Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.

Weather Report ticari müziği tercih etti.

Nazlı Toprak

Fotoğraflar: Arşivden
Yayın Tarihi: 01 05 2018
Değişiklik Tarihi: 14 04 2019 01:59
Bu içerik 3870 defa gösterildi.

Müziği tamamen özgürleştirmek istedim.

Miroslav Vitous herhalde en çok, Miles Davis vesilesiyle tanışıp, Joe Zawinul ve Wayne Shorter ile birlikte 1971 yılında kurdukları ve caz fusion alanında çığır açan Weather Report grubu ile tanınır. Miles’ın Bitches Brew döneminden etkilenen Weather Report’un ilk dört albümü, toplu doğaçlamaları ile yeni müzikal alanlar keşfeder. Zawinul ve Shorter daha sonra grubu, Vitous’un deyimiyle “daha ticari” bir müzik yönüne doğru götürmeye başlayınca Çek asıllı sanatçı Miroslav Vitous, grupla yollarını ayırır.

* * *

2016 yılında çıkardığı “Music of Weather Report” albümünde efsane grubun şarkılarını yeniden yorumlayan sanatçı, 4 Mayıs akşamı Zorlu Performans Merkezi’nde bu albümünden parçalar çalacağı bir konserle hayranlarının karşısına çıkacak. Sanatçının grubunda, son iki albümünde birlikte çalıştığı caz dahisi olarak kabul edilen Aydın Esen de yer alıyor.

* * *

Cazkolik.com olarak da konser öncesi Miroslav Vitous ile bir telefon görüşmesi yapma imkanı bulduk.

Nazlı Toprak


Bas`ın köleliğini kaldırdım...

Nazlı Toprak: Müziği “müzisyenler arasındaki konuşma” olarak tanımlıyorsunuz. Siz caz müziğinde neyi değiştirdiniz?

Miroslav Vitous: Cazda ritim bölümleri olan bas ve davul birlikte ritmi sağlar. Caz gruplarının solocuları üflemelerden oluşur. Klasik anlamda caz kurulumu budur, değil mi? Yani, basın rolü “kölelik” gibidir, piyano armoniyi sağlarken, üflemeli çalgı sololar yapar. Benim müzikte yapıyor olduğum ve her zaman yaptığım, enstrümanların geleneksel rollerini bir kenara bırakarak karşılıklı etkileşim halinde çalmalarını sağlamak. Bascının ritm tutan enstrüman olmasından öte, doğrudan diyaloga katılmasını sağlamak. Bunu Weather Report’tan önce 1969’daki Infinite Search albümümde de bas çalma yöntemim ile yapmıştım. Toplu doğaçlamayı ön planda tutarak yola çıktık. Bu sayede ortaya çıkan karşılıklı etkileşim hali, solo ile eşlik arasındaki farkı ortadan kaldırdı. Bas’ın köleliğini kaldırdım.

Nazlı Toprak: Caz müziği dışında başka yoğun ilgi alanlarınız var mı?

Miroslav Vitous: Pek yok. Hayatımı hep müziğe adadım, uyuşturucu, alkol gibi negatif kısımlarına hiç girmeden benim yaşam biçimim hep müzikle içiçe oldu. Hayatımın sonuna dek de böyle olacak.

Nazlı Toprak: Art Farmer, Stan Getz, Clark Terry ile çalmak, müzik kariyerinizi nasıl etkiledi?

Miroslav Citous: Her birinin tek tek bana etkisini sayamam ama genel olarak müzik yapmayı, çalmayı, kendi yolumu zenginleştirmeyi öğrendim onlardan. Onlarla çalarken o zamanlarda basa biçilen “köle” rolünde bir aşamaya kadar olmamaya çalıştım.

Nazlı Toprak: Müzisyen olmaya nasıl karar verdiniz?

Miroslav Vitous: Babam müzisyendi. Benim de yeteneğim olduğunu farketti. Altı yaşındayken evde kâğıttan keman yapıp annemden de tel istediğimi görünce bana önce sembolik bir keman yaptık. Sonra da beni gerçek kemana başlattı. Ben kendim istedim esas olarak.

Nazlı Toprak: Yani hep içinizde müzik varmış.

Miroslav Vitous: Evet kesinlikle.

Nazlı Toprak: Sonra nasıl basa geçiş oldu?

Miroslav Vitous: Keman öğretmenim ölünce büyük üzüntü yaşadım. Onun üzerine okulda piyano derslerine başladım. Bu arada amcamın evinde bir bas vardı ve onlara gittiğimizde ben hep o bas ile vakit geçirirdim.

Nazlı Toprak: Kaç kişinin amcasının evinde bas vardır ki, siz şanslıymışsınız da.

Miroslav Vitous: Evet, amcam en sonunda bana “al bu bası evine götür” dedi ve böylece 13 yaşındayken bas ile olan birlikteliğim başladı. Piyano da halen çalarım.

Nazlı Toprak: Küçükken başarılı bir yüzücü olduğunuzu okumuştum. Yüzmek, disiplin olarak yaşamınızı, müzik hayatınızı nasıl etkiledi?

Miroslav Vitous: Antremanlarım çok sıkıydı. Milli takımdaydım. Hep en iyisi olmak zorundaydım. Günde 4 saat antremanım vardı. Sabahları 1 saat, öğlen 30-45 dakika, akşamları da 2-3 saat. Güçlü ve başarılı olmak için çok büyük irade ve istek taşırdım. Bu disiplini tüm hayatımda uyguladım. Amerika’ya ilk geldiğimde beni güçlü tutan da bu disiplin alışkanlığım oldu. Düzenli ve programlı çalışmalarım hep bu çok güçlü araç sayesindedir. Amerika’ya ilk geldiğimde çok gençtim, ertesi gün ne olacağını bilmiyordum, bu disiplinim olmasa, kendime olan inancım güçlü olmasa nasıl üstesinden gelirdim bilemiyorum.

Günümüz piyasa müzikleri tek boyutlu, adeta "beyin yıkıyor"

Nazlı Toprak: Avrupa’ya dönmeye nasıl karar verdiniz?

Miroslav Vitous: Zaten Avrupa’ya sürekli çalmak veya ziyaret için geliyordum, bu kısım değişmedi. Halen Avrupa’nın her tarafında çalıyorum. Fakat Amerika’da çok uzun süre yaşayınca buradaki köklerimi kaybetmeye başladığımı hissettim. Köklerime ihtiyaç duydum. Amerika’ya hiçbir zaman kendimi tam olarak bağlı hissetmedim. O nedenle geri döndüm.

Nazlı Toprak: Miles ile olan kısa döneminizi nasıl hatırlıyorsunuz?

Miroslav Vitous: Çok kısa bir dönem en müthiş ekiple beraber oldum. Miles bir konser için beni çağırdı 1967`de. Wayne Shorter, Tony Williams ve Herbie Hancock ile birlikte çaldım. Yaşadığım en müthiş müzik deneyimiydi. Ben de en iyi dönemlerimdeydim. Müzik piyasasında müzisyen değişimleri yüksek olur. Miles 25-30- 40 yıl boyunca meşalesiydi caz ateşinin. Modern caza her zaman yenilikler getirdi. O da cazda diyaloga önem verirdi ama benim anlattığım gibi değil, Weather Report’ta yaptığımız gibi doğrudan diyaloglu çalmazdı. O, daha çok cazın melodisi, yani müziğin kendi yapısı içinde diyalog kurardı. Bu diyalog alanında daha çok şey yapabilirdi isteseydi. Müthiş bir sanatçı idi ve sanırım bir müzisyenle doğrudan diyalog halinde çalmak istemedi ve pop dönemine geçti. Ama Miles muazzam bir caz ikonudur. En müthişlerden değil, kesinlikle cazın en müthiş ikonudur. Wayne ile de böyle tanışmış oldum.

Nazlı Toprak: Şimdiki döneminizde Miles ile çalmak nasıl olurdu?

Miroslav Vitous: Mümkün olmazdı, çünkü o pop müziğe yönelmişti, ben uzun yıllardır, yaklaşık 20 yıldır elektronik bas çalmıyorum. Bir bas ile doğrudan iletişim kurarak çalarmıydı, bunu hiçbir zaman bilemeyeceğiz.

Weather Report müziğinin ticari olmadan ne kadar estetik ve özgür olabileceğini duyulmasını amaçlıyorum

Nazlı Toprak: Peki, Weather Report’a gelecek olursak. O zamanlarınızı nasıl hatırlıyorsunuz?

Miroslav Vitous: İlk dönemlerimiz çok yaratıcı, çok iyiydi. Yepyeni bir müzik yaratmıştık. Caza yepyeni bir boyut getirdik. Bas’ın doğrudan iletişimde olması, toplu doğaçlamalar, soru cevap kısımları, o zamanlar için çok yaratıcı idi. Çok güzeldi. Fakat daha fazla ticari başarılar elde etmek için ritim kısmını dışarda tutmak istediler. Ben bu yolda ilerlemek istemedim.

Nazlı Toprak: Siz, Bas’ın cazdaki geleneksel rolünü değiştirdiniz.

Miroslav Vitous: Evet doğru.

Nazlı Toprak: Sizin ayrılmanızdan sonraki Weather Report dönemlerini nasıl değerlendirirsiniz?

Miroslav Vitous: Söylediğim gibi, ticari yönü tercih ettiler. Zawinul ve Shorter doğrudan iletişim ve soru cevap kısımlarına devam ettiler, ama bası, ritmi dahil etmeden. Zawinul daha fazla tanınmak, daha başarılı olmak, daha fazla para kazanmak istedi.

Nazlı Toprak: 2009`da, Weather Report’un ilk dönem çalışmalarının özgür ruhunu çağrıştıran yeni bir müzik albümünü “Remembering Weather Report”`u yayınladınız. 2016 yılında da “Music of Weather Report” albümünde şarkılarınıza yeniden hayat veriyorsunuz. Ne anlatmak istediniz bu albümünüzde?

Miroslav Vitous: Weather Report müziğinin ticari olmadan nerelere gelebileceğinin duyulmasını amaçladım. Ticari olmadan, nasıl daha fazla estetik ve çok daha fazla özgür çalınabileceğini gösterdim. Amacım doğrudan iletişim ruhunu uyandırmak, enstrümanlar arasında doğrudan konuşma kavramını yeniden canlandırmak, geleneksel ritim bölümlerine biçilen “köle” rollerini atlamak ve dolayısıyla müziği tamamen özgürleştirmek istiyorum. Bu materyal ile, müzik ile neler yapılabileceğini göstemek istedim. Ve sanırım bunda da başarılı oldum.

Nazlı Toprak: Albümdeki parçaları neye göre seçtiniz?

Miroslav Vitous: İstediklerimi seçtim, denedik ve çok güzel oldu. Başardık.

Nazlı Toprak: Evet, biz de İstanbul’da canlı olarak dinlemeyi bekliyoruz. Albümde neden 2 davulcu olmasını tercih ettiniz?

Miroslav Vitous: Çok boyutlu bir ortam olmasını istedim. Müzikte daha fazla boyut olsun istedim. Tek davulcu bazen tek boyutlu çalıyor gibi gelir, ikinci davulcu başka bir tempoda çalar. Bu, müziğin özgürleşmesidir çünkü artık bir davulcunun zaman tutmasına ve herkesin tek bir boyuta bağlı kalmasına gerek kalmaz. Bu da çoklu boyutta güzel bir açılım yaratır. Aralarında serbest bir alan verir size. Bu yöntem, inanılmaz derecede çalıştı bizde. Bence müziğin geleceği de bu. Günümüz piyasa müzikleri tek boyutlu geliyor bana, “beyin yıkama” adeta. Ben müziğin hep çok boyutlu olmasını istedim.

Nazlı Toprak: Türkiye’ye ilk kez sanırım 1993’te Jan Garbarek’in projesi ile gelmiştiniz?

Miroslav Vitous: Evet, onunla 2 albümünde çalıştık, Atmos ve Star. Dolayısıyla turnelere katıldım.

Aydın Esen bence müthiş yeteneğiyle daha fazla tanınmayı hakediyor

Nazlı Toprak: Son 2 albümünüzde çalıştığınız Aydın Esen ile ilgili neler söylersiniz?

Miroslav Vitous: Son derece yetenekli bir sanatçı Aydın. Ne isterseniz sizinle her stilde çalabilir. Bence bu müthiş yeteneği ile daha fazla tanınmayı hakediyor.

Nazlı Toprak: Önümüzdeki hafta Zorlu Performans Merkezi’nde Türk müzikseverlerin karşısına çıkacaksınız. Onlara buradan ne söylemek istersiniz?

Miroslav Vitous: İyi müziği seven herkese buradan merhaba diyorum.

Nazlı Toprak: Teşekkür ederiz bizimle görüştüğünüz için, haftaya umarım konserinizde de görüşmek dileğiyle.

Nazlı Toprak

Cazkolik.com / 01 Mayıs 2018, Salı

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet


Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Ressamla müzisyenin aşkı
26. İstanbul Caz Festivali Nazlı Toprak & Bill Charlap röportajı: Sırları ve tarifleriyle Bill Charlap
Yeni albümler Temmuz dosyası: Cazda "Los Angeles Sırları"
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» 26. İstanbul Caz Festivali Feridun Ertaşkan & Mozaik röportajı: Gri hayatlar Türkiye`sinde bir Mozaik » 26. İstanbul Caz Festivali Ümit Baykara Michael League röportajı: Konserde Türkiye sürprizleri » Özel Dosya: Caz piyanisti Ülkem Özsezen kendi çalışması öncesi Türk cazına dair önemli bir sorunun cevabını arıyor... » Cazın yaşayan efsanesi Pharoah Sanders hayatına dair öyle şeyler anlatıyor ki, inadına caz, inadına hayat diyesi geliyor insanın! » 28. Akbank Caz Festivali Özel: Hayatın kırılgan yanlarını anlatan adam Avishai Cohen son albümüyle festivale geliyor. » Yusuf Biton Yazdı: Dünyanın en iyi cazcılarıyla bir hafta boyunca lüks bir gemide gece gündüz beraber olduğunuzu düşünün. » Yiğit Köseoğlu Yazdı: sınır tanımayan cazcıların festivali; Kavkaz Caz Festivali`ne dair izlenimler, notlar ve fotoğraflar yayında. » 25. İstanbul Caz Festivali Özel: Festivalde üst düzey caz performanslarını usta isimlerin yeni albümünden dinleyeceğiz. » Zorlu PSM Caz Festivali Özel: Yakın dönem caz tarihi efsanesi Miroslav Vitous ile konseri öncesi Nazlı Toprak konuştu. » 20. yüzyıl bir büyük sanatçısını daha kaybetti. Sinema yönetmeni Milos Forman`da müziğin etkisi ya da Forman`ın müziğe etkisi. » Baharda aşk başkadır... Baharda herşey başkadır, caz da başkadır ve bu yüzden baharı müjdeleyen 10 caz şarkısını derledik ama kimi mutsuz. » Caz çağının önde gelen ismi, oyun ve roman yazarı James Baldwin`in 1960`larda İstanbul`da geçirdiği on yılın hikayesi. » Özel Haber: Türkiye`nin ilk caz festivali hangisi? Kaynaklar bizi 18-30 Mayıs 1982 Beyoğlu Dünya ve Fitaş sinemalarına geri götürüyor. » 24. İzmir Avrupa Caz Festivali 1-18 Mart arası Amerikalı starlar olmadan iyi caz konserleri dinlemenin formülünü verecek. » Caz müziğinin ve müzisyenin dinle ilişkisi? Dr. Jason Bivins nerdeyse hiç dokunulmamış ağır bir taşı yerinden kaldırdı. » Aynı anda iki şehri kapsayan Türkiye`nin yeni caz festivali XJAZZ Festival Berlin ve İstanbul`un ortak çabasının ürünü. » Caz Şubatı`ı konserlerinde caz tarihinin yaşayan efsanelerinden, 89 yaşındaki dev bir isim Lee Konitz`i izleyeceğiz. » Yılın ilk caz festivali Uluslararası Bursa Nilüfer Caz Tatili Festivali 29 Ocak akşamı başlıyor. » Akbank Sanat yeni yılın ilk etkinliğine başlıyor; Akbank Sanat Gitar Günleri`nde yerli & yabancı ustaları izleyeceğiz. » 19. Ankara Caz Festivali Özel: Festival vokal cazın önde gelen isimlerini Ankaralı cazseverlerle buluşturacak. » İş Sanat 2015-16 sezonunda sahnesinde cazın her biri ayrı özelliklere sahip büyük sanatçılarını ağırlayacak. » Son dönem yayınlanan yerli caz albümlerinde "İstanbul" ile ilgili besteler. » Dünyanın en köklü caz festivallerinden Newport Caz Festivali`ni yerinde izleyen Firuz Soyuer notlarını ve fotoğraflarını Cazkolik için derledi. » 22. İstanbul Caz Festivali Özel: European Jazz Club konserleri cazda farklı kültürlerve coğrafyalardan sanatçıları buluşturan derinlikli kesişim kümeleri yaratıyor. » Yeni sezonda Salon`un caz konserleri haritasını hazırladık. » Mayısta gerçekleşen New York Jazz Expo seminer ve konserlerini yerinde izleyen arkadaşımız Emine Dursun notlarını ve izlenimlerini Cazkolik için kaleme aldı. » Sketches of Ethiopia: Etiyopya`dan Batı Afrika`ya bir caz köprüsü; Mulatu Astatke. » Albüm söyleşileri & Caz Üzerine Konuşmalar serisinin ilk konuğu Eleven Short Stories albümüyle ülkemiz caz ve modern müziğin en dikkat çeken çalışmalarına imza atan isimlerden Erdem Helvacıoğlu. » 19. İstanbul Caz Festivali Özel "Festival Gazetesi" yayında... Efendim, mesele şu, istiyoruz ki 19. İstanbul Caz Festivali`ne kadar okurlarımızı festivale katılacak sanatçılarla ilgili güncel en son haberlerle bilgilendirelim ve bu haberleri bir yerde "Festival Gazetesi" adı altında toplayalım. İçinde bol bilgi de olsun, tatlı dedikodular da. » Jazz Times dergisi, Ocak 2011`de düzenlenen ECS (Consumer Electronics Show) fuarında cazseverleri, hatta odyofilleri mutlu edecek pek çok güzel haberi derledi... » Yeniden hayat bulan albümler... » Lester Young iki önemli albümünün orijinal baskılarıyla koleksiyonerleri adeta tahrik ediyor.
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp