Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur

Klasik müzik güncel haberler (nisan 2019)

Cazkolik.com

Fotoğraflar: Arşiv
Yayın Tarihi: 29 03 2019
Değişiklik Tarihi: 04 04 2019 03:10
Bu içerik 593 defa gösterildi.

Müziğin aletli cimnastikçisi Lang Lang yeni albümünde ne yapmak istiyor?

Klasik müziğin ikonik genç yüzü Lang Lang mart ayının son günlerinde bir Piano Book albümü yayınladı. Albüm tümüyle tanıdık, popüler, sevilen eserlerle dolu. İmajı klasik müziğin popülaritesini hayli aşan, Rio’daki 2014 Dünya Kupası finalinde Placido Domingo ile sahneye çıkan, 56 ve 57. Grammy ödüllerinde arka arkaya ödül alan, Metallica ve Pharell Williams ile Pekin Olimpiyatlarının açılışında sahne alan, performansını bir milyardan fazla insana dinleten (dünyaca ünlü klasik müzik salonlarındaki konserlere sıra gelmiyor bile) ve haliyle sayısız çocuğu/genci etkileyen Lang Lang yukarda sıraladığımız başarılı gösterilerin ardından yayınladığı bu albümle klasik müzik dinleyicisine, vaktiyle, oğlum veya kızım öğrenir diye evine hasbelkader bir piyano almış dünya üzerindeki sayısız anne baba ile muhtemel müzisyen adaylarına diyor ki, bak, bu olağanüstü besteler işte bu kadar rahat ve kolay çalınabilir, gel, korkma, sen de dene, sen de dinle. Hayal et, öğren, keşfet, ilham al, bak, melodiler tıkır tıkır nasıl gidiyor.

Cazkolik.com / 04 Nisan 2019, Perşembe
Dünyanın ezgileri Mersin`de...

İkili piyanonun dünyaca ünlü isimleri Güher & Süher Pekinel kardeşler Mozart İkili Piyano Konçertosu ile Mersin’de

18. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, tüm dünyada klasik müziğin saygın piyanist ikilisi Güher & Süher Pekinel kardeşleri şef Rengim Gökmen yönetiminde Mersinli sanatseverlerle buluşturuyor. Mersin Uluslararası Müzik Festivali Oda Orkestrası’nın eşlik edeceği konserde, Mozart İkili Piyano Konçertosu seslendirilecek. Konserin diğer bölümünde ise ünlü opera sanatçısı Teyfik Rodos, Mozart aryalarından oluşan repertuvarla yer alacak.

Açılış Konseri
10 Nisan 2019, Çarşamba, Saat: 20.00, Yer: Mersin Kültür Merkezi
Şef: Rengim Gökmen
Solistler: Güher & Süher Pekinel
Solist: Teyfik Rodos (Bas)
MUMF Oda Orkestrası


Klasik müziğin genç devleri Mersin’de ses verecek

18. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, dünya sahnelerinde boy gösteren Türkiye’nin haklı gururu genç müzisyenler; Veriko Tchumburidze, Alican Süner, Dorukhan Doruk, Tolga Atalay Ün, Barok Bostancı’yı Mersinli sanatseverlerle buluşturacak. ÇDSO’nun kontrabas sanatçılarından Emanuil Petrov’un da eşlik edeceği konser Mersin Kültür Merkezi Sahnesi’nde yer alacak

14 Nisan 2019, Pazar, Saat: 20.00, Yer: Mersin Kültür Merkezi


9. Beste Yarışması final konseri “Mersin, Soli Pompeiopolis’in Gün Doğuşuna Ezgi Arıyor”

Mersin Uluslararası Müzik Festivali, festival kapsamında düzenlediği beste yarışmasını bu yıl “Mersin, Soli Pompeipolis’in Gün Doğuşuna Ezgi Arıyor” sloganıyla antik tarihiyle Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmeye aday olan ve Mersin Mezitli’de bulunan Viranşehir Soli Pompeiopolis Antik Kenti’ne ithafen gerçekleştirecek. Piyano, keman, viyola, viyolonsel dörtlüsü formunda düzenlenen yarışmada başvurular, 15 Mart 2019 Cuma günü mesai bitimine kadar sürecek. Yarışma sonucu ise 15 Nisan 2019 Pazartesi günü saat: 20.00’de Mersin Latin Katolik Kilisesi’nde gerçekleştirilecek ve finale kalan eserlerin seslendirileceği konserle halka açık oylama sonucunda belirlenecek. Yarışmada, toplam 10.000 TL para ödülü de dağıtılacak.

15 Nisan 2019, Pazartesi, Saat: 20.00, Yer: Mersin Latin Katolik Kilisesi (Ücretsiz)


Caz Faslı: Hakan Ali Toker ve Orkestrası Konseri

Caz piyanisti ve besteci Hakan Ali Toker Klasik Türk müziği eserlerini caza uyarladığı repertuvarıyla Mersin’de. Konserde, Buhurizade Mustafa Itri Efendi, Hamamizade İsmail Dede Efendi gibi Klasik Türk Müziği’nin büyük ustalarının eserlerinin caz uyarlamalarının yanı sıra sanatçının kendi besteleriyle birlikte Nat Simon, Kazım Nami Erdölen ve anonim eserleri seslendirilecek. Topluluk, Naz Evren (Çello), Erdem Göymen (Bateri), Hakan Çetinkaya (Bendir, darbuka), Hasan Mert (Kontrabas) ve Bora Uymaz (Vokal) isimlerinden oluşuyor.

16 Nisan 2019, Salı, Saat: 20.00, Yer: Tarsus Amerikan Koleji Konser Salonu (Ücretsiz)


Ahmet Baran & Hanine Al Alam Konseri “Kanun Namına Project”

Lübnanlı keman sanatçısı Hanine El Alam ve kanun virtüözü Ahmet Baran, Mersin’e özel hazırladıkları “Kanun Namıma Project” konseriyle aynı sahnede buluşuyor.

17 Nisan 2019, Çarşamba, saat: 20.00, Yer: Yenişehir Bel. Atatürk Kültür Merkezi


Ruysdael Quartet/Bir Konserden Tablolar

Hollandalı ressam Jacob van Ruysdael’in adıyla kurulan Avrupa’nın ödüllü müzik topluluğu Ruysdael Quartet, Ahmet Adnan Saygun’un String Quartet No: 4 eserinin revize edilmiş versiyonunun dünya prömiyerini Mersin’de seslendirecek. Jacob van Ruysdael’in tablolarının da sahneye yansıtılacağı konserde, Ahmet Adnan Saygun’un String Quartet No: 4 eserinin revize edilmiş versiyonunun dünya prömiyeri ve Franz Schubert’in String Quartet Death and The Maiden, eserini seslendirilecek.

18 Nisan 2019, Perşembe, Saat: 20.00, Yer: Mersin Üni. Nevit Kodallı Konser Salonu


Türk Rock Müziği’nin yıldız topluluğu Zakkum Mersin’de

18. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, Türk Rock Müziği’nin yıldız topluluğu Zakkum’u Mezitli Belediyesi Amfi Tiyatrosu’nda Mersinli hayranlarıyla ücretsiz olarak buluşturacak.

19 Nisan 2019, Cuma, Saat: 20.00, Yer: Mezitli Belediyesi Amfi Tiyatrosu (Ücretsiz)


Azerbaycan’ın genç pop yıldızlarından Çınare Melikzade Mersin’de

18. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, çalışmalarıyla gençliğin gönlünde taht kuran Azerbaycan’ın yıldız pop yıldızı Çınare Melikzade’y Toroslar Belediyesi Amfi Tiyatrosu’nda hayranlarıyla ücretsiz olarak buluşturacak.

20 Nisan 2019, Cumartesi, Saat: 20.00, Toroslar Belediyesi Amfi Tiyatrosu (Ücretsiz)


Accio Piyano Trio Konseri

Avusturyalı müzik topluluğu Accio Piyano Trio, Haydn, Schubert ve Schostakovich gibi efsane bestecilerin eserlerini seslendirmek üzere Mersin’de sanatseverlerle buluşacak. Konserde, Haydn’ın Piano Trio No: 38, Schubert’in Piano Trio op. 99, Schostakovich Piano Trio op. 8 Poeme, eserleri seslendirilecek.

21 Nisan 2019, Pazar, Saat: 20.00, Yer: MEÜ. Yenişehir K. Nevit Kodallı Konser Salonu


Türkiye’nin koroları Mersin’de buluşuyor; 20. Nevit Kodallı Korolar Şenliği

18. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, 19. Nevit Kodallı Korolar Şenliği’ne ev sahipliği yaparak Türkiye’nin dört bir yanından gelen onlarca koroyu ve yüzlerce koristi Mersin’de misafir ediyor. 26-27-28 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek Şenlik, Mersin Kültür Merkezi Opera Sahnesi ve son gün düzenlenecek korolar çalıştayı ile Mersin Üniversitesi Yenişehir Nevit Kodallı Konser Salonu’nda yer alacak.

26-27 Nisan Cuma-C. Tesi saat: 14.00-20.00/Mersin Kültür Merkezi (Ücretsiz)


Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Bandosu

Repertuvarında, klasik müzik, caz ve Anadolu ezgilerinin tüm zenginliklerini barındıran ülkemizin saygın orkestralarından Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Bandosu Mersin’de. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Bandosu, klasik müzik ve Anadolu ezgilerinden oluşan repertuvarıyla Mersin’de. Konserde, MDOB sanatçılarından Serin Saybaşılı ve Dağhan Ergün de solist sanatçı olarak yer alıyor,

28 Nisan 2019 Pazar saat: 20.00/Mezitli Belediyesi Amfi Tiyatrosu


Quartet Mapa Konseri

Avrupa’dan Anadolu’ya, klasik müzik ezgilerinden Ali Ekber Çiçek’e, pek çok eseri aynı sahnede buluşturan Quartet Mapa Oda Müziği Topluluğu, Mersinli sanatseverlerle buluşuyor. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve Ankara Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından kurulan Quartet Mapa Oda Müziği Topluluğu konserde, Paganini, Mozart ve topluluğun solist sanatçısı olan Hüseyin Ulutaş’ın Anadolu ezgilerini kullanarak yazdığı Üçleme isimli eseriyle birlikte, Ali Ekber Çiçek’in eserlerinin yer aldığı bir repertuvar seslendirilecek.

29 Nisan 2019 Pazartesi saat: 20.00 / Tarsus St. Paul Müzesi


Gürcistan’ın seçkin müzik kurumlarından Batum Devlet Müzik Merkezi Orkestrası ve Quartet Nota Mersin’de

18. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, dünyanın seçkin sanat kurumları arasında gösterilen Batum Devlet Müzik Merkezi Youth Music Theatre Orkestrası ve Quartet Nota’nın (Şan Dörtlüsü) seslendirecekleri Rus ve Gürcü ezgileriyle birlikte Mersinli sanatseverlerle buluşturuyor.

30 Nisan 2019, Salı, Saat: 20.00, Yer: Mersin Kültür Merkezi


Müziğin tek kişilik orkestrası olarak nitelendirilen Can Atilla, elektronik rock müzik projesi olan Masiva ile Mersin’de

18. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, dünyaca ünlü müzisyen Can Atilla’nın Masiva adını verdiği elektronik rock müziği projesiyle Mersinli sanatseverleri buluşturuyor. Konserde, eşsiz yorumuyla müzikseverlerin gönlünde taht kuran TRT sanatçılarından Elif Gökalp de yer alacak.

Kapanış Konseri: Can Atilla’s Masiva feat. Elif Gökalp
02 Mayıs 2019, Perşembe, Saat: 20.00, Yer: Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi

Cazkolik.com / 29 Mart 2019, Cuma


Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Klasik müzik güncel haberler (nisan 2019)
Klasik müzik güncel haberler (şubat 2019)
Cazkolik Best of 2018 yayında: Caz yazarları, eleştirmen ve radyo programcıları yılın en iyi albümlerini ve konserlerini belirledi.
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp