Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Ediz Hafızoğlu Nazdrave

Mekan: Stella Jazz Club, Yalı, Selahattin Pınar Çiftliği, Tel: 0 531 299 2575
Tarihi: 21 Ağustos.2019
Saat: 19:00
Etkinlik Bilgisi : Ediz Hafızoğlu Nazdrave projesiyle bu akşam Stella Jazz Club sahnesinde.


Cirque du Soleil BAZZAR

Mekan: Hilltown Alışveriş Merkezi
Tarihi: 21 Ağustos.2019
Saat:
Web Adresi: http://www.cirquedusoleil.com/baz
Etkinlik Bilgisi : Yönetmenliğini ve yazarlığını Susan Gaudreau’nun, kreatif direktörlüğünü Samuel Chouinard üstlendiği BAZZAR 8 farklı konseptte yer çekimine meydan okuyarak izleyenleri masalsı bir yolculuğa çıkaracak. Cirque du Soleil’in 1984’ten beri 43. gösterisi olan yeni şov, İstanbul’da 1 Eylül’e kadar 6 performans sergileyecek. Alchemy Project CEO’su Mac S.Far ’’En yeni prodüksiyonlarından biri olan BAZZAR’ın kendisi kadar ünlü ikonik çadırı altında bu özel gösteriyi ilk kez Türkiye’ye getirdiğimiz için mutluyuz” dedi. Cirque du Soleil BAZZAR, akrobat, dansçı ve müzisyenlerden oluşan toplulukların gösterilerinden oluşan yaratıcılık dolu sınırsız bir eklektik laboratuvardır. Burada, uçarı ve eşsiz bir evren yaratmak için orkestra şefinin yönetimiyle tüm unsurlar bir araya geliyor. Beklenmedik olanın normal karşılandığı gösterinin renkli grubu, artistik ve akrobatik oyunları düzenli ve düzensiz şekilde yeniden tasarlıyor, oluşturuyor ve yaratıyor. Biletler 11 Temmuz`dan itibaren www.TixBox.com.tr`de.


BACHçede Festival

Sanatçı: Thomas Gabriel Trio
Mekan: Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras, Emirgan, İstanbul
Tarihi: 21 Ağustos.2019
Saat: 19:30
Etkinlik Bilgisi : Bachçede Yaz Festivali Bach kelimesi üzerine farklı oyunlarıyla yıllardır süren bir proje. Thomas Gabriel TRio Bach üzerine caz düzenlemeleriyle bilinen bir üçlü.
Kapılar saat 19:00`da açılıyor.
Konserler 20:30`da başlıyor.
Vale hizmeti ücretlidir.
Fiyat aralığı: 56 TL ile 168 TL arası.


Mavi Sürgün

Mekan: Bodrum Antik Tiyatro
Tarihi: 21 Ağustos.2019
Saat: 21:00
Web Adresi: http://www.biletix.com/etkinlik/Y
Etkinlik Bilgisi : Bodrum’un en önemli simgelerinden, Bodrum`u keşfeden adam Halikarnas Balıkçısı, Bodrum’la buluşuyor. Yazar Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın Bodrum’a sürgün edilerek Halikarnas Balıkçısı’na dönüşmesini konu edinen ‘Mavi Sürgün’ isimli gösteri Bodrum Antik Tiyatro’da 21 Ağustos Çarşamba akşamı gerçekleşecek. Ünlü isimlerin yer aldığı Mavi Sürgün, izleyicilerine müzik, edebiyat, dans ve ebru sanatını bir arada sunacak. Piyanist ve besteci Sabri Tuluğ Tırpan’ın, yazılarıyla gençlik yıllarından beri kendisine eşlik eden Halikarnas Balıkçısı`nın aynı adlı kitabından ilham alan Mavi Sürgün isimli eseri, Bodrum Antik Tiyatro’da seyirciyle buluşuyor. Sabri Tuluğ Tırpan’ın klasik ve güncel müzik ögelerini rock tınılarıyla harmanladığı müziği; Kardeş Türküler’in solistlerinden Feryal Öney’in etnik-atmosferik vokalleri, Yetkin Dikinciler`in anlatımı, Seyit Sercan Çelik`in modern sema gösterisi, ebru sanatçısı Garip Ay’ın interaktif video gösterisi ile piyanoda Sabri Tuluğ Tırpan, yaylı sazlarda Boğaziçi Quartet, elektro kanunda Mustafa Olgan, bas gitarda Eylem Pelit, perküsyonda Emre Günay ve davulda Volkan Öktem ile hayat buluyor. Projenin rejisörlüğünü ise Beyti Engin üstleniyor.


 
Popüler Gündem

İngilizlerin saygın caz dergisi Jazzwise her yıl yazarları arasında düzenlediği geleneksel `Best Of` seçimlerinin sonuçlarını yayınladı.

 8629 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

İngilizler dünyanın en önemli müzik ülkelerinden biri, 20. yüzyılın ikinci yarısının tarihine bakarsanız Amerika ile birlikte listenin ilk iki sırasını işgal ettikleri kesin ama büyük bir caz ülkesi midir bunu uzun uzun tartışabiliriz. Popüler müzikler; Evet, rock; Evet, başka türler için belki; Evet ama cazda bırakın Amerikayı Avrupanın genel ortalamasını dahi yakaladıklarını söylemek zor buna karşın dünyaca ünlü caz müzisyenleri var, sadece müzisyen mi, dünyaca ünlü bir de caz dergileri var; JAZZWISE. Tüm dünyanın yakından takip ettiği derginin Amerika`da ki benzerleri gibi her yıl düzenli yaptığı seçimler de var. Malumunuz, yıl bitiyor, bu yazının yayına girdiği tarihe göre bir gün sonra yıl bitecek ve caz magazinleri Kasım ayından bu yana sayılarını yılın en iyileri seçimlerine ayırıp duruyorlar. Cazkolik olarak bizim de yakından takip ettiğimiz bu tip listeler bütün bir yılın fotoğrafını göstermesi bakımından çok faydalı listeler. Aslına bakarsanız geçen seneler bu listeleri daha erkenden yayınlamaya başlıyorduk ama bu sene sezon öyle hızlı ve yoğun ilerledi ki br türlü Best Of`lara başlayamadık, okuduğunuz bu liste bu yıl yayınladığımız ilk çalışma.

Jazzwise`dan "Best Albums Of The 2012"

Derginin deneyimli yazarlarına yaptırdığı geleneksel seçimler "Top 20 New Releases / New Releases" ve "Reissue / Archive Releases" adları altında yapıldı. Derginin Roy Carr, Mike Flynn, Brian Glaser, Stephen Graham, Tony Hall, Selwyn Harris ve Duncan Heining gibi kalemlerinin puanlar vererek yaptığı değerlendirmelerde ortaya çıkan sonuca göre yılın albümü dünyaca ünlü İngiliz caz müzisyeni Courtney Pine`ın Hose Of Legends`ı oldu. Derginin editörü Jon Newey listenin başındaki yazısında Courtney Pine`ın muhafazakar Thatcher dönemi yetmişlerin sonu, seksenlerin başından bu yana müzik yapan biri olduğunu ve sanatından bir milim bile taviz vermeden ilerleyerek bu yıl geldiği listenin en tepesindeki yerin ne kadar haklı olduğunu anlatıyordu. Üstelik, Pine`ın albümünü caz tarihinin çoğu zaman ismi bile anılmayan kahramanlarına, parasızlıktan ya da uyuşturucudan ya da alkolden erken yaşta mahvolup gitmiş nice yetenekli ismine adayarak ne kadar önemli bir duyguya işaret ettiğine değiniyordu.

* * *

Top 20 New Releases listesine baktığınızda ikinci sırayı Esbjörn Svensson Trio`nun Esbjörn`ün ölümünden sonra yayınlanan tek albüm olan 301`in aldığını, üçüncü sırada modern cazın bir başka dünyaca ünlü İngiliz sanatçısı John Surman`ın Saltash Bells isimli albümüyle aldığını görüyoruz. Surman bu albümüyle İstanbul da da konser vermişti hatırlayacağınız gibi.

Listenin dördüncü sırasındaki isim ise İrlandalı şarkıcı, söz yazarı ve şair Christine Tobin oldu. Ünlü şair Yeats`in dizelerinden de esinlenerek ilk kez geçen Londra Caz Festivali`nde dinlettiği albümü "Bizans`a Yelken"de ruhani sesiyle klasiklere yeni bir duygu getirmeyi başarmış olduğu anlatılıp duruldu.

Listenin devamında ise John McLaughlin`in 4th Dimension, en son Akbank Caz Festivali`nde ve Türkiye de ilk kez dinlediğimiz Gregory Porter`ın Be Good, son otuz yılın en iyi trompetçilerinden biri kabul edilen ve müziklerinde yoğun duyguların hiç bir zaman eksik olmadığı Jeremy Pelt`in Soul isimli albümü, Robert Glasper`ın "Black Radio", Branford Marsalis`in "4 Mf`s Playing Tunes" ve Django Bates`in "Confirmation" isimli çalışmaları listenin ilk on sırasını oluşturuyor.

İlk 20 listesiyle ilgili son notumuzu ise listenin 17. sırasında yer alan Roller Trio ile ilgili verelim, bu yeni trio`nun kaydettikleri ilk albümle listeye girmiş olması da ilginç bir anekdot olabilir.


Aşağıdaki listenin ilk 20 albümünü göreceksiniz. Videolar listeden seçtiğimiz müziklerdir. Videoların devamında ise 100 albümlük listenin tamamını görebilirsiniz. (Önemli Not: Satırların sonundaki rakamlar yazarların verdikleri puanların toplamıdır.)


Top 20 New Releases

01 / Courtney Pine; "House Of Legends" Destin–E (45)
02 / EST; "301" ACT (39)
03 / John Surman; "Saltash Bells" ECM (33)
04 / Christine Tobin; "Sailing To Byzantium" Trail Belle Records (32)
05 / John McLaughlin & 4th Dimension; "Now Here This" Abstract Logix (30)
06 / Gregory Porter; "Be Good" Motéma (30)
07 / Jeremy Pelt; "Soul" Highnote (29)
08 / Robert Glasper; "Black Radio" Blue Note (29)
09 / Branford Marsalis; "4 Mf’s Playing Tunes" Marsalis Music (24)
10 / Django Bates Belovèd; "Confirmation" Lost Marble (24)
11 / Béla Fleck / Marcus Roberts Trio; "Across The Imaginary Divide" Rounder (22)
12 / Christian Scott; "Christian Atunde Adjuah" Concord (21)
13 / Esperanza Spalding; "Radio Music Society" Decca (19)
14 / Phronesis; "Walking Dark" Edition (18)
15 / Kurt Elling; "On Broadway" Concord (17)
16 / Ahmad Jamal; Blue Moon" Jazz Village (16)
17 / Roller Trio; Roller Trio" F–ire (16)
18 / Simcock / Garland / Sirkis; "Lighthouse" ACT (14)
19 / Colin Towns Blue Touch Paper; "Stand Well Back" Provocateur (14)
20 / Billy Hart; "All Of Our Reasons" ECM (14)

 

21 / Dave Stapleton; "Flight" Edition (13)
22 / Kenny Wheeler; "The Long Waiting" CamJazz (13)
23 / Brad Mehldau; "Where Do You Start" Nonesuch (12)
24 / Marcus Miller; "Renaissance" Dreyfus (12)
25 / Mike Gibbs / NDR Big Band / Norma Winstone; "Here`s A Song For You" Fuzzy Moon (12)
26 / Steve Lehman Trio; "Dialect Fluorescent" Pi (11)
27 / Brad Mehldau; "Ode" (10)
28 / Troyka; "Moxxy" Edition (10)
29 / Alexander Hawkins; "All There, Ever Out" Babel (10)
30 / Brötzmann / Satoh / Moriyama; "Yatagarasu" Not Two (10)
31 / Henry Threadgill Zooid; "Tomorrow Sunny / The Revelry" Pi (10)
32 / Sumi Tonooka; "Now" ARC (10)
33 / Leon Greening; "Cookin’ In Brooklyn" Leopard (10)
35 / Wadada Leo Smith; "en Freedom Summers" Cuneiform (9)
36 / Raynald Colom – Rise –  JazzVilliage –  9
37 / trioVD; "Maze" Naim Edge (9)
38 / Nikki Iles; "Hush" Basho (9)
39 / Charles Gayle Trio; "Streets" Northern Spy (9)
40 / Michael Wollny’s [em]; "Wasted & Wanted" ACT (9)
41 / Wallace Roney; "Home" High Note (8)
42 / Van Morrison; "Born To Sing" Blue Note (8)
43 / The Golden Age of Steam; "Welcome To Bat Country" Basho (8)
44 / Sam Rivers, Dave Holland, Barry Altschul; "Reunion: Live In New York" Pi (8)
45 / Andrew Lamb; "Rhapsody In Black" No Business (8)
46 / Julian Joseph; "Live At The Vortex" ASC (8)
47 / Ryan Truesdell; "Centennial: The Gil Evans Project" Artist Share (8)
48 / Trish Clowes; "And In The Night Time She Is There" Basho (8)
49 / Ian Shaw; "A Ghost in every Bar" Splash Point (8)
50 / Paul Edis; "There Will Be Time" Jazz Action (8)


Top 10 Reissues / Achives


01 / Keith Jarrett; "Sleeper" ECM (87)
02 / Bill Evans; "Live At Art D’lugoff’s Top Of The Gate" Resonance (57)
03 / Loose Tubes; "Säd Afrika" Lost Marble (56)
04 / Wes Montgomery; "Echoes of Indiana Avenue" Resonance (37)
05 / Weather Report; "The Complete Columbia Albums 1971-1975" (34)
06 / Don Cherry; "Organic Music Society" Caprice (30)
07 / Charles Mingus; "Complete Columbia & RCA Albums Collection" (28)
08 / Charlie Mingus; "The Black Saint and The Sinner Lady / Mingus Mingus Mingus" (24)
09 / Rahsaan Roland Kirk; "Spirits Up Above" (23)
10 / Jan Garbarek; "Dansere" (17)

11 / Bill Evans; "Sunday At The Village Vanguard / Waltz For Debby" Essential Jazz Classics (16)
12 / Garbarek / Gismonti / Haden; "Carta de Amor" ECM (15)
13 / Wes Montgomery; "So Much Guitar + The Montgomery Brothers In Canada" Essential Jazz Classics (15)
14 / Harold Land; The Fox" Essential Jazz Classics (15)
15 / Frank Wright Quartet; "Blues for Albert Ayler" ESP (15)
16 / The Jazz Trio; "ft. Kenny Wheeler and Alan Skidmore" TCB (15)
17 / John Coltrane; "Live At The Village Vanguard" Essential Jazz Classics 14
18 / Eddie ‘Lockjaw’ Davis and Johnny Griffin Quintet; "Griff & Lock" The Complete Studio Recordings 1960-61 Fresh Sound (13)
19 / Michael Garrick; "With the Rendell / Carr Quintet" Harkit (11)
20 / Nat Adderley; "Four Classic Album" Avid (10)
21 / Duke Ellington; "Black, Brown and Beige" Poll Winners (10)
22 / Ernie Henry; "The Last Session" Fresh Sound (10)
23 / Louis Armstrong; "Complete Hot Five and Hot Seven" Columbia (10)
24 / Joe Harriott Quintet; Movement/High Spirits – Dutton Vocalion    – 10
25 / Ella Fitzgerald and Louis Armstrong; The Complete Ella Fitzgerald and Louis Armstrong Studio Recorded Duets" Avid (10)
26 / Bill Evans; "Momentum" Limetree (10)
27 / Thelonious Monk; "Alone In San Fransisco" Poll Winners (10)
28 / Sonny Red; "Quartet, Quintet, Sextet" Fresh Sound (9)
29 / Complete Stanley; "Dance Felsted Mainstream Jazz, 1958" Fresh Sound (9)
30 / Sydney Bechet; "The Complete American Masters" Universal UK (9)
31 / Harold McNair; "Harold McNair / Flute & Nut" Dutton Vocalion (9)
32 / Allen Ginsberg / Peter Orlovsky / Steven Taylor / Harry Hoogstraten; "De Leeuwerik 1979" Sloow Tapes (9)
33 / Duke Ellington; "At The Crystal Gardens, 1952" Hep Jazz (9)
34 / Peggy Lee / Quincy Jones; "Blues Country / If You Go" Fresh Sound (9)
35 / Marzette Watts; "Marzette Watts & Company" ESP (9)
36 / Miles Davis; "Swiss Radio Days, Vol 31" TCB (9)
37 / Bill Evans; "The Way To Play" Proper (8)
38 / Allan Holdsworth; "None Too Soon" MoonJune (8)
39 / Heiner Stadler; "Brains On Fire" Labo (8)
40 / Gerry Mulligan and the Concert Jazz Band; "Santa Monica, 1960" Fresh Sound (8)
41 / Cecil Taylor; "The Complete Nat Hentoff Sessions" Solar (8)
42 / Clifford Brown, "Max Roach Quintet; The Complete Studio Recordings" Essential Jazz Classics (8)
43 / William Parker Centering; "Unreleased Early Recordings 1976-1987" NoBusiness (8)
44 / Anita O’Day; "Trav’lin’ Light / All The Sad Young Men" Fresh Sound (8)
45 / Ornette Coleman; "The Music Of Ornette Coleman: Skies Of America" BGO (8)
46 / Mel Powell; Four Classic Albums Plus" Avid (7)
47 / Frank Zappa; "Hot Rats [Remastered]" Universal (7)
48 / Jackie McClean; "Four Classic Albums" Avid (7)
49 / Charlie Rouse; "Quartet & Quintet" Fresh Sound (7)
50 / Durga Rising; "An Indo Jazz Adventure" Keda (7)

Cazkolik.com / 30 Aralık 2012, Pazar

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» 2. Akra Caz Festivali Özel: Leyla Diana dünyaca ünlü Rus caz ustası Igor Butman ile konuştu. » PSM Caz Festivali Özel; Nazlı Toprak-John Scofield Röportajı: Müziğimi nasıl mı dinç tutuyorum? » İranlı tar sanatçısı Ali Ghamsari konseri öncesi açıklamasında sanatın sınırları kaldırmasını diledi. » 60 yıl sonra caz tarihinin ikonik fotoğrafı "A Great Day in Harlem"in hikayesi ve etkileri. » 28. Akbank Caz Festivali Özel: Ömer Avital yeni albümü ve yeni beşlisiyle festivale geliyor. » İstanbul`da konser verecek İsrailli kemençeci Mark Eliyahu Anadolu Ajansı`na konuştu. » Müzikte sıradışı tasarım ve soundlar yaygın kullanım alanı bulmasa da hayalleri ve ses sınırlarını zorluyor » Joan Baez kariyerini büyük bir finalle sonlandırmaya hazırlanıyor; "Ben tarih yapmam, ben tarihim!" » Zorlu PSM Caz Festivali 2018 Özel: Duo kimyası ve yeni virtüözlük üzerine ilginç tecrübeler. » Yerlilerden sakının: Sürgünde şekillenen Güney Afrika caz tarihinin sembolik öneme sahip sanatçıları. » 27. Akbank Caz Festivalinin müzikal röntgeni: Festivalde yeralacak sanatçılar müzikleriyle yayında. » Bizim gibi insanların milyonlarca insanın söyleyemediklerini yansıtmak dışında bir amacı yok. » 95 yaşında hâlâ çalmayı sürdüren Candido kendimi 20 yaşında hissediyorum diyor. » Bizans`tan günümüze, İran`dan Yunanistan`a bu toprakların en duygusal enstrümanı kemençe. » Cazdan klasiğe, şiirden tiyatroya, modern danstan etnik müziklere yeni bir İş Sanat sezonu daha başlıyor. » Leyla-Diana yazdı ve derledi: "Maço dünyasında caz; Sorma, Söyleme, Sözetme". » Müziğin bütün renkleri Mayıs ayında 15. Mersin Uluslararası Müzik Festivali`nde yeralacak. » Ekim ayında 10. yılını kutlayan `Bach Günleri`, ardında örneği az görülen bir başarı hikayesini gizliyor. » İş Sanat düzenlediği toplantıyla yeni sezon programını duyurdu. Cazda büyük isimler, iddialı projeler var. » İngiliz caz dergisi Jazzwise yazarları arasında düzenlediği geleneksel `Best Of` seçim sonuçlarını yayınladı. » İş Sanat`ta bu sezon yine cazın ve müziğin çarpıcı isimlerini izleyeceğiz ama içimiz hüzünle dolu olarak! » Anadolunun en uzun soluklu caz festivali Afyon Caz Festivali bu yıl 12. kez düzenleniyor. » Top 10 jazz albums for people who don`t know shit about jazz (LA Weekly, Sean O`Connell) » ODTÜ Caz Topluluğu geleneksel hale getirdiği Caz Sahnesi günlerinin bu yıl beşincisine hazırlanıyor. » Müzik sektörü bakımından yılın hasatının toplandığı günler başladı: "Cazda Top 10, 2011" » Chivas Jazz Nights Kasım ayına damgasını vuruyor. Jazz gecelerinde bu kez Christian McBride`ı izleyeceğiz. » Müzik dünyasının en ünlü ve güçlü görsellerinden MTV logosunun hikayesini biliyor musunuz? » Flamenko tutkusunu sahneye alev alev taşıyan Rafael Amargo İş Sanat`ın sezon kapanışında sahne alacak. » Caz dinleyicisi geçmişe dönük bir nostaljiyle mi yaşıyor? Gelecekte bu müziğin daha iyisi üretilmeyecek mi? » 18. İzmir Avrupa Caz Festivali Özel: Polonya`nın dünya caz sahnesine armağan ettiği olağandışı seslerden Urszula Dudziak yalnızca sesiyle değil, birlikte sahne aldığı caz devleri ve bir çok ödülle birlikte kadın solistleri en seçkin isimlerinden biridir. İzmir konseri öncesinde İzmir Cazkolik`ten arkadaşlarımızla bir araya gelen Dudziak müziğini ve kendini anlattı...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp