Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Ediz Hafızoğlu Nazdrave

Mekan: Stella Jazz Club, Yalı, Selahattin Pınar Çiftliği, Tel: 0 531 299 2575
Tarihi: 21 Ağustos.2019
Saat: 19:00
Etkinlik Bilgisi : Ediz Hafızoğlu Nazdrave projesiyle bu akşam Stella Jazz Club sahnesinde.


Cirque du Soleil BAZZAR

Mekan: Hilltown Alışveriş Merkezi
Tarihi: 21 Ağustos.2019
Saat:
Web Adresi: http://www.cirquedusoleil.com/baz
Etkinlik Bilgisi : Yönetmenliğini ve yazarlığını Susan Gaudreau’nun, kreatif direktörlüğünü Samuel Chouinard üstlendiği BAZZAR 8 farklı konseptte yer çekimine meydan okuyarak izleyenleri masalsı bir yolculuğa çıkaracak. Cirque du Soleil’in 1984’ten beri 43. gösterisi olan yeni şov, İstanbul’da 1 Eylül’e kadar 6 performans sergileyecek. Alchemy Project CEO’su Mac S.Far ’’En yeni prodüksiyonlarından biri olan BAZZAR’ın kendisi kadar ünlü ikonik çadırı altında bu özel gösteriyi ilk kez Türkiye’ye getirdiğimiz için mutluyuz” dedi. Cirque du Soleil BAZZAR, akrobat, dansçı ve müzisyenlerden oluşan toplulukların gösterilerinden oluşan yaratıcılık dolu sınırsız bir eklektik laboratuvardır. Burada, uçarı ve eşsiz bir evren yaratmak için orkestra şefinin yönetimiyle tüm unsurlar bir araya geliyor. Beklenmedik olanın normal karşılandığı gösterinin renkli grubu, artistik ve akrobatik oyunları düzenli ve düzensiz şekilde yeniden tasarlıyor, oluşturuyor ve yaratıyor. Biletler 11 Temmuz`dan itibaren www.TixBox.com.tr`de.


BACHçede Festival

Sanatçı: Thomas Gabriel Trio
Mekan: Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras, Emirgan, İstanbul
Tarihi: 21 Ağustos.2019
Saat: 19:30
Etkinlik Bilgisi : Bachçede Yaz Festivali Bach kelimesi üzerine farklı oyunlarıyla yıllardır süren bir proje. Thomas Gabriel TRio Bach üzerine caz düzenlemeleriyle bilinen bir üçlü.
Kapılar saat 19:00`da açılıyor.
Konserler 20:30`da başlıyor.
Vale hizmeti ücretlidir.
Fiyat aralığı: 56 TL ile 168 TL arası.


Mavi Sürgün

Mekan: Bodrum Antik Tiyatro
Tarihi: 21 Ağustos.2019
Saat: 21:00
Web Adresi: http://www.biletix.com/etkinlik/Y
Etkinlik Bilgisi : Bodrum’un en önemli simgelerinden, Bodrum`u keşfeden adam Halikarnas Balıkçısı, Bodrum’la buluşuyor. Yazar Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın Bodrum’a sürgün edilerek Halikarnas Balıkçısı’na dönüşmesini konu edinen ‘Mavi Sürgün’ isimli gösteri Bodrum Antik Tiyatro’da 21 Ağustos Çarşamba akşamı gerçekleşecek. Ünlü isimlerin yer aldığı Mavi Sürgün, izleyicilerine müzik, edebiyat, dans ve ebru sanatını bir arada sunacak. Piyanist ve besteci Sabri Tuluğ Tırpan’ın, yazılarıyla gençlik yıllarından beri kendisine eşlik eden Halikarnas Balıkçısı`nın aynı adlı kitabından ilham alan Mavi Sürgün isimli eseri, Bodrum Antik Tiyatro’da seyirciyle buluşuyor. Sabri Tuluğ Tırpan’ın klasik ve güncel müzik ögelerini rock tınılarıyla harmanladığı müziği; Kardeş Türküler’in solistlerinden Feryal Öney’in etnik-atmosferik vokalleri, Yetkin Dikinciler`in anlatımı, Seyit Sercan Çelik`in modern sema gösterisi, ebru sanatçısı Garip Ay’ın interaktif video gösterisi ile piyanoda Sabri Tuluğ Tırpan, yaylı sazlarda Boğaziçi Quartet, elektro kanunda Mustafa Olgan, bas gitarda Eylem Pelit, perküsyonda Emre Günay ve davulda Volkan Öktem ile hayat buluyor. Projenin rejisörlüğünü ise Beyti Engin üstleniyor.


 
Popüler Gündem

ODTÜ Caz Topluluğu geleneksel hale getirdiği Caz Sahnesi günlerinin bu yıl beşincisine hazırlanıyor.

 6683 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

ODTÜ Caz Topluluğu`nun hem ODTÜ`lüler, hem Ankaralılar hem de ülkenin genel caz ortamı için önemli ve besleyici bir özelliği var. Söze doğrudan böyle girdik ama Cazkolik haberlerinin takipçisi okurlarımız sebebini bilecektir. ODTÜ Caz Topluluğu 25 yıllık ODTÜ Bahar Şenlikleri geleneğinin içinden süzülerek gelen bir sonuç. Cazkolik olarak ODTÜ Caz Topluluğu`nun haberini ikinci kez yapıyoruz. İlkini geçen sene yayınlamış ve başta Ankaralılar olmak üzere epey bir cazseveri konudan haberdar etmiştik. Aradan bir yıl daha geçti ve şimdi yeni Bahar Şenlikleri zamanı, tabii içinde Caz Sahnesi`nin konserleri de var...

Dediğimiz gibi, ODTÜ Caz Topluluğu geleneksel bahar şenliklerinin içinden çıkan bir etkinlik. Şenlikler dahilinde her türden etkinlik olmasına rağmen caz konserlerinin olmamasından rahatsız olan ODTÜ öğrencisi ve topluluk başkanı Neva Beste Güven, topluluk kurucularından Koray Kaan Özdemir (ki şu anda ODTÜ mezunu inşaat mühendisi ve aynı zamanda müzisyen) ve Makina Mühendisliği öğrencisi Cem Altıntaş`ın öncülüğünde ilk olarak 2008 yılında kendi sınırlı imkanlarıyla temin ettikleri çardaklarla şenliklerde caz sahnesini oluşturmuş caz gönüllüsü öğrenciler. Hatta Koray Kaan Özdemir`in tabiriyle `sevgili çardaklarımız geçen yıla kadar bize hizmet etti` diyor ama bir yandan da boş durmayarak her geçen yıl ekipmanlarda ve sahne dizaynında bir önceki yıla göre önemli gelişmeler sağlamışlar. İlk yıl 15-20 kişilik gönüllü ekiple çalışan topluluk haklı olarak ilk yılın etkinliğini güzel hatıralarla anıyor. Tümüyle tanıdıkları müzisyen arkadaşların davetiyle başlayan ilk caz sahnesinde 8 grup konser vermiş. Bu yıl 9 ile 12 Mayıs günleri arasında düzenlenecek konserlerde 4 günde 12 farklı topluluk sahne almayı bekliyor. Konserler eğer güzel havaya denk gelmişse bini aşan izleyiciye sesleniyormuş. Çok büyük bir sayı...Ama hava yağışlı olsa dahi konserleri kesinlikle terketmeyen oldukça sadık bir kitlesi var aynı zamanda. Caz işte böyle bir şey değil mi zaten...

Aradan geçen beş yıl içinde başta İstanbul olmak üzere Konya, İzmir, Balıkesir, Çanakkale, Eskişehir gibi caz müziği bakımından önemli şehirlerden misafirleri de ağırlamış topluluk. Caz Sahnesi konserlerinde sahne alan müzisyenler arasında çok sayıda profesyonel müzisyenin olduğundan da önemle bahsediyor dostlarımız.

ODTÜ Caz Topluluğu Caz Sahnesi konserlerinde elbette başta caz olmak üzere blues, funk, fusion, balkan ve reggae gibi türler de yer alıyor. Grup yöneticileri konser tarihleri yaklaşırken konserlerde yer almasını arzu ettikleri topluluk ve müzisyenleri davet etme yöntemiyle belirliyor ama demo gönderen farklı amatör toplulukları da dinleyip sahne aldıkları oluyor. Bu açıdan orada çalmak isteyen tüm amatör toplulukların şansı olduğunu ve mutlaka ilgilenmeleri gerektiğini buradan da belirtmiş olalım, hatta topluluk kurucuları amatör grupların öncelik hakkı olduğuna önemle değiniyor.

Bu yıl konserlerde caz belirgin ağırlığı olacağa benziyor ve ilk konserlerde caz standartlarına dayanan performansları izleyecek müzikseverler. Sonraki gruplarda tarzlar daha farklılaşacak. Bu yılın gruplarından Parfüm Ankara`da yıllardır faal bir topluluk. Bir başka grup GeçErken ise standart caz parçalarını minimal ve akustik formlarda icra ediyor, Safa Bolat`ın şenlik bandosunu zaten bilen gayet iyi biliyor, tam bir Balkan müziği topluluğu. Bu yıl sahne alacak bir başka topluluk Orçun Babak Sound System reggae çalan bir grup, sahnesi ve müzikleri hayli eğlenceli. Saydığımız topluluklara ek Hissyato Legato, Falsetto gibi farklı gruplarda müzikleriyle sahne almayı bekliyor.

ODTÜ Caz Topluluğu için işin en zor yanı sponsorsuz olmaları, oysa üniversite şenliklerinde markaların resmi geçit yaptığını görüyoruz, iletişim - telekomünikasyon markalarından tutun da içecek firmalarına kadar hepsi bu şenliklerde boy göstermeyi seviyor niye Caz Topluluğu için çok faydalı olabilecek bir bütçe ayırmasınlar ki...

Sahne tamamen Caz Topluluğu ile UGT yani Uluslararası Gençlik Topluluğu`nun çabalarıyla kuruluyor, ODTÜ Caz Toplululuğu her türlü sınırlı imkana rağmen gelecek yıllarda da sahnesini açık tutmaya devam edecek, biz de buradan her yıl özenle duyaracağız, umarız gelecek yıldan itibaren sponsorlar da artık katkılarını esirgemez ve daha geniş katılımlı amatör bir festivalin oluşumuna hep birlikte tanık oluruz.

Emeği geçen herkesi kutluyoruz. Umarız temennimiz hemen gelecek yıl yerini bulur...

Konser verecek topluluk ve günleri aşağıdaki posterde detayla olarak görebilirsiniz.

Cazkolik.com / 08 Mayıs 2012, Salı

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» 2. Akra Caz Festivali Özel: Leyla Diana dünyaca ünlü Rus caz ustası Igor Butman ile konuştu. » PSM Caz Festivali Özel; Nazlı Toprak-John Scofield Röportajı: Müziğimi nasıl mı dinç tutuyorum? » İranlı tar sanatçısı Ali Ghamsari konseri öncesi açıklamasında sanatın sınırları kaldırmasını diledi. » 60 yıl sonra caz tarihinin ikonik fotoğrafı "A Great Day in Harlem"in hikayesi ve etkileri. » 28. Akbank Caz Festivali Özel: Ömer Avital yeni albümü ve yeni beşlisiyle festivale geliyor. » İstanbul`da konser verecek İsrailli kemençeci Mark Eliyahu Anadolu Ajansı`na konuştu. » Müzikte sıradışı tasarım ve soundlar yaygın kullanım alanı bulmasa da hayalleri ve ses sınırlarını zorluyor » Joan Baez kariyerini büyük bir finalle sonlandırmaya hazırlanıyor; "Ben tarih yapmam, ben tarihim!" » Zorlu PSM Caz Festivali 2018 Özel: Duo kimyası ve yeni virtüözlük üzerine ilginç tecrübeler. » Yerlilerden sakının: Sürgünde şekillenen Güney Afrika caz tarihinin sembolik öneme sahip sanatçıları. » 27. Akbank Caz Festivalinin müzikal röntgeni: Festivalde yeralacak sanatçılar müzikleriyle yayında. » Bizim gibi insanların milyonlarca insanın söyleyemediklerini yansıtmak dışında bir amacı yok. » 95 yaşında hâlâ çalmayı sürdüren Candido kendimi 20 yaşında hissediyorum diyor. » Bizans`tan günümüze, İran`dan Yunanistan`a bu toprakların en duygusal enstrümanı kemençe. » Cazdan klasiğe, şiirden tiyatroya, modern danstan etnik müziklere yeni bir İş Sanat sezonu daha başlıyor. » Leyla-Diana yazdı ve derledi: "Maço dünyasında caz; Sorma, Söyleme, Sözetme". » Müziğin bütün renkleri Mayıs ayında 15. Mersin Uluslararası Müzik Festivali`nde yeralacak. » Ekim ayında 10. yılını kutlayan `Bach Günleri`, ardında örneği az görülen bir başarı hikayesini gizliyor. » İş Sanat düzenlediği toplantıyla yeni sezon programını duyurdu. Cazda büyük isimler, iddialı projeler var. » İngiliz caz dergisi Jazzwise yazarları arasında düzenlediği geleneksel `Best Of` seçim sonuçlarını yayınladı. » İş Sanat`ta bu sezon yine cazın ve müziğin çarpıcı isimlerini izleyeceğiz ama içimiz hüzünle dolu olarak! » Anadolunun en uzun soluklu caz festivali Afyon Caz Festivali bu yıl 12. kez düzenleniyor. » Top 10 jazz albums for people who don`t know shit about jazz (LA Weekly, Sean O`Connell) » ODTÜ Caz Topluluğu geleneksel hale getirdiği Caz Sahnesi günlerinin bu yıl beşincisine hazırlanıyor. » Müzik sektörü bakımından yılın hasatının toplandığı günler başladı: "Cazda Top 10, 2011" » Chivas Jazz Nights Kasım ayına damgasını vuruyor. Jazz gecelerinde bu kez Christian McBride`ı izleyeceğiz. » Müzik dünyasının en ünlü ve güçlü görsellerinden MTV logosunun hikayesini biliyor musunuz? » Flamenko tutkusunu sahneye alev alev taşıyan Rafael Amargo İş Sanat`ın sezon kapanışında sahne alacak. » Caz dinleyicisi geçmişe dönük bir nostaljiyle mi yaşıyor? Gelecekte bu müziğin daha iyisi üretilmeyecek mi? » 18. İzmir Avrupa Caz Festivali Özel: Polonya`nın dünya caz sahnesine armağan ettiği olağandışı seslerden Urszula Dudziak yalnızca sesiyle değil, birlikte sahne aldığı caz devleri ve bir çok ödülle birlikte kadın solistleri en seçkin isimlerinden biridir. İzmir konseri öncesinde İzmir Cazkolik`ten arkadaşlarımızla bir araya gelen Dudziak müziğini ve kendini anlattı...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp