Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur

İstanbul Opera Festivali 10. yılını kutluyor

Cazkolik.com

Fotoğraflar: Arşiv
Yayın Tarihi: 03 07 2019
Değişiklik Tarihi: 18 07 2019 14:16
Bu içerik 966 defa gösterildi.

Turandot, Troya ve Bolşoy Solistleri Gala Konseri

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü`nün, İstanbul`un 2010 Dünya Kültür Başkenti seçilmesi çerçevesinde projelendirdiği ve 2010 yılından bu yana yerli ve yabancı sanatseverlerin beğenisine sunulan, İstanbul`un dünya sanat haritasındaki yerini kalıcı kılmak bakımından büyük önem arz eden ve kısa sürede ulaştığı sanatsal kalite ile dünyadaki sanat festivalleri arasında tanınan ilgiyle takip edilen Uluslararası İstanbul Opera Festivali 2-14 Temmuz 2019 tarihleri arasında düzenleniyor.

* * *

Uluslararası kalitede sahnelediği "Turandot" ve "Troya" operaları ile 2018-2019 sanat sezonunu başarıyla tamamlayan Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü bu eserleri onuncu yıla özel bir program ile festival boyunca sanatseverlere sunuyor.

* * *

Birçok ilklere sahne olacak bu özel festival programında, döneminin önemli düşünürlerinden, tasavvuf ve halk ozanı Yunus Emre, adını verdiğiilk Türk Oratoryosu` nun müzik ve dansla buluştuğu yorumuyla Doğumunun 779. Yılında anılacak. Festivale ilk kez konuk olan Bolşoy Tiyatrosu Solistlerinin Seslendireceği gala konserle 10. Uluslararası İstanbul Opera Festivali sona erecek.

9. Uluslararası İstanbul Opera Festivali
Geçen sene gerçekleşen 9. İstanbul Uluslararası Opera Festival programı için tıklayın.

Uluslararası İstanbul Opera Festivali 10. yılını kutluyor

Festivalin açılışı 2-3 Temmuz 2019 tarihlerinde Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek "Turandot" operası ile gerçekleşecek. Özel bir prodüksiyonla uzun yıllar sonra Ankara`da prömiyeri gerçekleştirilen, Aspendos`ta da sahnelenen, Giacomo Puccini`nin vefat ederek son bölümünü tamamlayamadığı bu ölümsüz eser festival kapsamında izlenebilecek.Eseri ünlü İtalyan Rejisör, Vincenzo Grisostomi Travaglini sahneye koyuyor.

* * *

Puccini`nin en acımasız kadın karakteri, Pekin`de yaşayan Çin prensesi "Turandot" un Moğol Prensi Calaf ile tanışması ve masalsı aşklarının anlatıldığı eserin konusu şöyle; Turandot, evlilik için gelen prens taliplerine, o ana dek bilenin hiç çıkmadığı üç soru sormakta, soruyu bilemeyen talipliler ise teker teker idam edilmektedir. Saray yetkilileri ile Turandot`un babası İmparator bu gidişe bir son vermek istemektedir. Ancak Calaf aşık olmuş ve aşkının peşinden ölümüne gitmeye karar vermiştir.

* * *

Eser, ünlü tenor aryası "Nessun Dorma"`nın da içinde olduğu sevilen birçok arya, hareketli müzikal yapı, muhteşem dekor ve kostümler eşliğinde Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahneye konuluyor.
İtalyan, Kazak ve Koreli sanatçılar bir eserde buluştu.

* * *

Ünlü İtalyan konuk rejisör Vincenzo Grisostomi Travaglini`nin sahneye koyduğu eserin iki temsilinde de Calaf rolünü seslendirecek Koreli solist sanatçı James Lee`nin yanı sıra eserin Turandot rolünü 2 Temmuz 2019`daki ilk temsilinde ünlü Koreli solist sanatçı Lilla Lee seslendirecek. 3. Temmuzdaki ikinci temsilde ise bu defa Turandot rolünü Kazak solist Zhupar Gabdullina seslendirecek.

Troya İstanbul`da

Devlet Opera ve Balesi Genel Sanat Yönetmeni ve Genel Müdürü, ünlü tenor Murat Karahan`ın Sanat Yönetmenliği`nde oluşturulan Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü muhteşem projesi "TROYA" epik operası 6- 7 Temmuz`da İstanbul`da olacak. Festival Programının devamında yine Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından, 6-7- Temmuz 2019 tarihinde sahnelenecek "TROYA" epik operası var.

* * *

Geçen yıl ülkemizde ilan edilen "2018 Troya Yılı" nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanlığının etkinlikleri kapsamında hayata geçirilen Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü`nün en özel ve büyük prodüksiyonu olan, ülkemizde büyük bir başarı elde ederek 20.000`den fazla izleyiciye ulaşan ve dünyanın en önemli ve en prestijli operalarından bir tanesi olan Bolşoy Tiyatrosunda da sahnelenerek dakikalarca ayakta alkışlanan Troya" operası festival kapsamında izleyebilecek.

* * *

Bugüne dek ülkemizde yaptığı temsillerle Türk sanatseverlerin büyük beğenisini kazanmakla kalmayarak ülkemiz sınırlarını aşarak, 300`ü aşkın sanatçı ve teknik ekibiyle Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenen eserin bestesi Bujor Hoinic`e, librettosu Artun Hoinic`e, rejisörlüğü Recep Ayyılmaz`a, koreografisi Volkan Ersoy`a ait.

* * *

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt`un da Homeros`u canlandırdığı eser, tarihin en önemli savaşlarından birine sahne olan ve İzmir`li ozan Homeros`un kaleme aldığı "İlyada Destanı`nı, yaşandığı Anadolu`nun kadim değerine ve görkemine yakışır bir dekor, ışık, ses, görüntü, renk, müzik ve dansın büyüsü ile sahneye taşıyor. Tan Sağtürk ise Paris`in Kardeşi "Hektor"u canlandıracak.

* * *

Başrol kostümlerini ünlü modacı Atıl Kutoğlu`nun tasarladığı eserde Devlet Opera ve Balesi dansçılarından, 2015 yılında görevli olduğu turneden dönerken kaza geçiren Bora Acar Zöngür de özgün koreografisi ile sahnede yer alacak.Eserin dekor tasarımı Özgür Usta, kostümleri Aydan Çınar imzası taşıyor.
Uluslararası İstanbul Opera Festivali`nde bir ilk olarak, ilk yerli ve milli Türk oratoryosu "Yunus Emre"sahne alacak.

* * *

10 Temmuz 2019 tarihinde, Ahmet Adnan Saygun`un görkemli bestesi "Yunus Emre" oratoryosunu İstanbul Devlet Opera ve Balesi , Uğur Seyrek`in koreografi ve rejisi ile müzik ve dansla buluşturarak seyircilerin beğenisine sunacak.Sanatseverler sahnede orkestra, koro ve dansçıları sahnede birlikte izleyebilecekler. Librettosu Uğur Seyrek ve Işık Noyan`a ait eserin bu yorumuyla Dünya Prömiyeri 23 Şubat 2019`da gerçekleştirildi. Eserde, soprano Özgecan Gençer, mezzosoprano Deniz likos, tenor Hüseyin Likos, bas Gökhan Ürben, kadın İlke Kodal, erkek Deniz Özaydın, gözyaşı Melike Koper, arayış Berfu Elmas, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestra, Koro ve Dansçıları yer alacak. Adnan Saygun`un uzun yıllar sürdürdüğü araştırmalar sonrasında 13. yüzyılda yaşayan ünlü halk ozanımız ve düşünürümüz Yunus Emre` nin dizelerinin üzerine bestelediği eser, Yunus Emre`nin sevgi felsefesini izleyicilerle buluşturuyor.

Festival programında iki gece Rus solistlere ayrıldı

Ünlü Bolşoy Tiyatrosu Orkestra Şefi Anton Grishanin yönetiminde İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası, Dünya operaevlerinde defalarca sahne almış ünlü Bolşoy Tiyatrosu solistlerine eşlik edecek.
13-14 Temmuz 2019 tarihlerinde Rus Rüzgarı estirecek Bolşoy Tiyatrosu Solistlerinin seslendireceği "Bolşoy Solistleri Gala Konseri" festivalin son iki gününde zengin bir repertuvarla sanatseverlere muhteşem bir müzik ziyafeti sunacak.

* * *

En zor rolleri başarıyla seslendiren, alanlarında uluslararası birçok ödülün sahibi Bolşoy Tiyatrosu solistleri soprano Anna Nechaeva, Mezzo-soprano Yulia Mazurova, Tenor Fyodor Ataskevich ve Bariton Pavel Yankovsky; sevilen ve bilinen ünlü operalardanaryalar, düetler seslendirilecek.

* * *

"Sevil Berberi, "Il Trovatore", "Carmen","Maskeli Balo", "La Forza del Destino", "Samson ve Dalila" , "Manon Lescaut", "Don Carlo", "Don Giovanni", "Hoffman`ın Masalları", "Turandot", "La Traviata" gibi operalarından parçaların seslendirileceği konser 13-14 Temmuz 2019 tarihlerinde Zorlu PSM`de müzikseverleri bekliyor.

Cazkolik.com / 03 Temmuz 2019, Çarşamba


Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Müzik stresi azaltır mı?
Başak Yavuz İstanbul`un yeni caz klübü Maestro Donizetti`yi arkadaşımız Işıl Çalışkan`a anlattı.
Alternatif klasik müzik (mi?)
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Müzik stresi azaltır mı? » Alternatif klasik müzik (mi?) » Operayı kurtarmak için ölmesine izin vermeliyiz » Herkes kendi Bach`ını bulmak zorunda » Carmen operasının öyküsü ve caz yorumları » İstanbul Opera Festivali 10. yılını kutluyor » Bodrum Müzik Festivali 15. yılında » 47. İstanbul Müzik Festivali haberleri » Klasik müzik güncel haberler (Nisan/Mayıs 2019) » Klasik müzik güncel haberler (mart 2019) » Klasik müzik güncel haberler (şubat 2019) » Klasik müzik güncel haberler (ocak 2019) » Klasik müzik güncel haberler (aralık 2018) » Bu sezon sahnelerde izleyeceğimiz opera yıldızları kimler? » Klasik müzik güncel haberler (ekim/kasım 2018) » Klasik müzikte yılın en iyileri... » Bifo`nun yeni sezonu yıldızlarla dolu » Arkas Trio ve Yüz Yıllık Serüven » 15. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali müzikal çeşitliliği renkli bir program vaadediyor » 16. Uluslararası Bodrum Bale Festivali ünlü eserleri sergileyecek. » Beethoven nasıl sağır oldu? » Türk operasını Avrupa`ya tanıtmalıyız » Müziğin efsaneleri Bilkent Piyano Festivali`nde öğrencilerle buluşuyor. » Osmanlı`dan bu yana müziğin su ile ilişkisi Pancaroğlu`nun albümünde yeniden "Ab-ı Hayat" buluyor » Akdeniz ve ege kuşağının saygın festivali bu yaz 14üncü yılını ışıltılı konserlerle kutlayacak » 9. Uluslararası Opera Festivali opera dünyasının en çekici primadonnasıyla başlayacak. » Klasik müziğin yaşayan en önemli isimlerinden İdil Biret 60 yıllık kariyerini dev bir yapıta dönüştürüyor.
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp