Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Charlie Siem & Caroline Jaya-Ratnam

Sanatçı: Charlie Siem keman, Caroline Jaya-Ratnam piyano
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 15 Ekim.2019
Saat: 20:00
Web Adresi: http://www.biletix.com/etkinlik/Y
Etkinlik Bilgisi : Program:
J.S Bach Solo Keman İçin Sonat, No.1, Sol minör, BWV 1001
L.V. Beethoven Keman ve Piyano İçin Sonat, Sol Majör
E. Grieg Keman ve Piyano İçin Sonat, No.3, Do minör, Op. 45

"Charlie Siem, Bergen Filarmoni, Camerata Salzburg, Çek Ulusal Senfoni, İsrail Filarmoni, Londra Senfoni, Moskova Filarmoni, Oslo Filarmoni, Rotterdam Filarmoni ve Kraliyet Filarmoni Orkestrası dahil olmak üzere dünyanın en iyi orkestraları ve oda müziği topluluklarıyla birlikte performanslar sergiledi. Charles Dutoit, Edward Gardner, Zubin Mehta, Yannick Nézet-Séguin, Sir Roger Norrington, Libor Pe?ek ve Yuri Simonov gibi önde gelen şeflerle çalıştı. Bugüne kadar katıldığı uluslararası festivaller arasında Spoleto, St. Moritz, Gstaad, Bergen, Tine@Munch, Festival Internacional de Santa Lucía ve Windsor Festivali yer almaktadır. Çok çeşitli bir diskografiye sahip olan sanatçı, Londra Senfoni Orkestrası (Warner Classics, 2011) ve Münchner Rundfunkorchester (Sony Classical, 2014) dahil olmak üzere çok sayıda kayıt yapmıştır. Klasik müziği tüm dünyadaki yeni izleyicilere ulaştırma konusunda büyük bir tutkusu olan Charlie Siem, Bryan Adams, Jamie Cullum ve The Who gibi sanatçılar ile birlikte popüler ezgilerin virtüöz çeşitlemelerini besteledi. Bunların yanısıra, Armani, Chanel, Dior, Dunhill ve Hugo Boss gibi moda markalarıyla da iş birliği yaptı. Erken yaşta müzik kariyerine başlayan Caroline Jaya-Ratnam, Cambridge Üniversitesi’nde müzik eğitimini tamamladıktan sonra, yüksek lisansını ve profesyonel performans diploma programını solo piyano üzerine tamamladı. Caroline, Temmuz 2010’da keman virtüözü Charlie Siem‘in Warner Classics etiketiyle “Charlie Siem Plays Virtuoso Violin Works” albümünde sanatçıya eşlik etti."


Salı Caz: Su İdil

Mekan: Koç Üniversitesi, Sevgi Gönül Kültür Merkezi
Tarihi: 15 Ekim.2019
Saat: 12:30
Etkinlik Bilgisi : 1994 yılında Ankarada’da doğan Su İdil, ortaokulun ilk yıllarından itibaren caz ile ilgilenmeye başlamıştır ve yedi yedi yıldır profesyonel olarak müzik kariyerini sürdürmektedir. Bu yolculuğunda ağırlıklı olarak caz, funk, R&B tarzları harmanladığı repertuvarıyla pek çok farklı şehir ve mekânda konserler veren sanatçı, Türkiye’nin önde gelen müzisyenleriyle çalışma fırsatı elde etmiştir. (Etkinlikler ücretsiz fakat sadece üniversite mensuplarına açıktır).


Müzede Caz: Axel Wolf & Hugo Siegmeth

Mekan: Müze Evliyagil, Ankara
Tarihi: 15 Ekim.2019
Saat: 19:00
Etkinlik Bilgisi : Caz Derneği`nin düzenlediği Müzede caz konser serisi bu akşam Adana Arkeoloji Müzesi`nde Axel Wolf & Hugo Siegmeth konseriyle devam edecek. Saat 17:00`deki müze turuyla başlayacak etkinlik 18:00`deki konserle devam edecek.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor?

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 20 02 2017
Bu içerik toplam 3860 defa okunmuştur.
Keith Jarrett dinleyiciyi de, Trump`ı da fırçaladı...

Caz seçkinlik merakının fon müziği midir?

Cazın algı sorunu; Seçkincilik...

Posta kutusuna düşen "Lüks yaşamı yeniden tanımlayan Queen Central Park`ta caz keyfi seçkin davetlileri buluşturdu" başlıklı tanıtım bülteni olmasa değineceğim yoktu. Uzun zamandır yakındığım cazın garabet bir seçkinciliğe (ki bu seçkincilik her neyse onu da çözemedim) malzeme yapılması. Uzun yıllardır konserlere giderim, görüp gördüğüm hepsi mütevazı, müziksever insanlar. Bültende kastedilen seçkin grubu nerdedir, kimdir, o insanlar hakikaten caz mı dinler? Bu soruların cevabını doğrusu ben bilmiyorum ama şikayet ettiğim eskiden beri cazın zenginlik-gösterişçi `seçkinlikle` beraber anılması. Bu algı gerçek cazseveri rahatsız ediyor. Merak ediyorum, bu siteden ev alanlar caz dinleyicisi mi? Sitede konserler mi düzenlenecek? Sadece bu ilana bakarak söylemek de eksik kalır, çevrenize bakın, lüks markaların reklam müziğinde caz, binlerce dolarlık saat reklamı hatta bitter çikolata reklamında bile caz, parmaklarının arasına sıkıştırdığı puronun dumanını özgüvenle havaya savuran adamın konuştuğu her neyse arkasında caz! Ama emin olun, bizim anladığımız cazla onların kastettiği şeyin hiç ilgisi yok!


Mutluluk kaç Grammy eder?

Evan Bingham Scofield

Sevgili Sevin Okyay yazmasa haberim yoktu, geçen sene en iyi albüm, bu sene, hem en iyi doğaçlama hem en iyi albüm dallarında Grammy ödüllerini arka arkaya eve götüren gitar efsanesi John Scofield`ın oğlu Evan Bingham Scofield üç sene önce 26 yaşında yakalandığı amansız hastalıktan kurtulamayarak ölmüş. Annesi Susan, kızkardeşi Jean ve kız arkadaşı Ursula elele vererek Evan`ın vasiyeti gereği küllerini dünya üzerinde seçtiği yerlere serpme görevini iki yılda tamamlamış, verdikleri sözü tutmuşlar. Hatta aile konuyla ilgili özel bir web sitesi açmış. Bir ara www.scatterevan.com`a girin, ayrıntılı anlatılmış, Evan`ın küllerini nerelere serptiklerini göstermişler. Sevin abla ile sahnede izlediğimiz insanların arkalarında hangi duyguları bırakmak zorunda kalarak sahneye çıktıklarını konuştuk. Bu çok ağır bir yük dedik! Sevin abla çok sevdiği John Scofield ve kazandığı Grammy`ler hakkında kaleme aldığı "Olgunluk da insanın kendisini yalnız hissetmesini engellemiyordur" yazısında (okumak için tıklayın) bu ayrıntıya zarif bir şekilde değiniyor. 


Keith Jarrett konserde hem Trump`ı hem dinleyiciyi fırçaladı!

Keith Jarrett Carnegie Hall`de!

Keith Jarrett`ın zaman zaman konserlerinde dinleyici haşladığı malum. Sanatçı, ECM`den çıkan 4 CD`li yeni box setin tanıtımı için 15 şubat akşamı Carnegie Hall`de verdiği konserde hayranlarını mutlu ederken Trump`a yönelik eleştirilerini de esirgemedi. Jarrett`ın eleştirilerinin merkezinde özgürlüklerin kısıtlanması vardı ve sanatçı `bu, benim tanıdığım Amerikan halkının tam tersi` dedi. Sadece o kadar mı, 20 dakikalık aranın ardından flaşlı fotoğraf çeken birini hemen o an fırçalayan Jarrett `başkanımız saygının ne olduğunu bilmiyor, bari siz sanatçılara saygı gösterin` diye çıkıştı yetmedi `Autumn Leaves`e geçerken `daha iyisini hakediyoruz` dedi. Peki konser nasıldı? Sanatçının temel doğaçlama malzemesi `tansiyon` dur ve o tam bir tansiyon heykeltraşıdır, müziğinde gerginliği ve hayalgücünü mükemmel ve beceriyle yönetir.


Mozart`tan Duke Ellington`a...

Yaron Herman`la Mozart`tan Ellington`a...

Cazın klasik müzikle ortaklığı uzun yıllar birçok iyi müziğin, albümün yayınlanmasına vesile oldu. Sadece Jacques Louissier bu konuda devasa bir arşiv üretti. Bırakın Loussier`yi, George Russell gibi adamlar Third Stream adında cazın klasikle anıldığı bir ekol geliştirdi, Avrupa`da çok sayıda müzisyenden taraftar buldu. 45. İstanbul Müzik Festivali bu temayı önemli projelerle programlarına taşımayı sürdürüyor. Geçen sene dünyaca ünlü Fransız akordiyoncu Richard Galliano`nun konserinin biletleri günler önce tükenmişti, bu yıl festivalde yine benzer bir proje var. Piyanist ve şef David Greilsammar yönetimindeki Geneva Camerata ile caz piyanisti Yaron Herman "Mozat`tan Ellington`a" isimli projesiyle 12 haziran akşamı Aya İrini`de olacak. Benden söylemesi!


Elektronik müzikler görsel sanatlarla işbirliği içinde...

Elektronik müzikler görsel şovdan fazlasını kullanıyor

Elektronik müzik meraklısı değilim ama keşfediyorum, isim önerecek kadar bildiğimi de söyleyemem ama bildiğim bir şey varsa elektronik müziklerin görsel sanatlara ihtiyacı olduğu. Bu gözlemim zamanla pekişti. Video art, enstalasyon, visual art ve kimi kavramsal sanatçılar elektronik müzikle hayat buluyor, ortaya çıkan işlerin yarısı müzik diğer yarısı görsellik! Sanırım bu da birbirlerine ihtiyaç duyduklarını gösteriyor. Martta Zorlu PSM Türkiye`de ilk kez gerçekleşecek Sónar Festivaline ev sahipliği yapacak, bu festivalin de yarısı müzik yarısı görsellik. Bakalım, bu kez ben de başka bir `göz`le dinleyeceğim! Dikkatimi çeken notları buradan paylaşırım.


Digiturk radyolarında caz...

Digiturk müzik yayınlarını elden geçirmeli

Digiturk izleyicisi misiniz? Özellikle futbol maçlarını izliyorsanız lig tv kaçınılmaz, tabii sinema kanalları başta epey kanal var, sanıyorum pek fazla kimse takip etmese de en sonlara doğru radyo istasyonları da var. Ünlü radyo istasyonları yanında kendi radyoları da var, türlü çeşitli müzik yayını, hatta caz da var, NuJazz, Easy Listening, normal caz yayını vs. Ekranda yazın serin akvaryum, kışın çıtır çıtır şömine efekti ama bir sorun var, müzikler berbat, hadi berbat demiyim nasıl seçiyorlar merak ediyorum diyeyim? Mesela, yandaki fotoğraf ekran görüntüsü, bu yazı için aynı saatlerde çekildi ve ekranda Christmas Swing diyor, ne Christmas`ı??? O kısımları kimler düzenliyor bilmiyorum, bu köşeyi okuyacaklarını da sanmam ama ellerinde böyle güzel bir imkan varken keşke daha iyi değerlendirseler, iyi bir dinleyici potansiyeli yakalama imkanları olabilir ama bu haliyle değil tabii ki!


Kaydet

Müsaade ederseniz geçen yılın en iyi albümlerinden biri olarak Frank Woeste`nin "Pocket Rhapsody"sini ilan edebilir miyim?

Digiturk müzik yayınlarını elden geçirmeli

Müsaade istiyorum çünkü Cazkolik olarak okurlarımızdan yoğun ilgi gören Best of 2016 dosyamız çoktan yayınlandı, Yazar dostlarımız listelerini derledi ve bugün itibariyle 15 binden fazla cazsever tarafından okundu bu dosya gelecek yıla kadar tamamdır derken bu albümün -en azından- benim tarafımdan unutulduğunu gördüm. Aslına bakılırsa, ben kendi adıma yaptığım listede sadece yerli albümlere yer vermiş, yabancı albümlere girmemiştim, o yüzden bir albüm bir albümdür diyerek hakkımı burada kullanayım diyorum ve Frank Woeste`nin geçen sene yayınladığı albümünü hatırlatıyım diyorum. Buna neden olarak da şöyle diyeyim; Albüm "The Star Gazer" gibi pop tabiriyle 1 numara bir hit yaratmış. Sonra, albümde birbirinden farklı isimler var, Ben Monder, Ibrahim Maalouf, Youn Sun Nah gibi ama bu isimleri belli bestelerde kullanmış ve belli ki o isimlerin yeteneklerini gözeterek kullanmış, bestelerine mükemmel entegre etmiş. Maalouf gibi ortadoğu tınılı birini müziğinde bu kadar iyi sindermesi Maalouf`un bile kendi albümlerinde bu derece başardığı bir iş değil. Bu yüzden budur diyorum!


Kaydet

Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 20 Şubat 2017, Pazartesi

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Proje nedir?
Rock`n Roll`un fitilini ateşleyen adam.
Bu hafta bütün PUL`lar festivallik
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp