Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.

Ruhun rahibesi; Nina Simone

Cazkolik.com

Fotoğraflar: Arşivden
Yayın Tarihi: 20 07 2017
Bu içerik 5422 defa gösterildi.

Beyazları, müzik şirketlerini, cazı, Duke Ellington`ı sevmeyen kadın...

Efsanevi caz ve blues şarkıcısı Nina Simone hayatı boyunca 500 ve üstü sayıda şarkıya imza attı, 60 kadar albüm kaydetti. Jazz Cultural Award ödülünü alan ilk kadın oldu ve müziğiyle 1960`ların siyah özgürlük mücadelesine önemli katkıda bulundu.

* * *

1933 yılında John D.Waymon ve metodist Mary Kate Waymon`ın kızı olarak Eunice Kathleen Waymon ismiyle kuzey Carolina`nın Tyron kentinde dünyaya geldi. Ev hep müzikle doluydu. Simone daha sonra anılarında piyano çalmaya başladığında 6 yaşında olduğunu anlatır. Dini müzikten başka bir şey çalmasını istemeyen annesi fazladan para kazanmak amacıyla hizmetçi olarak işe başladığında evin hanımı genç Eunice`in müziğe ne kadar istekli ve yetenekli olduğunu farkeder. Hanımın desteğiyle Bayan Miller ve Muriel Mazzanovitch`le bir yıl piyano çalışır.1950 yılında Asheville şehrindeki Allen kızlar okulundan mezun olur ve Julliard`a okumak için başvurur, kabul edilmeyince hayal kırıklığına uğrar, siyah olduğu için kabul edilmediğine inanır. Curtis enstitüsünden Vladimir Sokoloff ile özel eğitim çalışması yapar. Aynı dönem ailesi Filadelfiya`ya taşınmıştır ve Eunice de para kazanmak amacıyla piyano dersleri vermeye başlar. Bir öğrencisinin Atlantik City`de bir barda çalarak kendisinden daha fazla para kazandığını duyunca o da şansını denemek ister. 1954 yılında Midtown Bar`da piyano çalmaya başlar. Klasikten caza birçok müzik türüyle arası iyidir ve rahat çalabiliyordur. Annesinin ne kadar tutucu olduğunu bildiği için adını değiştirmek durumunda kalır, Nina Simone ismini benimser. Bar sahibi piyanistinin gördüğü ilgiden memnundur ama piyano çalarken şarkı da söylemesini ister, bu talep doğrultusunda genç Nina repertuvarına değişik şarkılar ekler. Kendine has tarzıyla dönemin gençleri arasında kısa zamanda üne kavuşur, ardından, daha popüler olan Greenwich Village`a taşınır.

* * *

1957 yılına gelindiğinde Nina Simone kendine bir menajer bulur ve ilk albümü "Little Girl Blue"yu kaydeder. İlk single ise Billie Holiday`in ünlü yaptığı Gershwin bestesi "I Loves You Porgy" olur. Oldukça iyi başlamıştır, single iyi satar ama imzaladığı sözleşmeyi bir nedenle ihlal eder, sonradan çok pişman olur. İkinci albümünü "The Amazing Nina Simone" adıyla yayınlar.

Kocası ve kızı

Nina Simone 1958 yılında Don Ross isimli biriyle evlenir ama bir yıl içinde boşanır. İki yıl sonra da kızı Lisa Celeste`in babası olacak kayıt işleri yapan eski polis dedektifi Andy Stroud ile evlenir. Kızıyla annesi çocukluk boyunca ayrı kalır, kızı büyüdüğünde kendi kariyerine odaklanır ve sahnede sadece Simone adını kullanır. Kocası Andy ile hem politik fikirleri hem kariyer planlamasında ayrı noktalara düşünce evlilikleri 1970 yılında boşanmayla sona erer.

Bir militan olarak sivil haklar hareketine katılması

Nina Simone altmışlı yıllarda sonradan Black Power adını alacak sivil haklar hareketinin aktif üyesi olur. Hatta, bazı şarkıları dönemin marşları kabul edildi, sözleri ırkçılığın çözümsüzlüğüne işaret eden umutsuzlukla doludur. Alabama`da bombalanan bir Baptist kilisesinde ölen dört çocuk ve Missisippi`de öldürülen Medgar Evers`ın ardından "Missippi Goddam" şarkısını yazar. O dönem radyolarda çalınma imkanı bulamayan şarkı genellikle gösterilerde, sahnelerde seslendiriliyordur. Simone`un sivil haklar hareketi dönemi bu konuda yazılmış şarkıları arasında "Backlash Blues", "Old Jim Crow", "Four Women" ve "To Be Young, Gifted and Black" gibi şarkıları vardır. Bu son şarkı yakın arkadaşı ve kızı Nina`nın vaftiz annesi ve oyun yazarı Lorraine Hansberry için kaleme aldığı yine marş gibi bir şarkıdır, sadece öyle kalmaz, siyah güç hareketinin de marşı haline gelir. Maalesef birkaç yıl sonra hem Hansberry, hem bir diğer yakın arkadaşı, siyah caz şairi olarak ünlenen Langston Hughes ölür, aynı dönem Martin Luther King ve Malcolm X de suikaste kurban gitmişlerdir. Başına gelenler bununla da kalmaz. IRS isimli iç gelir servisi Nina Simone`u vergi kaçırmakla suçlar ve evini elinden alır.

Terkediş

Amerikan ırkçılığına karşı artan hırsı ve acısı, hepsini korsanlıkla suçladığı plak şirketleriyle kavgalarının üstüne bir de IRS ile yaşadığı sıkıntılar sanatçının başedebileceğinden ağır sorunlardıR, ülkesini terketme kararı alır. Önce Barbados`a, Miriam Makeba ve arkadaşlarının cesaretlendirmesiyle Liberya`ya taşınır.

Kızının eğitimi için İsviçre`ye gitme kararı alır, o sıra bir sponsora güvenir ama adamın dolandırıcı olduğu ortaya çıkınca hem soyulur hem de üstüne bir de dayak yer, intihar girişiminde bulunur, başarısız olunca bu durum geleceğe inancınının yenilenmesini sağlar, kariyerini küçük adımlarla atmaya başlar. 1978 yılında Paris`e taşınır. 1985 yılında yeniden Amerika`ya döner. Politik görüşlerini vurgulamadığı, kendisini daha ünlü ve başarılı yapacak şarkılar seçer, yeni nesillerin giderek beğendiği bir isme dönüşür. Moda devi Chanel`in "My Baby Just Cares for Me" şarkısını reklamında kullanması onu bir anda yeniden patlatır, şarkısı Avrupa`da hit olur. Simone, 1991 yılında yeniden Avrupa`ya döner, önce Hollanda`ya sonra Fransa`nın güneyine taşınır, "I Put Spell on You" adını verdiği biyografisini kaleme alır ve konserlerine devam eder.

Devam eden kariyeri ve hayatının son dönemi

Doksanlı yıllarda Fransa`da yaşarken pek de geçinemediği komşularına birgün tüfekle ateş edip bir de iki motosikletçiyi yaralayıp üstüne olay yerini terkedince kanunlarla başı derde girer. Mahkeme para cezası verir ama psikolojik danışma almaya mecbur eder. 1995 yılında 52 önemli kaydına ait haklarını kazanmak için San Fransisko`da açtığı davayı kazanır. Bu onu çok mutlu eder. Hayatının son dönemidir. Tekerlekli sandalyesinde bazen gösterilere katılır ve nihayet 2003 yılında vatanı olarak kabul ettiği Fransa`da hayatını kaybeder.

Nina Simone 1969 yılında Phyl Garland`la yaptığı röportajda altı çizilmesi gereken şu sözleri sarfetmişti.

"Anladığım kadarıyla bizim gibi insanlar için milyonlarca insanın söyleyemediği şeyleri söylemek, gerçekleri yansıtmak dışında bir amacı yok. Sanırım, bu bir sanatçı için öldüğümüzde geride bırakacağımız miras olacaktır. Umarım, ben de Billie Holiday gibi şanslı biri olurum."

Nina Simone caz için ne düşünüyordu?

Nina Simone bir caz şarkıcısı olarak anılsa da 1997 yılında Brantley Bardin`e verdiği mülakatta şunları söylüyordu:

"Çoğu beyaz için caz siyah anlamına gelir, caz kir demektir, benim çaldığım ise bu değil, ben siyah klasik müzik çalıyorum, bu yüzden caz kelimesini sevmiyorum, aynı şekilde Duke Ellington`ı da sevmiyorum, benim için sadece siyahları tanımlayan bir terimdir caz."

Bu yazı ilk olarak 18 şubat 2017 tarihinde thoughtco.com adresinde yayınlanmıştır.

Cazkolik.com / 20 Temmuz 2017, Perşembe


Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

PSM Caz Festivali-Sevin Okyay yazdı: Festivalin güzel sesleri; Peyroux, Edwards ve Biel
Leyla-Diana Röportajı : Nina Simone`un kızı Lisa diyor ki;
Ucuca eklenerek zamanla upuzun bir listeye dönüşecek yeni albümler dosyası.
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» 2. Akra Caz Festivali Özel: Leyla Diana dünyaca ünlü Rus caz ustası Igor Butman ile konuştu. » PSM Caz Festivali Özel; Nazlı Toprak-John Scofield Röportajı: Müziğimi nasıl mı dinç tutuyorum? » İranlı tar sanatçısı Ali Ghamsari konseri öncesi açıklamasında sanatın sınırları kaldırmasını diledi. » 60 yıl sonra caz tarihinin ikonik fotoğrafı "A Great Day in Harlem"in hikayesi ve etkileri. » 28. Akbank Caz Festivali Özel: Ömer Avital yeni albümü ve yeni beşlisiyle festivale geliyor. » İstanbul`da konser verecek İsrailli kemençeci Mark Eliyahu Anadolu Ajansı`na konuştu. » Müzikte sıradışı tasarım ve soundlar yaygın kullanım alanı bulmasa da hayalleri ve ses sınırlarını zorluyor » Joan Baez kariyerini büyük bir finalle sonlandırmaya hazırlanıyor; "Ben tarih yapmam, ben tarihim!" » Zorlu PSM Caz Festivali 2018 Özel: Duo kimyası ve yeni virtüözlük üzerine ilginç tecrübeler. » Yerlilerden sakının: Sürgünde şekillenen Güney Afrika caz tarihinin sembolik öneme sahip sanatçıları. » 27. Akbank Caz Festivalinin müzikal röntgeni: Festivalde yeralacak sanatçılar müzikleriyle yayında. » Bizim gibi insanların milyonlarca insanın söyleyemediklerini yansıtmak dışında bir amacı yok. » 95 yaşında hâlâ çalmayı sürdüren Candido kendimi 20 yaşında hissediyorum diyor. » Bizans`tan günümüze, İran`dan Yunanistan`a bu toprakların en duygusal enstrümanı kemençe. » Cazdan klasiğe, şiirden tiyatroya, modern danstan etnik müziklere yeni bir İş Sanat sezonu daha başlıyor. » Leyla-Diana yazdı ve derledi: "Maço dünyasında caz; Sorma, Söyleme, Sözetme". » Müziğin bütün renkleri Mayıs ayında 15. Mersin Uluslararası Müzik Festivali`nde yeralacak. » Ekim ayında 10. yılını kutlayan `Bach Günleri`, ardında örneği az görülen bir başarı hikayesini gizliyor. » İş Sanat düzenlediği toplantıyla yeni sezon programını duyurdu. Cazda büyük isimler, iddialı projeler var. » İngiliz caz dergisi Jazzwise yazarları arasında düzenlediği geleneksel `Best Of` seçim sonuçlarını yayınladı. » İş Sanat`ta bu sezon yine cazın ve müziğin çarpıcı isimlerini izleyeceğiz ama içimiz hüzünle dolu olarak! » Anadolunun en uzun soluklu caz festivali Afyon Caz Festivali bu yıl 12. kez düzenleniyor. » Top 10 jazz albums for people who don`t know shit about jazz (LA Weekly, Sean O`Connell) » ODTÜ Caz Topluluğu geleneksel hale getirdiği Caz Sahnesi günlerinin bu yıl beşincisine hazırlanıyor. » Müzik sektörü bakımından yılın hasatının toplandığı günler başladı: "Cazda Top 10, 2011" » Chivas Jazz Nights Kasım ayına damgasını vuruyor. Jazz gecelerinde bu kez Christian McBride`ı izleyeceğiz. » Müzik dünyasının en ünlü ve güçlü görsellerinden MTV logosunun hikayesini biliyor musunuz? » Flamenko tutkusunu sahneye alev alev taşıyan Rafael Amargo İş Sanat`ın sezon kapanışında sahne alacak. » Caz dinleyicisi geçmişe dönük bir nostaljiyle mi yaşıyor? Gelecekte bu müziğin daha iyisi üretilmeyecek mi? » 18. İzmir Avrupa Caz Festivali Özel: Polonya`nın dünya caz sahnesine armağan ettiği olağandışı seslerden Urszula Dudziak yalnızca sesiyle değil, birlikte sahne aldığı caz devleri ve bir çok ödülle birlikte kadın solistleri en seçkin isimlerinden biridir. İzmir konseri öncesinde İzmir Cazkolik`ten arkadaşlarımızla bir araya gelen Dudziak müziğini ve kendini anlattı...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp