Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Anna Tsybuleva Piyano Resitali

Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 25 Şubat.2020
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Program:
L. v. Beethoven (1770-1827) Piyano Sonatı No. 3, Do Majo?r
Piyano Sonatı No. 17, Re minör “Fırtına”
F. Chopin (1810-1849) Scherzo No. 1
3 Mazurka Op. 59
3 Vals
Polonaise Op. 53
Birc?ok büyük piyanistin kariyerinin başlangıcı “Leeds Piyano Yarışması”nda 2015 yılı birinciliködülünü kazanan Tsybuleva`dan eleştirmenler “kusursuz tekniğin ve müzik zekasının bir araya geldiği bir sansasyon” şeklinde söz ediyor. Bu ödülün ardından Anna Tsybuleva, dünyanın önde gelen festival ve orkestralarında sergilediği performanslarla beğeni toplamaya devam ediyor. Bilet Fiyatları: 70-50-40-20 TL.


Eren Noyan Band

Sanatçı: Eren Noyan (v), Adem Gülşen (p), Özgür Salıcı (b), Mertcan Bilgin (d)
Mekan: The Badau Akasya (Rez: 0532 306 43 34)
Tarihi: 25 Şubat.2020
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/8
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 50 TL Eren Noyan usta opera sanatçısı Ayhan Baran?dan klasik şan dersleri almaya lise yıllarında başladı. Üniversite okuduğu dönemde caz müziğine olan ilgisi nedeniyle profesyonel kariyerine adım attı. Altan İrtel ile uzun yıllar gerçekleştirdiği duo projelerin yanında şan eğitimine Tülay Uyar ile devam etti. Birçok değerli caz müzisyeniyle ve kurduğu orkestralarla İstanbul ve yurt çapında birçok konser verdi. 5. Nardis Genç Vokal yarışmasında finalistler arasında yer aldı. 2011 yılında İstanbul Caz Festivali kapsamında projesiyle Tünel Şenliği?nde sahne aldı. Kendine has ses rengi ve tekniği ile özellikle ana akım caz ve swing türünde konserlerine devam eden Eren Noyan 2016 yazında eşi Güliz Noyan ile The Badau adlı caz lokalini açtı.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Cep telefonları konserleri mahvediyor

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 08 05 2017
Bu içerik toplam 3218 defa okunmuştur.
Stax Records 60 yaşında

Artık sahneyi böyle görüyoruz

Cep telefonları konserleri mahvediyor

Hepimiz cep telefonu kullanıyoruz, hepimiz telefonumuza aşığız, onsuz yapamıyoruz. Nokta. Ama cep telefonları artık konserleri MAHVEDİYOR! Bu durum devasa bir açmaza dönüşmüş durumda. Eskiden telefonların sadece konuşma fonksiyonları varken durum iyiymiş meğer, şimdi akıllı telefonlar İsviçre çakısı gibi her işe yarıyor ve her an, her saniye elimizde. Şimdi size desem ki, `arkadaşlar, caz konserleri konsantrasyon isteyen bir müzik, yoğunlaşan cümleler, virtüöz sololar, müzisyenlerin sofistike icraları` falan filan belli ki bu cümleler snob kaçacak, hatta kiminiz kızacak, ama doğru... özellikle caz gibi müziklerin nerdeyse tamamı iyi takip isteyen müzikler, hem gözle hem kulakla müziğin içine girmek gerekiyor ama dört yanda pabuç kadar telefon ekranları kimi sessize almış ama mesajlaşıyor, kimi konseri kaydediyor, kimi otomatiğe bağlamış sürekli fotoğraf çekiyor, kimi konserden kopmuş resmen oyun oynuyor (gözümle gördüm), hadi ismini vermiyim en son geçen hafta bir konserde adamın telefonu çaldı, sakince açtı, sesini kısma ihtiyacı bile hissetmedi, konserdeyim, çıkınca ararım dedi ve kapattı. Kulaklarımla duydum. Ne yapacağız? Şimdi bu ana tanık olan biri konsere nasıl geri döner? Bu sorunu nasıl çözeceğiz bilmiyorum, bilen var mı?


30 Nisan Dünya Caz Günü konseri nasıl geçti?

Gecenin sempati yıldızı Esperanza Spalding

Dünya Caz Günü Havana konserini izlediniz mi? Youtube da var, ben merak edip baktım, 400 bine yakın izlenmiş, hiç fena değil. Açılış konuşması aktör Will Smith`ten geldi, Smith parça araları az göründü ama en başta geceyi dinamik, sempatik ve canlı bir sunumla başlattı fakat Smith`ten fazla görünen ve ondan çok daha sempatik olan başka biri vardı; Esperanza Spalding. Gecenin yıldızı oydu desem yeridir. Kız tüm konserin sempati yükünü tek başına üstlenmişti sanki. İlk şarkı anlamlı bir seçim Dizzy Gillespie`nin Küba efsanesi Chano Pozo`yla bestelediği Manteca`ydı. İki saatlik konserde en çok kimi beğendin derseniz, neticede bir şov konseri, tercihte bulunmak doğru olmayabilir ama ben Rus tenor saksofon ustası Igor Butman ve Küba`nın iki büyük piyano devi Gonzalo Rubalcaba ve Chucho Valdes`in birlikte çaldığı anlar derim. Bu konserlerin önemli tarafı her parça için küçük birer ensembl kuruyorlar ve icralar coşkulu oluyor, Havana konseri de öyleydi ama niyeyse dinleyiciyi aynı oranda coşkulu görmedim. Kamera genellikle ön sıraları gösteriyordu, o sıralar da protokol olması lazım, konser daha yeni başlamış ve resmen esneyen insanlar gördüm, hem de Küba gibi doğası müzik olan bir yerin insanları için şaşırtıcı geldi. Alkışların desibeli de düşüktü. Spalding kendini ev sahibi hissetmiş olmalı sahnede paralandı durdu. Herbie Hancock da çok az göründü, böyle fırsatları sever halbuki, yalnız, en sonda all-stars "Imagine" söyleme klişesini kısa sürede bırakıp işi "Guantanamera"ya bağlamaları iyi oldu, coşkuluydu... Her neyse, herhalde herkes eve dönerken kutu kutu puro götürmüştür.


Aydın Doğan Vakfı ödülleri arasında neden hiç caz müzisyeni yok?

Yılın ödülü Türk resminin usta ismi Neş`e Erdok`a

Niye yok? Bu saklıma oru geçen hafta bu yılın ödül haberini okuyunca geldi. Biliyorsunuz, Türkiye`nin karmaşık kutuplu ödül haritası içinde Aydın Doğan Vakfı Ödülü çağdaş sanatlara ağırlık veren ülkenin saygın ödüllerinden, şimdiye kadar ödül alanların hepsi Türkiye`de sanata, kültüre önemli katkıları olmuş insanlar. İçlerinde en çok yazar, romancı, şair, edebiyatçı var, tamam, hepsi doğru, klasik müzik kökenliler var, Yücel Paşmakçı gibi Türk Halk Müziği`nin üstadı bir isim de var, ressam (ki bu yıl ödül Neş`e Erdok`un oldu, Türk resminde önemli bir geleneği temsil eden ve fazlasıyla hakeden bir isimdir bence), sinema yönetmeni, tiyatrocu, fotoğrafçı, kurumlar, müzeler vs. ödül kazananlar arasında hepsi var ama bir tane, tek bir tanecik caz müzisyeni, besteci ya da öyle biri yok, bir caz kurumu vs. yok? Bence buradaki esas soru şu, caz, bizim ülkede diğer türler kadar öne çıkan bir tür olmadı/olamadı mı, yoksa, caz dünyası bu ödülü alacak birini ya da bir kurumu yetiştiremedi mi?


Soul müziğin kalbinin attığı firma 60 yaşını devirdi

Stax Records 60 yaşında

Soul müziği sever misiniz? Sevmeyen yoktur. Bence, 30`lu yılların New Orleans ve swing müziği evrim geçirip ellilerin sonları, altmışlarda soul müziğe dönüştü. Nasılsa hepsi cazın, bluesun siyah damarından geliyor. Hatta caz ustalarının önemli bölümü altmışlarda enstrümanlarını soul müziğin emrine vermediler mi? İşte, güneyin ruhu denilen Stax firması da 1959 yılında Jim Stewart ve kız kardeşi Estelle Axton tarafından yandaki resimde görülen yerde kurulmuştu. Soyadlarının ilk iki harfini birleştirerek ürettikleri isim belki bir Motown değildi ama işte bugün 60 yılı bulan kült bir marka oldu. Firma geçen hafta tüm bu zamanı kapsayan büyük bir playlist yayınladı, içinde tüm işlerini içeren müziklerin olduğu bir liste, hatta, eğer vaktiniz varsa bu çarşamba saat 19:00`da TRT Radyo-3`deki "Caz Almanak" radyo programımda Stax Records kataloğundan seçtiğim müzikleri konu alan programa kulak verin. Dönemin öne çıkan kız ve erkek vokal grupları, Booker T., Otis Redding, Isaac Hayes gibi efsanevi blues, soul şarkıcılarının müzikleri de olacak. Gerçi firma çok erken, 1967 yılında krize girip Ertegün kardeşlerin Atlantic Records dağıtım desteğiyle varlığını sürdürebilmiş ve sonra bir büyük gruba satılmıştı, halen de öyle. Dönemin tüm yaratıcı ve öncü müzik firmalarının kaderi böyle olmuştu zaten. Güneyli iki kardeşin kurduğu ve sevdikleri müziklere şans tanıdıkları firmanın acımasız piyasa şartlarında nasıl bir geleceği olabilirdi ki! Ama dünyaya büyük bir katalog bırakmayı başardılar. Bugün hisse sahiplerinin kim olduğuna değil o ruhu kimin sahiplendiğine, geliştirdiğine bakıyoruz, onları anıyoruz.


Yine caz dinleyebilecek miyim doktor?

İtalyan cerrah tıpta yeni bir eşiğin başında

İtalyan cerrah Sergio Canavero`nun dünyada ilk kez kafa nakli yapacağını dünya alem yazıp duruyor, galiba yeni bir `artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak` vakası daha yaşanacak. Peki başarılı olacak mı? Allah bilir... Doktor da benzer şeyler söylüyor. Bundan tam 50 yıl önce Güney Afrikalı Dr. Christian Bernard ilk kalp naklini yapmıştı, herhalde o zamanlar da bu iş pek akıllı işi görünmüyordu ama oldu, şimdi geldiğimiz noktayı biliyoruz, kafa nakli niye olmasın? Neyse, benim derdim o değil de, kafa naklini yaptıktan sonra yeni bir bedende insan yine aynı insan mı olur? Ya da lafı uzat mıyım, yine cazı sevecek miyim doktor?


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 08 Mayıs 2017, Pazartesi

Kaydet

Kaydet

 

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Ortaya karışık caz
Caz konserleri atağa kalktı?
Salman Rushdie`yi hatırlayan var mı?
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Ortaya karışık caz » Caz konserleri atağa kalktı? » Salman Rushdie`yi hatırlayan var mı? » Caza nerden başlamalı? » Yılın son, yılın ilk PUL`ları... » Best of 2019 » Akıllı müziksever, akılsız müziksever? » Leonard Cohen`in sırrı » Akıllı yaşam mı, aptallaştıran yaşam mı? » Cazın kayıp halkası » Savaşma, caz yap! » Yeni albümler arası gezinti » Cazla şarabın ortak noktası » Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp