Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur

Müzikle gelecek mutluluklar...

Güzin Yalın

Fotoğraflar: Arşiv
Yayın Tarihi: 05 11 2018
Değişiklik Tarihi: 30 11 2018 12:50
Bu içerik 2031 defa gösterildi.

Opera sahnelerinde dünyaca ünlü sanatçılar izleyeceğiz.

Mevsim değişti; kimilerinin kabusu, kimilerinin de en sevgilisi olan kış geldi sayılır. Kısacası, şimdi
ruhumuzu önümüzdeki mevsimin getireceği minik mutluluklarla bezemenin tam zamanı bence. Mutluluk deyince aklıma ilk gelenlerin başında da tabii ki müzik... Hadi gelin, bu mevsim bize müzik aracılığıyla gelecek mutluluklardan bir bölüme göz atalım...

* * *

Bu yıl İstanbul için, opera alanında uluslararası şöhrete sahip sanatçıları izleyebilmek açısından, oldukça şanslı bir yıldı. Geçtiğimiz sezon çeşitli vesilelerle İstanbul’da sahne alan dünyaca tanınmış sanatçılar arasında ünlü sopranolar Nino Machaidze, Joyce DiDonato, Diana Damrau ve yıllardır dünyanın çeşitli sahnelerinde başrol oynayan Türk soprano Burcu Uyar vardı. Buna ilaveten Diana Damrau’nun eşi bas/bariton Nicolas Testé de Damrau’nun verdiği konserde ona eşlik etmek üzere İstanbul’daydı. Tüm bu gelenlere bir de geleceği duyurulduktan sonra nedense gelemeyen Kristina Opolais de eklendiği için, ben aslında “herhalde artık uzun süre böyle çarpıcı bir liste tekrar oluşmaz” diye düşünmeye çok meyilliydim ama tam o sırada İstanbul’da 2018 Kış/2019 İlkbahar müzik programları açıklandı ve doğrusu bu sezonda İstanbul’da sahne alacak yeni isimleri görünce gözlerim yine parladı. Çünkü bakın, önümüzdeki günlerde bizi hangi “dinlemesi sevap, tınısı her derde deva, ilaç gibi” sesler bekliyor.

Simge Büyükedes

Güzin Yalın`la "Perde Açılıyor"
Cazkolik`in klasik müzik, opera, seyahat kültürü yazarı sevgili Güzin Yalın`ın Radyo Cazkolik`te yayınlanan ve klasik müzik/opera/müzikaller radyo programı "Perde Açılıyor"u dinlemek için lütfen tıklayın.

İçimizde hiç şüphesiz uzun süre hoş tınılar bırakacak olan ilk ses bir Türk sanatçı, Simge Büyükedes. 2006 yılında finale kaldığı Leyla Gencer Şan Yarışması`nın ardından gittiği İtalya`da Gencer`in La Scala`daki akademisinde ileri şan eğitimi gördü ve sanat yaşamını İtalya’da sürdürmeye karar verdi. Şu anda da Avrupa’nın ve dünyanın çeşitli sanat merkezlerinde sahneye çıkıyor. Büyükedes, 16 Aralık günü, İstanbul’un yeni konser mekanlarından, geçen yıldan beri müzik dinleyicilerine sımsıcak programlarla ulaşan Girgin Piyano ve Sanat Galeri’sinde mezzo soprano Asude Karayavuz ile birlikte ve şef piyanist Paolo Villa’nın eşliğinde bir Yeni Yıl konseri verecek. Bu vesileyle belirteyim, Girgin’in sanat yönetmeni Simge Büyükedes’in de hocası olan soprano Ece İdil. Simge Büyükedes’i biraz daha tanımak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Asude Karayavuz

Bu vesileyle, sahneyi paylaşacağı yakın arkadaşı Asude Karayavuz’un da Leyla Gencer Şan Yarışması`nda dereceye girdikten sonra yurtdışında eğitim alarak opera dünyasına katılmış, şu an İtalya’da yaşayan ve dünyanın birçok ünlü sahnesinde önemli roller oynayan, mutlaka izlenmesi gereken bir soprano olduğunu söyleyip onun sesini önceden duymanız için de şu videoyu önereyim.

Klasik müzikte sonbahar hakkında 5 beste
[1] Alexander Glazunov’un Rus İmparatorluk Balesi için bestelediği “The Seasons” isimli eserinden Op.67 “Autumn”, [2] Son nesil neo-romantik İngiliz besteci Arnold Bax’ın “November Woods” isimli fırtınalı bir ormanı resmetmekle birlikte 1917 yılı Avrupa’sında savaşı ve karanlığı kastettiği bestesi, [3] Haydn’ın ünlü “Yaratılış” oratoryosunun başarısının ardından aynı etkiyi yakalayamayan “Mevsimler” isimli çalışması, [4] İngiliz besteci Vaugh Williams’ın İngiliz folk müziğinden de faydalandığı “The Four Seosons”ın üçüncü bölümü “Autumn” ve [5] elbette Antonio Vivaldi’nin izaha gerek olmayan “4 Mevsim”inden “Autumn”.

Ailyn Perez

Kentimizi ziyaret edecek ikinci ünlü soprano, Borusan Filarmoni Orkestrası’nın 10 Ocak gecesi Lütfi Kırdar’da vereceği Yeni Yıl konserine solist olarak katılacak olan Amerikalı soprano Ailyn Perez. Meksikalı göçmen bir ailenin kızı olan Perez, müzik eğitiminin ardından pek çok ödül alıp bir sezon da Andrea Bocelli’ye turne konserlerinde konuk soprano olarak eşlik ettikten sonra 2008’de Salzburg Festivali kapsamında Gounod’un Romeo ve Juliette’inde Juliette rolünü üstlenerek ilk önemli çıkışını yapmış bir ses. Geçtiğimiz sezon en son La Scala’da Verdi’nin eseri Ernani’de Elvira rolünü üstlendi. New York Times tarafından “sahneye hükmeden güzel bir kadın ve önemli bir soprano” olarak tanımlanan Ailyn Perez, dünyanın tüm önemli opera sahneleri tarafından ısrarla aranan bir ses. Nitekim, İstanbul’da vereceği konserin ardından da önce New York MET Opera’da Verdi’nin Falstaff’ında, ardından Londra Royal Opera House’da Bizet’in ünlü eseri Carmen’de oynayacak ve Münich Opera Festival’inde sahnelenecek olan Verdi’nin La Traviata’sında Placido Domingo’nun karşısında canlandırdığı Violetta Valéry rolüyle yer alacak. Bu ilginç soprano’nun sesini dinleyebileceğiniz lerlink verip kendisiyle ilgili bir de minik dedikodu yapalım; kendisi gibi ünlü bir opera sanatçısı olan eşi Stephan Castello, ayrılma kararı almalarının ardından yaşadığı sıkıntı ve stres nedeniyle sesi bozulduğu için bir süre sahneye çıkamamış!

Caz dinler gibi Bach dinlemek!
Son dönemin yıldızı yükseklerde parlayan genç piyanisti Vikingur Olafsson Alman müzik devi Deutsche Grammophone ile yaptığı anlaşma sonrası ilk olarak Philip Glass albümü yayınlamıştı, başarılı piyanist ikinci albümünü Bach üzerine yayınladı ve BBC klasik müzik bölümünce kasım ayının albümü seçildi.

Magdalena Kozana

Konser duyurusunu yapmak istediğim üçüncü soprano, Magdalena Kozena. 9 Şubatta İş Sanat’da The Orchestra of Age of Enlightment eşliğinde bir konser verecek olan Kozena, Çek asıllı bir mezzo-soprano. Ünlü ve “Sir” unvanlı İngiliz orkestra şefi Simon Rattle’in da eşi. O da alanında pek çok ödül almış ve Salzburg başta olmak üzere birçok festivalde sahneye çıkmış bir sanatçı. Dünyanın önde gelen opera sahnelerinde başrol oynamanın ve konser vermenin yanı sıra beğeniyle karşılanmış on taneden fazla albümün kaydını da gerçekleştirmiş durumda. Albümlerinde özenle seçtiği aryalara yer veren sanatçıya eşlik edecek orkestra ve şef Giovanni Antonini de ayrıca izlenmeye değer isimler. Konser Gluck ve Mozart eserlerinden oluşacak. Sesinden tadımlık bir şeyler dinlemek isteyenler için linkleri aşağıda. Hakkındaki minik dedikoduya gelince, ilk eşi Fransız bariton Vincent la Texier’den şimdiki eşi Simon Rattle ile yaşadığı aşk yüzünden ayrılmış ve on yıldır evli olan Rattle çiftinin şimdi üç çocukları var.

Corinne Winters

Madem yeni sezonda izlenebilecek opera eserleriyle ile ilgili haberlere sopranoların vereceği konserlerle başladık, öyle devam edip Corinne Winters’dan da bahsedelim. Amerikalı soprano Winters dünya sahnelerinde yıldızı yeni parlamaya başlayan bir sanatçı. Meslektaşlarının çoğu gibi meslek hayatına çeşitli yarışmalarda dereye girip ödüller alarak başlamış. Şu anda sahne performanslarının dışında, ünlü Philadelphia’daki Academy of Vocal Arts’ın da (Ses Sanatları Akademisi) bir üyesi. Özellikle ünlü tenor Matthew Polenzani ile verdiği konserden sonra aldığı övgülerle sanat hayatında yolu çok açılmış görünüyor. Corinne Winters 11 Nisanda Lütfi Kırdar’da Borusan Filarmoni eşliğinde Berlioz’un önemli yapıtı Les Nuits d’Eté’yi seslendirecek. Bu konserde orkestrayı yönetecek olan şef Ryan McAdams’a da ayrıca dikkatinizi çekmek istiyorum çünkü bu Amerikalı genç şef günümüzün yükselen yıldızlarından birisi ve modern çağın orkestral müziğine en fazla hakim orkestra şeflerinden birisi olarak kabul ediliyor.

L`Arpeggiata

Barok müziğin cazla buluşması, bir diğer önereceğim konserin ana teması. Hem caz hem de klasik müzik sanatçılarından oluşan Christina Pluhar yönetimindeki L’Arpeggiata grubu, soprano Celine Sheen ve kontrtenor Valer Sabadus’a eşlik edecek. İki sanatçı 25 Nisanda İş Sanat’ta L’Arpeggiata’nın Handel Goes Wild adlı albümündeki parçaları, yani Handel’in eserlerinin caz yorumlarını seslendirecekler. Céline Sheen Belçikalı bir soprano ve sahne üzerinde rol aldığı eserlerden çok konserleri ve albüm kayıtlarıyla tanınıyor. Romanyalı kontrtenor Valer Sabadus ise 2012 yılından beri dünyanın önde gelen kontrtenorlarından birsi olarak kabul ediliyor ve Avrupa’nın, başta Viyana olmak üzere, pek çok ünlü sahnesindeki konserlerde yer alıyor.

Rame Lahaj

Sırada yine iki ilginç soprano var ama bu sefer bence programın asıl yıldızı bir tenor. Borusan Filarmoni’nin eşlik edeceği sanatçılar arasında bu yıl, Placido Domingo’nun himayesinde gerçekleşen Operalia ses yarışmasının 2016 yılı birincisi Kosovalı tenor Rame Lahaj da var. Son yılların yükselen değerleri olarak kabul edilen Balkan yöresi kökenli ses sanatçılarından birisi olan Lahaj, Domingo’nun tüm yüreğiyle desteklediği genç yıldızlardan birisi. Ünü giderek tüm opera dünyasına yayılmakta. Lahaj 25 Nisanda İstanbul’a Salzburg Bach Korosu, soprano Miah Persson, mezzosoprano Elena Maximova ve basbariton Adam Plachetka ile birlikte İstanbul’a gelecek ve Lütfi Kırdar’da onlarla romantik dönemin ezeli rakipleri Bruckner ile Brahms’ın birer eserini seslendirecek. Koro şefi Alois Glassner yönetimindeki Salzburg Bach Korosu, koro dünyasının efsane haline gelmiş topluluklarından birisi. İsveçli soprano Miah Persson, Londra, Viyana ve New York başta olmak üzere tüm dünya sahnelerinde yer alan ünlü bir soprano ve koral müziğin yıldızlarından birisi olarak kabul ediliyor. Mezzosoprano Elena Maximova Moskova Tchaikovsky Akademisinden mezun ve özellikle 19. Yüzyıl opera repertuarının tüm dünyada ayakta alkışlanan ustalarından birisi. Viyana Operası’nın solistlerinden birisi olan Adam Plachetka ise Çek asıllı, şöhret yollarında hızla ilerleyen bir basbariton.

Shenyang

Madem sıra erkek seslerine geldi, 6 Martta Borusan Quartet ile İş Sanat’ta bir konser verecek olan Çinli basbariton Shenyang’dan da söz etmeden geçmeyelim. Shanghai Senfoni Orkestrası’nın daimi sanatçısı olan Shenyang 2007 yılında BBC Cardiff Singer of the World yarışmasını kazanmasının ardından MET Opera’ya katılmasının ardından dünyanın tanıdığı sesler arasında yerini almış. İstanbul’da F. Schubert’in Wintereise Liedleri’ni seslendirecek. Böylece, orijinalinde piyano ve basbariton için bestelenmiş olan ve daha sonra Stradivari Quartet için basbariton ve kuartet için yeniden düzenlenen bu lied’lerin dünyada ikinci kez çalınışları da Borusan Quartet tarafından gerçekleştirilmiş olacak.

* * *

Önümüzdeki sezonunun bize yurtdışından ünlü sesleri getirecek olan konserleri şimdilik böyle... Bunlara bizden isimler eklemek de mümkün tabii. Örneğin eğer klasik müzikte insan sesinin tutkunuysanız, ENKA Kültür Sanat’ın ve Pera Palas Konserleri’nin programlarına da bakmakta yarar var. Pera Palas’ta 17 Kasımda gerçekleşecek olan “Kevork Tavityan ve CelloPianoDuo” ve 16 Şubatta gerçekleşecek olan “Burak Bilgili ve Gökhan Aybulus” konserleri ile Burçin Büke ile Güvenç Dağüstün’ün 4 Aralık gecesi ENKA Sanat’ta verecekleri konser özellikle ilginç görünüyor.

* * *

Liste uzun ama ben özellikle bir sanatçının konserlerinden daha söz edip DOB’in bu sezon için açıklanan repertuvarına geçmek istiyorum. Sözünü ettiğim ses Türk Sanat Müziğinin ünlü sesi Melihat Gülses. Gülses, İTÜ Türk Musikisi Konservatuarı’ndan şan eğitimi almış olarak mezun olduktan sonra sanat hayatına atılmış ve yurtdışında çok kereler ülkemizi temsil etmiş, birçok ödül sahibi bir isim. Türk Sanat Musikisi alanında çalışmalarını sürdürmenin yanı sıra batı ve doğunun tınılarını sentezleyen çalışmalara ses vermesiyle de ünlü. Bu yıl vereceği iki konserin repertuarları da bu türde. İlk konser 9 Kasımda CRR’de gerçekleşecek olan Yalçın Tura Özel Konseri. Gülses bu programda besteci Yalçın Tura’nın, Karacaoğlan Operası’ndan, Keşanlı Ali Destanı ve Sevmek Nedir? müzikallerinden ve film müziklerinden parçalar seslendirecek ve kendisine Şef İhsan Özer tarafından özel olarak oluşturulmuş geleneksel ve evrensel enstrümanların yer aldığı bir orkestra ve koro eşlik edecek. İkinci konserinde ise, Melihat Gülses Tanini Trio eşliğinde Batı ve Doğu müziğinin sentezi üzerine bu üçlü tarafından yapılan çalışmaları seslendirecek. 17 Nisanda İş Sanat’ta gerçekleşecek olan bu konserde, kanunda Tanini Trio’nun kurucularından Tahir Aydoğdu, piyanoda Burçin Büke ve kemençede Derya Türkan’ı da Melihat Gürses’e eşlik ederken dinleyebilirsiniz. Konserin diğer sanatçıları, davulda Erhan Seçkin ve kontrbasta Baran Say.

* * *

Gelelim, Devlet Opera Balesi’nin bu sezon sahneleyeceği operalara... Her şeyden önce Verona’da sahne aldığı Turandot operasındaki Calaf rolünü büyük başarıyla canlandıran ve bu yüzden ülkemizde de daha fazla tanınır hale gelen tenor Murat Karahan’dan haber vereyim. Karahan bu sezon da Turandot’taki rolünü oynamayı sürdürecek. Ayrıca Murat Karahan Ankara DOB’nin şeflerinden Bujor Homic’in bu sezon prömiyer yapacak olan eseri Troya Operasında da rol alacak. BU operaların ikisi de şimdilik sadece Ankara sahnesinde ama yazın gerçekleşecek olan DOB Opera Festivali’nde İstanbul’a da gelmeleri bekleniyor.
DOB İstanbul’un bu sezon sahneleyeceği opera ve müzikaller ise şöyle: Falstaff (Verdi), Ninatta (E. Demirel), The Rake’s Progress (Stravinsky), Aleko (Rahmaninov), Don Quichotte (Massenet), Yunus Emre (A. Saygun), Beyazıt (Vivaldi), Mançalı Şövalye, Stabat Mater (Rossini), Messa de Requiem (Verdi`.

* * *

Opera alanında izlenmesi gereken çok özel bir isim olarak kabul edilen bir sanatçı da genç besteci Murat Cem Orhan. Murat Cem Orhan’ın Kuvayi Milliyenin İnsan Manzaraları adlı eserini de 11 Aralıkta ENKA’da izlemek mümkün.

* * *

Bu sezon opera ile ilgilenecek olanlar için yine çok keyifli bir seçenek de MET Opera’nın Akmerkez Cinema Pink’te gösterime giren naklen yayınları. MET’in bir süredir gerçekleştirdiği bu yayınların önemli bir bölümü canlı yayın. Buna ilaveten önceki sezonlardan kalan oyunların banttan yayını da mevcut. Son derece kaliteli bir ses ve görüntü kalitesine sahip olan bu gösterilerde sahnenin tüm detaylarını ve sahne arkasının inanılmaz renkli yaşantısını oradaymış gibi yakından izlemek mümkün.

* * *

Akmerkez’de bu sezon canlı olarak yayınlanacak MET Opera gösterileri şunlar: Marnie (Muhly), LaTraviata (Verdi), Adriana Lecouvreur (Cilea), Carmen (Bizet), La Fille du Regimant (Donizetti), Die Walküre (Wagner), Dialogues des Carmelites (Mozart). Bunlardan La Traviata, Adriana Lecouvreur ve Carmen rol alan sanatçılar açısından özellikle kaçırılmamalı diye düşünüyorum. Çünkü söz konusu sanatçılar, Diana Damrau, Juan Diego Florez, Anna Netrebko, Piotr Bezcala ve Roberto Alagna.

Güzin Yalın

Cazkolik.com / 05 Kasım 2018, Pazartesi


Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Güzin Yalın Yazdı: İçimizdeki gidivermek dürtüsünde sıra uzak denizlerin ülkesi, hayal adaları Papua ve Borneo`da
Proje nedir?
Bu sezon 20. yılını kutlayacak İş Sanat müziksevere ne vaadediyor?
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Operayı kurtarmak için ölmesine izin vermeliyiz » Herkes kendi Bach`ını bulmak zorunda » Carmen operasının öyküsü ve caz yorumları » İstanbul Opera Festivali 10. yılını kutluyor » Bodrum Müzik Festivali 15. yılında » 47. İstanbul Müzik Festivali haberleri » Klasik müzik güncel haberler (Nisan/Mayıs 2019) » Klasik müzik güncel haberler (mart 2019) » Klasik müzik güncel haberler (şubat 2019) » Klasik müzik güncel haberler (ocak 2019) » Klasik müzik güncel haberler (aralık 2018) » Bu sezon sahnelerde izleyeceğimiz opera yıldızları kimler? » Klasik müzik güncel haberler (ekim/kasım 2018) » Klasik müzikte yılın en iyileri... » Bifo`nun yeni sezonu yıldızlarla dolu » Arkas Trio ve Yüz Yıllık Serüven » 15. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali müzikal çeşitliliği renkli bir program vaadediyor » 16. Uluslararası Bodrum Bale Festivali ünlü eserleri sergileyecek. » Beethoven nasıl sağır oldu? » Türk operasını Avrupa`ya tanıtmalıyız » Müziğin efsaneleri Bilkent Piyano Festivali`nde öğrencilerle buluşuyor. » Osmanlı`dan bu yana müziğin su ile ilişkisi Pancaroğlu`nun albümünde yeniden "Ab-ı Hayat" buluyor » Akdeniz ve ege kuşağının saygın festivali bu yaz 14üncü yılını ışıltılı konserlerle kutlayacak » 9. Uluslararası Opera Festivali opera dünyasının en çekici primadonnasıyla başlayacak. » Klasik müziğin yaşayan en önemli isimlerinden İdil Biret 60 yıllık kariyerini dev bir yapıta dönüştürüyor.
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp