Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Alice Müzikali

Mekan: Zorlu PSM Turkcell Sahnesi
Tarihi: 24 Şubat.2020
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Lewis Carroll tarafından yazılmış, dünya edebiyatın eşsiz eserlerinden Alice Harikalar Diyarında`nın, çağdaş müzikal uyarlaması olan Alice, ilk defa sahnelenerek büyük yankı uyandırdığı geçtiğimiz sezonun ardından yeni sezonda da Zorlu PSM Turkcell Sahnesi`nde seyirciyi selamlıyor! Türkiye`nin ilk büyük prodüksiyonlu müzikali olan BKM, Zorlu PSM ve id İletişim ortak yapımı "Alice", görkemli sahne tasarımı, müzikleri ve kostümleri ile göz kamaştırıyor. Gerçek hayattaki iletişimin yalnızlaştırdığı günümüz sanal dünyasında savrulan bir genç kızın heyecan dolu büyüme hikâyesini konu eden gösteride "Alice" olarak ilk defa sahneye çıkan ve seyircinin büyük beğenisini kazanan Serenay Sarıkaya ile beraber, deneyimli tiyatrocular Ezgi Mola, Enis Arıkan, Merve Dizdar, İbrahim Selim ve Şükrü Özyıldız başrollerde.
Bilet Fiyatları Biletix:
VIP - Tam: 318.00 TL - Öğrenci: 258.00 TL.*
1. Kategori - Tam: 271.00 TL - Öğrenci: 220.00 TL
2. Kategori - Tam: 230.00 TL - Öğrenci: 187.00 TL
3. Kategori - Tam: 168.00 TL - Öğrenci: 137.00 TL
4. Kategori - Tam: 131.00 TL - Öğrenci: 107.00 TL
5. Kategori - Tam: 111.00 TL - Öğrenci: 91.00 TL
* Öğrenci biletleri sınırlı sayıdadır.


Monty Alexander Trio

Sanatçı: Monty Alexander piyano, Luke Sellick kontrbas, Jason Brown davul
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 24 Şubat.2020
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Monty Alexander, müziğini şöyle ifade ediyor: "Isıyı arttırmak ve bir fırtına başlatmak." Alexander`ın yerel Jamaika müziği ve çeşitli caz melodilerinden oluşan repertuvarı; Amerikan şarkıları, incil müzikleri ve blues, bebop, calypso, reggae tarzlarını da içine almaktadır. 2000 yılında Jamaica Hükümeti tarafından "şeref Nişanı" ile ödüllendirilen Monty Alexander`a üstün hizmetleri sebebiyle 2018 yılında West Indies üniversitesi Onursal Doktora (DLitt) unvanı verilmiştir.


Nilüfer Caz Tatili: Anadolu`nun Kayıp Şarkıları

Mekan: Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Bursa
Tarihi: 24 Şubat.2020
Saat: 20:30
Web Adresi: https://bilet.nilufer.bel.tr/etki
Etkinlik Bilgisi : Nilüfer Caz Tatili konserlerinde bu akşam hem belgesel gösterimi hem konser var.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Bill Evansın bilinmeyen müzikleri...

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 27 03 2017
Bu içerik toplam 3152 defa okunmuştur.
Hollywood filmlerinde caz soundtrackleri furyası devam ediyor...

Hancılar yeni albüme "Strange Fish" adını verdi

"Strange Fruit"ten "Strange Fish"e dünyanın utancı sürüyor.

Bugün anladığımız anlamda cehennem algısını yaratanın Dante olduğu söylenir oysa öte dünyaya gerek yok, insanlık bu dünyada cehennemi yeterince yaşıyor. Bir caz albümünde bu konuya nerden geldim? Hollanda da yaşayan caz şarkıcısı Yaşam Hancılar yeni albümü "Strange Fish"de minik mülteci bedeni Bodrum sahiline vuran Suriyeli Aylan bebeğin yürek dağlayan hikayesi sanatçı olarak Hancılar`ı derinden etkilemiş ve albüme adını veren "Strange Fish" şarkısını kaleme almış. Kapak görseliyle o trajik fotoğrafı bir anlamda soyutlayan Hancılar albüme verdiği isimle cazın efsanevi şarkısı "Strange Fruit"e gönderme yapmayı unutmuyor ve ben de aralarında nerdeyse yüzyıla yakın mesafe olsa da dünyanın utancı hâlâ sürüyor diyorum. Alman piyanist Pabst, İtalyan basçı Zenini ve Katalan davulcu Terol Amigo ile dört milletten kurulu grubuyla Hancılar`ın yeni albümü on parçadan oluşuyor ve dijital platformlarda mevcut. Mutlaka dinlemenizi öneririm.


Caz divaları yazı rekabetle geçirecek!

Elias ve Krall kapaklarına böyle poz verdiler

Yılın iki önemli yeni albüm dönemi var, sonbahar ve ilkbahar. İlki yılbaşı ve kışa dönük, ikincisi yaza! Tabi tarzlar ve türler de bu dönemlerin itici gücü. Yaz deyince smooth caz ağırlıklı albümler. Bu yaz, caz kadınların ağır isimlerinin rekabetine sahne olacak. Eliane Elias iki yıl aradan sonra "Dance of Time"ı yayınladı. Hemen yanına aynı büyüklükte puntolarla ismi yazılacak Diana Krall ise "Turn Up the Quiet" adını verdiği albümü için biraz daha beklemede ama ilk single çalışması "Blues Skies" dijital platformlarda dinlenmeye başlanmış. Daha erken yayınlandığından mıdır bilinmez şimdilik Eliane Elias önde görünüyor. Bu arada, Elias ve Krall gibi `jazzy` değilse de Alison Krauss da şubatta yayınladığı "Wind City" albümüyle dikkatleri üzerine çekiyor. Kuşağın diğer ağır topu Norah Jones yeni albüm hakkını 7 ekimde "Day Breaks"le kullanmıştı ama uzun zaman önce cazdan vazgeçen Jones bu yüzden radardan uzaklaştı. Caz çevrelerinde adı giderek daha az anılan Jones`un "Tragedy" hiti 3 milyondan fazla dinlendi. Başka bir önerin var mı diyene Marlyn Scott`un şubat çıkışlı albümü "Standart Blue" ile Carmen Lundy`nin "Code Noir"ına kulak vermelerini öneririm.


"Erol Pekcan Weekend"???

Erol Pekcan (sağda) Benny Carter orkestrayı karşılıyor

Durun hemen heyecanlanmayın, bu aslında bir çeşit `mesela dedik` önerisidir. Amerikan caz dünyasında sık sık rastlanan etkinlik türlerinden biri mesela nisanda olacağı için söylüyorum "Wayne Shorter Weekend" tarzındaki konserlerdir. Genellikle cuma-cumartesi akşamlarına toplanan bir ya da birden fazla mekanda en az üç-dört etkinlikle hayatta olan/olmayan ama efsane statüsüne erişmiş caz devleri anılır/onurlandırılır. Diyorum ki, bizde de böyle etkinlikler niye olmasın? Belki bu öneri bir fitili ateşler de başlıkta adı geçen caz efsanemiz Erol Pekcan ve onun gibi birçok ustamızı bir hafta sonu bol bol anarız. Hatta bu etkinliklere sohbetli-anılı paneller eşlik etse ne güzel olur... Bu sayede hem genç kuşak cazseverler de Türkiye`de cazın gelişimine ve yaygınlaşmasına büyük katkıları olmuş bu usta isimleri daha yakından tanırlar. Ne dersiniz, olmaz mı?


Geçen sene bu filmi bir ben mi duymadım?

Robert De Niro film afişinde böyle gösterilmiş

Terence Blanchard`ı takip etmesem bu filmden haberim olmayacaktı, halbuki böyle filmleri çok severim. The Comedian sanki Robert De Niro için özel yazılmış bir rol, belki de öyledir. Oscarlı yönetmen Taylor Hackford`un çektiği Robert De Niro`lu, Danny De Vito`lu, Charles Grodin, Harvey Keitel`li film bir komedi-dram çalışması. Kendini yeniden göstermeye çalışan yaşını başını almış, zamanı geçmiş bir komedyen olan Jackie`nin hikayesinin müzikleri Terence Blanchard`dan, filmin aynı isimli albümü de yayınlandı. Albümdeki müzisyenler bence filmdeki oyuncular kadar değilse de ünlü isimler, kimler yok ki; Terence Blanchard, Kenny Barron, Carl Allen, Ravi Coltrane, David Pulphus... Niro`nun yıllar önce yine komedyeni canlandırdığı bir filmi vardı, orda sevilmeyen biriydi, bu filmde nasıl bilmiyorum ama bu tarz rolleri iyi oynadığı kesin. Müzikleri dinlemeye başladım bir türlü bırakamıyorum. Ustaların elinin değdiği herşey bambaşka oluyor.


Bu hafta en çok neyi kıskandım?

Valdes ve Lovano Vanguard`da

Cazda kıskanç biri olduğumu kabul ediyorum ama neyi, bazı müzisyenler biraraya geliyorlar da ben izleyemiyorum ya işte o konserleri çok kıskanıyorum. Yıllar önce Portekiz`in balıkçı kasabası hüviyetinde bir yerin mini caz festivalindeki Cedar Walton & Benny Golson konserini artık gözümde ne hale getirmişsem unutamıyorum mesela. Bu hafta da öyle oldu, tenor saksofonun yaşayan en sevdiğim ismi Joe Lovano ile piyano efsanesi Chucho Valdes`in birlikte yeni beşli yapıp turneye çıkmışlar ve ben izleyemiyorum fikri beni adeta delirtiyor. Benim için tek başına bir festivale bedel bu kadro. Basta Gaston Joya, perküsyonda Yaroldy Abreu ve davulda Francisco Mela şu isimlere bakar mısınız… Lovano işbirliği fikrinin taa 1986 yılına uzandığını söylüyor, o zaman Havana Caz Festivali`nde Blue Note firmasının başkanı Bruce Lundvall`i anmak için ilk kez beraber çalmışlar ve o gün bu gün yine çalmak istiyorlarmış. Şimdilerde şehir şehir, konser konser, klüp klüp geziyorlarmış iyi de ben izleyemiyorum ne çare.


Caz albümlerinde yeni keşiflerim...

4 kapak 5 albüm...

Nick Finzer`in albümü "Hear & Now"ı Glenn Zaleski`nin "Fellowship" albümünü ararken buldum daha ilk notada bayıldım. Glenn Zaleski mi, onu hâlâ arıyorum!
• Köşenin bu kısmı ismi az bilinenlere ait olsun istiyorum, çıfıt çarşısı gibi olsun, tıklım tıklım, tek cümlelik notlar, mesela Erik Jekabson`ın son albümü "A Brand New Take" gibi. Genç trompetçi de ilk dinleyişte kulağa takılanlardan, tavsiye ederim.
• Erik Jekabson demişken Electric Squeeze Box Orchestra`yı anmadan geçmiyim, bu orkestranın üyelerinden genç Eric ve orkestra İstanul`da izlemeyi en istediğim modern yeni big bandlerden, yayınladıkları "Cheap Rent"de iki yıl öncenin albümü ama çok sıkı bir albüm, ben söyleyim de dinler misiniz bilmem...
• Bunlar hep Sun Ra`nın başımıza açtığı işler :) işin şakası "Tanımlanamayan Füzyon" yapan Space Bop 11 kilişik orkestra, albümü dinlemeye başlayınca "Space Bop"a kadar sabredin sonra karar verin.
• Bu bölümün son albümü ilginç isimli; "Daily Döner" piyanist Jakob Karlsson bize laf mı çakıyor anlamadım ama merak ederseniz kulak verin!Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri heyecanlandırıyor...

Bill Evans`tan ilk kez duyulacak yeni notalar

Buradan duyurmuş olayım, siz bu yazıyı okurken cazın kült ismi Bill Evans`ın daha önce bilinmeyen bir konser albüm kaydı satışa çıktı. 24 martta çıkan albüm "On A Monday Evening" adını taşıyor ve albüm daha önce yayınlanmamış bir konser kaydını içeriyor. Malum, bu `daha önce duyulmamış` klişesi zamanla iyi bir rant kapısına döndü. Uzun yıllar önce yayınlanıp da kıyıda köşede kalmış albümleri bu kategoride yayınlıyorlar ama bu öyle değil. Bill Evans, Eddie Gomez ve Eliot Zigmund`un Wisconsin Union Theater`da verdikleri 1976 yılı konseri önceleri nerelerde gizliymiş, kimlerin arşivinde bekliyormuş bilmiyorum ama sonunda ortaya çıktı. Aslına bakarsanız, tozlu raflar arasında bulduk gibi hikayelerin çoğunun aslı öyle değil, mutlaka biri ya da birileri bu kayıtların farkındadır ama ya zamanında önemsememiş, ya bilinçli olarak saklamış ya da bilemediğimiz hesabı vardır. Her neyse ne, sonuçta herkesin dinleyeceği şekilde çıkması önemli. Bu arada, kaydın özenle restore edildiğini belirteyim, albüm kitapçığındaki yazıları Grammy ödülü caz tarihçisi Ashley Khan kaleme almış. İlk fırsatta dinlemek yart, sizin de haberiniz olsun. (Koleksiyonerler için not, plak baskısı da çıkmış, Türkiye`ye gelir mi bilmem ama amazondan filan bulunabilir)


Siz de arabasını nereye parkettiğini unutanlardan mısınız?

Arabanızı nereye parkettiğinizi unutmayacaksınız

Her hafta bu köşeye caz harici ama işe yarar birşey girmeye çalışıyorum. Bu haberi görünce tamam, haftanın faydalı şeyi bu olmalı dedim. Eğer siz de benim gibi arabayı nereye parkettiğini unutanlardansanız Google`ın android kullanıcıları için geliştirdiği yeni özellik çok işe yarayacak gibi görünüyor. Gerçi ben iPhonecuyum ama olsun, bu özellik ona da gelir herhalde. Şöyle; Google Haritalar`ı açıp konumunuzu gösteren mavi simgeye tıkladığınızda yeni bir menü çıkıyormuş, "Park yerini kaydetme" seçeneğini görünce aynı zamarda park yerinizin olduğu yerde mavi renkte bir "P" görünüyormuş. Denemekte fayda var. Seçenek park simgesine not ekleme fırsatı da sunuyor hatta fotoğraf bile ekleyebiliyor muşsunuz. Dünya nereye gidiyor böyle :)


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 27 Mart 2017, Pazartesi

 

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

 

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Ortaya karışık caz
Caz konserleri atağa kalktı?
Salman Rushdie`yi hatırlayan var mı?
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Ortaya karışık caz » Caz konserleri atağa kalktı? » Salman Rushdie`yi hatırlayan var mı? » Caza nerden başlamalı? » Yılın son, yılın ilk PUL`ları... » Best of 2019 » Akıllı müziksever, akılsız müziksever? » Leonard Cohen`in sırrı » Akıllı yaşam mı, aptallaştıran yaşam mı? » Cazın kayıp halkası » Savaşma, caz yap! » Yeni albümler arası gezinti » Cazla şarabın ortak noktası » Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp