Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Ece Şermet & Erkan Zeki Ar Duo

Sanatçı: Ece Şermet (v), Erkan Zeki Ar (g)
Mekan: The Badau, Akasya (Rez: 0 532 306 4334)
Tarihi: 19 Ocak.2020
Saat: 13:00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/5
Etkinlik Bilgisi : Giriş ücreti bulunmamaktadır.


Emin Fındıkoğlu +12

Sanatçı: Barış Yazıcı, İmer Demirer, Tolga Bilgin, Işık Üstündağ, Ebru Kennington, Güneş Karaduman, Duru Tuna, Çağdaş Oruç, Serhan Erkol, Barış Yazıcı, Volkan Topakoğlu, Ekin Cengizkan, Emin Fındıkoğlu, Melisa Kral, Zeynep Kuyumcu
Mekan: Bova Sahne, Şehit Muhtar Mah. Mis Sokak, No:17, Beyoğlu, İstanbul (Tel: 0 533 647 5727)
Tarihi: 19 Ocak.2020
Saat: 21.30
Etkinlik Bilgisi : Pazar cazcılar azar.


 
Sevin Okyay

21. İstanbul Caz Festivali Özel: Caz İçin Tuhaf Bir Yer`de ışığın çocuklarını bahçeye buyur ettik...

 4854 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Cazkolik Shop Wayne Shorter`ın Danilo Perez`li albümü "Without A Net"i satın almak için tıklayın!
Satın Al!

Işığın Çocukları’nı

bahçeye buyur ettik.

Danilo Perez, John Patitucci, Brian Blade, Caz Festivali’nin bu yılki “Tuhaf Yer”i İstanbul Erkek Lisesi bahçesinde. Onlardan önce sahaya basçı Derrick Hodge çıkacak.

* * *

“Caz İçin Tuhaf” bir yer, bütün yerler tuhaf olmasa da, Caz Festivali’nin en sevdiğim projelerinden biri. Çünkü bana EST’nin “Strange Place for Snow” albümünü hatırlatıyor. O tuhaf yer de, o sıralar üçü de hayatta olan grup elemanlarının bana Babylon kulisinde söylediklerine göre, hemen ötesinde karlı alanların uzandığı BİR saunaymış. Zaten projenin ilk yılında EST’nin, Esbjörn Stevensson’un genç yaşta ölümünden geriye kalan iki elemanı, Magnus Öström ile Dan Berglund gelmişti. Sonra bu proje birçok yer dolaştı ve bu yıllığına İstanbul Erkek Lisesi Bahçesi’ne demir attı.

* * *

Bahçe, ilk kez bir Caz Festivali etkinliğine mekân oluyor ve Wayne Shorter’ın vaftiz babası olduğu çok seçkin bir gruba kucak açıyor: piyanoda Danilo Perez, basta John Patitucci ve davulda Brian Blade. Eşsiz Wayne Shorter’ın kurduğu topluluğun müzisyenleri sıfatıyla iki de Grammy’si olan bir grup... 4 Temmuz Cuma, saat 19:45, İstanbul Erkek Lisesi Bahçesi’ndeki konserde onlardan önce Amerikan basçı / besteci Derrick Hodge sahne alacak.

* * *

2001 yazında efsanevi Wayne Shorter ile bir dörtlü oluşturup dünyayı dolaşmaya başladıklarında üçü de grup lideriydi, kayıtları vardı. Dünya Turneleri sonucunda grubun karizmasını yansıtan “Footprints Live” albümü çıktı ve Grammy adayı oldu. Bunun ardından 2003’te de, büyük bir grupla, “Alegria” diye bir stüdyo albümü yaptılar, o da Grammy aldı. Yeni Wayne Shorter Dörtlüsü, 2002 ve 2004’te Caz Gazetecileri Derneği tarafından “Yılın En İyi Küçük Grubu” seçildi.

* * *

Aslında bu üçlünün onay almak için ödüllere de, birlikte çalıştıkları kişilerin isimlerine de ihtiyacı yok. Haziran sonunda Blue Note Jazz Festival’daydılar. Panamalı Danilo Perez, fevkalade dinamik, etkileyici bir piyanist. John Patitucci, basın üstatlarından. Brian Blade ise bugün cazın en iyi davulcusuder dense yalan olmaz.

Danilo Pérez

Danilo Pérez, bugün cazın en dinamik piyanistlerinden biri. Hayli de takipçisi var. Müzisyenin kendine özgü, iki Amerika kıtasının müzikleriyle folk ve dünya müziklerini birleştiren Pan-Amerikan caz stili eleştirmenlerin övgüsünü alıp meslektaşlarını etkilemekle kalmadı. Ona sadık kalan bir dinleyici kitlesi de kazandırdı. Neşesi ve coşkusu konserlerini salt dinlemeye değil seyre de değer kılıyor. İster 1990’ların başından beri olduğu gibi kendi gruplarına liderlik yapsın, ister Wayne Shorter, Roy Haynes ve Steve Lacy gibi ustalarla çalsın; caza aşkla bağlı Pérez, sadece dinleyicilerine değil, cazın kendisine de damgasını vuruyor. 1965 Panama doğumlu piyanistin, Dizzy Gillespie’nin United Nations Orchestra / Birleşmiş Milletler Orkestrası’nın (1989-1992) en genç üyesi olduğu günler çok geride kaldı.

* * *

Onu çalarken dinler dinlemez grubuna davet eden Shorter, “Macera peşindeydi, müziği tazeydi,” diyor. “Tekniğiyle gösteriş yapmıyordu, onu ilgilendiren şey hikâye anlatmaktı.”

* * *

Danilo Pérez ise, kendini babasına borçlu hissediyor. “İnanılmaz bir öğretmendi, müziğe insanların hayatını değiştirmenin çok güçlü bir aracı gözüyle bakardı.” Onun öğrencileri de müziğin gücünü kavrayınca, tutkuyla çalıyormuş. “Hayatta kalma tutkusu, mutluluğu için mücadele etme tutkusu. Çoğunun parlak meslek hayatları oldu. Müziğe hayatlarının parmak izi gözüyle bakıyorlar ve hiçbir şey onları durduramıyor.”

John Patitucci

1990’ların başında hem akustik hem elektrik bas gitaristlerin en iyilerinden biri olarak kendini kabul ettiren Patitucci, şimdi olduğu gibi o zaman da hızı, çok temiz tonu ve daldan dala konuşuyla tanınmıştı. 1959 doğumlu Patitucci, on yaşından beri enstrümanını çalıyor. Okuldayken bir yandan da Stan Getz, Dave Grusin, Ernie Watts, Freddie Hubbard gibi cazcılara eşlik ediyordu. 1985’te hem Elektric hem de Akoustic gruplarının üyesi olarak Chick Corea’ya katılıp onunla turnelere çıktığında adını herkese duyurdu. 90’ların başında Elektric Band’dan ayrıldı ama, zaman zaman Corea ile çalışmayı sürdürdü.

* * *

Yeniliklerden kaçınmıyor. Bu sayede, soul, rock, bluies, caz, klasik demeden her türü çaldı. Stüdyo müzisyeni olarak B.B. King, Herbie Hancock, Michael Brecker, George Benson, Dizzy Gillespie, Queen Latifah, Sting gibi isimlerle çalıştı. 1986’da meslektaşları tarafından akustik basın En Değerli İcracısı seçildi. Hem kendi grubuyla, hem de başkalarıyla dünyayı dolaştı. Film bestecileri ile de çalıştı. İki Grammy’si, on beş adaylığı var.

* * *

Ron Carter 2002’de The City College of New York’tan ayrıldığından beri orada ders veren John Patitucci, çalarak ve çaldırarak yoluna devam ediyor. “Hangi türde müzikle olursa olsun iletişim kapısını açan şey, büyük bir ritmik güç ile duygudur. Böyle bir ritminiz ve sound’unuz yoksa, kimse sizi dinlemek istemez. Bunu kafalarına daha çabık yerleştirenler, daima daha çabuk gelişir.”

Brian Blade

Büyükannesinin duvarında bir dua varmış, sükunet duası. Brian Blade, Büyükanne Rosa’nın duasının ne demek istediğini yıllar boyunca anlamamış. “Ancak hayatın iniş çıkışlarını yaşadıktan sonradır ki, o kelimeler kafamda anlamla çınlar oldu.”

* * *

Blade’in, lider olarak ilk albümü 1998’de Blue Note’tan çıkan, Brian Blade Fellowship’ti. İki yıl sonra aynı şirketten “Perceptual’ı yaptı. “Season of Changes" (2008) ile Verve’e geçti. 2009 tarihli “Mama Rosa”da ise, büyükannesinin duvarındaki dualara müzik kattı. Onu (Verve Forecast, 2009) “Landmarks” (2014) izledi.

* * *

Gene de a içlerinde en çok “Mama Rosa”dan etkilenmiş. Aile, sevilenler, seyahat üzerine on üç şarkı ile pek çok şey anlatan bir albüm,. Şimdi geriye bakınca, en önemlisinin, “Bizi biçimlendiren ve bize esin veren bu şeylerin, bir daireyi tamamlamak için başkalarıyla paylaşılması gerektiği duygusu,” olduğunu söylemiş. Çalmaya başladığından beri bir şeyler de kaydedermiş zaten. Çok sevdiğim “Mama Rosa” da bu ev demolarından kendiliğinden doğuvermiş. “En zoru, kendime karşı dürüst olmak, şarkılarla birlikte kim olduğumuzun biraz daha fazla görünüp duyulmasını sağlamak,” diyor.

* * *

Brian Blade 1970, Shreveport, Louisiana doğumlu. Annesi emekli ana okulu öğretmeni, babası papaz. Bu sayede çocukluğu her gün dinlediği gospel müziğiyle geçti. Okulda öğretmeni onlara Maurice Ravel’in müziğini tanıttı. Brian, dokuz yaşından on üç yaşına kadar okul orkestrasında keman çaldı. Ama bir yandan da John Coltrane, Charlie Parker, Miles Davis, Art Blakey, Thelonious Monk, Elvin Jones dinliyordu. 1988’de New Orleans’a göçtükten sonra ustalarla ve yeni müzisyenlerle birlikte çalmaya başladı. Gelişmesine yardımcı olan cazcılar arasında Nicholas Payton, Delfeayo Marsalis ve Joshua Redman da vardı. Neredeyse yirmi yıldır da kayıt yapıyor ve cazın en iyi davulcularından biri.

Sevin Okyay
02 Temmuz 2014, Çarşamba
Cazkolik.com

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Cazkolik Best of 2019 Yayında: Caz yazarları, radyo programcıları ve eleştirmenler yılın en iyi albümlerini seçti.
Yeni albümler arası gezinti
PSM Caz Festivali Özel; Leyla Diana-Chris Botti Röportajı: Botti`ye göre onun müziğini nasıl bir ortamda dinlemeli?
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» [Sevin Okyay Arşivi] Dianne buraya, eller havaya! » [Sevin Okyay Arşivi] Kendi üslubunun kralı » [Sevin Okyay Arşivi] Caz Yap Cazzz! » 23. Ankara Caz Festivali Özel-Sevin Okyay Yazdı: Hoşgeldin Hayati Kafe. » PSM Caz Festivali-Sevin Okyay yazdı: Festivalin güzel sesleri; Peyroux, Edwards ve Biel » [Sevin Okyay Arşivi] Acayip eğlendik » [Sevin Okyay Arşivi] Miles`ın ruhuna yazılan film müziği. » [Sevin Okyay Arşivi] İzmir`e dair caz anılarından "Out Louder" albümüne. » [Sevin Okyay Arşivi] 20 öncü yıl » [Sevin Okyay Aşivi] Akbank 6. Uluslararası Caz Festivali: Lurie, İbrahim, Surman ve diğerleri... » Gonzalo Rubalcaba günümüzün en iyi piyanistlerinden ama kendi kültürünün de temsilcisi » John Scofield`ın sırları. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel: Festivalin en etkileyici gruplarından biri. » 22. İstanbul Caz Festivali Özel: James Blood Ulmer`ı duyunca içimden sessiz bir çığlık yükseldi; » "Birazcık dolaşsam, simit yesem" Cazın beş büyük yenilikçisinden biri Ornette Coleman ve anılar... » 21. İstanbul Caz Festivali Özel : Caz İçin Tuhaf Bir Yer`de ışığın çocuklarını bahçeye buyur ettik... » İsveçli kalbim, Rus ruhum... » Düşlerinden vazgeçmeyen adam; Wadada Leo Smith. » Dünyanın dört yanından taşıdığı seslerle yeni bir dil yaratan adam Stephan Micus`un stili caz ötesi. » John Scofield Uberjam Band 2013 İKSV Salon konseri yazısı. » "Mare Nostrum" yani "Bizim Deniz"... Sevin Okyay gruba dair Nazım Hikmet, Tunçel Kurtiz, Enrico Rava, eski yolculuklar, yeni konserler... Geçmişten bugüne her detayı anlatıyor. » İstanbul Caz Festivali`nin bu yıl ki özel projesi Esbjörn Svensson`u anma konserini Sevin Okyay kaleme aldı. » 20. İstanbul Caz Festivali Özel: Bob James ve David Sanborn 27 yıl sonra yeniden birarada. » Tatsız bir şaka. Mulgrew Miller bizi bırakıp gitti » Sevin Okyay bu akşam (28 Şubat) Babylon`da konser verecek Hollandalı caz piyanisti Michiel Borstlap`ı yazdı... Ödüllü sanatçı ile ilgili anekdotlar ve notlar yayında... » Lawrence Butch Morris bizi terk etti. » İstanbul seması altında daha önce Lars Danielsson ve Ulf Wakenius`u canlı sahnede izlemiş miydik? Galiba hayır! Ama işte bu akşam İskandinav cazının iki önemli ustasını aynı sahnede izleme şansımız var. Ve onları Sevin Okyay gibi bir usta kalemin elinden okumak da öyle... » Bir efsane sahnede! Adını Nick Cave ile birlikte andığımız bir efsane Blixa Bargeld 30 Kasım ve 1 Aralıkda Borusan`da... Efsaneyi Cazkolik okurları için Sevin Okyay yazdı... » Kasım ayının en güçlü projelerinden David Murray Big Band & Macy Gray`i Sevin Okyay yazdı. » Braxton sahiden de cazın son dahisi olabilir » 22. Akbank Caz Festivali`nin konseri merakla beklenen zen-funk grubu Nik Bartsch`s Ronin`i Sevin Okyay kaleme aldı. » Yıllardır bir kez daha gelmesi beklenen Keith Jarrett ve üçlüsü nihayet bu akşam festivalde cazseverlerle buluşuyor. Büyük sanatçıyı Sevin Okyay özel olarak kaleme aldı. » Üç konserli muhteşem gece... » Sevin Okyay bu akşam (12 Temmuz) Arkeoloji Müzesi bahçesinde konseri olan Lars Danielsson`u yazdı: Danielsson Sihirli Bahçede... » Günlerdir meraklıları bu akşamki Stephan Micus konserini bekliyor. Sanatçı hakkında son noktayı koyan yazı ise ustamız Sevin Okyay`dan geldi: » Monk espasları, Bach fügleri, bazen bir kalipso karışımı » Havada Bir Şeyler Var... » Müsaitseniz, oğlum uğrayacak! » Sevin Okyay`dan popüler caz gündeminin üç önemli aktörü olan isimler için kaleme aldığı harika yazısı yayında; Sam Rivers ve George Garzone - Can Kozlu... » Afrika`dan Arjantin`e yol gider... » Brad Mehldau; "Live in Marciac"... Piyanistler arasından bir genç usta... Sevin Okyay`dan bir albüm yazısı... Yaşayan en etkileyici caz piyanistlerinden Brad Mehldau`nun son albümü Sevin Okyay`ın kaleminde. » Üç günde dünyanın en iyi caz piyanistlerinden dördünü dinlemek!.. » Bu sezon yolu İstanbul`a üçüncü kez düşen piyanist Terrasson bu kez yeni albümü "Push"u seslendirecek. » Sevin Okyay 13-14 Mayısta İstanbul Jazz Center`ın "Early Summer Jazz Fest" adı altında düzenlediği caz günlerinde sahne alacak olan basın büyük starı Victor Wooten`ı yazdı. » Eski dost Lawrence Butch Morris » Latin müziğinin güneşi » Geçen haftanın Corea & Burton ikilisiyle, bu haftanın Towner & Fresu ikilisi Sevin Okyay`ın kaleminde. » Lord Carter sahnede » Love Trio, bir de Arto
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp