Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Anna Tsybuleva Piyano Resitali

Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 25 Şubat.2020
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Program:
L. v. Beethoven (1770-1827) Piyano Sonatı No. 3, Do Majo?r
Piyano Sonatı No. 17, Re minör “Fırtına”
F. Chopin (1810-1849) Scherzo No. 1
3 Mazurka Op. 59
3 Vals
Polonaise Op. 53
Birc?ok büyük piyanistin kariyerinin başlangıcı “Leeds Piyano Yarışması”nda 2015 yılı birinciliködülünü kazanan Tsybuleva`dan eleştirmenler “kusursuz tekniğin ve müzik zekasının bir araya geldiği bir sansasyon” şeklinde söz ediyor. Bu ödülün ardından Anna Tsybuleva, dünyanın önde gelen festival ve orkestralarında sergilediği performanslarla beğeni toplamaya devam ediyor. Bilet Fiyatları: 70-50-40-20 TL.


Eren Noyan Band

Sanatçı: Eren Noyan (v), Adem Gülşen (p), Özgür Salıcı (b), Mertcan Bilgin (d)
Mekan: The Badau Akasya (Rez: 0532 306 43 34)
Tarihi: 25 Şubat.2020
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/8
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 50 TL Eren Noyan usta opera sanatçısı Ayhan Baran?dan klasik şan dersleri almaya lise yıllarında başladı. Üniversite okuduğu dönemde caz müziğine olan ilgisi nedeniyle profesyonel kariyerine adım attı. Altan İrtel ile uzun yıllar gerçekleştirdiği duo projelerin yanında şan eğitimine Tülay Uyar ile devam etti. Birçok değerli caz müzisyeniyle ve kurduğu orkestralarla İstanbul ve yurt çapında birçok konser verdi. 5. Nardis Genç Vokal yarışmasında finalistler arasında yer aldı. 2011 yılında İstanbul Caz Festivali kapsamında projesiyle Tünel Şenliği?nde sahne aldı. Kendine has ses rengi ve tekniği ile özellikle ana akım caz ve swing türünde konserlerine devam eden Eren Noyan 2016 yazında eşi Güliz Noyan ile The Badau adlı caz lokalini açtı.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Vokal caz poplaşırsa ne olur?

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 20 03 2017
Bu içerik toplam 2265 defa okunmuştur.
Trump Amerikan eğlence ve kültür endüstrisini bir kez daha kızdırdı.

Amerikanın saygın ödülü National Endowment Arts

Trump yeni bir tartışma mı başlatıyor?

Trump sonrası Amerika`da sular durulmuyor. Cuma günü (17 Mart) Grammy`leri düzenleyen organizasyonun CEO`su Neil Portnow tarafından bir duyuru yayınlandı. Duyuruda, müzik ve sevginin insanları biraraya getirdiği, Amerika`nın dünyaya en önemli ve etkili ihraç alanlarından birinin kültür ve eğlence endüstrisi ürünleri olduğu, Amerika`nın dört bir köşesindeki yaratıcı insanların bu amacı hizmete dönüştürmek için çalıştığı bilinirken Beyaz Saray`ın kısa adı NEA olan National Endowment for the Arts (Ulusal Sanat Teşvik Ödülleri)`ne sağlanan finansman desteğinin kaldırılmasını istemesi şaşkınlık ve endişeyle karşılanmıştır vurgusu yapıldı. Amerikan kültür endüstrisi bu etkinin yaratacağı tartışma ve kızgınlığı yakın dönemde ciddi biçimde tartışacaktır sanıyoruz, hatta başladı bile. CEO Portnow bu teşviğin yeniden sağlanması için kongreden destek talebini yeniden isteyeceklerini açıklamasının sonuna eklemeyi ihmal etmedi.


Kurucu babalar kuşağı kapanıyor

Chuck Berry 90 yaşında hayata veda etti

Caz, rock, pop henüz genç ve kurucu babaların bir kısmının hâlâ hayatta olduğu müzikler. En eskisi olan cazın geçmişi daha yüz yılı yeni aştı. İlk neslin en ünlü isimleri yirmi-otuz yıl öncesine kadar hayattaydı. Rock ve pop yaş olarak caza göre biraz daha genç bir müzik ve işte, rock`n roll`un kurucu babalarından Chuck Berry de doksan yaşında hayata veda etti. Ben elliyi geçtim onlar doksan olmasın mı? Müziği dinlemeye ilk başladığım zamanlar bu isimler bana çağlar ötesinin kahramanları gibi gelirdi, ben büyüdükçe baktım hepsi aslında babamın yaşıtı insanlarmış, yani baya bir yakın gelmeye başladılar. Evet, Chuck Berry de gidenler kervanına katıldı. Burası her hafta ölüm bültenine dönmesin ama anmadan da olmaz. Müziğini çok da sevdiğimi söyleyemeyeceğim Berry`nin ama şüphesiz rock`n roll`un babasıydı, tüm zamanların en önemli şarkı yazarlarındandı, unutulmaz elektrik gitar riflerinin mucitlerindendi. Beatles`dan Rolling Stones`a, Beach Boys`dan o dönem geri kalan kim varsa hepsinin başlıca ilham kaynağıydı, söylenen her övgüyü hak ediyordu. Taşlar sonsuzluğa yuvarlanmaya devam ediyor.


Her sabah dinlediğiniz belli bir şarkı olsa?

Sizin sabah şarkınız hangisi?

Henüz kaset dinlediğimiz yıllar, meşhur karışık kaset dönemi, bir okul arkadaşım kasetin bir yüzünü sadece tek bir şarkıyla doldurmuştu, baştan sona hep aynı şarkı çalıyordu. Tuhaf, saplantılı ve komik bulmuştum ama yıllar sonra çocuğa hak verdim. Hadi çocukluk, gençlikte olur da orta yaşta bu neyin nesi? Bir yıldır mümkünse her sabah mutlaka dinlediğim bir müzik var; Cole Porter bestesi "Begin the Beguine" ama Benny Goodman orkestrasından olacak, başkası olmaz! Kaset olsa bu kadar dinlemeye şimdiye çoktan bant sarmıştı, o kadar yani. Anlatmak istediğim "Begin the Beguine" ya da başka bir müzik değil, böyle bir müziğe ihtiyaç duyma hali. Dünü geride bırakmaktan yeni güne başlamaya, gün içinde alınan kararlardaki isabetlilik potansiyelini artıran konsantrasyonu sağlamaya ve daha çok gülümsemeye yatkın olmaya kadar insanı etkileyen kısacık bir an benim için o müziği dinlemek. Siz de deneyin, kendinize bir müzik seçin, her sabah dinlemekten bıkmayacağınız bir şarkı olsun ve sizde yarattığı olumlu tesiri gözleyin, eminim bana hak vereceksiniz!


Türkiye`de çenesi kuvvetli, sohbeti tatlı bir caz DJ`i var mı?

Kastettiğimiz anlamda yok ama olsa iyi olurdu!

Hani şu `Gooood morning Vietnaaammmm` diye bağıran cinsten bir DJ ama yok! Cevabı baştan söyliyim devamı gelsin. Çünkü ne bizde ne bildiğim Avrupa caz radyoculuğunda böyle bir gelenek yok ama Amerika`da var, orası zaten doğduğu yer, filmlere konu olacak kadar yaygın. Bizde radyo programcılığı ağırbaşlıdır, ağır abiliktir, ben de kendi radyo programımı öyle yapıyorum zaten, bu oturmuş bir tarz ama keşke olsaydı. Popta var, bu konuda geleneğimiz de var. Bana göre olması lazım. Caz dinleyen müziksever sayısını artıracağına eminim. Dinamik ve eğlenceli sunum, günlük sohbet arasına giren müzikler, cazın sadece kendi dünyasında konuşulan değil hayatın diğer konularına açılan yüzünü bize gösterirdi ama buna yer ayıracak bir radyo kanalı bulması zor, malum rating! Frekans yayını yapan radyo kanallarını kastediyorum, sabah ya da akşam iş çıkışı en az bir saat, hatta iki. Konserlere, yeni albümlere, günlük olan bitene dair notlar vs. ona buna değinmeler, tatlı laf atmalar derken ben hemen mesela iki müzik öneriyorum; biri Dr. John`dan "It Don`t Mean a Thing" diğeri de tersi bir şey olsun, mesela Rosemary Clooney`den "Hey Baby" hatta Rosemary Clooney ile notlarım hazır, George Clooey`nin teyzesi olmasıyla lafa başlar artık hayatta olmayan NTV`nin önde gelen ismi büyük bir cazsever Kenan Onuk`un en sevdiği şarkıcılardan bri olduğuna kadar uzar.


Vokal caz poplaştıkça hit şarkı arama hikayeleri de başlar artık

Vokal caz poplaşırsa?

"Kill Your Friends" filmini izlemiş miydiniz? Tarzının "Trainspotting" gibi kültü olmaya aday, belki oldu bile. Her yol başarıya çıkar, sanat manat hep hikaye, amaç başarı ve tabii para! Benim tezim şimdilik fantezi gelebilir ama Diane Reeves, Dee Dee Bridgewater gibi bin senelik divaların bile cazı daha pop hatta direkt pop söylediği, caz şarkıcısı diye tanıtılan genç şarkıcıların aslında pop söylediği günlerdeyiz, şimdiden karamsar bir yakın gelecek tahmini yaparsam eğer, caz vokali bu kadar poplaştıran divalar, bugün caz diye dinlediklerimizin çoğunun aslında pop olması filan işler büyürse yakında rekabetin getireceği yer olarak hit şarkı arama hikayeleri duymaya başlar mıyız, ne dersiniz? Yok artık, o kadar da değil diyenleri duyar gibiyim, evet, belki haklısınız, genelleme yapmak haksızlık ama birkaç seneye kalmaz bu notumu yeniden konuşmayız inşallah...


Sosyal medya bağımlılarını üzecek haber!

Yanyanayken ayrı dünyalardayız...

Sosyal medya bağımlılığı uyuşturucuyu geçti, önceleri sadece gençler arasında görülen bağımlılık artık tüm yaş gruplarını kapsıyor. Yeni bir araştırma sosyal medyada çok fazla vakit harcamanın yalnızlık duygusunu artırdığını gösteriyormuş. Aitlik hissini yakınlarımızdan, yani, ailemizden, hergün görüştüğümüz arkadaşlarımızdan koparıp belki de çok az tanıdığımız insanlarla kurulan yeni tip ilişkilere dönüştürmeye başlamışız. Araştırmanın baş yazarı Brian Primack`a göre sosyal medya ilişkisizliğin oluşturduğu sosyal boşluğu doldurmaya yönelik fırsatlar sunuyor gibi görünse de aslında insanların umdukları çözümün olmadığını anlamaları lazım. Özellikle, kendilerinden başka herkesin daha mutlu bir hayat yaşadığı algısı sanıldığından daha zarar verici duyguları tetiklemeye müsaitmiş. Hatırlarsınız, yakın bir zaman önce uzun bir elektrik kesintisi olmuştu, sosyal medyada şakayla karışık öyle geyikler döndü ki işin yaratıcı esprilere abanmış abartılı halinin bir kısmı bile gerçekse ürkütücü! Mesela, genç bir kız şöyle diyordu "evde annem ve babam vardı, meğer iyi insanlarmış", bir başkası ise "şu elektrikler bir an önce gelsin yoksa birbirimizi öldürmeye başlayabiliriz". Adını hatırlayamam ama bir çizgi film görmüştüm, insanların sadece önlerindeki ekranlara bakarak konuştukları, şişmanlamaktan genetik yapılarının bozulduğu bir gelecek tasviri yapıyordu. Oraya doğru mu gidiyoruz?

Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 20 Mart 2017, Pazartesi

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Ortaya karışık caz
Caz konserleri atağa kalktı?
Salman Rushdie`yi hatırlayan var mı?
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Ortaya karışık caz » Caz konserleri atağa kalktı? » Salman Rushdie`yi hatırlayan var mı? » Caza nerden başlamalı? » Yılın son, yılın ilk PUL`ları... » Best of 2019 » Akıllı müziksever, akılsız müziksever? » Leonard Cohen`in sırrı » Akıllı yaşam mı, aptallaştıran yaşam mı? » Cazın kayıp halkası » Savaşma, caz yap! » Yeni albümler arası gezinti » Cazla şarabın ortak noktası » Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp