Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Ülkem Özsezen Synesthesia Quartet

Sanatçı: Ülkem Özsezen (p), Bora Çeliker (g), Alper Yılmaz (b), Berke Özgümüş (d)
Mekan: The Badau, Akasya (Rez: 0 532 306 4334)
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/1
Etkinlik Bilgisi : Piyanist Ülkem Özsezen, gitarist Bora Çeliker, elektrik basçı Selçuk Karaman (SelKa) ve davulcu Ferit Odman ile The Badau`da bir araya geliyor. Müzisyen bir aileden gelen piyanist/besteci Ülkem Özsezen ünlü caz okulu Berklee College of Music?den 2001 yılında mezun oldu. Aynı zamanda caz eğitimcisi ve prodüktör olan müzisyenin tümüyle kendi bestelerinden oluşan Ghost`s Note ve Milliday isimli iki albümü bulunuyor. Synesthesia, Ülkem Özsezen`e ait besteler ve caz standartlarından oluşan bir repertuar sunuyor.


Subway Jazz Station

Sanatçı: Vokal: Bestem Yuvarlak, Saksafon: Serhat Talay, Gitar: Cem Çatık, Kontrbas: Kadir Akyol
Mekan: Yeldeğirmeni Sanat, Rasimpaşa Mah. İskele Sok. No: 43/1, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Tel: 0 216 337 0058)
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 20:30
Web Adresi: http://yelsanat.kadikoy.bel.tr/
Etkinlik Bilgisi : Subway Jazz Station; 2011 yılında gitar, vokal, saksafondan oluşan caz trio ile metro istasyonlarında üç yıl çalarak grubun temellerini attı. İsmini buradan alan grup 2013 yılında gruba bas ve davulun eklenmesiyle quintet ve quartet alternatifleriyle aktif olarak birçok konser, festival ve özel etkinliklerde sahne almaktadır. Repertuarlarında ballad, swing, gypsy, bossa nova, latin ve blues standartlarından oluşan eserleri kendi yorumlarıyla dinleyiciye ulaştırmayı hedefliyorlar. Bilet Fiyatları: Tam 30 TL, Öğrenci ve İndirimli 15 TL.


İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Konseri

Sanatçı: Şef: Can Okan, Solist: Can Okan (Piyano)
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Program:
Mozart Figaronun Düğünü Uvertürü
Mozart Piyano Konçertosu No: 12
Strauss Kibarlık Budalası Süiti Op. 60 


Kasım Ayında Caz Müziğinin Tüm Renkleri Cloud 34?te Buluşuyor

Mekan: Cloud 34, Hilton İstanbul Bomonti
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat:
Etkinlik Bilgisi : İstanbul’un en büyük oteli Hilton İstanbul Bomonti’de yer alan şehrin popüler mekanı Cloud 34, Kasım ayında düzenleyeceği Colors of Music geceleriyle caz müziğinin en güzel örneklerini misafirlerinin beğenisine sunacak. Eşsiz İstanbul manzarasıyla, 34. kattan İstanbul’u selamlayan mekan, Kasım ayı itibariyle her Cuma ve Cumartesi gecesi farklı ülkelerden ve tarzlardan esintiler içeren konsept geceleriyle misafirlerine adeta bulutların üzerinde bir müzik ziyafeti yaşatacak. “Abbey Lincoln gecesi”, “Latin Amerika Bossa Nova müzikleri”, “Film müzikleri gecesi”, “Bir Parizyen gecesi”, “An evening in song” ve “Other Standarts” gibi farklı müzik konseptlerinden oluşan “Colors of Music” gecelerinde, Emin Fındıkoğlu & Melisa Kral, Deniz Taşar, Cansu Nihal Akarsu & Cem Kaprol, Burcu Hancı, Dolunay Obruk, Gizem Dinç, Seran Bilgi ve Asena Akan gibi caz müziğinin ünlü isimleri sahne alacak.


Küçük bir Kontrbas Festivali: Fora ve Poyraz Baltacıgil

Mekan: Şerefiye Sarnıcı, Binbirdirek, Piyer Loti Cad. No:25, Fatih, İstanbul, Tel: 0 21) 568 6080
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Üç konserden oluşan bir mini kontrbas merkezli müzik festivalinin ilk konseri Fora ve Poyraz Baltacıgil konserinden oluşuyor.


Uluslararası Antalya Piyano Festivali: İdil Biret ve Antalya Devlet Senfoni Orkestrası Konseri

Mekan: Antalya Kültür Merkezi
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : 2000 yılından bu yana Antalya`nın uluslararası "Sanat Şehri" kimliğine katkıda bulunan, Avrupa Festivaller Birliği (EFA) üyesi Uluslararası Antalya Piyano Festivali bu yıl 16 Kasım-30 Kasım tarihleri arasında yapılacak. Bu yıl 20ncisi gerçekleşecek olan festivalde yerli ve yabancı sanatçılar Antalyalı müzikseverlerle buluşacak. Antalyalı müzikseverler 22 Kasım‘da klasik piyanonun ünlü virtüözü İdil Biret’i dinleyecek.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Miles Davis dersi

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 15 05 2017
Bu içerik toplam 3511 defa okunmuştur.
Haftanın caz pulları

Son seminerin konuğu sevgili Sevin Okyay`dı

Uzun bir caz yolculuğu

Sevgili dostlarım Alper Maral ve Murat Beşer`le ocak ayında bir caz yolculuğuna çıktık. Mayıs sonuna kadar sürecek bir yolculuk, yani, sonuna geldik, önümüzdeki hafta bitecek. Kadıköy`ün renkli semti Yeldeğirmeni`nde restore edilmiş eski Fransız kilisesi olan Kadıköy Belediyesi Yeldeğirmeni Sanat`ta "Caz Dinlemek İstiyorum" adını verdiğimiz seminerlerin alt ismi de "Caz Sadece Caz Değildir" idi, çünkü `herşeydir". Seminer süreci boyunca caz tarihi yolculuğunun paralelinde 20 ve 21. yüzyılı, cazın yaşanan tarihten kopuk olmadığını, savaşların, değişen hayatın, ekonomik bunalımların, devrimlerin, değişimlerin, gelişen teknolojinin, yani, herşeyin cazla ilgili olduğunu konuştuk. Yolculuk boyu zaman içinde çoğuyla dost olduğumuz bir salon dolusu cazsever dinleyicimiz oldu. Çoğu zaman birlikte konuştuk. Kadıköy Belediyesi`ne bu seminerlere sahip çıkıp Yeldeğirmeni Sanat`ı tahsis ettiği için, merkezin yöneticisi sevgili Nezahat Kurşun`a gösterdiği yakınlık ve içtenlik için teşekkür ediyoruz ve gelecek sezon da seminerlerin devamını kurgulamaya başladığımızı duyurmak istiyorum. Yani, yolculuk yeni şekliyle devam edecek.


Bir türlü ön plana çıkmayan merkez; İtalyan Kültür Merkezi

İtalyan kültür Merkezi`nde İtalyan cazı

Beyoğlu Tepebaşı`ndaki İtalyan Kültür Merkezi bu yıl harika caz konserlerine sahne oluyor ama nedense bu konserler ve İtalyan Kültür Merkezi bir türlü ön plana çıkamadı, adını hakettiği şeklide duyuramadı, gündemin temposundan Cazkolik olarak biz de yazıp çizmekte geciktik. Oysa, İtalyan caz dünyasının önemli isimlerini ağırlayan konserlerde benim saydığım kadarıyla şimdiye kadar özellikle mart ayında beş farklı grupta yirmiden fazla sanatçı sahne aldı. Italia Jazz Live adı verilen konserlerde Scusate Se Esisto, NeaCo` Band, Renzo Ruggieri Group, Filippo Lacchiarelli Quintet gibi caz gruplarını izledik. İzledik de biz dahil basında konserler hakkında tek kelime bir şey işitmedik. Bu da bizim ayıbımız. Hiç değilse önümüzdeki konserlere bakalım. 18 mayısta (üstelik ücretsiz) Filippo Macchiarelle Quintet konseri var, genç basçı Macchiarelli`nin projesinde trombonda Massimo Morganti, saksofonda Mattia Feliciani, piyanoda Emilio Marinelli ve davulda Luca di Battista var.


Sanatın geleceği çocuklar

Wynton Marsalis de gösterideydi

Amerika cazın ana vatanı diyoruz di mi, ama cazın giderek daha az dinlenen, yeni çocukların sevdiği müzikler arasında olmadığından şikayet eden de Amerikan caz dünyasının önde gelen isimleri. Hangi gün emin değilim ama son yıllarda caz eğitiminin okullarda başlaması gerektiğini söyleyen ve başını Wynton Marsalis yönetimindeki Jazz at Lincoln Center`ın çektiği aktiviteler oluyor. Bu konuya karı koca Obama`lar da epey zaman ayırmıştı. Trump`tan kimsenin ümidi yok. Özellikle Michelle Obama hem Beyaz Saray`da düzenlediği etkinliklerle hem katıldığı toplantılarla dikkat çekmede önemli bir iş yaptı. Bildiğim kadarıyla istenen desteğin en azından bir kısmı sağlandı ama yeterli mi? Henüz arzulanan seviyede değil. Cazın üstündeki `eski bir müzik türü` algısından mutlaka sıyrılması lazım. Avrupa Amerika`ya göre daha iyi durumda, okullar vs. hepsi var, bizde mi? Bizde durum felaket! Okullarda caz dersi fikri fantazi olarak bile olamaz, okulları bırakın caz konservatuvarlara dahi yeterince giremedi. İlkokullarda müzik dersleri kaldırılmasın yeter! Yoksa kaldırıldı mı?


Miles Davis`den bir ders

Eddie Gomez ilk kez Türkiye`ye geldi

Zorlu Caz Festivalinde Bill Evans`ın basçısı Eddie Gomez`i izleme fırsatı bulunca adamı biraz daha fazla konuşmak gerekiyor dedim. Eski dergileri karıştırınca hakkında bilmediğim bir sürü yeni şey öğrendim, mesela, 2014`de Bass Player dergisiyle yaptığı bir röportajı buldum. Altmışlı yıllarda henüz yirmili yaşlarındayken Miles`ın ikinci beşlisiyle çalma fırsatı yakaladığını anlatıyordu. Herhalde Ron Carter`ın yedeği olmalı. Boston, San Fransisko, New York ve Vanguard`da çalmışlar. Şüphesiz çok önemli bir tecrübe, o adamların özel bir ekip olduğunu anlatıyordu. Çalarken bir ara Miles kulağına eğilip `hey, Eddie nota çalma` demiş. Cümleyi okuyunca çelişki gibi görünebilir ama bu başka hiçbir şekilde alamayacağın, pahası olmayan bir ders aslında, notayı doğru basmak yeterli değil, `notanın ruhunu çal` demek istemiş. Son bir not daha, Bill Evans`la çalmaya başladığında Evans`ın kayıtlarda ona çok yardımcı olmasına rağmen kendini rahat hissetmesi için iki yıl geçmesi gerekmiş. Hadi son not bu olsun, Gomez`in o döneme ilişkin önerdiği albüm ise "You Must Believe in Spring".


Her yer Ella!

Doğumunun 100. yılı bir fırsat mı?

Yıl başında fitil ateşlendi. 2017 caz efsanelerinin doğumunun 100. yılı idi ve bizi sayısız kutlama bekliyordu. Kim bu isimler? Budy Rich, Thelonious Monk, Dizzy Gillespie ve Ella Fitzgerald. Her biri büyük harfli iri iri isimler ama anma yarışını kazanan Ella oldu! Nasıl olmasın ki... Tüm sektör Ella`ya çalışıyor. Müzik firmaları hasılat derdinde, ayakta kalmak zorundalar, işin doğasında bu var. Festivaller, konser orgaizasyonları, salonlar da furyaya katıldı. Caz şarkıcılarına yeni konser işleri çıktı. Bir nevi yıl boyu dünya caz günü hareketliliği yaşanacak. İşin rating, getiri ve popülarite kısmı bir yana yeni nesillerin bu isimleri yakından tanıyacak olması kaçırılmaması gereken bir fırsat ama özellikle Ella ile ilgili yayınlanan albümlere dikkat etmenizi öneririm. Fırsattan istifade dinleyene hiçbir katkısı olmayan şişirilmiş albümler yerine o ismi daha iyi anlamaya yarayacak çalışmalara özen gösterin, o albümleri ve sanatçıları kollayın. Sağda resmini gördüğünüz 4 Ella albümü içinde mesela bence kayda değer tek albüm Regina Carter`ın çalışması. Bizden Oğuz Büyükberber`in "Off Monk" da Thelonious Monk için kesinlikle alınması gereken bir albüm.


Mobil reklam dolandırıcılığı coşmuş durumda

"Tıklamalar organik mi"

Bizim gibi temalı portallara reklam vermemek için bin dereden su getiren reklam verenler paralarını %100 sahte olduğu belirlenen reklam ağlarına mı kaptırıyor? İnternet üzerindeki 700 farklı reklam ağındaki 24 milyar tıklama üzerinde yapılan araştırma sonuçları bir felaketi ortaya çıkarmış. 8 büyük reklam ağının tamamı sahte tıklamalardan oluşuyormuş, şaka değil tamamı! 35 ağın yarısı sahteymiş. 700 ağın çok küçük bir kısmının %100 temiz olduğu ortaya çıkmış. Sahtekarlığa başvurmayan sadece 23 reklam ağı bulunmuş. Eskiden bu işler `hamili yakinimdir` yazılı kartvizitler üzerinden yürürdü şimdi `tıklama yağdırıyoruz` balonları üzerinden yürüyor belli ki. Bizimki gibi tematik konularda yayın yapanlar için ise kader değişmiyor. İstersen ayda milyonlarca ziyaretçin olsun (dünyada yok öyle bir caz portalı) yine de fazla `niş` oluyoruz! Demek ki caz niş bir müzik arkadaşlar!


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 15 Mayıs 2017, Pazartesi

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Cazın kayıp halkası
Savaşma, caz yap!
Türk müziğini cazla harmanlayan perküsyon ustası, besteci ve eğitimci Atilla Engin hayata veda etti.
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Cazın kayıp halkası » Savaşma, caz yap! » Yeni albümler arası gezinti » Cazla şarabın ortak noktası » Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp