Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Anna Tsybuleva Piyano Resitali

Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 25 Şubat.2020
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Program:
L. v. Beethoven (1770-1827) Piyano Sonatı No. 3, Do Majo?r
Piyano Sonatı No. 17, Re minör “Fırtına”
F. Chopin (1810-1849) Scherzo No. 1
3 Mazurka Op. 59
3 Vals
Polonaise Op. 53
Birc?ok büyük piyanistin kariyerinin başlangıcı “Leeds Piyano Yarışması”nda 2015 yılı birinciliködülünü kazanan Tsybuleva`dan eleştirmenler “kusursuz tekniğin ve müzik zekasının bir araya geldiği bir sansasyon” şeklinde söz ediyor. Bu ödülün ardından Anna Tsybuleva, dünyanın önde gelen festival ve orkestralarında sergilediği performanslarla beğeni toplamaya devam ediyor. Bilet Fiyatları: 70-50-40-20 TL.


Eren Noyan Band

Sanatçı: Eren Noyan (v), Adem Gülşen (p), Özgür Salıcı (b), Mertcan Bilgin (d)
Mekan: The Badau Akasya (Rez: 0532 306 43 34)
Tarihi: 25 Şubat.2020
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/8
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 50 TL Eren Noyan usta opera sanatçısı Ayhan Baran?dan klasik şan dersleri almaya lise yıllarında başladı. Üniversite okuduğu dönemde caz müziğine olan ilgisi nedeniyle profesyonel kariyerine adım attı. Altan İrtel ile uzun yıllar gerçekleştirdiği duo projelerin yanında şan eğitimine Tülay Uyar ile devam etti. Birçok değerli caz müzisyeniyle ve kurduğu orkestralarla İstanbul ve yurt çapında birçok konser verdi. 5. Nardis Genç Vokal yarışmasında finalistler arasında yer aldı. 2011 yılında İstanbul Caz Festivali kapsamında projesiyle Tünel Şenliği?nde sahne aldı. Kendine has ses rengi ve tekniği ile özellikle ana akım caz ve swing türünde konserlerine devam eden Eren Noyan 2016 yazında eşi Güliz Noyan ile The Badau adlı caz lokalini açtı.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Yeni bir para birimi olarak LiKE

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 12 06 2017
Bu içerik toplam 4042 defa okunmuştur.
Downbeat`in editörü en iyi albüm bu derse?

Kadıköy iskelesindeki konservatuvar

Beklenen haber geldi

İki hafta önce sevgili Aycan Teztel`le İKSV Genç Caz elemelerinde sohbet ederken bir ara sır verir gibi eğilip `yakında başlıyoruz` dedi. Neye başlıyorsunuz dememe kalmadan anlatmaya başladı. `İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı 2017-18 öğretim yılı için caz sertifika programında öğretime başlıyacağız` dedi. Gözlerim parlamış olacak ki gülerek devam etti `ama dur, daha yazma`... Ben yazmaya kalmadan resmi açıklama geldi. konservatuvar.istanbul.edu.tr adresine giren gerekli bilgilere ulaşabilir. Cazda okulsuzluğun eksikliğini çok hissettik, bugün çok daha fazla sayıda iyi müzisyenimiz ve dinleyicimiz olabilirdi. Sevgili Aycan`la seçmelerde genç sanatçıları izlerken iyi bir eğitimin ne kadar önemli olduğunun hepimiz farkındaydık. Zaten olmamak mümkün mü!!! Kayıtlar 12-23 haziran arası yapılacakmış, bu notu okuyan okumayana söylesin. Bu arada, sevgili Aycan Teztel`in yeni albümünün eli kulağında olduğunu, kayıtların bittiğini, sonbaharda nefis bir İstanbul Superband Orkestrası albümüne kavuşacağımızı müjde olarak vermiş olayım.


Sezon biterken the Badau`ya büyük bir alkış

Cazseverler the Badau ile bütünleşti

Bu yıl cazda Kadıköy ve Yeldeğirmeni semtinin yükselişinin altını çok çizdim, yine çizerim. İstanbul Caz Festivali kitlesel etkinliği Parklarda Caz`ı boşuna Kadıköy`e taşımadı. O ilk etkinliği ben de bütün gece yerinde izlemiştim, herşey saat gibi tıkır tıkır işliyordu, orda farkettim ki bu sorunsuzluğun görünmeyen nedeni Kadıköylülerdi. Bir Kadıköylü olarak torpil geçtiğimi sanmayın ama hakikaten sanattan, müzikten anlayan, medeni insanlardır. Derken Kadıköy`ün köklü semti Yeldeğirmeni`nde Güliz ve Eren Noyan`ın bir caz lokali açacağı haberi geldi. Ne tam caz klübü ne tam cafe, ikisinin arası bir şey, öyle de açıldı ama Güliz ve Eren Noyan`ın istikrarlı, samimi ve içten çabaları sayesinde lokal kısa zamanda oldu harika bir caz klübü. Hani, Behçet Necatigil`in `bekler bazı şiirler bazı yaşları` mısraındaki gibi the Badau da bence birden fazla etkenin doğru zamanda doğru şekilde kesişmesinin sembolü oldu. Önce Güliz ve Eren, sonra Yeldeğirmeni-Kadıköy ve bu semtlere olan ilginin artışı ve müzisyenlerin ve müzikseverlerin sahiplenmesi. Şimdilik sahnesinde haftada üç gün canlı müziğe yer veren the Badau seneye pazar günü hariç kalan üç günü de canlı etkinliklere inşallah dahil ederse tadından yenmez. Bu arada, yine Yeldeğirmeni`nde Kadıköy Belediyesi`nin Yeldeğirmeni Sanat`ı ve Beşiktaş`ın Kaset Mitanni`sini unutmadım, yakında diyip bırakayım.


Hafif bir sızı istemek

Elif Yakarçelik "Geçici" albümünü yayınladı

Sabahattin Ali`nin "Melankoli"si `beni iyi bir şarkı yapın` diye adeta yalvaran bir şiirdir. Uzun yıllar önce Nükhet Duru Ali Kocatepe`nin bestesine aşılması güç bir çizgi çekti. Belki o yüzden, belki şiirin karmaşık psikolojini anlatmanın güçlüğünden olacak çok kişi cesaret edemedi. Duru`nun `hafif bir sızı isterim` diyen dramatik pes tonu ortak hafızamıza emsalsiz bir melankolik portresi yükledi. Arada deneyen oldu ama bunca zaman içinde Nükhet Duru düzeyinde tek bir yorum geldi. Yine bir kadından ve ne güzel ki cazla temas eden bir müzikle geldi. Elif Yakarçelik`in Kalan`dan çıkan albümü "Geçici" açılışta "Darıldı Şans"la başlayan, "Melankoli", "Hayallerim" ve "Hep Böyle Kal" gibi çok bildiğimiz şarkılarda vokalin, sarfedilen cümlelerle bu kadar anlamlı örtüştüğü, Milesvari trompetin en doğru anlarda devreye girerek şarkının etkisini katlayarak artırdığı, bütünlüğü az rastlanan güzellikte bir albüm. Geriye, bu albümden bağımsız sadece şu soru kalıyor, Sabahattin Ali`nin şiirinde şarkılarda kullanılmayan tek bir dize vardır, en sondaki "Kafamın içerisi ölür" dizesini kim ve nasıl kullanacak?


Hayat geçip gider anlamazsın

Zeynep Özyılmazel`in single çalışması "Zaman Olur"

Sözlerin müzikle ve şarkıcıyla sarmaşık gibi bütünleşmesi ne kadar büyüleyici ve ne kadar zor bir iş. Zeynep Özyılmazel "Zaman Olur" isimli yeni çalışmasında en şedit caz dinleyicisinin dahi kalbini ısıtacak enfes bir pop caz şarkı söylüyor. "Zaman Olur" bir Erkin Aslan bestesi. Söz ve müzikler ona ait, ayrıca, piyanoyu çalan da o, yani, pelerinin ardındaki kahraman. Aslan, oldukça zor bir bestenin altından nasıl kalkmış öyle ama Zeynep Özyılmazel`in az rastlanacak güzellikte yorumu olmasa sarmaşık solup giderdi. Bir single çalışma olmasına rağmen bence bir albüm kadar yoğun ve değerli tek bir şarkı ortaya çıkmış. Hangi kefeye koysan ağır basacak bir şarkı. Gitarda Romero Lubambo`yu kıskandıracak bir usta Erdem Sökmen, vokalin ve enstrümanların adeta sırtını yasladığı basıyla Volkan Hürsever ve Özyılmazel`in sesini latin ritmleriyle besleyen Nedim Ruacan ile İstanbul Strings`in yaylı derinliği şarkıdaki her satırın hakkını tek tek veriyor. Özyılmazel`in önceki şarkılarını iyi bildiğimi söyleyemem ama bu şarkıyı hayatının en değerli şeyi gibi sahiplendiğini bana hissettiriyor. "Zaman Olur" bir albümün kapısını mı aralıyor, eğer öyleyse diğer şarkılar nasıl... doğrusu insan çok merak ediyor...


Yeni taktiğim şöyle...

iTunes müziğin en güncel halini gösteriyor

Malum, artık albüm satın alma şekilleri değişti, her ne kadar CD playerım hergün meşgül olsa da dijital dinleme çoktan ağır basmaya başladı. Son sıralar bir dinleme yöntemi buldum, belki sizin de işinize yarar diye söyliyim istedim, şöyle ki, iTunes, Amazon gibi yerlerde yeni albümler sayfaları her daim önümde açık zaten, bırakın günü, saat geçmiyor yeni albüm düşmesin, önce orada bir takım albümlere mim koyup onları Spotify, Deezer gibi nerde bulursam orda iyice dinliyorum, beni sardı sardı, o zaman hemen iTunes`dan albümü satın alıp arşivliyorum, malum, ya hakkında yazmak, ya radyo programında söz edip dinletmek gerekecek, hatta eşe dosta hava atmaya lazım olacak, baktım müzik sarmadı o zaman satın almadan sadece dinlemeyle yetiniyorum.


Downbeat`in editörü en iyisi bu albüm derse?

"Tıklamalar organik mi"

Tamam, belki tam öyle dememiş ama öyle demeye getirmiş. Hangi albüm mü? Piyanist Ben Markley`nin kurduğu big bandın "Clockwise: The Music of Cedar Walton" isimli albümü. Albümü daha önce dinlemiş biri olarak söyliyim, harika bir kayıt, buna zerre şüphe yok ama en az albüm kadar önemli olan bence şu an dünyanın en iyi big band trompet solistlerinden (ne mutlu ki geçen Akbank Caz Festival`de Ferit Odman`ın konserinde dinledik) Terrell Stafford`un albümde solist olması. Bu zaten en az +2 puan demek. Başkaları itiraz ederse ki Wynton Marsalis neci oluyor arkadaş diye, kulak asmayın, beğenmediğimden değil, Stafford`un ondan daha iyi olmasından. Klasik cazın adı, Staford`un trompetinin tadı, o kadar diyim! Stafford burada Tadd Dameron repertuvarını çalmıştı, orada Cedar Walton repertuvarını çalmış.


Yeni bir bas kitabı çıktı

Alain Caron`un web sitesi basçılar için kullanışlı

Bizim buralarda Fahir Atakoğlu ile tanıdığımız bas gitarist, daha doğru deyişle perdesiz basçı Alain Caron "Sep7entrion" adını verdiği bir bas kitabı yazmış. Haberi Fahir Ataloğlu`ndan duydum. İyi basçı olduğunu biliyordum ama yazarlık işine girdiğinden haberim yoktu, internet sitesine girince Caron`un olayı ne kadar ciddiye aldığını görüp şaşırdım. Çok özendiği belli bir web sitesi var, üstelik bu ilk kitabı değil `books` bölümüne girince maden bulmuş gibi oluyorsunuz. Caron yeni kitabında genç bir basçının işine yarayacak çok şey yayınlamış. Kitaba adını verdiği isim 2010`da yayınladığı yedinci stüdyo albümünün ismi. Kanadalı ünlü basçının caz-füzyon albümü onun basçı olarak caz anlayışını gayet iyi özetleyen bir kayıt. Kitap da tamamlayıcı olmuş. Bu arada, Atakoğlu`nun bizim Rubato grubuyla Paris`te Unesco 1 haziran günü bir konser verdiğini bilgi olarak ekleyim.


Yeni para birimi olarak "Like"

Yeni para birimi "LiKE"

Sosyal medya Instagramcılar, Twittercılar, Facebookçular diye bölündü mü bilmiyorum ama kullanıcılar zamanla bu üç uygulamayı farklı ihtiyaçlar için kullanmayı çoktan keşfetti. Galiba Instagram artık ikisini sollayıp öne geçti. Bu durumu kullanma şeklilerine bakarak anlamak mümkün. "Like" her üç uygulamada olmasına rağmen galiba en çok Instagram`da anlam ifade ediyor. Uzmanlar Instagram`da paylaşılan fotoğrafların ne kadar uğraştırıcı bir işe dönüştüğünün altını çiziyor. Beğen butonu artık bir nevi para birimi yerine geçtiğine göre o platformlarda yayınlanan her görselin uzun ve uğraştırıcı süreci kadar hikayesi de olmalı. Kullanıcıların çoğu yayınladıkları bir fotoğrafı yeteri kadar beğeni almıyorsa hemen siliyorlarmış. Benzeri bir haberde bir babanın 15`li yaşlardaki kızıyla arkadaşlarının bir görsel için ekran başında en az bir saat harcadıklarını söylüyor. Yani, önce tatmin olunana kadar sonsuz poz seçeneği deneniyor, bu tamamdır denilen olunca bu kez ekrandaki işlem süreci başlıyor. Bu uygulamalar için niye bu kadar üçüncü parti eklentiler tasarlandığını şimdi daha iyi anlıyorum.


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 12 Haziran 2017, Pazartesi

Kaydet

Kaydet

Kaydet

 

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Ortaya karışık caz
Caz konserleri atağa kalktı?
Salman Rushdie`yi hatırlayan var mı?
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Ortaya karışık caz » Caz konserleri atağa kalktı? » Salman Rushdie`yi hatırlayan var mı? » Caza nerden başlamalı? » Yılın son, yılın ilk PUL`ları... » Best of 2019 » Akıllı müziksever, akılsız müziksever? » Leonard Cohen`in sırrı » Akıllı yaşam mı, aptallaştıran yaşam mı? » Cazın kayıp halkası » Savaşma, caz yap! » Yeni albümler arası gezinti » Cazla şarabın ortak noktası » Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp