Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Bilkent Müzik Günleri: Umut Kosman & Con Fuoco / Ometis

Mekan: Bilkent Konser Salonu, Ankara BSO Gişesi: 0 312 290 1775
Tarihi: 19 Şubat.2020
Saat: 20:00
Web Adresi: http://bso.bilkent.edu.tr/tr/bilk
Etkinlik Bilgisi : Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi tarafından düzenlenen Bilkent Müzik Günleri sekiz konserden oluşuyor. Sanat Direktörlüğünü Kağan Korad’ın yaptığı etkinlik, zengin repertuvarıyla klasik Batı müziğinin en önemli dallarından biri olan oda müziğine dikkat çekmeyi ve bu alanda faaliyet gösteren grupları destekleyerek müzikseverlerle buluşturmayı amaçlıyor. Bilet almak için tıklayın.
Barok Şan Gecesi - 19 Şubat 2020 Çarşamba, 20.00
Umut Kosman & Con Fuoco
Umut Kosman, bariton
Ayşe Özge Erdem, keman
Çise Korkmaz, keman
Yeliz Özkaya, viyola
Zeynep Aslı Gültekin, viyolonsel
Malahat İsmayilova, piyano
G. F. Handel | Le Rejouissance
G. F. Handel | Arrival of the Queen
G. F. Handel | Hornpipe
G. F. Handel | Xerse, Ombra mai fu
A. Stradella | Pieta Signore
A. Vivaldi | Il Guistino, Vedro con mio diletto
J. P. Lully | Marche pour la ceremonie des turcs
P. Nardini | Kuartet No.2, Do majör
A. Vivaldi | Passacaglia “Piango gemo sospiro”
A. Vivaldi | Bajazet, D’ove la figlia
A. Vivaldi | Tito Manlio, Se il cor guerriero
Düzenlemeler: Umut Kosman

Ometis
İrem Kırgız, soprano
Elif Canbazoğlu, alto
Esra Gökoğlu, keman
Tangör Ertaş, keman
Murat Cangal, viyola
Onur Şenler, viyolonsel
Seçil İrem Keskin, kontrbas
G.B. Pergolesi | Stabat Mater

 


Strazbourg Filarmoni Orkestrası

Sanatçı: Claus Peter Flor şef Alexandre Kantorow piyano
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 19 Şubat.2020
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Program:
C. M. v. Weber (1786-1826) “Der Freischütz” Operası Uvertürü C. Saint - Saens (1835-1921) Piyano Konçertosu No. 5
A. Dvorak (1841-1904) Senfoni No. 7
Dünyanın en prestijli yarışmalarından ``Uluslararası Çaykovski Yarışması`` birincisi Fransız piyanist Alexandre Kantorow`a, Claus Peter Flor yönetimindeki Strazburg Filarmoni Orkestrası eşlik ediyor.
Bilet Fiyatları: 110-80-50-30 TL.


Kerem Görsev Quartet Perfect Balance

Sanatçı: Engin Recepoğulları (sax), Kerem Görsev (p), Kağan Yıldız (b), Ferit Odman (d)
Mekan: The Badau Akasya (Rez: 0532 306 43 34)
Tarihi: 19 Şubat.2020
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/5
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 100 TL. Ülkemizin önde gelen caz piyanistlerinden Kerem Görsev, kontrbasta Kağan Yıldız, davulda Ferit Odman?dan oluşan trio projesi ile sahne alıyor. 1995 senesinden günümüze kadar 18 albüm kaydı yapan sanatçı, trio için düzenlediği bestelerinden, filarmoni orkestrası aranjamnlarına kadar akustik caz müziğinin farklı formatlarını dinleyenleri işle paylaştı. New York, St Petersburg, Londra, Los Angeles ve İstanbul?da yaptığı kayıtlar, ülkemizde caz müziğinin geniş bir dinleyici topluluğuna ulaşmasını mümkün kıldı. Yurt dışında Pescera, Vilnius, Umbria, Bishek Jazz ve Marciac Jazz Festivali gibi prestijli sahnelerde performans veren Kerem Görsev, ülkemizde de yoğun bir konser programı dahilinde çalışmalarını sürdürmekte. Ünlü müzik televizyonu Mezzo TV kayıtları için bir performans veren Kerem Görsev Trio, uluslararası eleştirmenler tarafından da büyük beğeni kazandı ve Avrupa?da da önemli sahnelerde performans gösterdi. Son albümü After The Hurricane, Mart 2018 sonunda yayınlanan sanatçı ağırlıklı olarak kendi bestelerinden oluşan bir repertuarla sahne alarak artık her konserde bir standart haline gelen dinamik performansı ve yüksek enerjisi ile müzik severlere caz dolu bir deneyim yaşatmaya devam ediyor.


 
Sevin Okyay

23. Ankara Caz Festivali Özel-Sevin Okyay Yazdı: Hoşgeldin Hayati Kafe.

 4360 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

10 Mayıs 2019 akşamı 23. Ankara Caz Festivali kapsamında Sibel Köse ile Samm`s Bistro`da birlikte düet yapacak olan Türkiye caz tarihinin efsanevi ismi Hayati Kafe`ye Sevin Okyay`ın yıllar önce kaleme aldığı bir yazıyı yeniden yayına alarak hoşgeldin diyoruz.


Yıllar önce Outlook Express`imde, `Hello Sevin` diye başlayan bir mesaj vardı. İngilizce olarak devam ediyor ve `Benden haber almak istemen ne hoş` diyordu. Her şey yolundaymış. Web sitesi yapım halindeymiş, çok geçmeden ziyaret edebilirmişiz. Biraz güncelleşme, biraz içerik değişikliği. Standart cevap mesajı işte. En iyi dileklerini sunup `Adres` diyordu, “www.hayatikafe.com”.

* * *
 
NTV Radyo`daki bir caz programında onun `The Crooner` albümünü çalmıştım, hakkında güncel bilgiler bulmak için net`te dolaşırken de sitesine girmiş, bültenine abone olmak istemiştim. Katıksız bir nostalji olayıydı. Hayati Kafe, Allah bilir 20 yaşından bile küçükken dinlediğimiz o harika şarkıcı. Adını da severdim, komik gelirdi. Sonra Hülya Tunçağ`ın emriyle 35`inci yılını kutlama gecesinde misafir DJ olmuş biri sıfatıyla `The Crooner`dan bir parça çaldım: `Bewitched`. Elimde albümü görenler nezdinde de bayağı sükse yaptım. Taleplerle karşılaştım, ama benim sayılmazdı.


 
Aslında Kafe`nin albümünü, caz ve sinema konusunda genellikle kurtarıcım olmuş Ali Sönmez`e borçluyum. Bana programda çalmam için ikinci parti albümleri ödünç verirken (müthiş bir koleksiyonu var), Hayati Kafe`yi ister miyim diye sordu. Tabir caizse, üstüne atladım. Bence çok iyi caz şarkıcılarının albümlerini çaldığım o programların, Arthur Prysock ile birlikte ikinci `sürpriz` starıdır. Peki, Kurt Elling`i de unutmuyoruz.

* * *
 
Hayati Kafe, 1960`ların başlarında İstanbul`a gelen İsveçli bir menajer tarafından keşfedilince, onun teklifini kabul edip üç aylık bir turneye çıkmış. Çıkış o çıkış, halen de İsveç`te. Bu keşif meselesinden önce, `Secretamente` plağı Türkiye`de en iyi 10 plak arasında ikinci sıraya çıkıp 10 hafta orada kalmış. Ne kadar iyi bir şarkıcı olduğunu gayet iyi hatırlıyorum, sadece radyodan da değil. Hilton`du sanırım, `live` olarak dinlemiştim. Pek çok hayranı vardı, özellikle hanımlar...


 
1964`te İsveç`in saksofon efsanesi Carl-Henrik Norin ve grubuyla çalmaya başladı. Bir yıl sonra da, İsveç`te ilk kaydını gerçekleştirdi: `When you wish upon a star` ya da `Ser du stjarnan I det bla`. 1968`de çıkardığı Bobby Darin `cover`ı `Things` ya da `San`t`, `Svensktoppen` hit listesinde iki numaraya çıktı ve 11 hafta orada kaldı. Ama ilk LP`si `Ha det sa kul`u yapması 1973`ü buldu. Plak, bir İngiltere turnesi dönüşünde çıktı. Ertesi yıl `Hayati`s Cafe` adlı gece kulübünü açtı ve hayatında yeni bir bölüm başladı. Şov dünyasından arkadaşlarının uğrak yeri oldu. Hayati de özel durumlarda kendi kulübünde sahneye çıkıyordu elbet.

* * *
 
1983`te ise şarkıcılık ve kulüp sahipliğinin yanı sıra, menajerliğe başladı. İki yıl sonra da TV özel programı “Kvällen är din”de sunuculuk yaptı. 1988`de ise şarkıcılığa gene dört elle sarıldığını görüyoruz. Sandvigen Big Band ile bir LP yayınlayıp çok popüler televizyon şovu “Notknäckarna”ya çıktı. Ondan sonra da ‘big band’ler ile İskandinavya ve Avrupa’yı dolaşmaya başladı. Birçok uluslararası yıldızla, bu arada cazcı Herb Geller’la sık sık birlikte çalıştı. Hamburg’daki Birdland’de iki konser verdiler, Stokholm Caz ve Blues Festivali’ne katıldılar.

* * *
 
Sonra, 1994’te çok beğendiğim (herkesin beğendiği) albümü `The Crooner`ı, Metropol Orkestrası ve NDR Big Band`le kaydetti. 1995`te de Frank Sinatra`nın 80`inci doğum günü kutlaması için Berlin`e davet edildi. Bunu, `big band`lerle verdiği 40`ı aşkın Sinatra konseri izledi. `For All We Know` 2000’de çıktı, çok iyi eleştiriler aldı. Bir yıl sonra ise, oğlu Adam Nordén`in bestelediği şarkı `Alltid undrar / Beck’s Theme”i kaydetti. Nordén, Beck filmlerinden iki tanesinin de müziklerini yapmıştı. Bu arada Hayati’nin de bazen filmlerde küçük roller oynadığnı hatırlatalım. Bunlardan biri 2002 tarihli bir Fransız filmiydi. Daha sonra bir İsrail filminde, inşaat işçiliği yapan Türk siyasi mültecisini oynadı. Türkçe sözlü “Canım Canım”ı söyledi. Gece kulübünü ise yeniden hayata geçirdi. Eş-dost, müdavimler ısrar etmiş.


 
1 Eylül 1961 günü Hilton`un bahçesindeki konserde çekilen fotoğrafta imzası olanlar İsmet Sıral, Günnür Perin, Ayhan Yünkuş, Turhan Eteke, Metin Örser ve Hayati Kafe.

Jan Lundgren’in de dahil olduğu bir turneye çıktı. 2006’da birinci Ladino Festivali’ni düzenledi. Yasmin Levi, festivalin kraliçesi oldu. Ertesi yıl “The Copenhagen Session” yayınlandı. Kafe, Jan Lundgren ile iki konser verdikten sonra Paris’e “Chez Papa” caz kulübünde çalışmaya gitti. 2009’da yeniden “Chez Papa”ya döndü. Jan Sigurd’la çalışmaya başladı. 2010’da ikisinin de yeni CD’leri çıktı.

* * *
 
Hayati Kafe’nin web sitesindeki ‘timeline’ 1961’de Secretamente’nin Türkiye`de en iyi 10 plak arasında ikinci sıraya çıkıp 10 hafta orada kalmasıyla başlıyor ve bugüne kadar geliyor. O zamandan beri İstanbul’a hiç gelmemiş. Ama iki yıl önce Bilgeler, Selçuk’ta, basının ve dinleyicilerin hayran kaldığı, Hayati’yi ertesi yıl da davet etmelerine neden olan bir konser vermiş. Bu arada, “Chez Papa” seferleri devam etti. Hayati de “I Love Language / Lisan Severim” TV şovunda geçmişini ve anadili olan Ladino’yu anlattı. Şovu çeşitli yerlerden davet aldı.

* * *
 
Hayati Kafe, çeşitli ülkelerde, tanınmış müzisyenlerle birlikte sahneye çıkıyor, TV programları yapıyor. Bu arada, sıra İstanbul’a da geldi. Nardis Jazz Club’de sahneye çıktı, karşılıklı hasret giderdikz. Uluslararası Müzik Festivali’nde Ankara’da bir konseri verdi. Onlarca yıl sonra İstanbullu dinleyicilerine kavuştu. Doğrusu, yıllardır bu bizim de hayalimizdi. Hoşgeldin, Hayati! Umarız bundan sonra İstanbul’u daha sık ziyaret eder, hayranlarını sevindirirsin.

Sevin Okyay
08 Mayıs 2019, Çarşamba
Cazkolik.com

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Türkiye`de cazın usta sanatçısı Aycan Teztel elli yıllık kariyerini özetleyen albümünü Işıl Çalışkan`a anlattı.
Cazkolik Best of 2019 Yayında: Caz yazarları, radyo programcıları ve eleştirmenler yılın en iyi albümlerini seçti.
Aycan Teztel, yarım asırlık birikimini "After A Dream" ile yansıtıyor.
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» [Sevin Okyay Arşivi] Dianne buraya, eller havaya! » [Sevin Okyay Arşivi] Kendi üslubunun kralı » [Sevin Okyay Arşivi] Caz Yap Cazzz! » 23. Ankara Caz Festivali Özel-Sevin Okyay Yazdı: Hoşgeldin Hayati Kafe. » PSM Caz Festivali-Sevin Okyay yazdı: Festivalin güzel sesleri; Peyroux, Edwards ve Biel » [Sevin Okyay Arşivi] Acayip eğlendik » [Sevin Okyay Arşivi] Miles`ın ruhuna yazılan film müziği. » [Sevin Okyay Arşivi] İzmir`e dair caz anılarından "Out Louder" albümüne. » [Sevin Okyay Arşivi] 20 öncü yıl » [Sevin Okyay Aşivi] Akbank 6. Uluslararası Caz Festivali: Lurie, İbrahim, Surman ve diğerleri... » Gonzalo Rubalcaba günümüzün en iyi piyanistlerinden ama kendi kültürünün de temsilcisi » John Scofield`ın sırları. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel: Festivalin en etkileyici gruplarından biri. » 22. İstanbul Caz Festivali Özel: James Blood Ulmer`ı duyunca içimden sessiz bir çığlık yükseldi; » "Birazcık dolaşsam, simit yesem" Cazın beş büyük yenilikçisinden biri Ornette Coleman ve anılar... » 21. İstanbul Caz Festivali Özel : Caz İçin Tuhaf Bir Yer`de ışığın çocuklarını bahçeye buyur ettik... » İsveçli kalbim, Rus ruhum... » Düşlerinden vazgeçmeyen adam; Wadada Leo Smith. » Dünyanın dört yanından taşıdığı seslerle yeni bir dil yaratan adam Stephan Micus`un stili caz ötesi. » John Scofield Uberjam Band 2013 İKSV Salon konseri yazısı. » "Mare Nostrum" yani "Bizim Deniz"... Sevin Okyay gruba dair Nazım Hikmet, Tunçel Kurtiz, Enrico Rava, eski yolculuklar, yeni konserler... Geçmişten bugüne her detayı anlatıyor. » İstanbul Caz Festivali`nin bu yıl ki özel projesi Esbjörn Svensson`u anma konserini Sevin Okyay kaleme aldı. » 20. İstanbul Caz Festivali Özel: Bob James ve David Sanborn 27 yıl sonra yeniden birarada. » Tatsız bir şaka. Mulgrew Miller bizi bırakıp gitti » Sevin Okyay bu akşam (28 Şubat) Babylon`da konser verecek Hollandalı caz piyanisti Michiel Borstlap`ı yazdı... Ödüllü sanatçı ile ilgili anekdotlar ve notlar yayında... » Lawrence Butch Morris bizi terk etti. » İstanbul seması altında daha önce Lars Danielsson ve Ulf Wakenius`u canlı sahnede izlemiş miydik? Galiba hayır! Ama işte bu akşam İskandinav cazının iki önemli ustasını aynı sahnede izleme şansımız var. Ve onları Sevin Okyay gibi bir usta kalemin elinden okumak da öyle... » Bir efsane sahnede! Adını Nick Cave ile birlikte andığımız bir efsane Blixa Bargeld 30 Kasım ve 1 Aralıkda Borusan`da... Efsaneyi Cazkolik okurları için Sevin Okyay yazdı... » Kasım ayının en güçlü projelerinden David Murray Big Band & Macy Gray`i Sevin Okyay yazdı. » Braxton sahiden de cazın son dahisi olabilir » 22. Akbank Caz Festivali`nin konseri merakla beklenen zen-funk grubu Nik Bartsch`s Ronin`i Sevin Okyay kaleme aldı. » Yıllardır bir kez daha gelmesi beklenen Keith Jarrett ve üçlüsü nihayet bu akşam festivalde cazseverlerle buluşuyor. Büyük sanatçıyı Sevin Okyay özel olarak kaleme aldı. » Üç konserli muhteşem gece... » Sevin Okyay bu akşam (12 Temmuz) Arkeoloji Müzesi bahçesinde konseri olan Lars Danielsson`u yazdı: Danielsson Sihirli Bahçede... » Günlerdir meraklıları bu akşamki Stephan Micus konserini bekliyor. Sanatçı hakkında son noktayı koyan yazı ise ustamız Sevin Okyay`dan geldi: » Monk espasları, Bach fügleri, bazen bir kalipso karışımı » Havada Bir Şeyler Var... » Müsaitseniz, oğlum uğrayacak! » Sevin Okyay`dan popüler caz gündeminin üç önemli aktörü olan isimler için kaleme aldığı harika yazısı yayında; Sam Rivers ve George Garzone - Can Kozlu... » Afrika`dan Arjantin`e yol gider... » Brad Mehldau; "Live in Marciac"... Piyanistler arasından bir genç usta... Sevin Okyay`dan bir albüm yazısı... Yaşayan en etkileyici caz piyanistlerinden Brad Mehldau`nun son albümü Sevin Okyay`ın kaleminde. » Üç günde dünyanın en iyi caz piyanistlerinden dördünü dinlemek!.. » Bu sezon yolu İstanbul`a üçüncü kez düşen piyanist Terrasson bu kez yeni albümü "Push"u seslendirecek. » Sevin Okyay 13-14 Mayısta İstanbul Jazz Center`ın "Early Summer Jazz Fest" adı altında düzenlediği caz günlerinde sahne alacak olan basın büyük starı Victor Wooten`ı yazdı. » Eski dost Lawrence Butch Morris » Latin müziğinin güneşi » Geçen haftanın Corea & Burton ikilisiyle, bu haftanın Towner & Fresu ikilisi Sevin Okyay`ın kaleminde. » Lord Carter sahnede » Love Trio, bir de Arto
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Merhaba, Hayati Kafe 50 yıl sonra ilk kez Türkiyeye, tarafımdan caz programlarını yaptığım 7 Bilgelere davet edilerek gelmiştir. Değişik tarihlerde ağırlamaktan onur duyduğumuz bu sanatçı,en son 2018 Eylül ayı içinde Kuşadası Kültürel etkinlikler kapsamında Sibel Köse ile iki konser vermiştir. Bilgilendirmek istedim...
Füsun Levet / 09.05.2019 10:50:24
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp