Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Arka Oda Toplantıları: İstanbul İlhamı

Mekan: İstanbul Araştırmaları Enstitüsü
Tarihi: 21 Şubat.2019
Saat: 18:30
Etkinlik Bilgisi : İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün, İstanbul kentine yönelik bilimsel çalışmaları tarihseverlerle buluşturduğu “Arka Oda Toplantıları”, Merih Akoğul’un gerçekleştireceği “İstanbul İlhamı” ile devam ediyor. Toplantıda, yüzyıllar boyunca sanatçıları güçlü bir biçimde etkileyen İstanbul’un müzikleri ele alınacak. Konuşmada Akoğul, İstanbul’un dönem ve koşullara göre değişen müziklerini mercek altına alacak. Akoğul ayrıca, besteci ve müzisyenlerle ilgili bilgi ve anekdotları, sosyal yaşam ve o günün dinamikleri üzerinden katılımcılarla paylaşacak; bu şehirde ya da bu şehir için yapılmış farklı tür müziklerden örnekler dinletecek. Derya Türkan moderatörlüğünde gerçekleştirilen “İstanbul İlhamı” başlıklı sunum, 21 Şubat Perşembe günü, saat 18.30’da İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde ücretsiz izlenebilir. Etkinlik ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır, yerler sınırlıdır.


Kerem Görsev feat. Allan Harris

Mekan: Zorlu PSM, Touché Caz Klübü (Rez: 0 212 924 0128)
Tarihi: 21 Şubat.2019
Saat:
Etkinlik Bilgisi : Eski dost Allan Harris yeniden İstanbul`da. Şehrin en yeni, en ilham veren kulübü olmayı hedefleyen Touché, cazseverlerin de favori adresi olmaya aday... Türkiye’nin önde gelen caz müzisyenlerinden Kerem Görsev, triosuyla Amerika’nın en güçlü vokallerinden Alan Harris ile birlikte 20, 21, 22 ve 23 Şubat’ta Touché’nin konuğu olacak. Ekinlinlikler satışa çıktıkça biletler, 0212 924 01 28 telefon numarasından, Zorlu PSM gişelerinden, touche@zorlupsm.com, www.zorlupsm.com ve www.biletix.com adresleri üzerinden temin edilebiliyor, rezervasyon yapılabiliyor.


 
Sevin Okyay

Sevin Okyay`ın kaleminden geçen haftanın Chick Corea & Gary Burton ikilisiyle, bu haftanın Ralph Towner & Paolo Fresu ikilisinin verdikleri / verecekleri konserler...

 5853 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Dinlediğiniz müzik Ralph Towner ile Paolo Fresu`nun 2009 tarihli albümleri "Chiaroscuro"dan alınan "Wistful Thinking"dir.


Corea, Burton’ı takdim eder

Onlar, uzun zamandır birlikte çalan, kayıt yapan iki meslekdaş, arkadaş. Chick Corea ile Gary Burton, Cemal Reşit Rey sahnesinde de her yerdeki gibi rahattılar, uzun zamandır birbirini tanıyan iki müzisyenin rahatlığıyla çaldılar. Corea, bu konserin yakında yapmayı planladıkları albüm için ‘deneme’ niteliğinde olduğunu söyledi. Biraz eskilerden çaldılar, biraz yenilerden. Standartlar, yıllar önce icra ettikleri parçalar, Corea besteleri. Büyük Stan Getz’in orkestrasını da, farklı dönemlerde oradayken ikisinin de çaldığı bir parçayla andılar. Sonra sıra Bebop’a geldi, ne de olsa ikisi de müzik olarak Bebop’la büyümüş.

Burton, Corea’nın bestesi “Mozart Goes Dancing”i anons etti. Mozart-Corea-Mozart.... nasıl oluyor? İşte böyle bir şey. Corea da Bud Powell’ı anlattı. İlk onu dinleyişini hatırlıyor. Biraz karışık, biraz zor gelmiş. Öyledir Powell. Sonradan hayranı olan Corea da, “Bud Powell” bestesiyle ona saygılarını sundu. Dave Brubeck’ten, Dizzy Gillespie’den çaldılar. Hiç aksamayan, ustaişi bir konserdi. Herkes memnun kaldı.

Ama beklentiler tam olarak karşılandı mı derseniz, bizim açımızdan ‘evet’ desek de, sırf Corea dinlemek için gelenler memnun ayrıldı mı, bilemeyiz. Çünkü konserde daha çok “Chick Corea Presents Gary Burton” havası vardı. Sanki Corea bize Burton’ı takdim ediyordu. Gary Burton’ın vibrafonunun sesi her pozisyonda Corea’nın piyanosunu bastırdı. O daha çok solo yaptı. Kimine göre, bunu kendileri istemişti. Hatta Burton’ın enstrümanının volümünün daha yüksek tutulması bile onların talimatları gereği yapılmıştı.

Bilemiyoruz, rivayet muhtelif. Ama gerçekten de Burton’ın vibrafonu sık sık ön plana geçiyordu. Chick Corea böyle bir şeyi istemiş olabilir mi? Onu da bilemeyiz, kendisi ne de olsa birkaç yıl önce Lütfi Kırdar’daki konserde Gonzalo Rubalcaba’nın başını, sanki “işte yetenekli bir kardeşimiz,” dercesine şefkatle okşamasına ramak kalan kişidir. Üstelik de bu kasıtlı-kasıtsız volüm sorunu, gerçekten de ikincil bir sorundu. Merak işte! Yoksa konserden çok memnun kaldık. İki yerine dört tokmak kullanımıyla, vibrafonda bir yenilikçi olarak bilinen Burton da füzyon cazın öncülerinden, kendinden sonrakilere örnek olmuş bir ustadır. Onu dinlemek bizi her zaman mutlu eder.

Towner ile Fresu

Barton’ın düetleri popüler hale getiren biri olduğunu da hatırlatalım. Çünkü Salı akşamı da bizi ikili bir konser bekliyor. Gitarda Ralph Towner ile trompette Paolo Fresu, Salon’da sahneye çıkacak.

Ralph Towner deyince şöyle bir durmakta fayda var. Kendisi, New York müzik âleminin en seçkin simalarından, hatta demirbaşlarındandır. Müziği seven, tanrı vergisi yetenek sahibi, yenilikçi bir müzisyendir. Hep de öyle kalmıştır. Ama bütün bunlar bir yana Ralph Towner Oregon’un esas bestecisi, gitaristi ve klavyecisidir. Gerçi pek çok büyük müzisyenle de birlikte çalıştı (ki, aralarında Gary Burton da vardır) ama, vaktiyle Oregon bir yana, dünya bir yana durumundaydık. Hatta uzun yıllar önce buraya geldiklerinde sanırım bileğimi burkup gidememiştim de günlerce hicran yapmıştım. Müzikle içiçe bir ailenin, piyano öğretmeni bir anne ile trompetçi bir babanın çocuğu olan Towner, basçı Glen Moore’la ta 1960’ta, Oregon Üniversitesindeyken tanışmıştı. 1986’da New York’a taşınınca da, Paul Winter Consort üzerinden, Oregon denen müziksel kimyanın yaratılmasına katkıda bulundu. Ona ilk 12-telli gitarını veren de, Paul Winter’ın kendisidir. Towner, ’12-telli gitar’ ile kendi adını tek ve aynı hale getirmiştir. Moore, Paul McCandless ve Collin Walcott ile birlikte, Oregon’u ölümsüz hale getirmişlerdir. Ama, dedik ya, Towner bu uzun ömürlü grupla yetinmedi, cazın devleriyle birlikte çalıştı. Teknolojiden yararlanmayı da ihmal etmedi. Hem solo olarak, hem Oregon ortaklığı içinde, pek çok değişimden, dönüşümden geçti.

Paolo Fresu’ya gelince, ona neredeyse çocuğumuz gözüyle bakıyoruz. Albümlerini keşfettiğimizden biraz sonra (evet, biraz gecikmişiz), Arkeoloji Müzesi sahnesine çıkmıştı bile. Hem de, çok sevdiğim Carla Bley ve aynı derecede hayran olduğum arkadaşı-eşi bas üstadı Steve Swallow, davulda Billy Drummond, tenor saksta Andy Sheppard ile birlikte. Çünkü Fresu dışındakilerin Lost Chords’u, Paolo Fresu’yu bulmuştu. Bley ile Swallow önce Lost Chords’da ikiliydiler. Sonra Sheppard’ın katılımıyla üçlü, big band davulcusu Drummond da gelince dörtlü olmuşlardı. Son yol arkadaşları da Paolo Fresu oldu. “Lost Chords Find Paolo Fresu”, göz kamaştırıcı bir projeydi, tıpkı albümü gibi.

Bir de keşif meselesi var. Rivayete göre Fresu’yu keşfeden kişi, ilk kez yıllar, yıllar önceki BİLSAK Caz Festivali’nde Dino Saluzzi ile, geçen yıl da İKSV Salon’da İmer Demirer ile birlikte dinlediğimiz büyük usta Enrico Rava’ymış. 1980’lerin başında Fresu, Siena’daki Yaz Caz Seminerleri’ne katılmış, ve yeteneği, tekniği, yaratıcılığıyla Rava’yı hayran bırakmış. Hatta Rava/Fresu imzasıyla, “Shades of Chet” diye çok güzel bir albümleri de vardır. Fresu’nun 130’a yakın albümü var, pek çok cazcıyla işbirliği yaptı. Kendi beşlisinin yanısıra, basta Furio di Castri ve piyano ve akordeonda Antonello Salis ile de bir üçlüsü var. Avrupalı dörtlüsünde de, İstanbul’a da gelen Fransız-Vietnamlı gitarist Nguyên Lê ile çalışmıştı.

Buyurun, dinleyin ve unutmayın ki, Ralph Towner`ın iki bestesi, Apollo astoronotları tarafından uzaya götürülmüş ve adları (Icarus ile Ghost Beads) Ay’daki iki kratere verilmişti.

Sevin Okyay
05 Nisan 2011, Salı
Cazkolik.com

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» [Sevin Okyay Arşivi] Miles`ın ruhuna yazılan film müziği. » [Sevin Okyay Arşivi] İzmir`e dair caz anılarından "Out Louder" albümüne. » [Sevin Okyay Arşivi] 20 öncü yıl » [Sevin Okyay Arşivi] Akbank 6. Uluslararası Caz Festivali: Lurie, İbrahim, Surman ve diğerleri... » İş Sanat`ta izleyeceğimiz Gonzalo Rubalcaba günümüzün en iyi piyanistlerinden ama kendi kültürünün de temsilcisi » Geçen yıl da, bu yıl da Grammy`leri evine götüren John Scofield`ın sırları. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel: Festivalin en etkileyici gruplarından biri. » 22. İstanbul Caz Festivali Özel: James Blood Ulmer`ı duyunca içimden sessiz bir çığlık yükseldi; » "Birazcık dolaşsam, simit yesem" Cazın beş büyük yenilikçisinden biri Ornette Coleman ve anılar... » 21. İstanbul Caz Festivali Özel : Caz İçin Tuhaf Bir Yer`de ışığın çocuklarını bahçeye buyur ettik... » İsveçli kalbim, Rus ruhum... » Düşlerinden vazgeçmeyen adam; Wadada Leo Smith. » Dünyanın dört bir yanından taşıdığı seslerle yeni bir dil yaratan adam Stephan Micus`un stili caz ötesi. Salon`da izleyeceğimiz Micus`u Sevin Okyay yazdı. » John Scofield Uberjam Band 2013 İKSV Salon konseri yazısı. » "Mare Nostrum" yani "Bizim Deniz"... Sevin Okyay gruba dair Nazım Hikmet, Tunçel Kurtiz, Enrico Rava, eski yolculuklar, yeni konserler... Geçmişten bugüne her detayı anlatıyor. » İstanbul Caz Festivali`nin bu yıl ki özel projesi Esbjörn Svensson`u anma konserini Sevin Okyay kaleme aldı. » 20. İstanbul Caz Festivali Özel: Bob James ve David Sanborn 27 yıl sonra yeniden birarada. » Mulgrew Miller`ın genç yaşta ölümü cazseverler arasında büyük bir üzüntüye yol açtı. Bu haberi tatsız bir şaka sananlardan biri de Sevin Okyay. Hemen eline kalemi aldı ve Cazkolik okuru için yazdı: » Sevin Okyay bu akşam (28 Şubat) Babylon`da konser verecek Hollandalı caz piyanisti Michiel Borstlap`ı yazdı... Ödüllü sanatçı ile ilgili anekdotlar ve notlar yayında... » Sevin Okyay dün vefat haberi gelen, yakın dostu, hocalar hocası, 5 binden fazla müzisyenle çalışmış bir müzik ustası Lawrence Butch Morris`i yazdı. » İstanbul seması altında daha önce Lars Danielsson ve Ulf Wakenius`u canlı sahnede izlemiş miydik? Galiba hayır! Ama işte bu akşam İskandinav cazının iki önemli ustasını aynı sahnede izleme şansımız var. Ve onları Sevin Okyay gibi bir usta kalemin elinden okumak da öyle... » Bir efsane sahnede! Adını Nick Cave ile birlikte andığımız bir efsane Blixa Bargeld 30 Kasım ve 1 Aralıkda Borusan`da... Efsaneyi Cazkolik okurları için Sevin Okyay yazdı... » Kasım ayının en güçlü projelerinden David Murray Big Band & Macy Gray`i Sevin Okyay yazdı. » `Braxton sahiden de cazın son dahisi olabilir` diyen Sevin Okyay, 17 yıl aradan sonra yeniden İstanbul`a gelecek Anthony Braxton`ı yazdı. » 22. Akbank Caz Festivali`nin konseri merakla beklenen zen-funk grubu Nik Bartsch`s Ronin`i Sevin Okyay kaleme aldı. » Yıllardır bir kez daha gelmesi beklenen Keith Jarrett ve üçlüsü nihayet bu akşam festivalde cazseverlerle buluşuyor. Büyük sanatçıyı Sevin Okyay özel olarak kaleme aldı. » "Üç konserli muhteşem gece"; "Caz İçin Tuhaf bir Yer" neden tuhaf bir yer? Sevin Okyay bu gece izleyeceğimiz müzisyenleri yazdı... » Sevin Okyay bu akşam (12 Temmuz) Arkeoloji Müzesi bahçesinde konseri olan Lars Danielsson`u yazdı: Danielsson Sihirli Bahçede... » Günlerdir meraklıları bu akşamki Stephan Micus konserini bekliyor. Sanatçı hakkında son noktayı koyan yazı ise ustamız Sevin Okyay`dan geldi: » Sevin Okyay, Brad Mehldau`yu yazdı; "Monk espasları, Bach fügleri, bazen bir kalipso karışımı" » "Havada Bir Şeyler Var"... Jan Garbarek iki konser için İstanbul`da... Biletleri konser öncesi biten dünya cazının bu çok önemli ismini Sevin Okyay Cazkolik okurları için kaleme aldı. » Sevin Okyay, Branford Marsalis ve Joshua Redman`ı yazdı: "Müsaitseniz, oğlum uğrayacak..." » Sevin Okyay`dan popüler caz gündeminin üç önemli aktörü olan isimler için kaleme aldığı harika yazısı yayında; Sam Rivers ve George Garzone - Can Kozlu... » "Afrika`dan Arjantin`e yol gider..." 11 Temmuz Pazartesi gecesi 18. İstanbul Caz Festivali kapsamında konser veren Raul Midón ve Richard Bona`yı Sevin Okyay`ın kaleminden okuyun. » Brad Mehldau; "Live in Marciac"... Piyanistler arasından bir genç usta... Sevin Okyay`dan bir albüm yazısı... Yaşayan en etkileyici caz piyanistlerinden Brad Mehldau`nun son albümü Sevin Okyay`ın kaleminde. » Üç günde dünyanın en iyi caz piyanistlerinden dördünü dinlemek!.. » Bu sezon yolu İstanbul`a üçüncü kez düşen piyanist Terrasson bu kez yeni albümü "Push"u seslendirecek. » Sevin Okyay 13-14 Mayısta İstanbul Jazz Center`ın "Early Summer Jazz Fest" adı altında düzenlediği caz günlerinde sahne alacak olan basın büyük starı Victor Wooten`ı yazdı. » Sevin Okyay yeni yazısında `eski dostu` Lawrence Butch Morris`i anlatıyor... » Sevin Okyay `Latin Müziğinin Güneşi` Eddie Palmieri`yi anlatıyor. » Geçen haftanın Corea & Burton ikilisiyle, bu haftanın Towner & Fresu ikilisi Sevin Okyay`ın kaleminde. » Sevin Okyay`ın yeni yazısında aynı haftanın iki büyük ismi buluştu... » Sevin Okyay Cazkolik için yazdı; Love Trio, bir de Arto
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp

Advertisement