Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Philip Catherine Trio

Sanatçı: Philip Catherine gitar, Paulo Morello gitar, Sven Faller kontrbas
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 26 Şubat.2020
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Cazın efsanevi ismi Philip Catherine, çocukluk şarkılarım dediği bir repertuvar ile Leny Andrade, Randy Brecker, Bob Mintzer ve Lary Coryell ile yaptığı çalışmalarla tanınan Avrupa’nın önde gelen gitaristlerinden Paulo Morello ve Charlie Mariano, Scott Hamilton, Bobby Watson ve Chico Freeman gibi efsanelerle aynı sahneyi paylaşmış Alman cazının en önemli kontrbasçılarından Sven Faller ile buluştu. üçlünün ilk stüdyo kaydı geçtiğimiz yıl ünlü Alman caz firması Enja Records tarafından piyasaya sürüldü. Büyük usta Catherine, yeni üçlüsüyle çocukluk şarkılarını yad etmek üzere CRR sahnesine konuk olacak.


Michelangelo Scandroglio In The Eyes of the Whale

Sanatçı: Hermon Mehari (tp), Jef Giansily (p), Michelangelo Scandroglio (b), Ferit Odman (d)
Mekan: The Badau Akasya (Rez: 0532 306 43 34)
Tarihi: 26 Şubat.2020
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/5
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 60 TL Genç kontrbasçı Michelangelo Scandroglio, çağdaş caz müziğinden oldukça etkilenerek kaydettiği ilk albümünü tanıtıyor. Grubu, Hermon Mehari ve Logan Richardson gibi uluslararası platformda tanınan yetenekli müzisyenlerden oluşuyor. Müziği, birbirini takip eden ve iç içe geçen farklı melodik katmanlardan oluşarak dinleyiciye daimi bir gelişim söylemi sunuyor. Michelangelo Scandroglio, Riga Uluslararası Caz Yarışması?nın kazananlarından biri olup, İtalyan Tomorrow`s Jazz Award kazanmış ve 2019 yılında Umbria Caz Yarışmasında Paolo Fesu tarafından birincilik ödülü verilmiştir. İlk projesi Auand Records?dan çıkacak olup, resmi lansman turu Ocak ayında Türkiye?den Hermon Mehari, Jef Giansily ve Ferit Odman gibi yenilikçi caz müzisyenleriyle özel bir ekiple başlayacak.


Nilüfer Caz Tatili: Yinon Muallem TaKiDum

Sanatçı: Yinon Muallem ud, İsmail Altunbaş bas gitar, Hakan Gürbüz perküsyon
Mekan: Podyum Sanat Mahal, Bursa
Tarihi: 26 Şubat.2020
Saat: 20:30
Web Adresi: https://bilet.nilufer.bel.tr/etki
Etkinlik Bilgisi : Nilüfer Caz Tatili konserlerinde bu akşam Yinon Muallem`in Takidum projesini dinleyebilirsiniz.


Burak Bulut Sextet

Sanatçı: Ersan Nalbantlar tb, Kaan Karadavut tp, Yunus Boyraz s, Hilmi Arslanoğlu p, Ege Oluklu b, Burak Bulut d
Mekan: SAMM`s Bistro Uğur Mumcu Cad No 19 GOP Ankara 0 312 447 9 000
Tarihi: 26 Şubat.2020
Saat: 20.30
Web Adresi: http://www.hotelsamm.com
Etkinlik Bilgisi : Burak Bulut 1993 yılında Ankara`da doğdu. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Caz Ana Sanat Dalından mezun oldu.Kendi projesi olan "Art Blakey Tribute Band" ile İKSV Genç Caz yarışmasını kazanıp, İstanbul Caz Fesitvalinde sahne aldı. 2012 yılından beri Cazın Kartalları Orkestrası ile birlikte yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda konser verdi. Birçok mekan ve projede sahne almaya devam etmektedir.


 
Popüler Gündem

Concord Records `Original Jazz Classics` serisiyle geçmişin gözalıcı albümlerini yeniden hayata döndürüyor.

 9689 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Dinlemekte olduğunuz müzik Thelonious Monk`un 1957 tarihli albümünün yayınlanan yeni `remaster` kaydından ünlü bir caz standardı olan "Ruby My Dear"dır.


Aslında bu köşenin site içindeki yerleşimi ve konumu ile ilgili farklı düşüncelerimiz vardı ama istediğimiz hızda hayata geçiremediğimiz için köşenin haberlerinin yenilenmesi de aksamış oldu. Şimdi özür faslını hızla geçip ileriye bakmak en iyisi...

Original Jazz Classics Remasters

Caz albümleri toplama konusunda eğer titiz ve olanı biteni yakından takip eden biri iseniz bu haber çok işinize yarayacak. Gerçi çok yeni bir haber sayılmaz ama her zaman güncel ve sürekli zenginleşen koleksiyonu nedeniyle ve her an yeni bir albüm haberiyle `Classics Series` güncelliğini korumaya devam ediyor.

* * *

1982 yılında ünlü plak şirketi Fantasy şemsiyesi altında oluşturulan Original Jazz Classics serisi eski albümlerin yeniden ve bu dönemin teknolojik formatlarına aktarılan yapılarıyla daha kalıcı koleksiyon serileri haline dönüşüyor. Bu ve benzeri serilerin bir yanı da format yapıları gereği eski LP (Long Play) baskılarına göre daha fazla sayıda parçaya sahip olmaları nedeniyle zamanında yayınlanmış LP`lerin içindeki orijinal parçaların stüdyo kayıtları sırasında yapılmış muhtelif alternatif yorumlarını da içeriyor olması. Bu satırların yazarı olarak `reissue` tabir edilen yeni baskılarda alternatif yorumları görmekten memnun değilim, albümün orijinal olarak ilk yayınlandığı günkü `tracklist`i benim için yeterince kıymetli, sadece teknik olarak daha fazla sayıda parça sığdırma imkanı var diye sanatçısının bir nedenle orijinaline koymadığı parçaları yenilenen baskısında da görmeyi tercih etmem ama bu kişisel bir tercih elbette.

* * *

Fantasy şemsiyesi altında Prestige, Galaxy, Milestone, Riverside, Debut, Contemporary, Jazzland ve Pablo gibi dönemin ve bir kısmı günümüzün halen önemli firmalarının `reissue` kayıtları seride birarada yer alıyor. Seri yayınlanan albümlerle bin adedi aştı ve sayı nerdeyse hergün artıyor. Örneğin, sadece Chet Baker`ın seriden çıkmış yirmiye yakın albümü var. Bill Evans`ın çok daha fazla sayıda. Evans`ın ayrıca diskografisi açısından çok önemli "Sunday At The Village Vanguard", "The Interplay Sessions", "Everybody Digs Bill Evans" gibi albümleri de bu seride.

Yayınlanmış olan isimleri ve albümlerini hızla gözden geçirip bu yazıyı yazmaya iten esas neden olarak yayınlanan son dört albümden söz etmek istiyoruz. Daha önceki tarihlerde yayınlananlar arasında sayısız isim var ama seçmece bazılarından söz edelim; Örneğin Cannonball Adderley`nin Riverside zamanında yayınlanan albümü "Things Are Getting Better" Milt Jackson`lı kadrosuyla ustanın önemli kayıtları arasında yer alır. Albümde ayrıca piyanoda Wynton Kelly, basta Percy Heath ve davulda Art Blakey gibi efsane isimler yer almış. bu sadece bir örnek, hemen dikkatimizi çeken bir başka örnekte John Coltrane`in Prestige tarafından yayınlanmış olan albümü. Erken dönem albümleri arasında sayılan albümde Coltrane`e Johnny Splawn, Sahib Shihab, Red Garland, Mal Waldron, Paul Chambers ve Albert Heath gibi isimler eşlik ederken albümde "Straight Street" gibi, "Chronic Blues" gibi kendi besteleri yer almış. Daha farklı bir isme bakalım şimdi de, West Coast`un ünlü piyanistlerinden Hampton Hawes mesela, "The Green Leaves of Summer" isimli albüm 1964 tarihli. Hawes`ın seri içinde ondan fazla albümü var ama bu albüm onların içinde biraz daha öne çıkan bir kaydı. 1978 yılında genç yaşta beyin kanamasından ölen başarılı piyanist albümde Monk Montgomery ve Steve Ellington gibi isimlerle çalışmış.

* * *

Yukarda sıraladığımız gibi inanın yüzlerce albümü bulmanız mümkün, sizi bu keşfi yapmaya davet ediyoruz ama yazının bu kısmında son dört albümden söz etmeden olmaz.

Stan Getz & Cal Tjader; "Sextet", Art Blakey`s Jazz Messengers; "At Birdland", Ella Fitzgerald & Oscar Peterson; "Ella and Oscar", Thelonious Monk; "Monk`s Music"

Son yayınlanan dört albümün ilki tenor saksofonun büyük ustası Stan Getz ve vibrafonist Cal Tjader`a ait Sextet isimli 1958 tarihli kayıtları. Bebop baladlarını çaldıkları albüm zamanında Fantasy firması için kaydedilmişti. Albümün iki lideri Getz ve Tjader`a piyanoda Vince Guaraldi, gitarist Eddie Duran, erken yaşta ölümüyle efsane haline gelen basçı Scott LaFaro ve davulcu Billy Higgins eşlik etmişler. Ekibin halen hayatta olan tek ismi gitarist Eddie Duran albüm hakkında şöyle söylüyor; "Kayıttan önce hiç prova yapmadık, alternatiflerini de kaydetmedik, ikinci kez kayda da girmedik, her şey çok düzgün gitti, her şey yerli yerine oturmuştu, albümün duygusu rahat ve mutlu gelişti..."

* * *

Albümlerin ikincisi ise efsanevi Art Blakey`s Jazz Messengers`ın ilk kayıtlarından "At Birdland". 1963 yılında Riverside firması için New York Birdland`de kaydedilen albümün adı "Ugetsu". 2007 ylında ölen trompet efsanesi Freddie Hubbard, tenorun yaşayan en büyük seslerinden Wayne Shorter, bir büyük trombonist Curtis Fuller, piyanist Cedar Walton, bascı Reggie Workman ve davulda elbette Blakey`nin kendisinin yer aldığı kayıt sırf bu isimler için dahi erişilmiz bir albüm. Caz yazarı Neil Tesser`e göre albüm Blakey`nin en iyi üç albümünden biri. CD`nin sonunda dört adette bonus tracks var. Bonus`ların biri geçtiğimiz haftalarda ölen İngiliz asıllı piyanist George Shearing`in 1949 tarihli bop klasiği, üstelik daha önce yayınlanmamış bir kaydı olan "Conception". İnternette arama yaptığınızda Art Blakey`nin sayısız Birdland kaydına rastlayabilirsiniz, sizi şaşırtmasın zira ustanın farkı isimlerle bu klüpte pek çok kaydı var ama bu başka...

* * *

Serinin üçüncü yeni albümü çok bilinen bir kayıt "Ella and Oscar". Büyük şarkıcının 1975 yılında 58 yaşındayken Oscar Peterson ile kaydettiği albüm Pablo firması için büyük emprezaryo Norman Granz tarafından gerçekleştirilmiş. Albüm düet kayıtları gibi. Toplam dokuz parçanın dördü basçı Ray Brown ile üstelik bu dört parçanın ikisi daha önce yayınlanmamış parçalar. Basçı Brown, piyanist Peterson ve Ella arasında değişimli düetler gibi demek daha doğru. Albümün içinde bize bilgileri aktaran Tad Hershorn kayıtların bazılarının Ella`nın Beverly Hills`deki evinde bazılarının da Peterson`ın Kanada`daki ev stüdyosunda kaydedildiğini not ediyor. Bu albümü koleksiyonerlerin kesinlikle ihmal etmemesi gerektiğini belirterek bitirelim.

* * *

Seriden söz edeceğimiz son yeni albüm ise Thelonious Monk`tan. Ustaların ustasının 1957 tarihli kaydı "Monk`s Music" adını taşıyor. Kapağı da çok ilginç olan kayıtta sıradışı isimler var. Trompetçi Ray Copeland, altoist Gigi Gryce, tenor titanları John Coltrane ve Coleman Hawkins, basçı Wilbur Ware ve davulda Art Blakey. Tarifi imkansız bir kadro. Bir düşünün, tüm zamanların en önemli tenor saksofoncuların en önemli iki ismi Coltrane ve Hawkins aynı albümde daha ne demeli!!! Üstelik çok farklı tarzlara sahip iki dev. Downbeat`in en iyi ilk beş albüm arasına koyduğu kayıt koleksiyonunuzun baş köşesine girecek nitelikte ve mükemmellikte.

* * *

Seriden dikkat çekici albümler yayınlandıkça size buradan duyurmaya devam ederiz. Takipte olmanızda fayda var...

Cazkolik.com / 24 Nisan 2011, Pazar

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Leyla Diana Röportajı: Şevket Akıncı yeni albümü Radyo Ekoton`u ve hayal ettiği şarkıları Cazkolik`e anlattı. » Geleceğe Arşiv: 2019`da yayınlanan yerli caz ve türevleri albümler dosyası keşif ve arşiv amacıyla derlenip arşivlendi. » Müzik gazeteciliği krizde mi? İnternet sadece müzik sektörünün geleneksel düzenini değiştirmedi. » 26. İstanbul Caz Festivali Feridun Ertaşkan & Mozaik röportajı: Gri hayatlar Türkiye`sinde bir Mozaik » 26. İstanbul Caz Festivali Ümit Baykara Michael League röportajı: Konserde Türkiye sürprizleri » Özel Dosya: Caz piyanisti Ülkem Özsezen kendi çalışması öncesi Türk cazına dair önemli bir sorunun cevabını arıyor... » Cazın yaşayan efsanesi Pharoah Sanders hayatına dair öyle şeyler anlatıyor ki, inadına caz, inadına hayat diyesi geliyor insanın! » 28. Akbank Caz Festivali Özel: Hayatın kırılgan yanlarını anlatan adam Avishai Cohen son albümüyle festivale geliyor. » Yusuf Biton Yazdı: Dünyanın en iyi cazcılarıyla bir hafta boyunca lüks bir gemide gece gündüz beraber olduğunuzu düşünün. » Yiğit Köseoğlu Yazdı: sınır tanımayan cazcıların festivali; Kavkaz Caz Festivali`ne dair izlenimler, notlar ve fotoğraflar yayında. » 25. İstanbul Caz Festivali Özel: Festivalde üst düzey caz performanslarını usta isimlerin yeni albümünden dinleyeceğiz. » Zorlu PSM Caz Festivali Özel: Yakın dönem caz tarihi efsanesi Miroslav Vitous ile konseri öncesi Nazlı Toprak konuştu. » 20. yüzyıl bir büyük sanatçısını daha kaybetti. Sinema yönetmeni Milos Forman`da müziğin etkisi ya da Forman`ın müziğe etkisi. » Baharda aşk başkadır... Baharda herşey başkadır, caz da başkadır ve bu yüzden baharı müjdeleyen 10 caz şarkısını derledik ama kimi mutsuz. » Caz çağının önde gelen ismi, oyun ve roman yazarı James Baldwin`in 1960`larda İstanbul`da geçirdiği on yılın hikayesi. » Özel Haber: Türkiye`nin ilk caz festivali hangisi? Kaynaklar bizi 18-30 Mayıs 1982 Beyoğlu Dünya ve Fitaş sinemalarına geri götürüyor. » 24. İzmir Avrupa Caz Festivali 1-18 Mart arası Amerikalı starlar olmadan iyi caz konserleri dinlemenin formülünü verecek. » Caz müziğinin ve müzisyenin dinle ilişkisi? Dr. Jason Bivins nerdeyse hiç dokunulmamış ağır bir taşı yerinden kaldırdı. » Aynı anda iki şehri kapsayan Türkiye`nin yeni caz festivali XJAZZ Festival Berlin ve İstanbul`un ortak çabasının ürünü. » Caz Şubatı`ı konserlerinde caz tarihinin yaşayan efsanelerinden, 89 yaşındaki dev bir isim Lee Konitz`i izleyeceğiz. » Yılın ilk caz festivali Uluslararası Bursa Nilüfer Caz Tatili Festivali 29 Ocak akşamı başlıyor. » Akbank Sanat yeni yılın ilk etkinliğine başlıyor; Akbank Sanat Gitar Günleri`nde yerli & yabancı ustaları izleyeceğiz. » 19. Ankara Caz Festivali Özel: Festival vokal cazın önde gelen isimlerini Ankaralı cazseverlerle buluşturacak. » İş Sanat 2015-16 sezonunda sahnesinde cazın her biri ayrı özelliklere sahip büyük sanatçılarını ağırlayacak. » Son dönem yayınlanan yerli caz albümlerinde "İstanbul" ile ilgili besteler. » Dünyanın en köklü caz festivallerinden Newport Caz Festivali`ni yerinde izleyen Firuz Soyuer notlarını ve fotoğraflarını Cazkolik için derledi. » 22. İstanbul Caz Festivali Özel: European Jazz Club konserleri cazda farklı kültürlerve coğrafyalardan sanatçıları buluşturan derinlikli kesişim kümeleri yaratıyor. » Yeni sezonda Salon`un caz konserleri haritasını hazırladık. » Mayısta gerçekleşen New York Jazz Expo seminer ve konserlerini yerinde izleyen arkadaşımız Emine Dursun notlarını ve izlenimlerini Cazkolik için kaleme aldı. » Sketches of Ethiopia: Etiyopya`dan Batı Afrika`ya bir caz köprüsü; Mulatu Astatke. » Albüm söyleşileri & Caz Üzerine Konuşmalar serisinin ilk konuğu Eleven Short Stories albümüyle ülkemiz caz ve modern müziğin en dikkat çeken çalışmalarına imza atan isimlerden Erdem Helvacıoğlu. » 19. İstanbul Caz Festivali Özel "Festival Gazetesi" yayında... Efendim, mesele şu, istiyoruz ki 19. İstanbul Caz Festivali`ne kadar okurlarımızı festivale katılacak sanatçılarla ilgili güncel en son haberlerle bilgilendirelim ve bu haberleri bir yerde "Festival Gazetesi" adı altında toplayalım. İçinde bol bilgi de olsun, tatlı dedikodular da. » Jazz Times dergisi, Ocak 2011`de düzenlenen ECS (Consumer Electronics Show) fuarında cazseverleri, hatta odyofilleri mutlu edecek pek çok güzel haberi derledi... » Yeniden hayat bulan albümler... » Lester Young iki önemli albümünün orijinal baskılarıyla koleksiyonerleri adeta tahrik ediyor.
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp