Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Ülkem Özsezen Synesthesia Quartet

Sanatçı: Ülkem Özsezen (p), Bora Çeliker (g), Alper Yılmaz (b), Berke Özgümüş (d)
Mekan: The Badau, Akasya (Rez: 0 532 306 4334)
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/1
Etkinlik Bilgisi : Piyanist Ülkem Özsezen, gitarist Bora Çeliker, elektrik basçı Selçuk Karaman (SelKa) ve davulcu Ferit Odman ile The Badau`da bir araya geliyor. Müzisyen bir aileden gelen piyanist/besteci Ülkem Özsezen ünlü caz okulu Berklee College of Music?den 2001 yılında mezun oldu. Aynı zamanda caz eğitimcisi ve prodüktör olan müzisyenin tümüyle kendi bestelerinden oluşan Ghost`s Note ve Milliday isimli iki albümü bulunuyor. Synesthesia, Ülkem Özsezen`e ait besteler ve caz standartlarından oluşan bir repertuar sunuyor.


Subway Jazz Station

Sanatçı: Vokal: Bestem Yuvarlak, Saksafon: Serhat Talay, Gitar: Cem Çatık, Kontrbas: Kadir Akyol
Mekan: Yeldeğirmeni Sanat, Rasimpaşa Mah. İskele Sok. No: 43/1, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Tel: 0 216 337 0058)
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 20:30
Web Adresi: http://yelsanat.kadikoy.bel.tr/
Etkinlik Bilgisi : Subway Jazz Station; 2011 yılında gitar, vokal, saksafondan oluşan caz trio ile metro istasyonlarında üç yıl çalarak grubun temellerini attı. İsmini buradan alan grup 2013 yılında gruba bas ve davulun eklenmesiyle quintet ve quartet alternatifleriyle aktif olarak birçok konser, festival ve özel etkinliklerde sahne almaktadır. Repertuarlarında ballad, swing, gypsy, bossa nova, latin ve blues standartlarından oluşan eserleri kendi yorumlarıyla dinleyiciye ulaştırmayı hedefliyorlar. Bilet Fiyatları: Tam 30 TL, Öğrenci ve İndirimli 15 TL.


İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Konseri

Sanatçı: Şef: Can Okan, Solist: Can Okan (Piyano)
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Program:
Mozart Figaronun Düğünü Uvertürü
Mozart Piyano Konçertosu No: 12
Strauss Kibarlık Budalası Süiti Op. 60 


Kasım Ayında Caz Müziğinin Tüm Renkleri Cloud 34?te Buluşuyor

Mekan: Cloud 34, Hilton İstanbul Bomonti
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat:
Etkinlik Bilgisi : İstanbul’un en büyük oteli Hilton İstanbul Bomonti’de yer alan şehrin popüler mekanı Cloud 34, Kasım ayında düzenleyeceği Colors of Music geceleriyle caz müziğinin en güzel örneklerini misafirlerinin beğenisine sunacak. Eşsiz İstanbul manzarasıyla, 34. kattan İstanbul’u selamlayan mekan, Kasım ayı itibariyle her Cuma ve Cumartesi gecesi farklı ülkelerden ve tarzlardan esintiler içeren konsept geceleriyle misafirlerine adeta bulutların üzerinde bir müzik ziyafeti yaşatacak. “Abbey Lincoln gecesi”, “Latin Amerika Bossa Nova müzikleri”, “Film müzikleri gecesi”, “Bir Parizyen gecesi”, “An evening in song” ve “Other Standarts” gibi farklı müzik konseptlerinden oluşan “Colors of Music” gecelerinde, Emin Fındıkoğlu & Melisa Kral, Deniz Taşar, Cansu Nihal Akarsu & Cem Kaprol, Burcu Hancı, Dolunay Obruk, Gizem Dinç, Seran Bilgi ve Asena Akan gibi caz müziğinin ünlü isimleri sahne alacak.


Küçük bir Kontrbas Festivali: Fora ve Poyraz Baltacıgil

Mekan: Şerefiye Sarnıcı, Binbirdirek, Piyer Loti Cad. No:25, Fatih, İstanbul, Tel: 0 21) 568 6080
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Üç konserden oluşan bir mini kontrbas merkezli müzik festivalinin ilk konseri Fora ve Poyraz Baltacıgil konserinden oluşuyor.


Uluslararası Antalya Piyano Festivali: İdil Biret ve Antalya Devlet Senfoni Orkestrası Konseri

Mekan: Antalya Kültür Merkezi
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : 2000 yılından bu yana Antalya`nın uluslararası "Sanat Şehri" kimliğine katkıda bulunan, Avrupa Festivaller Birliği (EFA) üyesi Uluslararası Antalya Piyano Festivali bu yıl 16 Kasım-30 Kasım tarihleri arasında yapılacak. Bu yıl 20ncisi gerçekleşecek olan festivalde yerli ve yabancı sanatçılar Antalyalı müzikseverlerle buluşacak. Antalyalı müzikseverler 22 Kasım‘da klasik piyanonun ünlü virtüözü İdil Biret’i dinleyecek.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Türkiyede kaç kişi caz dinliyor?

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 03 04 2017
Bu içerik toplam 3314 defa okunmuştur.
Cazın stil ikonu yaşayan efsaneler...

Nica ve Nellie aynı adama aşıktı

Bir caz dedikodusu: "Aşk Çarpması"; Seks, uyuşturucu ve caz.

Dünyanın en zengin ailesinin isyankâr kızı Barones Rothchild, Thelonious Monk`la nasıl biraraya geldi? Anılarını kaleme alan yeğen Hannah Rothschild cazla ilk kez New York`da bir bodrum katındaki caz klübünde teyzesi Nica sayesinde tanıştı. Nica, uzun siyah filtreli sigarasından derin nefesler çekerken paha biçilmez kürkü üzerinden sarkıyordu. Yeğenine, `şşş, müziği dinle` dedi. Genç Hannah`nın dikkatini çeken ilk isimdi "Pannonica". Ne tuhaf, böyle teyze ismi mi olurdu? Ailenin, Amerika ve Avrupa iki kıtanın ve tabii servetin çevresinde hep gizemli dedikodular dolaştı durdu. Utanç verici dedikodu şuydu; nasıl olur da onun gibi biri kocasını ve beş çocuğunu siyah bir caz piyanisti için terkederdi? Charlie Parker`ın son dakikaları niye cazın soylu `yenge`si Nica`nın evinde geçti. Uyuşturucu baskınında nasıl yakalandı ve hapse girdi. Evinde hakikaten 306 kedi mi vardı? Monk`a gerçekten "Round Midnight" yüzünden mi aşık oldu? Monk onu büyülemiş miydi? Ya Monk`un karısı Nellie... o bu ilişkinin neresindeydi? Tüm bunlar, hem 20. yüzyılın hem caz tarihinin en gözde dedikoduları oldu yıllarca. Yukarda yazanlar da bir kitaptan alıntı. Kitap en başta adı geçen yeğen Rotschild`ın anıları. Hannah, anıları Nika`nın 1988 yılında ölümüyle sonlandırıyor ve vasiyeti üzerine külleri evi `catville` yakınlarında bir `round midnight` zamanı serpilirken sonlandırıyor. Bu konuyla beraber dünyanın en zengin ailesinin hayatına da gözatıyor. Rothschild`ların hayatının sadece zenginlik ve şatafattan ibaret olmadığının, Nica`nın babasının 1923`deki intiharını, ailenin bu trajediyi örtbas etmek için nasıl uğraştığını, Nica`nın bu yüzden kontrolsüz ve vahşi bir çocuk olduğunun altını çiziyor.


Bu kadar uzatmaya ne gerek vardı...

Nobel edebiyat ödülü Bob Dylan`ın oldu

Haber geçen hafta televizyonların alt yazılarında, gazetelerin köşesinde geçti; "Bob Dylan Nobel ödülünü almaya karar verdi!". Peki, bu kadar uzatacak ne vardı? Şimdi anlaşılıyor ki ne Nobel ödül yönetimi (belki böyle bir durumla daha önce karşılaşmadığı için), ne Bob Dylan cephesi bu aldım/almadım itiş kakışını yönetemedi. Açıkçası, hem Nobel hem Dylan`ın imajı zarar gördü. Ödülün Dylan`ı kazandığı duyurulup da günlerce Dylan`dan ses çıkmayınca tüm dünya Dylan`ın ödülü almayı istemediği, reddettiğini konuştu, Jean-PaulSartre güzellemeleri yapıldı, Dylan`ın itirazına methiyeler düzüldü oysa Dylan daha en başında, henüz ödül alıp almadığı açıklanmamışken Nobel`e karşı olmadığını söylemişti, havanda su dövüldü, imajlar zedelendi ve sonunda ödül alındı. Bu kadar uzatmaya ne gerek vardı? (Son bilgi Dylan`ın henüz 842 $ ödülü almadığı söyleniyor, alabilmek için bir performans gerekiyormuş, Nobel komitesi Dylan`ın kararını bekliyormuş, bakalım bu sorun nasıl çözülecek)


Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor?

Caz dinleyicisi az mı, çok mu?

Bu soruyla yıllardır karşılaşırız, genellikle olumsuz sebeplerle, hatta küçümsemek için. Peki sorunun cevabı var mı? Mühürlü, belgeli yok, nerden olsun ama artık elimizde bir veri var. Çok basit. Sosyal medya. Geçen hafta Akbank Sanat Caz Atölyesi`nde caz dünyasının sosyal medyayı nasıl kullandığını konuştuk, çok güzel bir tartışma oldu. Oradan çıkardığım sonuç caz dünyasının sosyal medyayı kullanma konusunda pek de bir fikri olmadığı oldu ama kurumlar hariç, kurumlar gayet ciddi işlerini yapıyor zaten o yüzden oldukça yüksek sayıda takipçileri var. Bu fikre oradan ulaştım. Kabaca bir hesaplamayla, en çok takipçiye sahip hesabı bulun, yanılıyorsam düzeltin İstanbul Caz Festivali`nin 1 milyon takipçisi var, işte, rakam ortaya çıkıyor. Başka bir hesap varsa söyleyin onu da bilelim. Kişiler bazındaysa -yine yanlış biliyorsam düzeltin lütfen- en çok takipçisi olan Kerem Görsev, onun da 700 bine yaklaşan takipçisi var. Farklı hesapları takip eden bu insanların hepsinin aynı insanlar olduğunu kabul edersek, 1 milyon rakamı makul görünmüyor mu? Yıllar önce bu konuyu bir yerde konuşurken benim fikrim de bu yöndeydi ama o gün konuştuklarım arasında en çok söyleyen 250 bin kişi demişti, çok daha az söyleyen de vardı. Gelin 1 milyonda anlaşalım... Hesap orda :) (Haa, kimse bu insanların tamamının tutkulu birer cazsever olduğunu iddia etmiyor, o da ayrı)


Büyük reklamverenler Youtube`da reklam yayınlamayı durdurdu

Youtube`da reklamlar niye kesildi?

Bu aslında önemli bir haber ama nedense basında görmedim, belki daha duyulmadı mı? Ben haberi Digitalks`dan öğrendim, onlar da Bloomberg`den almış. GlaxoSmithKline, Guardian, Toyota, Volkswagen gibi dev markalar reklamlarının yan taraflarında aşırı uçların, yani, terörizm ve nefrete teşvik eden içeriklerin yayınlanmasından son derece rahatsızmış, markalarının böyle içeriklerle yanyana durmasını istemiyorlarmış, haklılar, günümüzde markalar böyle şeylere çok dikkat ediyor. Konuya ilk The Times gazetesi dikkat çekmiş. Aslında, inanmazsınız, benim de caz videoları yanında bazen terör değil ama abuk sabuk içerikler gördüğüm oldu, halbuki genellikle izlediğine yakın öneriler giriyordu yan tarafa, şaşırmıştım ama aklıma böyle bir şey gelmemişti, sizin de dikkatinizi çekmiş olabilir. Google hemen olaya el atmış, reklamverenlere yeni seçenekler sunmuş ancak yeterli olmamış ve Google bunun tekrar yaşanmayacağının garantisini verene kadar reklamlarımızı arama-dışı platformlardan kaldırıyoruz açıklamasını yapmışlar.


Geleneksel iki konser mekânımızı niye terk ediyoruz?

Açıkhava ve CRR`de niye az konser izliyoruz?

Sessiz sedasız bir değişim gerçekleşiyor sanki. Hafta içinde 24. İstanbul Caz Festival programı açıklandığında bir kez daha ikna oldum. Cazseverin konser izlemeyi çok sevdiği iki kâbe vardır, Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu ve Cemal Reşit Rey ama ikisinde de giderek daha az konser izliyoruz. İstanbul Caz Festivali bu yıl porgramına iki mekanı da dahil etmemiş. Sanırım aynı şeyi Akbank Caz Festivali de yapacaktır. Neler oluyor? Bu iki değişmez mekân niye caz konserlerinden giderek uzaklaşıyor. Bu durumun birden fazla sebebi var, Açıkhava Tiyatrosu için güvenlik konusu önemli. Son yıllar risk altında geçti, kimse güvenlik endişesi duymak istemiyor. Bir diğer sebep, yaşanan terör olaylarından dolayı böyle büyük bir alanı dolduracak isimlerin gelmek istememesi, ayrıca, Açıkhava`nın köklü bir tadilata gireceği konuşuluyordu. Cemal Reşit Rey içinse açıkçası fikrimiz yok. İki yıldır orada sadece şubat aylarında caz konserleri izler olduk. CRR yönetimi Caz Şubatı adını verdiği güzel konserler düzenliyor ama yılın kalan 11 ayı ne olacak? Festivaller bu konser mekanından vazgeçmiş değil ama nedense orada konser izleyemez olduk...


Cazın stil ikonları kimler?

Manevi gangster Pharoah Sanders

Ünlü GQ dergisi yeni sayısında cazın stil ikonlarını sanatlarıyla örtüştüren özel dosya yayınlamış. Bu tarz dergilerin sevdikleri konular ama ilgi çektiği muhakkak. Ve hepsiyle özel moda çekimleri yapmışlar, doğrusu süper prodüksüyon ve güzel fotoğraflar var. Kimler bu isimler? Listenin başında Pharoah Sanders var. Bir gezgin, bir manevi ganster dediği Sanders için ruh uyanışının saksofoncusu tabirini kullanıyor dergi. Bir diğer isim ise Ron Carter... Benim de sevdiğim tarzı olduğu muhakkak bu lord gibi adamın. Carter 1960 yılından beri, yani 57 yıldır aynı bası kullanıyormuş, inanması zor. O kocaman bası dünyanın her yerine taşıyor! Tüm kayıtlarda var bu bas diyor. Onunla devam ettiğiğini söylüyormuş. "Sanki Bentley"e sahip olmak gibi" diyor. Gönülden katıldığım üçüncü isim Charles Lloyd. Yohji Yamamoto benim için bir sürü kıyafet yaptı diyor Lloyd, hatta Paris ve Tokyo`da model olarak da kullanmış sanatçıyı, aynı estetik hassasiyeti paylaşıyorlarmış. Bir başka stil ikonu da Wayne Shorter. Benim için Carter ve Lloyd kadar olmasa da onlar öyle seçmiş. Shorter Miles`ın bir sözünü hatırlatıyor. Birinin giydiğine bakarak nasıl hareket edeceğini, çalıp çalamayacağını tahmin edebilirim diyormuş. Shorter da anlaşılan bu anlayışa uygun giyiniyor. Listenin sonunda Herbie Hancock var. Bu adama bir türlü ısınamasam da, bana sanki hep politik hesapları varmış gibi gelse de (ısınamadığım böyle bir diğer isim de Brezilyalı futbolcu Pele`dir, o yüzden ben Maradona`cıyım) iyi giyindiğini inkar edemem. Sık alışveriş yapmam diyormu Hancock, yaklaşık bir buçuk yılda bir çıkarım ama servet harcarım diyor.


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 03 Nisan 2017, Pazartesi

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

 

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Cazın kayıp halkası
Savaşma, caz yap!
Türk müziğini cazla harmanlayan perküsyon ustası, besteci ve eğitimci Atilla Engin hayata veda etti.
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Cazın kayıp halkası » Savaşma, caz yap! » Yeni albümler arası gezinti » Cazla şarabın ortak noktası » Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp