Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Charlie Siem & Caroline Jaya-Ratnam

Sanatçı: Charlie Siem keman, Caroline Jaya-Ratnam piyano
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 15 Ekim.2019
Saat: 20:00
Web Adresi: http://www.biletix.com/etkinlik/Y
Etkinlik Bilgisi : Program:
J.S Bach Solo Keman İçin Sonat, No.1, Sol minör, BWV 1001
L.V. Beethoven Keman ve Piyano İçin Sonat, Sol Majör
E. Grieg Keman ve Piyano İçin Sonat, No.3, Do minör, Op. 45

"Charlie Siem, Bergen Filarmoni, Camerata Salzburg, Çek Ulusal Senfoni, İsrail Filarmoni, Londra Senfoni, Moskova Filarmoni, Oslo Filarmoni, Rotterdam Filarmoni ve Kraliyet Filarmoni Orkestrası dahil olmak üzere dünyanın en iyi orkestraları ve oda müziği topluluklarıyla birlikte performanslar sergiledi. Charles Dutoit, Edward Gardner, Zubin Mehta, Yannick Nézet-Séguin, Sir Roger Norrington, Libor Pe?ek ve Yuri Simonov gibi önde gelen şeflerle çalıştı. Bugüne kadar katıldığı uluslararası festivaller arasında Spoleto, St. Moritz, Gstaad, Bergen, Tine@Munch, Festival Internacional de Santa Lucía ve Windsor Festivali yer almaktadır. Çok çeşitli bir diskografiye sahip olan sanatçı, Londra Senfoni Orkestrası (Warner Classics, 2011) ve Münchner Rundfunkorchester (Sony Classical, 2014) dahil olmak üzere çok sayıda kayıt yapmıştır. Klasik müziği tüm dünyadaki yeni izleyicilere ulaştırma konusunda büyük bir tutkusu olan Charlie Siem, Bryan Adams, Jamie Cullum ve The Who gibi sanatçılar ile birlikte popüler ezgilerin virtüöz çeşitlemelerini besteledi. Bunların yanısıra, Armani, Chanel, Dior, Dunhill ve Hugo Boss gibi moda markalarıyla da iş birliği yaptı. Erken yaşta müzik kariyerine başlayan Caroline Jaya-Ratnam, Cambridge Üniversitesi’nde müzik eğitimini tamamladıktan sonra, yüksek lisansını ve profesyonel performans diploma programını solo piyano üzerine tamamladı. Caroline, Temmuz 2010’da keman virtüözü Charlie Siem‘in Warner Classics etiketiyle “Charlie Siem Plays Virtuoso Violin Works” albümünde sanatçıya eşlik etti."


Salı Caz: Su İdil

Mekan: Koç Üniversitesi, Sevgi Gönül Kültür Merkezi
Tarihi: 15 Ekim.2019
Saat: 12:30
Etkinlik Bilgisi : 1994 yılında Ankarada’da doğan Su İdil, ortaokulun ilk yıllarından itibaren caz ile ilgilenmeye başlamıştır ve yedi yedi yıldır profesyonel olarak müzik kariyerini sürdürmektedir. Bu yolculuğunda ağırlıklı olarak caz, funk, R&B tarzları harmanladığı repertuvarıyla pek çok farklı şehir ve mekânda konserler veren sanatçı, Türkiye’nin önde gelen müzisyenleriyle çalışma fırsatı elde etmiştir. (Etkinlikler ücretsiz fakat sadece üniversite mensuplarına açıktır).


Müzede Caz: Axel Wolf & Hugo Siegmeth

Mekan: Müze Evliyagil, Ankara
Tarihi: 15 Ekim.2019
Saat: 19:00
Etkinlik Bilgisi : Caz Derneği`nin düzenlediği Müzede caz konser serisi bu akşam Adana Arkeoloji Müzesi`nde Axel Wolf & Hugo Siegmeth konseriyle devam edecek. Saat 17:00`deki müze turuyla başlayacak etkinlik 18:00`deki konserle devam edecek.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Paraya kıyın bunları alın

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 05 06 2017
Bu içerik toplam 3135 defa okunmuştur.
Back to 2004

"Page 8" 2011 yapımı bir film.

Caz gibisin, hiçbir işe yaramıyorsun!

Her rolde oynayabilen ama her rolü kendi tarzına uyarlayan çok sevdiğim hınzır İngiliz oyuncu Billy Nighy`ın merkezinde bir casusluk hikayesinin olduğu filmini izledim geçende. İngiliz istihbaratında görevll üst düzey bir yetkili ama resim koleksiyonu yapmak, caz dinlemek gibi kendine has zevkleri de var, üstelik, başından beş evlilik geçmiş ama çapkın biri sayılmaz. Kızının annesi olan eski karısı (kaçıncı karısı?) ona oldum olası çok kızdığı için terkedip üniversiteden çok eski arkadaşı olan amiriyle evlenmiş vs. Kızının hamile olduğunu öğrenince babalık geçmişini sorgulayan Nighy`la eski karısı tartışırlarken kadın bir anda sinirle "tıpkı caz gibisin, hiçbir işe yaramıyorsun" deyiverir! Oysa adam son sıra ilgi duyduğu komşusu genç kadına Billie Holiday`in Lester Young`a olan sevgisini anlatmıştır. Ah, ah! Bu senaristler lafı nasıl kurgulayıp nereden sokuşturacaklarını iyi biliyor!


Yine Monk, hep Monk

100. yaş Monk`a yakıştı

Daha önce, bu yılın, 100. yıllarını yaşayan Ella, Monk, Buddy Rich ve Dizzy bakımından önemli olduğunu söylemiş ve şampiyonu Ella olarak ilan etmiştim. Başta Amerika, caz dünyasından öyle haberler geldi ki acaba şampiyonu erken mi ilan ettim diyorum şimdi. Aslında yayınlanan albümler bakımından hâlâ Ella önde ama o albümler arasında öyle gereksiz işler var ki, kuru kalabalık etmekten başka işe yaramıyor, oysa, Monk`la ilgili etkinlikler daha kaliteli ve daha iyi düşünülmüş işler. Çıkan albümler de öyle. Mesela, gelen son haber, Lincoln Center 1-3 haziran günleri mini bir Monk festivali düzenliyor, artık bitmiş olmalı. Wynton Marsalis`li Lincoln Center orkstrasına Pakistanlı flütçü Baqir Abbas ve bandolimci Hamilton de Holanda konuk olarak katılacak. Bir diğer konser de cazın en genç yetenekleri arasında gösterilen 13 yaşındaki piyanist Joey Alexander ve başka isimlerin de katılacağı "Monk`un Mirası" isimli konser olacak. Aynı merkezde, nisan ayında İş Sanat`ta izlediğimiz Michael Feinstein de "Ella on my Mind" isimli bir konsere imza atacak, bunu da ayrıca not edeyim. Peki ama Dizzy ile ilgili etkinlikler nerde sorusuyla da bitireyim?


Cenaze bülteni gibi

Grammy`ler sadece ödüllerden ibaret değil

Recording Academy yani Grammy`lerin basın bültenlerini yıllardır takip ederim, şaşırtıcı bilgilere denk gelirim sıklıkla ama son iki yıldır ödül günleri dışında adeta cenaze bülteni gibi çalışıyor koskoca kurum. İlk başlarda `aa, ne haber var acaba` diye maillere hemen bakardım, artık mail görünce korkar oldum, biliyorum ki yine bir ölüm haberi verecekler. Konu ölüm haberi olmasa diyeceğim ki, adamların allahı var iyi çalışıyorlar, daha sosyal medyaya düşmeden `press room`dan mail geliyor. Bu vefat bülteni yüzünden hiç tanımadığım bir sürü müzisyen ismi öğrendim. İşte yine son haber, Gregg Allman ama bu sefer haftasonu diye mi bilmem haberin sosyal medyada duyulmasından sonra geldi bülten. Bültende ne mi diyor? Southern rock müziğin kurucu babalarından, yeni nesil rock müzisyenleri etkileyen, "Midnight Rider" ve "Whipping Post" gibi efsanevi albümlerin sahibi, 1995`de "Jessica"yla en iyi rock enstrümental performansı sahibi ve Amerikan müziğin öncü ismi vb... Bu kez geç kaldılar ama dil yine aynı.


Back to 2004

Back to 2004 derken daha dün gibi

Cazda işler hep geriye doğru işler, yani, eski albümler deyince taa elli yıl öncesi anlaşılır, halbuki zamanın hızını daha dünmüş gibi gelen yakın geçmişe bakarak en iyi anlarız. Bu yüzden gelin 2003-2004`lü yıllara geri gidelim diyorum. Daha ne ki, şunun şurasında anıları hâlâ taze yıllar. Peki o yıllarda hangi albümler yayınlandı hatırlıyan var mı? Ben size söyleyim. Her daim Manhattan Rhapsody filminden çıkmış gibi duran, Woody Allen`ın entelektüel psikoloğu kılıklı ama piyanosu tadından yenmez Bill Charlap "Somewhere" isimli albümünü yayınlamıştı. Kendisi gibi piyanist olan Reneé Rosnes ile henüz evlenmemişti, içi baygın New York sosyetesinin gözde bekarıydı. * * * Ayrıca, bugün tanrı tenor konumundaki Joe Lovano ve büyük piyanist Hank Jones`la (George Mraz ve Paul Motian`ı da unutmamalı) "I`m All for You" isimli balad kitabını yayınlamıştı. Bu albümün üstünden çok sular aktı ama hep iyi bir kayıt olarak kaldı. * * * 100 yaşına ramak kala giderek gençleşen (allah ömür versin ama, evet, böyle bir becerisi var) Roy Haynes o yıl "Fountain of Youth"u yayınlamıştı. Monk besteleri uçuşuyordu albümde. Gençler de vardı. * * * Tenor saksofoncu Bennie Wallace güzel bir kadına sırtını döndüğü kapağıyla, piyanoda Kenny Barron, basta Eddie Gomez`le çok cazseverin canını yakacak standartlara imza atmışlardı "The Nearness of You"da. * * * Udî Rabih Abou Khalil`in füzyonun damarına damarına vurduğu albümü "Morton`s Foot"da o yıl çıkmıştı. Özellikle açılış parçasının enerjisi hâlâ kulağımdadır. * * * Trompetçi Ingrid Jensen`in "Here on Earth" albümü de o yıl diyeceğim ama biraz daha önce çıkmıştı, neyse, farketmez, yine o yıldan olsun. "Shiva`s Dance"ı hatırlayan var mıdır? Baya sıkı post-bop yapmıştı. Bana güzel bir yakın dönem nostaljisi oldu, umarım sizin de hoşunuza gitmiştir.


Bir TV dizisi karakterinin dinlediği müzikler

Dizide Amerikanın başkanı Francis Underwood

Yaşadıklarımızla paralelliğinden midir bilinmez benim de heyecanla izlediğim bir dizi "House of Cards". Şimdi yeni bölümleri başlayacak. Bekliyoruz. Spotify bir basın bildirisi yayınlayarak dizinin Trump`tan beter kahramanları başkan Frank ve karısı Claire Underwood`un sabah koşu sahnelerinde hangi müzikleri dinlediğini yayınlamışlar. Bu müzikler o oyuncuların hakikaten dinlediği müzikler olduğunu sanmıyorum, karakterlerini pekiştirmek için akıllı bir PR hamlesi büyük ihtimal ama müziklere gözatınca ilk sırada "My Way"in olmasına şaşırmıyor insan. Güç ve iktidar meraklılarının en sevdiği şarkı "My Way", diğerlerine bakıyorum, onlar da faşizan milliyetçilik, ölüm, güç, savaş, çılgınlık, oyun, gizlilik vs. temalarla dolu şarkılar. Karısı Claire`in şarkı listesi de "My Way"le başlıyor, allahın emri. Devamında kadın, dünya, aşk, baskı altında olmak, kaybetmemek, masumiyet vs. gibi kavramlar ön plana çıkan temalarla dolu şarkılar. Bu şarkıların hiçbirinin yanından bile geçmem ama bir dizi PR`ı için bence başarılı bir taktik.


Paraya kıyın bunları alın

Portatif ama kaliteli kayıt cihazları

Konserlerde cep telefonuyla kayıt yapmayı seviyorsanız (ki bu kayıtların çoğu korsan biliyorsunuz di mi?) hiç değilse iyi bir cihazla kaydedin ki belki yaptığınız kayıt ilerki yıllarda önemli hatta tarihi bir işlev görür. Bu konuda birkaç mini ama kaliteli cihaz önerim var. Bunların bazıları ucuz değil, kabul, ama evladiyelik emin olun, bazıları daha ekonomik ama onlar da evladiyelik. Cihazların sunduğu seçenekler ve imkanlar farklı, ihtiyacınızı belirledikten sonra seçim yapmanız yerinde olur. Tascam`ın üstte iki kulaklı görünen cihazı efsanedir. Zoom üstünde yuvaklak mikrofonu olan da aşağı kalmıyor. Samson ve Rode`nin silindirik modellerini ben de yeni gördüm, araştırmak lazım. Bu cihazların en önemli müşterileri müzisyenler biliyorsunuz, hem provalarını hem kendi konserlerini kaydederler. Blue Mikey ve Zoom iQ7 sadece kafadan ibaret görünen modelleri de ilginç. Bu cihazlar elbette profesyonel kayıt cihazları değil ama bazen profesyonel kayıtlardan daha iyi sonuçlar alabildiğiniz cihazlar. Unutmayın, dünyanın kadedilmiş en iyi albümlerinden biri kabul edilen Jazz at the Pawnshop tüm zamanların efsane kayıt cihazı Nagra`nın el cihazıyla kaydedilmişti.


Biz bu drone meselesini daha tam anlayamadık

Bu enstrümanlara daha da eklenebilir...

 Ben bu drone teknolojisinin nasıl büyük bir pazara dönüşeceğini tam anlamamışım demek ki, teknoloji sitelerine düşen yeni bir habere göre akıllı telefon satışları hızla azalıyor, kuş kondurmayacaklarsa eğer pazar doygunluğa ulaştı demek ki, tablet pazarı da resmen batıyormuş, PC`lerse kendine nasıl bir çıkış bulacağını çözememiş durumda ama drone pazarı her yıl katlanarak artıyor. Son istatistiklere göre kişisel drone pazarının 2017`de 1,7 milyar dolardan 2,36 milyar dolara tırmanacağı anlaşılmış. Profesyonel her tür kullanımı anlarım, insan hayatını kolaylaştıran kullanımlar vs. ama kişisel kullanımlar galiba bir zamanlar uzaktan kumandayla araba filan yarıştırırlardı, anlaşılan drone`lar şimdi o oyuncakların yerine geçti, yani, babalar eğer çocuklarına almıyorsa yetişkin oyuncağı niyetine kendileri için alıyorlar demektir. Kameralı filan havada drone dolaştırmak varken yolda kamyon yarıştırmanın nesi daha zevkli ki.


Kaydet

Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 05 Haziran 2017, Pazartesi

 

Kay

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Proje nedir?
Rock`n Roll`un fitilini ateşleyen adam.
Bu hafta bütün PUL`lar festivallik
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp