Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.

Bir Rus caz devi; Igor Butman

Leyla-Diana Gücük

Fotoğraflar: Leyla-Diana Gücük
Yayın Tarihi: 29 06 2019
Değişiklik Tarihi: 29 06 2019 18:47
Bu içerik 5327 defa gösterildi.

Gündüz işçi, akşam caz davulcusu bir babanın oğlu...

Bu yıl ikincisi gerçekleşen Antalya Akra Caz Festivali`nin davetlisi olarak festivali yerinde izleyen arkadaşımız Leyla Diana hem festival ve konserlerle ilgili izlenimlerini derledi hem festivalin iki önemli ismiyle röportaj yaptı. Bu isimlerin ilki Rus cazının dünyaca ünlü sanatçısı Igor Butman. Otuz yılı aşkındır Amerikan ve Rus caz sahnesinin önde gelen ismi festivale kendi yönetimindeki Moskova Caz Orkestrasıyla geldi. Konser öncesi Leyla Diana, Butman`la güzel bir sohbet yapma imkanı buldu.


SSCB`den Rusya`ya değişimin izinde bir caz müzisyeni

Leyla Diana: Enstrümanında dünyanın önemli sanatçılarından biriyle sohbet edeceğim için mutluyum. Birkaç sorum olacak. 11 yaşında klarnet çalmaya başladığını biliyoruz, bir enstrüman çalma isteği nereden geldi ve sonra caza nasıl geçtiniz.

Igor Butman: Müzisyen bir aileden geliyorum, babam davul çalardı. Gündüz inşaatta çalışır, akşam davul çalardı. Babam cazı çok severdi, önceleri arkadaşlarıyla zevk için çalıyordu, sonra para da kazanmaya başladı. Her zaman saksafon çalan müzisyenlere hayranlık duyardı, evde hep caz dinlerdik. Ben de, önce babam gibi davul çalmak istedim. Bizim Butman soyadımızı babam hep klarnetçi Benny Goodman’a benzetir, bundan mutlu olurdu, klarnete bu yüzden alıştım. Müzik okuluna başladığımda parmaklarımın klarnet çalmak için yeterli, kulağımın da iyi olduğunu söylediler, babamın klarnet ve Benny Goodman sevgisini bildiğimden okulun önerisini severek kabul ettim. Daha sonra müzik enstitüsüne devam ettim. Caz plaklarını dinler, jam sessionlara katılırdım, onları dinlerken saksofona aşık oldum, o kadar güzeldi, öyle olağanüstüydüler ki ben de onlar gibi çalmak istedim ve bu şekilde klarnet yerine saksofon çalmaya geçtim.

Leyla Diana: Peki, o günlerde, henüz küçük bir çocukken ilerde böyle ünlü ve önemli biri olabileceğinizi tahmin etmiş miydiniz?

Igor Butman: Istiyordum tabi. Böyle olabileceğini düşünemiyordum doğrusu ama hayal ediyordum tabi.

Rusya`dan Amerika`ya gitmesinin nedeni?

Leyla Diana: 1987 yılında Amerika’ya gittiniz, ülkenizi neden terketmiştiniz, sebebi neydi?

Igor Butman: O zaman Rusya dönüşüm içinde sosyalist bir ülkeydi ama durumun olmadığının, iyi bir dönüşüm içinde olmadığımızın farkındaydım.

Leyla Diana: Gitme tercihiniz müzikal mi yoksa politik miydi?

Igor Butman: Daha ziyade politikti. Değişim vardı ama iyi bir değişim olduğuna inanmıyordum. Müzik olarak da en yüksek seviyede müzik yapanlarla beraber çalmak istiyordum, her zaman benden daha iyi olanlarla sahnede olmak, onlarla çalmak istiyordum, öyle yapmam gerekiyordu, Rusya’ya geldiklerinde birçok ünlü müzisyenle çalıyordum evet ama açıkçası daha fazlasını istiyordum. Dediğim gibi değişim vardı ama Rusya hâlâ kapalı bir ülkeydi, bütün dünyada ünlü olmak için yurtdışına çıkmam gerekiyordu.

Fotoğraflar: Leyla Diana

Amerikan vatandaşı bir Rus`um

Leyla Diana: Amerika’da Dave Brubeck, Chick Corea, Gary Burton, Loui Belson gibi çok ünlü isimlerle çalıştınız, anlaşılan gitmekle iyi bir karar vermişsiniz. Amerika’ya gittiğinizde yetenek ve gelişim açısından zaten sorununuz yoktu anlaşılan ama daha iyi bir yol izlemesi bakımından önemli bir karar olmuş belli ki.

Igor Butman: İlerlemek için tek seçeneğimdi ama özellikle Rus kimliğimi korumak istedim. Hem Amerikan hem Rus vatandaşlığım var ve her ikisiyle de gurur duyuyorum. Bunu özellikle bir Rus müzisyen olarak belirtmeliyim.

Leyla Diana: Bu durum aslında önemli, politik olarak dünyanın en önemli iki büyük gücün ortak vatandaşısınız ve köprü oluşturmanız bakımından, her iki tarafı müzik üzerinden buluşturabilecek bir insan olmanız bakımından önemlisiniz.

Igor Butman: Evet, bu yüzden savaş yapmıyoruz [gülüşmeler]

Dünya Caz Günü`nde aktif görev aldı

Leyla Diana: Geçen yaz St. Petersburg’da düzenlenen Dünya Caz Günü kutlamalarında organizasyonun Rusya tarafının önde gelen isimlerindendiniz, biraz o süreç hakkında konuşalım mı?

Igor Butman: Daha önce İstanbul’da kutlanan Dünya Caz Günü kutlamalarında da bulundum ama geçen sene Rusya ve benim için bu günde görev almam çok önemliydi, çok güzel anılar oluştu, dünyanın dört tarafından gelen insanların buluşması, kendilerini müzikle ifade edebilmesi benim için çok önemliydi. Amerikalılar, Almanlar, Japonlar, Meksikalılar... çok güzel ve anlamlıydı. Üç gün süresince bu insanların benimle konuşmaları ve katkı yapmaları için elimden geleni yapmaya çalıştım. Tüm dünyada, caz dünyasında müzisyenlerin karşılaştığı sorunları konuştuk. Bu müziğin herkese nasıl ulaştırabileceğimizi konuştuk.

Igor Butman Leyla Diana ile

Caz klübü sahibi caz müzisyeni

Leyla Diana: Kendisi hakkında en yeni bilgilerden biri Moskova’da bir caz klübü açtığı oldu. Klüp fikri nereden geldi, neden açmak istedi, hangi zorluklarlar karşılaştı?

Igor Butman: Zor değildi. Çok güzel ortaklarım var, işletmeyle, restoranlarla onlar ilgileniyor Anna Kastinkova sanat yönetmeni olarak çalışıyor. Ben fazla katkıda bulunamıyorum aslında, onlar daha çok ilgileniyor. Aslında yeni değil, yirmi sene öncesinden beri bir caz klübü açmayı çok istiyordum. Benimle işbirliği yapmak isteyenler vardı fakat ne yapacaklarını bilmiyorlardı, herkesin farklı fikri vardı, anladım ki bu işi bu arkadaşlarla yapamam ama onlar sayesinde bu fikrim dedikodu olarak yayıldı, herkes bir caz klübü açmayı istediğimi öğrendi. Restoran işleten bir genç vardı, restoranında rock vs biraz karmaşık müzikler çalınıyordu, işletmeciliği karışıktı, herkes ona orayı caz klübüne çevirme fikri veriyordu. O da bana geldi, birlikte klübe baktık, klübün alanı çok elverişliydi, genç, nazik ve ilgili biriydi, her dediğimi dinliyordu, onunla beraber açtık. İlk başlarda çok çalıştım, bir yardımcım vardı, organizasyonlara başladık, müzisyenlere sayısız davet mektupları yazdık, zamanla oturdu, artık iyi tanınan bir yer.

"Cazın Geleceği Festivali"

Leyla Diana: Peki klübe bizden, Türkiye’den gelen müzisyenler oldu mu?

Igor Butman: Aydın Esen, Can Kozlu ile buluştuk. Türkiye’den daha çok insanla tanışmalıyım. İletişimimiz çok az, daha çok olmalı. “Cazın Geleceği” adında bir festival oluşturma isteğimiz var, dünyanın değişik ülkelerinden insanlarla buluşacağız. O festivale genç müzisyenleri davet ediyoruz zaten. Yetenekli, heyecanlı insanların gelmesini istiyorum. Farklı tonlar, farklı müzikler yaratan genç insanlarla buluşmak istiyorum.

Leyla Diana: Hazır bu konuya gelmişken acaba bir müzisyen olarak Igor Butman cazın geleceğine dair hangi düşüncelere sahipsiniz?

Igor Butman: Şimdiden çok daha fazla, daha yaygın olmasını, daha fazla dinlenmesini isterim. Jam Sessionların artmasını, sunum kalitesinin yükselmesini istiyorum. Caz çalınan ülkelerde kalitenin yükselmesi lazım. Caz az dinleniyorsa demek iyi bir caz dinlememişlerdir. Müzisyenler daha fazla sorumluluk almalı.

Leyla Diana: Rus cazı denince ne düşünüyorsunuz? Böyle bir tariften söz etmek mümkün mü?

Igor Butman: [Igor Butman bu soruyu eski Rus caz müzisyenleri olarak cevaplıyor] Rusya’da bilinen çok isim vardı. Hem Rusya hem SSCB zamanında bilinen çok isim vardı, Aleksandr Spasnon, Nikolai Levinovsky gibi Rusya’da caz tarihini yaratan böyle sayısız isim vardı.

Leyla Diana: Türkiye’de başka şehirlerde çaldınız mı?

Igor Butman: Ankara’da Randy Brecker ile beraber çalmıştım, İzmir’de çaldık.

Leyla Diana: Peki Akra Caz Festivali hakkında neler söylemek istersiniz?

Igor Butman: Akra Caz Festival’i çok kıskandım. Oteli kıskandım, güzelliğini kıskandım, her yere yakınlığını ve doğayı kıskandım, herşey çok güzel. Otelde böyle bir şeyin yapılabilmesi bence çok güzel bir fikir.

Leyla-Diana Gücük

Cazkolik.com / 29 Haziran 2019, Cumartesi


Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

29. Akbank Caz Festival Röportajı: Tunçel Gülsoy caz müziğin yaşayan efsanelerinden Charles Lloyd ile konseri öncesi konuştu.
Biten festivalin ardından... Leyla Diana davetli olarak izlediği 2. Akra Caz Festival izlenimlerini kaleme aldı.
2. Akra Caz Festivali Özel: Leyla Diana dünyaca ünlü Rus caz ustası Igor Butman ile konuştu.
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Türkiye`de cazın usta sanatçısı Aycan Teztel elli yıllık kariyerini özetleyen albümünü Işıl Çalışkan`a anlattı. » 29. Akbank Caz Festival Röportajı: Nazlı Toprak James Carter ile konseri öncesi konuştu. » Feridun Ertaşkan Röportajı: Salon İKSV konseri öncesi Idris Ackamoor`dan çok şey öğrendik. » Dünya, İdris Ackamoor and the Pyramids`in müziğini 30 yıl gecikmeyle yakalayabildi mi? » 2. Akra Caz Festivali Özel: Leyla Diana dünyaca ünlü Rus caz ustası Igor Butman ile konuştu. » PSM Caz Festivali Özel; Nazlı Toprak-John Scofield Röportajı: Müziğimi nasıl mı dinç tutuyorum? » İranlı tar sanatçısı Ali Ghamsari konseri öncesi açıklamasında sanatın sınırları kaldırmasını diledi. » 60 yıl sonra caz tarihinin ikonik fotoğrafı "A Great Day in Harlem"in hikayesi ve etkileri. » 28. Akbank Caz Festivali Özel: Ömer Avital yeni albümü ve yeni beşlisiyle festivale geliyor. » İstanbul`da konser verecek İsrailli kemençeci Mark Eliyahu Anadolu Ajansı`na konuştu. » Müzikte sıradışı tasarım ve soundlar yaygın kullanım alanı bulmasa da hayalleri ve ses sınırlarını zorluyor » Joan Baez kariyerini büyük bir finalle sonlandırmaya hazırlanıyor; "Ben tarih yapmam, ben tarihim!" » Zorlu PSM Caz Festivali 2018 Özel: Duo kimyası ve yeni virtüözlük üzerine ilginç tecrübeler. » Yerlilerden sakının: Sürgünde şekillenen Güney Afrika caz tarihinin sembolik öneme sahip sanatçıları. » 27. Akbank Caz Festivalinin müzikal röntgeni: Festivalde yeralacak sanatçılar müzikleriyle yayında. » Bizim gibi insanların milyonlarca insanın söyleyemediklerini yansıtmak dışında bir amacı yok. » 95 yaşında hâlâ çalmayı sürdüren Candido kendimi 20 yaşında hissediyorum diyor. » Bizans`tan günümüze, İran`dan Yunanistan`a bu toprakların en duygusal enstrümanı kemençe. » Cazdan klasiğe, şiirden tiyatroya, modern danstan etnik müziklere yeni bir İş Sanat sezonu daha başlıyor. » Leyla-Diana yazdı ve derledi: "Maço dünyasında caz; Sorma, Söyleme, Sözetme". » Müziğin bütün renkleri Mayıs ayında 15. Mersin Uluslararası Müzik Festivali`nde yeralacak. » Ekim ayında 10. yılını kutlayan `Bach Günleri`, ardında örneği az görülen bir başarı hikayesini gizliyor. » İş Sanat düzenlediği toplantıyla yeni sezon programını duyurdu. Cazda büyük isimler, iddialı projeler var. » İngiliz caz dergisi Jazzwise yazarları arasında düzenlediği geleneksel `Best Of` seçim sonuçlarını yayınladı. » İş Sanat`ta bu sezon yine cazın ve müziğin çarpıcı isimlerini izleyeceğiz ama içimiz hüzünle dolu olarak! » Anadolunun en uzun soluklu caz festivali Afyon Caz Festivali bu yıl 12. kez düzenleniyor. » Top 10 jazz albums for people who don`t know shit about jazz (LA Weekly, Sean O`Connell) » ODTÜ Caz Topluluğu geleneksel hale getirdiği Caz Sahnesi günlerinin bu yıl beşincisine hazırlanıyor. » Müzik sektörü bakımından yılın hasatının toplandığı günler başladı: "Cazda Top 10, 2011" » Chivas Jazz Nights Kasım ayına damgasını vuruyor. Jazz gecelerinde bu kez Christian McBride`ı izleyeceğiz. » Müzik dünyasının en ünlü ve güçlü görsellerinden MTV logosunun hikayesini biliyor musunuz? » Flamenko tutkusunu sahneye alev alev taşıyan Rafael Amargo İş Sanat`ın sezon kapanışında sahne alacak. » Caz dinleyicisi geçmişe dönük bir nostaljiyle mi yaşıyor? Gelecekte bu müziğin daha iyisi üretilmeyecek mi? » 18. İzmir Avrupa Caz Festivali Özel: Polonya`nın dünya caz sahnesine armağan ettiği olağandışı seslerden Urszula Dudziak yalnızca sesiyle değil, birlikte sahne aldığı caz devleri ve bir çok ödülle birlikte kadın solistleri en seçkin isimlerinden biridir. İzmir konseri öncesinde İzmir Cazkolik`ten arkadaşlarımızla bir araya gelen Dudziak müziğini ve kendini anlattı...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp