Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Kora virtüözü Sona Jobarteh Türkiye`de!

Mekan: İş Sanat Konser Salonu, 4. Levent, İstanbul
Tarihi: 21 Kasım.2019
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Babadan oğula geçen bir öğreti olan korayı çalan ilk kadın sanatçı olan Gambia asıllı İngiliz müzisyen Sona Jobarteh, 21 Kasım akşamı; akustik Batı Afrika müziğini İş Kuleleri Konser Salonu`na taşıyacak. Konser, Sona Jobarteh`in Türkiye`deki dinleyicisiyle ilk buluşması olacak.


İpek Göztepe 4tet

Sanatçı: İpek Göztepe (v), İmer Demirer (tp), Kaan Bıyıkoğlu (p), Ozan Musluoğlu (b)
Mekan: The Badau, Akasya (Rez: 0 532 306 4334)
Tarihi: 21 Kasım.2019
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/2
Etkinlik Bilgisi : Müziğe İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı?nda yarı zamanlı olarak aldığı Piyano eğitimiyle başladı. İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ve Emin Ongan Üsküdar Musiki Cemiyeti dahil olmak üzere çeşitli Klasik Türk Müziği ve Klasik Batı Müziği korolarında yer aldı. On altı yaşından itibaren profesyonel olarak Soul başta olmak üzere Caz ve Blues kökenli müzik türlerine ait çeşitli repertuarlar ile sahne almaya başladı. Güç Başar Gülle ile caz armonisi, teori ve aranjman konularında; Randy Esen ile caz vokal alanında çalıştı. 2017 yılında Nardis Genç Caz Vokal Yarışması`nda dereceye girip Pulawy Jazz Workshop ödülüne layık görüldü. Aynı sene İstanbul Kültür Sanat Vakfı`nın düzenlediği Genç Caz seçmelerinde finale kalıp 24. İstanbul Caz Festivali`nde Parklarda Caz sahnesinde yer almaya hak kazandı. Akbank Caz Festivali, Zorlu PSM Caz Festivali gibi festivallerde de yer aldı. İstanbul ağırlıklı olmak üzere Türkiye`nin çeşitli yerlerindeki caz kulüplerinde ve müzik mekanlarında sahne almaya devam etmektedir.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Bazı şeyler hiç değişmiyor...

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 13 03 2017
Bu içerik toplam 3747 defa okunmuştur.
Festivaller mevsimine mi giriyoruz?

1986 röportajı animasyon hale getirilmiş

Miles Davis hep haber...

Tüm zamanların en önemli caz ikonlarının başında gelir Miles Davis. Onunla ilgili herşey önemli haberdir, hâlâ çok okunur, caz haberleri arasında başı çeker. Caz dünyasında benim merakla takip ettiğim blogların arasında Jazz at Lincoln Center`ın blogu da var. Sürekli yeni malzemeler üretip ilginç içerikler yayınlıyorlar. Geçen hafta yayınladıkları içerikler arasında yeni ve ilginç bir Miles Davis röportajı vardı. Belli ki emek harcanmış bir çalışma. Miles Davis`le röportajı yapan ünlü bir caz rock keyboardisti ve şarkı da söyleyen Ben Sidran ama aynı zamanda gazetecilik de yaptı yıllarca. 1986 yılında Miles`la bir söyleşi yapmıştı. Biliyorsunuz, Miles`ın müzisyenliği yanında resim çizen kalemi de kuvvetlidir, yani deseni iyidir, sergiler de açmıştır. Söyleşi de bu tarafını da konuşuyorlar ama işin ilginci Youtube`da yayınlanan söyleşi ayrıca çizgi olarak hareketlendirilmiş, konuşmalar animasyona dönüştürülmüş ve dinlemesi & izlemesi daha zevkli hale gelmiş. Tavsiye ederim, siz de izleyin.


Bazı şeyler hiç değişmiyor!

Milliyet Sanat dergisi haziran 1982 sayısı kapağı

Şu an sitede yayında olan Türkiye`nin ilk caz festivali 1982 tarihli 1. Uluslararası Caz Festivali haberimiz nedeniyle Emin ağabeyin (Fındıkoğlu) aynı yıl Milliyet Sanat dergisindeki ilk festivali konu alan kapsamlı yazısını okuyordum (bu arada, dergideki makaleyi bulup gönderen sevgili Murat Özdoğan`a teşekkür ediyorum), Emin ağabeyin yazısı hem konserlerin eleştirilmesi, hem okurun müzisyenler hakkında bilgilendirilmesi, hem gelecek festivaller için yol gösterilmesi (maalesef festivalin devamı gelmedi) hem de genel değerlendirme bakımından örnek bir yazı yazmış ta o tarihte. Bilhassa konser ve sanatçı eleştrileri bakımından dikkat çekici notları var Emin ağabeyin. Özellik bazı şeyler hiç değişmiyor başlığına konu olan ise televizyonun (o zaman tek kanaldı, şimdi çok kanallı ama durum aynı!) hiç ilgi göstermemesinden tutun pek az ilgilenen gazete ve günlük basına kadar ne varsa tüm cümleleri kopyalayıp bugün yazacak bir yazıya aynen koyabilirsiniz, yani dememiz o ki; "bazı şeyler hiç değişmiyor"!


Leonard Cohen`i çabuk mu unuttuk?

Cohen`in miras bıraktığı albümü

Son albümü "You Want It Darker"ın yayınlanmasından kısa bir süre sonra ölen Leonard Cohen üzerine yeniden düşünme fırsatım oldu. Büyük ozanı çok çabuk unuttuk gibime geliyor. Ölüm haberi arşivlerimizdeki CD`leri, plakları yeniden dinlemeyi hatırlattı, bol bol andık ama galiba bu arada son albümü karambolde gözden kaçırdık, yeni şarkılarını dinlemeden eski şarkılarına takılıp kaldık. New York Times yazınca yeni albümü tekrar dönüp dinleme ihtiyacı hissettim. Kapak fotoğrafı dikkatimi çekti. Yüzü karanlığa (ölüme mi?) bakıyordu, elini pencerenin karanlık yanına uzatmıştı, sigarası parmaklarındaydı. Hayatı ölümden ayıran sınıra gelmiş, son bir sigara molası vermişti sanki. Gazete yazarı Cohen`in dindar biri olmadığını söylediğini hatırlatıyor ama tüm hayatı uzakdoğu inanışları dahil ruhâni arayış peşinde koşmakla geçmişti. Sanki içindeki telaş hiç huzur bulmadı. Son albümünde "Hazırım efendim" diye yaradana seslendiğinde hesaplaşmasını tamamlamış ve sonunda doğduğu haliyle, yani iyi bir Musevi olarak toprağa verilmesiyle ömrünü tamamlamıştı.


Dave Valentin`de gidenler kervanına katılmış

Dave Valentin 65 yaşında öldü

Dün Sevin abla (Okyay) haber verdi, caz flütün önde gelen isimlerinden Dave Valentin 65 yaşında hayata gözlerini yummuş. Flüt bir müzisyen için zor ve riskli bir tercih bu yüzden hem bizde hem dünyada son derece az sayıda iyi sanatçı yetişiyor, Valentin o isimlerin başında geliyordu. Aslında daha gençti, 65 çok değil ama hem felç hem parkinson hastalığı derken son fotoğraflarına baktım epey çökmüştü. Valentin flüt çalmaya Irene isimli bir kız yüzünden başlamış, aslında okulda perküsyon çalıyormuş, Irene`de flüt çalıyormuş, Irene, Valentine`e bir ölçek nota çalmayı göstermiş tabii hem kız hem flüt Valentin`in aklını çelmiş, hemen kendine ikinci el bir flütle Herbie Mann plağı almış çalmayı kendi kendine öğrenmiş. 1970`ler ve 2011 arası yaklaşık 25 albüm yayınlayan usta sanatçıyı ben en çok caz flütün en büyüklerinden Herbie Mann ile yaptıkları "Two Amigos"tan hatırlıyorum! Dave Samuels`li Caribbean Jazz Project albümü Grammy kazanmıştı büyük sanatçının onu da hatırlatmadan geçmiyim.


Festivaller mevsimine mi giriyoruz?

X Jazz Festvali nisanda

Bu yıl marttan itibaren her ay bir caz festivali mi izleyeceğiz? Yıllardır böyle bir şey arka arkaya denk gelmemişti ya da belki de ilk mi demeli... Nasıl olacak? Şöyle; Şu sıralar İzmir`de 24. İzmir Avrupa Caz Festivali tüm hararetiyle devam ediyor. Nisanda İstanbul-Berlin X Jazz Festival var, yeni bir festival olduğu için az tanınıyor, bence programına mutlaka gözatın, bizde geniş haberi var. Mayısta ilki gerçekleşecek Zorlu PSM Caz Festivali güzel konserlere evsahipliği yapacak! Biletleri şimdiden almanızda fayda var! Haziran festivalsiz görünüyor ama Akbank Sanat haziran ayları geleneksel olarak gitar günleri veya piyano günleri benzeri etkinlikler yapıyor, derken tabii temmuzda İstanbul Caz Festivali... Böyle yazınca epey meşgul olacakmışız gibi halimiz var! Bu arada, X Jazz Festival demişken burada izleyeceğimiz müzisyenler diğer festivallere göre daha alternatif isimler. Zaman da fazla kalmadı, bir an önce seçimlerinizi yapıp biletinizi almanızda fayda var. Hep aynı şeyleri konuştuğumuz, tartıştığımız sosyal hayatımıza farklı renkler getiren bu yaratıcı müziklere biraz sevgi, biraz özen bize de iyi gelir.


Acaba kaç saati cazdır?

You Tube bir kara delik gibi

You Tube son açıklamasında hergün 1 milyar saatten fazla video izlendiğini açıklamış. Şaştık mı? Hayır! Rakamlar bizi manyak etti. Boyutlar ve rakamlar algımızı alt üst ediyor. Öyle ki, şirket izlenme-tıklanma sayılarından çok izlemeye harcanan sürenin uzunluğu ve alınan keyfe odaklanmış. Şirket, veriler geldikçe kendini geliştirmenin de algoritmasını oluşturmuş mudur acaba? Benim esas merak ettiğim bu rakamların içinde cazın payı ne? Yani, mesela günde toplam kaç saat acaba cazla ilgili içerikler izleniyordur? Bu deli soruları merak ededuralım şu bir gerçek ki You Tube pek çok konuda olduğu gibi cazda da en büyük içerik sağlayıcı olmaya devam ediyor. Şahsen benim arayıp da cevabını bulamadığım pek birşey olmadı ama son dönem telif hakları daha kontrol edilebilir oldukça You Tube üzerindeki içerik de daha kontrol edilebilir hale geldi. Bir şekilde denge kurulmaya, haklar gözetilmeye çalışılıyor diyebilir miyiz?


Hem caz klübü hem müzik firması

Smoke Jazz Club

New York`un gözde caz klübü Smoke 3 şeyi iyi yapıyor, sahnesindeki canlı caz en iyilerinden, mutfağının iyi olduğu söyleniyor ve benim için en cazip olan en sonuncusu, yayınladığı albümler süper! Çoğunlukla kendi sahnesindeki canlı performansları kaydederek albüm halinde yayınlayan Smoke zamanla nefis bir kataloğa ulaştı. Hem sahnesi hem firması yoğun olan Smoke otuza yakın albüm yayınladı. Geçen sene Renee Rosnes, Jim Rotondi (ki şu an onun "Dark Blue"sunu dinliyorum), George Coleman, Peter Bernstein, One for All, Steve Turre, The Cookers ve Orrin Evans gibi majör isimlerin albümlerini çıkaran firma kapak görsellerinde de başarılı bir formül tutturdu. Açıkçası, şahsen albümlerin hepsini gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim ama son sıralar dinlediğim Peter Bernstein`in "Let Loose"unu, az önce adını zikrettiğim Rotondi`yi, Heads of State`in "Search of Peace"ini ki bu albümdeki 11 dakikalık balad son yıllarda dinlediğim en kaliteli icralardan biri, Garry Bartz farkı ve ustaların sohbeti Coleman`ın "A Master Speaks"ini ayrı tavsiye ederim.


Kaydet

Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 13 Mart 2017, Pazartesi

Kayd

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Cazın kayıp halkası
Savaşma, caz yap!
Türk müziğini cazla harmanlayan perküsyon ustası, besteci ve eğitimci Atilla Engin hayata veda etti.
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Cazın kayıp halkası » Savaşma, caz yap! » Yeni albümler arası gezinti » Cazla şarabın ortak noktası » Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp