Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Bilkent Müzik Günleri: Umut Kosman & Con Fuoco / Ometis

Mekan: Bilkent Konser Salonu, Ankara BSO Gişesi: 0 312 290 1775
Tarihi: 19 Şubat.2020
Saat: 20:00
Web Adresi: http://bso.bilkent.edu.tr/tr/bilk
Etkinlik Bilgisi : Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi tarafından düzenlenen Bilkent Müzik Günleri sekiz konserden oluşuyor. Sanat Direktörlüğünü Kağan Korad’ın yaptığı etkinlik, zengin repertuvarıyla klasik Batı müziğinin en önemli dallarından biri olan oda müziğine dikkat çekmeyi ve bu alanda faaliyet gösteren grupları destekleyerek müzikseverlerle buluşturmayı amaçlıyor. Bilet almak için tıklayın.
Barok Şan Gecesi - 19 Şubat 2020 Çarşamba, 20.00
Umut Kosman & Con Fuoco
Umut Kosman, bariton
Ayşe Özge Erdem, keman
Çise Korkmaz, keman
Yeliz Özkaya, viyola
Zeynep Aslı Gültekin, viyolonsel
Malahat İsmayilova, piyano
G. F. Handel | Le Rejouissance
G. F. Handel | Arrival of the Queen
G. F. Handel | Hornpipe
G. F. Handel | Xerse, Ombra mai fu
A. Stradella | Pieta Signore
A. Vivaldi | Il Guistino, Vedro con mio diletto
J. P. Lully | Marche pour la ceremonie des turcs
P. Nardini | Kuartet No.2, Do majör
A. Vivaldi | Passacaglia “Piango gemo sospiro”
A. Vivaldi | Bajazet, D’ove la figlia
A. Vivaldi | Tito Manlio, Se il cor guerriero
Düzenlemeler: Umut Kosman

Ometis
İrem Kırgız, soprano
Elif Canbazoğlu, alto
Esra Gökoğlu, keman
Tangör Ertaş, keman
Murat Cangal, viyola
Onur Şenler, viyolonsel
Seçil İrem Keskin, kontrbas
G.B. Pergolesi | Stabat Mater

 


Strazbourg Filarmoni Orkestrası

Sanatçı: Claus Peter Flor şef Alexandre Kantorow piyano
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 19 Şubat.2020
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Program:
C. M. v. Weber (1786-1826) “Der Freischütz” Operası Uvertürü C. Saint - Saens (1835-1921) Piyano Konçertosu No. 5
A. Dvorak (1841-1904) Senfoni No. 7
Dünyanın en prestijli yarışmalarından ``Uluslararası Çaykovski Yarışması`` birincisi Fransız piyanist Alexandre Kantorow`a, Claus Peter Flor yönetimindeki Strazburg Filarmoni Orkestrası eşlik ediyor.
Bilet Fiyatları: 110-80-50-30 TL.


Kerem Görsev Quartet Perfect Balance

Sanatçı: Engin Recepoğulları (sax), Kerem Görsev (p), Kağan Yıldız (b), Ferit Odman (d)
Mekan: The Badau Akasya (Rez: 0532 306 43 34)
Tarihi: 19 Şubat.2020
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/5
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 100 TL. Ülkemizin önde gelen caz piyanistlerinden Kerem Görsev, kontrbasta Kağan Yıldız, davulda Ferit Odman?dan oluşan trio projesi ile sahne alıyor. 1995 senesinden günümüze kadar 18 albüm kaydı yapan sanatçı, trio için düzenlediği bestelerinden, filarmoni orkestrası aranjamnlarına kadar akustik caz müziğinin farklı formatlarını dinleyenleri işle paylaştı. New York, St Petersburg, Londra, Los Angeles ve İstanbul?da yaptığı kayıtlar, ülkemizde caz müziğinin geniş bir dinleyici topluluğuna ulaşmasını mümkün kıldı. Yurt dışında Pescera, Vilnius, Umbria, Bishek Jazz ve Marciac Jazz Festivali gibi prestijli sahnelerde performans veren Kerem Görsev, ülkemizde de yoğun bir konser programı dahilinde çalışmalarını sürdürmekte. Ünlü müzik televizyonu Mezzo TV kayıtları için bir performans veren Kerem Görsev Trio, uluslararası eleştirmenler tarafından da büyük beğeni kazandı ve Avrupa?da da önemli sahnelerde performans gösterdi. Son albümü After The Hurricane, Mart 2018 sonunda yayınlanan sanatçı ağırlıklı olarak kendi bestelerinden oluşan bir repertuarla sahne alarak artık her konserde bir standart haline gelen dinamik performansı ve yüksek enerjisi ile müzik severlere caz dolu bir deneyim yaşatmaya devam ediyor.


 
Sevin Okyay

Yıllardır bir kez daha gelmesi beklenen Keith Jarrett ve üçlüsü nihayet bu akşam festivalde cazseverlerle buluşuyor. Büyük sanatçıyı Sevin Okyay özel olarak kaleme aldı.

 7083 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Dinlediğiniz müzik üçlünün Standards Vol. 1 isimli albümünün ilk sırasındaki "Meaning Of The Blues" isimli nefis parçasıdır.


Nabızlar Haliç’e doğru atıyor

Akşama Haliç Kongre Merkezi’nde sahneye çıkıyorlar. Keith Jarrett Trio, yani piyanoda Keith Jarret, akustik basta Gary Peacock, davulda Jack DeJohnette. Caz Festivali programının açıklandığı andan beri bekliyorduk. Artık saatler kaldı. Yer de kalmadı. Elini çabuk tutmayanlara ne bilet var, ne davetiye. Tedbirini almış olanları ise, Festival’in en iddialı konseri bekliyor.

Bizi biraz korkutmuştur. Gürültü edersek, öksürürsek sahneyi terk edeceğinden korkardık. Sık olan bir şey değil ama, mümkündür yani. Ama en iyisi böyle endişeleri zihnimizden atıp, Festival’in ‘Önemli Notlar’ına kulak vermek: Sessizlik konusunda hassasiyet göstermemizi, fotoğraf çekimi ya da video kaydı yapmamamızı (telefon dahil) istiyorlar. Bir de, geç gelmeyin. Konser iki bölüm. Geç gelenler, sadece alkış sırasında ya da arada içeri alınacak, ona göre. Sonuçta, kimse Keith Jarrett Trio’yu dışarıdan dinlemek istemez.

İKSV’nin broşüründe Jarrett’e “Yaşayan en önemli caz piyanisti” denmesi üzerinde konuşulmuştu biraz. Büyük ihtimalle doğrudur, rakibi de olsa bile (ki vardır, hatta biri yarın akşam İstanbul’da çalacak), Keith Jarrett, kendisine piyanistten çok müzisyen gözüyle bakıyor. O yönden de, eşsiz olduğu söylenebilir. Çağımızın en yaratıcı müzisyenlerinden biridir, dahi bir doğaçlamacıdır. Caz piyanosunun üstadı, büyük derinlik sahibi bir klasik piyanist ve çeşitli caz grupları için yüzlerce beste yaptığı gibi orkestralardan, solistlerden ve oda gruplarından da bestelerini esirgememiş dört dörtlük bir müzisyen.

Solo doğaçlamalarının yanısıra Keith Jarrett Trio ile de üçlü doğaçlamalar yapar.

1983 yılından bu yana birlikte hem caz standartlarını yorumluyor, hem özgün bestelerini icra ediyorlar. Beş defa Grammy adayı oldular, akustik caz grubu olarak ödüller aldılar. Kimseye Keith Jarrett öğretecek halimiz yok ama trionun tarihinden biraz söz edebiliriz. Jarrett`in albümlerini üç döneme ayrılır: başlangıçtaki Atlantic ve Impulse! yıllarında (arada kısa bir Columbia beraberliği de var), “Sanatçının Genç Bir Adam Olarak Portresi”ni çiziyor. 1972’deki “Facing You”dan başlayan ECM yılları ise, hayret verici bir yeteneğe tanıklık ediyor: cazcı, klasikçi ve doğaçlamacı olarak.

1970’lerde oturttuğu solo konser formatı çok etkileyiciydi, özellikle üç milyon satan Köln Konseri (1975) kaydı müthiştir. Sonra Bach ve Şostakoviç kayıtları yaptı ve 1983’te, solo konserlerinde başka müzisyenlerle etkileşim eksikliği çekerek, Gary Peacock ve Jact DeJohnette’le bir caz triosu kurdu. 2008’de ECM onların yirmi beşinci yılını, ilk üç albümlerini “Setting Standards” adıyla tekrar yayınlayarak kutladı. Standardları çalıyorlardı ama onlar çalınca parçalar standart olmaktan çıkıyordu. Çok ciddiye alıyorlardı ama, küçük çapta büyük bir sanat olduğunu düşünüyorlardı, onları güncelleştiriyor, yorumluyor, doğaçlamalarla beziyorlardı.

Bazen free jazz konserleri veriyorlar, bazen de eskilere dönüyorlar. Eski şarkılar, insanları duygulandırır. Ama dinleyicinin sadece duygulanmak için gelmediğini biliyor Jarrett. Ona yeni bir şeyler de katacaksın. Hiçbir şartlanma olmaksızın, eski melodilerin uyandırdığı duyguların da etkisiyle, aralarındaki iletişimin tadını çıkararak, hem aşina, hem yeni bir müzik icra ediyorlar.

Nasıl oluyor, peki? Jarrett’a göre, ‘solo gestalt’ı üç kişiye uygulamak gibi. "Şarkı çaldığımızda duruma hakim olmam ama doğaçlamalarda, lider olmadan lider gibi davranıyorum. Eğer dibi düşecek gibi olursa, havaya birazcık baharat serpiyorum ki bir element bulunsun – tipik serbest müzik değil bu, daha çok üç-bilinç akımı. Ben idareyi ele alıyorum, çünkü sıfırdan çaldığım solo konserlerden muazzam tecrübem var. Onların küçük yol işaretleri için bana baktığını duyuyorum.”

Aslında, “en iyi” meselesinin bir de başka yanı var: Caz yazımında çığır açan, sıradışı, fevkalade duyarlı “But Beautiful” adlı kitabın yazarı Geoff Dryer, 1999’da bir gazetede Keith Jarrett için “yaşayan en büyük caz müzisyeni” ise demişti. Olabilir tabii, caz ile, müziğin kendisiyle en fazla uğraşanlardan biri olduğu kesin.

Ahmad Jamal gibi. İkisi hakkında bir şeyler okurken, müziğe bakışlarının ne kadar birbirine benzediğini fark ettim. İkisi de klasik müziğe tamamen vakıf, klasik müzik de çalıyorlar, kaydediyorlar. Zaten Jamal cazcıların en büyük özelliğinin bu olduğunu düşünüyor. Piyanoya enstrüman olarak saygıda kusur etmiyorlar, müziği ciddiye alıyorlar.

Ayrıntılarda da benzeşebiliyorlar. Keith Jarrett www.jazz.com söyleşisinde (2009’da yapılmış, çok aydınlatıcı bir söyleşi) “Bir balad çalmak istersem ve kelimeleri bilirsem,” diyor, “henüz keşfettim ki o zaman şarkı için ve şarkının anlamı açısından piyanoda bir şarkıcının kelimeleri kullanarak onu icra ederken yaptığından daha fazlasını katabilirim.Ahmad Jamal ise bir parçanın sözleri varsa, sözlerini bilirse, o parçayı daha iyi icra edeceğini, ona daha fazla derinlik katacağını söylüyordu.

Jamal yarın, Jarrett ise akşama karşımızda. 1996’daki gelişlerinin ardından kronik yorgunluk ve bağışıklık yetmezliği sendromundan kurtuldu, özel hayatındaki sorunları aştı. Eskisi gibi, hatta geçen yıl çıkan “Rio”ya bakılırsa, eskisinden iyi sanki. (O da aynı fikirde). Aman gecikmeyin, akşam saat 8’de, Haliç Kongre Merkezi’nde görüşelim...

Sevin Okyay
18 Temmuz 2012, Çarşamba
Cazkolik.com

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» [Sevin Okyay Arşivi] Dianne buraya, eller havaya! » [Sevin Okyay Arşivi] Kendi üslubunun kralı » [Sevin Okyay Arşivi] Caz Yap Cazzz! » 23. Ankara Caz Festivali Özel-Sevin Okyay Yazdı: Hoşgeldin Hayati Kafe. » PSM Caz Festivali-Sevin Okyay yazdı: Festivalin güzel sesleri; Peyroux, Edwards ve Biel » [Sevin Okyay Arşivi] Acayip eğlendik » [Sevin Okyay Arşivi] Miles`ın ruhuna yazılan film müziği. » [Sevin Okyay Arşivi] İzmir`e dair caz anılarından "Out Louder" albümüne. » [Sevin Okyay Arşivi] 20 öncü yıl » [Sevin Okyay Aşivi] Akbank 6. Uluslararası Caz Festivali: Lurie, İbrahim, Surman ve diğerleri... » Gonzalo Rubalcaba günümüzün en iyi piyanistlerinden ama kendi kültürünün de temsilcisi » John Scofield`ın sırları. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel: Festivalin en etkileyici gruplarından biri. » 22. İstanbul Caz Festivali Özel: James Blood Ulmer`ı duyunca içimden sessiz bir çığlık yükseldi; » "Birazcık dolaşsam, simit yesem" Cazın beş büyük yenilikçisinden biri Ornette Coleman ve anılar... » 21. İstanbul Caz Festivali Özel : Caz İçin Tuhaf Bir Yer`de ışığın çocuklarını bahçeye buyur ettik... » İsveçli kalbim, Rus ruhum... » Düşlerinden vazgeçmeyen adam; Wadada Leo Smith. » Dünyanın dört yanından taşıdığı seslerle yeni bir dil yaratan adam Stephan Micus`un stili caz ötesi. » John Scofield Uberjam Band 2013 İKSV Salon konseri yazısı. » "Mare Nostrum" yani "Bizim Deniz"... Sevin Okyay gruba dair Nazım Hikmet, Tunçel Kurtiz, Enrico Rava, eski yolculuklar, yeni konserler... Geçmişten bugüne her detayı anlatıyor. » İstanbul Caz Festivali`nin bu yıl ki özel projesi Esbjörn Svensson`u anma konserini Sevin Okyay kaleme aldı. » 20. İstanbul Caz Festivali Özel: Bob James ve David Sanborn 27 yıl sonra yeniden birarada. » Tatsız bir şaka. Mulgrew Miller bizi bırakıp gitti » Sevin Okyay bu akşam (28 Şubat) Babylon`da konser verecek Hollandalı caz piyanisti Michiel Borstlap`ı yazdı... Ödüllü sanatçı ile ilgili anekdotlar ve notlar yayında... » Lawrence Butch Morris bizi terk etti. » İstanbul seması altında daha önce Lars Danielsson ve Ulf Wakenius`u canlı sahnede izlemiş miydik? Galiba hayır! Ama işte bu akşam İskandinav cazının iki önemli ustasını aynı sahnede izleme şansımız var. Ve onları Sevin Okyay gibi bir usta kalemin elinden okumak da öyle... » Bir efsane sahnede! Adını Nick Cave ile birlikte andığımız bir efsane Blixa Bargeld 30 Kasım ve 1 Aralıkda Borusan`da... Efsaneyi Cazkolik okurları için Sevin Okyay yazdı... » Kasım ayının en güçlü projelerinden David Murray Big Band & Macy Gray`i Sevin Okyay yazdı. » Braxton sahiden de cazın son dahisi olabilir » 22. Akbank Caz Festivali`nin konseri merakla beklenen zen-funk grubu Nik Bartsch`s Ronin`i Sevin Okyay kaleme aldı. » Yıllardır bir kez daha gelmesi beklenen Keith Jarrett ve üçlüsü nihayet bu akşam festivalde cazseverlerle buluşuyor. Büyük sanatçıyı Sevin Okyay özel olarak kaleme aldı. » Üç konserli muhteşem gece... » Sevin Okyay bu akşam (12 Temmuz) Arkeoloji Müzesi bahçesinde konseri olan Lars Danielsson`u yazdı: Danielsson Sihirli Bahçede... » Günlerdir meraklıları bu akşamki Stephan Micus konserini bekliyor. Sanatçı hakkında son noktayı koyan yazı ise ustamız Sevin Okyay`dan geldi: » Monk espasları, Bach fügleri, bazen bir kalipso karışımı » Havada Bir Şeyler Var... » Müsaitseniz, oğlum uğrayacak! » Sevin Okyay`dan popüler caz gündeminin üç önemli aktörü olan isimler için kaleme aldığı harika yazısı yayında; Sam Rivers ve George Garzone - Can Kozlu... » Afrika`dan Arjantin`e yol gider... » Brad Mehldau; "Live in Marciac"... Piyanistler arasından bir genç usta... Sevin Okyay`dan bir albüm yazısı... Yaşayan en etkileyici caz piyanistlerinden Brad Mehldau`nun son albümü Sevin Okyay`ın kaleminde. » Üç günde dünyanın en iyi caz piyanistlerinden dördünü dinlemek!.. » Bu sezon yolu İstanbul`a üçüncü kez düşen piyanist Terrasson bu kez yeni albümü "Push"u seslendirecek. » Sevin Okyay 13-14 Mayısta İstanbul Jazz Center`ın "Early Summer Jazz Fest" adı altında düzenlediği caz günlerinde sahne alacak olan basın büyük starı Victor Wooten`ı yazdı. » Eski dost Lawrence Butch Morris » Latin müziğinin güneşi » Geçen haftanın Corea & Burton ikilisiyle, bu haftanın Towner & Fresu ikilisi Sevin Okyay`ın kaleminde. » Lord Carter sahnede » Love Trio, bir de Arto
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp