Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Vincent Peirani Living Being II (Night Walker)

Sanatçı: Vincent Peirani akordeon, Emile Parisien saksafon, Tony Paeleman klavye, Julien Herne bas gitar, Yoann Serra davul
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 17 Şubat.2020
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Fransız caz sahnesinin önemli sanatçılarından Vincent Peirani, sadece kendi sınırlarını değil enstrümanların da sınırlarını zorlamayı seven doğaçlama caz alanında ustalaşmış bir akordeon sanatçısı. Pek çok ödüle sahip olmasının yanı sıra besteci kimliği de bulunan Peirani, Avrupa’da başarılı bir müzisyen olarak kabul ediliyor. Bilet Fiyatları: 80-50-30-20 TL.


 
Sevin Okyay

22. Akbank Caz Festivali`nin konseri merakla beklenen zen-funk grubu Nik Bartsch`s Ronin`i Sevin Okyay kaleme aldı.

 9300 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Dinlediğiniz müzik Nik Bartsch`s Ronin`in 2011 tarihli albümü "Music For The Film Sounds And Silence"dan alınan Modul 42 isimli çalışmasıdır.


"We Are Ronin"

Onları ilk kez bu yıl Borusan Müzik Evi’nde dinledik. En azından ben ilk orada dinledim. Nova Muzak serilerine Alva Nota / Carsten Nikolai ile tepeden inme, cepheden vurulma şeklinde tanışmıştım. Nikolai’ın konserine gittiğimde, aslında bir akşam önceki konsere gittiğimi sanıyordum. Gerçi sahnenin yerleşimi içimde şüpheler uyandırmıştı ama müzisyenin görsel-işitsel sağnağı, her türlü şüpheyi sildi. Hafif sarsılmış ama fevkalade memnun, gözler de biraz yıpranmış olarak mekândan ayrıldık.

Sonra Nova Muzak serisine mümkün mertebe devam ettim. Moritz von Oswald Trio’nun damgası üstümde kaldı, kendileriyle canlı yayın da yaptık. Hauschka da (Volker Bertellman) gene izlemeyi umduğum bir sanatçı. Ama Nova Muzak’ın tamamı içinde unutamadığım konser, Zürihli besteci ve piyanist Nik Bärtsch’ın Ronin’inin konseriydi. Uzun süredir birlikte çalıştığı grubunun üyelerinin her biri yetkin birer müzisyendi, Bärtsch da onlara besbelli güveniyordu, ama üstlerinde hiçbir şüpheye yer vermeyecek bir hakimiyet sahipti. Buna rağmen konser bitince piyanosunun başında ayağa kalktı ve seyircileri şöyle selamladı: We are Ronin / Biz Ronin’iz.

Gerçekten de öyleler. Ronin, yani yalnız savaşçı. Bir samurayın izleyebileceği iki yol var: ya klan üyesi olur, ya da yalnız savaşçı. İlki Japonya’da itibar görürken, ikincisi asla kabul görmez. Oysa yalnız savaşçı, aynı zamanda özgür savaşçı demek. Zen funk grubu Ronin’i oluşturan müzisyenler başlarına buyruk olmayı seçmiş gibi görünüyor ama, müthiş doğaçlama anlarına ve funk’tan klasik müziğe, hatta Japon ritüel müziğine uzanan müziklerinin zenginliğine rağmen, bir sistemleri olduğu da kesin. Ortak müzik tarihleri on bir yılı bulmuş, bu süre içinde de müzikal bir evrim geçirmişler, geçiriyorlar. Sahneye her çıkışları yeni bir tecrübe, bu evrimde bir başka adım. Katılımcılar, özgürler, eleştirel, yer yer alaycı bir yaklaşımları var. Birbirleriyle müzikle ve sözlü olarak diyalog içindeler. Ronin, doğaçlama ile kompozisyonu bir araya getiriyor. Bir kompozisyon yapıları var ama doğaçlama da dinletilerinde çok önemli bir paya sahip.

Ronin, 1971 Zürih doğumlu piyanist, besteci ve yapımcı Nik Bärtsch tarafından 2001’de kuruldu. Felsefe, dilbilim ve müzikoloji eğitimi görmüş olan Bärtsch, 2003-2004`te altı ay boyunca Japonya`da kaldı. Ronin dışında, Ritual Groove Music ve (akustik) Mobile adlı toplulukları da var. Piyanodaki Bärtsch’a davulda (çok eskiden beri birlikte çalıştığı) Kaspar Rast, basta Thomy Jordi, perküsyonda Andi Pupato ve bas klarnet ile saksofonda Sha eşlik ediyor. Aslında, eşlik ediyor demek de yanlış. Liderlerinin dikkatli bakışları ve kadife eldivenleri ile yönetildikleri izlenimine kapılmış olsam da, her biri bir Ronin kadar özgür.

“Ritual Groove Music” ayndı zamanda Nik Bärtsch’ın ilk CD’sinin başlığı ve onun temel müzik anlayışı için ipucu oluşturuyor. Bärtsch müziğin mimarî olarak düzenlenmiş uzama yakın olduğunu düşünüyor. Ona göre, müziğe hakim olan tekrar ilkesi, azaltma ilkesi ve birbirine kenetlenmiş ritmler. “Bir müzik parçasına tıpkı bir oda gibi girilebilir, orada yaşanabilir.... Dinleyicinin dikkati asgari varyasyonlara, etkileşime yöneltilir. Grup, bütünsel bir organizma halini alır – bir hayvan, bir habitat, bir kentsel uzam gibi.”

Mobile, tamamen akustik müzik çalarken (36 saati bulabilen ritüellerle, ki bunlara ışık ve oda tasarımı da dahil). Zen-funk topluluğu Ronin daha esnek, besteleri daha serbestçe yorumluyor. Nik Bärtsch solo çaldığında ise hazırlanmış piyano ve vurmaçalgılardan yararlanıyor. “Düşüncem ve müziğim, kentsel uzam geleneği üzerine kurulu. Ulusal ya da üslupsal bir gelenekten değil, şehirlerin evrensel sesinden süzülüyorlar. Şehir, kükreyen çeşitliliğiyle, temel olan üzerine odaklanma ve konsantre olma yeteneği gerektirir: insanın yaptıklarını ölçmesini, doğru yerde sessiz kalmasını gerektirir.”

Nik Bärtsch, klasik yönelimli Avrupa caz tarzının içinde yer alan bir müzisyen. İlk etkilendiği cazcı, Chick Corea. Zürich Müzik Yüksek Okulu ve Zürih Üniversitesi’nde olduğu sıralar, John Cage, Morton Feldman ve Steve Reich gibi yirminci yüzyıl bestecilerini dinliyor, disiplinleri harmanlıyordu. Davulcu Kaspar Rast’la ilk kez 1980’de karşılaştı. Rast, Mobile ve Ronin’in değişmez üyesi. Mobile 2001 yılında Ronin’e dönüşünce, Bärtsch kendine özgü müziğini (onun deyişiyle, ‘ritüel groove’), Ronin olarak her Pazartesi gecesi Zürih’teki Montags gece kulübünde çalmak suretiyle yerine oturttu. Kendine tutkun izleyiciler edindi. Ona göre müzik bir hareket sanatı, bu yüzden de dansla akraba. Pazartesi dinletilerini yıllar boyu sürdürdü. Ronin dörtlüsü büyüyüp beşli oldu, şimdiki kadrosuna kavuştu. Liderine göre daha yüksek bir çalma düzeyine ulaştılar ve grup bir organizma olarak çok daha gelişti.

Bärtsch bestelerine “modüller” diyor ve başkaca isim vermekten kaçınıyor. Çünkü, şarkı isimlerinin dinleyicide bir fikir, bir beklenti uyandıracağından ya da neler olacağına ilişkin bir kelime tablosu oluşturacağından çekiniyor. “Melodilerime isim vermem, çünkü size müziğin, tarzının bir resmini sunmak istemem,” diye açıklıyor. Böylece dinleyiciler de besteleri tamamen müzikal olarak ele alma durumunda kalıyor. Ona göre grup “ruhsal bir devamlılık” olarak çalışıyor, Batı avangardındaki her ne pahasına olursa olsun yenilik önceliğinden bile bile kaçınıyorlar.

Bir samurayın izleyebileceği iki yol var: ya klan üyesi olur, ya da yalnız savaşçı. İlki Japonya’da itibar görürken, ikincisi asla kabul görmez. Oysa yalnız savaşçı, aynı zamanda özgür savaşçı demek. Ronin’in iüyeleri beste yapıları içinde özgür, birbirleriyle alışverişte bulunuyorlar, bazen bütünden kopup sonra geri dönüyorlar ama kendi oluşturdukları genel çerçeve dışına çıkmıyorlar. Nik Bärtsch onlara tamamen hakim ama sadece bütünü koruma açısından, müdahale etmiyor. Gene de bir kaşla gözle hakimiyet olduğuna inanıyorum. Birbirlerini tanıyorlar, ne yapabileceklerini biliyorlar, buna rağmen yeniliğe tamamen açıklar.

Konser bitince de Bärtsch ayağa kalkacak ve grubunu takdim edecek: ”We are Ronin.”

Sevin Okyay
26 Eylül 2012, Çarşamba
Cazkolik.com

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» [Sevin Okyay Arşivi] Dianne buraya, eller havaya! » [Sevin Okyay Arşivi] Kendi üslubunun kralı » [Sevin Okyay Arşivi] Caz Yap Cazzz! » 23. Ankara Caz Festivali Özel-Sevin Okyay Yazdı: Hoşgeldin Hayati Kafe. » PSM Caz Festivali-Sevin Okyay yazdı: Festivalin güzel sesleri; Peyroux, Edwards ve Biel » [Sevin Okyay Arşivi] Acayip eğlendik » [Sevin Okyay Arşivi] Miles`ın ruhuna yazılan film müziği. » [Sevin Okyay Arşivi] İzmir`e dair caz anılarından "Out Louder" albümüne. » [Sevin Okyay Arşivi] 20 öncü yıl » [Sevin Okyay Aşivi] Akbank 6. Uluslararası Caz Festivali: Lurie, İbrahim, Surman ve diğerleri... » Gonzalo Rubalcaba günümüzün en iyi piyanistlerinden ama kendi kültürünün de temsilcisi » John Scofield`ın sırları. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel: Festivalin en etkileyici gruplarından biri. » 22. İstanbul Caz Festivali Özel: James Blood Ulmer`ı duyunca içimden sessiz bir çığlık yükseldi; » "Birazcık dolaşsam, simit yesem" Cazın beş büyük yenilikçisinden biri Ornette Coleman ve anılar... » 21. İstanbul Caz Festivali Özel : Caz İçin Tuhaf Bir Yer`de ışığın çocuklarını bahçeye buyur ettik... » İsveçli kalbim, Rus ruhum... » Düşlerinden vazgeçmeyen adam; Wadada Leo Smith. » Dünyanın dört yanından taşıdığı seslerle yeni bir dil yaratan adam Stephan Micus`un stili caz ötesi. » John Scofield Uberjam Band 2013 İKSV Salon konseri yazısı. » "Mare Nostrum" yani "Bizim Deniz"... Sevin Okyay gruba dair Nazım Hikmet, Tunçel Kurtiz, Enrico Rava, eski yolculuklar, yeni konserler... Geçmişten bugüne her detayı anlatıyor. » İstanbul Caz Festivali`nin bu yıl ki özel projesi Esbjörn Svensson`u anma konserini Sevin Okyay kaleme aldı. » 20. İstanbul Caz Festivali Özel: Bob James ve David Sanborn 27 yıl sonra yeniden birarada. » Tatsız bir şaka. Mulgrew Miller bizi bırakıp gitti » Sevin Okyay bu akşam (28 Şubat) Babylon`da konser verecek Hollandalı caz piyanisti Michiel Borstlap`ı yazdı... Ödüllü sanatçı ile ilgili anekdotlar ve notlar yayında... » Lawrence Butch Morris bizi terk etti. » İstanbul seması altında daha önce Lars Danielsson ve Ulf Wakenius`u canlı sahnede izlemiş miydik? Galiba hayır! Ama işte bu akşam İskandinav cazının iki önemli ustasını aynı sahnede izleme şansımız var. Ve onları Sevin Okyay gibi bir usta kalemin elinden okumak da öyle... » Bir efsane sahnede! Adını Nick Cave ile birlikte andığımız bir efsane Blixa Bargeld 30 Kasım ve 1 Aralıkda Borusan`da... Efsaneyi Cazkolik okurları için Sevin Okyay yazdı... » Kasım ayının en güçlü projelerinden David Murray Big Band & Macy Gray`i Sevin Okyay yazdı. » Braxton sahiden de cazın son dahisi olabilir » 22. Akbank Caz Festivali`nin konseri merakla beklenen zen-funk grubu Nik Bartsch`s Ronin`i Sevin Okyay kaleme aldı. » Yıllardır bir kez daha gelmesi beklenen Keith Jarrett ve üçlüsü nihayet bu akşam festivalde cazseverlerle buluşuyor. Büyük sanatçıyı Sevin Okyay özel olarak kaleme aldı. » Üç konserli muhteşem gece... » Sevin Okyay bu akşam (12 Temmuz) Arkeoloji Müzesi bahçesinde konseri olan Lars Danielsson`u yazdı: Danielsson Sihirli Bahçede... » Günlerdir meraklıları bu akşamki Stephan Micus konserini bekliyor. Sanatçı hakkında son noktayı koyan yazı ise ustamız Sevin Okyay`dan geldi: » Monk espasları, Bach fügleri, bazen bir kalipso karışımı » Havada Bir Şeyler Var... » Müsaitseniz, oğlum uğrayacak! » Sevin Okyay`dan popüler caz gündeminin üç önemli aktörü olan isimler için kaleme aldığı harika yazısı yayında; Sam Rivers ve George Garzone - Can Kozlu... » Afrika`dan Arjantin`e yol gider... » Brad Mehldau; "Live in Marciac"... Piyanistler arasından bir genç usta... Sevin Okyay`dan bir albüm yazısı... Yaşayan en etkileyici caz piyanistlerinden Brad Mehldau`nun son albümü Sevin Okyay`ın kaleminde. » Üç günde dünyanın en iyi caz piyanistlerinden dördünü dinlemek!.. » Bu sezon yolu İstanbul`a üçüncü kez düşen piyanist Terrasson bu kez yeni albümü "Push"u seslendirecek. » Sevin Okyay 13-14 Mayısta İstanbul Jazz Center`ın "Early Summer Jazz Fest" adı altında düzenlediği caz günlerinde sahne alacak olan basın büyük starı Victor Wooten`ı yazdı. » Eski dost Lawrence Butch Morris » Latin müziğinin güneşi » Geçen haftanın Corea & Burton ikilisiyle, bu haftanın Towner & Fresu ikilisi Sevin Okyay`ın kaleminde. » Lord Carter sahnede » Love Trio, bir de Arto
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp