Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

26. Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali: Troya Operası

Mekan: Aspendos Antik Tiyatrosu
Tarihi: 16 Eylül.2019
Saat:
Etkinlik Bilgisi : Devlet Opera ve Balesi Genel Sanat Yönetmeni ve Genel Müdürü, ünlü tenor Murat Karahan`ın Sanat Yönetmenliği`nde oluşturulan Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü muhteşem projesi “TROYA" epik operası 16 Eylül 2019 tarihinde EXPO`da olacak. Geçen yıl ülkemizde ilan edilen "2018 Troya Yılı" nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanlığının etkinlikleri kapsamında hayata geçirilen Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü`nün en özel ve büyük prodüksiyonu olan, ülkemizde büyük bir başarı elde ederek 20.000`den fazla izleyiciye ulaşan ve dünyanın en önemli ve en prestijli operalarından bir tanesi olan Bolşoy Tiyatrosunda da sahnelenerek dakikalarca ayakta alkışlanan Troya" operası festival kapsamında izlenebilecek.


Sutra (Çağdaş Dans Gösterisi)

Mekan: Zorlu PSM Turkcell Sahnesi
Tarihi: 16 Eylül.2019
Saat: 20:30
Web Adresi: http://www.biletix.com/etkinlik/Y
Etkinlik Bilgisi : Shaolin geleneğindeki felsefe ve inancı Kung Fu ile yansıtan çağdaş dans gösterisi, Sidi Larbi Cherkaoui ve Sadler’s Wells London yapımı Sutra, İKSV ve Zorlu PSM iş birliğiyle uzun bir aradan sonra tekrar İstanbul’a geliyor. Koreograf Cherkaoui, heykeltıraş Antony Gormley ve Çin’in ünlü Shaolin Tapınağı’ndan 19 Budist keşişi, ahşap kutulardan oluşan çarpıcı sahne düzeni ve besteci Szymon Brzóska’nın canlı yorumlanan müzikleriyle bir araya getiren bu ödüllü gösteri, dansın gelenek ve ruhunun fiziksel disiplinle buluştuğu nefes kesici bir deneyim sunuyor. Tüm dünyada adından övgüyle söz edilen ve seyircileri derinden etkileyen Sutra, Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde olacak!
Bilet Fiyatları:
1. Kategori - 300 TL
2. Kategori - 250 TL
3. Kategori - 150 TL
4. Kategori - 120 TL
5. Kategori – Tam: 90 TL – Öğrenci: 60 TL


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var...

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 26 02 2017
Bu içerik toplam 3555 defa okunmuştur.
Caz enstrümanlarını ne kadar tanıyoruz? Anlaşılıyor ki durum vahim!

Hayatımızı kolaylaştırmak mı, hükmetmek mi?

Cazda yapay zekâ?

Yapay zekâ hayatımızı kaplıyor. Biz sanıyorduk ki robotlar insan suretinde gelecek (öyle gelmiyor da değiller), halbuki yapay zekâ kullandığımız basit ev aletleriyle günlük hayatımızı çoktan şekillendirmeye başlamış. SMS`lerle ev otomasyon kontrolleri, buzdolaplarında internet bağlantılı otomatik siparişler... teknoloji şirketi Dyson `her şeyin otomatik olacağı` bir gelecek için yüz milyonlarca dolar harcayacakmış, yapay zekâ aydınlatmadan temizliğe her noktaya sirâyet edecek, zaten yeni binalar akıllı değil mi? Yapay zekânın akşam eve geldiğimizde bio ritmimize bakarak ışığı ve dilerseniz müziği ayarlaması mümkünmüş! Peki, cazda yapay zekâ nasıl olacak? Dijital müzik platformlarından bilgisayarlarımız, cep telefonlarımızdaki uygulamalara hepsi dinlediğimiz müziklerin analizini yapıp otomatik çalma listeleri oluşturmuyor mu? İşte yapay zekâ! Sen düşünme, burda hazır düşünülmüşü var!


Yıldızlar bir bir kayarken...

Larr Coryell, Horace Parlan ve Leon Ware

Caz ustalarının kayıp yıldızlar halkasına Horace Parlan`da eklendi. 86 yaşında Danimarka`da hayata veda eden usta piyanist neslinin en iyi solo ve trio piyanistlerindendi. Küçük yaşlarda geçirdiği çocuk felci nedeniyle bir eli sorunlu olsa da bu durum Parlan`ın en iyiler arasında olmasına engel olamadı. Kariyerinin en iyi dönemini Blue Note firmasının da en parlak olduğu zaman yaşayan Parlan Stanley Turrentine ve Dexter Gordon`la yaptığı kayıtlarla gerçek bir yıldız olduğunu kanıtladı. Yine bu dönem hayattan ayrılan bir isim de Leon Ware oldu. Soul şarkıcısı Marvin Gaye`in prodüktörlüğünü yaptığı 1976 tarihli "I Want You" ile büyük bir çıkış yapmıştı, Ware 23 şubatta 77 yaşında hayata veda etti. Ve tabii Larry Coryell... İki yıl önce yayınlanan albümü "Heavy Feel"ın ilk parçası "Ghost Note"du, sanki manidar oldu! Hepsi harika müzisyenlerdi, ruhları şâd olsun!


İzmir Avrupa Caz Festivali başlarken mini liste önerisi...

Festival 1 mart akşamı başlıyor, biletler alınsın!

İzmir Avrupa Caz Festivali yıldız isimler olmadan iyi caz konserleri izlemenin sırrını veriyor dediğimiz festival haberimiz yoğun ilgi gördü. Bir yandan ben de mini bir öneri listesi hatırlıyım dedim, orda olup izleme imkanım olmayacak ama belki birilerine faydası olur. Festival programında görüp sevindiğim gruplardan biri oldu Otto Hejnic Trio, epey daha önce "One" isimli albümü dinlemiş, beğenmiştim, kaçırılmaması şart! Marie Misfud ikinci önerim, iki ayrı performansla ardında epey kırık kalp bırakabilir. Boris Vian şiirleri gecesi sosyal alemde trend topic bile olabilir, biz izleyemeyecek olanlara izleyenler notlar aktarsın lütfen... Bir benzeri diyeceğim ama ne kadar uyar emin değilim, Rabih Lahoud gecesi olacak, modern Avrupa cazında Arap dili ve şiirleri büyüleyici olacak, bu performans da kaçmamalı! Ve sevgili Ozan`ın (Musluoğlu) "My Best Friends Are ..." konseri hem festivalin hem İzmir`de son dönemin caz zirve gecelerinden biri olmaya aday, üstelik galiba festivalin son konseri, müthiş bir kapanış gösterisi olmalı. Kaçırmayın!


Dünyanın en iyi caz klüpleri hangileri?

Efsanevi klüplerden The Village Vanguard

Down Beat dergisi şubat sayısında "dünyanın en iyi caz mekânları" listesi yayınlamış, her yıl yapar. Listede 195 mekân var. Bu mekânların 120 tanesi ABD içinde, geri kalan 75 mekân dünyanın kalanına yayılmış durumda. ABD rakamına iki açıdan bakmak mümkün; iyimser açı Amerikada cazın bittiğini söyleyenler için bu rakam ferahlık verebilir, listeye girmemiş daha kimbilir kaç mekân var diyebilirsiniz. Kötümser olalım dersek bu rakam az diyebilirsiniz, ABD`nin nüfusu, büyüklüğü, cazın anavatanı olması vs. rakam yine de o kadar iyi değil! ABD`de böyleyse dünyanın kalanı için sadece 75 mekan iyice trajik. Arjantin 2, Avustralya koca kıta ve sadece 4, Avusturya gayet iyi 6 ya da Mozart`ın ülkesi için az da diyebilirsiniz! Koskoca Çin`de sadece 2 ama Çek cumhuriyetinde 3. Dünyanın en önemli müzik ülkelerinden İngiltere`de 6. Çoğu ülkede 1 ya da 2. Caz ülkesi Norveç 1, bu ne iş? Türkiye de 1, elbette Nardis, Norveç`te 1 ise bizde 1 olması yine iyi, böyle mi diyelim yani?


Klasiğin ustaları Boğaziçi Üniversitesi`nde...

Albert Long Hall

Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall konserleri arada bir caz ama klasik ağırlıklı ve sezon boyu çoğunlukla yurtdışından önemli isimlerin ağırlandığı, belki çok fazla kendini dillendirmediği, biraz kapalı devre ama hep dolu dolu geçen konserlerle bilinir. Bir süredir bu konserlerden haber çıkmıyordu, nihayet yeni haber geldi. 20. yılında klasikleşen konserler Kültür ve Turizm Bakanlığı`nın desteğiyle devam edecek. Rektör Mehmed Özkan bakanlığa verdikleri destekten dolayı teşekkür ettiği açıklamasında bahar konserlerinde Amid Peled, Pekineller, Ayşegül Sarıca, Gülsin Onay, Arcadia Quartet, Festa Rustica Ensemble gibi virtüözlerin konserlerini izleyebileceğimizi söyledi. Bu konserlere ilişkin takvimi sitenin günlük takviminden takip etmeniz mümkün.


Dinleyecek ne çok caz, keşfedecek ne çok albüm var?

İngiliz firması Edition Records`un kataloğu!

CD ölüyor diye yakınmaktan dijital yayıncılığın nimetlerinden sözetmeye çekinir olduk. CD`de ölmesin, albümler satın alınmaya devam edilsin, ben de devamlı alıyorum bir yandan ama elimizdeki fırsatın da farkına varalım. Abone olarak en yeni albümlere, milyonlarca müziğe anında ulaşmak harika değil mi? Benim gibi bir albüm canavarı için mükemmel bir fırsat! Bazı günler yedi-sekiz yeni albüm dinlediğim oluyor, inanın hepsini de can kulağıyla dinliyorum, öyle lafın gelişi değil. Bu köşe için sınırsız caz diye bir bölüm oluşturdum, tek cümlelik notlarla dikkatimi çeken yeni albümleri paylaşıcam ama bazısı eski oluyor, eski dediğim en fazla bir kaç yıllık. Yeni alışkanlığım İngiliz müzik firmaları, birinin kataloğuna bir dadanıyorum bir bakmışım birkaç albüm dinlemişim bile, tamam kabul, bazıları epey kötü oluyor ama çok iyiler de sık çıkıyor. Son notum mesela yeni bir albüm olsun, Rhiannon Giddens`ın "Freedom Highways" albümü çıkmış, hemen dinlemeye başladım, belli ki bana göre değil, yürümüyor, ilerlemiyor... üç parça sonra kapattım.


Caz enstrümanlarını ne kadar tanıyoruz?

Bu enstrümanlara daha da eklenebilir...

Müzikolog ve öğretim üyesi sevgili dostum Alper Maral ve müzik yazarı dostum Murat Beşer`le bendeniz ocak ayından beri Kadıköy Belediyesi Yeldeğirmeni Sanat`ta caz tarihi yolculuğu yapıyoruz, müzik çalıyoruz, dinliyoruz, bol bol tarihin içinde geziniyoruz, videolar izliyoruz. Geçen hafta sevgili Alper swing big band orkestra enstrümanlarını tek tek ve ayrıntılı olarak anlattığı harika bir sunum yaptı fakat bir yandan, bildiğimiz daha doğrusu tahmin ettiğimiz ama dillendirmeyi nedense akıl etmediğimiz bir gerçeği farkettik, unutmadan buraya yazıyım istedim. Cazseverler olarak enstrümanları ne kadar tanıyoruz? Ünlül olanları biliyoruz, tamam, ama genel olarak hayli eksiğiz. Bu konuda sevgili Alper`in hoca olarak çok deneyimi var ve en az bilinen enstrümanların da (trompete benzedikleri için) flugelhorn ve kornet ile, saksofon ailesinden (klarnetle karıştırılan) soprano saksofon ve (hiç biriyle karıştırılmayan, çünkü nerdeyse hiç tanınmıyor) bariton saksofon olduğunu gözledik. Klasik müzik orkestralarındaki enstrümanlara hiç girmeyelim, orada durum daha vahim olabilir!


Kaydet

Sınırsız cazda gözden kaçanlar, menzil dışında kalanlar...

Bu albümlerin tamamı dijital platformlarda mevcut.

1 / Ben Markley Big Band; "Clockwise: The Music of Cedar Walton" (OA2 Records, 2017) Cedar Walton`ın besteleri big band sofrasında. Yemekler virtüöz şeflerden.
2 / Maciek Pysz Trio; "Insight" (33 Jazz Records, 2013) Pysz`in gitarı, Asaf Sirkis`in davulu, Goloubev`in bası müziklerini Meola-Laughlin-De Lucia`nın efsanevi "Friday Night in San Francisco" hisleriyle dinleten bir albüm olmuş.
3 / Josh Quinlan Q`tet; "In From Somewhere" (607061 Records DK, 2016) Günümüzde klasik caz trompet tadı arayanlar için bulunmaz nimettir Terrell Stafford`un soundu, nerde duysanız kulak verirsiniz ve bu albüm de çok güzel bir fırsat.
4 / Ivo Neame Quintet; "Strata" (Whirlwind Recordings, 2015) İngiliz cazın yaratıcı piyanisti Ivo Neame`in (ki burda da seveni çok) "Strata" albümü hani on yeni caz albümü dinlersin ama geri dönüp sadece birini tekrar dinlersin ya, işte, bu o albüm! Başlıkta menzil dışında kalanlar dedik ama bu albüm başlığa uymadı, bizde de epey bilinen bir albümdür.
5 / Emanuele De Raymondi; "Buyukberber Variations" (ZerOKilled Music, 2012)
Oğuz Büyükberber Türkiye`de ilk kez gerçekleşecek Sonar Festival`de niye yok? Tam da onun yeri değil mi! Madem o festivalde yok ben bir albümünü önereyim, belki dinleyen olur! Emanuele De Raymondi ile 2012 albümü "Büyükberber Variations"ları mutlaka dinleyin. Basit ve saf doğaçlamalar!


Kaydet

Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 27 Şubat 2017, Pazartesi

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

 

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

IFA 2019 Fuarından haberler... 23 futbol sahası büyüklüğündeki dev fuarda neler oluyor?
Türk cazının amiral gemisi?
John Coltrane`den bu yıl ikinci önemli sürpriz...
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp