Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.

Annem, içindeki birçok acıyla, sahnede kendi kişisel yerinden bize hikâyesini sunuyor.

Leyla-Diana Gücük

Fotoğraflar: Leyla-Diana Gücük
Yayın Tarihi: 24 12 2018
Değişiklik Tarihi: 24 12 2018 14:09
Bu içerik 2389 defa gösterildi.

Lisa Simone; "Benim dünyam, bana, kim olduğumdan kaçamayacağımı anladığım zamanı hatırlatıyor"

Geçen ekim CRR Konser Salonu’nda izlediğimiz Lisa Simone`la röportaj yapma imkânı bulduğum için mutlu ve heyecanlıyım. kafamda uçuşan isimler ve binbir soruyla dolu olarak konser öncesi konakladığı otelde buluştuk. İçtenliğiyle etkileyen, heyecan verici bir kadın karşımda duran. Açıksözlü ve dürüst. Zamaı iyi değerlendirmeli, doğrudan sohbete başlamalı.

"Dünyanın geri kalanının Nina Simone’u tasavvur etmeleri çok zor"

Leyla-Diana: Öncelikle Cazkolik adına sorularımızı cevaplandırma nezaketinde bulunduğunuz için çok teşekkür ediyorum. Şunu söylemeliyim ki, bugüne kadar birçok sanatçıyla röportaj yaptım ama, sizinle buluşmak çok özel. Karşınızda oturmak ve Nina Simone’un bir parçası olduğunuzu bilmek farklı bir duygu. Bu yüzden şaşkın, mutlu ve heyecanlıyım.

Lisa Simone: Ben de size teşekkür ederim. Nina evet bir parçam.

Leyla-Diana: O zaman hemen ilk sorumu sorayım. Nina Simone’un kızı olmak nasıl bir duygu? Annenizle geçirdiğiniz çocukluğunuz hakkında anlatmak istedikleriniz?

"Bazı şeylerden pişmanlık duyuyorum, evet"

Lisa Simone: Sen nasıl hissediyorsun anneni düşündüğün zaman? Annem, ya da senin annen... Anne annedir. Önemli değil, annen ile aramızdaki göbek bağı olsun ya da olmasın, sevgi her zaman vardır. Dünyanın geri kalanının Nina Simone’u tasavvur etmeleri çok zor. Bir çocuk olarak... annemdi. Bu yüzden onu özlediğimi söylediğimde, aramızdaki o ilişkiyi özlüyorum. Bazı şeylerden pişmanlık duyuyorum, evet. İnsanlar onun çok erken dünyadan ayrıldığını düşünüyorlar, daha ben tam büyümeden. Ama bu mirası gurur ve sevinçle sürdürüyorum. Ve bütün bunlar belgeselde bir araya geldi. Nasıl hissediyorum? Harika hissediyorum o benim annemdi.

"O dünyaya müziği ve sahnedeki performanslarıyla adaletsizliklere yeni bir bakış açısı getirmek istiyordu"

Leyla-Diana: Nina Simone’u size iki türlü sorsam; birincisi nasıl bir anne ve ikincisi sizin hissettiğiniz, gördüğünüzle nasıl bir müzisyendi?

Lisa Simone: İki farklı dünya. Benim de çocuklarım var. Ben de bir anne ve müzisyenim. Müzisyen olmaktan bahsedecek olursak; o zamanlar biliyorsunuz. O ırkçılığın çok olduğu bir yerde dünyaya gelmişti. Şu anda da hâlâ ırkçılık var ama o zaman çok daha belirgindi. Annemin deneyimleri... O dünyaya müziği ve sahnedeki performanslarıyla adaletsizliklere yeni bir bakış açısı getirmek istiyordu.

Bense, dünyayı dışarıda bırakmayı seçiyorum. Hepimiz dünya ile ilgilenmek zorundayız. Ben şarkı söylediğimde insanlar beni görmeye geldiklerinde, her şeyi unutuyorum.

"Manik depresifti, bipoları vardı ve suiistimallerin kurbanıydı"

Sorunlar ve endişeler içinse, bir arada olmak ve kutlamak. Müzisyen olarak annem bir dâhiydi. Manik depresifti, bipoları vardı ve suiistimallerin kurbanıydı. Ve bütün bu şeyleri ve dahasını yüreğinizde hissettiğinizde yaratıcı oluyorsunuz. İçindeki bir çok acıyla, sahnede kendi kişisel yerinden bize hikâyesini sunuyor.

Anne olarak; sanırım bizler anne olarak birçok şeyi öğreniyoruz. Neyi nasıl yapacağımızı bize direkt olarak söyleyen olmadı. O, bir çocuğa verebileceği en güzel sevgiyi bana verdi. Fakat şunu düşünüyorum, onun müziği ile yarışıyordum. Müzik onun ilk aşkıydı ve ben dünyaya geldiğimde, sanki artık o yoktu ve ben kazanmıştım. O elinden geleni yapmıştı.

Fotoğraflar ekim 2018 konserinde Leyla-Diana tarafından çekilmiştir.

"Ama annem çok içerdi biliyorsunuz"

Leyla-Diana: Yıllar evvel bir röportajinızda annenize şoförlük ettiğinizi okudum. Daha 12 yaşındaymışsınız nasıl oldu bu?

Lisa Simone: Evet.. 12 yaşındaydım ama şoför değildim tabii ki. 11 yaşımda araba kullanmayı öğrenmiştim. Her türlü araba kullanmayı. O zamanlar Afrika`da Monrovia Liberya`da annemle beraber yaşıyorduk. Zor günler geçiriyorduk ve yine öyle bir gündü. Bütün eşyalarımı alıp o kocaman arabaya attığım gibi uzaklaştım oradan. Cadillac diyorduk o arabalara. Pontiac Catalina`ydı. Benim bir ailem vardı yani annemle birlikte yaşamadan önce. O gün peşimden gelip, bana yardımcı olacağına söz verdi ve eve döndük. Ama annem çok içerdi biliyorsunuz. Babamdan ayrı yaşıyorduk. Annemin menajeriydi de. Yalvardım tekrar bir arada yaşamaları için. Düşününce, hem iş hayatınızın hem de özel hayatınızın bir arada olması çok da kolay değildi sanırım. Bu durum hepimizi sarstı. Sonrasında güçlenip, tek başına ebeveyn oldu ve iş dünyasını da kendisi yönetmeye başladı. Bu hikâye de böyle neticelendi.

Leyla-Diana: 2014 yılında çıkarttığınız “All is Well” gerçekten her şey yolunda mıydı?

Lisa Simone: Yani her zaman, her zaman iyi ve yolunda. Ben bu şarkıyı yazdığımda hayatımda çok zor bir dönemdi. Ne yapacağımı bilmiyordum. Çok mutsuzdum. Yaptığım şeyi yapmaya devam etmek istemediğimi biliyordum. Ama başka ne yapacağımı bilmiyordum. Ve bir saat kadar ağladım. Ormanda arabamda oturuyordum. Yaklaşık bir saatliğine ağladım.

Ve ağlamayı bitirdiğimde hâlâ çok iyiydim. Kapım açıktı, bilmiyorum, “sincap, bir sincap gibi” dedim. Altımdan çıktı. Orada olduğumu bilmiyordu. Tüm gözyaşlarından sonra nasıl ve hâlâ sessiz ve sakindi. Ve iki dakika kadar onu izledim. Beni hiç farketmedi sanki. Sonra dedim. Hayır Tanrım! Ve bu şarkıyı yazmaya başladım. ‘All is well’ (her şey yolunda) Gözyaşlarım durmayınca ben de yazmaya başladım. Bir öne bir arkaya sallanıyordum. Bittiğinde her şey ruhumla yolunda olacak. Bak bitti işte ! ve sabahın dördünde kızımın piyanosunun başına oturup akorları çalmıştım. Bu yüzden hâlâ en sevdiğim şarkılardan biri olmaya devam ediyor.

"İsmim çok fazla acıyla ilişkiliydi"

Leyla-Diana: 2016 yılında çıkarttığınız ‘My World’ hakkında biraz konuşalım mı? Bu albümde kendi besteleriniz var sanırım. Kendi dünyanızda neler gizliydi?

Lisa Simone: Evet, benim dünyamda hepimiz gülümseriz. Hepimiz eşitiz ve birlikte birçok şey yapabiliriz. Benim dünyam bana, kim olduğumdan kaçamayacağımı anladığım zamanı hatırlatıyor. Annem ağrılar yüzünden ölmeden önce bazı şeylerden kaçtım. Öldükten sonra 10 yıl ismimi hiç kullanmadım. İsmim çok fazla acıyla ilişkiliydi, ben de her zaman, Nina öldüğünde Lisa`nın olduğunu söyledim. Annem ölmeden önce mirasımdan kaçamayacağımı anladım. Geri dönüp yüzleşmek zorunda olduğumu fark ettim ve yüzleştim de. Yüzleşebilmek için de onu bir eğitime tabi tuttum. Bu eğitim kızını ne kadar sevdiği ile âlâkalıydı. Bunu ona hiç söylemedim ama ben biliyordum. Kötü bir gün geçirdiğinde, kendini daha iyi hissettiği bir zamanda, bütün bunların hepsini ona söylemem gerekiyordu. Ve beni gerçekten kötü hissettirdiğinde bunu bilmesine izin verdim. Annene söylemen gerek acı verdiğini. Annen seni sever ve acı verdiğini bildiğinde bunu yapmaya devam eder mi? Böyle bir mantık kurdum. Yaptığında da bunu yapmaya devam ettiğini söyledim, böylece nerede durduğumuzu anladım. Kendi dünyamda, onun dünyasında nasıl yaşadığımı öğrendim.

"O öldüğünde ilişkimiz gelmiş geçmiş en iyi ilişkilerdendi"

Onların dünyasında yaşıyoruz. Büyürken biz, onlar bize bir şeyler öğretmeye kalktıklarında artık çocuk olmadığımızı bilmeleri gerekiyor.

İşte böyle sayın Nina Simone, senin dünyanda iyiz ama her zaman iyi hissetmedik. Bu da eğitimin bir parçasıydı ama işe yaradı. O öldüğünde ilişkimiz gelmiş geçmiş en iyi ilişkilerdendi.

Leyla-Diana: Türk müziği ya da cazı hakkında düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Lisa Simone: Şu anda bir bebek gibiyim, pek fazla bir bilgim yok. Bana lütfen önerebileceğiniz müzisyenler varsa onları dinleyebilirim ve bir dahaki gelişimde üzerinde konuşuruz.

Lisa soruyor bu defa: Peki bu akşamki konserime geliyor musunuz? Bana konser sonrası düncelerinizi ve şovum hakkında ne düşündüğünüzü söylemenizi isterim.

Tabii ki benim de cevabım, şov harikaydı. Öylesine insancıl, dinleyicisiyle bütünleşen ve bize güzel enerjisini geçiren bir konserdi ki. Nerdeyse, salondaki tüm dinleyicilerle tek tek tokalaştı. Yine gelmesini diliyoruz, istiyoruz.

Leyla-Diana

Cazkolik.com / 24 Aralık 2018, Pazartesi


Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Leyla-Diana Röportajı : Nina Simone`un kızı Lisa diyor ki; "Dünyanın geri kalanının Nina`yı tasavvur etmesi çok zor!"
Yeni yıla doğru son caz konserleri... Caz standartları ve latin şarkıların sıcak sesi Sacha Boutros konserine davetlisiniz!!!
Cazkolik Best of 2018 yayında: Caz yazarları, eleştirmen ve radyo programcıları yılın en iyi albümlerini ve konserlerini belirledi.
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Özel Dosya: Caz piyanisti Ülkem Özsezen kendi çalışması öncesi Türk cazına dair önemli bir sorunun cevabını arıyor... » Cazın yaşayan efsanesi Pharoah Sanders hayatına dair öyle şeyler anlatıyor ki, inadına caz, inadına hayat diyesi geliyor insanın! » Leyla-Diana Röportajı : Nina Simone`un kızı Lisa diyor ki; "Dünyanın geri kalanının Nina`yı tasavvur etmesi çok zor!" » 28. Akbank Caz Festivali Özel: Hayatın kırılgan yanlarını anlatan adam Avishai Cohen son albümüyle festivale geliyor. » Yusuf Biton Yazdı: Dünyanın en iyi cazcılarıyla bir hafta boyunca lüks bir gemide gece gündüz beraber olduğunuzu düşünün. » Yiğit Köseoğlu Yazdı: sınır tanımayan cazcıların festivali; Kavkaz Caz Festivali`ne dair izlenimler, notlar ve fotoğraflar yayında. » 25. İstanbul Caz Festivali Özel: Festivalde üst düzey caz performanslarını usta isimlerin yeni albümünden dinleyeceğiz. » Zorlu PSM Caz Festivali Özel: Yakın dönem caz tarihi efsanesi Miroslav Vitous ile konseri öncesi Nazlı Toprak konuştu. » 20. yüzyıl bir büyük sanatçısını daha kaybetti. Sinema yönetmeni Milos Forman`da müziğin etkisi ya da Forman`ın müziğe etkisi. » Baharda aşk başkadır... Baharda herşey başkadır, caz da başkadır ve bu yüzden baharı müjdeleyen 10 caz şarkısını derledik ama kimi mutsuz. » Caz çağının önde gelen ismi, oyun ve roman yazarı James Baldwin`in 1960`larda İstanbul`da geçirdiği on yılın hikayesi. » Özel Haber: Türkiye`nin ilk caz festivali hangisi? Kaynaklar bizi 18-30 Mayıs 1982 Beyoğlu Dünya ve Fitaş sinemalarına geri götürüyor. » 24. İzmir Avrupa Caz Festivali 1-18 Mart arası Amerikalı starlar olmadan iyi caz konserleri dinlemenin formülünü verecek. » Caz müziğinin ve müzisyenin dinle ilişkisi? Dr. Jason Bivins nerdeyse hiç dokunulmamış ağır bir taşı yerinden kaldırdı. » Aynı anda iki şehri kapsayan Türkiye`nin yeni caz festivali XJAZZ Festival Berlin ve İstanbul`un ortak çabasının ürünü. » Caz Şubatı`ı konserlerinde caz tarihinin yaşayan efsanelerinden, 89 yaşındaki dev bir isim Lee Konitz`i izleyeceğiz. » Yılın ilk caz festivali Uluslararası Bursa Nilüfer Caz Tatili Festivali 29 Ocak akşamı başlıyor. » Akbank Sanat yeni yılın ilk etkinliğine başlıyor; Akbank Sanat Gitar Günleri`nde yerli & yabancı ustaları izleyeceğiz. » 19. Ankara Caz Festivali Özel: Festival vokal cazın önde gelen isimlerini Ankaralı cazseverlerle buluşturacak. » İş Sanat 2015-16 sezonunda sahnesinde cazın her biri ayrı özelliklere sahip büyük sanatçılarını ağırlayacak. » Son dönem yayınlanan yerli caz albümlerinde "İstanbul" ile ilgili besteler. » Dünyanın en köklü caz festivallerinden Newport Caz Festivali`ni yerinde izleyen Firuz Soyuer notlarını ve fotoğraflarını Cazkolik için derledi. » 22. İstanbul Caz Festivali Özel: European Jazz Club konserleri cazda farklı kültürlerve coğrafyalardan sanatçıları buluşturan derinlikli kesişim kümeleri yaratıyor. » Yeni sezonda Salon`un caz konserleri haritasını hazırladık. » Mayısta gerçekleşen New York Jazz Expo seminer ve konserlerini yerinde izleyen arkadaşımız Emine Dursun notlarını ve izlenimlerini Cazkolik için kaleme aldı. » Sketches of Ethiopia: Etiyopya`dan Batı Afrika`ya bir caz köprüsü; Mulatu Astatke. » Albüm söyleşileri & Caz Üzerine Konuşmalar serisinin ilk konuğu Eleven Short Stories albümüyle ülkemiz caz ve modern müziğin en dikkat çeken çalışmalarına imza atan isimlerden Erdem Helvacıoğlu. » 19. İstanbul Caz Festivali Özel "Festival Gazetesi" yayında... Efendim, mesele şu, istiyoruz ki 19. İstanbul Caz Festivali`ne kadar okurlarımızı festivale katılacak sanatçılarla ilgili güncel en son haberlerle bilgilendirelim ve bu haberleri bir yerde "Festival Gazetesi" adı altında toplayalım. İçinde bol bilgi de olsun, tatlı dedikodular da. » Jazz Times dergisi, Ocak 2011`de düzenlenen ECS (Consumer Electronics Show) fuarında cazseverleri, hatta odyofilleri mutlu edecek pek çok güzel haberi derledi... » Yeniden hayat bulan albümler... » Lester Young iki önemli albümünün orijinal baskılarıyla koleksiyonerleri adeta tahrik ediyor.
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp