Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Arka Oda Toplantıları: İstanbul İlhamı

Mekan: İstanbul Araştırmaları Enstitüsü
Tarihi: 21 Şubat.2019
Saat: 18:30
Etkinlik Bilgisi : İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün, İstanbul kentine yönelik bilimsel çalışmaları tarihseverlerle buluşturduğu “Arka Oda Toplantıları”, Merih Akoğul’un gerçekleştireceği “İstanbul İlhamı” ile devam ediyor. Toplantıda, yüzyıllar boyunca sanatçıları güçlü bir biçimde etkileyen İstanbul’un müzikleri ele alınacak. Konuşmada Akoğul, İstanbul’un dönem ve koşullara göre değişen müziklerini mercek altına alacak. Akoğul ayrıca, besteci ve müzisyenlerle ilgili bilgi ve anekdotları, sosyal yaşam ve o günün dinamikleri üzerinden katılımcılarla paylaşacak; bu şehirde ya da bu şehir için yapılmış farklı tür müziklerden örnekler dinletecek. Derya Türkan moderatörlüğünde gerçekleştirilen “İstanbul İlhamı” başlıklı sunum, 21 Şubat Perşembe günü, saat 18.30’da İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde ücretsiz izlenebilir. Etkinlik ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır, yerler sınırlıdır.


Kerem Görsev feat. Allan Harris

Mekan: Zorlu PSM, Touché Caz Klübü (Rez: 0 212 924 0128)
Tarihi: 21 Şubat.2019
Saat:
Etkinlik Bilgisi : Eski dost Allan Harris yeniden İstanbul`da. Şehrin en yeni, en ilham veren kulübü olmayı hedefleyen Touché, cazseverlerin de favori adresi olmaya aday... Türkiye’nin önde gelen caz müzisyenlerinden Kerem Görsev, triosuyla Amerika’nın en güçlü vokallerinden Alan Harris ile birlikte 20, 21, 22 ve 23 Şubat’ta Touché’nin konuğu olacak. Ekinlinlikler satışa çıktıkça biletler, 0212 924 01 28 telefon numarasından, Zorlu PSM gişelerinden, touche@zorlupsm.com, www.zorlupsm.com ve www.biletix.com adresleri üzerinden temin edilebiliyor, rezervasyon yapılabiliyor.


 
Sevin Okyay

"Birazcık dolaşsam, simit yesem" Cazın beş büyük yenilikçisinden biri Ornette Coleman ve anılar...

 4184 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Cazkolik Shop Ornette Coleman 6 CD Box Set satışta!
Satın Al!

“Birazcık dolaşsam, simit yesem”

Armstrong, Parker, Davis ve Coltrane ile birlikte cazın beş büyük yenilikçisinden biri olan Ornette Coleman, “Free Jazz”in yaratıcısı, 85 yaşında öldü. Geriye baktıkça, anılar, anekdotlar geçiyor gözümün önünden.

* * *

Ornette’i ilk kez ne zaman dinlediğimi hatırlamıyorum. Epeyce gerilerde olmalı, çünkü müziği bende “Bu da ne yahu?” etkisi uyandırmıştı. Çoğu kişi gibi. Onun hayatta ve cazda ilerleyişini hayli dışarıdan ama ilgiyle izlemiştim. Çığır açıcı bir cazcı, vazgeçilmez biri miydi yoksa ne yaptığını bilmezin teki mi? Cazcılar bile bu konuda fikir birliği halinde değildi. Sonunda, millet ne yapsa Ornette’in orada olduğu, orada kalacağı, Free Jazz’ını da yaşatacağı anlaşıldı.

* * *

Benim için ahir zaman gurusu olan, bir insanın nasıl olması gerekiyorsa o şekilde yaratılmış, müziği konusunda çok ciddi ve paylaşmaya hazır olan Ornette’in yerini kimse tutamaz. Sahneye her çıkışında elimin ayağımın boşalmasına yol açmıştır. Karşısına oturup onu öyle izlemek, ister sahnede, ister aynı mekânda, bana hep huzur vermiştir. Onu müziğe kattıklarıyla olduğu kadar yaşadıklarıyla da kabul ettim, sevdim. Hep de öyle olacak. Ama artık ‘live’ konser yok, çünkü Ornette Coleman 85 yaşında aramızdan ayrıldı.

* * *

Olsun, albümlerle anılar bizimle. O zamanlar adı -galiba- The Marmara olan otelin eşsiz kafesinde Ornette’i bekleyerek geçen saatler, meselâ. Akşama konseri var, odasından çıkmış gitmiş, ses-soluk yok. Gittikçe büyüyen masada oturanlar arasında oğlu ve davulcusu Denardo da var. Bir de Murat Taner olmalı mutlaka, çünkü ben İstanbul’da Ornette’in kısmen de olsa peşine takılabilmemi ona borçluyum. Yanında parası var mı diye soruyorlar. Yokmuş, cüzdanını almamış. Artık ceplerinde ne varsa o. Nihayet çıkıp geliyor. Hava çok güzelmiş, çıkıp dolaşayım demiş. Etrafı seyretmiş, insanları seyretmiş. Bir simit alıp yemiş. Sonra da yürüye yürüye otele gelmiş. Zaten belli ki Taksim civarından pek ayrılmamış.

* * *

Ama biraz farklı sonuçlanan bir gezme hikâyesi daha var aklımda. O ilk unutulmaz dörtlüsünün basçısı Charlie Haden İstanbul ziyaretlerinden birinde anlatmıştı. New York’ta gene böyle bir gün konserden önce kimseye bir şey söylemeden ortadan kaybolmuş. Sonra konser saati gelmiş, Ornette dönmüş. Haden ise, kulakları rahatsız olduğu için kullandığı paravana tam yerinde mi değil mi diye bakarken, arkadan (onun tabiriyle) “çing çong” diye sesler gelmiş. Haden, “Bir döndüm baktım, gülümseyen Çinliler’den oluşan bir grup arkaya yerleşmiş, entrümanlarını akort ediyor. Ornette, “Arkadaşlara rastladım, onları da bu akşam çalsınlar diye davet ettim,” diye açıklamış.

* * *

Eh, ne de olsa, Faslı usta Joujouka müzisyenleriyle, Grateful Dead’den Jerry Garcia ile çalan, bestesi “Skies of America”yı Londra Senfoni Orkestrası ile kaydeden kişiden söz ediyoruz. Coleman, Politzer kazanan albümü “Sound Grammar”ın, sınırları aşan evrensel müziğin şifresini çözme arayışından söz ettiğini söylemişti. “Bana göre ses ebedi... ve hâlâ işitilmemiş notalar var. Onları nerede bulacağımı bilmiyorum, ama orada olduklarını biliyorum.”

* * *

Gerçekten bir ahir zaman gurusuydu. Karşınızda otururken içinize sükûnet akardı sanki. Sesini yükseltmezdi, kızmazdı, iyi huylu bir öğretmen gibi konuşurdu. Onun caz dünyasını sarstığına, müzikal özgürlüğün doğası üzerine sonu gelmez tartışmalara yol açtığına, hatta bu uğurda hırpalandığına inanmak zor gelirdi insana. Vaktiyle biri karnına bir tekme atmış ve “Böyle çalamazsın!” diye bağırmış. Coleman, “Ne yaptığımı bile bilmiyordu,” diyor. İnsanlara, “Dövmeyin onu, dinleyin” dedirtecek bir noktaya gelene kadar dayağımı yeme kararı oldum.”

* * *

Son anekdot ise 2003 İstanbul Caz Festivali’nden. Görgün Taner, en azından yarı yarıya boş Açıkhava Tiyatrosu’na bakıp, “Sayenizde,” demişti. Ona göre, yılın en prestijli ama tenha konserine ısrarlarımızla biz sebep olmuştuk. Bense halimden memnundum. İkinci sıradaydım. Tam önümde de arkadaşım Hüseyin Başkadem’in beş yaşındaki yeğeni Utku oturuyordu. Ornette Coleman konserine beş yaşında çocuğu kim getirir? Afyon’da caz festivali düzenleyen adam, elbette!

* * *

Hüseyin’e, çocuğu niye bu konsere getirdiğini sordum. Ne de olsa bir önceki gece İbrahim Ferrer vardı, hani fidanları kırmama ve hayatı kolaylaştırma açısından... “O kimleri dinlemedi ki?” dedi. Ornette başında "pork pie" tabir edilen şapkası ve üstüne bol gelen gri takım elbisesiyle sahneye çıkınca elden gittim. Sol omuz önde, sağ hafif bükülüp arkaya çekilmiş durur, tenor saksını çalarken gözlerim yaşarırdı nedense. "Light Coleman" denebilecek, çok iyi bir konserdi. Açıkhava`yı zaten doldurmayan halkın bir kısmı parti parti çıkarken, sapsarı, kısacık saçlı, maviş gözlü, şortlu Utku oturdu. Vakit geçirme girişimleri her defasında bastırılmıştı. Konserin son parçasında önce parmakları, sonra yumruklarıyla kulağını tıkadı. Konserden sonra yanına gelen amcasına kulak tıkama hareketini, "Çok güzeldi, dayanamadım," diye açıklayınca makaraları koyuverdik.

Belki de doğru söylüyordu, kim bilir?

Sevin Okyay
15 Haziran 2015, Pazartesi
Cazkolik.com

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Tüh kaçırdık... Böyle şeyleri kesin Türkiye`de de yapmalıyız!
26. İzmir Avrupa Caz Festivali programını açıkladı. Toplam 8 konserin gerçekleşeceği festivalde sadece 1 yerli proje var!
Cenk Akyol Yazdı: Rock tarihinin en güzelinden, en kişiselinden 20 bas rifi...
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» [Sevin Okyay Arşivi] Miles`ın ruhuna yazılan film müziği. » [Sevin Okyay Arşivi] İzmir`e dair caz anılarından "Out Louder" albümüne. » [Sevin Okyay Arşivi] 20 öncü yıl » [Sevin Okyay Arşivi] Akbank 6. Uluslararası Caz Festivali: Lurie, İbrahim, Surman ve diğerleri... » İş Sanat`ta izleyeceğimiz Gonzalo Rubalcaba günümüzün en iyi piyanistlerinden ama kendi kültürünün de temsilcisi » Geçen yıl da, bu yıl da Grammy`leri evine götüren John Scofield`ın sırları. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel: Festivalin en etkileyici gruplarından biri. » 22. İstanbul Caz Festivali Özel: James Blood Ulmer`ı duyunca içimden sessiz bir çığlık yükseldi; » "Birazcık dolaşsam, simit yesem" Cazın beş büyük yenilikçisinden biri Ornette Coleman ve anılar... » 21. İstanbul Caz Festivali Özel : Caz İçin Tuhaf Bir Yer`de ışığın çocuklarını bahçeye buyur ettik... » İsveçli kalbim, Rus ruhum... » Düşlerinden vazgeçmeyen adam; Wadada Leo Smith. » Dünyanın dört bir yanından taşıdığı seslerle yeni bir dil yaratan adam Stephan Micus`un stili caz ötesi. Salon`da izleyeceğimiz Micus`u Sevin Okyay yazdı. » John Scofield Uberjam Band 2013 İKSV Salon konseri yazısı. » "Mare Nostrum" yani "Bizim Deniz"... Sevin Okyay gruba dair Nazım Hikmet, Tunçel Kurtiz, Enrico Rava, eski yolculuklar, yeni konserler... Geçmişten bugüne her detayı anlatıyor. » İstanbul Caz Festivali`nin bu yıl ki özel projesi Esbjörn Svensson`u anma konserini Sevin Okyay kaleme aldı. » 20. İstanbul Caz Festivali Özel: Bob James ve David Sanborn 27 yıl sonra yeniden birarada. » Mulgrew Miller`ın genç yaşta ölümü cazseverler arasında büyük bir üzüntüye yol açtı. Bu haberi tatsız bir şaka sananlardan biri de Sevin Okyay. Hemen eline kalemi aldı ve Cazkolik okuru için yazdı: » Sevin Okyay bu akşam (28 Şubat) Babylon`da konser verecek Hollandalı caz piyanisti Michiel Borstlap`ı yazdı... Ödüllü sanatçı ile ilgili anekdotlar ve notlar yayında... » Sevin Okyay dün vefat haberi gelen, yakın dostu, hocalar hocası, 5 binden fazla müzisyenle çalışmış bir müzik ustası Lawrence Butch Morris`i yazdı. » İstanbul seması altında daha önce Lars Danielsson ve Ulf Wakenius`u canlı sahnede izlemiş miydik? Galiba hayır! Ama işte bu akşam İskandinav cazının iki önemli ustasını aynı sahnede izleme şansımız var. Ve onları Sevin Okyay gibi bir usta kalemin elinden okumak da öyle... » Bir efsane sahnede! Adını Nick Cave ile birlikte andığımız bir efsane Blixa Bargeld 30 Kasım ve 1 Aralıkda Borusan`da... Efsaneyi Cazkolik okurları için Sevin Okyay yazdı... » Kasım ayının en güçlü projelerinden David Murray Big Band & Macy Gray`i Sevin Okyay yazdı. » `Braxton sahiden de cazın son dahisi olabilir` diyen Sevin Okyay, 17 yıl aradan sonra yeniden İstanbul`a gelecek Anthony Braxton`ı yazdı. » 22. Akbank Caz Festivali`nin konseri merakla beklenen zen-funk grubu Nik Bartsch`s Ronin`i Sevin Okyay kaleme aldı. » Yıllardır bir kez daha gelmesi beklenen Keith Jarrett ve üçlüsü nihayet bu akşam festivalde cazseverlerle buluşuyor. Büyük sanatçıyı Sevin Okyay özel olarak kaleme aldı. » "Üç konserli muhteşem gece"; "Caz İçin Tuhaf bir Yer" neden tuhaf bir yer? Sevin Okyay bu gece izleyeceğimiz müzisyenleri yazdı... » Sevin Okyay bu akşam (12 Temmuz) Arkeoloji Müzesi bahçesinde konseri olan Lars Danielsson`u yazdı: Danielsson Sihirli Bahçede... » Günlerdir meraklıları bu akşamki Stephan Micus konserini bekliyor. Sanatçı hakkında son noktayı koyan yazı ise ustamız Sevin Okyay`dan geldi: » Sevin Okyay, Brad Mehldau`yu yazdı; "Monk espasları, Bach fügleri, bazen bir kalipso karışımı" » "Havada Bir Şeyler Var"... Jan Garbarek iki konser için İstanbul`da... Biletleri konser öncesi biten dünya cazının bu çok önemli ismini Sevin Okyay Cazkolik okurları için kaleme aldı. » Sevin Okyay, Branford Marsalis ve Joshua Redman`ı yazdı: "Müsaitseniz, oğlum uğrayacak..." » Sevin Okyay`dan popüler caz gündeminin üç önemli aktörü olan isimler için kaleme aldığı harika yazısı yayında; Sam Rivers ve George Garzone - Can Kozlu... » "Afrika`dan Arjantin`e yol gider..." 11 Temmuz Pazartesi gecesi 18. İstanbul Caz Festivali kapsamında konser veren Raul Midón ve Richard Bona`yı Sevin Okyay`ın kaleminden okuyun. » Brad Mehldau; "Live in Marciac"... Piyanistler arasından bir genç usta... Sevin Okyay`dan bir albüm yazısı... Yaşayan en etkileyici caz piyanistlerinden Brad Mehldau`nun son albümü Sevin Okyay`ın kaleminde. » Üç günde dünyanın en iyi caz piyanistlerinden dördünü dinlemek!.. » Bu sezon yolu İstanbul`a üçüncü kez düşen piyanist Terrasson bu kez yeni albümü "Push"u seslendirecek. » Sevin Okyay 13-14 Mayısta İstanbul Jazz Center`ın "Early Summer Jazz Fest" adı altında düzenlediği caz günlerinde sahne alacak olan basın büyük starı Victor Wooten`ı yazdı. » Sevin Okyay yeni yazısında `eski dostu` Lawrence Butch Morris`i anlatıyor... » Sevin Okyay `Latin Müziğinin Güneşi` Eddie Palmieri`yi anlatıyor. » Geçen haftanın Corea & Burton ikilisiyle, bu haftanın Towner & Fresu ikilisi Sevin Okyay`ın kaleminde. » Sevin Okyay`ın yeni yazısında aynı haftanın iki büyük ismi buluştu... » Sevin Okyay Cazkolik için yazdı; Love Trio, bir de Arto
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Çok istediğim halde 2003 yazındaki o konsere gidememiştim.Gidebilsem daha kalabalık gösterecek kadar alkışlardım her halde.Tenor saksafon bile çalmış.Ornette Coleman diğer sazları da çalarak ses arayışlarına devam ederdi hep;Alto saksafon çalan Jacky Mclean"ın albümünde trompet çalmıştır örneğin,Sound Museum albümünde keman çalmıştır örneğin. Evet,hem "en önce ses vardı" hem her zaman.O,bu Dünya"da bulduklarıyla yetinmedi,başka dünyalarda aramaya gitti.
Sait Aydın / 15.06.2015 08:37:38
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp

Advertisement