Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Alice Müzikali

Mekan: Zorlu PSM Turkcell Sahnesi
Tarihi: 24 Şubat.2020
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Lewis Carroll tarafından yazılmış, dünya edebiyatın eşsiz eserlerinden Alice Harikalar Diyarında`nın, çağdaş müzikal uyarlaması olan Alice, ilk defa sahnelenerek büyük yankı uyandırdığı geçtiğimiz sezonun ardından yeni sezonda da Zorlu PSM Turkcell Sahnesi`nde seyirciyi selamlıyor! Türkiye`nin ilk büyük prodüksiyonlu müzikali olan BKM, Zorlu PSM ve id İletişim ortak yapımı "Alice", görkemli sahne tasarımı, müzikleri ve kostümleri ile göz kamaştırıyor. Gerçek hayattaki iletişimin yalnızlaştırdığı günümüz sanal dünyasında savrulan bir genç kızın heyecan dolu büyüme hikâyesini konu eden gösteride "Alice" olarak ilk defa sahneye çıkan ve seyircinin büyük beğenisini kazanan Serenay Sarıkaya ile beraber, deneyimli tiyatrocular Ezgi Mola, Enis Arıkan, Merve Dizdar, İbrahim Selim ve Şükrü Özyıldız başrollerde.
Bilet Fiyatları Biletix:
VIP - Tam: 318.00 TL - Öğrenci: 258.00 TL.*
1. Kategori - Tam: 271.00 TL - Öğrenci: 220.00 TL
2. Kategori - Tam: 230.00 TL - Öğrenci: 187.00 TL
3. Kategori - Tam: 168.00 TL - Öğrenci: 137.00 TL
4. Kategori - Tam: 131.00 TL - Öğrenci: 107.00 TL
5. Kategori - Tam: 111.00 TL - Öğrenci: 91.00 TL
* Öğrenci biletleri sınırlı sayıdadır.


Monty Alexander Trio

Sanatçı: Monty Alexander piyano, Luke Sellick kontrbas, Jason Brown davul
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 24 Şubat.2020
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Monty Alexander, müziğini şöyle ifade ediyor: "Isıyı arttırmak ve bir fırtına başlatmak." Alexander`ın yerel Jamaika müziği ve çeşitli caz melodilerinden oluşan repertuvarı; Amerikan şarkıları, incil müzikleri ve blues, bebop, calypso, reggae tarzlarını da içine almaktadır. 2000 yılında Jamaica Hükümeti tarafından "şeref Nişanı" ile ödüllendirilen Monty Alexander`a üstün hizmetleri sebebiyle 2018 yılında West Indies üniversitesi Onursal Doktora (DLitt) unvanı verilmiştir.


Nilüfer Caz Tatili: Anadolu`nun Kayıp Şarkıları

Mekan: Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Bursa
Tarihi: 24 Şubat.2020
Saat: 20:30
Web Adresi: https://bilet.nilufer.bel.tr/etki
Etkinlik Bilgisi : Nilüfer Caz Tatili konserlerinde bu akşam hem belgesel gösterimi hem konser var.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Grammy ödülleri bize ne anlatıyor?

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 13 02 2017
Bu içerik toplam 3283 defa okunmuştur.
Tek gerçek müzik ama dinleme yöntemleri sürekli değişiyor.

Tidal CD kalitesinde müzik yayınına başladı.

Dijital dinlemede yayın kalitesi ve çeşitlilik artıyor

ECM gibi büyük bir firmanın iTunes dışında dijital dinleme platformlarında yeralmamasının eksikliğini cazseverler hissede dursun Spotify gibi platformlar genişlemeyi sürdürüyor, dinleme kalitesinde artış yaşanıyor. Bir anlamda, gelecekten kaçış yok! 90`ların sonundan itibaren mp3 dünyayı etkisi altına aldı ama müzisyenler ve ses profesyonelleri sıkıştırma teknolojisi kullanan mp3`lerden memnun olmadı ama artık kaliteli dinleme hizmeti sunuluyor. mp3 yerine FLAC formatlı kayıpsız sıkıştırma yayın dinleten yeni bir servis var, ismi Tidal. CD gibi kayıpsız ses hizmeti veren Tidal`ı ağır ve sınırlı internet zamanında kesinlikle kullanılamazdı ama artık çoğumuz için saniyede 700 kilobit akış zor değil tabii ücreti karşılığı. Tidal`in ekstra ses kalitesi için aylık 20 dolar abonelik ücreti ödemek gerek ve sınırlı ücretsiz sürümü yok! Kullanıcıların yalancısıyım, 25 milyondan fazla müzik, 75 binden fazla müzik videosunu bu kaliteyle dinlemenin farkını hissettiklerini söylüyorlar. ECM`i mi soruyorsunuz? Bu önemli firma Tidal`de de yok, bu sorun nasıl çözülecek bilmiyoruz ama müzikseverler ECM`in devasa kataloguna erişememekten dolayı çok mutsuz. Ya iTunes`dan ya da bizzat albüm satın almak dışında bir seçenek yok! Firmanın telif haklarıyla ilgili haklı yakınmalarını biliyoruz, daha yeni bir üst yetkili ECM`in yakın dönemde kataloğunu dijital dinlemeye açmak gibi niyeti olmadığını açıkladı, demek daha epey zaman var!


Grammy ödülleri bize ne söylüyor?

Grammy ödülleri sahiplerini buldu

- Best Improvised Jazz Solo: Scofield şimdi, Joey Alexander gelecek!

- Best Jazz Vocal Album: Var, çok bir ince denge var, zamanın ruhu ;)

- Best Jazz Instrumental Album: Virtüöz olmanın yanına bir şeyler daha koyan kazandı. Peter Erskine de koymuş ama yetmemiş!

- Best Large Jazz Ensemble Album: En politik seçim! Darcy James`in hakkı yendi!

- Best Latin Jazz Album: Stüdyo albümü olmamasına rağmen `Çuço`nun kazanması aranın ne kadar açık olduğunu gösteriyor! Irakere`ye sevgiler!!! (Konser müthişşşşş!)

- Best Contemporary Instrumental Album: Snarky Puppy `Aile Yemeği`nden beri silip süpürüyor! "We Like it Here"dan beri sofrayı büyütüyor! Herb Alpert, Steve Gadd ve Chuck Loeb ise birbirini çelmeliyor! Frisell için ise kayıp değil...


ACT 25 yaşında!

ACT firması yeni albümlerini yayınlamaya başladı.

Almanların progresif caz ve yaratıcı müziğin önde gelen firması ACT bu yıl 25. yaşını büyük bir şölene çevirmeye hazırlanıyor. 1992 yılında Siggi Loch tarafından kurulan firma özellikle cazın yaratıcı ruhunu önem veren, Avrupalı ve özellikle Alman sanatçıları gözeten bir yayıncılıkla ağırlıklı caz olmak üzere müziğe 500`den fazla albümle büyük katkı yaptı. Yrimi beş yılda devasa bir katalog oluşturan ACT 25. yılını yeni albümlerle kutlamaya hazırlanıyor. Türkiye`de de satışa sunulan albümlerin bir kısmı yayınlandı, bir kısmı yayın sırasını bekliyor. Bu albümler arasında Nguyen Lê & Ngô Hông Quang`ın (yakın zaman önce Akbank Sanat dünya müziği konserlerinde izlediğimiz ikili) albümü, Andreas Schaerer`in "The Big Wig", Türkiye`de de sıkı takipçileri olan Victoria Tolstoy`un "Meet Me At The Movies", Julian & Roman Wasserfuhr`un "Landed in Brooklyn", Jan Lundgren`in "Postdamer Platz" gibi albümleri yayınlandı ama geride daha çıkmasını beklediğimiz ondan fazla albüm var.


Cemal Reşit Rey "Caz Şubatı" konserlerine sahip çıkalım.

13 şubat pazartesi akşamı Ketil Björnstad`ı Terje Rypdal`le izleyeceğiz.

İçinde bulunduğumuz günler caz konserlerine (aslında tüm konserlere) sahip çıkma dönemi. Hayata dair şikayet ettiğimiz çok şey olabilir ama eğer şimdi caz konserlerini doldurmazsak yakında şikayet etmeye hakkımız olmayacak! Böylesi konserlerin -özellikle son dönemde- önceki yıllara göre nasıl daha büyük zorluklar ve organizasyon firmalarını yeteneklere takla attıran ikna kabiliyetleri sayesinde gerçekleştiğini tahmin dahi edemezsiniz. Tüm bu çabalara rağmen yine de büyük bir müzisyen grubunun Türkiye`ye gelmek istemesinde -özellikle Amerikalı müzisyenler arasında- ciddi sorunlar yaşanıyor. Yıllardır İstanbul`da konser veren, İstanbul`u adeta ikinci evi kadar tanıyan pek çok isim bile sanki burayı hiç tanımıyormuş gibi farklı yerlerden teminatlar, ek güvenceler, yemin billah etmeler, adeta kolundan tutup getirmelere kadar varacak abartılar yaşanmaya başlandı. Eğer bu şartlarda gerçekleşen konserleri doldurmazsak ayıp olsun bize! İnanın sonra şikayet etme hakkımız olmayacak. (konserler hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayın)


Modern caz tarihinin başlamasının 100. yılı

Downbeat ocak kapağını 1917-2017 yüzyılına ayırdı.

Caz müziği geçmişi yüzyılı aşan bir müzik, dolayısıyla, her yıl yüzüncü yılını kutlayacağımız bir şeyler, birileri ya da bir takım konular illa ki oluyor. Nerdeyse caz tarihiyle yaşıt olan Downbeat dergisi 2017 yılının ilk sayısı olan ocak ayı kapak konusunda modern cazın başladığı tarih olarak 1917`yi ilan etti, sebebiyse caz tarihinin ilk kaydının o yıl yapılması. Kaydın hikayesini akıcı dille ve ayrıntılı olarak anlatan dergi bu özel konu yanında ayrıca yine 100. yıl kapsamında Thelonious Monk, Dizzy Gillespie, Buddy Rich ve Ella Fitzgerald gibi kimine göre ilk, kimine göre cazın ikinci kuşağı arasında yeralan ikonların da bu yıl yüzüncü yaşlarını kutlayacağını belirtiyor, bakalım yıl boyu bu konularda neler yapılacak! Tabii, bu konuda ilk kayıtların yapılmasının öneminin altını bir kez daha çizmek şart. Eğer bu kayıtlar olmasaydı caz tarihinde gerçekten neler olduğunu, o dönem hangi müziklerin yapıldığını hiç bir zaman bilemeyecektik. Bu sayı ve kapak konusu bu yüzden ayrıca önemli.


İzmir Avrupa Caz Festivali programını ilan etti.

Tidal CD kalitesinde müzik yayına hizmeti veriyor.

1-18 mart tarihleri arasında 24. kez gerçekleşecek İzmir Avrupa Caz Festvali yıllar önce önemli bir tercih yaptı ve tercihinin arkasında kurumsal olarak istikrarla durdu.

Neydi o tercih?

Avrupa Birliği`yle üyelik heyecanının ilk dönemlerinde festival konseptini Avrupalı müzisyenlere odaklayan İKSEV -bir anlamda- Amerikalı starlar olmadan iyi caz konserleri izlemenin formülünü gösterdi. Festival, geçen seneler olduğu gibi bu yıl da Avrupalı caz ustalarını ağırlayan bir program hazırladı ve geçen hafta duyurdu (biz de programı müzik dinleme linkleriyle yayınladık, dosyayı okumak için tıklayın). Festivalin bu özgün yanını takdir ettiğimizi, ayrıca, festivale gelen sanatçıların sadece konser verip gitmediğini, atölyeler, genç sanatçılarla ekip çalışmaları yaptıklarını, ayrıca caz eğitimi ve seminerler konusunda önemli işlere imza attığını da ekleyelim.


Avustralya cazını ne kadar tanıyoruz?

Avustralyalı trio yeni albümünü çıkardı.

Uzak ülkenin cazı da uzak sanki. Geçen hafta Avustralyalı trio Trichotomy`nin yeni albümü "The Known-Unkown"un çıktığını duyunca haber vermek iyi olur dedim. Challenge Records`tan çıkan albüm elektronik soundlarla doğaçlamalı akustik soundları birlikte kullanıyor. Hem grup doğaçlaması hem kompleks armoniler trionun müziğini merak ettiriyor. En azından ben ettim ve yeni albümlerini bir solukta dinledim. The Guardian gazetesi albüme 4 yıldız vermiş. Sean Foran, Samuel Vincent ve John Parker`dan oluşan üçlüyü bir yere not edin, belki buralara gelecekleri tutar, aklınızda olsun! Bu albüm üçlünün ilk çalışması değil, benim gördüğüm 2009 "Variations", 2011 "The Gentle War" ve 2013 "Fact Finding Mission" albümleri -belki başkaları da vardır- üçlünün her iki senede bir bir albüm çıkardığını gösteriyor. Bu arada, Challenge firmasının çok çalışkan bir firma olduğunun da altını çizeyim. Takibe almakta fayda var.


Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 13 Şubat 2017, Pazartesi

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

 

Kaydet

Kaydet

Kaydet

 

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Ortaya karışık caz
Caz konserleri atağa kalktı?
Salman Rushdie`yi hatırlayan var mı?
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Ortaya karışık caz » Caz konserleri atağa kalktı? » Salman Rushdie`yi hatırlayan var mı? » Caza nerden başlamalı? » Yılın son, yılın ilk PUL`ları... » Best of 2019 » Akıllı müziksever, akılsız müziksever? » Leonard Cohen`in sırrı » Akıllı yaşam mı, aptallaştıran yaşam mı? » Cazın kayıp halkası » Savaşma, caz yap! » Yeni albümler arası gezinti » Cazla şarabın ortak noktası » Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp