Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Charlie Siem & Caroline Jaya-Ratnam

Sanatçı: Charlie Siem keman, Caroline Jaya-Ratnam piyano
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 15 Ekim.2019
Saat: 20:00
Web Adresi: http://www.biletix.com/etkinlik/Y
Etkinlik Bilgisi : Program:
J.S Bach Solo Keman İçin Sonat, No.1, Sol minör, BWV 1001
L.V. Beethoven Keman ve Piyano İçin Sonat, Sol Majör
E. Grieg Keman ve Piyano İçin Sonat, No.3, Do minör, Op. 45

"Charlie Siem, Bergen Filarmoni, Camerata Salzburg, Çek Ulusal Senfoni, İsrail Filarmoni, Londra Senfoni, Moskova Filarmoni, Oslo Filarmoni, Rotterdam Filarmoni ve Kraliyet Filarmoni Orkestrası dahil olmak üzere dünyanın en iyi orkestraları ve oda müziği topluluklarıyla birlikte performanslar sergiledi. Charles Dutoit, Edward Gardner, Zubin Mehta, Yannick Nézet-Séguin, Sir Roger Norrington, Libor Pe?ek ve Yuri Simonov gibi önde gelen şeflerle çalıştı. Bugüne kadar katıldığı uluslararası festivaller arasında Spoleto, St. Moritz, Gstaad, Bergen, Tine@Munch, Festival Internacional de Santa Lucía ve Windsor Festivali yer almaktadır. Çok çeşitli bir diskografiye sahip olan sanatçı, Londra Senfoni Orkestrası (Warner Classics, 2011) ve Münchner Rundfunkorchester (Sony Classical, 2014) dahil olmak üzere çok sayıda kayıt yapmıştır. Klasik müziği tüm dünyadaki yeni izleyicilere ulaştırma konusunda büyük bir tutkusu olan Charlie Siem, Bryan Adams, Jamie Cullum ve The Who gibi sanatçılar ile birlikte popüler ezgilerin virtüöz çeşitlemelerini besteledi. Bunların yanısıra, Armani, Chanel, Dior, Dunhill ve Hugo Boss gibi moda markalarıyla da iş birliği yaptı. Erken yaşta müzik kariyerine başlayan Caroline Jaya-Ratnam, Cambridge Üniversitesi’nde müzik eğitimini tamamladıktan sonra, yüksek lisansını ve profesyonel performans diploma programını solo piyano üzerine tamamladı. Caroline, Temmuz 2010’da keman virtüözü Charlie Siem‘in Warner Classics etiketiyle “Charlie Siem Plays Virtuoso Violin Works” albümünde sanatçıya eşlik etti."


Salı Caz: Su İdil

Mekan: Koç Üniversitesi, Sevgi Gönül Kültür Merkezi
Tarihi: 15 Ekim.2019
Saat: 12:30
Etkinlik Bilgisi : 1994 yılında Ankarada’da doğan Su İdil, ortaokulun ilk yıllarından itibaren caz ile ilgilenmeye başlamıştır ve yedi yedi yıldır profesyonel olarak müzik kariyerini sürdürmektedir. Bu yolculuğunda ağırlıklı olarak caz, funk, R&B tarzları harmanladığı repertuvarıyla pek çok farklı şehir ve mekânda konserler veren sanatçı, Türkiye’nin önde gelen müzisyenleriyle çalışma fırsatı elde etmiştir. (Etkinlikler ücretsiz fakat sadece üniversite mensuplarına açıktır).


Müzede Caz: Axel Wolf & Hugo Siegmeth

Mekan: Müze Evliyagil, Ankara
Tarihi: 15 Ekim.2019
Saat: 19:00
Etkinlik Bilgisi : Caz Derneği`nin düzenlediği Müzede caz konser serisi bu akşam Adana Arkeoloji Müzesi`nde Axel Wolf & Hugo Siegmeth konseriyle devam edecek. Saat 17:00`deki müze turuyla başlayacak etkinlik 18:00`deki konserle devam edecek.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı?

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 01 05 2017
Bu içerik toplam 3417 defa okunmuştur.
Bu gençlere dikkat...

Liberation Music Orchestra`nın ünlü fotoğrafı

Her 1 Mayıs aklıma Charlie Haden ve Liberation Music Orchestra gelir

O nazik, centilmen ve zarif görüntünün altında belki de cazın en muhalif insanı yatıyordu. Charlie Haden hem bir caz müzisyeni olarak taa 1959 yılında Ornette Coleman`ın grubunda yer alarak bir caz devrimcisi olmayı tercih etmişti, hem 1969 yılında başta Vietnam savaşı olmak üzere siyasi anlamda barışçı bir radikal olarak kurduğu Liberation Music Orchestra ile caz tarihinin en tavırlı müziklerine imza attı. Haden yaklaşık kırk yıl boyunca LMO`yu ara ara topladı ve yeni müzikler kaydetti. LMO`nun yaptığı müzik caz, folk ve dünya müziğinin özgün bireşimiydi. 2005`de "Not in Our Name" isimli albümüyle Irak savaşına karşı duruşunu gösterdi. Ölümünden önce, 2011`de Belçika`daki bir festivalde son kez grubun başında çıktı. O öldükten sonra kadim dostu Carla Bley orkestranın yönetimini üstlendi. Ölmeden grubun son albümünü de planladı. "Time/Life: Song for the Whales and the Other Beings" ölümünden sonra yayınlandı. Bir röportajda Bush dönemi Amerika`sı için söylediği sözlerin altı çizilmeli; "Dünya giderek soğuklaşıyor, artık ölçülü ifadeler ve hassasiyet için zaman kalmadı." Carla Bley yukardaki albüm kapak fotoğrafını da hatırlıyor. Grubun bir bayrak altında toplanmasına karar vermişler. "Kendimizi devrimci bir grup gibi hissetmiştik ama ben o sıralar siyasi biri değildim. Müzik ve düzenlemeler bakımından fark yaratmak istedim" diyor. "Song for Che" şarkısını da hatırlıyor. Haden gruba "Liberation" ismini vermeyi özellikle istemiş. Bu iş için başına sıkıntı gelmesinden de çekinmemiş. Dönemin Mozambik ve Angola`daki özgürlük hareketlerine adadığı bir parça olmuş.


30 Nisan Dünya Caz Günü`nün bir faydası daha?

Dünya Caz Günü 30 Nisan pazar günü kutlandı

30 Nisan Dünya Caz Günü`nün yarattığı olumlu etkilerden biri büyük basında artan caz haberleri oluyor. Eğer o günlerde olağanüstü başka gelişmeler yoksa Dünya Caz Günü`yle ilgili büyük basında çıkan haber sayısı normal günlere göre epey artıyor. Hürriyet gazetesi Cuma günleri yayınladığı sanat ekinin kapak konusunu caz gününe ayırmıştı mesela. Pazar günü Habertürk ekinde beş kadın caz vokalistiyle güzel bir röportaj vardı. Bunlar öyle kenarda köşede kalmış mini haberler değildi üstelik. Karar Gazetesi`nde Işıl Çalışkan bir süredir çok güzel caz röportajlarına imza atıyor. Caz günüyle ilgili değil ama hafta içinde Tuna Ötenel konseriyle ilgili kimi haberler, köşe yazıları çıktı. Yeter mi? Elbette yetmez, daha çok çıkmalı. Pazar günü mesela keşke Dünya Caz Günü twitter`da TT olsaydı, yakışırdı. Bu konularda daha organize olmaya ihtiyaç var. Belki gelecek senelerde artan bu kısmi ilgiyi daha başarılı organize edebiliriz, ne dersiniz? Bir gün caz da trend topik olabilir mi?


Kamasi Washington

"Truth" epik bir isyan!

Son iki yılın şampiyonu kim deseniz açık ara Kamasi Washington`ın adını veririm. Onda farklı bir şey var. Bu bir tesadüf ya da prodüktör başarısı ya da başka bir şey olamaz. Büyük çıkış yaptığı "Epik" albümünün fırtınası halen sürerken geçtiğimiz ay yeni single çalışması "Truth" çıktı. Kamasi Washington 13 dakikalık yeni müziğiyle adeta sofistike bestelerle örülü entelektüel New York cazına soul cazdan özgür caza, spiritual cazdan gospellere, west coast caza uzanan `black history`i de arkalayan 13 dakikalık inanılmaz bir epik isyan başlatmış. Destansı bir müzik. Tüm bir tarihin yenilenmiş yorumu. Yeni bir `Black power` hareketi. Tüm bunları söyleyip üstüne yeni kavramlar ararım. Geçen hafta günün albümü köşesinde ilan ettik albümü ve rekor sayıda ilgi gördü. Kamasi Washington geçen yazki konserin ardından Türkiye`de de çok sevildi, iyi bir takipçi grubu oluştu. Şimdi her yaptığına sahip çıkan bir dinleyicisi var.


Caz pulları

"Jazz Semai" özel pulu?

Bu köşenin adı PUL, köşenin içeriklerine de "Caz Pulları" diyorum. Geçen hafta hem Dünya Caz Günü telaşı hem İKSV Salon`da Tuna Ötenel özel gecesi vardı, konseri izlerken bir ara aklıma bizde niye cazla ilgili pul serisi ya da koleksiyonu, teknik olarak adı her neyse yayınlanmaz diye düşündüm (daha önce yayınlandı mı?) ve Kültür Bakanlığı ya da posta dairesi bu işleri kim yapıyor bilmiyorum böyle bir jest yapılsa keşke. Biliyorum, bu zamanda ne pulu, mektup mu kaldı diyen olabilir, öyle demeyin, mektup kalmasa da pulların yeri ayrı. Dünya Caz Günü kutlamalarına bakanlığın devletin katkısı olmuyor, aslında olmalı, 30 nisan bakanlık himayesinde her yıl özel bir konserle kutlansa Dünya Caz Günü çok daha etkin olur, daha büyük ses getirir, işte, böyle bir günde posta idaresi yayınlanmış ilk Türk caz albümünü de yayınladığı özel pul serisiyle kutlardı mesela! Kötü bir fikir mi?


Zamansız caz etkileri

Blues gitar efsanesi John Mayall

Jazz Times dergisi son sayısında efsanevi blues müzisyeni John Mayall`a "Artist`s Choice" seçkisi yaptırmış. Mayall`ın seçimleri arasında öyle güzel müzikler var ki, çok kıskandım. Dedim ki, kıskanacağıma sizinle paylaşayım, hep beraber kıskanalım. Bu parçalardan ilki Johnny Griffin`in "Soft and Furry"si. 61 tarihli "Change of Pace" albümündeki parça çift basla kaydedilmiş. Griffin müthişşşş! Bir diğer parça Benny Goodman Sextet`ten gitarda Charlie Christian`lı "Shivers". Christian Goodman Sextet`le harikalar yaratmış meğer, haberim yoktu! Bir diğeri Eddie Harris altmışların efsane tenor saksofoncularından Eddie Harris`in 76 tarihli bu albümünü biliyordum ama bu parçaya dikkat etmemiştim, ayrıca, Harris şarkıyı kendi söylüyor. Tam bir blues şarkısı, Mayall`ın bu şarkıyı seçmesine şaşmamalı. Kayıtta çok acaip bir kadro olduğunu eklemeden geçmiyim.


Bu gençlere dikkat!

13 Points Festival 16-18 Temmuzda

Takip etmenizi önereceğim bir web sitesi var; 12 Points. 2007 yılından bu yana kendi adlarıyla düzenledikleri bir festivalleri var, bildiğim kadarıyla her yıl farklı bir ülkede, farklı bir şehirde gerçekleşiyor. Aradan geçen on yılda Avrupa çapında genç grupların tanıtımında oldukça iyi işlere imza attılar. Her yıl 12 kadar genç gruba festivallerinde sahne imkanı sağlıyorlar. 12 Points Festival bu yıl 16-18 Temmuz arası Danimarka Aarhus`da gerçekleşecek. Festivalde İngiltere, Belçika, İRlanda, Fransa, Hollanda, İsviçre, Avusturya, İtalya, Litvanya, Estonya, Norveç ve Danimarka`dan gruplar var ama Türkiye`den yok! Niye olmasın? Hadi bu başka bir tartışma konusu, başka pek çok ülkeden de yok. Katılan gruplara şöyle bir kulak verdim, hepsinde bir arayış var. Şu anda yazarken dinlediğim Kirke Karja Quartet Estonya`dan. Bir diğer grup Tommy Moustache. Hepsi bıyıklı çocuklar :) Pek de genç sayılmazlar, ilginç! Müzikleri sert. 10 nisanda "Ego" isimli bir albümleri çıkmış. Diyeceğim o ki, bu çocukları keşfetmeye hazır olun.


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 01 Mayıs 2017, Pazartesi

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Proje nedir?
Rock`n Roll`un fitilini ateşleyen adam.
Bu hafta bütün PUL`lar festivallik
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp