Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.

Akustik caz ve cazın dili yeni bir sound yaratmanın temelidir.

Nazlı Toprak

Fotoğraflar: Andrea Boccalini
Yayın Tarihi: 01 07 2018
Değişiklik Tarihi: 01 07 2018 18:16
Bu içerik 984 defa gösterildi.

Enstrümanla ilişki durumum hep "karışık" ve tartışmalı, bir çeşit aşk & nefret ilişkisi.

2 Temmuz Pazartesi akşamı, 25. İstanbul Caz Festivali kapsamında etkileyici Venedik Sarayı Bahçesi’nde dinlemeye hazırlandığımız Avrupa’nın önemli trompetçilerinden Fabrizio Bosso ile konser öncesinde bir görüşme gerçekleştirdik. Charlie Haden, Enrico Pieranunzi, Carla Bley gibi sanatçılarla çalışan Fabrizio Bosso festivalde State of Art projesi dörtlüsü ile sahne alacak.

* * *

Fabrizio Bosso, arkadaşımız Nazlı Toprak’ın sorularını cevaplayarak Avrupa cazı ile Amerika cazına bakışı, Charlie Haden’den ne öğrendiğini, müzikle olan aşk-nefret ilişkisini, çocukluğundan itibaren trompete olan ilgisini, yeni projesi State of Art projesinde dörtlüsüyle yakaladığı uyumu ve İstanbul konserini anlattı.

Cazkolik.com

Charlie Haden bana birlikte çalmanın, ortak bir “grup sound”u bulmanın önemini gösterdi.

Nazlı Toprak: Merhaba, Avrupa cazı ile çok yakından ilgilendiğim için sizinle görüşmemiz benim için ayrıca mutluluk. Onun için hemen sormak isterim, Avrupa caz sahnelerini Amerika caz sahneleriyle nasıl karşılaştırırsınız, belirgin bir yakınlaşma gözlemliyor musunuz?

Fabrizio Bosso: Avrupa ve Amerikan caz sahneleri artık eskisinden çok daha birbirine benziyor. Tabi o büyük Amerikan müzisyenlerini düşünürseniz, aradaki boşluk hala, özellikle sahne performansında oldukça büyük. Unutmamak gerekir ki, caz onların müziği, içine doğuyor ve caz dinleyerek büyüyorlar. Ve, Amerika’daki müzik okulları daha organize durumda. Ancak İtalya’yı daha iyi bildiğimden ona örnek verebilirim, İtalya’da da durum gelişiyor ve pek çok genç müzisyen destekleniyor.

Müzikle aile bağları

Nazlı Toprak: Peki işin başına dönecek olursak, trompet çalmaya 5 yaşında başladığınızı okudum. Buna sebep olan ne idi?

Fabrizio Bosso: Babam trompet çalardı, bir grubu vardı ve ben onları dinlemeye giderdim, babamla birlikte trompetçilerin albümlerini dinlerdik. Hatta, babamı taklit etmek için ben de plastik trompetler çalar ve çoğunu da kırardım! Böylece sanıyorum kafama bu enstrümanın sesi yerleşti. Bunun tam benim için bir enstrüman olduğunu hemen hissettim, bir daha da şüphe duymadım bundan.

Nazlı Toprak: Aileniz de bu ilginizi desteklemiş.

Fabrizio Bosso:
Hatırlıyorum, ailem benim bu enstrümana karşı ne kadar ilgim olduğunu görünce 5. yaşgünüm için bana gerçek bir trompet almışlardı ve ilk notalarımı böylece çalmaya başladım.

Nazlı Toprak: Babamı taklit etmek için dediniz, ailenizin tüm fertleri her zaman müzikle ilgilimiydi?

Fabrizio Bosso: Hepsi değil, sadece babam trompet çalardı. Ancak, ailemin tüm fertleri müziği sever ve bir bağları mutlaka vardır. Evimizde müzik hep mevcuttur.

Nazlı Toprak: Özellikle?

Fabrizio Bosso: İtalyan ve Amerikan müzikleri.

Nazlı Toprak: Peki, bir enstrüman çalıyor olmanın, başarılı müzik kariyerinizin yanı sıra, hayatınıza başka nasıl katkıları oldu?

Fabrizio Bosso: Enstrüman çalmanın bana hem yardımları oldu, hem de beni zor durumlara soktuğu oldu, müzik müzisyenleri çökertebilir de! Entsrümanla ile olan ilişki durumu hep “karışık” ve tartışmalıdır, bir çeşit aşk-nefret ilişkisidir, çünkü her zaman istediğiniz gibi çalamayabilirsiniz ve bu sinir bozucu olabilir. Ama sonunda müzik aşkı ve müzisyen için hayat her zaman kazandığı için müzik beni hep olumlu olarak etkilemiştir.

Elektroniğin etkisi

Nazlı Toprak: Son yıllarda müzik endüstrisinde ne gibi değişiklikler görüyorsunuz?

Fabrizio Bosso: Elektroniğin caz müziğine girişiyle akustik cazı biraz kaybettik. Ama tabi yine de caz sound’unun özü, kaynağı duruyor. Elektronikle olumlu bir şekilde “kirlenir” ve çok güzel (veya çok kötü!) müzik yapabiliriz, fakat akustik caz ve cazın dili, yeni sound yaratmanın temelidir.

Nazlı Toprak: Müzikal olarak kimlerden etkilendiniz?

Fabrizio Bosso: Etkilendiğim pek çok isim var, ama bir tanesini seçmem gerekirse Clifford Brown derim.

Nazlı Toprak: Neden?

Fabrizio Bosso: Üzerinde çalıştığım ve derinlemesine ve aşkla incelediğim ilk trompteçidir.

Nazlı Toprak: Enrico Pieranunzi, Charlie Haden, Carla Bley gibi sanatçılarla çalıştığınızı biliyoruz. Charlie Haden ile çalışmak nasıldı?

Fabrizio Bosso: İlk başta gerçekten epey gergindim, çünkü insanlar Charlie Haden’ın ciddi ve katı birisi olduğunu söylüyorlardı, fakat gerçekte herşey gayet iyi gitti. O deneyim benim kariyerimde gelişmeme yardımcı oldu ve 3500 kişi önünde nasıl yumuşak ve hassas çalmam gerektiğini, seyircilere nasıl yaklaşmam gerektiğini öğretti. Daha da fazlası Charlie Haden, bana birlikte çalmanın ve seyircilere ulaşmak için enerjik ortak bir “grup sound”unu bulmanın önemini gösterdi.

Nazlı Toprak: Klasik Bop müziği modern çizginiz ile nasıl birleştiriyorsunuz?

Fabrizio Bosso: Müzik lisanınım temeli her zaman bop’tur. Pop veya Latin müzik çalmam gerektiği zaman, “imzamı” ve en sevdiğim notaları bazı değişiklikler gerekse de yanımda getiriyorum. Caz müziği çalmak istiyorsanız, özellikle üçüncü milenyumda, bop’u kullanmanız ve potansiyelinden mutlaka yararlanmanız gerekir.

Nazlı Toprak: Peki doğaçlama çalmaya bakışınız?

Fabrizio Bosso: Doğaçlama elbette çalmamın bir parçasıdır. Kitaplarla uğraşmak gibidir, dikkati canlı tutmaya yardımcı olur. Güzel bir tema çaldıktan sonra, solo sırasında sorumluluk da gerektirir doğaçlama. Temayı güzel çaldıktan sonra, doğaçlamaya başlayabilirsiniz

Yeni albüm "State of Art"

Nazlı Toprak: Fabrizio Bosso 4et ve çift “State of the Art” albümü, müzik kariyerinizde nasıl bir dönüm noktası oldu? Piyanoda Julian Oliver Mazzariello, basta Jacopo Ferraza ve davulda Nicola Angelucci ile birlikte dörtlünüzle performansınızı nasıl buluyorsunuz?

Fabrizio Bosso: 2 yıl boyunca bu dörtlü ile çıktığımız turneden sonra farkettim ki ben en iyi performansımı onlarla çalınca veriyorum. Hepsi müthiş müzisyen ve onlarla birlikte çalmak beni çok tatmin ediyor. Sahnede birlikte olmak heyecan verici, motive edici. Dördümüz arasında epey empati var ve o mutlu anları ölümsüz hale getirmek istiyoruz, bu nedenle de canlı, çift albüm yapmaya karar verdik.

İstanbul konseri...

Nazlı Toprak: Evet, İstanbul konseriniz var çok yakında. Daha önce gelmişmiydiniz?

Fabrizio Bosso: İstanbul’da daha önce 2 kez daha çalmıştım, 15 yıl kadar önce. Ama 2 yıl önce turist olarak gelip yeni yılı kutlamıştık.

Nazlı Toprak: Konseri tarihi Venedik Sarayı atmosferinde çalacaksınız. Bu mekan hakkında yorumlar duydunuz mu?

Fabzirio Bosso: Evet tabi, bir de Amerika’da turnedeyken konser organizasyonları yapan bir Türk ile tanıştım, ona nerede çalacağımı söyleyince müthiş bir mekan olduğunu söyledi.

Nazlı Toprak: Konserde sadece “State of the Art” albümünüzden mi çalacaksınız?

Fabrizio Bosso: Hayır, konserlerimizde gecenin ruh haline uygun caz standartlarını da seçeriz.

Nazlı Toprak: İstanbullu seyirciler nasıl bir konser izleyecekler?

Fabrizio Bosso: Umuyorum, bir saat boyunca birlikte iyi müzik dinleyip güzel vakit geçireceğiz. Kesinlikle enerji eksik olmayacak! Bize güvenin, konsere gelin, pişman olmayacaksınız?

Nazlı Toprak: Çok teşekkürler vakit ayrıdığınız için.

Fabzirio Bosso: Ben de teşekkür ederim, keyifle yanıtladım.

Nazli Toprak

Cazkolik.com / 01 Temmuz 2018, Pazartesi

Kaydet

Kaydet


Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz
Cenk Erdem Yazdı: Loreena McKennitt son albümü "Lost Souls" ile bambaşka bir dünya sunuyor.
25. İstanbul Caz Festivali Röportajı: Yaşayan en karizmatik vokalistlerden Kurt Elling ile Nazlı Toprak konuştu.
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» 25. İstanbul Caz Festivali Röportajı: Heyecanla beklediğimiz Fabrizio Bosso ile Nazlı Toprak konuştu. » Cenk Erdem Yazdı: Şaşırtıcı geliyor değil mi? Pop ikonu Kylie artık 50 yaşında! » Müzikte sıradışı tasarım ve soundlar yaygın kullanım alanı bulmasa da hayalleri ve ses sınırlarını zorluyor » Joan Baez kariyerini büyük bir finalle sonlandırmaya hazırlanıyor; "Ben tarih yapmam, ben tarihim!" » Zorlu PSM Caz Festivali 2018 Özel: Duo kimyası ve yeni virtüözlük üzerine ilginç tecrübeler. » Yerlilerden sakının: Sürgünde şekillenen Güney Afrika caz tarihinin sembolik öneme sahip sanatçıları. » 27. Akbank Caz Festivalinin müzikal röntgeni: Festivalde yeralacak sanatçılar müzikleriyle yayında. » Bizim gibi insanların milyonlarca insanın söyleyemediklerini yansıtmak dışında bir amacı yok. » 95 yaşında hâlâ çalmayı sürdüren Candido kendimi 20 yaşında hissediyorum diyor. » Bizans`tan günümüze, İran`dan Yunanistan`a bu toprakların en duygusal enstrümanı kemençe. » Cazdan klasiğe, şiirden tiyatroya, modern danstan etnik müziklere yeni bir İş Sanat sezonu daha başlıyor. » Leyla-Diana yazdı ve derledi: "Maço dünyasında caz; Sorma, Söyleme, Sözetme". » Müziğin bütün renkleri Mayıs ayında 15. Mersin Uluslararası Müzik Festivali`nde yeralacak. » Ekim ayında 10. yılını kutlayan `Bach Günleri`, ardında örneği az görülen bir başarı hikayesini gizliyor. » İş Sanat düzenlediği toplantıyla yeni sezon programını duyurdu. Cazda büyük isimler, iddialı projeler var. » İngiliz caz dergisi Jazzwise yazarları arasında düzenlediği geleneksel `Best Of` seçim sonuçlarını yayınladı. » İş Sanat`ta bu sezon yine cazın ve müziğin çarpıcı isimlerini izleyeceğiz ama içimiz hüzünle dolu olarak! » Anadolunun en uzun soluklu caz festivali Afyon Caz Festivali bu yıl 12. kez düzenleniyor. » Top 10 jazz albums for people who don`t know shit about jazz (LA Weekly, Sean O`Connell) » ODTÜ Caz Topluluğu geleneksel hale getirdiği Caz Sahnesi günlerinin bu yıl beşincisine hazırlanıyor. » Müzik sektörü bakımından yılın hasatının toplandığı günler başladı: "Cazda Top 10, 2011" » Chivas Jazz Nights Kasım ayına damgasını vuruyor. Jazz gecelerinde bu kez Christian McBride`ı izleyeceğiz. » Müzik dünyasının en ünlü ve güçlü görsellerinden MTV logosunun hikayesini biliyor musunuz? » Flamenko tutkusunu sahneye alev alev taşıyan Rafael Amargo İş Sanat`ın sezon kapanışında sahne alacak. » Caz dinleyicisi geçmişe dönük bir nostaljiyle mi yaşıyor? Gelecekte bu müziğin daha iyisi üretilmeyecek mi? » 18. İzmir Avrupa Caz Festivali Özel: Polonya`nın dünya caz sahnesine armağan ettiği olağandışı seslerden Urszula Dudziak yalnızca sesiyle değil, birlikte sahne aldığı caz devleri ve bir çok ödülle birlikte kadın solistleri en seçkin isimlerinden biridir. İzmir konseri öncesinde İzmir Cazkolik`ten arkadaşlarımızla bir araya gelen Dudziak müziğini ve kendini anlattı...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp