Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Eren Noyan Band

Sanatçı: Eren Noyan (v), Uraz Kıvaner (p), Özgür Salıcı (b), Mertcan Bilgin (d)
Mekan: The Badau, Akasya (Rez: 0 532 306 4334)
Tarihi: 21 Ocak.2020
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/2
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 50 TL. Eren Noyan usta opera sanatçısı Ayhan Baran`dan klasik şan dersleri almaya lise yıllarında başladı. Üniversite okuduğu dönemde caz müziğine olan ilgisi nedeniyle profesyonel kariyerine adım attı. Altan İrtel ile uzun yıllar gerçekleştirdiği duo projelerin yanında şan eğitimine Tülay Uyar ile devam etti. Birçok değerli caz müzisyeniyle ve kurduğu orkestralarla İstanbul ve yurt çapında birçok konser verdi. 5. Nardis Genç Vokal yarışmasında finalistler arasında yer aldı. 2011 yılında İstanbul Caz Festivali kapsamında projesiyle Tünel Şenliği?nde sahne aldı. Kendine has ses rengi ve tekniği ile özellikle ana akım caz ve swing türünde konserlerine devam eden Eren Noyan 2016 yazında eşi Güliz Noyan ile The Badau adlı caz lokalini açtı.


Eren Noyan Band

Sanatçı: Eren Noyan (v), Uraz Kıvaner (p), Yarkın Tuncer (b), Mertcan Bilgin (d)
Mekan: The Badau Akasya (Rez: 0532 306 43 34)
Tarihi: 21 Ocak.2020
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/1
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 50 TL. Konserin tüm geliri Avustralya`da çıkan orman yangınlarına karşı mücadeleye destek olarak bağışlanacak olup, katılımcılara teşekkür belgesi verilecektir.


Tümer Uluçınar Quintet

Sanatçı: Batu Şallıel (sax), Koray Üsgülen (p), Tümer Uluçınar (g), Apostolos Sideris (b), Berke Özgümüş (d)
Mekan: The Badau, Akasya (Rez: 0 532 306 4334)
Tarihi: 22 Ocak.2020
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/3
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 50 TL. Müziğe küçük yaşlarda farklı enstrumanlar çalarak başlayan Uluçınar, Güzel Sanatlar Lisesi?ne girerek klasik gitar eğitimine başladı ve burada devam etti. Liseden sonra Yıldız Teknik Üniversitesi Klasik Gitar Bölümü?nü kazanarak Ricardo Moyano`nun öğrencisi oldu. Eğitimi sırasında Moyano ile klasik gitar ve Latin gitar çalıştı. Daha sonra caz gitar bölümüne geçiş yaparak Ricardo Moyano ile caz gitar ve caz armonisi, Kamil Erdem ile de ensemble çalışmalarını tamamlayıp 2015 yılında mezun oldu. Sahne hayatı süresince birçok farklı grupta yer alarak caz sahnesinin tanınmış simaları ile performanslar sergiledi. Uluçınar, halen performanslarına hem kendi grubuyla hem de farklı gruplarla şehir içinde ve şehir dışında devam etmektedir. Bu özel gecede mainstream, post-bop ve modern bir repertuarla karşınızda olacak olan grup, Brecker - Martino - Hancock gibi bestecilerin parçalarına yer verecek.


 
Sevin Okyay

Sevin Okyay 13-14 Mayısta İstanbul Jazz Center`ın "Early Summer Jazz Fest" adı altında düzenlediği caz günlerinde sahne alacak olan basın büyük starı Victor Wooten`ı yazdı.

 8864 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Dinlediğiniz müzik Victor Wooten`ın içinde bulunduğumuz yıl yayınlanan son albümü "A Show of Hands"den seçtiğimiz "U Can`t Hold No Groove" isimli çalışmasıdır. (Bu albüm ilk olarak 1996 yılında yayınlanmış, aradan geçen 15 yılın ardından digital olarak yeniden ele alınan albüme bonus tracklerde eklenerek adeta yeni bir albüm haline getirilmiştir.)


Wooten biraz daha eşsiz.

İki yıl önce, onu nihayet burada ‘live’ dinleme şansına erişmiştik. Başta kampları ve dersleri olmak üzere çeşitli mazeretlerle Uluslararası İstanbul Caz Festivali’nin davetlerini geri çeviriyordu. Sonunda ortak bir albümün turnesine çıkmayı kabul etmiş. O sayede de Tom Waits imkânsızlığına bürünmeden, aşağı yukarı Nick Cave kadar bir zorluk yarattıktan sonra geldi. Şimdi de, bu yıl çok iyi cazcılar getirmiş olan Aytek Şermet’in İstanbul Jazz Center’ında onu yeniden dinleme şansına sahip olacağız, ne mutlu bize!

SMV konseri, hatırlarsınız: Stanley Clarke, Marcus Miller, Victor Wooten. Açıkhava Tiyatrosu ağzına kadar dolmuştu, böylece hiç de küçümsenmeyecek sayıda bassever olduğunu gördük. SMV konseri, Açıkhava’nın tarihindeki en iyi konserlerden biriydi. Stanley Clarke da, Marcus Miller da yabancımız değil, onları daha önce de İstanbul’da izleme şansına kavuşmuştuk. İkisini de, özellikle ruhsuz Legends konserinin ruhu, yüzakı, enerjisi sınır tanımayan Miller’i çok severim. Onu, müzikteki yeri açısından biraz Quincy Jones’a benzetiyorum. Ama kendisi, üstadı Miles’ın yolundan gitmeyi tercih ediyor. Bu Temmuz’da da, Uluslararası İstanbul Caz Festivali’nin “Tribute to Miles” konserinde Herbie Hancock ve Wayne Shorter’le birlikte sahne alacak. Zaten projenin müzik direktörü de o. Miller’a karşı aşk derecesinde bir hayranlığım var. Maymuna çevirdiği bas gitarın yanısıra bas klarnet ve tenor saks da çalıyor.

Stanley Clarke ise bas gibi kontrbasta da usta. Zaten uzun boyuyla kontrbasın denk düştüğü cazcılardan. Bu enstrümanın onu bir keman hafifliği ve rahatlığıyla taşıyan Charlie Mingus’a (Mingus Fingus) fevkalade yakıştığını düşünürüm hep. Clarke’a da yakışıyor. Kendisi, bas gitar ile kontrbas arasında bir tercihte bulunamıyor ama, kontrbas müziğe başladığı enstrüman olduğu için gönlüne biraz daha yakınmış. Yanlış hatırlamıyorsam, onu ilk kez gene Açıkhava’da George Duke ile bir konser verdiğinde izlemiştik. Kalender ve mütevazı sanatçılar olarak (Clarke gerçekten de öyledir), sahneyi orkestra önündeki taşlara (hayli gazetecinin böbrek sorunları yaşamasına neden olan, buna karşılık pek sevdiğimz Ork.Taş. davetiyeleri buraya çıkardı) bağlayan köprüden geçip gelsinler diye seyircileri davet etmişlerdi. ismi lazım değil, oradaki bir görevli arkadaşımız, köprüden geçmeye çalışanları bellerinden tutup gerisin geri çekmiş, sanatçıları da hayretler içinde bırakmıştı.

Sonuç olarak, ikisini de heyecanla bekliyorduk. Ama gerçek heyecanımızın hedefi, Festival’in bir daha önce türlü İstanbul’a getiremediği Wooten’dı. Onun geleceği belli olunca kendi hesabıma benim elim ayağım kesildi. Bir süredir ihmal ettiğim Wooten dolaşmalarına başladım. Gigler, parçalar, dersler... Victor Wouten, düpedüz bir efsanedir. Ben şahsen (Miller ve Clarke’a saygım baki olsa da) o akşamki kalabalığı büyük ölçüde basseverler ve Wooten hayranlarına borçlu olduğumuzu düşünüyorum. Herhalde, söylenen her şeyi gerçekten yapıp yapmadığını da merak ediyorlardı. Çünkü Wooten, hem hayran olunan, hem nefret edilen bir müzisyen. Nefret edenler de genellikle onun çaldığı enstrümana gönül vermiş olanların bazıları. Gerçi hayranların en tutkunları da onlar, bir sevgi-nefret ilişkisi. Yaptığı şeyleri yapamayınca, doğal olarak “O da yapamıyordur,” diye düşünüyorlar ama heyhat! İnternet, bildiğiniz gibi, sadece yazıdan ibaret bir yer değil. Victor Wouten’ın neyi yapıp neyi yapamadığını da YouTube’daki, Daily Motion’daki, daha kim bilir nerelerdeki videolarda izleyebiliyorsunuz.

İzliyor ve aynı enstrümanı çalan biriyseniz eğer, büyük ihtimalle ondan, pek çok kişinin benimsediği şekilde söz etmeye başlıyorsunuz: Victor f...ng Wooten. Hatta fiziki özellikleriyle de alay ediyor, şişko, cüce, tavşan dişli, vs. diyorlar. Olsun varsın! Victor Wouten, kısa boyu, tombul bedeni, arkadan açılmaya başlamış saçları ve sincap dişleriyle mucizeler yaratıyor. Herhangi bir fiziki özelliğine dikkat edebileceğinizi sanmıyorum. Bir virtüoz, bir hoca, işine gönülden bağlı bir müzisyen o. Çalıyor ve gidiyor, doğal bir tevazu gösteriyor. Şımarık da değil, şöhret meraklısı da. İJC’da nispeten yakın plandan göreceğimiz için, kim bilir diyoruz, belki konuşabiliriz de. Açıkçası, hayranlığımız sınır tanımıyor, onu ikinci kez sahnede gözlerimizle görüp dinleyeceğimiz için son derece mutluyuz. Bu arada, Wooten Woods Retreat’teki eğitim kampında Türkiye’den de bir basçı ya da basçılar olduğu rivayeti de ne doğrulandı, ne yalanlandı.

Tekrar konsere dönecek olursak, herkes ayağa kalkıp alkışladı, tempo tuttu, dans etti. Müzisyenler de kalabalık ve coşkulu seyirciden memnun kaldı. Doğrusu böyle konserlere sık sık rastlanmıyor. Bir de, sonuçta anlamıştık ki, karşımızda üç eşsiz basçı var ama Wooten biraz daha eşsiz. Victor Wooten 13 ve 14 Mayıs’ta İJC’da. Davulda ona, JD. ‘The Groove Regulator” Blair refakat edecek. Çok uyuşan ikili, bize `2 Minds - 1 Groove` projelerini sunacaklar. Daha iyisi can sağlığı!

Sevin Okyay
09 Mayıs 2011, Pazartesi
Cazkolik.com

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» [Sevin Okyay Arşivi] Dianne buraya, eller havaya! » [Sevin Okyay Arşivi] Kendi üslubunun kralı » [Sevin Okyay Arşivi] Caz Yap Cazzz! » 23. Ankara Caz Festivali Özel-Sevin Okyay Yazdı: Hoşgeldin Hayati Kafe. » PSM Caz Festivali-Sevin Okyay yazdı: Festivalin güzel sesleri; Peyroux, Edwards ve Biel » [Sevin Okyay Arşivi] Acayip eğlendik » [Sevin Okyay Arşivi] Miles`ın ruhuna yazılan film müziği. » [Sevin Okyay Arşivi] İzmir`e dair caz anılarından "Out Louder" albümüne. » [Sevin Okyay Arşivi] 20 öncü yıl » [Sevin Okyay Aşivi] Akbank 6. Uluslararası Caz Festivali: Lurie, İbrahim, Surman ve diğerleri... » Gonzalo Rubalcaba günümüzün en iyi piyanistlerinden ama kendi kültürünün de temsilcisi » John Scofield`ın sırları. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel: Festivalin en etkileyici gruplarından biri. » 22. İstanbul Caz Festivali Özel: James Blood Ulmer`ı duyunca içimden sessiz bir çığlık yükseldi; » "Birazcık dolaşsam, simit yesem" Cazın beş büyük yenilikçisinden biri Ornette Coleman ve anılar... » 21. İstanbul Caz Festivali Özel : Caz İçin Tuhaf Bir Yer`de ışığın çocuklarını bahçeye buyur ettik... » İsveçli kalbim, Rus ruhum... » Düşlerinden vazgeçmeyen adam; Wadada Leo Smith. » Dünyanın dört yanından taşıdığı seslerle yeni bir dil yaratan adam Stephan Micus`un stili caz ötesi. » John Scofield Uberjam Band 2013 İKSV Salon konseri yazısı. » "Mare Nostrum" yani "Bizim Deniz"... Sevin Okyay gruba dair Nazım Hikmet, Tunçel Kurtiz, Enrico Rava, eski yolculuklar, yeni konserler... Geçmişten bugüne her detayı anlatıyor. » İstanbul Caz Festivali`nin bu yıl ki özel projesi Esbjörn Svensson`u anma konserini Sevin Okyay kaleme aldı. » 20. İstanbul Caz Festivali Özel: Bob James ve David Sanborn 27 yıl sonra yeniden birarada. » Tatsız bir şaka. Mulgrew Miller bizi bırakıp gitti » Sevin Okyay bu akşam (28 Şubat) Babylon`da konser verecek Hollandalı caz piyanisti Michiel Borstlap`ı yazdı... Ödüllü sanatçı ile ilgili anekdotlar ve notlar yayında... » Lawrence Butch Morris bizi terk etti. » İstanbul seması altında daha önce Lars Danielsson ve Ulf Wakenius`u canlı sahnede izlemiş miydik? Galiba hayır! Ama işte bu akşam İskandinav cazının iki önemli ustasını aynı sahnede izleme şansımız var. Ve onları Sevin Okyay gibi bir usta kalemin elinden okumak da öyle... » Bir efsane sahnede! Adını Nick Cave ile birlikte andığımız bir efsane Blixa Bargeld 30 Kasım ve 1 Aralıkda Borusan`da... Efsaneyi Cazkolik okurları için Sevin Okyay yazdı... » Kasım ayının en güçlü projelerinden David Murray Big Band & Macy Gray`i Sevin Okyay yazdı. » Braxton sahiden de cazın son dahisi olabilir » 22. Akbank Caz Festivali`nin konseri merakla beklenen zen-funk grubu Nik Bartsch`s Ronin`i Sevin Okyay kaleme aldı. » Yıllardır bir kez daha gelmesi beklenen Keith Jarrett ve üçlüsü nihayet bu akşam festivalde cazseverlerle buluşuyor. Büyük sanatçıyı Sevin Okyay özel olarak kaleme aldı. » Üç konserli muhteşem gece... » Sevin Okyay bu akşam (12 Temmuz) Arkeoloji Müzesi bahçesinde konseri olan Lars Danielsson`u yazdı: Danielsson Sihirli Bahçede... » Günlerdir meraklıları bu akşamki Stephan Micus konserini bekliyor. Sanatçı hakkında son noktayı koyan yazı ise ustamız Sevin Okyay`dan geldi: » Monk espasları, Bach fügleri, bazen bir kalipso karışımı » Havada Bir Şeyler Var... » Müsaitseniz, oğlum uğrayacak! » Sevin Okyay`dan popüler caz gündeminin üç önemli aktörü olan isimler için kaleme aldığı harika yazısı yayında; Sam Rivers ve George Garzone - Can Kozlu... » Afrika`dan Arjantin`e yol gider... » Brad Mehldau; "Live in Marciac"... Piyanistler arasından bir genç usta... Sevin Okyay`dan bir albüm yazısı... Yaşayan en etkileyici caz piyanistlerinden Brad Mehldau`nun son albümü Sevin Okyay`ın kaleminde. » Üç günde dünyanın en iyi caz piyanistlerinden dördünü dinlemek!.. » Bu sezon yolu İstanbul`a üçüncü kez düşen piyanist Terrasson bu kez yeni albümü "Push"u seslendirecek. » Sevin Okyay 13-14 Mayısta İstanbul Jazz Center`ın "Early Summer Jazz Fest" adı altında düzenlediği caz günlerinde sahne alacak olan basın büyük starı Victor Wooten`ı yazdı. » Eski dost Lawrence Butch Morris » Latin müziğinin güneşi » Geçen haftanın Corea & Burton ikilisiyle, bu haftanın Towner & Fresu ikilisi Sevin Okyay`ın kaleminde. » Lord Carter sahnede » Love Trio, bir de Arto
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp