Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Ülkem Özsezen Synesthesia Quartet

Sanatçı: Ülkem Özsezen (p), Bora Çeliker (g), Alper Yılmaz (b), Berke Özgümüş (d)
Mekan: The Badau, Akasya (Rez: 0 532 306 4334)
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/1
Etkinlik Bilgisi : Piyanist Ülkem Özsezen, gitarist Bora Çeliker, elektrik basçı Selçuk Karaman (SelKa) ve davulcu Ferit Odman ile The Badau`da bir araya geliyor. Müzisyen bir aileden gelen piyanist/besteci Ülkem Özsezen ünlü caz okulu Berklee College of Music?den 2001 yılında mezun oldu. Aynı zamanda caz eğitimcisi ve prodüktör olan müzisyenin tümüyle kendi bestelerinden oluşan Ghost`s Note ve Milliday isimli iki albümü bulunuyor. Synesthesia, Ülkem Özsezen`e ait besteler ve caz standartlarından oluşan bir repertuar sunuyor.


Subway Jazz Station

Sanatçı: Vokal: Bestem Yuvarlak, Saksafon: Serhat Talay, Gitar: Cem Çatık, Kontrbas: Kadir Akyol
Mekan: Yeldeğirmeni Sanat, Rasimpaşa Mah. İskele Sok. No: 43/1, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Tel: 0 216 337 0058)
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 20:30
Web Adresi: http://yelsanat.kadikoy.bel.tr/
Etkinlik Bilgisi : Subway Jazz Station; 2011 yılında gitar, vokal, saksafondan oluşan caz trio ile metro istasyonlarında üç yıl çalarak grubun temellerini attı. İsmini buradan alan grup 2013 yılında gruba bas ve davulun eklenmesiyle quintet ve quartet alternatifleriyle aktif olarak birçok konser, festival ve özel etkinliklerde sahne almaktadır. Repertuarlarında ballad, swing, gypsy, bossa nova, latin ve blues standartlarından oluşan eserleri kendi yorumlarıyla dinleyiciye ulaştırmayı hedefliyorlar. Bilet Fiyatları: Tam 30 TL, Öğrenci ve İndirimli 15 TL.


İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Konseri

Sanatçı: Şef: Can Okan, Solist: Can Okan (Piyano)
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Program:
Mozart Figaronun Düğünü Uvertürü
Mozart Piyano Konçertosu No: 12
Strauss Kibarlık Budalası Süiti Op. 60 


Kasım Ayında Caz Müziğinin Tüm Renkleri Cloud 34?te Buluşuyor

Mekan: Cloud 34, Hilton İstanbul Bomonti
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat:
Etkinlik Bilgisi : İstanbul’un en büyük oteli Hilton İstanbul Bomonti’de yer alan şehrin popüler mekanı Cloud 34, Kasım ayında düzenleyeceği Colors of Music geceleriyle caz müziğinin en güzel örneklerini misafirlerinin beğenisine sunacak. Eşsiz İstanbul manzarasıyla, 34. kattan İstanbul’u selamlayan mekan, Kasım ayı itibariyle her Cuma ve Cumartesi gecesi farklı ülkelerden ve tarzlardan esintiler içeren konsept geceleriyle misafirlerine adeta bulutların üzerinde bir müzik ziyafeti yaşatacak. “Abbey Lincoln gecesi”, “Latin Amerika Bossa Nova müzikleri”, “Film müzikleri gecesi”, “Bir Parizyen gecesi”, “An evening in song” ve “Other Standarts” gibi farklı müzik konseptlerinden oluşan “Colors of Music” gecelerinde, Emin Fındıkoğlu & Melisa Kral, Deniz Taşar, Cansu Nihal Akarsu & Cem Kaprol, Burcu Hancı, Dolunay Obruk, Gizem Dinç, Seran Bilgi ve Asena Akan gibi caz müziğinin ünlü isimleri sahne alacak.


Küçük bir Kontrbas Festivali: Fora ve Poyraz Baltacıgil

Mekan: Şerefiye Sarnıcı, Binbirdirek, Piyer Loti Cad. No:25, Fatih, İstanbul, Tel: 0 21) 568 6080
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Üç konserden oluşan bir mini kontrbas merkezli müzik festivalinin ilk konseri Fora ve Poyraz Baltacıgil konserinden oluşuyor.


Uluslararası Antalya Piyano Festivali: İdil Biret ve Antalya Devlet Senfoni Orkestrası Konseri

Mekan: Antalya Kültür Merkezi
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : 2000 yılından bu yana Antalya`nın uluslararası "Sanat Şehri" kimliğine katkıda bulunan, Avrupa Festivaller Birliği (EFA) üyesi Uluslararası Antalya Piyano Festivali bu yıl 16 Kasım-30 Kasım tarihleri arasında yapılacak. Bu yıl 20ncisi gerçekleşecek olan festivalde yerli ve yabancı sanatçılar Antalyalı müzikseverlerle buluşacak. Antalyalı müzikseverler 22 Kasım‘da klasik piyanonun ünlü virtüözü İdil Biret’i dinleyecek.


 
Turgay Yalçın

Konserin Ardından | Turgay Yalçın Yazdı: Tekrar çal `SAMM`. Dört buçuk milyonluk başkenti güzelleştiren mekanlar, konserler...

 20482 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |  

Tekrar çal `SAMM`.

Müzik mekanı doldurmadan önceki sakinliği ‘yaşamak’ bir nev’i hazırlık rütüelidir. Müsaitsem bunu yapmayı severim. Yazın başlamakta olduğunu kanıtlıyormuşçasına güneşli, sıcakça bir gündüzün sonuna doğru, bu niyetle, ilan edilmiş konser saatinden bir hayli önce gittim Samm’a.

* * *

CerModern’le birlikte başkentlilerin düzenli olarak caz dinleyebileceği iki mekandan biri Samm. Hatta diğerinin salon düzeninde olduğunu düşünürsek, yegâne caz kulübü. Aynı adlı butik otelin girişinde yeralan Samm Bistro açıldığı 2011’den bu yana her cuma akşamı konserler düzenliyor; etkinliklere evsahipliği yaparak Ankara Caz Festivali’ne destek oluyor. Her geçen gün daha da çoraklaşan bu bozkır şehrinin kültürel iklimine katkıları bunlarla sınır değil tabii ki. Bu yazıya sıkıştırmayalım; Samm ile ilgili daha fazla detayı eylülde Cazkolik’te yayına girecek olan söyleşiye bırakalım.

* * *

İçeri girdiğimde trioyu soundcheck yaparken buldum. Birkaç rötuş sonrası yüzler gülümsedi ve seyircinin gelişini barda sohbet ederek beklemeye başladılar. Ortalık sakin. İnsanda teras hissiyatı veren ön bölümdeki çay keyfine önce Cem Aksel ve sonra da Matt Hall katıldı ve havadan, cazdan lafladık bir süre.

Konser saati geldiğinde seyirci olarak sadece üç kişi olduğumuzu söylesem, ne dersiniz? Dört buçuk milyon insanın yaşadığı bir şehrin ana caddelerinden birisinde yeralan ve şehrin tek caz kulübü olma özelliğindeki bir mekandaydık, ‘sağlam’ bir caz konseri başlamak üzereydi ve evet, sadece üç kişiydik.

* * *

Gece usulca yerine yerleşiyordu ve biz bir avuç ‘tuhaf’ insan, hiç konuşulmadan hemfikir olunan bir kararla, kalabalığımızın çoğalmasını beklemeye koyulduk. Kapıya yönelen her adım bekleşenlerin yüzünde bir tebessüme neden olmaya başladı ve konser yeter sayısına erişildiğine kanaat getirince içeri geçildi. Tek tek saymadım ama herhalde 15 kişiden az bir seyircinin varlığında konser başladı.

* * *

Dave Allen’ın cool gitar tonuyla yaptığı girişe Matt Hall’un haşmetli bası ve Cem Aksel’in aksanlı davulu katıldığında sahneden yayılan ‘sound’, bu şanslı cazkoliklerin, doğru zamanda doğru yerde olduğunu kanıtlar nitelikteydi. Post bop bir konsere mid-tempo bir blues ile başlamak ne kadar da doğru bir seçim. Bu hele Charlie Haden’ın bestesi Blues for Pat gibi, müzisyenleri anayollardansa patikalara itmeye meğilli bir blues olursa...

* * *

Dave Allen ve Matt Hall’un solosunun ardından, Allen ile Aksel’in etkileyici gitar/davul atışması konserin çok da ‘sakin’ olmayacağının kanıtı gibiydi.

* * *

Zaten ne dinleyeceğini bilerek gelmiş seyirciyi kendine getiren bu güzel icranın ardından, üç Dave Allen bestesi geldi. Liderin ikinci albümü Real and Imagined’da yer alan tuzaklarla dolu Slipping Glimpser; aynı albümden, vamp bir ritme sahip Intimate Distance ve daha önce dinlememiş olduğum, belli belirsiz vals ritminde ilerleyen güzel balad Thrown Voices. Allen Facebook sayfasında şiirin yaşamında çok şeyi değiştirdiğini yazarken haklıymış; bestelere verilen isimlerin ‘doğru’luğuna kanaat getirecek bir şekilde, şiirsel denebilecek bir lirizm içinde icra edildiler.

* * *

Miles Davis (*) standardı Solar şaşırtıcı bir düzenlemeyle çalındı. Akıcı soloların ve kusursuz unison pasajların ardından, icra, durmak üzere olan bir lokomotifin raylarda çıkardığı sesi andırırcasına yavaşlayarak bittiğinde en mahçup seyirci bile alkışlamaya başladı.

* * *

Allen’ın karısı için yazdığı Ceren’s Song bir ninni sadeliğinde ve içtenliğinde. Telaşsız ve pürüzsüz. Aksel’in kadife yumuşaklığındaki fırça dokunuşları, Hall’un uzatılmış notaları eşliğinde, Allen ve üçlü, gecenin en güzel performanslarından birisini sergiledi.

* * *

Allen ölçülerle oynamayı seviyor; daha önce kaydedilmemiş ve aksak bir ritm üzerine oturtulmuş bestesi Lyric Motion lezzetli bir şekilde yorumlandı ve Aksel’e davuldaki ustalığını gösterme şansını verdi.

* * *

Artık iyice ısınmış olan trio, ikinci sete Bill Evans’ın vals formundaki bestesi 34 Skidoo ile başladı. Allen bestesi Real and Imagined’ın ardından çaldıkları Monk şaheseri We See, kanaatimce, konserin doruk anlarından birisiydi.

* * *

Özetle, karamsar başlayan bir gece, sıradışı güzellikte bir konsere şahit oldu diyebilirim. Bir konseri ‘iyi’ yapan herşey Samm sahnesindeydi (**). Son derece melodik ve modern tınılara sahip orijinal bestelerden ve seyircinin dikkatini toplamasını sağlayan standardlardan oluşan bir repertuvar; birinci sınıf kusursuz müzisyenlik; herkese fikirlerini ifade edebilecek cömertlikte düzenlemeler; aşırıya kaçmadan icra edilen sololar ve seyircinin azlığını kafaya takmadan, iki saate varan süre boyunca büyük bir disiplin ve şevkle çalan bir ‘trio’.

Tüm bunların ferah ve kaliteli bir mekanda bir araya geldiğini de ekleyelim.

Daha ne olsun?

Şunu da eklemem gerek; set arasındaki sohbette Dave Allen yaz sonundan önce, Matt Hall da yıl sonunda, maaile ve temelli olarak New York’a taşınacaklarını söylediler. Dolayısıyla bir süredir memleketin caz semalarını güzelleştiren bu adamların konserlerine denk gelirseniz, fırsatı kaçırmayın derim.

----------------
(*) Dave Allen girişteki sunumda bestenin Miles Davis’a ait olmadığını söyleyince merak ettim ve konser sonrası internette dolandım. Öyleymiş; her ne kadar parçanın giriş notaları Davis’in mezartaşına kazılı olsa da, caz tarihçileri bestenin aslında caz gitaristi Chuck Wayne’e ait olduğu konusunda hemfikir gözüküyorlar.

(**) Cazın konser salonlarında değil de kulüplerde dinlenmesi gerektiğine olan inancım bu gece biraz daha arttı.

 

Kaydet

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp