Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Rémi Panossian

Mekan: Yapı Kredi Kültür Sanat, Loca
Tarihi: 09 Aralık.2019
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Dünyaca ünlü caz piyanisti Rémi Panossian Loca`nın konuğu oluyor. Son dokuz yılda trio projesi ile dünyanın prestijli sahneleri ile Tokyo, Montréal ve Vancouver caz festivallerinde dört yüzü aşkın konser veren Panossian üç yıldır sık sık solo konserler de düzenliyor. Piyano solosu ile kendini daha dolaysız, berrak ve daha samimi bir şekilde ortaya koyabildiğini ifade eden Panossian, "DO" adını verdiği solo projesiyle çıkıyor bu akşam dinleyicinin karşısında. Müzik notası "Do" Korecede ada, Japoncada yön, Tibetçede taş, İngilizcede gerçekleştirmek anlamına geliyor. Bu sözcük, Fransız müzisyenin yeni macerasının her boyutunu tanımlıyor ve onun içsel yankılarını dışavuruyor. Biletler Biletix`te.


 
Popüler Gündem

İş Sanat 2015-16 sezonunda sahnesinde cazın her biri ayrı özelliklere sahip büyük sanatçılarını ağırlayacak.

 5358 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Cazkolik Shop Avishai Cohen`in "From Darkness" abümünü satın alın.
Satın Al!

Yağmur yağacak mı yağmayacak mı, hava soğuyacak mı aynı mı kalacak, güneş yüzünü gösterecek mi, bulutların arkasına mı gizlenecek... Kararsız bir Ekim akşamı... Yaz güneşi çekip gidince teselli olarak sanatın güzellikleriyle dolu yeni sezonun birbiri ardına güzel haberleri doldurmaya başlıyor gündemimizi. Müziğin, resmin, dansın, tiyatronun iyileştirici etkisine son aylarda her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Bu sebeple olacak birbiri ardına güzel haberler gelmeye başladı. Sezon açılışları her zaman heyecan vericidir, bugünlerdeyse sanki daha çok ihtiyacımız var.

* * *

Sonbaharın en güzel geleneklerinden biri İş Sanat sezonunun tanıtım geceleri... Bütün bir yıla yayılacak parlak etkinlikler, büyük sanatçılar bir anda bir toplantı esnasında hazine sandığından ortaya saçılmaya başlıyor. Yüzler, sesler, müzikler birbirini kovalıyor...

* * *

Özgün ve zengin programıyla şimdiye kadar onbinlerce sanatseveri en iyi projelerle buluşturan İstanbul kültür sanat hayatının merkez ismi İş Sanat bu yıl da dünyaca ünlü sanatçıların yanısıra ülkemizin sevilen sanatçılarının ürettiği özgün projelere de ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Kasım 2015`de başlayacak, Mayıs 2016`ya kadar sürecek onaltıncı sezon klasik müzikten caza, dünya müziğinden dans gösterilerine, yerli projelerden şiir dinletine ve çocuk etkinliklerine uzanan oldukça geniş bir yelpazede yepyeni projelerle izleyicinin karşısına çıkacak.

* * *

Dün gece sezon tanıtım toplantısında söz alan İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Senar Akkuş 2000 yılından bu yana bir milyonu aşan sayıda cazseveri ağırladıklarını ve gösterilen ilgi sayesinde sanatseverlerle İş Sanat arasında güçlü bir bağ oluştuğunu ve bundan dolayı ne kadar gururlandıklarını anlattı. İş Sanat`ın yönetmeni Filiz Ova`da geride lırakılan onbeş yılda değerli yerli sanatçıları, düyaca ünlü yabancı sanatçı ve orkestraları altıyüzü aşkın etkinlikte İstanbullu sanatseverlerle buluşturduklarının altını çizerek Kasım ayında başlayacak yen sezonun unutulmayacak etkinliklerle doldurulması için çalıştıklarını belirtti.

* * *

Yıl boyu gerçekleşecek etkinliklerin önemli bölümü klasik müzik, resim, edebiyat ve tiyatro gösterileri olacağı için bu bölümleri ilgili gazete, dergi ve web portallarının uzman kalemlerine emanet edip biz Cazkolik olarak sadece caz ve dünya müziğiyle kimi dans projelerini size buradan duyurmak istiyoruz. Gelin o halde lafı daha fazla uzatmadan başlayalım...


Onaltıncı sezonunda İş Sanat sahnesi her biri

ayrı özelliklere sahip caz müziğin büyük

sanatçılarını ağırlayacak.

Tüm Afrika kıtasının cazda yaşayan en önemli isimlerin başında gelen Abdullah İbrahim Kasım ayının sürpriz ismi.

“Dollar Brand” lakabı, çocukken Capetown rıhtımındaki denizcilerden aldığı bir dolarlık plaklardan gelen Güney Afrika’nın efsanevi piyanisti Adolph Johannes Brand (Müslüman olduktan sonraki ismiyle Abdullah Ibrahim), 1960’larda günümüzün caz devleri arasında sayılan Hugh Masakela, Jonas Gwangwa ve müziğe neredeyse birlikte başladığı saksafonist Kippie Moeketsi ile birlikte Jazz Epistles grubunu kurar. Fransız plak şirketi Celluloid’den yayınlanan Jazz Epistles: Verse One Güney Afrika cazı olarak kayda alınan ilk albüm olur. Irk ayrımının kendini iyice göstermeye başladığı zamanlarda politik kimliğinden dolayı ülkesini terk etmesi kaçınılmaz olur ve 1962 yılında daha sonra evleneceği caz şarkıcısı Sathima Bea Benjamin ile uzun bir Avrupa turnesine çıkar.

* * *

Hayatının dönüm noktası Amerikan caz sahnelerinin fenomen ismi Duke Ellington ile tanışmasıdır. Ibrahim’in piyanodaki ustalığından hayli etkilenen Ellington, Duke Ellington Presents The Dollar Brand Trio albümünün yayınlanmasına aracı olur. Rockefeller Bursu ile Juilliard Müzik Okulu’na devam eden Abdullah Ibrahim, 1973 yılında ülkesine döner ve Soweto yerleşimindeki ayaklanmaların marşı haline gelen “Capetown Fringe”i kaydeder. “Soweto” ve “Zimbabwe” gibi parçaları onun ülkesine ve atalarından gelen müzikal mirasa bağlılığını ifade eder. Hayat öyküsüyle 2005 yapımı A Struggle for Love filmine konu olan Abdulllah Ibrahim, Chocolat, No Fear No Die, Amandla gibi film ve belgesellerin de müziklerini yapmıştır. 2013 çıkışlı albümü Mukashi ile Japon kültürüne duyduğu hayranlığı dile getiren sanatçı, son albümü The Song Is My Story’i 2014 yılında piyasaya sürdü.
Yaşayan en etkileyici basçılardan Avishai Cohen İstanbul Opera Orkestrası Yaylı Sazlar Solistleri ile özel projesi 22 Ocak gecesi "Avishai Cohen`le Bir Akşam" adıyla gerçekleşecek.

Geleneksel müziklerin yanı sıra klasik müziğin hiç eksik olmadığı bir evde büyüyen Cohen, piyano ile dokuz yaşında tanışır. Ondört yaşındayken ünlü basçı Jaco Pastorius’tan etkilenir ve bas gitar çalmaya başlar. Müzik eğitiminin ardından yirmiiki yaşında New York’a taşınır.

* * *

1997 yılında fazla bir beklentiye girmeden gönderdiği demo, Chick Corea’ya ulaşır ve duayen cazcı bu yetenekli genç ile hemen tanışmak ister. Avishai Cohen’in Akdeniz ve Latin etkilerinin hissedildiği ilk dört albümü Chick Corea’nın sahibi olduğu Stretch Concord Records’dan çıkar. Cohen, grup lideri olarak çaldığı ve piyanodaki hünerlerini gösterdiği Unity albümünde Meksika, Arjantin, Küba ve İsrail’den müzisyenlerle çalışır ve farklı kültürlerin müzik yoluyla uyumu ve barışı yakalayabileceğini gösterir. 2002 yılında Razdas Recordz isimli şirketi kurar ve inandığı genç müzisyenlere de kayıt imkânı sağlar. Remembering, Seven Seas, Samuel, Criss Cross, Come Together gibi parçaları çok sevilen müzisyen, müziğin insana evinde gibi hissettirdiğine inanıyor. Bass Player dergisinin yüz yılın en etkin 100 basçısı arasında gösterdiği Cohen, 2009 yılında EMI/ Blue Note ile anlaşır, 2013 yılında Almah, 2015 yılında ise From Darkness albümlerini yayınlar. Bach’ın müzik dehasına ve bestelerindeki matematiğe büyük hayranlık duyan Cohen, Malmo, Brno ve Monaco Filarmoni ile gerçekleştirdiği projeleriyle müzikte sınırları kaldırmaya devam ediyor.
Cazın en farklı tavırlı seslerinden Cecilé McLorint Salvant 15 Mart gecesi İş Sanat sahnesinde olacak.

Fransız bir anne ile Haitili bir babadan dünyaya gelen Cécile McLorin Salvant, Miami’de büyüdü. Beş yaşında piyano çalmaya, sekiz yaşında Miami Korosu’nda şarkı söylemeye başlayan sanatçı, Miami Üniversitesi’nde Edward Walker ile çalıştı. 2007 yılında Fransa’ya taşınan sanatçı, hukuk eğitiminin yanı sıra Darius Milhaud Konservatuvarı’nda klasik ve barok eserler üzerine ses eğitimi aldı. Jean-François Bonnel ile emprovizasyon ve 1910’lardan bugüne uzanan geniş bir caz ve blues repertuvarı çalışan Salvant, ilk albümü Cécile’i 2009 yılında yayınladı. Bir yıl sonra da ünlü Thelonious Monk yarışmasını kazandı. Jean-Francois Bonnel, Rodney Whitaker, Aaron Diehl, Dan Nimmer, Sadao Watanabe, Jacky Terrasson, Archie Shepp (özellikle Archie Shepp ile birlikte çalıştığı "Attica Blues" isimli albüm geçen yıl caz dünyasında en ses getiren Grammy adayı albümlerindendi) ve Jonathan Batiste gibi tanınmış sanatçılarla işbirliği yapan sanatçı, 2012 yılında Woman Child albümünü yayınladı ve 2014 yılında En İyi Caz Albümü kategorisinde Grammy Ödülü’ne aday gösterildi. Cécile McLorin Salvant, Bessie Smith, Charlie Parker, Bud Powell gibi caz efsanelerine duyduğu büyük hayranlığı bir röportajında şu sözlerle dile getiriyor. “Bu müzisyenlerin hayatlarını okumak, onların çaldığı dönemi tanımaya çalışmak ve o zamanlara dair bir şeyler öğrenmek çok heyecan verici. Onların o dönemde yaşadıkları, müzik yaparken karşılaştıkları zorluklar hem çok ilham veriyor, hem de daha çok çalışmam için beni yüreklendiriyor.”
Efsanevi caz davulcusu Jack DeJohnette bu kez piyano çalmaya geliyor.

1942 yılında Chicago’da dünyaya gelen Jack DeJohnette müziğin çok değer gördüğü bir ailede büyüdü. Dört yaşında klasik piyano ile tanışan ve daha sonra Chicago Müzik Konservatuvarı’nda eğitim alan DeJohnette, ondört yaşında kurduğu lise grubunda davul çalmaya başladı. “Çocukken hiçbir tür ayrımı yapmadan, her şeyi dinlerdim. Piyano derslerine devam ederken opera besteleri dinlerdim ama bunun yanı sıra country, western, blues, swing, caz da dinlerdim. Benim için önemli olan müzikti ve hepsi de beni çok etkilerdi.”

* * *

Yarım asrı aşan müzik kariyerine John Coltrane, Ornette Coleman, Sonny Rollins, Bill Evans, Chet Baker, Dave Holland gibi değerli isimlerle sayısız proje sığdıran DeJohnette, 1960’ların ortasında, hem grup lideri hem de müthiş bir piyano ve davul icracısı olarak Chicago caz sahnelerine adım attı. Charles Llyod Quartet ile çaldığı süre boyunca uluslararası bir tanınırlık kazandı. 60’lı ve 70’li yıllarda The DeJohnette Complex, Have You Heard, Sorcery ve Cosmic Chicken albümlerini müzikseverlerle buluşturan DeJohnette, Miles Davis’in Live Evil, A Tribute to Jack Johnson, On the Corner albümlerine de büyük katkı sağladı. 1968’de grubuna dahil olan DeJohnette için Miles Davis otobiyografisinde şöyle diyor: “Grup içinde öyle bir uyum ve ritmik akıcılık yakalamıştık ki onunla çalmak her zaman çok büyük bir keyif oldu.”

* * *

1990’lı yıllarda Herbie Hancock ve Pat Metheny ile turneye çıkan DeJohnette, Music for a Fifth World albümünü yayınladı. 2000’li yıllara gelindiğinde ise DeJohnette Grammy’e aday gösterilen iki özel projeyle dikkat çekti. Out of Towners projesi kapsamında Jarrett ve Peacock ile çalışan sanatçı, Ivey Divey albümünde de Don Byron ve Jason Moran ile çalıştı.

* * *

Grand Prix du Disc ve Charles Cros gibi sayısız ödülün yanı sıra 2009 yılında Peace Time albümüyle Grammy alan DeJohnette’e Berklee College of Music tarafından onursal doktora unvanı verildi.
Cazda etkisi giderek artan duo projelerin en dikkat çekicilerinden biri Charles Lloyd & Jason Moran ile Mayıs ayında İş Sanat`ta.

1938 yılında Memphis’de dünyaya gelen Charles Lloyd, zengin bir müzikal çeşitlilik içinde büyür ve on yaşında Charlie Parker dinlemeye başlar. Dokuz yaşında saksafon çalmaya başlayan Llyod, akıl hocam dediği piyanist Phineas Newborn vasıtasıyla Irvin Reason’dan dersler alır. Oniki yaşından itibaren Phineas Sr’s, B.B. King, Bobbie Blue Bland gibi isimler ve gruplarla çalmaya başlayan sanatçı 1956’da müzik eğitimi için Los Angeles’a gider. 1966 yılında piyanoda Keith Jarrett ve davulda Jack DeJohnette ile Charles Lloyd Quartet’i kurar ve Downbeat tarafından 1965’de yılın en yeni caz sanatçısı, 1967’de ise yılın en iyi caz sanatçısı seçilir. The New York Times yazarlarından Ben Ratliff’in “Charles Lloyd’un kariyerini takip ederseniz son yarım yüzyıldaki mükemmel cazın haritasını çıkartmış olursunuz” şeklinde söz ettiği Llyod, The Doors, The Birds, The Grateful Dead ve Beach Boys gibi dönemin popüler gruplarının albümlerinde de konuk sanatçı olarak yer alır.

* * *

1969`da sahnelerden uzaklaşarak kendini transandantal meditasyona veren Lloyd o dönemi bir röportajında "Müzikle dünyayı değiştirmeyi hayal ediyordum ve tabii ki bunu gerçekleştiremedim. Otuz yaşında buralardan uzaklaşıp Big Sur`da, ormanda yaşamaya başladım." diyerek anlatıyor. Llyod, 80`lerin sonunda Michel Petrucciani`nin ısrarıyla Henry Miller, Lawrence Ferlinghetti, Jack Kerouac gibi ünlüleri de ağırlamış olan Big Sur`dan çıkar ve yeniden müziğe yönelir. Sahnelere dönüşüyle beraber ünlü Alman yenilikçi caz firması ECM`den aralarında Fish Out of Water, Notes from Big Sur, The Call gibi albümlerin de yer aldığı pek çok kayıt yayınlar. Ünlü müzisyen Carlos Santana’nın "Charles Lloyd uluslararası bir hazinedir." şeklinde övdüğü Llyod, Bobo Stenson, Brad Mehldau, Geri Allen gibi isimlerle de çalışmaya devam ediyor.

* * *

Houston’da kültür sanata değer veren bir ailede dünyaya gelen Jason Moran, altı yaşındayken klasik piyano eğitimine başlar. Onüç yaşına kadar hip-hop ağırlıklı bir müzik zevkine sahip olan Moran, bir gün radyoda Thelonious Monk’un “Round Midnight” bestesini duyar ve caza yönelir. “6 yaşında Rus bir öğretmenden ders alarak piyanoya başladım. Öğretmenim, ülkede henüz çok yeniydi, Sovyetler Birliği’nden Amerika’ya henüz bir yıl önce gelmişti. Aslında ağabeyim o dönemde keman çalıyordu ve ailem de müziği ilerletmesi için onu bir yaz kampına göndermişti. Küçük kardeşimin ve benim de bu şekilde müzikle ilgilenmemizi isteyen ailemizin desteğiyle biz de piyano çalmaya başladık. Hâlbuki yakın çevremizden kimse profesyonel anlamda müzisyen değildi. Sadece baba tarafımdan iki kuzenim blues müzisyeniydi ve Chicago’da Albert King’in topluluğunda çalıyordu… Ben de önce klasik müzikle başladım ancak 13 yaşımdayken caza döndüm. Babamın çok geniş bir plak koleksiyonu vardı ve bir gün bana Thelonious Monk’un Round Midnight’ını çalmıştı. Ben de, ‘Bu çok iyi, ben de aynısını yapmak istiyorum, ben de böyle olmak istiyorum.’ dedim ve ardından Thelonious Monk’un bulabildiğim tüm albümlerini teker teker satın almaya başladım.” (Can Ergelmis wordpress.com)

* * *

Rolling Stone dergisinin “günümüz cazının en kışkırtıcı müzisyenlerinden” şeklinde söz ettiği Jason Moran, 90’lı yıllarda adım attığı sahnelerdeki başarısını Blue Note etiketiyle yayınlanan yenilikçi kayıtlarının yanı sıra Tarus Mateen ve Nasheet Waits ile birlikte on senedir sürdürdüğü The Bandwagon projesiyle taçlandırır.  New York Times’ın en iyi 10 pop ve caz albümü arasında gösterdiği Ten albümü ile Downbeat yılın albümü, yılın piyanisti ve yılın caz sanatçısı ödüllerini kucaklayan Moran, Greg Osby, Steve Coleman, Joe Lovano, Von Freeman, Ravi Coltrane, Ron Miles, Stefan Harris gibi ünlü müzisyenlerle özel projelere de imza atar. Jean-Michel Basquiat, Egon Schiele, Robert Rauschenberg gibi sanatçılardan ilham alarak caza görsel sanatın gözbebeği resmi de ekleyen Jason Moran, dinleyicilerine bambaşka bir deneyim sunuyor.
İş Sanat bu sezon üç konserle dünya müziğinin

yıldız isimlerine sahnesinde yer verecek.

Pink Martini`nin solisti Storm Large American Songbook külliyatını rock tavırlı söyleyecek.

Müzik çalışmalarına 90’lı yıllarda San Francisco kulüplerinde şarkı söyleyerek başlayan Storm Large 2006 yılında CBS ekranlarında katıldığı Rock Star yarışması ile ülke çapında bir şöhrete ulaştı. Enerjik sahne performansı ve güçlü sesiyle geniş bir hayran kitlesi edinen güzel yıldız, 2011 yılında Pink Martini’nin konuk solisti oldu ve kapalı gişe konserler verdi. Washington Ulusal Senfoni Orkestrası ile Kennedy Center çıkışını yapan Storm Large, Grammy ödüllü piyanist Kirill Gerstein, punk rock türünde seslendirdiği şarkılarla bilinen John Doe ve George Clinton gibi isimlerle aynı sahneyi paylaştı. 2013 yılında Carnegie Hall çıkışını yapan ve Detroit Senfoni Orkestrası ile Alman besteci Kurt Weill’in ‘Seven Deadly Sins’ (Yedi Ölümcül Günah) eserini seslendiren Large için New York Times, “hayranlık uyandıran” yorumunda bulundu ve klasik müzik dünyasının yeni bir yıldız kazandığını duyurdu. 2013-2014 sezonunda Storm ve grubu Le Bonheur Ojai Festival ve Chicago’daki Grant Park Music Festival de dâhil olmak üzere sayısız konsere imza attı. Fransız şansonlarından, caz standartlarına, klasik eserlerden lounge parçalara uzanan geniş yelpazedeki repertuvarıyla farklı türlerdeki başarısını kanıtlayan Large, Belkıs Özener’in ‘Aşkın Bahardı’ şarkısını seslendirerek Türkiye’deki hayranlarının da sempatisini kazanmıştı.
Sahnede tutkusuyla dinleyiciyi ateşleyen Buika Şubat soğuğunu İş Sanat`da ısıtacak.
Ortadoğunun kıvrak şarkılarını gösterişli sahne performansına çeviren Musevi asıllı İran`lı şarkıcı Riha Yahan-Feyrouz Nisan`da İş Sanat`ta.
Modern dansın kurucu ismi Martha Graham Dance Company Kasım`da izleyecilerini soluksuz bırakacak.

O, “dansın Picasso’su”. Temelleri Amerikalı dansçı ve koreograf Martha Graham tarafından 1926 yılında atılan ve bugüne kadar gerçekleştirdiği sayısız performansla modern dansın gelişiminde öncü bir rol üstlenen Martha Graham Dance Company (MGDC), Amerika’nın en eski ve en köklü modern dans topluluğu olma özelliğini taşıyor. Heykeltıraş Isamu Noguchi’den moda tasarımcıları Donna Karan ve Calvin Klein’a, besteciler Aaron Copland, Samuel Barber, William Schuman ve Norman Dello Joio’ya kadar çok sayıda sanatçıya ilham olan Martha Graham’ın vizyonunu ve yenilikçi yaklaşımını kendine ilke edinen topluluk, eleştirmenlerden ve sanatseverlerden büyük övgüler topluyor. Tarihsel, sosyal, politik, psikolojik ve tematik öykülerden esinlenerek oluşturduğu repertuvarıyla Amerika, Avrupa, Asya ve Ortadoğu’da nefes kesen temsiller gerçekleştiren topluluk, yeni eserlerin yanı sıra Graham’ın klasiklerini ve başyapıtlarını da izleyicilerle buluşturuyor.

* * *

Washington Post eleştirmeni Alan M. Kriegsman’ın “sanatsal evrende dünyanın yedi harikasından biri” yorumunda bulunduğu topluluğun sanat yönetmenliğini Janet Eilber üstleniyor. Eilber, Martha Graham’ın dansçılarına emanet ettiği sanatsal miras ile ilgili bir röportajında ondan şöyle bahsediyor: “İlerleyen yaşına rağmen inanılmaz bir merak ve öğrenme duygusu vardı. Yeni fikirler, farklı bakış açıları geliştirmeye bayılırdı. Monotonluk onu çok sıkardı, kendiyle yarışmak ve deneyimlerini sorgulamaksa ona çok iyi gelirdi. O müthiş bir eğitmendi aynı zamanda. İçimizde olanı çıkarmak için bizi disipliniyle zorladığı olurdu ama bunu mizah ve tatlılıkla dengelerdi. Beyaz Saray’da Başkan Ford’dan Özgürlük Madalyası aldığı gece orada dans eden grubun içinde ben de olduğum için inanılmaz şanslı hissediyorum. Tam 82 yaşındaydı! Törenden dönerken derin bir nefes aldı ve bana şöyle dedi: “Kırmızı halıda gururla yürürken tek düşündüğüm keşke annem de bu geceyi görebilseydi oldu.”

Cazkolik.com / 07 Ekim 2015, Çarşamba

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Güzin Yalın Yazdı: İçimizdeki gidivermek dürtüsünde sıra uzak denizlerin ülkesi, hayal adaları Papua ve Borneo`da » Müzik gazeteciliği krizde mi? İnternet sadece müzik sektörünün geleneksel düzenini değiştirmedi. » 26. İstanbul Caz Festivali Feridun Ertaşkan & Mozaik röportajı: Gri hayatlar Türkiye`sinde bir Mozaik » 26. İstanbul Caz Festivali Ümit Baykara Michael League röportajı: Konserde Türkiye sürprizleri » Özel Dosya: Caz piyanisti Ülkem Özsezen kendi çalışması öncesi Türk cazına dair önemli bir sorunun cevabını arıyor... » Cazın yaşayan efsanesi Pharoah Sanders hayatına dair öyle şeyler anlatıyor ki, inadına caz, inadına hayat diyesi geliyor insanın! » 28. Akbank Caz Festivali Özel: Hayatın kırılgan yanlarını anlatan adam Avishai Cohen son albümüyle festivale geliyor. » Yusuf Biton Yazdı: Dünyanın en iyi cazcılarıyla bir hafta boyunca lüks bir gemide gece gündüz beraber olduğunuzu düşünün. » Yiğit Köseoğlu Yazdı: sınır tanımayan cazcıların festivali; Kavkaz Caz Festivali`ne dair izlenimler, notlar ve fotoğraflar yayında. » 25. İstanbul Caz Festivali Özel: Festivalde üst düzey caz performanslarını usta isimlerin yeni albümünden dinleyeceğiz. » Zorlu PSM Caz Festivali Özel: Yakın dönem caz tarihi efsanesi Miroslav Vitous ile konseri öncesi Nazlı Toprak konuştu. » 20. yüzyıl bir büyük sanatçısını daha kaybetti. Sinema yönetmeni Milos Forman`da müziğin etkisi ya da Forman`ın müziğe etkisi. » Baharda aşk başkadır... Baharda herşey başkadır, caz da başkadır ve bu yüzden baharı müjdeleyen 10 caz şarkısını derledik ama kimi mutsuz. » Caz çağının önde gelen ismi, oyun ve roman yazarı James Baldwin`in 1960`larda İstanbul`da geçirdiği on yılın hikayesi. » Özel Haber: Türkiye`nin ilk caz festivali hangisi? Kaynaklar bizi 18-30 Mayıs 1982 Beyoğlu Dünya ve Fitaş sinemalarına geri götürüyor. » 24. İzmir Avrupa Caz Festivali 1-18 Mart arası Amerikalı starlar olmadan iyi caz konserleri dinlemenin formülünü verecek. » Caz müziğinin ve müzisyenin dinle ilişkisi? Dr. Jason Bivins nerdeyse hiç dokunulmamış ağır bir taşı yerinden kaldırdı. » Aynı anda iki şehri kapsayan Türkiye`nin yeni caz festivali XJAZZ Festival Berlin ve İstanbul`un ortak çabasının ürünü. » Caz Şubatı`ı konserlerinde caz tarihinin yaşayan efsanelerinden, 89 yaşındaki dev bir isim Lee Konitz`i izleyeceğiz. » Yılın ilk caz festivali Uluslararası Bursa Nilüfer Caz Tatili Festivali 29 Ocak akşamı başlıyor. » Akbank Sanat yeni yılın ilk etkinliğine başlıyor; Akbank Sanat Gitar Günleri`nde yerli & yabancı ustaları izleyeceğiz. » 19. Ankara Caz Festivali Özel: Festival vokal cazın önde gelen isimlerini Ankaralı cazseverlerle buluşturacak. » İş Sanat 2015-16 sezonunda sahnesinde cazın her biri ayrı özelliklere sahip büyük sanatçılarını ağırlayacak. » Son dönem yayınlanan yerli caz albümlerinde "İstanbul" ile ilgili besteler. » Dünyanın en köklü caz festivallerinden Newport Caz Festivali`ni yerinde izleyen Firuz Soyuer notlarını ve fotoğraflarını Cazkolik için derledi. » 22. İstanbul Caz Festivali Özel: European Jazz Club konserleri cazda farklı kültürlerve coğrafyalardan sanatçıları buluşturan derinlikli kesişim kümeleri yaratıyor. » Yeni sezonda Salon`un caz konserleri haritasını hazırladık. » Mayısta gerçekleşen New York Jazz Expo seminer ve konserlerini yerinde izleyen arkadaşımız Emine Dursun notlarını ve izlenimlerini Cazkolik için kaleme aldı. » Sketches of Ethiopia: Etiyopya`dan Batı Afrika`ya bir caz köprüsü; Mulatu Astatke. » Albüm söyleşileri & Caz Üzerine Konuşmalar serisinin ilk konuğu Eleven Short Stories albümüyle ülkemiz caz ve modern müziğin en dikkat çeken çalışmalarına imza atan isimlerden Erdem Helvacıoğlu. » 19. İstanbul Caz Festivali Özel "Festival Gazetesi" yayında... Efendim, mesele şu, istiyoruz ki 19. İstanbul Caz Festivali`ne kadar okurlarımızı festivale katılacak sanatçılarla ilgili güncel en son haberlerle bilgilendirelim ve bu haberleri bir yerde "Festival Gazetesi" adı altında toplayalım. İçinde bol bilgi de olsun, tatlı dedikodular da. » Jazz Times dergisi, Ocak 2011`de düzenlenen ECS (Consumer Electronics Show) fuarında cazseverleri, hatta odyofilleri mutlu edecek pek çok güzel haberi derledi... » Yeniden hayat bulan albümler... » Lester Young iki önemli albümünün orijinal baskılarıyla koleksiyonerleri adeta tahrik ediyor.
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp