Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Arka Oda Toplantıları: İstanbul İlhamı

Mekan: İstanbul Araştırmaları Enstitüsü
Tarihi: 21 Şubat.2019
Saat: 18:30
Etkinlik Bilgisi : İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün, İstanbul kentine yönelik bilimsel çalışmaları tarihseverlerle buluşturduğu “Arka Oda Toplantıları”, Merih Akoğul’un gerçekleştireceği “İstanbul İlhamı” ile devam ediyor. Toplantıda, yüzyıllar boyunca sanatçıları güçlü bir biçimde etkileyen İstanbul’un müzikleri ele alınacak. Konuşmada Akoğul, İstanbul’un dönem ve koşullara göre değişen müziklerini mercek altına alacak. Akoğul ayrıca, besteci ve müzisyenlerle ilgili bilgi ve anekdotları, sosyal yaşam ve o günün dinamikleri üzerinden katılımcılarla paylaşacak; bu şehirde ya da bu şehir için yapılmış farklı tür müziklerden örnekler dinletecek. Derya Türkan moderatörlüğünde gerçekleştirilen “İstanbul İlhamı” başlıklı sunum, 21 Şubat Perşembe günü, saat 18.30’da İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde ücretsiz izlenebilir. Etkinlik ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır, yerler sınırlıdır.


Kerem Görsev feat. Allan Harris

Mekan: Zorlu PSM, Touché Caz Klübü (Rez: 0 212 924 0128)
Tarihi: 21 Şubat.2019
Saat:
Etkinlik Bilgisi : Eski dost Allan Harris yeniden İstanbul`da. Şehrin en yeni, en ilham veren kulübü olmayı hedefleyen Touché, cazseverlerin de favori adresi olmaya aday... Türkiye’nin önde gelen caz müzisyenlerinden Kerem Görsev, triosuyla Amerika’nın en güçlü vokallerinden Alan Harris ile birlikte 20, 21, 22 ve 23 Şubat’ta Touché’nin konuğu olacak. Ekinlinlikler satışa çıktıkça biletler, 0212 924 01 28 telefon numarasından, Zorlu PSM gişelerinden, touche@zorlupsm.com, www.zorlupsm.com ve www.biletix.com adresleri üzerinden temin edilebiliyor, rezervasyon yapılabiliyor.


 
Sevin Okyay

Sevin Okyay 13-14 Mayısta İstanbul Jazz Center`ın "Early Summer Jazz Fest" adı altında düzenlediği caz günlerinde sahne alacak olan basın büyük starı Victor Wooten`ı yazdı.

 8217 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Dinlediğiniz müzik Victor Wooten`ın içinde bulunduğumuz yıl yayınlanan son albümü "A Show of Hands"den seçtiğimiz "U Can`t Hold No Groove" isimli çalışmasıdır. (Bu albüm ilk olarak 1996 yılında yayınlanmış, aradan geçen 15 yılın ardından digital olarak yeniden ele alınan albüme bonus tracklerde eklenerek adeta yeni bir albüm haline getirilmiştir.)


Wooten biraz daha eşsiz.

İki yıl önce, onu nihayet burada ‘live’ dinleme şansına erişmiştik. Başta kampları ve dersleri olmak üzere çeşitli mazeretlerle Uluslararası İstanbul Caz Festivali’nin davetlerini geri çeviriyordu. Sonunda ortak bir albümün turnesine çıkmayı kabul etmiş. O sayede de Tom Waits imkânsızlığına bürünmeden, aşağı yukarı Nick Cave kadar bir zorluk yarattıktan sonra geldi. Şimdi de, bu yıl çok iyi cazcılar getirmiş olan Aytek Şermet’in İstanbul Jazz Center’ında onu yeniden dinleme şansına sahip olacağız, ne mutlu bize!

SMV konseri, hatırlarsınız: Stanley Clarke, Marcus Miller, Victor Wooten. Açıkhava Tiyatrosu ağzına kadar dolmuştu, böylece hiç de küçümsenmeyecek sayıda bassever olduğunu gördük. SMV konseri, Açıkhava’nın tarihindeki en iyi konserlerden biriydi. Stanley Clarke da, Marcus Miller da yabancımız değil, onları daha önce de İstanbul’da izleme şansına kavuşmuştuk. İkisini de, özellikle ruhsuz Legends konserinin ruhu, yüzakı, enerjisi sınır tanımayan Miller’i çok severim. Onu, müzikteki yeri açısından biraz Quincy Jones’a benzetiyorum. Ama kendisi, üstadı Miles’ın yolundan gitmeyi tercih ediyor. Bu Temmuz’da da, Uluslararası İstanbul Caz Festivali’nin “Tribute to Miles” konserinde Herbie Hancock ve Wayne Shorter’le birlikte sahne alacak. Zaten projenin müzik direktörü de o. Miller’a karşı aşk derecesinde bir hayranlığım var. Maymuna çevirdiği bas gitarın yanısıra bas klarnet ve tenor saks da çalıyor.

Stanley Clarke ise bas gibi kontrbasta da usta. Zaten uzun boyuyla kontrbasın denk düştüğü cazcılardan. Bu enstrümanın onu bir keman hafifliği ve rahatlığıyla taşıyan Charlie Mingus’a (Mingus Fingus) fevkalade yakıştığını düşünürüm hep. Clarke’a da yakışıyor. Kendisi, bas gitar ile kontrbas arasında bir tercihte bulunamıyor ama, kontrbas müziğe başladığı enstrüman olduğu için gönlüne biraz daha yakınmış. Yanlış hatırlamıyorsam, onu ilk kez gene Açıkhava’da George Duke ile bir konser verdiğinde izlemiştik. Kalender ve mütevazı sanatçılar olarak (Clarke gerçekten de öyledir), sahneyi orkestra önündeki taşlara (hayli gazetecinin böbrek sorunları yaşamasına neden olan, buna karşılık pek sevdiğimz Ork.Taş. davetiyeleri buraya çıkardı) bağlayan köprüden geçip gelsinler diye seyircileri davet etmişlerdi. ismi lazım değil, oradaki bir görevli arkadaşımız, köprüden geçmeye çalışanları bellerinden tutup gerisin geri çekmiş, sanatçıları da hayretler içinde bırakmıştı.

Sonuç olarak, ikisini de heyecanla bekliyorduk. Ama gerçek heyecanımızın hedefi, Festival’in bir daha önce türlü İstanbul’a getiremediği Wooten’dı. Onun geleceği belli olunca kendi hesabıma benim elim ayağım kesildi. Bir süredir ihmal ettiğim Wooten dolaşmalarına başladım. Gigler, parçalar, dersler... Victor Wouten, düpedüz bir efsanedir. Ben şahsen (Miller ve Clarke’a saygım baki olsa da) o akşamki kalabalığı büyük ölçüde basseverler ve Wooten hayranlarına borçlu olduğumuzu düşünüyorum. Herhalde, söylenen her şeyi gerçekten yapıp yapmadığını da merak ediyorlardı. Çünkü Wooten, hem hayran olunan, hem nefret edilen bir müzisyen. Nefret edenler de genellikle onun çaldığı enstrümana gönül vermiş olanların bazıları. Gerçi hayranların en tutkunları da onlar, bir sevgi-nefret ilişkisi. Yaptığı şeyleri yapamayınca, doğal olarak “O da yapamıyordur,” diye düşünüyorlar ama heyhat! İnternet, bildiğiniz gibi, sadece yazıdan ibaret bir yer değil. Victor Wouten’ın neyi yapıp neyi yapamadığını da YouTube’daki, Daily Motion’daki, daha kim bilir nerelerdeki videolarda izleyebiliyorsunuz.

İzliyor ve aynı enstrümanı çalan biriyseniz eğer, büyük ihtimalle ondan, pek çok kişinin benimsediği şekilde söz etmeye başlıyorsunuz: Victor f...ng Wooten. Hatta fiziki özellikleriyle de alay ediyor, şişko, cüce, tavşan dişli, vs. diyorlar. Olsun varsın! Victor Wouten, kısa boyu, tombul bedeni, arkadan açılmaya başlamış saçları ve sincap dişleriyle mucizeler yaratıyor. Herhangi bir fiziki özelliğine dikkat edebileceğinizi sanmıyorum. Bir virtüoz, bir hoca, işine gönülden bağlı bir müzisyen o. Çalıyor ve gidiyor, doğal bir tevazu gösteriyor. Şımarık da değil, şöhret meraklısı da. İJC’da nispeten yakın plandan göreceğimiz için, kim bilir diyoruz, belki konuşabiliriz de. Açıkçası, hayranlığımız sınır tanımıyor, onu ikinci kez sahnede gözlerimizle görüp dinleyeceğimiz için son derece mutluyuz. Bu arada, Wooten Woods Retreat’teki eğitim kampında Türkiye’den de bir basçı ya da basçılar olduğu rivayeti de ne doğrulandı, ne yalanlandı.

Tekrar konsere dönecek olursak, herkes ayağa kalkıp alkışladı, tempo tuttu, dans etti. Müzisyenler de kalabalık ve coşkulu seyirciden memnun kaldı. Doğrusu böyle konserlere sık sık rastlanmıyor. Bir de, sonuçta anlamıştık ki, karşımızda üç eşsiz basçı var ama Wooten biraz daha eşsiz. Victor Wooten 13 ve 14 Mayıs’ta İJC’da. Davulda ona, JD. ‘The Groove Regulator” Blair refakat edecek. Çok uyuşan ikili, bize `2 Minds - 1 Groove` projelerini sunacaklar. Daha iyisi can sağlığı!

Sevin Okyay
09 Mayıs 2011, Pazartesi
Cazkolik.com

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» [Sevin Okyay Arşivi] Miles`ın ruhuna yazılan film müziği. » [Sevin Okyay Arşivi] İzmir`e dair caz anılarından "Out Louder" albümüne. » [Sevin Okyay Arşivi] 20 öncü yıl » [Sevin Okyay Arşivi] Akbank 6. Uluslararası Caz Festivali: Lurie, İbrahim, Surman ve diğerleri... » İş Sanat`ta izleyeceğimiz Gonzalo Rubalcaba günümüzün en iyi piyanistlerinden ama kendi kültürünün de temsilcisi » Geçen yıl da, bu yıl da Grammy`leri evine götüren John Scofield`ın sırları. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel: Festivalin en etkileyici gruplarından biri. » 22. İstanbul Caz Festivali Özel: James Blood Ulmer`ı duyunca içimden sessiz bir çığlık yükseldi; » "Birazcık dolaşsam, simit yesem" Cazın beş büyük yenilikçisinden biri Ornette Coleman ve anılar... » 21. İstanbul Caz Festivali Özel : Caz İçin Tuhaf Bir Yer`de ışığın çocuklarını bahçeye buyur ettik... » İsveçli kalbim, Rus ruhum... » Düşlerinden vazgeçmeyen adam; Wadada Leo Smith. » Dünyanın dört bir yanından taşıdığı seslerle yeni bir dil yaratan adam Stephan Micus`un stili caz ötesi. Salon`da izleyeceğimiz Micus`u Sevin Okyay yazdı. » John Scofield Uberjam Band 2013 İKSV Salon konseri yazısı. » "Mare Nostrum" yani "Bizim Deniz"... Sevin Okyay gruba dair Nazım Hikmet, Tunçel Kurtiz, Enrico Rava, eski yolculuklar, yeni konserler... Geçmişten bugüne her detayı anlatıyor. » İstanbul Caz Festivali`nin bu yıl ki özel projesi Esbjörn Svensson`u anma konserini Sevin Okyay kaleme aldı. » 20. İstanbul Caz Festivali Özel: Bob James ve David Sanborn 27 yıl sonra yeniden birarada. » Mulgrew Miller`ın genç yaşta ölümü cazseverler arasında büyük bir üzüntüye yol açtı. Bu haberi tatsız bir şaka sananlardan biri de Sevin Okyay. Hemen eline kalemi aldı ve Cazkolik okuru için yazdı: » Sevin Okyay bu akşam (28 Şubat) Babylon`da konser verecek Hollandalı caz piyanisti Michiel Borstlap`ı yazdı... Ödüllü sanatçı ile ilgili anekdotlar ve notlar yayında... » Sevin Okyay dün vefat haberi gelen, yakın dostu, hocalar hocası, 5 binden fazla müzisyenle çalışmış bir müzik ustası Lawrence Butch Morris`i yazdı. » İstanbul seması altında daha önce Lars Danielsson ve Ulf Wakenius`u canlı sahnede izlemiş miydik? Galiba hayır! Ama işte bu akşam İskandinav cazının iki önemli ustasını aynı sahnede izleme şansımız var. Ve onları Sevin Okyay gibi bir usta kalemin elinden okumak da öyle... » Bir efsane sahnede! Adını Nick Cave ile birlikte andığımız bir efsane Blixa Bargeld 30 Kasım ve 1 Aralıkda Borusan`da... Efsaneyi Cazkolik okurları için Sevin Okyay yazdı... » Kasım ayının en güçlü projelerinden David Murray Big Band & Macy Gray`i Sevin Okyay yazdı. » `Braxton sahiden de cazın son dahisi olabilir` diyen Sevin Okyay, 17 yıl aradan sonra yeniden İstanbul`a gelecek Anthony Braxton`ı yazdı. » 22. Akbank Caz Festivali`nin konseri merakla beklenen zen-funk grubu Nik Bartsch`s Ronin`i Sevin Okyay kaleme aldı. » Yıllardır bir kez daha gelmesi beklenen Keith Jarrett ve üçlüsü nihayet bu akşam festivalde cazseverlerle buluşuyor. Büyük sanatçıyı Sevin Okyay özel olarak kaleme aldı. » "Üç konserli muhteşem gece"; "Caz İçin Tuhaf bir Yer" neden tuhaf bir yer? Sevin Okyay bu gece izleyeceğimiz müzisyenleri yazdı... » Sevin Okyay bu akşam (12 Temmuz) Arkeoloji Müzesi bahçesinde konseri olan Lars Danielsson`u yazdı: Danielsson Sihirli Bahçede... » Günlerdir meraklıları bu akşamki Stephan Micus konserini bekliyor. Sanatçı hakkında son noktayı koyan yazı ise ustamız Sevin Okyay`dan geldi: » Sevin Okyay, Brad Mehldau`yu yazdı; "Monk espasları, Bach fügleri, bazen bir kalipso karışımı" » "Havada Bir Şeyler Var"... Jan Garbarek iki konser için İstanbul`da... Biletleri konser öncesi biten dünya cazının bu çok önemli ismini Sevin Okyay Cazkolik okurları için kaleme aldı. » Sevin Okyay, Branford Marsalis ve Joshua Redman`ı yazdı: "Müsaitseniz, oğlum uğrayacak..." » Sevin Okyay`dan popüler caz gündeminin üç önemli aktörü olan isimler için kaleme aldığı harika yazısı yayında; Sam Rivers ve George Garzone - Can Kozlu... » "Afrika`dan Arjantin`e yol gider..." 11 Temmuz Pazartesi gecesi 18. İstanbul Caz Festivali kapsamında konser veren Raul Midón ve Richard Bona`yı Sevin Okyay`ın kaleminden okuyun. » Brad Mehldau; "Live in Marciac"... Piyanistler arasından bir genç usta... Sevin Okyay`dan bir albüm yazısı... Yaşayan en etkileyici caz piyanistlerinden Brad Mehldau`nun son albümü Sevin Okyay`ın kaleminde. » Üç günde dünyanın en iyi caz piyanistlerinden dördünü dinlemek!.. » Bu sezon yolu İstanbul`a üçüncü kez düşen piyanist Terrasson bu kez yeni albümü "Push"u seslendirecek. » Sevin Okyay 13-14 Mayısta İstanbul Jazz Center`ın "Early Summer Jazz Fest" adı altında düzenlediği caz günlerinde sahne alacak olan basın büyük starı Victor Wooten`ı yazdı. » Sevin Okyay yeni yazısında `eski dostu` Lawrence Butch Morris`i anlatıyor... » Sevin Okyay `Latin Müziğinin Güneşi` Eddie Palmieri`yi anlatıyor. » Geçen haftanın Corea & Burton ikilisiyle, bu haftanın Towner & Fresu ikilisi Sevin Okyay`ın kaleminde. » Sevin Okyay`ın yeni yazısında aynı haftanın iki büyük ismi buluştu... » Sevin Okyay Cazkolik için yazdı; Love Trio, bir de Arto
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp

Advertisement