Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Vincent Peirani Living Being II (Night Walker)

Sanatçı: Vincent Peirani akordeon, Emile Parisien saksafon, Tony Paeleman klavye, Julien Herne bas gitar, Yoann Serra davul
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 17 Şubat.2020
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Fransız caz sahnesinin önemli sanatçılarından Vincent Peirani, sadece kendi sınırlarını değil enstrümanların da sınırlarını zorlamayı seven doğaçlama caz alanında ustalaşmış bir akordeon sanatçısı. Pek çok ödüle sahip olmasının yanı sıra besteci kimliği de bulunan Peirani, Avrupa’da başarılı bir müzisyen olarak kabul ediliyor. Bilet Fiyatları: 80-50-30-20 TL.


 
Sevin Okyay

İsveçli kalbim, Rus ruhum...

 8864 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

İsveçli kalbim, Rus ruhum

Viktoria Tolstoy bu akşam (10 Şubat, 2014) Caz Şubatı şemsiyesi altında Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nun sahnesine çıkıyor. Umarız salon Buika’da olduğu gibi dolar, çünkü Tolstoy gerçekten de güçlü, hatta olağanüstü bir sesin sahibi. Yorumuyla da dikkati çekiyor. Şan dersi almadan kendini yetiştirmesi onun söyleyişine bir saflık katmış.

Büyük yazar Tolstoy`un ikinci kuşak torunu

İlk önce herkesin aklına takılan soruya cevap verelim: Evet, Lev Nikolayeviç Tolstoy, sanatçının büyük büyük büyükbabası. Yazarın eşi Sofia ile çocukları (13 çocuktan 10’u sağ kalmıştı), Ekim Devrimi’nin ardından Rusya’yı terk etti, çeşitli Avrupa ülkelerine yayıldılar. Bugün Fransa, İtalya ve İsveç’te Tolstoy soyundan gelen kişiler yaşar. Hatta Urguay, Brezilya ve A.B.D.’de de Tolstoy’lara rastlayabilirsiniz.

* * *

Böylece, damarlarında Rus kanı akan Louise Viktoria Tolstoy (asıl adıyla Louise Viktoria Kjellberg) 1974’te Stockholm yakınlarındaki küçük Sigtuna kasabasında dünyaya geldi. Çocukluğu Uppsala’da geçti. Müzik eğitimini cazcı babası Erik Kjellberg üstlendi, onu caz dünyasına tanıtan da babası oldu. 1990’ların ortalarında Stokholm’deki bir kulüpte şarkı söylerken, bir plak şirketi tarafından keşfedildi, ona bir kontrat sundular. Peri masalı gibiydi. İlk albümü “Smile, Love and Spice”ın birçok parçasını babası besteledi. Albüm Arne Domnerus, Putte Wickman ve Svante Thuresson gibi önde gelen İsveçli cazcıların ilgisini çekti.

Doksanların ortalarında bir klüpte şarkı söylerken keşfedildi

Daha iki yıl geçmeden, pop etkili albümü “För Älskad” çıktı ve onu listelerin tepesine savururken, ülkesinde bir gecede şöhret haline getirdi. Böylece masalın devam ettiği de anlaşıldı. Aslında albümün bunca heyecan yaratmasının nedenlerinden biri de bu kadar genç yaşta Blue Note ile çalışmasıydı, tabii. 1997’de ise, o sırada henüz 23 yaşında olan Viktoria Tolstoy unutulmaz pop/caz albümü “White Russians”ı gene Blue Note’tan çıkardı ve İsveç’te kalıcı bir yıldız oldu. Besteleri Esbjörn Svensson’la yapmıştı. Esbjörn aynı zamanda albümün yapımcısıydı, zaten turneye de birlikte çıktılar, Almanya’ya gittiler.

* * *

Blue Note markası onu caz dünyasının büyüklerine de tanıttı. Tolstoy, meslek hayatını İsveç’te geliştirmeye odaklanırken, Ray Brown ve McCoy Tyner gibi büyük cazcılarla da çalıştı. 2000’de gene Blue Note’tan ve kendi dörtlüsüyle, bir caz standartları albümü çıkardı: “Blame It On My Youth”. Nils Landgren onu zaten 1999’da Funk Unit albümü “5000 Miles”a konuk olarak dahil etmişti. Üç yıl sonra Tolstoy’un sesi, Landgren’ in balladlardan oluşan albümü “Sentimental Journey”den yükseliyordu.

İnanılmaz derecede güzel ve samimi melodiler

2004 Şubat’ın ACT’den ilk albümü “Shining on You”yu çıkardı. Albüm bir haftada İsveç caz listelerinde 2. ve pop listelerinde 26. sıraya yükseldi. Şarkılarının “inanılmaz derecede güzel ve samimi melodileri” gene Esbjörn Svensson imzasını taşıyordu ama bu sefer albümün yapımcısı Nils Landgren’di. “Shining on You” Alman Caz Ödülü’nü aldı, basın onun “cam gibi berrak, kısaca harikulade” sesini övdü. Sesinin doğal ve dumanlı olduğundan söz ettiler ve onu “daha az olan çoğu kez daha çoktur” deyişinin kanıtı ilan ettiler.

* * *

Tolstoy yıl boyu Avrupada kendi şovuyla turnede kaldı. Ama bu arada Nils Landgren Funk Unit’i, “Funky ABBA” albümlerinde iki şarkıyla desteklemeyi ihmal etmedi. Bunlardan biri “When All Is Said and Done”dı ve piyanoda da ABBA’dan Benny Andersson vardı. İnsan daha ne isteyebilir? Viktoria Tolstoy, Funk Unit’e Çin’deki “Funky ABBA” turlarında da refakat etti.

"My Swedish Heart" albümüyle Kanada ve Avrupada başarılı turneler

2005 Nisan’ında ise, sevdiğimiz pek çok kuzeyli cazcının albümlerinin çıktığı, Akbank Caz Festivali’nde muhteşem bir konserlerini izlediğimiz ACT’den ikinci albümünü çıkardı: İsveç’te cazın 50 yılına sevgisini ifade edip selam yollayan “My Swedish Heart”. Albüm, Jan Johansson, Börje Fredriksson, Lars Gullin besteleri ile, yeniden yorumlanmış geleneksel parçalardan oluşuyordu. Örneğin, Monica Zetterlund’un 1964’te Bill Evans Trio ile kaydettiği ve herkese tanıttığı halk şarkısı “Jag Vet en Dejlig Rosa” gibi. Viktoria’nın dostları ve meslektaşları Esbjörn Svensson, Lars Danielsson, Anders Jormin ve Jacob Karlzon’un besteleri de albümde yer alıyordu. “My Swedish Heart” İsveç çaz listelerinde 1, Almanya’da 2 numaraya yükseldi. “İskandinav halk ve caz müziği arasında dengede duran” bu albüm, Tolstoy’un Avrupa ve Kanada’da çok başarılı turneler yapmasını da sağladı.

Kalbim İsveçli, ruhum Rus

Üçüncü ACT albümü “Pictures of Me”, Eylül 2006’da yayınlandı, o da Viktoria Tolstoy’un her türlü yeniliğe, çeşitlenmeye açık oluşunun bir başka kanıtını oluşturdu. Bu albümde Viktoria Tolstoy ile uzun süredir birlikte çalıştığı piyanisti Jacob Karlzon ve şimdiki yapımcısı, yakından tanıdığımız kontrbas ve çello sanatçısı Lars Danielsson; Paul Simon, Prince, Peter Gabriel, Stevie Wonder, Seal, Van Morrison, Eric Woolfson ve Alan Parsons şarkılarını yeniden yorumladılar, uyarladılar. Albüm gene bir Avrupa turnesiyle kutlandı. 2008’de ise, Viktoria’nın ikili kimliğini tamamlayan “My Russian Soul" albümü geldi. Hep dediği gibi, İsveçli kalbiyle Rus ruhu, nihayet tamamlanmıştı.

* * *

Ben onu ne yazık ki ancak 2011’deki "Letters to Herbie" ile tanıdım. ACT albümlerinin burada bulunmaya başladığı sıralardı. Diğer albümlerinin bir kısmını sonradan edindim. Tolstoy, Herbie Hancock’ın müziğiyle bir albüm yapmanın ona çok doğru geldiğini söylüyor, çünkü onun şarkı olarak söylenmeye çok uygun, harikulade besteler yaptığını düşünüyor. Daha ‘funky’ olan geç dönemi üzerinde odaklanmayı tercih etmiş.

 

Bu akşam CRR sahnesine büyük bir şarkıcı çıkacak. Sarı saçlı, mavi gözlü, hem İsveçli, hem Rus Viktoria Tolstoy. Gerçi kendisini geç kaşfettik ama erkenden salıvermeye hiç niyetimiz yok. Eh, bir anlamda da Esbjörn’ün emaneti sayılır. 

Sevin Okyay
10 Şubat 2014, Pazartesi
Cazkolik.com 

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Konserin Ardından: Avishai Cohen`in 50: 50: 50 sırrı
DAVETİYE: Avishai Cohen Trio ve English Chamber Orchestra konserlerinde 3`er çift Cazkolik okuruna davetiye hediye ediyoruz.
Caz konserleri atağa kalktı?
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» [Sevin Okyay Arşivi] Dianne buraya, eller havaya! » [Sevin Okyay Arşivi] Kendi üslubunun kralı » [Sevin Okyay Arşivi] Caz Yap Cazzz! » 23. Ankara Caz Festivali Özel-Sevin Okyay Yazdı: Hoşgeldin Hayati Kafe. » PSM Caz Festivali-Sevin Okyay yazdı: Festivalin güzel sesleri; Peyroux, Edwards ve Biel » [Sevin Okyay Arşivi] Acayip eğlendik » [Sevin Okyay Arşivi] Miles`ın ruhuna yazılan film müziği. » [Sevin Okyay Arşivi] İzmir`e dair caz anılarından "Out Louder" albümüne. » [Sevin Okyay Arşivi] 20 öncü yıl » [Sevin Okyay Aşivi] Akbank 6. Uluslararası Caz Festivali: Lurie, İbrahim, Surman ve diğerleri... » Gonzalo Rubalcaba günümüzün en iyi piyanistlerinden ama kendi kültürünün de temsilcisi » John Scofield`ın sırları. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel: Festivalin en etkileyici gruplarından biri. » 22. İstanbul Caz Festivali Özel: James Blood Ulmer`ı duyunca içimden sessiz bir çığlık yükseldi; » "Birazcık dolaşsam, simit yesem" Cazın beş büyük yenilikçisinden biri Ornette Coleman ve anılar... » 21. İstanbul Caz Festivali Özel : Caz İçin Tuhaf Bir Yer`de ışığın çocuklarını bahçeye buyur ettik... » İsveçli kalbim, Rus ruhum... » Düşlerinden vazgeçmeyen adam; Wadada Leo Smith. » Dünyanın dört yanından taşıdığı seslerle yeni bir dil yaratan adam Stephan Micus`un stili caz ötesi. » John Scofield Uberjam Band 2013 İKSV Salon konseri yazısı. » "Mare Nostrum" yani "Bizim Deniz"... Sevin Okyay gruba dair Nazım Hikmet, Tunçel Kurtiz, Enrico Rava, eski yolculuklar, yeni konserler... Geçmişten bugüne her detayı anlatıyor. » İstanbul Caz Festivali`nin bu yıl ki özel projesi Esbjörn Svensson`u anma konserini Sevin Okyay kaleme aldı. » 20. İstanbul Caz Festivali Özel: Bob James ve David Sanborn 27 yıl sonra yeniden birarada. » Tatsız bir şaka. Mulgrew Miller bizi bırakıp gitti » Sevin Okyay bu akşam (28 Şubat) Babylon`da konser verecek Hollandalı caz piyanisti Michiel Borstlap`ı yazdı... Ödüllü sanatçı ile ilgili anekdotlar ve notlar yayında... » Lawrence Butch Morris bizi terk etti. » İstanbul seması altında daha önce Lars Danielsson ve Ulf Wakenius`u canlı sahnede izlemiş miydik? Galiba hayır! Ama işte bu akşam İskandinav cazının iki önemli ustasını aynı sahnede izleme şansımız var. Ve onları Sevin Okyay gibi bir usta kalemin elinden okumak da öyle... » Bir efsane sahnede! Adını Nick Cave ile birlikte andığımız bir efsane Blixa Bargeld 30 Kasım ve 1 Aralıkda Borusan`da... Efsaneyi Cazkolik okurları için Sevin Okyay yazdı... » Kasım ayının en güçlü projelerinden David Murray Big Band & Macy Gray`i Sevin Okyay yazdı. » Braxton sahiden de cazın son dahisi olabilir » 22. Akbank Caz Festivali`nin konseri merakla beklenen zen-funk grubu Nik Bartsch`s Ronin`i Sevin Okyay kaleme aldı. » Yıllardır bir kez daha gelmesi beklenen Keith Jarrett ve üçlüsü nihayet bu akşam festivalde cazseverlerle buluşuyor. Büyük sanatçıyı Sevin Okyay özel olarak kaleme aldı. » Üç konserli muhteşem gece... » Sevin Okyay bu akşam (12 Temmuz) Arkeoloji Müzesi bahçesinde konseri olan Lars Danielsson`u yazdı: Danielsson Sihirli Bahçede... » Günlerdir meraklıları bu akşamki Stephan Micus konserini bekliyor. Sanatçı hakkında son noktayı koyan yazı ise ustamız Sevin Okyay`dan geldi: » Monk espasları, Bach fügleri, bazen bir kalipso karışımı » Havada Bir Şeyler Var... » Müsaitseniz, oğlum uğrayacak! » Sevin Okyay`dan popüler caz gündeminin üç önemli aktörü olan isimler için kaleme aldığı harika yazısı yayında; Sam Rivers ve George Garzone - Can Kozlu... » Afrika`dan Arjantin`e yol gider... » Brad Mehldau; "Live in Marciac"... Piyanistler arasından bir genç usta... Sevin Okyay`dan bir albüm yazısı... Yaşayan en etkileyici caz piyanistlerinden Brad Mehldau`nun son albümü Sevin Okyay`ın kaleminde. » Üç günde dünyanın en iyi caz piyanistlerinden dördünü dinlemek!.. » Bu sezon yolu İstanbul`a üçüncü kez düşen piyanist Terrasson bu kez yeni albümü "Push"u seslendirecek. » Sevin Okyay 13-14 Mayısta İstanbul Jazz Center`ın "Early Summer Jazz Fest" adı altında düzenlediği caz günlerinde sahne alacak olan basın büyük starı Victor Wooten`ı yazdı. » Eski dost Lawrence Butch Morris » Latin müziğinin güneşi » Geçen haftanın Corea & Burton ikilisiyle, bu haftanın Towner & Fresu ikilisi Sevin Okyay`ın kaleminde. » Lord Carter sahnede » Love Trio, bir de Arto
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp