Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Alice Müzikali

Mekan: Zorlu PSM Turkcell Sahnesi
Tarihi: 23 Şubat.2020
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Lewis Carroll tarafından yazılmış, dünya edebiyatın eşsiz eserlerinden Alice Harikalar Diyarında`nın, çağdaş müzikal uyarlaması olan Alice, ilk defa sahnelenerek büyük yankı uyandırdığı geçtiğimiz sezonun ardından yeni sezonda da Zorlu PSM Turkcell Sahnesi`nde seyirciyi selamlıyor! Türkiye`nin ilk büyük prodüksiyonlu müzikali olan BKM, Zorlu PSM ve id İletişim ortak yapımı "Alice", görkemli sahne tasarımı, müzikleri ve kostümleri ile göz kamaştırıyor. Gerçek hayattaki iletişimin yalnızlaştırdığı günümüz sanal dünyasında savrulan bir genç kızın heyecan dolu büyüme hikâyesini konu eden gösteride "Alice" olarak ilk defa sahneye çıkan ve seyircinin büyük beğenisini kazanan Serenay Sarıkaya ile beraber, deneyimli tiyatrocular Ezgi Mola, Enis Arıkan, Merve Dizdar, İbrahim Selim ve Şükrü Özyıldız başrollerde.
Bilet Fiyatları Biletix:
VIP - Tam: 318.00 TL - Öğrenci: 258.00 TL.*
1. Kategori - Tam: 271.00 TL - Öğrenci: 220.00 TL
2. Kategori - Tam: 230.00 TL - Öğrenci: 187.00 TL
3. Kategori - Tam: 168.00 TL - Öğrenci: 137.00 TL
4. Kategori - Tam: 131.00 TL - Öğrenci: 107.00 TL
5. Kategori - Tam: 111.00 TL - Öğrenci: 91.00 TL
* Öğrenci biletleri sınırlı sayıdadır.


Anadolu`da Caz: Jülide Özçelik

Mekan: MEB Şura Salonu, Ankara
Tarihi: 23 Şubat.2020
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Anadolu`da Caz Etkinlikleri kapsamında Jülide Özçelik Ankara, Konya, Kayseri ve Mersinli dinleyicileriyle buluşmaya hazırlanıyor. "Jazz Istanbul Volume 1 ve Volume 2 albümleriyle müzik dünyasının önemli yorumcularından olarak bilinen Özçelik uzun bir aradan sonra dinleyicileriyle “Nefes” adlı albümünü buluşturdu. İstanbul doğumlu olan Özçelik, İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü`nde Nükhet Ruacan ve birçok önemli akademisyen ile çalışarak Vokal Performans Bölümü`nden mezun oldu. Bize ait ama evrensel standartlarda ve Türkçe sözlü bir albüm yapma fikriyle yola çıkan şarkıcı, kendi bestelerini ve sevdiği eserleri müzisyen arkadaşlarıyla birlikte yorumlayarak 2008 yılı başında "Jazz İstanbul Volume-1" ve 2011 Aralık ayında "Jazz İstanbul Volume-2" adlı albümlerini müzikseverlerle buluşturdu. 2019 başında yayımlanan 3. albümü Nefes’te önceki albümlerinde de olduğu gibi tüm düzenlemeleri Cem Tuncer’e aittir. Jülide Özçelik birçok yerel ve uluslararası festivaldeki solo konserlerinin yanı sıra Bursa, Antalya, Çukurova, İstanbul Devlet Senfoni Orkestraları ile verdiği konserler serisine de devam etmektedir.


I Solisti Aquilani

Sanatçı: Massimo Mercelli flüt, Richard Galliano akordeon
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 23 Şubat.2020
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Program:
G. Sollima (1962) Contrafactus
A. Piazzolla (1921-1992) Melek Milonga
R. Galliano (1950) Jade Konçertosu, Opale Konçertosu A. Piazzolla (1921-1992) Primavera Portena
A. Vivaldi (1678-1741) L’estate (Düzenleyen: R.Galliano) R. Galliano (1950) La valse au Margaux
Bilet Fiyatları: 80-50-30-20 TL.


Cansu Nihal Akarsu & Anıl Deniz Duo

Sanatçı: Cansu Nihal Akarsu (v), Anıl Deniz (b)
Mekan: The Badau Akasya (Rez: 0532 306 43 34)
Tarihi: 23 Şubat.2020
Saat: 13:00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/1
Etkinlik Bilgisi : Giriş ücreti bulunmamaktadır. Cansu Nihal Akarsu profesyonel müzik eğitimine 2006 yılında İzmir Işılay Saygın Güzel Sanatlar Lisesi Viyolonsel Bölümü?nde başlamıştır. 2008 yılında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarının Klarinet Bölümü?nü kazanmış, lise ve lisans eğitimini burada tamamlamıştır. Caz ile ilgili çalışmalarına üniversite döneminde başlamıştır. 2. Uluslararası Özbekistan Caz Festivali, 20. & 21. İzmir Avrupa Caz Festivali, Legendary Jazz Festival, 2018 Riga Jazz Stage, 17. Ankara Caz Festivali gibi festivallerde yer almıştır. 2018 yılında 14. Nardis Genç Caz Vokal yarışmasında birinci olan Cansu Nihal Akarsu vokal ve klarinet çalışmalarını halen sürdürmektedir.


 
Sevin Okyay

"Mare Nostrum" yani "Bizim Deniz"... Sevin Okyay gruba dair Nazım Hikmet, Tunçel Kurtiz, Enrico Rava, eski yolculuklar, yeni konserler... Geçmişten bugüne her detayı anlatıyor.

 6676 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Mare Nostrum gene bizimle birlikte

Benim için 23. Akbank Caz Festival`i dün akşam başladı: Enrico Rava Tribe featuring Gianluca Petrella. Tuncel Kurtiz’in de olmasını beklediğimiz bir konserdi. Olmadı, olamadı, ona sevgilerimizi yolladık, harikulade bir müzikle birlikte. Rava’nın neden Petrella’yı bağrına bastığını çok iyi anlıyoruz. Kendisi de hem iyi bir trompetçidir, hem de İtalyan cazcıların yolunu açan kişidir. Gençleri yetiştirmesiyle tanınır. Rava-Petrella paslaşmaları, kulağımızın pasını sildi. Benimkinin de... Ancak, Rava’nın grubu da ille öne çıkmaya çalışmayan çok sağlam bir grup. Özellikle davulcusu Fabrizio Sferra’ya saygılarımızı yolluyoruz.

* * *

Bugün, çok sevdiğimiz John Surman’ın ardından CRR’de çalacak olan Mare Nostrum’a gelince, üçünü de ayrı ayrı tanırız. Fransız akordiyon (ve bandoneon) üstadı Richard Galliano, İsveçli piyanist Jan Lundgren ve “Lost Chords” ile birlikte de izlediğimiz İtalyan trompetçi (ve flugelhorncu) Paolo Fresu. Albümlerini çalmışızdır, dinlemişizdir. Hatta üçünü bir arada da izledik. Beş yıl önce Mare Nostrum adıyla İstanbul Caz Festivali’ne gelmişlerdi. Yanlış hatırlamıyorsam, şahsen benim favori festival mekânlarımdan biri olan Arkeoloji Müzesi Avlusu’nda sahneye çıkmışlardı. Mare Nostrum, yani “Bizim Deniz”.

* * *

Gerçi Akdeniz’e yeni bir yabancı ad takılmasına ihtiyacımız yok pek, ama Mare Nostrum – Bizim Deniz anlamına, Latince bir isimdir. Çeşitli siyasi emellerle ya da halk kahramanları için kullanıldığı görülmüştür. Albümün ve Lundgren bestesi olan parçanın adını görenlerin adına ise, ilk olarak Baltık Denizi gelmişti. İsveçli piyanist, ülkesinin güneyindeki Ystad kasabasında, bu denizin kıyısında yaşıyor. Hatta 2007’de bu üçlü de Jazz Baltica’da çalmıştı. Lundgren ile Lars Danielsson aynı yıl yaptıkları çok farklı albüm “Magnum Mysterium”u da akla getiriyor sanki.

* * *

Galliano, Lundgren ve Fresu, beş yıl aradan sonra 23. Akbank Caz Festivali’nde 28 Eylül Cumartesi akşamı bir kez daha İstanbullu hayranlarının karşısında olacaklar. Mare Nostrum, onların hayata geçirdiği bir proje. Oluşum olarak da ilgi çekiyorlar: akordiyon, piyano, trompet. Tuhaf bir oluşum ama sonuç çok parlak. Birbirlerinin ışığını çalmaya hiç niyetleri olmadığını biliyoruz. Hem albümden, hem sahneden. Bize, müzik türlerinin farklı üslupların arasındaki duvarların da ne kadar çabuk eriyip akabileceğini gösteriyorlar.

* * *

“Mare Nostrum”, bir anlamda 1950’lerin Paris’inden esintiler getirmişti. Bir eleştirmenin dediği gibi Edith Piaf, Jacques Brel, Miles Davis, Maurice Ravel, Josephine Baker, ille de Charles Trenet’nin ("Que Reste-T-Il de Nos Amours?") gölgeleri. Valsler de vardı, kabare müziği vesaire. Bir de Antonio Carlos Jobim bestesi. Dörder beste Lundgren ile Galliano’dan, iki tane de Sardinya’nın medar-ı iftiharı Fresu’dan. Bir tanesi, "Mio Mehmet, forse il destino m`impedira di rivederti", yani, Nâzım’ın şiiri “Memede Son Mektubumdur”dan iki dize: “Nasip olmayacak Memed`im yavrum, / seni bir daha görmek”ten almıştı adını. Fresu, kitapçıkta onun için kullanılan “Sesin ehlileştirilmez şairi” tanımını besteci olarak da, icracı olarak da hak ediyor.

* * *

Aslında Avrupa cazının bir ‘Süper Trio’su olduklarını rahatlıkla söyleyebiliriz. Hepsi büyük cazcılarla çalıştılar: Paolo Fresu Carla Bley (“Lost Chords” macerası), Gerry Mulligan, David Liebman, Dave Holland, John Abercrombie, Jim Hall and Toots Thielemans ile; Galliano, George Mraz, Al Foster, Ron Carter, Chet Baker ve Jan Garbarek’le; Lundgren ise Johnny Griffin, Benny Golson, Herb Geller, James Moody ve Stacey Kent ile.

* * *

Richard Galliano, swing’den olabildiğince uzak olmakla suçlanan akordiyonun savunma görevini üstlenmiş gibi geldi, enstrümanını ortalık yere yerleştirdi. Bunda Tango Nueveo’nun yaratıcısı, arkadaşı Astor Piazzolla’ya duyduğu hayranlığın da etkisi olsa gerek. Ne kadar tutkun hayranları olduğunu çok iyi biliyoruz. Bir ara radyoda onun albümlerini çalmaktan baş alamıyorduk. Akordiyon öğretmeni Lucien Galliano’nun oğlu Richard, enstrümanını çalmaya dört yaşında başlamıştı. Akordiyonla birlikte armonu, kontrpuan ve trombon da öğrendi. Clifford Brown’ın müziğini keşfedince, 14 yaşında caza yöneldi. 1973’te Paris’e göçtü, gerçek cazcılarla çalmaya başladı. Yirmi yıl kadar sonra da, Piazzolla’nın tavsiyesiyle, köklerine döndü ve geleneksel repertuvarı (Valse-Musette, Java, Tango) ona hem hayran kazandırdı hem de iki yıl sonra Caz Akademisi’nin Django Reinhardt Ödülü’nü getirdi. Galliano, her tür müziğe damgasını vurabilen çok derece çok-yönlü bir müzisyendir. Mirasını devretmek için, babasıyla birlikte ödüllü bir akordiyon metodu yazmıştı.

* * *

İsveç`te aslında çok ünlü bir tenisçi olan Jan Lundgren, müziğe olan yeteneğini 1980`li yıllarda caz ile keşfetti. 1994`te yayınladığı ilk albümü "Conclusion" ile müzik dünyasında başarılı bir yer edindikten sonra, 2003 yılına kadar grubuyla toplam yedi albüm kaydetti. 1997’de "Swedish Standards" isimli albümü başarılı albümler sırasında üst sıralarda yer aldı. Lundgren, 2008`de İsveçli yönetmen Ingmar Bergman anısına kaydettiği "Magnum Mysterium" albümünü yayınladı. Ünlü piyaniste grubunda davulda Zoltan Csörsz ve kontrbasta Mattias Svensson eşlik ediyor. Lundgren, son olarak grubuyla beraber Avrupa’nın farklı ülkelerinden caz eserlerini yorumladıkları "European Standards" albümünü çıkardı. Lundgren, birlikte yürüttüğü müzik ve spordan birini tercih etme durumunda kalana kadar dünyanın en iyi tenisçilerinden biriydi. Sonra tercihini caz lehinde kullandı. Derin caz bilgisi, Great American Songbook’a hakimiyeti ve yeteneği sayesinde hem büyüklerle çalışıyor, hem de ödüller alıyor. Lundgren daha çok solo çalışmaları ve kendi üçlüsüylü olan konser ve kayıtlarıyla bilinir.

* * *

Lost Chords’un bulduğu Fresu’ya gelince o da enstrümanıyla on bir yaşında tanıştı, cazı da 1980’de keşfetti. 1984’te Cagliari Konservatuvarı’ndan mezun oldu. Altı yıl sonra en iyi İtalyan müzisyen, en iyi grup (Paolo Fresu Quintet) ve en iyi kayıt (‘Live in Montpellier’) ödüllerine uzanmıştı bile. Paris’te Bobby Jaspar ödülünü aldı, En İyi Avrupa caz müzisyeni olarak, Avrupa müziği Oscar’ı ‘Django d’Or’a hak kazandı. Bildiklerini öğretmen olarak aktarmayı sürdürüyor. Mare Nostrum onun “Geleceğin cazı, ancak başka kültürlere açılarak hayatta kalabilir” görüşünden yola çıkıyor.

* * *

Dünkü konserin sonunda editörüm sahne arkasına gittiğime göre, Enrico Rava ile konuştum mu diye sordu. Eh, konuştum ama söyleşi sayılmaz. Kendisini ilk kez BİLSAK Caz Festivali’nde Dino Saluzzi ile geldiğinde ‘live’ izlediğimi, o gün bugün de kaçırmadığımı söyledim. O gelişlerinde birkaç gün kaldıklarını söyledi. Hatta “Rehberimizin adı neydi, hatırlıyor musun?” diye sordu. O kadar da uzun boylu değil. Kendisi Ortaköy Ziya Bar’ı hatırlıyor. Genç Rava, gömleğini dalgalandırarak mekâna gelmişti. Çaldı mı bilemiyorum. Galiba sahnede Armen Donelian vardı.

* * *

Yıllarla birlikte kulağımızdaki müziğe, zihindeki nice anı da eşlik etmeye başlıyor böyle...

Sevin Okyay
28 Eylül 2013, Cumartesi
Cazkolik.com

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» [Sevin Okyay Arşivi] Dianne buraya, eller havaya! » [Sevin Okyay Arşivi] Kendi üslubunun kralı » [Sevin Okyay Arşivi] Caz Yap Cazzz! » 23. Ankara Caz Festivali Özel-Sevin Okyay Yazdı: Hoşgeldin Hayati Kafe. » PSM Caz Festivali-Sevin Okyay yazdı: Festivalin güzel sesleri; Peyroux, Edwards ve Biel » [Sevin Okyay Arşivi] Acayip eğlendik » [Sevin Okyay Arşivi] Miles`ın ruhuna yazılan film müziği. » [Sevin Okyay Arşivi] İzmir`e dair caz anılarından "Out Louder" albümüne. » [Sevin Okyay Arşivi] 20 öncü yıl » [Sevin Okyay Aşivi] Akbank 6. Uluslararası Caz Festivali: Lurie, İbrahim, Surman ve diğerleri... » Gonzalo Rubalcaba günümüzün en iyi piyanistlerinden ama kendi kültürünün de temsilcisi » John Scofield`ın sırları. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel: Festivalin en etkileyici gruplarından biri. » 22. İstanbul Caz Festivali Özel: James Blood Ulmer`ı duyunca içimden sessiz bir çığlık yükseldi; » "Birazcık dolaşsam, simit yesem" Cazın beş büyük yenilikçisinden biri Ornette Coleman ve anılar... » 21. İstanbul Caz Festivali Özel : Caz İçin Tuhaf Bir Yer`de ışığın çocuklarını bahçeye buyur ettik... » İsveçli kalbim, Rus ruhum... » Düşlerinden vazgeçmeyen adam; Wadada Leo Smith. » Dünyanın dört yanından taşıdığı seslerle yeni bir dil yaratan adam Stephan Micus`un stili caz ötesi. » John Scofield Uberjam Band 2013 İKSV Salon konseri yazısı. » "Mare Nostrum" yani "Bizim Deniz"... Sevin Okyay gruba dair Nazım Hikmet, Tunçel Kurtiz, Enrico Rava, eski yolculuklar, yeni konserler... Geçmişten bugüne her detayı anlatıyor. » İstanbul Caz Festivali`nin bu yıl ki özel projesi Esbjörn Svensson`u anma konserini Sevin Okyay kaleme aldı. » 20. İstanbul Caz Festivali Özel: Bob James ve David Sanborn 27 yıl sonra yeniden birarada. » Tatsız bir şaka. Mulgrew Miller bizi bırakıp gitti » Sevin Okyay bu akşam (28 Şubat) Babylon`da konser verecek Hollandalı caz piyanisti Michiel Borstlap`ı yazdı... Ödüllü sanatçı ile ilgili anekdotlar ve notlar yayında... » Lawrence Butch Morris bizi terk etti. » İstanbul seması altında daha önce Lars Danielsson ve Ulf Wakenius`u canlı sahnede izlemiş miydik? Galiba hayır! Ama işte bu akşam İskandinav cazının iki önemli ustasını aynı sahnede izleme şansımız var. Ve onları Sevin Okyay gibi bir usta kalemin elinden okumak da öyle... » Bir efsane sahnede! Adını Nick Cave ile birlikte andığımız bir efsane Blixa Bargeld 30 Kasım ve 1 Aralıkda Borusan`da... Efsaneyi Cazkolik okurları için Sevin Okyay yazdı... » Kasım ayının en güçlü projelerinden David Murray Big Band & Macy Gray`i Sevin Okyay yazdı. » Braxton sahiden de cazın son dahisi olabilir » 22. Akbank Caz Festivali`nin konseri merakla beklenen zen-funk grubu Nik Bartsch`s Ronin`i Sevin Okyay kaleme aldı. » Yıllardır bir kez daha gelmesi beklenen Keith Jarrett ve üçlüsü nihayet bu akşam festivalde cazseverlerle buluşuyor. Büyük sanatçıyı Sevin Okyay özel olarak kaleme aldı. » Üç konserli muhteşem gece... » Sevin Okyay bu akşam (12 Temmuz) Arkeoloji Müzesi bahçesinde konseri olan Lars Danielsson`u yazdı: Danielsson Sihirli Bahçede... » Günlerdir meraklıları bu akşamki Stephan Micus konserini bekliyor. Sanatçı hakkında son noktayı koyan yazı ise ustamız Sevin Okyay`dan geldi: » Monk espasları, Bach fügleri, bazen bir kalipso karışımı » Havada Bir Şeyler Var... » Müsaitseniz, oğlum uğrayacak! » Sevin Okyay`dan popüler caz gündeminin üç önemli aktörü olan isimler için kaleme aldığı harika yazısı yayında; Sam Rivers ve George Garzone - Can Kozlu... » Afrika`dan Arjantin`e yol gider... » Brad Mehldau; "Live in Marciac"... Piyanistler arasından bir genç usta... Sevin Okyay`dan bir albüm yazısı... Yaşayan en etkileyici caz piyanistlerinden Brad Mehldau`nun son albümü Sevin Okyay`ın kaleminde. » Üç günde dünyanın en iyi caz piyanistlerinden dördünü dinlemek!.. » Bu sezon yolu İstanbul`a üçüncü kez düşen piyanist Terrasson bu kez yeni albümü "Push"u seslendirecek. » Sevin Okyay 13-14 Mayısta İstanbul Jazz Center`ın "Early Summer Jazz Fest" adı altında düzenlediği caz günlerinde sahne alacak olan basın büyük starı Victor Wooten`ı yazdı. » Eski dost Lawrence Butch Morris » Latin müziğinin güneşi » Geçen haftanın Corea & Burton ikilisiyle, bu haftanın Towner & Fresu ikilisi Sevin Okyay`ın kaleminde. » Lord Carter sahnede » Love Trio, bir de Arto
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp