Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Ediz Hafızoğlu Nazdrave

Mekan: Stella Jazz Club, Yalı, Selahattin Pınar Çiftliği, Tel: 0 531 299 2575
Tarihi: 21 Ağustos.2019
Saat: 19:00
Etkinlik Bilgisi : Ediz Hafızoğlu Nazdrave projesiyle bu akşam Stella Jazz Club sahnesinde.


Cirque du Soleil BAZZAR

Mekan: Hilltown Alışveriş Merkezi
Tarihi: 21 Ağustos.2019
Saat:
Web Adresi: http://www.cirquedusoleil.com/baz
Etkinlik Bilgisi : Yönetmenliğini ve yazarlığını Susan Gaudreau’nun, kreatif direktörlüğünü Samuel Chouinard üstlendiği BAZZAR 8 farklı konseptte yer çekimine meydan okuyarak izleyenleri masalsı bir yolculuğa çıkaracak. Cirque du Soleil’in 1984’ten beri 43. gösterisi olan yeni şov, İstanbul’da 1 Eylül’e kadar 6 performans sergileyecek. Alchemy Project CEO’su Mac S.Far ’’En yeni prodüksiyonlarından biri olan BAZZAR’ın kendisi kadar ünlü ikonik çadırı altında bu özel gösteriyi ilk kez Türkiye’ye getirdiğimiz için mutluyuz” dedi. Cirque du Soleil BAZZAR, akrobat, dansçı ve müzisyenlerden oluşan toplulukların gösterilerinden oluşan yaratıcılık dolu sınırsız bir eklektik laboratuvardır. Burada, uçarı ve eşsiz bir evren yaratmak için orkestra şefinin yönetimiyle tüm unsurlar bir araya geliyor. Beklenmedik olanın normal karşılandığı gösterinin renkli grubu, artistik ve akrobatik oyunları düzenli ve düzensiz şekilde yeniden tasarlıyor, oluşturuyor ve yaratıyor. Biletler 11 Temmuz`dan itibaren www.TixBox.com.tr`de.


BACHçede Festival

Sanatçı: Thomas Gabriel Trio
Mekan: Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras, Emirgan, İstanbul
Tarihi: 21 Ağustos.2019
Saat: 19:30
Etkinlik Bilgisi : Bachçede Yaz Festivali Bach kelimesi üzerine farklı oyunlarıyla yıllardır süren bir proje. Thomas Gabriel TRio Bach üzerine caz düzenlemeleriyle bilinen bir üçlü.
Kapılar saat 19:00`da açılıyor.
Konserler 20:30`da başlıyor.
Vale hizmeti ücretlidir.
Fiyat aralığı: 56 TL ile 168 TL arası.


Mavi Sürgün

Mekan: Bodrum Antik Tiyatro
Tarihi: 21 Ağustos.2019
Saat: 21:00
Web Adresi: http://www.biletix.com/etkinlik/Y
Etkinlik Bilgisi : Bodrum’un en önemli simgelerinden, Bodrum`u keşfeden adam Halikarnas Balıkçısı, Bodrum’la buluşuyor. Yazar Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın Bodrum’a sürgün edilerek Halikarnas Balıkçısı’na dönüşmesini konu edinen ‘Mavi Sürgün’ isimli gösteri Bodrum Antik Tiyatro’da 21 Ağustos Çarşamba akşamı gerçekleşecek. Ünlü isimlerin yer aldığı Mavi Sürgün, izleyicilerine müzik, edebiyat, dans ve ebru sanatını bir arada sunacak. Piyanist ve besteci Sabri Tuluğ Tırpan’ın, yazılarıyla gençlik yıllarından beri kendisine eşlik eden Halikarnas Balıkçısı`nın aynı adlı kitabından ilham alan Mavi Sürgün isimli eseri, Bodrum Antik Tiyatro’da seyirciyle buluşuyor. Sabri Tuluğ Tırpan’ın klasik ve güncel müzik ögelerini rock tınılarıyla harmanladığı müziği; Kardeş Türküler’in solistlerinden Feryal Öney’in etnik-atmosferik vokalleri, Yetkin Dikinciler`in anlatımı, Seyit Sercan Çelik`in modern sema gösterisi, ebru sanatçısı Garip Ay’ın interaktif video gösterisi ile piyanoda Sabri Tuluğ Tırpan, yaylı sazlarda Boğaziçi Quartet, elektro kanunda Mustafa Olgan, bas gitarda Eylem Pelit, perküsyonda Emre Günay ve davulda Volkan Öktem ile hayat buluyor. Projenin rejisörlüğünü ise Beyti Engin üstleniyor.


 
Popüler Gündem

Müzik sektörü bakımından yılın hasatının toplandığı günler başladı: "Cazda Top 10, 2011"

 7427 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Dinlemeye başladığınız müzik Fred Kaplan`ın "Top 10" listesinin ilk sırasındaki albümün ilk sırasındaki parça, yani I Can`t Get Started...


Geçen yıl tanınmış caz yazarı Fred Kaplan`ın yılın en iyi albümleri listesini yayınlamıştık (sadece onun değil, başka eleştirmenlerin de yayınlamıştık) bu yıl da `yılın en iyileri`, `Top 10` listeleri gelmeye başladı. Yılbaşına kadar sürecek listelerden dikkat çekici olanlarını sizlerle paylaştırmayı istiyoruz. İlk olarak Fred Kaplan`la başlamış olalım. Ayrıca, Cazkolik olarak `2011 yılında yayınlanan yerli caz albümleri` isimli bir liste hazırlığımız var. Bu liste gerçi bir sıralama değil yıl içinde yayınlanan albümleri derli toplu görmemizi amaçlayan bir çalışma olacak. Yerli albümleri sıralamaya tabi tutma konusu bize -en azından şimdilik- biraz zorlama olurmuş gibi geliyor. Böyle söylememizin nedeni var, zaten yıl boyunca yayınlanan albüm sayısı toplam otuz-otuzbeş civarında (belki o kadar yok bile), sayıca bu kadar az albümün içinden derleme yapıp şu albümler bizce ilk on olur demek çok doğru gelmiyor. Bizim için müzik sektörünün bu kurak döneminde yayınlanan her albüm çok değerli, bu nedenle çıkan albümler arasında mukayese yapmak yerine, yayınlanan albüm sayısının çoğalması için ne yapılması gerektiğini konuşmak doğrusu bize göre daha öncelikli bir konu...

Fred Kaplan`ın listesine gelirsek;

1 / Sonny Rollins; "The Road Show"

Kaplan`ın geleneksel hale getirdiği listenin ilk sırasında Sonny Rollins "The Road Show, Vol.2" var. Geçen ay İş sanat sahnesinde Sonny Rollins`i izleyince açıkçası bu albümün ilkinin kıymetini bilmediğimize karar verdik. Üçüncüsü çıkar mı? Niye olmasın ama ilki yayınlandığında caz dünyasında büyük yankı uyandırmıştı ve devamının geleceğine dair bir fikrimiz de yoktu. İşte ikincisi bu yıl yayınlandı ve üstelik biz de ustanın bizatihi kendisini canlı canlı sahnede izledik. Üçüncüsü yayınlanır da İş Sanat konserinden bir performansını dahil ederler mi acaba? Serinin ilki 2008 yılında yayınlanmıştı. Ustanın büyük bağlılığı olan Japonya konserinden alınan kayıtla başlayan ilk albümün ardından ustanın 2010 yılında 80. yaşını kutlama amacıyla verdiği konserlerden alınan kimi parçalardan oluşan Vol. 2 özellikle Beacon Theatre konseriyle dikkat çekici. Özel konuk müzisyenlerin de katıldığı konserde gitarist Jim Hall`la sahnede yirmi dakikanın üzerinde çaldıkları Sonnymoon For Two başlıbaşına özel bir kayıt olmuş.


2 / World Saxophone Quartet: "Yes, We Can"

Ne tesadüf, daha geçen gün günün albümü köşesine bu ünlü dörtlünün 1988 albümü Rhythm and Blues alsak mı acaba diye düşünürken son albümleri (aslında albümü 2010 çıkışlı diye biliyorduk ama...) Kaplan`ın listesinde karşımıza çıktı. Üstelik iyi takipçiler yeni albümler kısmında yayınladığımızı hatırlayacaklardır. Hatırlamayanların Cazkolik`e daha sık uğramalarını hatırlatırız!

Kaplan, yirmi yıldır grubun yayınlanan albümleri arasında Yes We Can`in en iyisi olduğunu söylediğini de ekleyelim. (Acaba bir daha mı yayına alsak?) Dört saksofonist; Hamiet Bluiett (Bariton saksofon ve klarnet), Kido Jordan (Alto saksofon), James Carter (Tenor ve soprano saksofon) ve David Murray (Tenor saksofon ve bas klarnet)`den oluşan World Saxophone Quartet grup olarak politik muhalif duruşları olan bir topluluk aynı zamanda. Almanya`da yayınlanan albüm Berlin`de kaydedilmiş. Albüm bilgileri arasında dikkati çeken bir de Türk isim var, Mehmet Dedeoğlu albümün fotoğraflarını çekmiş.

Geçmişi 1976 yılına kadar uzanan WSQ ilk günlerinden kurucu olarak sadece David Murray ve Hamiet Bluiett var, diğer müzisyenler geç ve albüm için katılan isimler. Kurulduğu ilk günlerde dahi avantgart ve muhalif tavırlı olan WSQ duruşunu bu anlamda bozmadan bugünlere geldi. African Jazz ve free jazz funk elementlerini müziklerinde kullanan grubun son albümü Fred Kaplan`ın listesinin ikinci sırasına kurulmuş durumda.


3 / David Weiss & Point Of Departure: Snuck Out"

Caz sitesi idaren edenler olarak ilk kez bu listede gördüğümüz bir kayıt! Bu çeşit listelerin bir faydası da bu! Usta eleştirmenlerin en iyiler arasına aldığı kaydı biz daha duymamışız bile, utanmamızı sağlaması açısından önemli! Albüme gelince, trompetçi David Weiss`in kurduğu süper grup Point Of Departure (ismini herhalde Andrew Hill`in albümünden alıyordur) tümü New Yorker üstün yetenekli müzisyenlerden oluşuyor. J.D.Allen tenor saksofonda, Nir Felder gitarda, Matt Clohessy basta ve Jamire Williams davulda çalan grup altmışlı yılların, cazın en devrimci olduğu dönemdeki yaratacı ruhundan etkilenen ve o ruhu Weiss`in önderliğinde kurdukları beşlinin ruhuyla buluşturan özelliğe sahip. Aslında bu albüm aynı kapak fotoğrafının iki farklı renkte versiyonuyla iki kez yayınlanmış ama her ekisinin de içi farklı. Fark şu, her iki albümde aslında aynı gece, ünlü Jazz Standart klübünde kaydedilmiş ama iki albümlük malzeme çıkınca böyle bir yola başvurmuşlar. İlk albüme Snuck In, ikincisine de Snuck Out demişler. Fred Kaplan mavi renkli kapaklısını yani ikincisi Snuck Out`u seçmiş. Weiss, müziklerinde korkmadan doğaçlama yapmak üzerinde duran bir müzisyen. Bu açıdan Freddie Hubbard, Booker Little tarzı geleneğe saygı duyan Weiss bu gecede böyle bir performansa imza attıklarını söylüyor. Fred Kaplan`da doğrusu albümü yere göğe koyamayıp listesinin üçüncü sırasına yerleştiriyor.


4 / Medeski, Scofield, Martin & Wood: In The Case The World Changes Its Mind

Gitar fenomeni John Scofield ile MMW`nun birlikte çktıkları konser turnesinden alınan kayıtlar 2011`de bize iki CD`li albüm olarak geri döndü. Usta müzisyenlerin turnesi 2006 yılında yapılmıştı. Albüm John Scofield`ın 1998 tarihli A Go Go`dan alınan albümle aynı isimli parçayla açılıyor. İşin ilginç yanı bu albümde yani A Go Go`da MMW`ın Medeski`si superfreak organ klavyesiyle kafa karıştırıcı performansa imza atmıştı. Konserde de öyle... Konserlerde zaten iki albümden ortak çalmışlar, ilki A Go Go, diğeri ise MMW`un Out Louder isimli çalışması. İki albümün müzikal karmasından nasıl bir şey çıkar, sonra hayal kırıklığına uğramayalım diyenler varsa eğer böyle düşündükleri için hayal kırıklığına uğrayacaklar çünkü dehşet bir konser albümü elimizdeki. John Scofield`ın blues-jazz hatta rock müziğiyle MMW`un melodileri doğaçlamanın mayınlı ortamına taşımaktan çekinmeyen müziğinin enerjisiyle birleşince ortaya her iki albümden mülhem bir tür çıkmış. Seçimlerinde hep straight cazı kolladığını bildiğimiz Fred Kaplan`ın albümü dinleyince elinin mahkum olduğu kanatine varmadan edemiyorsunuz.


5 / Orchestre National De Jazz / John Hollenbeck: Shut Up And Dance

Fred Kaplan`ın listesinin bizce en ilginç albümü! Usta yazarın albüme dair kısa ama ikna edici bir paragraf yazısı var, özetle 12 kişilik ve tümü Fransız müzisyenlerden oluşan big bandiyle davulcu ve besteci John Hollenbeck`in doğrudan bu kadro için yaptığı bestelerden oluşan albümde Hollenbeck her müzisyene kendini ifade edecek kadar solo imkanı tanımasının yanısıra karmaşık, bazen uyumsuz, hızla değişken olabilen, maceraperest ama erişilebilir müziğiyle her zamankinden daha kıvrak bir müzik yapmış diyor.


6 / Bill Frisell; "Sign Of Life"

Frisell`ın bu yıl içinde çıkan albümü bizim buralarda kendine pek taraftar bulmadı ama Fred Kaplan`ın listesinde yerini bulmuş! Kaplan albümle ilgili fikrini açıklarken irkiltici sorusunu soruyor; "Bu caz mı?" sonra cümlesine devam ediyor; "Sign Of Life caz müzisyenleri tarafından büyük caz standartları kalitesinde kaydedilmiş büyük bir müzik..." Yirmibeş yıldan fazladır kendi adına kaydettiği yirmibeşin üzerinde albümün yanısıra kaydında bulunduğu ikiyüzden fazla albüme imza atan büyük gitarist Bill Frisell`in vizyoner müzisyenliğini 858 Quartet adını verdiği grubunda da sürdürüyor. Frisell`a kemanda Jenny Sheinman, viyolada Eyvind Kang, çelloda Hank Roberts gibi chamber jazz yaylı özellikli müzisyenler eşlik etmiş ve ortaya bluegrass tarzında hüzünlü minimalizm örnekleriyle dolu, bazen yürek yaralayan müzikler çıkmış.


7 / Ambrose Akinmusire: When The Heart Emerges Glistening

Yılın hakkında en çok konuşulan isim ve kayıtlarından olan Ambrose Akinmusire`in albümü sadece Kaplan`ın değil belli ki bir çok uzmanın listesine girecek gibi. Daha önce albüm eleştirileri köşesinde yer verdiğimiz albüm hakkında bir yıldır söylenmedik söz kalmadı aslında. Kaplan notlarında fazladan Akinmusire`in tenor saksofonist Walter Smith ile içine girdiği etkileşime dikkat çekiyor ve trompetçi Akinmusire`in aklını okuma yeteneği var sanki notunu iliştiriyor.


8 / Youn Sun Nah; "Same Girl"

Kaplan`ın ilk 10 listesinin vokalistli tek albümü Paris`te yaşayan Koreli caz şarkıcısı Youn Sun Nah`a ait olan "Same Girl". Cazkolik olarak hem playlistlerde hem de albümlerine sık sık yer verdiğimiz başarılı sesin bizzat kendisinin söylediği gibi `ben bir çok kaynaktan beslensem de esas olarak hala aynı o kızım (Same Girl)" diyor. Atmosferik ses kullanımı nasıl bir şeydir onun sesinde bunu görebiliyoruz. Büyük caz standartlarından My Favorite Things`i sadece başparmakla çalınan bir kalimba eşliğinde söylediğinde herkes yutkunup bakınmıştı. Breakfast in Baghdad`da ise twee seslerle neler yapabildiğini gördük. Youn Sun Nah`ın her albümde yeniden keşfetmemize gerek yok, biz zaten her ağzını açışında hayranlıkla izliyoruz.


9 / Noah Preminger; "Before The Rain" (Palmetto)

Henüz 24 yaşındaki yetenekli genç tenor saksofonist Noah Preminger ilk albümü Before The Rain ile Kaplan`ın listesinde kendine yer bulmayı başardı. Albüm isminin yarattığı çağrışımdan da anlaşılacağı gibi balad ağırlıklı bir albüm kaydeden genç müzisyene piyanist Frank Kimbrough, basçı John Herbst ve davulcu Matt Wilson eşlik etmiş. Biz gerçi bu albümünü ilk kaydı olarak biliyoruz ama başka kaynaklarda ilk albümü olarak Dry Bridge Road geçiyor. Artık hangisi doğru bizde bilmiyoruz maalesef ama bildiğimiz şey genç saksofonistin New England konservatuvarından mezun olduğu ilk günlerde bile dahî çocuk olarak adlandırıldığı.


10 / Chris Dingman; "Waking Dreams" (Between Worlds Music)

Tam kim bu acaba diye düşünürken aynı soruyu bir de Fred Kaplan sormuyor mu benim için yeni bir isim diye. İlginç oldu, daha önce tanımadığı bir ismin albümünü en sona olsa da listesine alacak kadar beğenmiş demek ki. İşin doğrusu hiç bilmediğimiz bir isim ve albüm, yukardakilerde olduğu gibi kişisel kanaatlerimizi aktarabileceğimiz bir durum yok ama Kaplan`ın aktardığı kısa nottan vibrafon çaldığını, lirik ve akıcı tarza sahip olduğunu ve yedinci sıradaki Ambrose Akinmusire`in grubunda yer aldığını öğreniyoruz. Bu albüm de bizim için yeni bir keyif olacak.

Cazkolik.com / 12 Aralık 2011, Pazartesi

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» 2. Akra Caz Festivali Özel: Leyla Diana dünyaca ünlü Rus caz ustası Igor Butman ile konuştu. » PSM Caz Festivali Özel; Nazlı Toprak-John Scofield Röportajı: Müziğimi nasıl mı dinç tutuyorum? » İranlı tar sanatçısı Ali Ghamsari konseri öncesi açıklamasında sanatın sınırları kaldırmasını diledi. » 60 yıl sonra caz tarihinin ikonik fotoğrafı "A Great Day in Harlem"in hikayesi ve etkileri. » 28. Akbank Caz Festivali Özel: Ömer Avital yeni albümü ve yeni beşlisiyle festivale geliyor. » İstanbul`da konser verecek İsrailli kemençeci Mark Eliyahu Anadolu Ajansı`na konuştu. » Müzikte sıradışı tasarım ve soundlar yaygın kullanım alanı bulmasa da hayalleri ve ses sınırlarını zorluyor » Joan Baez kariyerini büyük bir finalle sonlandırmaya hazırlanıyor; "Ben tarih yapmam, ben tarihim!" » Zorlu PSM Caz Festivali 2018 Özel: Duo kimyası ve yeni virtüözlük üzerine ilginç tecrübeler. » Yerlilerden sakının: Sürgünde şekillenen Güney Afrika caz tarihinin sembolik öneme sahip sanatçıları. » 27. Akbank Caz Festivalinin müzikal röntgeni: Festivalde yeralacak sanatçılar müzikleriyle yayında. » Bizim gibi insanların milyonlarca insanın söyleyemediklerini yansıtmak dışında bir amacı yok. » 95 yaşında hâlâ çalmayı sürdüren Candido kendimi 20 yaşında hissediyorum diyor. » Bizans`tan günümüze, İran`dan Yunanistan`a bu toprakların en duygusal enstrümanı kemençe. » Cazdan klasiğe, şiirden tiyatroya, modern danstan etnik müziklere yeni bir İş Sanat sezonu daha başlıyor. » Leyla-Diana yazdı ve derledi: "Maço dünyasında caz; Sorma, Söyleme, Sözetme". » Müziğin bütün renkleri Mayıs ayında 15. Mersin Uluslararası Müzik Festivali`nde yeralacak. » Ekim ayında 10. yılını kutlayan `Bach Günleri`, ardında örneği az görülen bir başarı hikayesini gizliyor. » İş Sanat düzenlediği toplantıyla yeni sezon programını duyurdu. Cazda büyük isimler, iddialı projeler var. » İngiliz caz dergisi Jazzwise yazarları arasında düzenlediği geleneksel `Best Of` seçim sonuçlarını yayınladı. » İş Sanat`ta bu sezon yine cazın ve müziğin çarpıcı isimlerini izleyeceğiz ama içimiz hüzünle dolu olarak! » Anadolunun en uzun soluklu caz festivali Afyon Caz Festivali bu yıl 12. kez düzenleniyor. » Top 10 jazz albums for people who don`t know shit about jazz (LA Weekly, Sean O`Connell) » ODTÜ Caz Topluluğu geleneksel hale getirdiği Caz Sahnesi günlerinin bu yıl beşincisine hazırlanıyor. » Müzik sektörü bakımından yılın hasatının toplandığı günler başladı: "Cazda Top 10, 2011" » Chivas Jazz Nights Kasım ayına damgasını vuruyor. Jazz gecelerinde bu kez Christian McBride`ı izleyeceğiz. » Müzik dünyasının en ünlü ve güçlü görsellerinden MTV logosunun hikayesini biliyor musunuz? » Flamenko tutkusunu sahneye alev alev taşıyan Rafael Amargo İş Sanat`ın sezon kapanışında sahne alacak. » Caz dinleyicisi geçmişe dönük bir nostaljiyle mi yaşıyor? Gelecekte bu müziğin daha iyisi üretilmeyecek mi? » 18. İzmir Avrupa Caz Festivali Özel: Polonya`nın dünya caz sahnesine armağan ettiği olağandışı seslerden Urszula Dudziak yalnızca sesiyle değil, birlikte sahne aldığı caz devleri ve bir çok ödülle birlikte kadın solistleri en seçkin isimlerinden biridir. İzmir konseri öncesinde İzmir Cazkolik`ten arkadaşlarımızla bir araya gelen Dudziak müziğini ve kendini anlattı...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp