan: Bodrum Antik Tiyatro
Tarihi: 21 Ağustos.2019
Saat: 21:00
Web Adresi: http://www.biletix.com/etkinlik/Y
Etkinlik Bilgisi : Bodrum’un en önemli simgelerinden, Bodrum`u keşfeden adam Halikarnas Balıkçısı, Bodrum’la buluşuyor. Yazar Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın Bodrum’a sürgün edilerek Halikarnas Balıkçısı’na dönüşmesini konu edinen ‘Mavi Sürgün’ isimli gösteri Bodrum Antik Tiyatro’da 21 Ağustos Çarşamba akşamı gerçekleşecek. Ünlü isimlerin yer aldığı Mavi Sürgün, izleyicilerine müzik, edebiyat, dans ve ebru sanatını bir arada sunacak. Piyanist ve besteci Sabri Tuluğ Tırpan’ın, yazılarıyla gençlik yıllarından beri kendisine eşlik eden Halikarnas Balıkçısı`nın aynı adlı kitabından ilham alan Mavi Sürgün isimli eseri, Bodrum Antik Tiyatro’da seyirciyle buluşuyor. Sabri Tuluğ Tırpan’ın klasik ve güncel müzik ögelerini rock tınılarıyla harmanladığı müziği; Kardeş Türküler’in solistlerinden Feryal Öney’in etnik-atmosferik vokalleri, Yetkin Dikinciler`in anlatımı, Seyit Sercan Çelik`in modern sema gösterisi, ebru sanatçısı Garip Ay’ın interaktif video gösterisi ile piyanoda Sabri Tuluğ Tırpan, yaylı sazlarda Boğaziçi Quartet, elektro kanunda Mustafa Olgan, bas gitarda Eylem Pelit, perküsyonda Emre Günay ve davulda Volkan Öktem ile hayat buluyor. Projenin rejisörlüğünü ise Beyti Engin üstleniyor.


 
Popüler Gündem

Chivas`ın Kasım ayını unutulmazlar arasına katan Chivas Jazz Nights Nardis gecelerinde bu kez caz basının yaşayan en önemli isimlerinden Christian McBride izleyeceğiz.

 6164 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Dinlemekte olduğunuz müzik Christian McBride`ın Big Band albümü The Good Feeling`den seçtiğimiz Brother Sister`dır.


Nardis Jazz Club, Chivas Jazz Nights ile muhteşem bir işe imza atıyor. Roberta Gambarini ile başlayan Jazz Nights Dee Dee Bridgewater geceleri ile devam etti, vokal cazın bu iki kraliçesi (bu durumda Dee Dee ana kraliçe oluyor) cazseverlerin evlerine günlerce mutlu gezecek kadar güzel duygularla dönmelerini sağladı. Sırada bugün ve yarın (24-25 Kasım) Christian McBride var.

39 yaşındaki McBride bir çok nedenle erken yaşta cazın en dikkat çeken isimlerinden biri oldu. Biraz Wynton Marsalis`in üstlendiği role benzer bir durum sanki onunkisi. Kişiliğinden gelen liderlik yönü güçlü biri olabilir. İçinde bulunduğu şartları zorlamayı ve elindeki malzemeden daha çok yemek çıkarmayı iyi biliyor. Şimdiye kadar söylediklerimizin onun müzisyenliği ya da cazla pek ilgisi yok aslında. McBride`ın (elbette uzaktan yansıyan algısı nedeniyle) başka insanlardan daha fazla olan sahiplenme ve üstlenme kapasitesi daha güçlü. Şöyle bir örnek var bildiğimiz, sevgili Volkan Hürsever anlatmıştı, yıllar önce Açıkhava sahnesinde müzisyenler arasında Christian McBride`ın da olduğu bir caz konseri yapılacaktır ama konserin başlamasına bir gün kala haber gelir ki kontrbasın duayen ismi Ray Brown vefat etmiştir. McBride tüm organizasyondan özür dileyerek Ray Brown`ın tabutunu tutanlardan biri olmalıyım der ve cenazeye yetişmek için ayrılır. Sözünü ettiğimiz şey böyle bir sahiplenme duygusu. Kimbilir, bunun sebebi belki yukarda yazdıklarımız, belki de babasının ve amcasının da iyi birer kontrbasçı ve caz müzisyeni olmasıdır. Kendinden önceki kuşaklara olan bağlılığını biz bile buradan izleyebiliyoruz...

Cazın yaşlanan efsanelerine hürmette kusur etmeyen usta basçı artık kendisi de bir caz efsanesine dönüşme yolunda... Henüz yaş olarak çok genç belki ama onun bu mirası nasıl sahiplendiğini görünce ve devamında daha hiç sözünü etmediğimiz müzisyenliğini de ekleyince resim daha da netleşiyor olmalı.

* * *

Bu ve yarın akşam McBride Nardis sahnesinde izleyecek olan şanslı cazseverler karşılarındaki müzisyenin bu yıl iki yeni albüm yayınladığını unutmasınlar. Bir çok müzisyen için riskli bir karardır bu, deli misin derler adama. Daha birinin tanıtımını yapmadan ikincisini bir kaç ay sonra çıkarmakta ne demek? Ama işte işler öyle değil... Her ikisinin de yeri ayrı! MackAvenue firmasından yayınlanan ve kendi adına olşuturduğu Big Band formatlı albümü The Good Feeling`den daha buralarda bahsetme imkanımız bile olmadı. Dün kadar yeni olan albümü Conversation With Christian ise The Art Of Duo formatlı bir çalışma. Yani, iki yeni albümün ilki kalabalık bir kadroya sahip iken daha yeni olanı tam tersine iki kişilik müzikal ilişkilere sahip çalışma olmuş.

Ama sanırız bu yeni olanı Big Band kaydından çok daha fazla ses getirecek gibi. Niyesi şundan; Parçalarda duo olarak yer alan isimler müthiş çarpıcı. Resmen resmi geçit gibi... Mesela ilk parçada Angelique Kidjo, ardından Regina Carter, üçüncü parçada popun süperstarı Sting sesiyle, Roy Hargrove, geçenlerde vefat eden Billy Taylor, Chivas Jazz Nights`ın bir önceki konudğu Dee dee Bridgewater, Eddie Palmieri, caz dünyasının geçen yıl kaybettiği Hank Jones, George Duke, Chick Corea, Russell Malone, Ron Blake ve (herhalde yanılmıyoruzdur) Hollywood oyuncusu Gina Gershon. Böyle bir kadro elbette çok daha fazla ses getirir. Albüm çok yeni olduğu için maalesef henüz dinleme fırsatımız olmadı ama en merak ettiğimiz parça belli bile, Chick Corea ile kaydettikleri Tango Improvisations isimli kayıt. Eminiz çok güzel bir şeyle karşı karşıyayızdır...

* * *

Bir önceki yeni albümü The Good Feeling ise daha tanıdığımız bir albüm. Son yıllarda caz müzisyenlerini yeniden Big Band formatının heyecanı sarmış olmalı, bir başka basçı Ron Carter`ın da Big Band albümü çıkmadı mı daha yeni... Biz buralarda ikibinli yıllar dörtlü, beşli formatlara dönüş yılları oldu diye yazıp dururken yeni bir dönüm noktasına mı ulaştık acaba...

Yaklaşık yirmi kişilik bir kadroyla kaydettiği albümde müthiş isimler var. Kimi parçaları vokalli olan kayıtlarda vokali Melissa Walker üstlenmiş. Albüm bir stüdyo kaydı olmasına rağmen Amerikan caz çevrelerinin çok dikkat ettiği bir konu olan `konser kaydı gibi stüdyo albümü` meselesi burada özellikle dikkati çekiyor doğrusu. Yani şunu demeye çalışıyoruz, stüdyo kaydı olmasına rağmen konser dinliyormuşsunuz gibi bir kayıt. Aslında bu tür gruplar stüdyo kaydı yapsa da zaten canlı kayıtlar olur bunlar, bir tek izleyici eksiktir, gerisi bildiğiniz canlı kayıt... Zaten daha ilk parça Shake `N` Bake`in kırıtkan enerJisinden albümün devamında neyle karşı karşıya olduğunuz anlıyorsunuz. Müthiş sıcak bir giriş olmuş. Trombondaki Steve Davis ya da Michael Dease hangisi ise kocaman bir teşekkür.

Evet, bu ve yarın gece Chivas Jazz Nights kaPsamında Nardis`te olacak Christian McBride 1995 yılında Gettin` To It ile başladığı albümlerLE dolu hayat yolculuğunda bu yıla iki albüm ve bir de Nardis konserlerini sığdırmayı bildi. Daha küçücük bir çocukken elektrik basla başladığı yolculuğunda zaten babasının izdüşümünden fazla öteye düşmesi beklenmemeliydi, öyle de oldu, işin aması ise Christian McBride`ın babasından aldığı bas mirasını çok çok çok daha ötelere taşıma becerisi ve yaratıcı vizyona sahip olmayı bilmesinde yatıyor. Bu önemli sanatçıyı mutlaka daha bir çok kez inşallah buralarda izleyeceğiz ama Nardis`teki kadar yakından olması herhalde pek mümkün olmayacaktır. Bu yüzden, her iki gecede orada olacaklar bunun kıymetini bilseler iyi olur...

Cazkolik.com / 24 Kasım 2011, Perşembe

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» 2. Akra Caz Festivali Özel: Leyla Diana dünyaca ünlü Rus caz ustası Igor Butman ile konuştu. » PSM Caz Festivali Özel; Nazlı Toprak-John Scofield Röportajı: Müziğimi nasıl mı dinç tutuyorum? » İranlı tar sanatçısı Ali Ghamsari konseri öncesi açıklamasında sanatın sınırları kaldırmasını diledi. » 60 yıl sonra caz tarihinin ikonik fotoğrafı "A Great Day in Harlem"in hikayesi ve etkileri. » 28. Akbank Caz Festivali Özel: Ömer Avital yeni albümü ve yeni beşlisiyle festivale geliyor. » İstanbul`da konser verecek İsrailli kemençeci Mark Eliyahu Anadolu Ajansı`na konuştu. » Müzikte sıradışı tasarım ve soundlar yaygın kullanım alanı bulmasa da hayalleri ve ses sınırlarını zorluyor » Joan Baez kariyerini büyük bir finalle sonlandırmaya hazırlanıyor; "Ben tarih yapmam, ben tarihim!" » Zorlu PSM Caz Festivali 2018 Özel: Duo kimyası ve yeni virtüözlük üzerine ilginç tecrübeler. » Yerlilerden sakının: Sürgünde şekillenen Güney Afrika caz tarihinin sembolik öneme sahip sanatçıları. » 27. Akbank Caz Festivalinin müzikal röntgeni: Festivalde yeralacak sanatçılar müzikleriyle yayında. » Bizim gibi insanların milyonlarca insanın söyleyemediklerini yansıtmak dışında bir amacı yok. » 95 yaşında hâlâ çalmayı sürdüren Candido kendimi 20 yaşında hissediyorum diyor. » Bizans`tan günümüze, İran`dan Yunanistan`a bu toprakların en duygusal enstrümanı kemençe. » Cazdan klasiğe, şiirden tiyatroya, modern danstan etnik müziklere yeni bir İş Sanat sezonu daha başlıyor. » Leyla-Diana yazdı ve derledi: "Maço dünyasında caz; Sorma, Söyleme, Sözetme". » Müziğin bütün renkleri Mayıs ayında 15. Mersin Uluslararası Müzik Festivali`nde yeralacak. » Ekim ayında 10. yılını kutlayan `Bach Günleri`, ardında örneği az görülen bir başarı hikayesini gizliyor. » İş Sanat düzenlediği toplantıyla yeni sezon programını duyurdu. Cazda büyük isimler, iddialı projeler var. » İngiliz caz dergisi Jazzwise yazarları arasında düzenlediği geleneksel `Best Of` seçim sonuçlarını yayınladı. » İş Sanat`ta bu sezon yine cazın ve müziğin çarpıcı isimlerini izleyeceğiz ama içimiz hüzünle dolu olarak! » Anadolunun en uzun soluklu caz festivali Afyon Caz Festivali bu yıl 12. kez düzenleniyor. » Top 10 jazz albums for people who don`t know shit about jazz (LA Weekly, Sean O`Connell) » ODTÜ Caz Topluluğu geleneksel hale getirdiği Caz Sahnesi günlerinin bu yıl beşincisine hazırlanıyor. » Müzik sektörü bakımından yılın hasatının toplandığı günler başladı: "Cazda Top 10, 2011" » Chivas Jazz Nights Kasım ayına damgasını vuruyor. Jazz gecelerinde bu kez Christian McBride`ı izleyeceğiz. » Müzik dünyasının en ünlü ve güçlü görsellerinden MTV logosunun hikayesini biliyor musunuz? » Flamenko tutkusunu sahneye alev alev taşıyan Rafael Amargo İş Sanat`ın sezon kapanışında sahne alacak. » Caz dinleyicisi geçmişe dönük bir nostaljiyle mi yaşıyor? Gelecekte bu müziğin daha iyisi üretilmeyecek mi? » 18. İzmir Avrupa Caz Festivali Özel: Polonya`nın dünya caz sahnesine armağan ettiği olağandışı seslerden Urszula Dudziak yalnızca sesiyle değil, birlikte sahne aldığı caz devleri ve bir çok ödülle birlikte kadın solistleri en seçkin isimlerinden biridir. İzmir konseri öncesinde İzmir Cazkolik`ten arkadaşlarımızla bir araya gelen Dudziak müziğini ve kendini anlattı...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp