Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Alice Müzikali

Mekan: Zorlu PSM Turkcell Sahnesi
Tarihi: 24 Şubat.2020
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Lewis Carroll tarafından yazılmış, dünya edebiyatın eşsiz eserlerinden Alice Harikalar Diyarında`nın, çağdaş müzikal uyarlaması olan Alice, ilk defa sahnelenerek büyük yankı uyandırdığı geçtiğimiz sezonun ardından yeni sezonda da Zorlu PSM Turkcell Sahnesi`nde seyirciyi selamlıyor! Türkiye`nin ilk büyük prodüksiyonlu müzikali olan BKM, Zorlu PSM ve id İletişim ortak yapımı "Alice", görkemli sahne tasarımı, müzikleri ve kostümleri ile göz kamaştırıyor. Gerçek hayattaki iletişimin yalnızlaştırdığı günümüz sanal dünyasında savrulan bir genç kızın heyecan dolu büyüme hikâyesini konu eden gösteride "Alice" olarak ilk defa sahneye çıkan ve seyircinin büyük beğenisini kazanan Serenay Sarıkaya ile beraber, deneyimli tiyatrocular Ezgi Mola, Enis Arıkan, Merve Dizdar, İbrahim Selim ve Şükrü Özyıldız başrollerde.
Bilet Fiyatları Biletix:
VIP - Tam: 318.00 TL - Öğrenci: 258.00 TL.*
1. Kategori - Tam: 271.00 TL - Öğrenci: 220.00 TL
2. Kategori - Tam: 230.00 TL - Öğrenci: 187.00 TL
3. Kategori - Tam: 168.00 TL - Öğrenci: 137.00 TL
4. Kategori - Tam: 131.00 TL - Öğrenci: 107.00 TL
5. Kategori - Tam: 111.00 TL - Öğrenci: 91.00 TL
* Öğrenci biletleri sınırlı sayıdadır.


Monty Alexander Trio

Sanatçı: Monty Alexander piyano, Luke Sellick kontrbas, Jason Brown davul
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 24 Şubat.2020
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Monty Alexander, müziğini şöyle ifade ediyor: "Isıyı arttırmak ve bir fırtına başlatmak." Alexander`ın yerel Jamaika müziği ve çeşitli caz melodilerinden oluşan repertuvarı; Amerikan şarkıları, incil müzikleri ve blues, bebop, calypso, reggae tarzlarını da içine almaktadır. 2000 yılında Jamaica Hükümeti tarafından "şeref Nişanı" ile ödüllendirilen Monty Alexander`a üstün hizmetleri sebebiyle 2018 yılında West Indies üniversitesi Onursal Doktora (DLitt) unvanı verilmiştir.


Nilüfer Caz Tatili: Anadolu`nun Kayıp Şarkıları

Mekan: Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Bursa
Tarihi: 24 Şubat.2020
Saat: 20:30
Web Adresi: https://bilet.nilufer.bel.tr/etki
Etkinlik Bilgisi : Nilüfer Caz Tatili konserlerinde bu akşam hem belgesel gösterimi hem konser var.


 
Sevin Okyay

[Sevin Okyay Arşivi] 20 öncü yıl

 3863 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Sevin Okyay`ın Pozitif ve Babylon`un kuruluşunun 20. yılı nedeniyle 19 mayıs 2009 tarihinde Radikal gazetesinde yazdığı yazıdır.


Adı da güzel Pozitif müzik alemimizi renklendirdiğinden bu yana, aradan 20 yıl geçmiş. İnanmak insana zor geliyor ama niye olmasın? Bu maceranın başlangıcında basbayağı tıfıl sayılabilecek Mehmet, Ahmet ve Cem artık orta yaşa gelmiş, ev-bark kurmuş, çoluk çocuğa karışmış durumdalar. Buna rağmen, tiplerinde de, belli bir rahatlık dışında tavırlarında da eskisine göre bir farklılık yok bence. Mehmet Balkan ile birlikte, demek ki 20 yıl önceymiş, Cheb Haled’i getirmeyi düşünürler mi diye konuştuğumuz RC’li çocuklar işte...

* * *

Biz İKSV Müzik Festivali’nin içindeki caz konserleriyle nefis köreltirken çıktılar ortaya. İki kardeş, Mehmet ve Ahmet Uluğ ve arkadaşları Cem Yegül. Aslında Mehmet ve Cem mühendis, Ahmet de bilgisayar programcısı. Çok şey paylaştık, özellikle ilk yıllarda. Heyecanını unutamadığım günler, anlar, konserler, danışmalar (“Ahmet, hani son yıllarda gelen kızıl saçlı, genç, çok iyi bir davulcu vardı, neydi onun adı?), ricalar... “Akşam’a Babylon’a geliyorum” ricaları, özellikle festivaller için ‘All Access’ kartı ricaları, çünkü pısırık bir şahsiyet olduğum için, kendim sahne arkasına geçmeyi beceremem. Gençliğimizde söyleşi ricalarında da bulunurduk. CRR’deki Steve Coleman konserini hatırlıyorum. Sahne arkasına geçmeden önce Ahmet beni, “Basına iyi davranmıyor,” diye uyarmıştı. Ben de, böyle çalsın da, isterse dövsün diye düşünmüştüm.

* * *

Craig Harris’li bir İzmir macerası vardı. Her saniye peşlerinde dolaşıp izledikten, yardıma çalıştıktan sonra, suratsız Harris’ten bir teşekkür alıp pek sevinmiştim. Barbaros Erköse ile çalıyorlardı (Ahmet, Harris’in hiç de suratsız olmadığını düşünüyor). Ne yazık ki artık yapılmayan Parliament caz festivallerinden en çok buradaki yağmurlu festivali (rahmette boğulmamıza ramak kalmıştı) ve İzmir’deki son Parliament Festivali’ni hatırlarım. Hele sabırsız seyircilerin finali beklemeyip çıktıkları bir akşamı ki sonunda sahnede John Scofield, Michel Petrucciani, Bobby McFerrin ve unuttuğum biri daha bir araya gelmişti. İki dirhem bir çekirdek Celaleddin Tacuma da o festival’de miydi acaba? McFerrin’in parmağına bir şey olmuştu, endişeleniyordu. Eh, parmaklarını o kadar oynatırsan, sonunda bir şey olma ihtimali yüksek oluyor, tabii. Lawrence ‘Butch’ Morris’in ilk CRR konserini, Anthony Braxton’ın boşalan salonunu (ne konserdi ama, onu da başkası getirmez zaten), John Lurie’nin odasının kapısında son âna kadar dikildiğim için resmen tek ayak üzerinde izlediğim Lounge Lizards konserini hatırlıyorum.

* * *

Daha neler vardı kimbilir ama ilk ağızda bunlar aklıma geliyor. Pozitif’ten sonra Babylon geldi. Babylon, İstanbul’da yalnızca cazla değil müzikle de ilgilenen herkesin hafızasında, hatıralarında şu ya da bu şekilde yer etmiştir mutlaka. Kapısını çok aşındırmışızdır. Artık geri dönüş zor geliyor diye çok daha ender gidiyorum ama, sevdiğimiz bir mekândır. Ne yazık ki Pozitif’in oradaki yirminci yıl kutlama gecelerine katılamadım. Ancak bu amaçla programa koydukları konserler henüz bitmedi sanıyorum. Asmalımesçit’te salaş bir marangozhaneymiş, doğru dürüst çatısı bile yokmuş. Mekân aramaktan bitkin düşüp burayı satın aldılar, onardılar, mekânla birlikte sokağı ve semti de değiştirdiler.

* * *

Onun arkasından Doublemoon geldi. Lanse ettikleri müzisyenlerinin: İlhan Erşahin, Burhan Öcal, Hüseyin Şenlendirici ve Laço Tayfa ve diğerlerinin albümlerini çıkardılar. Sanatçılarını yurt dışındaki festivallere götürdüler, haklarına da sahip çıktılar. Festivaller halen devam ediyor ama ben içlerinde yalnızca Akbank Caz Festivali’ni (gönlümde farklı bir yere sahiptir) ve bir ölçüde Efes Pilsen Blues Festivali’ni izleyebiliyorum (ki, o sahne arkasında da ne hoş hatıralar vardır). Yaz festivalleri de, Alaçatı da benim için ‘erişilmesi zor’ sınıfına giriyor, ne yazık ki.

* * *

Olsun varsın! 20 yıl ha? RC’li gençler, hiç bilmedikleri ama kesinlikle onlara ihtiyacı olan bir piyasaya girip, düşe kalka ilerlemeye (ekonomik kriz, deprem), taş üstüne taş koymaya başlayalı yirmi yıl oldu demek? Ne kadar güzel! Mehmet, Ahmet, Cem, bize sunduğunuz müziğin coşkusunu halen içinde taşıyan herkes adına teşekkür ediyorum. Nice 20 yıllara!

Sevin Okyay

Cazkolik.com / 24 Kasım 2017, Cuma

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Sevin Okyay yazdı: Reggae baharatlı caz
Işıl Çalışkan Röportajı: Popüler müziğin son kırk yılına damga vuran Ümit Besen ile son albümünden caza kadar pek çok şeyi konuştu.
Türkiye`de cazın usta sanatçısı Aycan Teztel elli yıllık kariyerini özetleyen albümünü Işıl Çalışkan`a anlattı.
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» [Sevin Okyay Arşivi] Dianne buraya, eller havaya! » [Sevin Okyay Arşivi] Kendi üslubunun kralı » [Sevin Okyay Arşivi] Caz Yap Cazzz! » 23. Ankara Caz Festivali Özel-Sevin Okyay Yazdı: Hoşgeldin Hayati Kafe. » PSM Caz Festivali-Sevin Okyay yazdı: Festivalin güzel sesleri; Peyroux, Edwards ve Biel » [Sevin Okyay Arşivi] Acayip eğlendik » [Sevin Okyay Arşivi] Miles`ın ruhuna yazılan film müziği. » [Sevin Okyay Arşivi] İzmir`e dair caz anılarından "Out Louder" albümüne. » [Sevin Okyay Arşivi] 20 öncü yıl » [Sevin Okyay Aşivi] Akbank 6. Uluslararası Caz Festivali: Lurie, İbrahim, Surman ve diğerleri... » Gonzalo Rubalcaba günümüzün en iyi piyanistlerinden ama kendi kültürünün de temsilcisi » John Scofield`ın sırları. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel: Festivalin en etkileyici gruplarından biri. » 22. İstanbul Caz Festivali Özel: James Blood Ulmer`ı duyunca içimden sessiz bir çığlık yükseldi; » "Birazcık dolaşsam, simit yesem" Cazın beş büyük yenilikçisinden biri Ornette Coleman ve anılar... » 21. İstanbul Caz Festivali Özel : Caz İçin Tuhaf Bir Yer`de ışığın çocuklarını bahçeye buyur ettik... » İsveçli kalbim, Rus ruhum... » Düşlerinden vazgeçmeyen adam; Wadada Leo Smith. » Dünyanın dört yanından taşıdığı seslerle yeni bir dil yaratan adam Stephan Micus`un stili caz ötesi. » John Scofield Uberjam Band 2013 İKSV Salon konseri yazısı. » "Mare Nostrum" yani "Bizim Deniz"... Sevin Okyay gruba dair Nazım Hikmet, Tunçel Kurtiz, Enrico Rava, eski yolculuklar, yeni konserler... Geçmişten bugüne her detayı anlatıyor. » İstanbul Caz Festivali`nin bu yıl ki özel projesi Esbjörn Svensson`u anma konserini Sevin Okyay kaleme aldı. » 20. İstanbul Caz Festivali Özel: Bob James ve David Sanborn 27 yıl sonra yeniden birarada. » Tatsız bir şaka. Mulgrew Miller bizi bırakıp gitti » Sevin Okyay bu akşam (28 Şubat) Babylon`da konser verecek Hollandalı caz piyanisti Michiel Borstlap`ı yazdı... Ödüllü sanatçı ile ilgili anekdotlar ve notlar yayında... » Lawrence Butch Morris bizi terk etti. » İstanbul seması altında daha önce Lars Danielsson ve Ulf Wakenius`u canlı sahnede izlemiş miydik? Galiba hayır! Ama işte bu akşam İskandinav cazının iki önemli ustasını aynı sahnede izleme şansımız var. Ve onları Sevin Okyay gibi bir usta kalemin elinden okumak da öyle... » Bir efsane sahnede! Adını Nick Cave ile birlikte andığımız bir efsane Blixa Bargeld 30 Kasım ve 1 Aralıkda Borusan`da... Efsaneyi Cazkolik okurları için Sevin Okyay yazdı... » Kasım ayının en güçlü projelerinden David Murray Big Band & Macy Gray`i Sevin Okyay yazdı. » Braxton sahiden de cazın son dahisi olabilir » 22. Akbank Caz Festivali`nin konseri merakla beklenen zen-funk grubu Nik Bartsch`s Ronin`i Sevin Okyay kaleme aldı. » Yıllardır bir kez daha gelmesi beklenen Keith Jarrett ve üçlüsü nihayet bu akşam festivalde cazseverlerle buluşuyor. Büyük sanatçıyı Sevin Okyay özel olarak kaleme aldı. » Üç konserli muhteşem gece... » Sevin Okyay bu akşam (12 Temmuz) Arkeoloji Müzesi bahçesinde konseri olan Lars Danielsson`u yazdı: Danielsson Sihirli Bahçede... » Günlerdir meraklıları bu akşamki Stephan Micus konserini bekliyor. Sanatçı hakkında son noktayı koyan yazı ise ustamız Sevin Okyay`dan geldi: » Monk espasları, Bach fügleri, bazen bir kalipso karışımı » Havada Bir Şeyler Var... » Müsaitseniz, oğlum uğrayacak! » Sevin Okyay`dan popüler caz gündeminin üç önemli aktörü olan isimler için kaleme aldığı harika yazısı yayında; Sam Rivers ve George Garzone - Can Kozlu... » Afrika`dan Arjantin`e yol gider... » Brad Mehldau; "Live in Marciac"... Piyanistler arasından bir genç usta... Sevin Okyay`dan bir albüm yazısı... Yaşayan en etkileyici caz piyanistlerinden Brad Mehldau`nun son albümü Sevin Okyay`ın kaleminde. » Üç günde dünyanın en iyi caz piyanistlerinden dördünü dinlemek!.. » Bu sezon yolu İstanbul`a üçüncü kez düşen piyanist Terrasson bu kez yeni albümü "Push"u seslendirecek. » Sevin Okyay 13-14 Mayısta İstanbul Jazz Center`ın "Early Summer Jazz Fest" adı altında düzenlediği caz günlerinde sahne alacak olan basın büyük starı Victor Wooten`ı yazdı. » Eski dost Lawrence Butch Morris » Latin müziğinin güneşi » Geçen haftanın Corea & Burton ikilisiyle, bu haftanın Towner & Fresu ikilisi Sevin Okyay`ın kaleminde. » Lord Carter sahnede » Love Trio, bir de Arto
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp