Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Ülkem Özsezen Synesthesia Quartet

Sanatçı: Ülkem Özsezen (p), Bora Çeliker (g), Alper Yılmaz (b), Berke Özgümüş (d)
Mekan: The Badau, Akasya (Rez: 0 532 306 4334)
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/1
Etkinlik Bilgisi : Piyanist Ülkem Özsezen, gitarist Bora Çeliker, elektrik basçı Selçuk Karaman (SelKa) ve davulcu Ferit Odman ile The Badau`da bir araya geliyor. Müzisyen bir aileden gelen piyanist/besteci Ülkem Özsezen ünlü caz okulu Berklee College of Music?den 2001 yılında mezun oldu. Aynı zamanda caz eğitimcisi ve prodüktör olan müzisyenin tümüyle kendi bestelerinden oluşan Ghost`s Note ve Milliday isimli iki albümü bulunuyor. Synesthesia, Ülkem Özsezen`e ait besteler ve caz standartlarından oluşan bir repertuar sunuyor.


Subway Jazz Station

Sanatçı: Vokal: Bestem Yuvarlak, Saksafon: Serhat Talay, Gitar: Cem Çatık, Kontrbas: Kadir Akyol
Mekan: Yeldeğirmeni Sanat, Rasimpaşa Mah. İskele Sok. No: 43/1, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Tel: 0 216 337 0058)
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 20:30
Web Adresi: http://yelsanat.kadikoy.bel.tr/
Etkinlik Bilgisi : Subway Jazz Station; 2011 yılında gitar, vokal, saksafondan oluşan caz trio ile metro istasyonlarında üç yıl çalarak grubun temellerini attı. İsmini buradan alan grup 2013 yılında gruba bas ve davulun eklenmesiyle quintet ve quartet alternatifleriyle aktif olarak birçok konser, festival ve özel etkinliklerde sahne almaktadır. Repertuarlarında ballad, swing, gypsy, bossa nova, latin ve blues standartlarından oluşan eserleri kendi yorumlarıyla dinleyiciye ulaştırmayı hedefliyorlar. Bilet Fiyatları: Tam 30 TL, Öğrenci ve İndirimli 15 TL.


İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Konseri

Sanatçı: Şef: Can Okan, Solist: Can Okan (Piyano)
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Program:
Mozart Figaronun Düğünü Uvertürü
Mozart Piyano Konçertosu No: 12
Strauss Kibarlık Budalası Süiti Op. 60 


Kasım Ayında Caz Müziğinin Tüm Renkleri Cloud 34?te Buluşuyor

Mekan: Cloud 34, Hilton İstanbul Bomonti
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat:
Etkinlik Bilgisi : İstanbul’un en büyük oteli Hilton İstanbul Bomonti’de yer alan şehrin popüler mekanı Cloud 34, Kasım ayında düzenleyeceği Colors of Music geceleriyle caz müziğinin en güzel örneklerini misafirlerinin beğenisine sunacak. Eşsiz İstanbul manzarasıyla, 34. kattan İstanbul’u selamlayan mekan, Kasım ayı itibariyle her Cuma ve Cumartesi gecesi farklı ülkelerden ve tarzlardan esintiler içeren konsept geceleriyle misafirlerine adeta bulutların üzerinde bir müzik ziyafeti yaşatacak. “Abbey Lincoln gecesi”, “Latin Amerika Bossa Nova müzikleri”, “Film müzikleri gecesi”, “Bir Parizyen gecesi”, “An evening in song” ve “Other Standarts” gibi farklı müzik konseptlerinden oluşan “Colors of Music” gecelerinde, Emin Fındıkoğlu & Melisa Kral, Deniz Taşar, Cansu Nihal Akarsu & Cem Kaprol, Burcu Hancı, Dolunay Obruk, Gizem Dinç, Seran Bilgi ve Asena Akan gibi caz müziğinin ünlü isimleri sahne alacak.


Küçük bir Kontrbas Festivali: Fora ve Poyraz Baltacıgil

Mekan: Şerefiye Sarnıcı, Binbirdirek, Piyer Loti Cad. No:25, Fatih, İstanbul, Tel: 0 21) 568 6080
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Üç konserden oluşan bir mini kontrbas merkezli müzik festivalinin ilk konseri Fora ve Poyraz Baltacıgil konserinden oluşuyor.


Uluslararası Antalya Piyano Festivali: İdil Biret ve Antalya Devlet Senfoni Orkestrası Konseri

Mekan: Antalya Kültür Merkezi
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : 2000 yılından bu yana Antalya`nın uluslararası "Sanat Şehri" kimliğine katkıda bulunan, Avrupa Festivaller Birliği (EFA) üyesi Uluslararası Antalya Piyano Festivali bu yıl 16 Kasım-30 Kasım tarihleri arasında yapılacak. Bu yıl 20ncisi gerçekleşecek olan festivalde yerli ve yabancı sanatçılar Antalyalı müzikseverlerle buluşacak. Antalyalı müzikseverler 22 Kasım‘da klasik piyanonun ünlü virtüözü İdil Biret’i dinleyecek.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Cazda artık eskileri merak etmiyorum...

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 24 04 2017
Bu içerik toplam 2898 defa okunmuştur.
Haftanın caz pulları yayında...

Jiri Sliva`nın free jazz karikatürü, ortada fotoğrafı.

Caz ve karikatür

Orta Avrupalılar, Polonyalılar, Çekler, Slovakların caz tutkusuna hayranım, müthiş adamlar. Bu köşe için `caz ve karikatür` diye bir PUL yazmak istemiştim ama konu bir puldan daha uzun olduğu için vazgeçtim fakat elimde iyi malzeme birikti, ayrı bir yazıya saklıyorum, derken aklıma Niklaus Troexler üzerinden Jiri Sliva geldi. Troxler`in caz afişlerinden oluşan bir web sergi hazırlığımız var, Jiri Sliva`da benim çizgilerini sevdiğim bir sanatçı, iyi bir cazsever ve gitar çalıyor. Bu yıl 69 yaşına basan usta sanatçının müzikle, cazla ilgili kitapları var. Sözlü yani balonlu çizgilerini görmedim, zaten orta Avrupa karikatür geleneğinde pek o tür karikatür olmaz. Desene kuvvet çizgilerle kavramların çelişkisini vurguluyorlar. Yan tarafa aldığım örnek gibi, dilerseniz araştırın, cazın başka bir yüzü, başka bir kahramanı. Aslında, tıpkı günlük gazeteler gibi Cazkolik`te günlük bir karikatür köşesi olmasını çok isterdim, tıpkı Tan Oral`ın T24`deki köşesi gibi, hadi cazda günlük zor, haftalık diyelim, bilmiyorum, belki ilerde olur, güzel olmaz mı?


Cazda artık eskileri merak etmiyorum... (dermişim!)

Caz tarihine merak ve keşiflerin sonu yok mu?

Kastettiğim şu, ben de dahil cazseverler genellikle caz tarihine dönük yaşar, eski yılların kıyıda köşede kalmış ya da baş köşeleri tutmuş ya da uzun yıllar gizli kalmış albümlerinde saklı güzellikler arar, ben de ararım, hâlâ da arıyorum, ismini yeni duyduğum, kapağını yeni gördüğüm biri, bir albüm olursa ünlü bir ressamın bilinmeyen resmini bulmuş koleksiyoner heyecanıyla dinlerim ama artık yeni müzikleri daha çok seviyorum, ya da merak ediyorum diyeyim, daha adil olsun, yeni müzikler bana heyecan veriyor, keşfedecek bir şey arıyorsanız yeni olana bakın, ben öyle yapıyorum, üstelik bunu epeydir yapıyorum ve size bir itirafta bulunayım, yaptıkça birçok yeni albüm, yeni müzisyen hatta yeni müzik şirketi keşfediyorum. Caz dinleyicisi için yazılı olmayan kural dinleyicinin kendinden önceki nesillere merak duymasıdır, efsaneler böyle beslenir, gençlere şans tanımak sonraki iş, zamanı gelince diye bir kenarda tutulur, isimler hafızaya atılır. Ben bunu biraz değiştirmekten yanayım, keşfettikçe de merakım artıyor, size de öneririm.


Vokal cazda yeni albümler

Kadın vokalde yeni albümler

Cazda vokal albümlerin sayısı hep daha fazla değil midir? Özellikle kadın vokal konusunda caz hiç sıkıntı çekmedi. Sayısız isim var ve her yıl sayısız albüm yayınlanıyor. Önümüz yaz, müzik şirketleri projelerini duyurmaya başladı, bakın dikkat çeken albümler hangileri? Doksanların ünlü Ally McBeal dizisindeki şarkısıyla meşhur olan Jacqui Naylor multi enstrümentalist Art Khu ile duo albüm yayınlamış. Jazzy, bluesy, pop bir albüm ama kulak verin bence. Türkiye`de iyi tanınan ve sevilen Viktoria Tolstoy filmlerde seslendirilen klasiklerden oluşan albümünü yayınlamış. Eminim ilgi görür. Bu yıl malum Ella Fizgerald`ın doğumunun yüzüncü yılı, konserler, etkinlikler vs. tabii albümler de öyle. Şu ya da bu albüm demeyeyim ama bakmakta fayda var, epey gürültü kopuyor. Swing retro şarkılar ilginizi çekiyorsa Adrianna Marie`nin "Kingdom of Swing" albümüne kulak verin. Bu isimler yeni keşifler de olabilir. Mesela Sarah Partridge de yeni albüm çıkardı. Julia Fordham`ın iki yeni albümü görünüyor, "Invisible War" caz dışı remix albüm ama "The Language of Love" klasik Fordham soundu. Karen Souza bir derleme yayınlamış, Champian Fulton`ı unutmayalım. Başka isimler de var… Vee tabii ki Somi! Yani, anlayacağınız kadın vokali hep hareketli.


MCoy Tyner`ın albümü de 50 yılı dolduranlar klübüne katıldı

The Real McCoy albümü de 50 yılını aştı

Cazın yaşayan devlerinden McCoy Tyner`ın ünlü albümü The Real McCoy`da 50 yaşını devirmiş. Albümler yaşlanırken biz de yaşlanıyoruz, hatta, Cazkolik bile büyüyor. 2010`da yayın hayatına atıldığımızda, bu memlekette bir caz web portalı tutar mı acep diye merak eder, arkadaşlarımız hafiften dalgasını geçer, caz tarihinin en önemli yılı 1959 ve o yıl yayınlanan albümlerle ilgili gecikmiş haber yaparken o albümlerin de 50. yıllarıydı. Nerdeyse on yıl olmuş! Allah sağlık versin. Artık, ellilerin değil altmışların sonlarında yayınlanan albümlerin 50. yıllarını kutluyoruz, önceleri `ooo benim doğumumdan çok öncenin albümü` der tesellli bulurdum, şimdi işler değişti. Sanırım bu yazı McCoy`un albümüne değil kendime dertlenme yazısı oldu. Ben yine McCoy`a döneyim... Şimdi 50`yi deviren bu albüm ama daha eski albümleri var. Bildiğim en eskisi "Inception" 1962, "Today and Tomorrow" 1963, "Reaching Fourth" 1963... Bunlar kendi albümleri tabii esas ününü Coltrane`in Bill Evans sonrası genç piyanist McCoy`u tercih etmesiyle kazanmıştı. Ama ben yine de diyorum ki, Monk nasıl bir türlü tam anlaşılamadıysa McCoy da benzer bir âkıbete uğradı, anlaşılmadı demeyeyim, geç anlaşıldı diyeyim.


Müzik dergisi önerileri...

Müzik dergilerine erişmek artık daha kolay ve ucuz

Müzikle ilgili gelişmeleri takip etmeyi seviyorsanız müzik dergilerini takip etmek zorundasınız. Dergiyi ele alıp sayfaları hışır hışır okumaktan daha güzeli yok ama bu zevk giderek azalıyor, malum, dergiler ekonomik olarak ayakta durmakta zorlanıyor, ayrıca, bu dergilerin çoğu Türkiye`ye gelmiyor ama dijital üyelik ekonomik ve pratik bir seçenek. İlginizi çekecek birkaç öneride bulunmak istiyorum. Sağda kapak resimlerini gördüğünüz dergiler. Soldan başlıyım. Akordéon Fransa`nın (muhtemelen dünyanın) tek aylık akordiyon dergisi. Sadece akordiyon değil, bandoneon benzeri enstrümanlarla ilgili herşey bu dergide mevcut. Aynı şekilde kapağında Trio Chemirani`nin resmi olan TradMag de özellikle etnik ve geleneksel müziklerle ilgili haberlere ayrıntılı ulaşabileceğiniz bir dergi. Beyaz kapaklı dergiyi aldım ama çeşit olsun diye, tabii Japonca biliyorsanız mesele yok... Mojo`yu zaten herkes bilir. Özellikle pop, rock, klasik ve müzik endüstrisiyle hi-tech konusunda çok seçenek var, onları da gözden geçirin bence. Klasik için ben mesela Clasica`yı önermişim. Kapağında efsanevi on şef diyor. İlginç! Future Music mesela sadece teknolojik olarak değil başka açılardan da müziğin geleceğine kafa yoran içerikler yayınlıyor. Benden önermesi...


Müzede caz ama nasıl?

Müzede caz ama nasıl?

Cazın sunumu, konserlerin konseptinde yeniliğe, değişikliğe, yaratıcı çizgilere ihtiyaç var. Müzede caz diye başlık attım ama muhtemelen aklınıza müzede normal bir caz konseri gelmiştir, evet, ama nasıl? Ben caz konserlerinin yeni sunumlara ihtiyacı olduğunu düşünüyorum, varolanı aştık da yenisi mi kaldı demeyin, sanat disiplinlerini içiçe geçiren etkinlikler bu yöntemlerden biri olabilir. Yanda gördüğünüz resim benim yaptığım bir çeşit kolaj. Dünyada böyle şeyler yapılıyor mu bilmiyorum, yapılıyorsa da azdır. Kanada, Fransa, Japonya galiba böyle işlere daha meraklı ama bizde niye yapılmasın? Sabancı Müzesi veya İstanbul Modern veya Pera Müzesi Ankara`da Cer Modern vs. yılda bir böyle bir proje niye yapmasın? Mesela, bu yıl cazda Ella Fitzgerald`ın yüzüncü doğum yılı değil mi, fotoğraflarıyla dolu bir konsept bir sergiyle salonda Ella şarkılarıyla dolu bir gece. Olmaz mı? Bu konu öyle güzel projelere açık bir alan ki!


Caz fotoğrafları...

Caz fotoğrafçıları buluşması

Geçen hafta Akbank Sanat`ta sürdürdüğümüz aylık Caz Atölye çalışmasının konusu "Caz ve Görsellik"ti. Müzisyen ya da caz profesyoneli olmadığı halde caz müziğine emek veren insanları çok takdir ederim, müsaade ederseniz Cazkolik`de yazan, çizen, radyo programı yapan arkadaşlarımı da katmak isterim, hepimizin ortak tutkusu caz. İşte, geçen hafta atölye çalışmasında bu kez caz fotoğrafçısı dostlarım Sedal ve Sedat Antay, Leyla-Diana Gücük, Seda Erdoğan, Yusuf Biton ve İbrahim Göksungur`u ağırladım, atölye çalışmasında gördük ki bu arkadaşlarımızın ellerinde zamanla muhteşem bir arşiv birikmiş. Hem o gün birlikte konuştuk hem burada sesli düşünmüş olayım, bu arşivi nasıl değerlendiririz acaba? Hem fotoğrafçı arkadaşlarımızın emeğinin karşılığını alabilecekleri hem de tüm cazseverlerin faydalanabileceği bir arşiv sistemi. Fikri olan haber versin...


Kedi kapıları da akıllanıyor?

Kedilerin işi zorlaşacak!

Teknoloji her yere girer de evcil hayvanların hayatına girmez mi? SureFlap isimli firma bu yaz akıllı kedi kapıları satmaya başlayacakmış. Bu sayede ev sahipleri kedilerinin giriş çıkışlarını gözetlemesini takip edebilecek. Kedilerin boyunlarındaki mikroçiplere bağlı olan kapı mikroçipi sadece kendi kedinizin girip çıkmasını sağladığı gibi kedinizin gece dışarı çıkmasını istemiyorsanız saat sınırı getirmeniz de mümkün. Bu kapılar kedilerini evde bırakıp tatile gidenlerin de aklını evde bırakmayacak deniyor. Kedi kapılarını kapıya monte ya da ayrıca satın almanız mümkün tabii her ikisinin ayrı fiyatı var. İkisi birlikte modeli 160 Euro, sadece kedi kapısını satın almak isterseniz 50 Euro harcamayı göze almanız lazım.


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 24 Nisan 2017, Salı

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Cazın kayıp halkası
Savaşma, caz yap!
Türk müziğini cazla harmanlayan perküsyon ustası, besteci ve eğitimci Atilla Engin hayata veda etti.
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Cazın kayıp halkası » Savaşma, caz yap! » Yeni albümler arası gezinti » Cazla şarabın ortak noktası » Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp