Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Philip Catherine Trio

Sanatçı: Philip Catherine gitar, Paulo Morello gitar, Sven Faller kontrbas
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 26 Şubat.2020
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Cazın efsanevi ismi Philip Catherine, çocukluk şarkılarım dediği bir repertuvar ile Leny Andrade, Randy Brecker, Bob Mintzer ve Lary Coryell ile yaptığı çalışmalarla tanınan Avrupa’nın önde gelen gitaristlerinden Paulo Morello ve Charlie Mariano, Scott Hamilton, Bobby Watson ve Chico Freeman gibi efsanelerle aynı sahneyi paylaşmış Alman cazının en önemli kontrbasçılarından Sven Faller ile buluştu. üçlünün ilk stüdyo kaydı geçtiğimiz yıl ünlü Alman caz firması Enja Records tarafından piyasaya sürüldü. Büyük usta Catherine, yeni üçlüsüyle çocukluk şarkılarını yad etmek üzere CRR sahnesine konuk olacak.


Michelangelo Scandroglio In The Eyes of the Whale

Sanatçı: Hermon Mehari (tp), Jef Giansily (p), Michelangelo Scandroglio (b), Ferit Odman (d)
Mekan: The Badau Akasya (Rez: 0532 306 43 34)
Tarihi: 26 Şubat.2020
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/5
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 60 TL Genç kontrbasçı Michelangelo Scandroglio, çağdaş caz müziğinden oldukça etkilenerek kaydettiği ilk albümünü tanıtıyor. Grubu, Hermon Mehari ve Logan Richardson gibi uluslararası platformda tanınan yetenekli müzisyenlerden oluşuyor. Müziği, birbirini takip eden ve iç içe geçen farklı melodik katmanlardan oluşarak dinleyiciye daimi bir gelişim söylemi sunuyor. Michelangelo Scandroglio, Riga Uluslararası Caz Yarışması?nın kazananlarından biri olup, İtalyan Tomorrow`s Jazz Award kazanmış ve 2019 yılında Umbria Caz Yarışmasında Paolo Fesu tarafından birincilik ödülü verilmiştir. İlk projesi Auand Records?dan çıkacak olup, resmi lansman turu Ocak ayında Türkiye?den Hermon Mehari, Jef Giansily ve Ferit Odman gibi yenilikçi caz müzisyenleriyle özel bir ekiple başlayacak.


Nilüfer Caz Tatili: Yinon Muallem TaKiDum

Sanatçı: Yinon Muallem ud, İsmail Altunbaş bas gitar, Hakan Gürbüz perküsyon
Mekan: Podyum Sanat Mahal, Bursa
Tarihi: 26 Şubat.2020
Saat: 20:30
Web Adresi: https://bilet.nilufer.bel.tr/etki
Etkinlik Bilgisi : Nilüfer Caz Tatili konserlerinde bu akşam Yinon Muallem`in Takidum projesini dinleyebilirsiniz.


Burak Bulut Sextet

Sanatçı: Ersan Nalbantlar tb, Kaan Karadavut tp, Yunus Boyraz s, Hilmi Arslanoğlu p, Ege Oluklu b, Burak Bulut d
Mekan: SAMM`s Bistro Uğur Mumcu Cad No 19 GOP Ankara 0 312 447 9 000
Tarihi: 26 Şubat.2020
Saat: 20.30
Web Adresi: http://www.hotelsamm.com
Etkinlik Bilgisi : Burak Bulut 1993 yılında Ankara`da doğdu. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Caz Ana Sanat Dalından mezun oldu.Kendi projesi olan "Art Blakey Tribute Band" ile İKSV Genç Caz yarışmasını kazanıp, İstanbul Caz Fesitvalinde sahne aldı. 2012 yılından beri Cazın Kartalları Orkestrası ile birlikte yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda konser verdi. Birçok mekan ve projede sahne almaya devam etmektedir.


 
Popüler Gündem

Yeni sezonda Salon`un caz konserleri haritasını hazırladık.

 4874 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Salon, bu sene de tıpkı geçen sene olduğu gibi önce yılın ilk yarısının programını açıkladı. Yılbaşına kadar olan dönem… Malum, Salon, sahnesinde farklı disiplinlere yer veren bir yer ve bu oran bakımından cazın hatırı sayılır bir payı olduğunu söylemek mümkün ama şöyle bir şey de var; günümüzde müzikal ifadeler fazlasıyla içiçe geçmiş durumda bu yüzden eskiden olduğu gibi müzikleri çok keskin sınırlarla ayırmak mümkün değil. Örneğin, Marisa Nadler güncel müzik kategorisinde merakla beklenen isimlerden biri, bir David Lynch filminden çıkmış gibi duran bu müziği caz değil diye bir kenara koyacak mıyız? Elbette koyamayız! O halde, gelin yerimiz yettiğince, dilimiz döndüğünce dikkatimizi çekenlere şöyle bir göz atalım…

Tüm dikkatimizi çekenlere göz atalım dedik ama önce caz olarak ayrılan konserlerle başlamak şartıyla…


Arild Andersen Trio

Tarih: 01 Kasım 2014, Saat: 21:30
Tıkla, Biletini Al:

Salon`un açıklanan ilk dönem caz konserleri arasında tartışmasız en çok öne çıkan isim kontrbasın kuzeyli şairi Arild Andersen`den başkası değil… Müziği, kariyeri… Her bakımdan… Arild Andersen konusunda cazseverler olarak şanslıyız ki sanatçı hakkında Türkçe kaleme alınmış en kapsamlı yazılardan biri yine Cazkolik`te mevcut. Arkadaşımız sevgili Sami Kısaoğlu`nun 2011 Akbank Caz Festival konseri nedeniyle kaleme aldığı yazı Andersen hakkında bilmeyi isteyeceğimiz tüm ayrıntılara sahip. 70 yaşındaki usta sanatçı Norveç cazının dünyaya armağan ettiği dört büyük isimden biri. Kırk yılı aşan müzik hayatına sığdırdığı inanılması güç bir kariyer, cazın büyük isimlerinin neredeyse tümüyle aynı sahnede geçen yıllar esnasında kendi müzikal kozmosunu da oluşturmadaki yaratıcılık ve titizlik büyük sanatçıyı sadece Salon programının değil, tüm sonbahar mevsiminin en önemli konserlerinden biri haline getiriyor. (Sami Kısaoğlu`nun yazısını okumak için tıklayın!)


Colin Stetson

Tarih: 14 Kasım 2014, Saat: 21:30
Tıkla, Biletini Al:

Salon`da sonbahar sahnesinin dikkat çeken isimlerinden biri de şüphesiz Colin Stetson. Aslında, yazının girişinde yazdığımız notlar, yani tarzları birbirinden ayırmakta zorlanma meselesi Colin Stetson için de geçerli. Stetson elbette bir caz müzisyeni ama çoğunlukla David Byrne`den Sinead O`Connor`a, Tom Waits`den Bon Iver`a kadar pek çok farklı isimle çaldı. Sevgili Zekeriya Şen geçtiğimiz yaz yerinde izlediği North Sea Caz Festivali`yle ilgili notlarını kaleme aldığı yazısında Colin Stetson`dan da bahsetmiş ve bir grup farklı müzisyenle birlikte cazın nereye doğru gittiği güzergahta bariton saksofon ve bir çok farklı nefesliyi çalabilen bu genç ustadan da söz etmişti (Zekeriya Şen`in yazısını okumak için tıklayın!)

İlk solo albümünü 2008 yılında yayınlayan Stetson`ın şimdiye kadar kendi adına yayınladığı yakaşık on kadar albümü mevcut. Son albümü "New History Warfare Vol.3: To see More Light"ı 2013`de yayınlayan sanatçı Polaris Music ödüllerine 2011 ve 2013`de iki kez aday oldu.


Red Snapper

Tarih: 17 Ekim 2017, Saat: 22:00
Tıkla, Biletini Al:

Konser tanıtımlarını tarih sırası gözetmeden yazıyoruz ama Red Snapper konserler başladıktan sonra gerçeleşecek ilk caz konseri diyebiliriz. Bu bakıma bilet almak için elinizi çabuk tutmanızda fayda var. Doksanların başında hayata geçen Londra`lı grup Red Snapper Ali Friend, Richard Thair ve David Ayers tarafından kuruldu. Yayınladıkları her albüm birbirinden üstün çalışmalar diyemeyiz ama daha iyisini yapmak için itici, motive edici güç buldular mı en iyi müziklere imza atmayı da beceriyorlar. Tıpkı son albümleri "Hyena" gibi. Yetmişli yılların Senegal yol filmi hüviyetindeki "Touki Bouki"yi teknolojik olarak yeniden elden geçiren ünlü yönetmen Martin Scorsese`nin çalışması için soundtrack sonrası filme karşı bağlılık geliştiren Red Snapper son albümünde filmden aldığı ilhamı müziğine yansıtmayı başarmış, üstelik yeni müzikler için itici güç ve ilham kaynağı olarak kullanmış. Eleştirmenler albümdeki müziği `geçmişine sahip gelecek` olarak tanımlıyor.


Kairos Quartet feat. Emilia Martensson

Tarih: 18 Ekim 2014, Saat: 21:30
Tıkla, Biletini Al:

Kairos Quartet Cazkolik takipçilerinin tanıdığı bir isim. İstanbullu cazseverler ilk kez geçen sene İstanbul Caz Festival`i kapsamında, Caz için Tuhaf bir Yer`de Sırp piyanist Bojan Z. ile aynı gece izleyerek tanıdığı (ki bu satırların yazarı da o konserdeydi) Kairos Quartet`i yanılmıyorsak sonra bir kez de yine Salon`da izlemiştik. Grubun içinden Evo Neame`yi ayrıca festivalin European Jazz Club konserleri kopsamında sevgili Ozan Musluğolu ile aynı sahnede de izledik. Yani tanıdığımız isimler ama bu kez eşlikte vokalist Emilia Martensson var. 2011 yılında aldıkları ödüller ve övgülerle iyi bir çıkış yakalayan Kairos Quartet son albümleri "Everyting We Hold"da Emilia Martensson`da sesiyle yer almıştı. Ağırlıklı olarak bir Adam Waldmann projesi olarak hayata geçen Kairos Quartet müziklerinde doğaçlamanın kaçınılmaz, yadsınamaz enerjisini de sıklıkla kullanıyor.


Submotion Orchestra

Tarih: 29 Kasım 2014, Saat: 22:00
Tıkla, Biletini Al:

Salon`un caz projelerinde İnglliz hakimiyetini farketmişsinizdir. Red Snapper, Kairos Quartet gibi Submotion Orchestra`da bir İngiliz caz ve soul grubu. Grup sanki Giles Peterson`dan el almış gibi bir müziğe sahip. Grubun Elektro Nu Soul müziğinin temelinde prodüktör, DJ ve davulcu Tommy Evans var. On a destek verenler ise trompetçi Simon Beddoe ve klavyeci Taz Modi ile perküsyonist Danny Templeman var. Dub step avantgart tonlarındaki müzikleriyle Submotion Orchestra müzikseverler için önemli bir tecrübe olacak.


GoGo Penguin

Tarih: 05 Aralık 2014, Saat: 21:30
Tıkla, Biletini Al:

Salon`da İngiliz hakimiyeti devam ediyor... Caz piyano üçlüsü müzikte sık rastlanan bir durum değil. Gogo Penguin daha kafadan bu yanlarıyla merak ettiren bir trio. Üstelik 2012`de çıkan ilk albümleri "Fanfares" büyük övgüyle karşılanınca trio müzikleri konusunda daha cesur davranmaya başladı. İngiliz caz sahnesinin öne çıkan üçlüsünün müziği Esbjörn Svensson ile Tomasz Stanko arasında bir yerde tarif ediliyor. Londralı klüp sahiplerinin sahnesinde yer vermek için birbiriyle yarıştığı trioyu Manchester`da bir klüpte izleyen bir dinleyici grup için müziklerinde hız, yavaşlama, hipnotik etkiler, akışkanlık, alarma geçiren duygular vs. her şey var diyordu.

Cazkolik.com / 14 Eylül 2014, Pazar

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Leyla Diana Röportajı: Şevket Akıncı yeni albümü Radyo Ekoton`u ve hayal ettiği şarkıları Cazkolik`e anlattı. » Geleceğe Arşiv: 2019`da yayınlanan yerli caz ve türevleri albümler dosyası keşif ve arşiv amacıyla derlenip arşivlendi. » Müzik gazeteciliği krizde mi? İnternet sadece müzik sektörünün geleneksel düzenini değiştirmedi. » 26. İstanbul Caz Festivali Feridun Ertaşkan & Mozaik röportajı: Gri hayatlar Türkiye`sinde bir Mozaik » 26. İstanbul Caz Festivali Ümit Baykara Michael League röportajı: Konserde Türkiye sürprizleri » Özel Dosya: Caz piyanisti Ülkem Özsezen kendi çalışması öncesi Türk cazına dair önemli bir sorunun cevabını arıyor... » Cazın yaşayan efsanesi Pharoah Sanders hayatına dair öyle şeyler anlatıyor ki, inadına caz, inadına hayat diyesi geliyor insanın! » 28. Akbank Caz Festivali Özel: Hayatın kırılgan yanlarını anlatan adam Avishai Cohen son albümüyle festivale geliyor. » Yusuf Biton Yazdı: Dünyanın en iyi cazcılarıyla bir hafta boyunca lüks bir gemide gece gündüz beraber olduğunuzu düşünün. » Yiğit Köseoğlu Yazdı: sınır tanımayan cazcıların festivali; Kavkaz Caz Festivali`ne dair izlenimler, notlar ve fotoğraflar yayında. » 25. İstanbul Caz Festivali Özel: Festivalde üst düzey caz performanslarını usta isimlerin yeni albümünden dinleyeceğiz. » Zorlu PSM Caz Festivali Özel: Yakın dönem caz tarihi efsanesi Miroslav Vitous ile konseri öncesi Nazlı Toprak konuştu. » 20. yüzyıl bir büyük sanatçısını daha kaybetti. Sinema yönetmeni Milos Forman`da müziğin etkisi ya da Forman`ın müziğe etkisi. » Baharda aşk başkadır... Baharda herşey başkadır, caz da başkadır ve bu yüzden baharı müjdeleyen 10 caz şarkısını derledik ama kimi mutsuz. » Caz çağının önde gelen ismi, oyun ve roman yazarı James Baldwin`in 1960`larda İstanbul`da geçirdiği on yılın hikayesi. » Özel Haber: Türkiye`nin ilk caz festivali hangisi? Kaynaklar bizi 18-30 Mayıs 1982 Beyoğlu Dünya ve Fitaş sinemalarına geri götürüyor. » 24. İzmir Avrupa Caz Festivali 1-18 Mart arası Amerikalı starlar olmadan iyi caz konserleri dinlemenin formülünü verecek. » Caz müziğinin ve müzisyenin dinle ilişkisi? Dr. Jason Bivins nerdeyse hiç dokunulmamış ağır bir taşı yerinden kaldırdı. » Aynı anda iki şehri kapsayan Türkiye`nin yeni caz festivali XJAZZ Festival Berlin ve İstanbul`un ortak çabasının ürünü. » Caz Şubatı`ı konserlerinde caz tarihinin yaşayan efsanelerinden, 89 yaşındaki dev bir isim Lee Konitz`i izleyeceğiz. » Yılın ilk caz festivali Uluslararası Bursa Nilüfer Caz Tatili Festivali 29 Ocak akşamı başlıyor. » Akbank Sanat yeni yılın ilk etkinliğine başlıyor; Akbank Sanat Gitar Günleri`nde yerli & yabancı ustaları izleyeceğiz. » 19. Ankara Caz Festivali Özel: Festival vokal cazın önde gelen isimlerini Ankaralı cazseverlerle buluşturacak. » İş Sanat 2015-16 sezonunda sahnesinde cazın her biri ayrı özelliklere sahip büyük sanatçılarını ağırlayacak. » Son dönem yayınlanan yerli caz albümlerinde "İstanbul" ile ilgili besteler. » Dünyanın en köklü caz festivallerinden Newport Caz Festivali`ni yerinde izleyen Firuz Soyuer notlarını ve fotoğraflarını Cazkolik için derledi. » 22. İstanbul Caz Festivali Özel: European Jazz Club konserleri cazda farklı kültürlerve coğrafyalardan sanatçıları buluşturan derinlikli kesişim kümeleri yaratıyor. » Yeni sezonda Salon`un caz konserleri haritasını hazırladık. » Mayısta gerçekleşen New York Jazz Expo seminer ve konserlerini yerinde izleyen arkadaşımız Emine Dursun notlarını ve izlenimlerini Cazkolik için kaleme aldı. » Sketches of Ethiopia: Etiyopya`dan Batı Afrika`ya bir caz köprüsü; Mulatu Astatke. » Albüm söyleşileri & Caz Üzerine Konuşmalar serisinin ilk konuğu Eleven Short Stories albümüyle ülkemiz caz ve modern müziğin en dikkat çeken çalışmalarına imza atan isimlerden Erdem Helvacıoğlu. » 19. İstanbul Caz Festivali Özel "Festival Gazetesi" yayında... Efendim, mesele şu, istiyoruz ki 19. İstanbul Caz Festivali`ne kadar okurlarımızı festivale katılacak sanatçılarla ilgili güncel en son haberlerle bilgilendirelim ve bu haberleri bir yerde "Festival Gazetesi" adı altında toplayalım. İçinde bol bilgi de olsun, tatlı dedikodular da. » Jazz Times dergisi, Ocak 2011`de düzenlenen ECS (Consumer Electronics Show) fuarında cazseverleri, hatta odyofilleri mutlu edecek pek çok güzel haberi derledi... » Yeniden hayat bulan albümler... » Lester Young iki önemli albümünün orijinal baskılarıyla koleksiyonerleri adeta tahrik ediyor.
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp