Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur

"Taşta", "Suda" ve "Kumda" bir festival

Cazkolik.com

Fotoğraflar: Arşiv
Yayın Tarihi: 02 08 2018
Değişiklik Tarihi: 10 08 2018 14:01
Bu içerik 1761 defa gösterildi.

15. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali`nde Türkiye ve dünyadan farklı türlerin ustaları ve gençleri buluşuyor

Yaz ayları Bodrum yarımadası tatil ve eğlence kadar kaliteli kültürel aktiviteler ve festivaller bakımından da ülkenin en çok öne çıkan yöresi oluyor. Son yıllarda, birçok konuda Bodrum ile yarışan hatta geçtiği söylenen diğer tatil yöreleri kaliteli kültürel içerik bakımından Bodrum`un hayli gerisinde. Kaliteli kültürel içeriğin altını çizmek önemli. Geçen yaz üç ayda beş farklı festival gerçekleşti Bodrum`da. Bu yaz da öyle ve bunların neredeyse tamamı kalıcı ve uluslararası ölçekli aktiviteler. Bodrum Klasik Müzik Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali bunların başında geliyor. Bu yaz 15. yılını kutlayan festival müzikseverlerin karşısına etkileyici bir programla çıkmaya hazırlanıyor.

Bodrum Gümüşlük’te festival başlıyor

1 ağustos - 4 eylül arası gerçekleşecek festival programını "Taşta", "Suda" ve "Kumda" isimli üç başlığa ayırmış. 25 asırlık taş ocağında gerçekleşen "Taşta" konserleri klasik müzik ağırlıklı performanslardan oluşuyor. “Suda” başlıklı konserlere ise yurtdışından caz ve etnik müzik sanatçıları davet edildi. “Kumda” serisi ise bu yıl festivalin genç yeteneklerine ayrıldı.

Festival yıldızları ağırlayacak

Piyanist Gülsin Onay’ın sanat danışmanlığını, piyanist Eren Levendoğlu’nun sanat yönetmenliğini yaptığı festival kapsamında bu yıl ülkemizin yanı sıra Rusya, ABD/İsrail, Zimbabve, İtalya, Kıbrıs, Singapur ve Almanya’dan gelecek sanatçılar 4 hafta sürecek etkinlikler çerçevesinde 8 ana konser verecek. 5 enstrüman için düzenlenecek masterclasslar çerçevesinde ayrıca 5 konser daha gerçekleşecek.

Bachçede Yaz Festivali
Yıllardır Bach kelimesi üzerinde sevimsiz espriler üretse de bu organizasyon on yıldır fena konserlere ev sahipliği yapmıyor. Bu yıl program şöyle; 15 ağustos: François Fernandez (keman) & Yun Kyung Kim (keman) "İki Keman Konseri: Bach ve Ondan Önceki Dahilerden Füg ve Kanonlar" Konuşmacı: Evin İlyasoğlu "Müzik ve Kadın" Saat: 19.30 / 05 eylül: Jiri Barta (viyolonsel) & Terezie Violava (piyano) "Beethoven Konseri" Konser öncesi Doğan Hızlan müzik arşivini dinleyicilerle paylaşacak. Saat: 19.30 / 11 eylül: Hortus Musicus Trio "Bach & Balkan Konseri: Andres Mustonen (keman), Antonnis (vokal, perküsyon, vibrafon), Taavo Remmel (kontrbas)" / 14 eylül: Alexander Rudin (viyolonsel) "J.S. Bach Solo Viyolonsel Suitleri" / 22 eylül: Sigiswald Kuijken (keman) & Marie Kuijken (klavsen) "J.S. Bach Keman-Klavsen Sonatları".

Cyprien Katsaris

Tarihi mekânda klasik müzik

Klasik müzik konserleri önceki yıllardaki gibi bu yıl da “Taşta” başlığı altında 25 asırlık tarihi taş ocağında gerçekleşecek. İlk konser, 10 ağustos cuma akşamı Rus asıllı ABD’li kemancı Alexander Markov ve dünyaca ünlü piyanist Gülsin Onay’ın vereceği konserle başlayacak.

* * *

12 ağustos pazar akşamı seçkin bir yorumcu ve dünyaca tanınan bir pedagog olan Fransız-Kıbrıs asıllı piyanist besteci Cyprien Katsaris bir resital verecek.

* * *

Bodrum Gümüşlük’de klasik müzik konserleri 15 Ağustos Çarşamba akşamı Singapur’lu piyanist Shaun Choo ile devam edecek. Festival bünyesinde düzenlenen 4. Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması ve Uluslararası İstanbul Orchestra’Sion Piyano Yarışması işbirliğindeki ödüllerden biri olan resitalde Choo, kendi bestelerine yer verecek. Ardından, 20 ağustos pazar akşamı, eğitimci ve yorumcu olarak saygın bir yere sahip olan Alman piyanist Konrad Richter, klasik müzikseverlerle Antik Taş Ocağı`nda buluşacak.

5 piyanist, 5 piyano, 440 tuş

Bu mekândaki konserler, 4 eylül salı akşamı “440 Tuş” başlıklı özel etkinlikle son bulacak. Bu konserde, Gümüşlük Festival Akademisi`nde eğitim almış ve şu an dünya sahnelerinde isimlerini duyuran dört piyanistle devlet sanatçısı Gülsin Onay aynı sahnede buluşarak festivalin 15. yılını kutlayan bir konser verecek. 5 pianist ve 5 piyano ile 440 tuşun hayat bulacağı konser, 15 yıl önce küçük çaplı bir piyano festivali olarak başlayan festivalin ilk yılına atıf da yapıyor.

Gençlik Filarmoni Orkestrası turneye çıkıyor
Sabancı Vakfı`nın ana destekçisi olduğu Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası eylülde 11 konserlik turneye çıkıyor. Ünlü şef Cem Mansur yönetimindeki konserler 4 eylül akşamı Zorlu PSM`de başlayacağı turnede sırasıyla 5 eylül akşamı İstanbul Çek konsolosluğunda, 7-9-10 eylül günleri Çekya, 8 eylül Almanya, 12 eylül Slovakya, 14-16 eylül günleri Macaristan, 13 eylülde Avustarya ve 18 eylül son konser ise Polonya`da gerçeleşecek.

Blessing “Bled” Chimanga & Dreams Band

Günbatımında caz

Festival, 28 ağustos salı akşamından itibaren deniz kenarına taşınıyor. Gümüşlük’ün benzersiz günbatımında gerçekleşecek “Suda” konserlerinin ilkine Blessing “Bled” Chimanga & Dreams Band konuk olacak. Enerjik performansıyla izleyiciyi Afrika yolculuğuna çıkaracak topluluk dünya turnesi kapsamında Gümüşlük’e de uğrayacak. "Suda" konserlerinin diğer iki konseri 1 ve 2 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek. New York Times’ın “büyük klarnetçi, mükemmel doğaçlamacı” dediği, son iki senedir İstanbul Caz Festivali`ne katılan Oran Etkin ilk akşam Timbalooloo ile `Çocukça Bir Gün` projesi kapsamında çocuklarla buluşacak. Sanatçı, ertesi akşam, “Re-imagining Benny Goodman” projesiyle yine Gümüşlük sahilinde cazseverlerle olacak.

Oran Etkin

Genç yeteneklerden konserler serisi

Festivalin “Kumda” konseptini, bu yıl Gümüşlük Festival Akademisi (GFA) öğrencileri dolduracak. Gümüşlük sahilindeki festival merkezinde yer alan Toprak Ev’de gerçekleşecek konserler, 1 ağustosta kontrabasla başlayacak, 7 ağustosta viyolonsel, 9 ağustosta keman, 23 ağustosta piyano ile devam edecek ve 31 ağustos akşamı flüt konseriyle son bulacak.

Festivalde yalnız müzik değil gurme lezzetler de var

7 ve 31 ağustos tarihlerindeki konserler öncesi Foodrum tarafından düzenlenecek mutfak atölyeleri için biletleri Biletix’ten temin edilebilirsiniz.

Erkin Onay

5 dalda masterclass

"Kumda" serisinde konser verecek öğrenciler, konser öncesi masterclasslara katılacak. Festival süresince devam edecek 5 masterclass programına bu yıl 70 öğrencinin katılması bekleniyor. Festival bugüne kadar bin 200 civarında yeteneğe sertifika verdi. Bu yıl, kontrbas masterclassını Fora Baltacıgil, 1 – 7 ağustos viyolonsel masterclassını Dilbağ Tokay, 04 – 10 ağustos keman masterclassını Alexander Markov ve Erkin Onay, 13 – 23 ağustos piyano masterclassını Konrad Richter, Cyprien Katsaris ve Gülsin Onay gerçekleştirecek. 26 – 31 ağustos flüt masterclasına Bülent Evcil ve Raffaele Trevisani katılacak.

Gümüşlük ve Bodrum Festivalleri işbirliği

Öğrencilerine yeni sahne olanakları yaratmak için çaba sarfeden Gümüşlük Festivali 15. yılında Bodrum Müzik Festivali ile işbirliği gerçekleştirdi. Gümüşlük Festivali öğrencileri 5 ve 6 ağustosta 14. Bodrum Müzik Festivali çerçevesinde Gündoğumu Konserleri verecek.

Festivalin ilk konseri genç yeteneklerden

15. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, bu yıl festival bünyesinde düzenlenen kontrbas masterclassına katılan genç yeteneklerin konseriyle başlıyor. 28 temmuzda başlayan ve ülkemizin önde gelen kontrbas sanatçılarından Fora Baltacıgil tarafından düzenlenen masterclassa katılan 8 öğrenci 1 ağustos çarşamba akşamı Gümüşlük sahilindeki festival merkezi Toprak Ev’de izleyici karşısına çıkacak. Kontrbas için yazılmış klasik eserleri, piyano eşliğinde seslendirecek genç müzisyenler, sertifikalarını, konserin ardından Baltacıgil’in elinden alacak.

Cazkolik.com / 02 Ağustos 2018, Perşembe

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet


Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Tatil dönüşü sendromuna çare
Leyla-Diana Röportajı: Biz duo ve diyaloğun birleşimiyiz, karışımı... Biz tam da buyuz.
En tuhaf yerlerde kaydedilmiş 8 albüm
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Herkes kendi Bach`ını bulmak zorunda » Carmen operasının öyküsü ve caz yorumları » İstanbul Opera Festivali 10. yılını kutluyor » Bodrum Müzik Festivali 15. yılında » 47. İstanbul Müzik Festivali haberleri » Klasik müzik güncel haberler (Nisan/Mayıs 2019) » Klasik müzik güncel haberler (mart 2019) » Klasik müzik güncel haberler (şubat 2019) » Klasik müzik güncel haberler (ocak 2019) » Klasik müzik güncel haberler (aralık 2018) » Bu sezon sahnelerde izleyeceğimiz opera yıldızları kimler? » Klasik müzik güncel haberler (ekim/kasım 2018) » Klasik müzikte yılın en iyileri... » Bifo`nun yeni sezonu yıldızlarla dolu » Arkas Trio ve Yüz Yıllık Serüven » 15. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali müzikal çeşitliliği renkli bir program vaadediyor » 16. Uluslararası Bodrum Bale Festivali ünlü eserleri sergileyecek. » Beethoven nasıl sağır oldu? » Türk operasını Avrupa`ya tanıtmalıyız » Müziğin efsaneleri Bilkent Piyano Festivali`nde öğrencilerle buluşuyor. » Osmanlı`dan bu yana müziğin su ile ilişkisi Pancaroğlu`nun albümünde yeniden "Ab-ı Hayat" buluyor » Akdeniz ve ege kuşağının saygın festivali bu yaz 14üncü yılını ışıltılı konserlerle kutlayacak » 9. Uluslararası Opera Festivali opera dünyasının en çekici primadonnasıyla başlayacak. » Klasik müziğin yaşayan en önemli isimlerinden İdil Biret 60 yıllık kariyerini dev bir yapıta dönüştürüyor.
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp