Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.

Kylie artık 50

Cenk Erdem

Fotoğraflar: Arşivden
Yayın Tarihi: 28 05 2018
Değişiklik Tarihi: 24 03 2018 11:30
Bu içerik 1419 defa gösterildi.

Kylie İngiliz pop tarihinin en büyük kadın yıldızlarından biri

Pop kariyerinde 30 yılı geride bırakan disko perisi Kylie Minogue, 28 Mayıs 2018 itibarıyla artık 50`lik bir pop hatunu. "Kylie artık 50, bu kadar yaşamamalıydım", diyorum kendime. İlk çıkışını hatırlıyorum mesela. İlk 45`liği olan ve orijinalinde 60`ların bir Little Eva hiti olduğunu o dönem pop tarihini iyi bilen müzik gurusu annemden öğrendiğim "The Locomotion" şarkısının videosunu hatırlıyorum. Şarkıya da bayılıyordum, kırmızılı elbisesine ve enerjisine de. Hala bayılıyorum.

Bir pop fenomeni doğuyor

1987 yılında "I should be so lucky" ile ortalığı kasıp kavurduğu zaman bizim ekranda Ömer Karacan sallana sallana anlatıyordu "Bir pop fenomeni doğuyor", diyerek. Nitekim 80`ler boyunca onu bir hit makinesine çeviren Stock, Aitken, Waterman prodüksiyon takımının şarkıları çok güzel şarkılardı. O nakaratları kolayca dile dolanan hitlerin, naif sözleri ve çok güzel melodileri vardı hep... Kylie hızla bir pop şöhreti oluyordu.

Elbette 90`larda bir indie prensesine dönüşen Kylie`mizin baş yapıtı "Confide In Me" dönemini sevmeyen olamaz ya da Nick Cave ile düeti “Where the Wild Roses” şarkısı ve nefis video klibini. Ne var ki 80’ler süper starı Paula Abdul imzalı şarkısı "Spinning Around" ile yeniden çıkış yakaladığı ve o kısacık altın renkli şortuyla çektiği videosu ile de çok konuşulduğu dönem yeniden parladı Kylie. Üstelik ardı ardına dans hitleri çıkardığı albümü "Light Years" tam bir dönüm noktası oluyordu kariyeri için.

İkibinlerin Bridget Bardot`su

Peşi sıra 2001 yılında "Fever" albümüyle, Kylie 80`lerdeki dev şöhretinin ikinci baharına geçiyordu. "Can`t Get You Out Of My Head" ile kariyerinin en çok satan şarkısını çıkarıp da 10 milyondan fazla satınca tüm dünyada Kylie`yi tutabilene aşkolsun. Ama o ayartıcı şarkı söyleyişi ve albüm fotoğraf çekimleri için Brigitte Bardot imajına büründüğü "Body Language" albümünün synth pop havasını ben yine tek geçerim. İngiltere 1 numarası "Slow" şarkısı bana kalırsa tüm zamanların en kışkırtıcı synth pop şarkısıdır. Barselona`da gökdelenin tepesinde çektiği seksi videosunun orijinalliği de apayrı.

Ama öyle ya da böyle zaman geçiyor ve pop müzik yaş konusunda acımasız. Öyle ki son olarak "Kiss Me Once" albümünü tüm prodüksiyonunu üstlenen Sia bile kurtaramadı. Oysa ki albüm yine çok iyi şarkılarla doluydu. Gerçi “Kiss Me Once” turnesi büyük ilgi gördü ama hayranları da Kylie de yaş almayı sürdürüyor ve pop dünyası yaş alınca acımasız oluyor. Avustralya Müzik Endüstrisi (ARIA) kayıtlarına göre tüm zamanların en çok satan Avustralyalı şarkıcısı Kylie her şekilde İngiltere`de de pop tarihinin en büyük kadın yıldızlarından biri.

2018... ve Kylie artık 50!

Velhasıl geldik 50 yaşında Kylie`mize ve 2018 yılına. Bu sene karşımıza son dönemlerde 2000`li pop yıldızlarının modasına uyarak country pop dokunuşlu bir albümle çıkan Kylie, belki de daha önce en son 2002 yılında listelerini ziyaret ettiği Amerikalılar da onu daha çok sevsin istiyor.

* * *

"Fever" albümü döneminde hem efsane şarkısı "Can`t Get You Out Of My Head" ile hem de "En İyi Dans Şarkısı" Grammy Ödülünü kapan parçası "Come Into My Life" ile Madonna`nın izinden gökkuşağı hayranlarını genişleten Kylie, İngiltere`de, Avustralya`da ve tüm Avrupa`da parlayan yıldızını bir kere daha hem de bu kez country havasıyla altın suyuna batırıyor.

* * *

Kylie 14. albümünün ilk müjdesini "Dancing" şarkısıyla verirken de "Dolly Parton`ı dans pistlerinde düşünün", diyerek albümünü tarif etmiş ve yine de bir dans pop tadı yakalayabileceğimizin ipuçlarını vermişti.

Nashville`de kaydettiği albüm "Golden" disko prensesi Kylie`yi tam bir country fıstığı yapıyor. Hatta albümde Taylor Swift`le çalışan Liz Rose ve Nathan Chapman imzaları var. Aslında Kylie şu aralarda country sularında yüzen ilk isim değil. Uzun zamandır pop dünyasında ve dans dünyasında country ögeleri var. Avicii`nin elektronik hiti "Wake Me Up" gibi birçok dans şarkısından tutun da Miley Cyrus, Justin Timberlake gibi pop yıldızlarının country pop işlerine kadar bir country modası esiyor.

* * *

Açıkçası Kylie`nin albümünde bir Kylie sevdalısı olarak en büyük favorim "Every Little Part Of Me". Şarkı hem hüzünlü hem aşk dolu. Kylie`den beklediğimiz dans pisti şarkısı havası bir tek onda var. Elbette çıkış parçası "Dancing" şarkısının da yine Kylie dans pop havasına en yakın şarkılardan olduğu söylenebilir ama albüm her zaman bildiğimiz bir Kylie albümü değil.

* * *

2016 yılında evlenme planları yaptığı sevgilisinin ihanetiyle dağılan Kylie eğlenmek istiyor belki de... Hem hiç değilse bir ayrılık albümüyle hüzne de gömülmüyor. Dans ediyor, şarkı söylüyor. İyi ki var. İyi ki doğmuş. Unvanı "Pop Prensesi" ve Kylie 50`sinde de altın gibi ışıl ışıl parlayan bir pop prensesi. Son verdiği Billboard röportajında Kylie kendi sözleri ile; "Neşe, hüzün ya da yalnızlık; şarkılardaki o hislere şarkı söylediğimde inandığımı biliyorum", diyor. Hepimiz biliyoruz 50`sinde de parlıyor.

Cenk Erdem

Cazkolik.com / 28 Mayıs 2018, Pazartesi

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet


Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Cenk Erdem Yazdı: Şaşırtıcı geliyor değil mi? Pop ikonu Kylie artık 50 yaşında!
Cenk Erdem Yazdı: Belli ki Mariah Carey artık biraz anlaşılmak istiyor...
Cenk Erdem Yazdı: "Sertab`ın Müzikali" yavaş ve profesyonel ilerliyor, müzikal şıklığını bozmadan büyüyor.
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Cenk Erdem Yazdı: Şaşırtıcı geliyor değil mi? Pop ikonu Kylie artık 50 yaşında! » Müzikte sıradışı tasarım ve soundlar yaygın kullanım alanı bulmasa da hayalleri ve ses sınırlarını zorluyor » Joan Baez kariyerini büyük bir finalle sonlandırmaya hazırlanıyor; "Ben tarih yapmam, ben tarihim!" » Zorlu PSM Caz Festivali 2018 Özel: Duo kimyası ve yeni virtüözlük üzerine ilginç tecrübeler. » Yerlilerden sakının: Sürgünde şekillenen Güney Afrika caz tarihinin sembolik öneme sahip sanatçıları. » 27. Akbank Caz Festivalinin müzikal röntgeni: Festivalde yeralacak sanatçılar müzikleriyle yayında. » Bizim gibi insanların milyonlarca insanın söyleyemediklerini yansıtmak dışında bir amacı yok. » 95 yaşında hâlâ çalmayı sürdüren Candido kendimi 20 yaşında hissediyorum diyor. » Bizans`tan günümüze, İran`dan Yunanistan`a bu toprakların en duygusal enstrümanı kemençe. » Cazdan klasiğe, şiirden tiyatroya, modern danstan etnik müziklere yeni bir İş Sanat sezonu daha başlıyor. » Leyla-Diana yazdı ve derledi: "Maço dünyasında caz; Sorma, Söyleme, Sözetme". » Müziğin bütün renkleri Mayıs ayında 15. Mersin Uluslararası Müzik Festivali`nde yeralacak. » Ekim ayında 10. yılını kutlayan `Bach Günleri`, ardında örneği az görülen bir başarı hikayesini gizliyor. » İş Sanat düzenlediği toplantıyla yeni sezon programını duyurdu. Cazda büyük isimler, iddialı projeler var. » İngiliz caz dergisi Jazzwise yazarları arasında düzenlediği geleneksel `Best Of` seçim sonuçlarını yayınladı. » İş Sanat`ta bu sezon yine cazın ve müziğin çarpıcı isimlerini izleyeceğiz ama içimiz hüzünle dolu olarak! » Anadolunun en uzun soluklu caz festivali Afyon Caz Festivali bu yıl 12. kez düzenleniyor. » Top 10 jazz albums for people who don`t know shit about jazz (LA Weekly, Sean O`Connell) » ODTÜ Caz Topluluğu geleneksel hale getirdiği Caz Sahnesi günlerinin bu yıl beşincisine hazırlanıyor. » Müzik sektörü bakımından yılın hasatının toplandığı günler başladı: "Cazda Top 10, 2011" » Chivas Jazz Nights Kasım ayına damgasını vuruyor. Jazz gecelerinde bu kez Christian McBride`ı izleyeceğiz. » Müzik dünyasının en ünlü ve güçlü görsellerinden MTV logosunun hikayesini biliyor musunuz? » Flamenko tutkusunu sahneye alev alev taşıyan Rafael Amargo İş Sanat`ın sezon kapanışında sahne alacak. » Caz dinleyicisi geçmişe dönük bir nostaljiyle mi yaşıyor? Gelecekte bu müziğin daha iyisi üretilmeyecek mi? » 18. İzmir Avrupa Caz Festivali Özel: Polonya`nın dünya caz sahnesine armağan ettiği olağandışı seslerden Urszula Dudziak yalnızca sesiyle değil, birlikte sahne aldığı caz devleri ve bir çok ödülle birlikte kadın solistleri en seçkin isimlerinden biridir. İzmir konseri öncesinde İzmir Cazkolik`ten arkadaşlarımızla bir araya gelen Dudziak müziğini ve kendini anlattı...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp