Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Arka Oda Toplantıları: İstanbul İlhamı

Mekan: İstanbul Araştırmaları Enstitüsü
Tarihi: 21 Şubat.2019
Saat: 18:30
Etkinlik Bilgisi : İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün, İstanbul kentine yönelik bilimsel çalışmaları tarihseverlerle buluşturduğu “Arka Oda Toplantıları”, Merih Akoğul’un gerçekleştireceği “İstanbul İlhamı” ile devam ediyor. Toplantıda, yüzyıllar boyunca sanatçıları güçlü bir biçimde etkileyen İstanbul’un müzikleri ele alınacak. Konuşmada Akoğul, İstanbul’un dönem ve koşullara göre değişen müziklerini mercek altına alacak. Akoğul ayrıca, besteci ve müzisyenlerle ilgili bilgi ve anekdotları, sosyal yaşam ve o günün dinamikleri üzerinden katılımcılarla paylaşacak; bu şehirde ya da bu şehir için yapılmış farklı tür müziklerden örnekler dinletecek. Derya Türkan moderatörlüğünde gerçekleştirilen “İstanbul İlhamı” başlıklı sunum, 21 Şubat Perşembe günü, saat 18.30’da İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde ücretsiz izlenebilir. Etkinlik ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır, yerler sınırlıdır.


Kerem Görsev feat. Allan Harris

Mekan: Zorlu PSM, Touché Caz Klübü (Rez: 0 212 924 0128)
Tarihi: 21 Şubat.2019
Saat:
Etkinlik Bilgisi : Eski dost Allan Harris yeniden İstanbul`da. Şehrin en yeni, en ilham veren kulübü olmayı hedefleyen Touché, cazseverlerin de favori adresi olmaya aday... Türkiye’nin önde gelen caz müzisyenlerinden Kerem Görsev, triosuyla Amerika’nın en güçlü vokallerinden Alan Harris ile birlikte 20, 21, 22 ve 23 Şubat’ta Touché’nin konuğu olacak. Ekinlinlikler satışa çıktıkça biletler, 0212 924 01 28 telefon numarasından, Zorlu PSM gişelerinden, touche@zorlupsm.com, www.zorlupsm.com ve www.biletix.com adresleri üzerinden temin edilebiliyor, rezervasyon yapılabiliyor.


 
Sevin Okyay

[Sevin Okyay Arşivi] Miles`ın ruhuna yazılan film müziği.

 1080 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |  

Bu yazı temmuz 2012 tarihinde Radikal Gazetesi`nde yayınlanmıştır.


Miles Davis`in 1988 yılında Açıkhava sahnesinde gerçekleştirdiği konser caz festivali anları içinde en unutamadıklarımızdan biriydi. Önceki akşamki `Tribute to Miles` konserleri de öyle bir hatıra olarak kalacak.

* * *

Hancock, Shorter ve Miller, Açıkhava sahnesinde üstatları Miles Davis’in hayat hikâyesine film müziği yazdı. ‘Tribute to Miles’ın dünya prömiyeri hem çalanı, hem dinleyeni memnun etti. İstanbul şehrinin yakından tanıdığı üç caz efsanesi, bir başka efsaneye, Miles Davis’e saygılarını sunmak için perşembe akşamı Zorlu Center sponsorluğunda sahnedeydi. Festivalin ilk Açıkhava konseri ağzına kadar doluydu. Seyirci, aşina parçalara, parça parçalarına, hatta parça esintilerine alkışlarla katıldı. ‘Tribute to Miles’ projesinin müzik direktörü Marcus Miller, konserin sonunda ekibi takdim ettikten sonra biz dinleyicilerini parmağıyla gösterip, “Siz”, dedi, sonra da parmağını semaya dikti: “Miles”.

Aradan yirmi yıl geçmiş

?Onları geçen pazartesi, Zorlu Center’daki basın toplantısında görmüştük ilk kez. Miles Davis’in 60’ların ortasındaki ünlü beşlisindeki kilit üyelerinden iki yaşlı Budist: Herbie Hancock ile Wayne Shorter ve dillerden düşmeyen adı aslında daima Miles ve ‘Tutu’ ile birlikte anılacak olan genç müzik direktörü, bu yıl ‘Tutu’nun da 25. yılını kutlayan Marcus Miller. Bu arada, geçen yıl da ‘Bitches Brew’un 40’ıncı yılıydı.

* * *

Marcus Miller, Miles’ı kaybettiğimizden bu yana aradan yirmi yıl geçtiğini aniden fark etmiş. “Nasıl fark edeyim ki?” dedi. “Ruhu hep bizimleydi, müziği bizimleydi.” Konserde bas gitar, bas klarinet ve kontrbas çalan Miller, Miles’ın müziğinin onlarda, bu müziği onunla paylaşanlarda yaşadığını da söyledi. ‘Bir numaralı dahi’ Herbie Hancock, ‘İki numaralı dâhi’ Wayne Shorter. Önce Hancock’u aramış, ilgilenir mi diye. Piyanist, “Kesinlikle,” demiş. (“Vazgeçmesin diye telefonu hemen kapattım” dedi Miller.) Sonra sıra iki numaralı dahiye gelmiş.

* * *

Miles’ın üç eski elemanı, İstanbul’u seviyor, şehrimizin (Marcus Miller’in deyimiyle) ‘muhteşem’ seyircisini de seviyor. Pazartesi günkü basın toplantısından sonra Zorlu Center’de bir de atölye düzenleyen müzik direktörü bu projenin ilk konserine ilişkin bir soruya cevap olarak, “Hem İstanbul bizi istedi, hem de biz İstanbul’u” demişti. Dünya prömiyerlerini burada yaptıkları ‘Tribute to Miles’ projelerini dün sabah yola çıkararak, sekiz başka Avrupa şehrine taşıdılar. Miller, İstanbul’a ilk kez Eric Clapton, David Sanborn gibi isimlerle geldiğini hatırlattı. Unutmak ne mümkün? Hıncahınç dolu, ağır güvenlik önlemleri altındaki o ‘Legends’ konserine ne ümitlerle gelmiştik ama sonunda biz teke hediyesi, müziği seven, coşkuyla çalan, hatta gecesini Roxy’deki bir jam session’la sabaha kadar uzatan emsalsiz Marcus Miller olmuştu. Biz onu sevdik, o da adını Arif’ten (Mardin) duyduğu bu şehri sevdi.

* * *

Hancock, Shorter ve Miller, önceki akşam Miles’ın hayat hikâyesine film müziği yapar gibi çaldılar. Projeyi yapmaya karar verdiklerinde en büyük sorunları ne şekilde gerçekleştirecekleri olmuş. “Geriye bakamazdık,” dedi Miller. “Ömür boyu hep ileriye bakmış bir adamı geriye bakarak anamazdık.” Onlar da Miles’ın müziğini ileri bir seviyeye kendi vizyonlarıyla ulaştırma kararı aldı. İsabet etmişler, Açıkhava’nın ilk konseri bu sayede festival tarihimizin unutulmaz konserleri arasına girdi. Geçen yıl da ‘Tutu Revisited Projesi’ni gerçekleştiren, ‘Tutu’nun bestecisi, Miles Davis’in aynı adlı albümünün (o zamanlar) çok genç yapımcısı Miller liderliğinde ‘Tutu’nun yıldönümünü de coşkuyla kutladık. Miles’ın küçükken neler düşünmüş, hayal etmiş olabileceğine dair rüya gibi bir bölüm de vardı. Yeri gelmişken, davulda Sean Rickman (Bakir Duyarlar’ın ‘Overseas’ albümünde de çalıyor) ve özellikle trompette Sean Jones’un çok yetkin müzisyenler olduğunu da belirtelim.

* * *

Biz de bir kere daha onun 1988 yılında aynı sahneye çıkıp, hemen oracıkta sırtı bize, yüzü duvara dönük, cazın bazen de tek kişilik bir müzik olabileceğini kanıtlamak istercesine çalmaya başlayışını hatırladık. Bütün caz festivali anları içinde en unutamadıklarımızdan biriydi. Miles’la 20’li yaşlarındayken çalışmaya başlayan üç efsanevi müzisyenin Tribute to Miles konserleri de öyle bir hatıra olarak kalacak.

Yıldız Tilbe kuliste

Perşembe akşamı kulisin sürpriz ziyaretçisi ise Yıldız Tilbe’ydi. Elinde albümü, masada oturmuş etrafı izliyordu. İlk caz konseriydi, uzun süredir ilk defa bir konser onu böyle heyecanlandırmış. Hülya ile ona “Sing the Truth” ve “Mujeres de Agua / Suyun Kadınları” konserlerini salık verdik, cazın insanı hep heyecanlandırdığını söyledik. “Suyun Kadınları”yla ilgilendi, “Niye ben yokum?” diye sordu. Muhtemelen Javier Limon’un çalıştığı şarkıcılardan oluşan bir gruptur, dedik. Buika’yı severmiş. Sonra onu Marcus Miller’ın yanına çağırdılar. Çünkü Tilbe’nin albümüyle konsere gelme nedeni, bir Marcus Miller bestesi, sanırım “Blast”. Tilbe parçayı çok beğenmiş, İKSV aracılığıyla Miller’dan izin almış. Burada olduğunu duyunca da albümünü getirmiş. Önce ben, sonra Pelin Opcin ona çevirmenlik yaptık. “Bu hanım,” dedim, “Türkiye’nin en iyi şarkıcılarından biri. Bir parçanız için sizden izin istemiş.” Miller, “Ha, sen o muydun?” dedi. Vakıf’tan arayıp durumu bildirmişler, o da kabul etmiş. Memnun olmuş görünüyordu. Tilbe, albümünü ona verdi ve şarkıyı orijinal parçanın üzerine okuyacağını söyledi. Böyle hoş bir müzisyen buluşmasıydı. Albümü de çok merak ettik.

İstanbul Caz Festivali

‘Tuhaf’ bir caz gecesi Hemen herkes bilir, Unkapanı Köprüsü’nden Şişhane’ye geçerken sol yakada kalan Haliç Tersanesi enteresan bir görünüme sahiptir. Dünyayı istila etmeye gelmiş kanca bacaklı robotları andıran vinçleri, tamire oturmuş gemileri ve dev kızaklarıyla merak uyandırır. Garip ve bir o kadar da çekici görünümlü, 550 yıllık geçmişe sahip bu yer, bu kez caz için daha da tuhaf bir yer haline geliyor.

* * *

18. İstanbul Caz Festivali kapsamında aynı gecede üç farklı grubu ağırlayacak etkinlik, ismini Esbjörn Svensson Trio’nun ‘Strange Place For Snow’ (Kar İçin Tuhaf Bir Yer) adlı albümünden alıyor. Esbjörn Svensson’un 2008 yılındaki ani ölümünün ardından grubun basçısı Dan Berglund’un kurduğu Tonbruket, gecenin ilk performansını sergileyecek. Sahneyi devredecekleri topluluk, epeydir hayranı olduğumuz ‘Love Trio’. İlhan Erşahin, Jesse Murphy ve Kenny Wollesen’in festival için hazırladığı yenilikler şimdiden merak konusu. Onlara Arto Tunçboyacıyan’ın eşlik edecek olması merakı daha da artırıyor. Gecenin son sahnesi, yıldız isimleriyle sıkı bir kapanış yapılacağı hissini uyandırıyor. Bill Evans ve Randy Brecker’ın Soulbop topluluğu, fusion tarzının öncülerinden Medeski, Martin & Wood ile ‘atışmak’ üzere sahneye çıkacak.

Sevin Okyay

Cazkolik.com / 23 Ağustos 2018, Perşembe

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Tüh kaçırdık... Böyle şeyleri kesin Türkiye`de de yapmalıyız!
26. İzmir Avrupa Caz Festivali programını açıkladı. Toplam 8 konserin gerçekleşeceği festivalde sadece 1 yerli proje var!
Cenk Akyol Yazdı: Rock tarihinin en güzelinden, en kişiselinden 20 bas rifi...
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» [Sevin Okyay Arşivi] Miles`ın ruhuna yazılan film müziği. » [Sevin Okyay Arşivi] İzmir`e dair caz anılarından "Out Louder" albümüne. » [Sevin Okyay Arşivi] 20 öncü yıl » [Sevin Okyay Arşivi] Akbank 6. Uluslararası Caz Festivali: Lurie, İbrahim, Surman ve diğerleri... » İş Sanat`ta izleyeceğimiz Gonzalo Rubalcaba günümüzün en iyi piyanistlerinden ama kendi kültürünün de temsilcisi » Geçen yıl da, bu yıl da Grammy`leri evine götüren John Scofield`ın sırları. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel: Festivalin en etkileyici gruplarından biri. » 22. İstanbul Caz Festivali Özel: James Blood Ulmer`ı duyunca içimden sessiz bir çığlık yükseldi; » "Birazcık dolaşsam, simit yesem" Cazın beş büyük yenilikçisinden biri Ornette Coleman ve anılar... » 21. İstanbul Caz Festivali Özel : Caz İçin Tuhaf Bir Yer`de ışığın çocuklarını bahçeye buyur ettik... » İsveçli kalbim, Rus ruhum... » Düşlerinden vazgeçmeyen adam; Wadada Leo Smith. » Dünyanın dört bir yanından taşıdığı seslerle yeni bir dil yaratan adam Stephan Micus`un stili caz ötesi. Salon`da izleyeceğimiz Micus`u Sevin Okyay yazdı. » John Scofield Uberjam Band 2013 İKSV Salon konseri yazısı. » "Mare Nostrum" yani "Bizim Deniz"... Sevin Okyay gruba dair Nazım Hikmet, Tunçel Kurtiz, Enrico Rava, eski yolculuklar, yeni konserler... Geçmişten bugüne her detayı anlatıyor. » İstanbul Caz Festivali`nin bu yıl ki özel projesi Esbjörn Svensson`u anma konserini Sevin Okyay kaleme aldı. » 20. İstanbul Caz Festivali Özel: Bob James ve David Sanborn 27 yıl sonra yeniden birarada. » Mulgrew Miller`ın genç yaşta ölümü cazseverler arasında büyük bir üzüntüye yol açtı. Bu haberi tatsız bir şaka sananlardan biri de Sevin Okyay. Hemen eline kalemi aldı ve Cazkolik okuru için yazdı: » Sevin Okyay bu akşam (28 Şubat) Babylon`da konser verecek Hollandalı caz piyanisti Michiel Borstlap`ı yazdı... Ödüllü sanatçı ile ilgili anekdotlar ve notlar yayında... » Sevin Okyay dün vefat haberi gelen, yakın dostu, hocalar hocası, 5 binden fazla müzisyenle çalışmış bir müzik ustası Lawrence Butch Morris`i yazdı. » İstanbul seması altında daha önce Lars Danielsson ve Ulf Wakenius`u canlı sahnede izlemiş miydik? Galiba hayır! Ama işte bu akşam İskandinav cazının iki önemli ustasını aynı sahnede izleme şansımız var. Ve onları Sevin Okyay gibi bir usta kalemin elinden okumak da öyle... » Bir efsane sahnede! Adını Nick Cave ile birlikte andığımız bir efsane Blixa Bargeld 30 Kasım ve 1 Aralıkda Borusan`da... Efsaneyi Cazkolik okurları için Sevin Okyay yazdı... » Kasım ayının en güçlü projelerinden David Murray Big Band & Macy Gray`i Sevin Okyay yazdı. » `Braxton sahiden de cazın son dahisi olabilir` diyen Sevin Okyay, 17 yıl aradan sonra yeniden İstanbul`a gelecek Anthony Braxton`ı yazdı. » 22. Akbank Caz Festivali`nin konseri merakla beklenen zen-funk grubu Nik Bartsch`s Ronin`i Sevin Okyay kaleme aldı. » Yıllardır bir kez daha gelmesi beklenen Keith Jarrett ve üçlüsü nihayet bu akşam festivalde cazseverlerle buluşuyor. Büyük sanatçıyı Sevin Okyay özel olarak kaleme aldı. » "Üç konserli muhteşem gece"; "Caz İçin Tuhaf bir Yer" neden tuhaf bir yer? Sevin Okyay bu gece izleyeceğimiz müzisyenleri yazdı... » Sevin Okyay bu akşam (12 Temmuz) Arkeoloji Müzesi bahçesinde konseri olan Lars Danielsson`u yazdı: Danielsson Sihirli Bahçede... » Günlerdir meraklıları bu akşamki Stephan Micus konserini bekliyor. Sanatçı hakkında son noktayı koyan yazı ise ustamız Sevin Okyay`dan geldi: » Sevin Okyay, Brad Mehldau`yu yazdı; "Monk espasları, Bach fügleri, bazen bir kalipso karışımı" » "Havada Bir Şeyler Var"... Jan Garbarek iki konser için İstanbul`da... Biletleri konser öncesi biten dünya cazının bu çok önemli ismini Sevin Okyay Cazkolik okurları için kaleme aldı. » Sevin Okyay, Branford Marsalis ve Joshua Redman`ı yazdı: "Müsaitseniz, oğlum uğrayacak..." » Sevin Okyay`dan popüler caz gündeminin üç önemli aktörü olan isimler için kaleme aldığı harika yazısı yayında; Sam Rivers ve George Garzone - Can Kozlu... » "Afrika`dan Arjantin`e yol gider..." 11 Temmuz Pazartesi gecesi 18. İstanbul Caz Festivali kapsamında konser veren Raul Midón ve Richard Bona`yı Sevin Okyay`ın kaleminden okuyun. » Brad Mehldau; "Live in Marciac"... Piyanistler arasından bir genç usta... Sevin Okyay`dan bir albüm yazısı... Yaşayan en etkileyici caz piyanistlerinden Brad Mehldau`nun son albümü Sevin Okyay`ın kaleminde. » Üç günde dünyanın en iyi caz piyanistlerinden dördünü dinlemek!.. » Bu sezon yolu İstanbul`a üçüncü kez düşen piyanist Terrasson bu kez yeni albümü "Push"u seslendirecek. » Sevin Okyay 13-14 Mayısta İstanbul Jazz Center`ın "Early Summer Jazz Fest" adı altında düzenlediği caz günlerinde sahne alacak olan basın büyük starı Victor Wooten`ı yazdı. » Sevin Okyay yeni yazısında `eski dostu` Lawrence Butch Morris`i anlatıyor... » Sevin Okyay `Latin Müziğinin Güneşi` Eddie Palmieri`yi anlatıyor. » Geçen haftanın Corea & Burton ikilisiyle, bu haftanın Towner & Fresu ikilisi Sevin Okyay`ın kaleminde. » Sevin Okyay`ın yeni yazısında aynı haftanın iki büyük ismi buluştu... » Sevin Okyay Cazkolik için yazdı; Love Trio, bir de Arto
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp

Advertisement